SGP-Jongerendag EHBO-ver. Ouddorp huldigde z'n jubilerende secretaris SGP-Jongerendag Plaatwerk Het credo van de boer heet realisme kievit warmte Middenstandverenlglng Middelhamis weinig gecharmeerd van harder parkeerbeleid A. JELIER Aan alle inwoners en oud-inwoners van Herkingen Jeruzalem 3000 in Ooitgensplaat Ramoco b.v. TWEEWIELERSHOW alle merken Garage Knöps B.V. VRIJDAG 29 MAART 1996 No. 6490 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Tot de landbouwpolitiek behoren vooral Haagse en Brusselse bezig heden. Maar de horizon van het boerenerf reikt verder. Elders in de wereld gebeuren dingen waarmee de boeren rekening moeten hou den. Een beperkt gezichtsvermo gen is slechts voor de boeren en de landbouwpolitiek. Landbouwminister Van Aartsen gooide onlangs een knuppel in het hoenderhoek met zijn ideeën over het toekomstige landbouwbeleid. Een jaar geleden preek te hij het geloof van dynamiek en ver nieuwing (boze boeren spraken over dy namiet en vernieling), nu breekt de mi nister een lans voor een open en wereld omvattende landbouwpolitiek. Het ligt eigenlijk voor de hand dat een minister van liberale of VVD-huize hoog opgeeft over liberalisering. Handelsvrijheid houdt volgens de minister niet op bij Euro pese grenzen. Van Aartsen verpakt zijn visie op het landbouwbeleid in vier scenario's. Hij tempert zijn pretenties en geeft aan de boeren en politici denk- en discussiema teriaal. Daarmee pareert hij bij voorbaat de kritiek van mensen die alles bij het oude willen laten en eigenlijk niet zijn gediend van enige pijniging der herse nen. Minister Van Aartsen stelt vast dat de boereneinder verder gaat dan de Ne derlandse en Europese grenzen. De markten worden groter en zelfs heel ver buiten Europa dienen zich kopers aan. Met de groter wordende markten wordt de concurrentie ook feller. Tot nu toe ging het marktgevecht nog tussen Euro pese, Amerikaanse, Canadese, Austra lische en Nieuw-Zeelandse leveranciers van agrarische produkten. Geleidelijk aan en nieuwe producenten en ook nieu we kopers in beeld. Midden- en Verre Oosten-landen krikken hun welvaart op, siimuieren nieer koopkracht en tonen veel interesse voor voedselprodukten van Westerse makelij. Gelukkig spelen boeren en tuinders in Nederland daarop in en steken veel ener gie in de produktie en presentatie van bijvoorbeeld Japan-waardige produkten (produkten die voldoen aan exorbitante kwaliteitseisen, denk maar aan bloemen en vlees). Met Van Aartsen kun je con stateren dat de wereld niet stilstaat, dat er veel gebeurt en dat er evenzovele signa len worden afgegeven die boeren en tuinders (en ook beleidmakers!) zullen moeten oppakken. Vandaar de voorzet of aanzet in een ministeriële notitie over het toekomstig landbouwbeleid. Boeren en tuinders mogen de koers onaardig of misschien ook leuk vinden, maar de han delsvrijheid wordt groter en ook harder. Boeren moeten wennen aan het harde concurrentiespel. Wie Europa bekijkt zal tevens de voelsprieten naar links en rechts van dit continent moeten uitste ken. De liberalisering gaat door; Europa krijgt zelfs een middenpositie tussen twee handelsgiganten, namelijk Amerika en het Aziatisch continent. Ruime horizon Als de wereldmarkt meer in beeld is zal het Europees landbouwbeleid op de hel ling gaan. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid hanteerde instrumenten die in de komende tijd niet meer passen. On dersteunende subsidies, bodem- of inter ventieprijzen en exportsubsidies rijmen niet met een mondiale landbouwpolitiek. Wanneer de Europese boeren op een we reldmarkt 'spelen' zullen andere opbrengstprijzen (wellicht lagere) gaan gelden. Boeren schrikken ervan'en pro beren daarom - vaak tegen beter weten in - vast te houden aan beschermende politieke instrumenten. In veehouderij kringen vreest men dat de melkquota-re geling zal kantelen. En veehouders voel den zich veilig met het hun toegewezen produktierecht. Liberalisering zet door: politici lijken alleen oog te hebben voor de gevolgen aan de opbrengstkant. Zij praten alleen over lagere wereldmarktprijzen. Maar een mondiaal landbouwbeleid dient ook aandacht te hebben voor gelijke produk- tie-omstandigheden, voor concurrerende kostenfactoren. Boeren tobben met veel hoge arbeidslonen, met hoge kosten voor het milieu. Zij accepteren dat alleen wan neer hun concurrenten in soortgelijke situaties zitten. Helaas komt het nogal eens voor dat de eisen die worden ge steld aan het produkt of aan de produktie per land danig verschillen. Het zijn even- zovele argumenten om ongewenste con currenten buiten 's lands grenzen te hou den. Helaas blijft het hoofdstuk 'Concurrentie van produktiefactoren of harmonisatie van produktiekosten' onderbelicht in de notitie van landbouwminister Van Aart sen over zijn vrijhandelscredo. Realisme blijft helaas steken in een eenzijdige be lichting van het wereldhandelsgebeuren. Boeren mof;en die eenzijdige benadering afkeuren,"maar ontkomen tenslotte niet aah een verdergaande opening van het wereldtoneel. Als zij verstandig zijn stu deren ze hun rol tijdig en goed in. Het leven op de boerderij zou dan wel eens aardig kunnen worden. B.Schouwing RENAULT-dealer 't Is niet juist om het tekort aan parkeerruimte bij het Winkelcentrum van Middelharnis voor een deel te herleiden tot het parkeergedrag van de ondernemers zelf en dat van hun personeel. Hen wordt verweten zelfs bij hun zaken gelegen parkeerplaatsen winkeldagen lang te bezetten en daarmee het winkelend publiek naar een verder gelegen plaats te verwijzen. Woensdag nam de Middenstandver. de proef op de som en coördineerde een actie. De leden werd gevraagd de auto's waarmee ze naar de zaak komen nu eens niet déér-, maar op het parkeerterrein bij het Gemeentehuis te plaatsen, daar immers, in het huis der gemeente, zetelt het gemeentebestuur dat het bovenbe doelde verwijt ook heeft laten horen toen een strengere aanpak van foutparkeer- ders werd aangekondigd; een parkeerbon kost tachtig gulden. Het stringentere parkeerbeleid wordt zichtbaar gemaakt door langs stoepen aan gebrachte knalgele strepen waarvan ten onrechte zou kunnen worden aangeno men dat die met Pasen te maken zouden hebben, elke streep duidt een parkeer verbod aan. Het Middenstandsbestuur betreurt deze gemeentebestuurlijke actie en duidt het de bestuurders euvel niet in het voornemen te zijn gekend. Dan zou harerzijds het verweten 'eigen schuld' zijn ontzenuwd en op het structureel tekort aan parkeerplaatsen zijn gewezen. Nu gebeurde dat woensdag, op de landelijke dag van het (winkel)personeel. Terwijl de meeste van hun auto's bij het gemeentehuis stonden geparkeerd was het op de parkeerplaatsen bij het winkelcentrum even vol als anders. De Middenstand is daarom temeer weinig gecharmeerd van een harder optreden omdat dat het imago van het winkelcentrum Middelhamis niet zal verbeteren. Vooral in de ochtend heeft de parkeerdmkte bij het Gemeentehuis voor overlast gezorgd. De ambtenaren vonden wel een plek maar voor de bezoekers waren die dikwijls niet voorhanden. Het parkeerprobleem bleek alleen maar te zijn ver plaatst, niet te zijn opgelost en dét nu wilde de Middenstandver. bewezen zien. Tot ziens op de In de Schakel te Dirksland Vrijdag 29 maart Zaterdag 30 maart Uit de reakties bleek ons dat het boekje 'Herkingen in vroeger tijden' een warm onthaal bij u heeft gevonden. De totstandkoming hiervan is mede mo gelijk gemaakt door uw medewerking, want zonder u zouden wij immers nooit zoveel prachtig, onbekend fotomateriaal hebben kuimen verzamelen. Succes werkt stimulerend en daarom hebben wij het plan opgevat om een tweede deeltje samen te stellen. Ook hiervoor doen wij weer een beroep op u. Fotootjes waarvan u misschien denkt „daair hebben ze toch niets aan", zijn voor ons vaak heel bruikbaar. De mooi ste kiekjes liggen vaak vergeten in schoenendozen of vergeelde albums. Foto's van plekjes, huizen of winkels die verdwenen zijii, foto's van de olieboer, de melkboer, smid of slager, ook b.v. interne foto's kunnen heel interessant zijn. Niet te vergeten foto's uit de oor log, Indië of van de Ramp, door familie leden gemaakt en niet bekend bij de ove rige dorpsgenoten. Een dergelijk boekje is natuurlijk niet alleen bestemd voor de ouderen om nos talgische herinneringen op te halen, maar zeer zeker ook voor jongeren, zodat zij een gedetailleerd beeld krijgen van hoe hun ouders en grootouders leefden en werkten, en hoe hun dorp er ooit heeft uitgezien. U kunt uw foto's bezorgen bij onder staande adressen, na een telefoontje kun nen ze ook bij u worden afgehaald. Foto's voorzien van naam en adres, zo veel mogelijk met de namen van de per sonen die op de afbeeldingen voorkomen en de datum waarop de foto is genomen. Na gebruik worden alle foto's weer bij u teruggebracht. U kunt bellen: (0187) 669308, J. Struijk, Fortstraat 16 of (0187) 669215 C. Ras, Molendijk 67. Uw reakties zien we met belangstelling tegemoet. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Op D.V. 13 april zal de SGP-Jongeren dag gehouden worden in het Congresge bouw in Den Haag. Het thema voor deze dag zal zijn: Brand punt Jeruzalem. Sprekers: - Drs. R. M. Naftaniel, directeur van Centrum Informatie en Documentatie Israël. - Drs. B. van den Bos, D'66-kamerlid. - Dr. Ir. J. van der Graaf, alg. secretaris van de Gereformeerde Bond in de Ned. Her/. Kerk. - Ir. B. J. van der Vlies, fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer. - Ds. D. J. Budding, Nederlands Her vormd predikant te Waarder. Er zal een forumdiscussie worden gevoerd o.l.v. drs. H. F. Massink, beleids medewerker van het Studiecentrum van de SGP, en een documentaire worden vertoond over het 3000-jarig bestaan van Jeruzalem. Voor de reis naar Den Haag wordt een bus georganiseerd vanaf Goeree-Over flakkee door: - SGP-Jongerengroep Flakkee en - Staatkundig Gereformeerde Studiever eniging 'Husai' te Goedereede. De bus zal 's morgens om 8 uur vertrek ken bij Mijnders Transport in Melissant. De Ouddorpse E.H.B.O.-leden hebben er dinsdagavond geen punt van gemaakt toen voorz. Sjaan Koese-Westhoeve duidelijk maakte dat, voor het eerst sinds '84, de contributie verhoogd moest worden. „Geen ontko men meer aan!" had ze verzekerd en geen stem die zich er tegen verhief. Het voorstel tot verhoging van ƒ25,- naar ƒ30,- per jaar kreeg op de ge houdenjaarvergadering aller instemming. Het voorbije '95 was een 'bewogen' jaar geweest. Secretaris Eeuwit v. d. Wende noemde het zo in z'n jaarverslag. Het jjlotseling overlijden van mede bestuurs lid Maart van Wijk had ook in de Ver eniging een diepe wonde geslagen. Ook financieel, maar dat was veel min der erg, was het geen goed jaar geweest. De zomerse toeristendag had de toeristen alleen maar naar verkoeling doen snak ken en het jaarlijks douceurtje was daar om tegengevallen, weinig kooplust was er geweest terwijl 't jaar daarvoor aan de verkoop van verbandtrommels leuk was verdiend. „Bewolkt weer moeten we op de toeristendagen hebben", weten de Ouddorpse EHBO'ers voortaan. Er moest dan wel een tekort van vijfhon derd gulden worden weggewerkt, maar er was niettemin een bolus bij de gastvrij geserveerde koffie. Instructrice mevr. Hoek-Hameëteman troonde achter een tafel vól met trofeeën, tien blinkende bekers zijn binnen ge sleept van twee wedstrijden, laatstelijk de in Ouddorp gehouden selectie-wed strijd waar de beide deelnemende ploe gen Ouddorp 1 en Ouddorp 2 zich plaat sten voor deelname aan de landelijke wedstrijd op 18 mei in Hoek van Hol land. Ouddorp won op de selectiewed strijd al driemaal de wisselbeker en dus blijft ook die in 't bezit van de Vereni ging die, door 'Klaasje' energiek geïn strueerd, zich ook in Hoek van Holland stellig weer goed gaat weren. Jubileum Nóg was er op de agenda een bijzonder punt, al was dat wat versluierd weerge geven. Het gold het aftreden, maar ook de mogelijkheid tot herbenoeming van secretaris Eeuwit v. d. Wende. Natuurlijk werd'ie herbenoemd, dees uiterst nauw gezette secretaris en natuurlijk liet hij het zich weer welgevallen, met graagte zelfs, want de EHBO is sinds 40 jaar een deel van z'n leven geworden, waarvan hij niet graag afstand nemen zou. Mevr. Betsy de Rek uit Sommelsdijk bracht daarvoor de waardering over van het hoofdbestuur. Normaliter zou dhr. Birkhoff uit Oolt- gensplaat dat graag op zich hebben geno men maar dat was hem, door ziekenhuis opname nu onmogelijk. Mevr. de Rek speldde de ijverige Oud dorpse secretaris met v/aardering een mooie gouden speld op, mét dank voor al het gedane werk, 3 jaar was hij 2e Een bloemetje van de Ver., aangeboden door de voorz. mevr. Koese-Westhoeve voorz., 6 jaar penningmeester en al 26 jaar secretaris. Gelukwensen werden vervolgens uitge sproken door mevr. Tineke Voogd- Koole, al wist ze dat Eeuwit „er een gru wel aan heeft in 't zonnetje te worden gezet", maar nou moest het even, vond ze, ze waardeerde dhr. v. d. Wende om het feit dat hij al zo lang deel uitmaakt van de 'hechte kern' Van de Vereniging, ze begreep het, mevr. Voogd, Eeuwit zowel als z'n echtgenote zijn beiden be smet met de EHBO-bacterie die zich niet licht onderdrukken laat. Ook voorz. mevr. Koese wenste haar secretaris geluk met de onderscheiding, en de herbenoeming en ook wat haar betreft mag 't nog lang zo doorgaan. De jubilaris zelf ontkende het in z'n dankwoord niet, van het eigen jubileum te hebben afgeweten, maar zelf zou hij 't niet hebben opgeroepen. Nu er toch aan dacht aan was besteed was hij daar best gelukkig mee, maar hij liet maar in het midden of dat nou zo verdienstelijk te achten is. EHBO, je doet het gewoon zoals anderen naast en aan je vooraf dat van harte doen en hebben gedaan. Hij besteedde er maar niet teveel woor den aan, de jubilerende secretaris, die er om werd geprezen met weinig woorden zoveel te kunnen zeggen'. Volgende punt, de Rondvraag. Op D.V. 13 april zal de SGP-Jongeren dag gehouden worden in het Congresge bouw in Den Haag. Het thema voor deze dag zal zijn: Brand punt Jeruzalem. Sprekers: - Drs. R. M. Naftaniel, directeur van Centrum Infprmatie en Documentatie Israël. - Drs. B. van den Bos, D'66-kamerlid. - Dr. Ir. J. van der Graaf, alg. secretaris van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk. - Ir. B. J. van der Vlies, fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer. - Ds. D. J. Budding, Nederlands Her vormd predikant te Waarder. Er zal een forumdiscussie worden gevoerd o.l.v. drs. H. F. Massink, beleids medewerker van het Studiecentrum van de SGP, en een documentaire worden vertoond over het 3000-jarig bestaan van Jeruzalem. Voor de reis naar Den Haag wordt een De kosten bedragen ongeveer ƒ15,- per persoon, afhankelijk van het aantal be langstellenden. Degenen die van deze bus gebruik willen maken, behoeven géén kaarten te bestel len, en kunnen zich opgeven bij: Albert Jan van de Breevaart, tel. (0187) 612314 (privé) of (0180) 623202 (werk). Het is mogelijk om van de lunch van het Congresgebouw gebruik te maken voor ƒ7,50 per persoon. Graag bij opgave ver melden. bus georganiseerd vanaf Goeree-Over flakkee door: - SGP-Jongerengroep Flakkee en - Staatkundig Gereformeerde Studiever eniging 'Husaï' te Goedereede. De bus zal 's morgens om 8 uur vertrek ken bij Mijnders Transport in Melissant. De kosten bedragen ongeveer 15,- per persoon, afhankelijk van het aantal be langstellenden. Degenen die van deze bus gebruik willen maken, behoeven géén kaarten te bestel len, en kunnen zich opgeven bij: Albert Jan van de Breevaart, tel. (0187) 612314 (privé) of (0180) 623202 (werk). Het is mogelijk om van de lunch van het Congresgebouw gebruik te maken voor ƒ7,50 per persoon. Graag bij opgave ver melden. Het gonst al enige dagen in dit dorp. Op de straten, in de huizen en schuren, op de voetbalvelden en in de gymzaal worden diverse vreemde klanken en liedjes gehoord die tot nog toe hier onbekend waren. Duidelijk is in ieder geval dat de leerlingen van de CBS 'De Hoeksteen' onder en buiten schooltijd enthousiast bezig zijn met het project Jeruzalem 3000. Op de school worden vele uren per dag op gevarieerde wijze aan dit project gewerkt. De verhalen, de liedjes, de werkjes hebben allemaal te maken met het Joodse volk en Jeruzalem en zelfs zijn er groepen die elke dag speciale zelfgemaakte Joodse kleding aantrekken. Ook wordt met het eten van matses, honing en dadels iets van de Joodse sfeer en cultuur geproefd. Het hoogtepunt van het project zal de open avond zijn op woensdag 3 april. Vanaf 19.00 uur staat de hele school open voor het bezichtigen van de werkstukjes van de leerlingen en originele voorwerpen uit Israël. In de gemeenschapsruimte is er gelegenheid tot het proeven en kopen van produkten uit Israël, het eten van broodjes shoarma, het drinken van koffie en limonade. Ook is er een Jeruzalemboekenstand, een informatiehoek, een verkooppunt van oude leesboeken. Daarbij zal de Israëlische muziek op de achtergrond de sfeer compleet maken. Kortom, er is voor ieder die belangstelling heeft genoeg reden om op die woensdagavond in Ooitgensplaat iets van de sfeer van 3000 jaar Jeruzalem te horen, te zien en te proeven. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496 - DIRKSLAND VOOR BEELD EN GELUID rarO - VWCO STUMO - RSOKTAOE FOTOOfUflE OÜDDOW»-tttett*M( 35 - r«*ift)Oo |0r«^ 68«T2/F«r 683734 •PrIntahop-HogÊeoom 172-Tmltfoon (0111) 462400 Middelharnis Telefoon (0187) 482222

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1