EIÜVnDEtl-IIIEUWS Lies en Annie van der Welle op bezoek bij broer en schoonzus in Canada Wetjes en Weetjes Visser Visser Expositie Tien Heestermans in stadhuisiial Brouwershaven JEUGDCONTACT Inspirerend werk in Art Centre Damvereniging 'Denk en Zet' HET ,KIJKVENSTER In mei volgt tegenbezoek in Holland Kerkhistorische lezing te Sommelsdijlf Uitsiagen Flakkeese Damkampioenschap Goeree-Overflakkee Start kinderboerderijseizoen Hemesseroord 3e Blad VRIJDAG 5 APRIL 1996 No. 6492 Blik op kerk "^p en samenleving tj - Extreem-rechts - Leerdam - Geen aandacht De extreem-rechtse partijen in ons land krijgen momenteel weer meer aandacht dan ze verdienen. Dat is jammer, want er is altijd een gedeelte van ons volk waar hun verderfelijke leuzen ingang vinden. Telkens duikt de vraag op of demonstra ties van die zijde niet verboden moeten worden. Dat was kortgeleden bijvoor beeld het geval in Zwolle, waar burge meester Fransen - terecht - weigerde een demonstratieverbod uit te vaardigen. We hebben in ons land vrijheid van menings uiting, en iedere groep of partij heeft het recht te demonstreren, althans zolang de wet niet overtreden wordt. Mochten er bij zo'n demonstratie leuzen worden aan geheven die strafbaar zijn.dan is ingrij pen achteraf mogelijk. Maar aangezien men van tevoren meestal niet met zeker heid weet wat er gezegd of vertoond zal worden is het vrijwel onmogelijk vooraf maatregelen te nemen. Op zaterdag 30 maart was Leerdam aan de beurt. Daar hielden de Centrum De mocraten en CP'86 een demonstratie. Ze hadden die plaats en die datum uitgeko zen om te herdenken dat tien jaar gele den in het nabijgelegen Kedichem een hotel waarin ze toen wilden vergaderen in brand was gestoken. Ook in Leerdam was de burgemeester van mening dat hij geen andere keuze had dan de demonstranten hun gang te laten gaan. Wel had hij uit voorzorg een vrij grote politiemacht op de been ge bracht. De zaak is in Leerdam uit de hand gelo pen. Daarvoor kunnen Janmaat en zijn sympathisanten echter niet aansprakelijk worden gesteld. De demonstratie op zich zou rustig zijn verlopen, ware het niet dat een groep allochflione jongeren ge welddadig tegen de extreem-rechtsen op trad. In de middag was een tegendemonstratie gepland door het comité 'Leerdam be kent kleur'. Ook deze betoging werd door de allochthone jongeren met ge schreeuw en een fluitconcert verstoord. Bovendien werden de aanhangers van Janmaat gemolesteerd door zogenaamde anti-racistische tegenstanders. Uiteinde lijk moest de politie met geweld een einde inaken aan de rellen. De extreem-rechtse groeperingen mogen tevreden zijn. Ze hadden geen betere re clame voor hun opvattingen kunnen wensen. Terwijl zij zelf zich correct heb ben gedragen moeten hun tegenstanders, die zo hoog opgeven van de democratie, verantwoordelijk worden gesteld voor de wanorde. En daarmee hebben ze alleen maar Janmaat en de zijnen in de kaart ge speeld. Om de schadelijke invloeden van het fas cisme te keren helpt geen demonstratie verbod, en helpen zeker geen geweldda dige akties. Ook de media zouden beter doen geen aandacht aan hun ideeën te besteden. Doodzwijgen is altijd nog het meest geëigende middel. Maar hoe ma ken we dat duidelijk aan groepen van jongeren die op relletjes uit zijn? Waarnemer Op paaszaterdag 6 april wordt om 15.00 uur de expositie geopend van Hanneke Hemelaar en Cees van Dül. Hanneke Hemelaar kreeg haar opleiding boetseren/beeldhouwen aan de Konin klijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, waar zij studeerde onder leiding van de beeldhouwer Dirk Bus, die ook de kunstenaars Jan Wolkers en Kees Verkade heeft begeleid en die haar de liefde voor de figuratieve kunst geba seerd op traditie heeft bijgebracht. Nog tijdens haar opleiding ontving zij een prijs uit het KlirJcenbergfonds. In 1973 behaalde zij haar einddiploma. Ze heeft geëxposeerd in binnen- en bui tenland. Haar werk is in bezit van parti culieren en bedrijven in Nederland, Duitsland, Frankrijk, India en Bermuda. Zij woont en werkt in Dordrecht. Cees van Dijl is sinds 1970 lid van de Vereniging Beeldend Kunstenaars Dor drecht. Hij is tevens docent aan de Ko ninklijke Akademie van Beeldende Kun sten in Den Haag. Aanleiding tot het ont staan van zijn huidige werk zijn alle daagse voorwerpen. Veelal wordt dit beeldmateriaal gevonden in de onmid dellijke omgeving. Het waargenomen beeld wordt vertaald tot een eigen werkelijkheid, het wordt niet gekozen om de inhoudelijke beteke nis, maar vanwege de vormkwaliteit. Vorm als aanleiding voor een nieuw en eigen beeld, waarbij vooral sfeer een be langrijke rol speelt. Het getoonde werk bestaat uit tekenin gen (conté) en schilderijen (tempera op papier). De expositie is vrij toegankelijk en te zien in de galerie van hét International Art Centre van 6-26 april, di f m zater dag van 13.30-17.00 uur of op afspraak. Ayr I Den Haag I Eindhoven I Den Bommel I Ooltgensplaat „Lies VanderWelle 90 and Sister Annie 86, Of Holland Spend Christmas In Ayr". Aldus een kop op de voorpagina van 'The Ayr News' van January 1996, een Regionaal Nieuwsblad in Ontario (Canada). In de plaats Ayr woont Teun (Tim in Canada) van der Welle met z^n echtgenote, de uit Den Bommel afkom stige Maatje (Margareth in Canada) Verkerke. Het echtpaar emigreerde in 1954 naar Canada en de reis ging per boot. Van Margareth woonden er drie broers Verkerke en met hun hulp kwam Tim en zijn vrouw op een farm. Verrassing Teun van der Welle was een zoon van het echtpaar Abram van der Welle en Janna Pietertje den Hartog, de jongste van de 10 kinderen (6 jongens en 4 meisjes) wonende aan het Weespad te Ooltgensplaat. Op 21 december 1995 waren Tim en Margareth 50 jaar getrouwd en op Tweede Kerstdag 26 december werd Teun 75 jaar. Als verrassing kwamen twee zussen van Teun, Lies uit Den Haag (bijna 90 jaar) en Annie Dorsman-van der Welle uit Eindhoven (86 jaar) op bezoek om deze gedenkwaardige feiten en tevens Kerst en Oud- en Nieuwjaar luister bij te zetten. Het werden gezellige dagen met een uitgebreid diner. In de kerk te Ayr werden ook de jubilea's herdacht en de dominee sprak de twee gasten speciaal toe met een hartelijk woord van welkom, 't Was wel in het Engels maar de Hollanders hebben het later wel vertaald. De beide zusters zijn van het gehele gebeuren nog zeer enthousiast. In mei aanstaande komen Tim en Margareth naar Holland en dan hopen ze tegelijk de 90ste verjaardag van zuster Lies, de oud-verpleegster mee te vieren. Volgens Lies, die heel goed kan vertellen, zal dat een gezelUge bedoening worden. Tijdens het bezoek van de twee zussen kwam er, zoals reeds vermeld, een verslaggever van de Regiokrant Ayr. Zijn ver haal, vertaald door een 'nicht van Lies laten we hieronder vol- Met een expositie van de in Noord gouwe woonachtige beeldend kunste naar Tien Heestermans opent de ge meente Brouwershaven in de Stad huishal de serie tentoonstellingen voor 1996. In 1971 deed Heestermans eind examen aan de Rotterdamse kunstaca demie. Na enkele jaren als zelfstandig beeldend kunstenaar gewerkt te heb ben gaf ze ruin tien jaar les op middel bare scholen terwijl ze daarnaast bezig bleef met haar vrije werk. Haar pro- duktie is altijd vry laag geweest, maar gedurende vijfentwintig jaar werkte ze consequent aan een eigen oeuvre. Voor de exposante draagt deze expositie zo doende min of meer het karakter van een jubileumtentoonstelling. Door de jaren been was de belangrijkste inspiratiebron een mengeling van litera tuur, landschap en reizen. Titels als 'So cold in Maine', 'Roxy Roma', 'De Muze van Cahors', en 'Quoi l'étemité', enkele werken die in de afgelopen tien jaar ge maakt werden, zijn een afspiegeling van die inspiratiebron. Het begrip literatuur dient in dat verband ruim te worden op gevat. Ze maakte schrijversportretten van Oscar Wilde, Arthur Rimbaud, Margue rite Yourcenar en anderen en maakte ver werkingen van teksten en tekstfragmen ten van genoemde schrijvers. In haar werk vinden we de literatuur vaak terug in de vorm van onleesbare flarden tekst. Soms betreft het regels die in metaal zijn gekrast, zodat er niet. veel meer overblijft dan een poging tot communicatie. In 1990 startte Heestermans met een serie drieluien en in haar recente schilde rijen en ander werk speelden literatuur en de kleur blauw een belangrijke rol. De laatste keer dat werk van haar op Schou wen Duiveland te zien was, in 1994 in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede, ge beurde dat onder de titel 'Berichten in gen: Kerstmis in Canada December 1995 was een speciale maand voor de familie Van der Welle in Ayr. Het begon in november met een gouden huwelijksfeest. Tim's twee zusters uit Holland kwam dit mee vieren. Als woensdagmiddag 3 januari 1996 KLM vlucht 149 vertrekt van Pierson International Airport Toronto, zijn er twee passagiers aan boord. Lies van der Welle en Annie Dorsman-van der Welle. Zij zullen ongetwijfeld terugkijken op een mooie heerlijke tijd in Canada. 13 december arriveerden zij in het huis van hun broer en schoonzuster Tim en Margareth van der Welle in Ayr. 1995 was een bijzonder jaar in het leven van 90-jarige Lies van der Welle en 86- jarige Annie Dorsman. Het jaar waarin Tim en Margareth 50 jaar getrouwd zijn, Tim 75 jaar wordt, Holland 50 jaar be vrijding vierde en een vakantie naar Ca nada. Het begon met een telefoontje van Tim begin januari 1995, een invitatie zette de boel aan het rollen. Toen Lies het reisbureau in wandelde voor een ticket werd haar gezegd dat ze te oud was voor de reis. Bij het verlaten van het bureau met een ticket was haar commentaar, als ik honderd ben ga ik weer. Annie en Lies zijn hier nu voor de vierde keer. De koude winter deert hen niet. Winter is hen niet vreemd. Lies gaat al 22 jaar in februari naar Oostenrijk of Zwitserland. Annie Dorsman, zij woont in Eindhoven, zo'n 300 km van Den Haag, vertelde dat zij een koffer vol truien om warm te blij ven nog niet nodig heeft gehad. Ondanks het koude weer waren Lies en Annie re gelmatig te zien in de straten van Ayr. Een keer zouden ze naar het postkantoor vanuit Tim en Margareth's huis aan Northumberlandstraat gaan. Het winter landschap boeide hen zo dat ze via een omweg naar huis kwamen. Tim had al bijna een zoekactie georganiseerd. Kerstverlichting De vele soorten kerstverlichting maakt hen sprakeloos als ze tochten maken in de avond. Thuis in Holland heeft men één boom verlicht. Kerstkadootjes was nooit een gewoonte in Holland, St. Nico- laas op 5 december was pakjesavond maar volgens Annie en Lies is dat aan het veranderen. De hele familie Van der Welle feest bij elkaar kerst gecombi neerd met Tim's 75e verjaardag in het grote huis van Tim en Margareth's doch ter op tweede kerstdag. Lies en Annie hadden nog nooit zo'n grote kerstboom gezien met zoveel kadootjes. Zij waren geroerd over de blijdschap die ieder toonde na ontvangst van kadootjes, zo anders dan thuis. De volle tafel vond Annie zo prachtig, het deed haar denken aan maaltijd plaatjes uit tijdschriften. Regelmatig tijdens hun verblijf bij Tim en Margareth werd er gepraat over de oorlog nu 50 jaar geleden. Beiden, Lies en Margareth hebben nog levendige her inneringen aan de Tweede Wereldoorlog, hoe er geleden is onder het nazi-regime. Annie's 12 jaar geleden overleden echt genoot, is nooit over zijn ervaringen in het concentratiekamp heengekomen. Lies, een verpleegkundige, droeg altijd haar uniform. Zij legde afstanden van Ayr naar Hamilton op de fiets af, deed aan ruilhandel met de aardappelen die de familie kweekte. De Duitsers zagen Lies niet wanneer zij haar uniform droeg. Voor Tim zijn de verhalen niet vreemd, ook hij was een gevangene in een con centratiekamp. Margareth vertelde over de boerderij van haar ouders waar zij joden en piloten verstopte in de aardap- pelkuil. Situatie's als deze hebben ons laten zien hoe belangrijk het is mensen in moeilijke tijden te helpen van welk ras of kleur. Wij waren heel blij met de komst van de Canadezen om de bevrij ding met ons te vieren. Door alle jaren van veranderingen in het leven bleef de familieband hecht. Tim en Margareth verheugen zich in de komende bezoeken van Annie en Lies en verdere familie uit Nederland waar hun wortels liggen. Beste jongelui. Op D.V. zaterdag 6 april is er weer een Jeugdcontactavond. Deze avond hopen we ds. K. Veldman in ons midden te hebben. Hij zal ons wat vertellen over kerkelijke tucht. Wat houdt kerkelijke tucht in? Wat is het gevolg als deze tucht in mindere of meerdere mate gaat ont breken? Het belooft een interessante, leerzame en gezellige avond te worden. Na afloop is er gelegenheid om nog wat na te praten. We hopen tot ziens in Eben Haëzer aan de Preekhillaan 3 te Oud- dorp. De aanvang van deze avond is zoals ge woonlijk om 19.45 uur, maar om 19.15 uur staat de koffie al klaar. De JCC Ouddorp Op D.V. maandag 15 april hoopt ds. A. Beens uit Urk een kerkhistorische lezing te,houden over 'Dr. H. F. Kohlbrugge' in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Aanvang 19.45 uur. Toegang gratis. We hopen dat velen deze avond zullen be zoeken. Uitslagen 1 april 1996 Afdeling I I. Mackloet - J. A. van HoornO - 3 P. Leroy - J. A. Dekker3 - O C. Spee - A. v. d. Veer1 -1 H. Koese - J. van Hoorn3 - O Bekerronde: 12-2-96: J.Holleman- J. Groenendijk1 -1 19-2-96: J. Lodder - H. Schellevis...3 - O 11-3-96: J.deRooy- J.Nipius3-0 25-3-96: H. Koese - A. v. d. Veer ...3 - O 25-3-96: H. Noordijk - J. Holleman 1 -1 25-3-96: A.Knape- J. Groenendijk1 -1 1-4-96: L Verbiest- J. Groenendijk3 - O J. Groenendijk - A. Knape 3-0 27 maart 1996 H. Koese - A. Knape 2-0 I. Mackloet - P. van der Steen 2 - O A. P. C. de Mik - H. M. Floresteijn 2 - O M. Bruinsma - A. Krijgsman 1-1 K. Tanis - A. v. d. Veer 1 -1 J. van Hoorn - J. Lodder 2 - O C. Tanis-L. Blokland 0-2 J. Dekker - A. van Rossum 2-0 C. Polder - C. A. van Welie 2 - O J. van Koppen - J. Koppelman 2-0 H. H. Verolme - W. Knops 2 - O M. Poortvliet - A. de Mik O - 2 J. Knops - J. Non O - 2 A. Vijfhuizen - A. 't Jonk O - 2 A. Los - J. Wolfert O - 2 J. W. Stoof - M. Goedegebuur 1 -1 vrij - M. Vijfhuizen O - 2 Blauw'. De huidige expositie in de Stad huishal kreeg als titel 'Het Feest van de Blauwe Schuit' en deze tentoonstelling is een logisch vervolg op eerdere presenta ties. De tentoonstelling bestaat uit een instal latie die is aangevuld met enige docu mentatie van eerder werk. Voor degenen die vertrouwd zijn met het werk van Heestermans is de titel van de tentoon stelling niet erg verrassend. Wel degelijk verrassend vergeleken met het werk van de laatste jaren is echter de optimistische toon van die titel. Ter gelegenheid van een tentoonstelling in 1992 in galerie Cieremans in Rotterdam schreef kunstre- censent Jan Donia in een begeleidend schrijven bij die tentoonstelling over 'de loodzware thematiek van vergankelijk heid en eeuwigheid die ook letterlijk tot uiting komt in de keuze van materialen als lood en ijzer". Die materialen ge bruikt ze nog steeds en zijn ook verwerkt in de nu tentoongestelde installatie. Het lood van wijnflessen en andere door zuren aangetaste metalen zoals lood, ijzer en zink vormen belangrijke materia len. Nieuw in haar werk is het gebruik van glas. Daarmee vond Heestermans een perfecte harmonie tussen de donkere diepblauwe kleuren en het aangetaste, naar vergankelijkheid verwijzende, lood enerzijds en de sierlijke lichtheid die spreekt uit het glas en met name de wijn glazen anderzijds. i De drieluiken keren in deze expositie terug in een andere vorm. Het drieluik Zaterdag 13 april start op Hemesseroord het kinderboerderijseizoen. Dit betekent dat in het weekend de kinderboerderij op zaterdagmiddag geopend zal zijn van 14.00 tot 17.00 uur. Openstelling op de zaterdag wordt mo gelijk gemaakt door de hulp van diverse vrijwilligers. Zij zijn op de boerderij aanwezig om iedereen desgevraagd van informatie te voorzien. De kinderboerderij is een gezellig ont moetingspunt voor bewoners van Her- nesseroord en bezoekers. Naast een be zoek aan de dieren aan de dieren is ook een bezoek aan de speeltuin de moeite waard. U vindt de kinderboerderij aan de Oost- havendijk 30 te Middelhamis. van de installatie bestaat namelijk uit drie tafels die tezamen 'Het Feest van de Blauwe Schuit' vormen. De titel voor de gehele installatie is ontleend aan één van de drie tafels. In twee vitrines worden behalve enige documentatie over de ex posant ook nog enkele kleine kunstwerk jes getoond die in nauwe relatie staan tot de installatie. De expositie duurt van 1 april tot en met 8 mei 1996 en is geopend van maandag tot en met vrijdag, 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 14.00 tot 16.00 uur. Op vrijdag 29 maart zal de tentoon stelling worden geopend om 16.00 uur. Bij deze gelegenheid zal een korte inlei ding worden gehouden door de heer Frans Beekman. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. Rechtsvormen Een ondernemer staan verschillende rechtsvormen ter beschikking waarin hij zijn onderneming kan uitoefenen. In deze aflevering staan we stil bij de verschillende mogelijkheden en de juridische gevolgen van de rechtsvormen. In een volgende aflevering gaan we in op de fiscale gevolgen. Mogelijkheden In Nederland kan een ondernemer kiezen uit verschillende rechtsvormen. Wij zetten ze voor u op een rijtje. 1. Eenmanszaak 2. Vennootschappen zonder rechtspersoonlijkheid (maatschap, vennootschap onder firma (V.O.F.), commanditaire veimootschap) 3. Vennootschappen met rechtspersoonlijkheid (B.V., N.V.) 4. Rechtspersonen zonder vennootschappelijk karakter (vereniging, stichting, coöperatie) 5. Europese en buitenlandse veimootschappen (EESV, Ltd, GmbH, Corp e.d.) Eenmanszaak Startende ondernemers beginnen vaak met een eenmanszaak. Oprichting van een eenmanszaak is eenvoudig en goedkoop. Publikatie van een jaarre kening is niet nodig; de ondernemer heeft alleen de wettelijke plicht tot het bijhouden van zijn administratie. De eenmanszaak heeft geen rechtspersoonlijkheid. De winst of het verlies dat de eenmanszaak behaalt, is uw privé winst of verlies. Het privé- en zakelijk vermogen van de eigenaar is voor zowel privé als zakelijke schuldeisers aansprakelijk vermogen. Maatschap en V.O.F. Dit zijn vennootschappen zonder rechtspersoonlijkheid. Schuldeisers van de maatschap kunnen, als deze niet betaalt, de maten of vennoten persoonlijk aanspreken in hun vermogen. Een maatschap wordt vooral als samenwerkingsverband tussen vrije beroepsbeoefenaars, zoals artsen en architecten, gebruikt. Bevoegdheden, zeggenschap en winstverdeling worden onderling geregeld middels een maatschaps- of firmacontract. Hierbij gelden wel enkele wette lijke beperkingen. Opstellen van een jaartekening is wettelijk niet verplicht. Wel geldt een algemene administratieplicht. B.V.enN.V. Dit zijn vennootschappen met rechtspersoonlijkheid. Voor een zakelijke schuldeiser is uitsluitend de B.V. of N.V. aansprakelijk; privé-vermogens van de aandeelhouders blijven buiten beschouwing. In zeer specifieke omstandigheden kan een bestuurder hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld. Een B.V. of N.V. wordt opgericht middels notariële akte. Het minimumka- pitaal bedraagt 40.000,=. De B.V. en N.V. zijn verplicht eenjaarrekening te publiceren bij de Kamer van Koophandel. De grootte van de veimoot schap is van invloed op de inrichtingseisen voor de jaarrekening en een eventuele verplichting tot accountantscontrole. Stichting Deze rechtspersoon heeft geen veimootschappelijk karakter. Schuldeisers kunnen dus niet de stichting in haar vermogen aanspreken. Een onderne ming in een stichting onderbrengen kan alleen als het een ideëel of sociaal doel heeft. Een stichting mag dus niet als doel hebben het uitkeren van gel den aan bestuurders of oprichters. Een redelijke beloning is wel toegestaan. De stichting kan door één persoon in het leven worden geroepen en moet worden vastgelegd in een notariële akte. Tevens is inschrijving in het Stichtingenregister bij de Kamer van Koophandel verplicht. Fiscale gevolgen De keuze van de rechtsvorm is niet alleen afhankelijk van de juridische kenmerken. Ook persoonlijke wensen en mogelijkheden en - niet in de laat ste plaats - de fiscale gevolgen zijn van invloed. Een goede en gedegen voorlichting welke is afgestemd op uw persoonlijke wensen is daarbij van groot belang. De rubriek 'Wetjes en Weetjes*, komt tot stand m sameawerkiiag met Visser Visser Registefaccountants te Barendrecht eo Middelfear- m&. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de re- daktie geen enkele aamprakelijkfeeid voor ORVolledigheid of osjaist- heid of voor de gevolgen daarvan. REQISTERACCOUNTANTS Margareth en Tim van der Welle-Verkerke, rechts zus Lies en zittend zus Annie in de versierde woning te Ayr

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9