Flakkeese deelnemers weinig succesvol op Prov. brandweerwedstrijd Graag uw medewerking aan woonenquête Vergiftiging te Somnielsdijl( Grote belangstelling bij begrafenis lem van der Welle Rommelmarkt in Stelfendam Grandioze opbrengst collecte S.F.H.P. GeranJum-Oranjemarkt Sommelsdijk Dhr. Hans Nipius gewelddadig omgebracht CULINAIRE AVOND Nieuwe voorzitter Ouddorps Raad- en Polderhuis 15-jarige scholier prijs in 'public speaking competition' Streekmuseum vraagt merklappen BEROEPEN 68e Jaai^ang DINSDAG 16 APRIL 1996 No. 6494 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS Hij was er altijd, zondagsmorgens in de kerkdienst in de Lukaskapel, Hans Nipius (66) uit Middelhamis, altijd vergezeld van z'n vrouw met wie hij kortelings 40 jaar gehuwd was, ook altijd vergezeld door de jongste van hun 3 dochters en veel al ook door een kleinzoontje voor wie opa uit de orde van dienst de moeilijke woorden las. Zondagmorgen bleef z'n stoel leeg en hoewel het ook druk was, nie mand heeft er gezeten. „Dhr. Nipius is een gewelddadige dood gestorven" herdacht ds. Ca- zander in zijn gebed; enkele tiental len meters verder was het ontzielde lichaam in het mortuarium van 'de Samaritaan' opgebaard, schokkend en diep verdrietig was de ervaring die de gemeente zeer beklemde. De prediking dat er dankzij het wonder van Pasen leven is na de dood, heeft diepe indruk gemaakt, werkte als balsem in een vers ge slagen wonde. Hans Nipius, 'Hansje Niep', zei Middelhamis altijd, is niet meer. Donderdagavond is hij het slacht offer geworden van een roofover val. Hij is braut neergeslagen, op de opslagplaats achter de garages aan het Spui, 'waar hij de oude ma terialen opsloeg die hij in het dorp verzamelde. Dat was een van de bezigheden van de man die zelf kleinlandbouwer was en daarnaast bij boeren, bij loon-, en bij bouw bedrijven hand- en spandiensten verrichtte. Ieder die een extra kracht nodig had kon op hem rekenen, Hans Ni pius was altijd wel ergens en bij iemand bezig. Toen hij donderdagavond niet op tijd thuiskwam wekte dat aanvan kelijk geen al te grote ongerustheid, wel trad die in toen hij ook 's nachts weg bleef, 's Morgens vroeg, toen het licht werd werd een zoekactie begonnen, pas bij een tweede poging werd het stoffelijk overschot van dhr. Nipius gevon den, verborgen onder een wagen en aan het gezicht onttrokken door een oude centrifuge; het was zijn jong ste dochter die, samen met haar schoonvader, dhr. A. Vroeginde- wey, haar vader zó vond. Het was duidelijk dat het de dader om geld te doen is geweest. Het contante handelsgeld dat dhr. Nipius normaliter bij zich droeg werd niet meer op hem aangetrof fen. De recherche heeft de omgeving van de misdaad afgezet. Pas zater dagmiddag werd het stoffelijk overschot vrijgegeven, het wordt morgen te Middelhamis ter aarde besteld. De dood moet donderdag avond rond 9 uur zijn ingetreden. Nog vier nachtjes slapen... Dan is er een koud/warm buffet met vooraf verschil lende soorten soep in 'De Hoeksteen'. Het belooft een smakelijke en ook een gezellige avond te worden. En dat voor 7,50 per persoon. Je kunt je tot vrijdag a.s. 17.00 uur opge ven bij Gerdie (487653). We beginnen rond 20.00 uur met de opening, maar vanaf 19.30 uur ben je welkom. Tot zaterdag de twintigste! Extra keilidiensten GerefGemeenten MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. W. Silfhout van H.I. Ambacht. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Sonnevelt (H.D.) van Veenendaal. Iemand in de omgeving van de Gouds bloemstraat heeft de dood van een hond en een poes en bijna de dood van een kind op zijn/haar geweten. De bezitter van een hond heeft zondag morgen zijn dier verloren toen dat dood ging na kennelijk een stukje vergiftigde worst te hebben gegeten, een poes is dat zelfde overkomen. Een 3-jarig kind uit die omgeving heeft mogelijk .ook van het gebmikte gif bin- nengeb'egen, dat bleek toen het 's mid dags ziek werd en ging braken. Het kind is in het ziekenhuis opgenomen. Achter de woning en in de tuin van de ouders zijn stukjes worst aangetroffen waarvan inmiddels is vastgesteld dat ze landbouwgif bevatten. Mevr. A. Komtebedde-Lodder is niet langer voorzitter van het Museum Oud dorps Raad- en Polderhuis. Ze heeft eind februari die functie, die ze 13 jaar ver dienstelijk heeft vervuld toen overgedra gen aan mevr. A. M. D. Herbonnet, di recteur van de V.V.V. Ouddorp. Onder leiding van mevr. Komtebedde is het museum uitgegroeid tot een volwaar dig museum, met als hoogtepunt de her opening van het museum, met een geheel vernieuwde inrichting, op 29 juli 1994. OOLTGENSPLAAT - Dinsdag avond 9 april 1996 overleed plotse ling in zijn woning Julianastraat 2 te Ooltgensplaat, de heer Simon van der Welle J.J.zn., in het dorp beter bekend als lem van der Welle. Dat hij in de gemeenschap een grote plaats innam bleek over duidelijk jl. zaterdagmorgen tij dens de dienst van Woord en Ge bed in de Geref. Kerk en bij de be grafenis hierna. Hulpvaardig lem, die op de leeftijd van bijna 52 jaar overleed was door zijn inzet op velerlei terrein nadrukkelijk aanwezig en waarbij zijn opgewekt karakter hem tot een be- minlijk persoon maakte. Ook in de fa milie nam hij een grote plaats in. Met zijn vrouw en kinderen was hij meer dan twintig jaar koster van de Geref. Kerk en na de bouw beheerder van het achter de kerk gelegen Verenigingsge bouw 'De Magneet'. Derhalve had hij veel met de jeugd te maken, met de di verse verenigingen en meer andere in stellingen. Onderhoud van de Chr. Basisschool 'De Hoeksteen' en de tuin nam hij voor zijn rekening. Dat men zijn werk zeer waar deerde bleek uit de aanwezigheid van be trokkenen bij de school tijdens de begra fenis. Naast de directeur, de heer Knoes- ter en het voltallige personeel waren ook de oud-directeuren, de heren Janssen (uit Gameren) en Landwaart (uit Driebmg- gen) tegenwoordig. Dienst van Woord en Gebed Ruim tweehonderd mensen waren zater dagmorgen in de Geref. Kerk tijdens de dienst van Woord en Gebed. De plaatse lijke predikant Drs. A. C. Feij overdacht Psalm 103. Spreker schetste vooraf het leven van koster lem, zijn vele werk voor de gemeente en in het bijzonder voor de kerk verricht. Naar aanleiding van genoemde psalm sprak de predikant woorden van troost en bemoediging, spe ciaal tot zijn vrouw, kinderen en de hoogbejaarde vader en de schoonmoeder van de overledene. Onder het orgelspel: „Heer wees Gij mijn Gids" werd de kist de kerk uitgedragen. Tijdens de dienst werden enkele verzen gezongen van Ps. 42, 84, 103 en Gezang 504, Vaste rots van mijn behoud. Op de begraafplaats sprak ds. Feij de Ge loofsbelijdenis en bad ter afsluiting van deze droeve plechtigheid het Onze Va der. Namens de familie bedankte de be dienaar, de heer P. Mans voor de betoon de belangstelling, die groot is geweest, ook vrijdagavond tijdens de gelegenheid voor condoleance in 'de Magneet'. Op zaterdag 27 april a.s. wordt D.V. de jaarlijkse rommelmarkt/bazar van de Ne derlandse Hervormde Kerk te Stellen- dam georganiseerd. De organisatie heeft alles in het werk gesteld om het succes van de vorige jaren te evenaren. Dit jaar vindt u weer een groots opgezette rom melmarkt met aparte raimte voor antieke meubels en huisraad, tweede hands kle ding en boeken. Maar u kunt ook genieten van verse olie bollen of koffie met een bolus voor u zich laat uitdagen bij de schiettent, de sjoelbakken, het spijkerslaan, de ballen tent, etc. etc. Natuurlijk zal ook de zeer gewaardeerde Stellendamse viskraam niet ontbreken. U begrijpt het: er is voor elk wat wils om er een geslaagde dag van te maken. De opbrengst van deze dag zal ten goede komen aan het jeugdwerk en de restaura tie van de Hervormde Kerk te Stellen- dam. Hoewel de restauratie reeds is af gerond, is geld voor deze zaak nog steeds hard nodig. Daarom rekenen wij ook op 27 april a.s. weer op uw steun! 's Avonds zal vanaf 19.00 uur het rad van avontuur worden gedraaid in vereni gingsgebouw 'De Schuur' tegenover de kerk. Hierbij zijn leuke prijzen te win nen, maar kunt u ook gezellig een kop koffie met wat lekkers nuttigen. U bent van harte welkom! Wij zien u graag op zaterdag 27 april a.s. bij de Hervormde kerk! DIRKSLAND Door ds. het Lam is een beroep ontvan gen naar de Herv. Gemeente van Maars- sen. De stichting Flakkeese hulpgoede ren Polen is dankbaar voor de mooie opbrengst van de collecte. De collecte, gehouden door de S.F.H.P., werd ook dit jaar een enorm succes. Per dorp zijn de volgende bedragen op gehaald: Oude Tonge.....2430,00 Melissant1217,80 Achthuizen657,35 Den Bommel773,85 Goedereede713,55 Havenhoofd222,55 Stad a/h Haringvliet935,45 Ooltgensplaat1173,50 Stellendam1813,10 Dirksland2007,65 Herkingen613,20 Nieuwe Tonge1572,25 Sommelsdijk2771,20 Middelhamis3828,55 Ouddoip3025,00 Totaalƒ23755,00 Vorig jaar 22,369,30, dus dit jaar 1385,70 meer! Giften via de bank en giro komen nog binnen. Het bestuur is heel blij met deze opbrengst. Wij kunnen weer gaan inkopen voor zie kenhuizen, bejaardentehuis waar we de nodige medische spullen voor zullen aanschaffen. Het tehuis met mongoloïde kinderen heeft zeker onze aandacht. Dit ligt op de Oekraïensche grens en is nog nooit hulp aangeboden. Hiervoor zijn dringende zaken nodig om deze kinderen bezig te houden zoals schrijfmaterialen en speelgoed. Dankzij u kunnen wij dit alles weer met vreugde gaan doen. De voorbereidingen om 30 Poolse kinde ren naar Flakkee te laten komen is in volle gang, en samen met de gastouders zullen wij er alles aan doen om hen een fijne vakantie op ons eiland te geven. Al deze hulp kunnen wij alleen maar doen als de Flakkeese bevolking achter ons staat. U heeft dat laten blijken in het eindsaldo van de collecte. Voor ons dus genoeg motivatie om de gelden van de collecte te gaan besteden. Wij danken u als gever voor uw gift. Hartelijk dank ook aan hen die de collec te hebben georganiseerd. Maar ook veel dank aan de vele vrijwilli gers die met de bussen rond zijn gegaan. De bevolking van oost-Polen ziet naar onze hulp uit. Nogmaals onze hartelijke dank. Het bestuur S.F.H.P. Tel. (0187) 641824 Op de zaterdag in Sommelsdijk gehouden Provinciale brandweerwedstrijd 2e klasse zijn de flakkeese deelnemers weinig succesvol geweest. Geen van hen plaatste zich voor deelname aan de gewestelijke wedstrijd op 1 juni te Herkingen of op 8 juni te Waterland. Wel deden dat de ploegen van Zwijndrecht, Noordeloos, Goudswaard en Nieuw Beyerland, resp. de nummers 1 en 2 op de twee wedstrijdbanen. De uitslag werd zaterdagmiddag bekend gemaakt door Middel hamis' burgemeester mevr. Sleurink. Zij deelde in de waarde ring die het wedstrijdcomité zowel als de deelnemers kenbaar hadden gemaakt voor het wélverzorgde wedstrijdobject, het bedrijfscomplex van bouwbedrijf Boeter aan de Langeweg, het werd een 'unieke' locatie genoemd. „Een enorme prestatie", zo waardeerde de jury de inspaiming van de Sommelsdijkse brandweerploeg. Vier-en-twintig brandweerwagens hebben er zaterdag af en aan gereden en aan belangstelling hee|t het evenmin ontbroken. Over de door de deelnemers geleverde inspanning was de jury wat minder te spreken: „er is over het algemeen niet zo best gepresteerd", klonk hun oordeel, maar anderen, dat moet gezegd, kregen toch ook waardering omdat ze, zo vond de jury toch ook, keihard hadden gewerkt. De flakkeese ploegen eindigden als volgt: Oude Tonge op de 11e plaats, Stellendam op de 8e, Herkingen 6e, Dirksland en Goedereede op de 5e plaats. De brandweer van Sommelsdijk heeft, bezig als ze met de wedstrijd was, niet kunnen uitmkken op de melding van een schoorsteenbrandje in een pand aan de Westdijk; de blusploeg van Middelhamis heeft die taak toen voor de Sommelsdijkse collega's waargenomen. De gezellige bloemenmarkt te Sommels dijk staat weer voor de deur. De Stich ting Evenementen Middelhamis organi seert voor de 15e keer deze markt, met een oranje tintje vanwege Koninginne dag. De markt wordt gehouden op dinsdag 30 april van 9.00 tot 16.00 uur in de histori sche kern van Sommelsdijk (Voorstraat en Marktveld). Wat heeft de markt te bieden? In de eerste plaats bloemisten met na tuurlijk veel geraniums, maar ook fuch sia's en andere bekende en onbekende tuinplanten. Voor elk wat wils, voor bin nen en buiten! Het geheel wordt, zoals vanouds, opge vrolijkt door de bekende Neutekrakers van Sempre Crescendo. Deze markt wordt dus weer de gezellig ste marktdag van het jaar. De stichting Evenementen hoopt dan ook weer op een geweldige publieke belangstelling. DIRKSLAND De 15-jarige Philip Hölzenspies uit Dirksland is vér doorgedrongen in de 'public speaking competition' die dit jaar voor de 9e keer voor leerlingen van ho gere scholen gehouden wordt; Philip is leerling van een internationale V.W.O. school te Rotterdam. Zaterdag eindigde hij als tweede bij de in Zeist gehouden finale, samen met de winnares van de Ie plaats zal hij zijn kunnen nog eens demonstreren wanneer half mei de intemationale finale wordt gehouden. De 15-jarige Dirkslandse deelnemer refereerde over het onderwerp 'Going Dutch' waarin hij, in het Engels, het Nederlandse drugsbeleid uitlegde. Na elk referaat worden de deelnemers door een jury en uit de zaal vragen gesteld. Enkele weken geleden verzocht het be stuur van het Streekmuseum Goeree- Overflakkee u, haar oude merklappen voor een seizoen in bmikleen te geven. Inmiddels is door verschillende personen gehoor gegeven aan deze oproep. Toch is er nog expositiemimte beschikbaar. Dus als u nog een of meerdere merklap- pen in uw bezit heeft, die u wilt laten ex poseren, dan wordt u verzocht contact op te nemen met de suppoost van het mu seum, de heer E. Blokland, tel. (0187) 483778. De bonus: méér bouwcontingent voor Goeree-Overflakkee En daardoor komt het, zo menen we met z'n allen te weten, dat kleine ker nen ontvolken en jonge gezinnen eruit wegtrekken, terwijl juist in de kleinere dorpen alle hens aan dek geboden is om de voorzieningen te kunnen laten voortbestaan en zo'n gemeenschap leefbaar te houden... Daarom komt er een enquête, gevraagd door Gedeputeerde Wolf, die door de Regionale Volkshuisvestings Commissie (een werkgroep van het ISGO) gevraagd is ervoor te zorgen dat op Goeree-Over flakkee méér woningen kunnen worden gebouwd dan de hooguit duizend die tot het jaar 2000 zijn toegestaan. „Veel te weinig", vindt de R.V.C, en haar voorzitter weth. Van Eek van Mid delhamis. Gedeputeerde Wolf vindt dat vast ook maar ook hij moet het Goeree- Overflakkeese verzoek verder dragen en dan is het goed van de hoed en de rand te weten. Daarom dus de enquête, het 'woon-on- derzoek', uit te voeren door het bureau 'Werkgroep tweeduizend', betaald door het Rijk en gesupport door de 4 eilande- lijke gemeenten en de Woningbouwcor poraties op Goeree-Overflakkee. Er wor den in de enquête geen gewetensvragen gesteld, zelfs hoeft men z'n identiteit niet eens bekend te maken als maar wél ge antwoord wordt op die vragen waarop de antwoorden kunnen doen blijken naar welk soort woningen de belangstelling uitgaat en hoevéél belangstelling er is en binnen welke periode. Er zal ook gevraagd worden naar een waardebeoordeling van de woonomge ving, kortom, de vijfduizend te versturen enquêteformulieren zullen de samenstel lers ervan een redelijk betrouwbaar in zicht geven in de woonbehoeftes die er zijn. Er worden ook enquêteformulieren ge stuurd naar hen die in de voorbije twee jaar van het eiland vertrokken zijn. De RVC is benieuwd naar de aanleiding daartoe want met de antwoorden daarop zullen de gemeenten hun lering kunnen doen. Invullen van de enquête kost hooguit een kwartiertje werk en er bestaat dan ook goede hoop dat een royaal percentage van de aangeschrevenen die kleine moei te even zal willen nemen, want stel je voor dat het Provinciebestuur de rede lijkheid in zal zien van de vraag naar méér bouwvolume op Goeree-Overflak kee. Daar bestaat écht behoefte aan, we ten we met z'n allen, de enquête zal het zwart op wit duidelijk kunnen maken. Even doen dus. Alle verrichtingen van de deelnemende ploegen werden door de jury rmuwkeurig gevolgd. VOOR BEELD EN GELUID RyrO - VHMO - «TUfNO - RVOMTAOC - PORMMHC ^^^Q^^I^QQ R//'J niÊfoon (0187) eêiei2/FÊi( 889734 172-T*Moon toni) 40400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1