EIIIVt1DEI1-l1IEUW5 Pinnen en chippen in één betaalautomaat Tekenen en schilderen met Larousse Actie Zuinig Stol(en, Zuinig Aan afgelopen Oud-Yoorzitter Piet Noordermeer tennisver. 't Westrak geëerd met C. H. Noordermeerplaats' op tennispark Oude Tonge Open avond in de Ned. Herv. Kerk te Langstraat Paaszang in Ouddorp Extra kerkdiensten GerefGemeenten Opbrengst Adullam Paaseieren grabbelen in Theetuin 'de Bongerd' A.S. zaterdag wallenloop Oud papier aktie Dirksland VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 2 APRIL 1996 No. 6491 Rabobank maakt de weg vrij voor 'chipknip' minnend Nederland Over het fenomeen 'chipknip' is al veel te doen geweest. Het is de aller nieuwste plastic kaart van de geza menlijke banken die na de zomer lan delijk zal worden ingevoerd. In feite wordt de bestaande PINpas uitgebreid met een chip voor het doen van kleine betaligen tot 35 gulden. Een elektroni sche portemonnee dus die chipknip houders zelf kunnen opladen. De Ra bobank heeft duidelijk grootse ver wachtingen van de chipknip als be taalmiddel. Zij doet namelijk een uniek aanbod aan ondernemers die reeds een betaalautomaat via de Rabo bank hebben aangeschaft. Deze wordt gratis aangepast tot een gecombineer de PIN/chip-betaalautomaat. Maar het aanbod reikt verder: de Rabobank ga randeert ook alle ondernemers die nu een betaalautomaat aanschaffen, een gratis aanpassing ten tijde van de lan delijke invoering van de chipknip. Dit besluit is door de Rabobank geno men om de landelijke invoering van de chipknip zo goed mogelijk te ondersteu nen. Zodoende kan de consument er bijna overal mee betalen. Omruilgarantie voor elke ondernemer! Het aanbod reikt verder dan alleen die ondernemers die over éen betaalauto maat via de Rabobank beschikken. Ook onder-nemers die ergens anders een automaat hebben besteld maar wèl bij de Rabo-bank telebankieren, kunnen mee profiteren. Zij krijgen van de Rabobank een bijna 100 procent dekkende kosten- subsidie voor de aanschaf van een gecombineerde PIN/chip-automaat aan geboden. De Rabobank zal haar relaties binnenkort persoonlijk benaderen over deze interessante mogelijkheid tot omruil. Ondernemers die momenteel geen ge bruik maken van betaalautomaten, zullen daar ongetwijfeld hun goede redenen voor hebben. Het is echter heel goed mo gelijk dat die ondernemers door de legio voordelen van 'chippen' overtuigd raken van het tegendeel. Wat de Rabobank be treft, hoeft geen enkele ondernemer straks de boot te missen. Daarom biedt ze de garantie aan een ieder aan: nu een betaalautomaat aanschaffen, verzekert u straks van een gratis aanpassing voor pinnen en chippen. Daartoe zal de Rabobank garantiecertifi caten verstrekken. Stormachtige groei chipknip verwacht Alle banken verwachten dat betalen met chipknip en PINpas de komende jaren een stormachtige groei zullen doorma ken. Hun visie berust op de succesvolle ervaringen met een experiment in Arnhem, waarbij consumenten èn onder nemers grote belangstelling hebben ge toond voor de chipknip-betaalmogelijk- heid. Er wordt nu al veel gepind in Ne derland. 'Chippen' zal, zo voorzien de banken, in versneld tempo een belangrij ke manier van betalen van kleine bedra gen worden op alle mogelijk denkbare verkooppunten. Met deze nieuwe kaart kan de consument straks namelijk betalen in winkels, bij pompstations, in de bus of trein, bij par- keermeters, in koffie- en snoepautomaten en ga zo maar door. Betalen met een elektronische beurs, maar dat niet alleen. Met de chipknip kan de kaarthouder ook PINnen. Beide betaalmogelijkheden worden namelijk op één pas gezet. Snel en gepast afrekenen De chipknip is voor ondernemers ook een zeer aantrekkelijk betaalmiddel. Het is sneller, veiliger en goedkoper dan elke andere bestaande betaalmogelijkheid. De klant betaalt direct èn gepast: er hoeft geen PINcode te worden ingetoetst en het bedrag wordt rechtstreeks van de chipknip afgeschreven. De handeling kost dus hooguit drie seconden. Daarmee behoort ook het gehannes met wisselgeld of de uitgebreide schrijverij voor de che ques tot het verleden. Ga maar na hoe veel tijd en ergernis de ondernemer en klant op die manier worden bespaard in een overvolle winkel. Aan het eind van de dag kunt u met één druk op de knop de dagopbrengst recht streeks op de eigen banjirekening afstor ten. Er komt bovendien een koppeling van de betaalautomaat met de kassa. Zo doende kunt u 's avonds een controle- strook uitdraaien van de totale dagop brengst. 'Cliippen': een veilige manier van betalen Er is geen contant geld met de chipknip gemoeid. Dat maakt 'chippen' een veili ge manier van betalen. U heeft minder geld in kas nodig. Daardoor wordt de kans op overvallen kleiner. Het is tevens veiliger omdat afstorting alleen op de eigen bankrekening mogelijk is. De be talingen zijn gegarandeerd. Misverstan den zoals 'U gaf een tientje.nee hoor, ik gaf u echt 25 gulden' zijn met de chip knip bovendien ook de wereld uit. Voordeliger dan andere betaalvormen Het aanbod tot gratis omruil en kosten- op D.V. zondag 7 april (eerste Paasdag) wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp weer een zangdienst gehouden. Het is fijn om met veel mensen beken den paasliederen te zingen uit de diverse bundels en daarom wordt u hartelijk uit genodigd. Het interkerkelijk koor 'I Be- lieve' uit Hellevoetsluis zal tijdens dit samenzijn enkele paasliederen ten geho re brengen. En ds. J. Koster hoopt het een en ander te vertellen aan de hand van het thema: 'Wees niet bevreesd!' Deze zangdienst begint om 18.30 uur. Een liturgie zal aanwezig zijn en er is oppas voor de kleintjes. Voor een ieder geldt: Van harte welkom en neem gerust eens iemand mee! (Voor meer informa tie: (0187) 683431). (Goede Vrijdagdiensten) MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. subsidiëring is natuurlijk al een zeer gun stig aanbod van de Rabobank aan de on dernemers. Afgezien daarvan, is 'chip pen' in vergelijking met andere bestaan de betaalmiddelen één van de goedkoop ste manieren om te betalen: elke transac tie van 10 gulden met de chipknip levert de ondernemer een winst op van 3,9 cent in vergelijking met andere betaalvormen. Deze cijfers zijn afkomstig uit het rap port 'Afrekenen kost ook geld' van het Economisch Instituut voor het Midden Kleinbedrijf. Als er vele transacties worden verricht, levert 'chippen' kostenvoordelen op, die wellicht niet direct zichtbaar zijn. Bespa ringen in tijd bijvoorbeeld door de snelle betaling. En wat te denken van het tijdro vende tellen en de ritjes naar de bank, die door de chipknip komen te verval len? En u hoeft zich minder te verzeke ren, omdat de kans op overvallen en/of fraude afneemt. De kosten per gecombineerde PIN/chip- betaalautomaat liggen op 15 gulden per maand inclusief vier nachtaanleveringen (het 's nachts overboeken van de transac ties naar de eigen betaalrekening). Een tarief dus dat eveneens goedkoper is dan het huidige tarief voor betaalautomaten. Oplaadpunten in gereedheid gebracht De gezamenlijke banken zorgen er in ieder geval voor dat na de zomer een groot aantal oplaadpunten in Nederland is gecreëerd. Zoals gezegd, kunnen de chipkniphouders ook hun kaart bij geld automaten opladen. De laatste primeur op dit gebied is gelanceerd door de Rabo bank. Het is de Smartfone, de eerste tele foon in Nederland waarmee de eigenaar zijn chiplcnip thuis zelf kan opladen. Dit geavanceerde toestel biedt verreweg het meest denkbare gemak voor iedereen, namelijk gewoon lekker thuis op de bank via de telefoon uw chipknip opladen. Vanaf het derde kwartaal kunt u zich voor circa 300 gulden eigenaar noemen van dit 'intelligente' toestel. Het appa raat is uiteraard voorzien van moderne snufjes op telefonie-gebied en bovendien kan de eigenaar met de Smartfone ook Telebankieren. Het is duidelijk dat de weg op alle moge lijke manieren wordt vrijgemaakt voor 'chippend' Nederland, met de Rabobank voorop. Binnen enkele jaren weten we niet beter, want wie wil zich nu niet het leven zo aangenaam en gemakkelijk mo gelijk maken? De nieuwe methode 'Tekenen en Schilderen' met Larousse laat u kennis maken met het plezier van kreatief bezig zijn en leert u stap voor stap tekenen en schilderen. 'Tekenen en Schilderen' met Larousse is samengesteld door een groep ervaren enthousiaste kunstenaars en pedagogen, onder leiding van José M. Paramon. Deze opbouwende en komplete methode, die is ontwikkeld met in het achterhoofd het klassieke teken- en schilderonder- wijs, leert u alle beginselen van het teke nen en schilderen. Met de nieuwe methode 'Tekenen en Schilderen' met Larousse wordt u inge wijd in alle technieken door middel van zogenaamde 'stap-voor-stap' voorbeel den en met heldere en afwisselende oefe ningen. Al na enkele lessen zult u mer ken dat u over meer talenten beschikt dan u had durven dromen. 'Tekenen en Schilderen' met Larousse is een methode die door specialisten is ontwikkeld. Es sentieel voor deze methode is het feit dat u in uw eigen tempo, stap-voor-stap alle technieken onder de knie krijgt. Maar ook als er een bepaald onderdeel in het tekenen of schilderen is, waar u meer van wilt weten, dan kunt u gewoon een los nummer kopen met de techniekbe- De koudste winter sinds 1974 is gelukkig afgelopen, en daarmee nadert ook de Actie Zuinig Stoken, Zuinig Aan het einde. De laatste tabel met streefverbrui- ken vindt u deze week in de krant. In deze extreem koude winter was het extra belangrijk uw gasverbruik goed in de gaten te houden. Als u wekelijks de me- terstanden heeft genoteerd en deze heeft vergeleken met de streefverbruiken in uw nieuwsblad, komt u niet voor verve lende verrassingen te staan als de jaar lijkse nota van het energiebedrijf in de bus valt. Blijven letten op energiebesparing Hoewel de actie nu is afgelopen en er dus geen streefverbruiken meer in de krant worden gepubliceerd, kunt u na tuurlijk best doorgaan met het bijhouden van uw verbruik. Want ook de komende maanden kan het nog fris zijn. U kunt de standen elke maand invullen in de tabel len voor het zomerverbruik, die ook in de spaarkaart staan. Door kleine aanpass ingen in uw gedrag kunt u vaak flink be sparen. Het hele jaar door kunt u bij het energiebedrijf bij u in de buurt terecht voor tips op het gebied van energiebe sparing. Heeft u nog aan de wedstryd gedacht? Elke week stonden in de stooktabel twee letters, die u kon invullen in de letterbalk op uw spaarkaart. Als u alle letters goed heeft ingevuld, kunt u nu een slagzin lezen in de balk. Als u deze slagzin invult en voor 20 april opstuurt naar het adres dat op de spaarkaart staat vermeld, maakt u kans op een mooie prijs. De prijswinnaars ontvangen voor eind april thuis bericht. In het najaar weer een actie Natuurlijk organiseren wij het komende stookseizoen, dat in oktober begint, weer de Actie Zuinig Stoken, Zuinig Aan. De precieze startdatum kunt u dan weer lezen in uw huis-aan-huis blad, en voor dat de actie begint, wordt de spaarkaart bij u thuis bezorgd. Maar gelukkig duurt dat nog even, want eerst krijgen we nog de zomer! OUDDORP De vorige week en de eerder, in decem ber gehouden koekjesverkoopactie ten bate van de Stichting Adullam Gehandi captenzorg hebben een mooi resultaat opgeleverd, aan de Stichting komt een bedrag van ƒ2.000,- ten goede. schrijving en voorbeelden over dat on derwerp. Er zullen in totaal 96 uitgaven 'Tekenen en Schilderen' met Larousse verschijnen. 12 uitgaven zijn er reeds verschenen en zijn momenteel allemaal nog te verkrij gen bij 'v. d. Kamp', Westdijk 8 te Middelharnis. Deze uitgaven zijn: 1. Het materiaal, De Basislijnen. 2. Leren kijken, Licht en Schaduw. 3. Perspectief tekenen, Beginselen, Geometrische vormen. 4. Studie en Perfectionering, Het teke nen van een landschap. Het tekenen van draperingen. 5. Het tekenen van het hoofd. De lijnen van het gezicht. 6. Houtskool, Roodkrijt. 7. Het menselijk lichaam, Studie van de handen. 8. S P: Het tekenen van het hoofd. 9. De ledepop, Naakttekening. 10. Portrettekenen. Diepte in perspec tief. 11. Een mens in perspectief. Zon en schaduwen. 12. S P: Uit het hoofd een stilleven tekenen. Het perspectief van een plattelandstafereel. Wethouder Maliepaard (Oostflakkee) onthult naambordje De oud-voorzitter en bestuurslid Piet Noordermeer uit Oude Tonge is zater dag 30 maart 1996 geëerd door zijn tennisvereniging. Wethouder Malie paard van Sportzaken van de gemeen te Oostflakkee onthulde namelijk een deze winter nieuw gemaakt 50 m^ groot terras. Dit terras is vernoemd naar de heer Noordermeer, door mid del van een speciaal hiervoor gemaakt naambordje, te weten de 'P.C.H. Noordermeerplaats'. Het tennispark van de TV 't Westrak is hiermee weer een unieke 'tribuneplaats' rijker met uitzicht op haar achterste benen. Vliegreis naar voetbalwedstrijd Manchester United-Arselan afgezegd Piet Noordermeer was, onwetend van de plannen van de tennisvereniging, hele maal niet van plan om op 30 maart 1996 om 11.00 uur aanwezig te zijn bij de ont hulling van zijn erras; de 'P. C. H. Noor dermeerplaats'. Hij had al in januari kaartjes gereserveerd voor de wedstrijd Manchester United - Arsenal in Groot Brittannië. Echter, toen hij van de plan nen hoorde, van de huidige voorzitter van 't Westrak, de heer Willem Broek huis, hoefde hij zich geen moment te bedenken. „Cancellen die hap!" riep Piet zijn vrouw toe „Mot naéir de tennisbaan op 30 maart, 6m 11 ure!" Zo'n kreet had zijn vrouw al wel honderden keren gehoord. Maar dat het dit keer voor Piet eens echt om iets belangrijks ging dan een 'potje tennis' kon zij ook niet weten! Piet Noordermeer, een veelzijdig man Piet Noordermeer was naast zijn activi teiten op het sportieve vlak nog in tal van andere hoedanigheden actief, namelijk de gemeentelijke politiek (gemeente raad), verschillende bestuursfuncties bij landbouworganisaties en momenteel als voorzitter van de Ruilverkaveling Flak- kee en als secretaris Cebeco-Zuidwest van Flakkee. 30 maart, unieke dag Om 11.00 uur hield voorzitter Willem Broekhuis een openingstoespraak als begin van het tennisseizoen, hij bena drukte dat deze opening van het seizoen in het teken stond van de renovatie van het park van de vereniging. Hij haalde aan dat het park in zijn omvang zoals het nu is een van de initiatieven was van Piet Noordermeer. Hierna werd het woord gegeven aan wethouder Rob Maliepaard. Wethouder Maliepaard refereerde aan de maatschappelijke betrokkenheid van Piet Noordermeer en haalde zijn vele maat schappelijke functies aan. De wethouder haalde in zijn toespraak ook nog kort aan het toekomstige beleid van de gemeente ten aanzien van de sportverenigingen. Om 11.15 werd door Piet Noordermeer de naamplaat onthuld, waarna Piet Noor dermeer een kort dankwoord sprak en de vereniging een windscherm aanbood voor een van de tennisbanen. Ondanks hard werken is de tuin door het slechte weer nog lang niet zo aantrekke lijk als andere jaren om deze tijd. Daar om is met deze Pasen een alternatief be dacht voor het eieren-zoeken, en wel een Paaseieren-grabbelton. Wie op maandag 8 april a.s. (=2e Paas dag) tussen H.cio en 16.30 uur de Thee tuin bezoekt, mag hierin een greep doen. Er zitten allerlei eieren in, groot en klein, en daartussen ook wat surprises. Intussen is ook de expositie van Reis foto's uit Engeland en Karakterpoppen nog te bezichtigen (tot en met 21 april), dagelijks (behalve donderdags) van 10.30 tot 21.30 uur. Theetuin 'de Bongerd'. Molendijk 65, Herkingen, tel. (0187) 669327. D.V. woensdagavond 10 april om 20.(X) uur wordt m de Ned. Herv. Kerk te Lang straat een open avond gehouden. Dhr. H. Fokkens, vestigingshoofd Dor drecht van het GLIAGG 'De Poort' zal deze avond voor ons verzorgen. De hulpaanvragen bij het GLIAGG zijn dermate groot, dat nog steeds 60% van alle aanvragen moet worden doorverwe zen naar gewone RIAGG's. Het aantal donateurs van de Stichting Steun GLIAGG De Poort bedraagt slechts 1700. We menen dat het hoog tijd wordt om hier daadwerkelijk steun te verlenen. Het gaat immers om hulp aan de naaste in nood, vanuit een Bijbelse mensvisie. We rekenen op een goede opkomst en een goede avond met elkaar. Iedereen is hartelijk welkom. Om nu nog met trainen te gaan beginnen is rijkelijk laat. Hoewel, als je een rede lijk tot goede konditie hebt kun je hem zeker uitlopen binnen de gestelde limiet: de Hellevoetse Wallenloop. De op 10 februari jl. afgelaste prestatie loop wordt gehouden op zaterdag 6 april a.s. en kent vier afstanden welke gelopen kunnen worden: 2, 4 en 8 km en 10 en gelse mijlen. Het parcours op en rond de Hellevoetse Vestingwallen ligt er beduidend beter bij dan 2 maanden geleden, toen deze popu laire loop vanwege poolomstandigheden werd afgelast. Ook dit jaar verwacht de organisator, KDO Sport uit Hellevoet sluis een weer groter aantal deelnemers dan de voorgaande jaren. Marathons en prestatielopen worden steeds populairder bij publiek en atleten. Ook de Helle voetse Wallenloop deelt mee in die toe nemende belangstelling en is tevens een uitstekende voorbereiding op een van de diverse marathons welke dit jaar weer worden gehouden. Start en finish vinden plaats bij het voor malige brugklassengebouw van Heli- nium, ook bekend als de 'openbare MAVO' aan de Opzoomerlaan in Helle voetsluis. Starttijd voor de 2 en 4 km is om 12.30 uur en voor de 8 km en de 10 engelse mijlen 13.30 uur. Onder de deel nemers worden prijzen verloot, waarvan de hoofdprijs drie dagen Euro Disney voor 2 personen in Parijs is. Voor informatie kun je bellen met de voorzitter van KDO Sport, Piet Poot, tel. (0181) 313386. Doe mee, gun jezelf de kans om je te bewijzen! Zaterdag a.s. wordt het pud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. X DORBIN HET ^f - OUDElANDv -;22~ Ze zag niet de doffe teleurstelling, merk te niet dat hij langzamer liep dan nor maal en dat hij telkens omzag. Ze stapte door, rechtop, het hoofdje in de nek. Pas toen Gerrit voorbij de vennen was, meters verderop, toen keek zij om, maar toen keek hij niet meer. Dat is de enige ontmoeting geweest tus sen hen. Maar Treeske wil niet uit zijn gedachten. Hij houdt van dat grootse wicht en hij minacht zich erom. Hij leeft ogenschijnlijk gewoon verder. Na die ene avond toen hij een borrel te veel ophad en daaromzijn gevoelens niet zo diep in zich ver borgen had, toen had hij moeten horen: „Is er wat, Genit?" Een onbezorgd plagen van zijn moeder en zijn zuster. Ze hoopten dat Gerrit eindelijk eens een meidje zou uitzoeken, maar die hoop was met een week verdwenen. En niemand, die in de gaten had dat Gerrit worstelde met een wanhopige liefde voor een onbereikbaar wicht. Nee, Gerrit denkt te veel aan zichzelf en daarom schenkt hij geen aandacht aan dat vreemde gevoel dat hem de laatste tijd overvalt als hij Minke ziet. Minke is zo vreemd en stil, ze zit maar te piekeren en te dubben, nee, Janneke Silvius ziet het wel en die is ernstig ongerust. Als zij moeder Merije er attent op maakt, zegt deze: „Ja wicht, ik weet het. Maar ie moet neet vergeten dat Minke een bult verdriet heeft moeten verwarken". Vanavond komt Gerrit ineens zo gejaagd naar huis. Hij is veel vroeger dan anders en hij is zo vreemd. „Waar is Minke?" is zijn enige vraag. Moeder Silvius kijkt hem verbaasd aan. „Minke? Ik denk dat ze bie heur moeder thuus is. Waar- urn?" „De wil heur spreken, nou!" Gerrit is alweer weg. Zijn moeder komt meteen achter hem aan. Er is iets, Gerrit komt niet voor niets zo vroeg thuis. Ze blijft halfweg staan. Onder de appelboom van moeder Belt blijft ze staan met een stekende pijn in de borst. Maar ze vergeet het. Wat heeft Gerrit veurzien? Minkes dood? Het wicht is de leste tied zo ontzettend neerslachtig. Gerrit heeft er niet eens veel aandacht aan besteed. „Geet wel weer over as Geert er weer is", zei hij steeds. Maar nou vliegt hij als een wilde hond bij moeder Belt binnen. Daar komt hij alweer. „Minke is er neet", roept hij. „Ze is vortgegaan vanmiddag. De ga heur zoeken". Moeder Silvius grijpt hem bij de arm. De angst blikt op in haar ogen als ze de moeheid en de ver slagenheid in zijn ogen leest. „Gerrit.begint ze al, maar dan zwijgt ze en wendt zich af. Ze wil die ogen niet meer zien, die ogen vol pijn, die ze haar levenlang al kent. Eerst van Graads, haar man, dezelfde zachtmoedige man als Gerrit, maar ook dezelfde ogen, die vaak zo moe voor zich uitzagen. Toen Gerrit geboren was en ze zijn ogen zag, wist zij het al. Ook Gerrit zou datzelfde moeilijke leven krijgen en altijd was er de angst. Altijd weer die angst als ze eens lang wegbleven van een bood schap. Ze kijkt hem na als hij wegsnelt de Brink op, langs het café van Driek. Langzaam gaat ze terug. Hoe zal Gerrit terugkomen? Verslagen? Verpletterd misschien? Gerrit ziet niet om. Driek Munsters zit hem ver wonderd na te zien, maar haalt dan de schouders op. Gerrit merkt het niet. Hij denkt maar aan één ding: Waar is Minke? Minke, Minke, waar zit ie nou? Zijn klompen dragen hem langs de molen en hij vangt een flits op van Harmen den verkrachter. Hijgend blijft hij staan en schudt de vuist. „Als er iets met Minke gebeurd is, dan wiet ik het oe veur eeuwig". Dan rent hij verder de heide op. Minke Belt is deze middag weggelopen van huis. Haar voeten dragen haar door het dorp; ze beant woord de groet van Driek Munsters met een vreemde lach en loopt verder. Ze ontwijkt de molen. Liever gaat ze over het erf van Kleinsmans om dan de heide te betreden. Het is koud, zo midden oktober. Minke heeft niet eens een omslagdoek. Ze huivert, maar ze slentert verder. De heide kraakt onder haar voeten, ze blijft steken in haar grofgebreide kousen, besmeurt haar witte klompen, maar het meidje merkt het niet. Haar ogen turen in de verte. Daarginds ligt de boerderij van Heringa. Groot en trots doemt het huis met de grote beuken eromheen voor haar op. De magere zon laag een vluchtige schijn over de heide vallen, de schaduwstreep trekt snel weg in de richting van de donkere bossen. Minke blijft staan, haar ogen blikken omhoog naar de blauwe hemel. Daar loop ik, denkt ze. Hele- male allene. Straks kump Geert thuus. Wat zal hie zeggen as hie alles weet? Hie zal zeggen dat ik Harmen uutgedaagd heb. Geert kan zo gek praten as hie jaloers is. Misschien wil hie niks meer van mie weten. De wolken drijven voorbij. Opnieuw glijdt een schaduw over de heide. Vroeger als kind probeer de je mee te hollen, maar je verloor het altijd. Minke gaat langzaam verder. Ze dwaalt ver achter de boerderij van Heringa over de heide. Niemand mist haar, niemand zoekt haar. Niemand weet waar ze is. Ze voelt zich grenzeloos alleen. Met een wijde boog loopt ze over de heide terug naar het dorp. Het is bijna donker als ze bij het huisje van Mulders staat. Ze wil naar binnen gaan en zeggen: „De maak alles af. De wil oen Geert neet meer, zeg hem dat maar as tie thuuskump". Haar hand beeft als ze het hekje opendoet. „Ik maak alles af, ik wil Geert neet meer, zeg hem dat maar", repeteert ze. Ze is halfweg het erf als de deur opengaat en vrouw Mulders naar buiten komt. Ze gooit het afwaswater weg naast de put. Haar ogen turen in het donker, ze ziet iemand staan en vraagt: „Wie is daar?" De moed zinkt Minke in de klompen. Maar dan slaat ze ineens op de vlucht, het hek klapt achter haar dicht, grijpt haar plagend in de rokken, wild scheurt ze zich los - de stof kraakt haar in de oren. Kapot, mien rok is kapot en mien moe heeft gien geld. Ze vliegt weg terug naar waar ze vandaan kwam, de heide op. Ze holt zo lang door, tot ze niet meer kan. Het dorp is niet meer dan een verre, zwarte streep aan de horizon als ze eindelijk stilstaat. „De kan het neet", snikt ze, „ik kan het neet. De hol zo van Geert. Waarum pakte Harmen mie? De kan toch neet met Geert trouwen alsof er niks gebeurd is? Wat moet ik toch? Hie zal mie mien hele leven erop ankieken. Hie zal mie neet eens meer willen hebben. Gerrit zegt het allied ans, maar ik ken Geert better. Hie is allied zo precies geweest. „lederene magt dan moeten trouwen, wie neet", zee hie. En ik vond hel best. De had wel eens van aanderen gebeurd hoe die jongkerels deden, maar Geert was allied nellies. (wordt vervolgd) -Henny Scholten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3