G. Roon neemt nu definitief afsclieid van de reddinglioot Haamstede Conferentie 1996 Plaatwerk Inhoud Visserijconferentiedag in fraaie brocliure gevat kievit warmte Ophokplicht voor postduiven in Zuid-Holland Afscheid van directeur H. R. Kooistra Landelijke strandschoonmaakdag Hulp Oekraïne vraagt sponsors Zwemloop Dirksland Jubileum afgelast Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 STELLENDAM - Aan 578 acties nam hij deel en daarbij werden 1279 men sen gered. In één korte zin is daarmee gezegd wat Gert Roon voor de red dingmij heeft gedaan, maar achter die paar woorden zou een lang verhaal schuil kunnen gaan. Een verhaal waarin veel spanning is verweven, een verhaal ook waarin een enorme inzet verwerkt is. Een inzet, niet alleen tij dens de acties, maar ook aan de wal. Hij trad in vaste dienst van de maat schappij in 1951 bij schipper W. de Jager en bleef in die vaste dienstbetrekking tot 1990, ook onder de schippers M. van Ours en L. Koese. Nadat zijn vaste dienst verband in 1990 was beëindigd, bleef hij betrokken bij de Stellendamse boot als opstapper. Nu, in 1996, vindt hij het tijd voor de jongere generatie en heeft hij de finitief afscheid genomen na 45 jaar be trokken te zijn bij zijn reddingboten. Dat waren er in die jaren 3, de Koningin Wil- helmina, de President Wiersma en de Zeemanspot. Op dinsdag 9 april jl. werd in de restau- rage 'De Zeemeeuw' te Stellendam dit afscheid gevierd door de bemanningen, met hun echtgenotes, van de reddingbo ten uit Ouddorp en Stellendam en de fa milie Roon. Ook aanwezig waren de voorzitter van het bestuur van de K.N.R.M., de heer Munster van Heuven, de directeur van de K.N.R.M., de heer Wiebenga, de inspecteur, de heer De Jonge en de oud-gedienden, de heer D. de Jager, oud-agent en de heer De Jong, oud-inspecteur. Deze avond waren te vens aanwezig de burgemeester van Goe- dereede en zijn echtgenote, dhr. en mevr. Sinke. In verband met een wijziging in de organisatie van de reddingmij is er nu in elke plaats met een reddingboot een commissie, ingesteld, die de belangen van het reddingwezen behartigt. De burge meester van Goedereede was bereid deze functie op zich te nemen. Ook is er nu in elke plaats een p.r. man aangesteld. Te Stellendam is dat de heer J. van Wezel, die eveneens vergezeld door zijn echtge note aanwezig was. De plaatselijke agent, de heer Noorthoek, heette ongeveer half acht iedereen van harte welkom. Hij memoreerde dat de heer Roon al in 1974 was benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau en uiteraard gold voor hem, zijn vrouw en kinderen en kleinkinderen een speciaal welkomstwoord. Ook de functionarissen van de redding mij, de oud-gedienden, alsmede dhr. en mevr. Sinke en dhr. en mevr. Van Wezel werden verwelkomd. Na zijn inleiding gaf hij het woord aan de heer Munster van Heuven. Deze gaf een uitleg over de instelling van de plaatselijke commissies. Korte tijd geleden zijn de twee reddingmaat schappijen gefuseerd. In 'De Noord' be stonden er al van die plaatselijke com missies, terwijl er in 'De Zuid' alleen sprake was van een plaatselijke agent. Het bestuur van de gefuseerde redding maatschappij voelde er veel voor om het systeem van 'De Noord' over te nemen voor alle stations en dat is dan ook in gaande 1996 gebeurd. Daarna werd de heer Roon toegesproken. De heer Munster van Heuven was blij dat hij de gelegenheid kreeg zijn speciale dank aan de heer Roon over te brengen. Hij had dat al eens eerder willen doen, maar op de toen belegde bijeenkomst was de heer Roon niet verschenen. Nu was hij er wel en hoewel hij niet op lange toespraken was gesteld, zou hij nu toch onder woorden van dank niet uit kunnen komen. Het was dhr. Munster van Heuven bekend dat de heer Roon voorbeeldig als machinist gefungeerd had van 1951 tot 1990. De machineka mer werd bijzonder goed bijgehouden. Als er soms bezoek wa§ kwam die bijna niet in de machinekamer en als dat toch gebeurde, liep dhr. Roon er met een poetsdoek achteraan, om eventuele vuile vingers direct weg te kunnen poetsen. Ook tijdens zijn periode daarna, als op stapper betoonde hij een optimale inzet. Als dank voor dat alles speldde hij hem de Zilveren Draagmedaille van de K.N.R.M. op. Vervolgens sprak L. Koese, als schipper van de reddingboot hem toe en dankte hem voor de prettige manier van samen werken. Namens de bemanning werd een cjideau .■cci-dc 'vrijetijdsbesteding' aan Roon overhandigd, terwijl zijn echtgeno te bloemen kreeg. Tenslotte sprak de kersverse voorzitter, burgemeester Sinke, nog een kort woord, waarin hij zijn volledige inzet toezegde, om samen met de agent, de heer Noort hoek de belangen van de reddingmij in zijn gemeente te dienen. De heer Noort hoek reeds kennend als raadslid was hij er van overtuigd, dat die samenwerking goed zal gaan. Als laatste sprak Gert Roon zelf nog een kort dankwoord uit, waarna de aanwezi gen nog enige tijd onder het genot van een hapje en een drankje in de Zee meeuw hebben nagepraat. RENAULT-dealer Vooral tijdens de inzaaiperiode hebben landbouwgewassen, en met name peul vruchten, een grote aantrekkingskracht op verwilderde duiven. De schade die van deze 'bezoeken' een gevolg is kan groot zijn. Daarom zal de grondgebrui ker jacht maken op de verwilderde duif Om te voorkomen dat hierbij ook post duiven worden geraakt is in Zuid-Hol land een ophokplicht voor postduiven in het voorjaar vastgesteld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, na overleg met de betrokken in stanties, als tijdv£Üc voor het opgesloten houden van postduiven vastgesteld: de periode 9 april 1996 t/m 1 juni 1996 Dit houdt in dat gedurende deze periode de postduiven zodanig moeten worden opgehokt dat uitvliegen op of over gron den van anderen wordt verhinderd. Deze verplichting geldt echter niet op werkdagen voor de tijd gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur 's morgens en tus sen 18.00 uur en een half uur na zonson dergang. Zij geldt bovendien niet op za terdagen na 10.00 uur alsmede op zon dagen en algemeen erkende feestdagen. In het belang van de postduivenhouders en de landbouwers dringen de Nederland se Postduivenorganisaties en het Land bouwschap met de meeste klem aan op strikte handhaving van bovengenoemde De 12e Haamstede-conferentie zal dit jaar op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 september worden gehouden. De bijeenkomsten zullen weer plaatsvin den in de TALMA-HOEVE te Garderen. De volgende sprekers hopen het woord te voeren: Drs. T. Hofman te Rijnsburg, Dr. C. A. van der Sluijs te Rotterdam- Zuid, Ds. H. Verheul te Amersfoort, Ds. C. G. Vreugdenhil te Lelystad, Dr. J. van der Wal te Dordrecht en ds. J. Westerink te Bunschoten. Een meer gedetailleerd overzicht volgt later. De deelname staat open voor predikan ten, evangelisten, leraren godsdienst, als mede voor studenten, die zich voorberei den op de dienst des Woords. afspraak, hetgeen dus inhoud dat de land bouwers zich tussen 6.00 uur en 8.00 uur 's morgens en na 18.00 uur 's avonds, zaterdags na 10.00 uur en op zondagen moeten onthouden van het bestrijden der duiven, terwijl voorts in geen geval mag worden geschoten op overvliegende postduiven of vluchten van overvliegende postduiven. Postduivenhouders moeten zich houden aan de ophokplicht Bij schade aan hun gewassen veroor zaakt door onder andere duiven dienen de landbouwers dit in eerste instantie te melden aan hun jachthouder. Indien schade van grotere omvang blijkt op te treden kunnen de agrariërs dit mel den bij de secretaris van de Wildschade- commissie Zuid-Holland, de heer Lauw- rijssen, telefoon (078) 639 52 26, bij voorkeur tijdens kantooruren. De Christelijke basisschool "t Kompas' te Den Bommel neemt op 23 april 1996 afscheid van haar directeur. Na zes jaar aan onze school verbonden te zijn geweest neemt de heer H. R. Kooistra afscheid wegens het aanvaarden van een benoeming als directeur aan de prote stants christelijke school 'De Hoeksteen' te Aalsmeer per 1 mei 1996. De heer Kooistra heeft in de afgelopen periode gestalte gegeven aan vernieuwde onderwijsmethoden. Terwijl zeer veel veranderingen in het onderwijs op hem afkwamen, wist hij deze op een deskun dige manier in goede banen te leiden. Als directeur had hij oog voor zowel de zwakkere als de betere leerling. Zorgver breding en leerlingvolgsysteem hadden zijn bijzondere aandacht. Ook de buiten schoolse activiteiten, zoals schoolvoet- bal, schoolkorfbal en verkeerskwis wist hij de kinderen te stimuleren. Op 23 april a.s. hopen wij afscheid van hem te nemen, 's Middags is er een pro gramma voor de kinderen, terwijl 's avonds een afscheidsreceptie voor ouders, oud-leerlingen en belangstellen den is. Per 1 mei 1996 is de heer A. J. de Jongste uit Boskoop als nieuwe directeur benoemd. op zaterdag 20 april 1996 Op initiatief van de Stichting Ne derland Schoon, de ANWB, de Stichting Werligroep Noordzee en de Stichting Milieucommunicatie FEEËN wordt in samenwerking met het Sea Life Centre Scheve- ningen en de kust-VVV's, onder steund door kustgemeenten, ook dit jaar weer de Landelyke Strand schoonmaakdag georganiseerd. De afgelopen jaren was de Strand schoonmaakdag een groot succes. De ge meenten verrichten veel inspanning om ons strand schoon te houden en ook de strandexploitanten zijn zeer actief Toch werd vorig jaar in april langs de Noord zeekust nog hiim 140 m' zwerfafval ver zameld. Dit is in april voor een aanzien lijk deel afkomstig van zeeschepen. Scheepsafval gaat overboord, motorolie wordt geloosd en uiteindelijk belandt het allemaal op het strand: flessen, jerrycans, plastic, touw, lampen, keuken en ander afval. Met alle schadelijke gevolgen van dien voor mens en dier. De organisatie nodigt jongeren en vol wassenen uit om het strand te helpen schoonmaken. Een schoon strand is ons aller verantwoordelijkheid - jong en oud! Ook u kunt op zaterdag 20 april de 'han den uit de mouwen steken'. Deelnemers kunnen zich nu opgeven bij de VVV. Voor de snelle persoonlijke aanmelders stelt de organisatie tevens vrijkaarten ter beschikking voor een bezoek aan het Sea Life Centre Scheveningen. Op 20 april wordt er vanaf 10.30 uur verzameld bij Strandpaviljoen de Zeester (Strand Noord), waar om 11.00 uur het startschot gegeven zal worden door één van de wethouders van Goedereede. Meldt u aan en help onze kust schoon te Petitie In het kader van de Landelijke Strand schoonmaakdag is het tevens mogelijk een petitie te ondertekenen. Hierin wordt aan de Ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (VROM) ge vraagd de uitvoering van de afspraken, gemaakt tijdens de laatste Noordzee Mi nistersconferentie, niet langer uit te stel len. Dat betekent o.a. betere haven-ont- vangst-installaties, instellen van een af gifteplicht voor alle huisvuil voordat schepen de haven verlaten, ontwikkelen van regels t.b.v. een nullozing voor alle soorten afval van schepen en afgeven van afval in de haven financieel aantrek kelijk maken. Van een goed begin weten we inmid dels dat dat het halve werk is. Zo'n voortreffelijk begin was de Visserij conferentie die op zaterdag 27 januari in Ouddorp gehouden werd, maar de initiator, Rabobank West-Flakkee hecht aan 't héle werk en dus kwam er een vervolg, de uitgave van de brochu re waarin, in woord en beeld, op dat 'uitstekende congres' wordt terugge zien. Woensdagmiddag werd het eerste van de 350 gedrukte exemplaren door Rabo- directeur Mr. den Hertog aan burg. Sinke van Goedereede overhandigd en die aan vaardde het als ware het een welgevuld spaarbankboek; geen vér gezocht verge lijk trouwens, omdat het op de Con- ferentiedag ging - en voortaan zal moe ten gaan - over het voortbestaan van de Visserijhaven Stellendam die een aan zienlijk deel van Goerees' gemeenschap 'brood op de plank' brengt. Dermate mo tiverend was de conferentie dat achter de 's morgens nog geldende vraag of Stel lendam een haven met toekomst zal zijn het vraagteken door een bevestigend uit roepteken vervangen werd: ja.ze zél! Slechts van drie maanden her dateert die hervatte moed, maar in geval de strijd baarheid toch wat weg zou ebben is er de brochure die elk van de disciplines tot handboek gelden kan, de inleiders immers hebben op de conferentie rich ting gewezen aan alle betrokkenen, de gemeente, de vissers en de handel. De brochure is er om het te herlezen, het leerzame van de Conferentie, waarom de brochure, zo neemt de Rabobank zich voor, een „zo breed mogelijke versprei ding" zal krijgen. Het is Dirkslandse inspanning geweest die de brochure inhoud heeft gegeven. Cathy Westdorp verzorgde de tekst en Arjo V. d. Graaff zorgde voor de illustra ties, beiden 'well-done'. Met de brochure in handen zag burg. Sinke op de dag terug als op een toen beleefd „ijkpunt in het proces van de gedachtenvorming" rondom de visserij. Gemeente en visserij zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden en de inhoud van de brochure, waarin ook de '10 geboden Afgelopen vrijdag, 5 april, is ons eerste Hulptransport naar de Oeltraïne vertrok ken met heel veel kleding. We hebben inmiddels vernomen dat alles goed is aangekomen. Ons depot in de Dijkstraat 14 te Temeuzen (dat wij gratis ter be schikking hebben van de woningbouw vereniging) ligt stampvol met kleding en hulpgoederen. De medewerking van de mensen is enorm groot! Hiervoor onze hartelijke dank! Maar helaas ontbreken ons de fi nanciële middelen voor de brandstof om de goederen en kleding naar de Oekraïne te brengen. Af en toe laijgen we een col lectevergunning van de gemeente om geld in te zamelen. De eerstvolgende col lecte-vergunning in de gemeente Temeu zen zal zijn: 6 t/m 18 augustus 1996. U zult begrijpen dat het voor ons erg moeilijk is om aan geld te komen. Het doel is immers: zo snel mogelijk de be volking, een kinderweeshuis in Garkof en een psychiatrisch ziekenhuis in de Krim te helpen aan eerste levensbehoef ten en kleding. Heen en terug naar de Oekrmne is totaal 7.000 km. Daaromwillen wij ieder vra gen om mee te doen aan onze kilometer- aktie! Hoe kunt u meedoen? Door onze kilo- meteraktie te sponseren! Voor ƒ2,- kunt u ons 10 km op weg helpen. We roepen daartoe particulieren en bedrijven op. Het bedrag overmaken op giro 262288 of Rabobanknr. 3924.87.470 t.n.v. Stichting Help Oekraïne of bel ons even op en we komen bij u langs, tel. (0115) 615953 of (0111)421477. om te overleven' uit het rapport Zwiers, zal, zo voorzag dhr. Sinke, een grote rol spelen in de verdere gedachtenvorming. Als 'schot in de roos' werd de verschij ning ervan gewaardeerd en de Rabobaiik werd voor zijn betrokkenheid omstandig dank gezegd. Een beetje reclame mocht de Bank wel voor eigen organisatie maken. Op de Zaterdag 6 april organiseerde de Triathlon Vereniging Goeree- Overflalskee een zwem-loop (duaht- lon) over resp. 1 km zwemmen en 10 km hardlopen. Deze eerste wed strijd van het seizoen betekent voor veel T.V.G.O.-ers de opening van het nieuwe Tï'iathlonseizoen. Met het oog op het promoten van de Triathlonsport en het aantrekkelijker maken van deze sport voor de recreant heeft T.V.G.O. dit jaar het initiatief ge nomen om voor deze, van oorsprong be sloten clubwedstrijd, een aantal andere triathlonverenigingen uit te nodigen. Be halve als wedstrijd meetellend voor het clubkampioenschap van T.V.G.O. en het promoten van de Triahtlonsport kan de wedstrijd vooral ook, met het oog op het komend seizoen, als een graadmeter worden beschouwd voor de conditie. Omdat de wedstrijd geen officiële status kent kunnen de deelnamekosten laag worden gehouden. Dit, en het feit dat het programma ook voor een 'recreant' met enige training goed is te volbrengen, maakt deelname aantrekkelijk. Het ligt in de bedoeling dat de overige deelnemende verenigingen, T.V.S. uit Spijkenisse, T.V. Hoekse Waard en de T.V. Dordrecht, soortgelijke evenemen ten organiseren en daarbij als gastheer optreden. Deze 'trainingswedstrijden' worden komend seizoen vooral op de woensdagavonden afgewerkt. Daarnaast hebben de verenigingen beslo ten om gezamenlijk deel te nemen aan de Duathlon later deze maand te Dirksland en de Triahtlon van de Binnenmaas. Door middel van een (voor dames atleten positief discriminerend) puntenklasse ment, waarbij ook nog het aantal deelne mers positief wordt beloond, wordt aan het eind van het seizoen een winnaar van deze 'Mini-competitie' vastgesteld. I^böbank kaft, gesierd met een fraaie actiefoto van een vissende kotter, lijkt het Rabo- embleem, de mens op de uurschijf, zich op de top van de giek te bevinden, een vooruitgeschoven post met goed uitzicht over de zee, de vis en het land, kortom, getuigend van de betrokkenheid van de Rabobank bij de visserijsector. Wie een brochure wil kan die vragen via Rabo bank Ouddorp. OOLTGENSPLAAT Door het plotselmg overlijden van koster Van der Welle is de viering van het 50- jarig jubileum van de Geref vrouwen vereniging 'Martha', die vanavond in 'de Magneet' gehouden zou worden, afge last. T.V.G.O. heeft zich nadrukkelijk vastge beten in het winnen van deze 'minicom petitie', zodat zij eindelijk eens reden heeft om een prijzenkast aan te schaffen. Met het management van 'De Gooye' te Dirksland, waar T.V.G.O. haar trainin gen organiseert en haar 'basis' heeft, moet nog wel worden overlegd om een plekje daarvoor te vinden. In ieder geval leidt na deze eerste ont moeting tussen de rivaliserende vereni gingen, T.V.G.O. met duidelijke voor sprong op T.V.S., gevolgd door T.V.H.W. en T.V.D. Resp. met 387,195, 187en65pnt. Het individueel klassement werd gewon nen door Johan van den Branden van T.V.G.O. in de fabelachtige strijd van 47 min. 43 sec. Tweede werd John Al- brechts en derde Nico Paasse eveneens van T.V.G.O. Een blessure hield Erik Peeman en Anette Wervers, de huidige clubkam pioenen aan de kant. Bij de dames finishte atlete Carla v. d. Berge als eerste in een tijd van 63 min. en 8 sec. Tweede werd T.V.G.O. dame Wil Steinbrechter. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Mlddelharnis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID raro - vneo - STUMO - RvoRTAoe - FOTooRAni ^RQ 0^3^^^ liUtj OUDDORP- Wêattbmt 35 - r«Mbon (0187) 6818121 Pan 683734 t-Printihop-HogÊZOomI 72-TaêÊfoon f0111) 462400 West-Flakkee centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1