Wagen vol hulpgoederen naar Polen DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. BEZOEK ONZE PAASSHOW 10-17 uur De nieuwe voorjaarsmode VAN ROSSUM Martin Mans - tour langs monumentale orgels 1996 Paaszangavond Stellendam Kanotochten in de Hollandse Biesbosch Amnesty International voert aktie voor China Wortelvliegen en Goud vallen Modehuis Dames 3 Intermezzo in goede vorm Ds. J. J. Poort spreekt voor NPV Spelletjesmiddag Spelavond Oude Tonge Jongerenontmoetingsdag HGJB in Zuid-Holland Cursus Klein Vaarbewijs I bij Volksuniversiteit Koffie staat klaar Modieus en betaalbaar Uitvoering 'Concordia' Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Verzamelbeurs Papendrecht Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 26 MAART 1996 Gedurende 1996 maakt, de op Goe- ree-Overflakkee geboren en geto gen organist Martin Mans een con certtour langs 12 monumentale or gels in Nederland. Deze maand op zaterdag 30 maart is hij te beluisteren in de St. Maartenskerk in Zaltbommel op het uit 1796 stammende Wolfferts-orgel. Het programma bestaat uit improvisaties en transcripties aange vuld met klassieke werken van Bach, Handel, Landsman, Ashford en Dubois. Voor de pauze wordt de nieuwe dubbel CD 'Martin Mans Gouden Klanken deel ir gepresenteerd. Op het concert is de CD éénmalig voor ƒ25,- verkrijgbaar. Aanvang van het concert is om 20.00 uur. De toegang bedraagt ƒ7,50. Voor 65+/-12ƒ5,-. Martin Mans met koor in de Doelen Op zaterdag 6 april 1996 wordt in het Rotterdamse Concertgebouw 'De Doe len' het traditionele 'Passie en Paascon- cert' gegeven door het Chr. Gemengd Drechtstedenkoor 'Praise Him' o.l.v. Martin Zonnenberg, het Chr. Waddinx- veens Mannenkoor 'De Gouwestem' o.l.v. Martin Mans en het Veenendaals Koperensemble o.l.v. Wim van Schaik. De medewerkende solisten zijn de sopraan Riet den Hertog, de bas-bariton Pieter Vis, de pianist Gezinus Veldman, de panfluitiste Noortje van Middelkoop en 'de trompettist André Heuvelman. Martin Zonnenberg en Martin Mans zul len afwisselend het grote, imposante Doelenorgel bespelen. De aanvangstijd van het concert is 20.15 uur. De entreeprijs bedraagt ƒ20,-. Het wordt aanbevolen om telefonisch te re- Donderdagavond 28 maart a.s. hoopt ds. J. J. Poort voor de Nederlandse Patiënten Vereniging te refereren over 'Pastorale zorg bij een zieke' in de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk te Mid- delhamis. Ieder die hem kent weet dat hij een boei end spreker is, die dit onderwerp zeker in al zijn facetten zal belichten. Daarboven kan hij uit eigen ervarig spreken. De lezing begint om 20.30 uur en iedere belangstellende is welkom. serveren bij 'De Doelen', telefoonnum mer (010) 217 17 17. Martin Mans concerteert in Gouda Op tweede Paasdag, maandag 8 april, zal Martin Mans een Paasconcert geven op het indrukwekkende Moreau-orgel in de St. Janskerk in Gouda. Het programma vermeldt improvisaties op paasliederen met aansluitend samenzang. Daarnaast staan er literaire werken op het programma van Haydn, Stanley, Schubert en Lefebure-Wely. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt ƒ7,50 voor volwasse nen en ƒ5,- voor 65-i- en -12 jaar. Op zaterdag 6 april 1996 wordt er D.V. in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam om 19.30 uur een zangavond gehouden. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door: Chr. Mannenkoor D.E.V. te Stellendam o.l.v. J. van Broekhoven; Chr. gemengd koor V.Z.O.S. te Sint An- naland o.l.v. R. van Gorsel. Dhr. T. R. Rietveld houdt een meditatie en het orgel wordt bespeeld door A. Weenink en L. Heijboer. Het geheel staat onder leiding van J. van Broekhoven. Met de komst van de zomertijd gaat ook het kanoseizoen in de Hollandse Bies bosch weer van start. Het bezoekerscen trum in Dordrecht organiseert wekelijks kanotochten onder leiding van natuurgid- sen in de Biesbosch. Jungle Een van de beste manieren om de Biesbosch te bekijken is per kano. Va rend door smalle kreken ervaart de ka noer de Biesbosch van heel dichtbij. De getijdewerking is in de Sliedrechtse Biesbosch, het krekengebied rondom het bezoekerscentrum, duidelijk waarneem baar. Er is een gemiddeld verschil van 80 centimeter. Bij laag water vallen slikpla- ten droog en zijn de slibranden op de planten langs de oever goed te zien. Bij hoog water veranderen de kreken in jungle-achtige doorgangen met diep overhangende takken. Wilgenvloedbos- sen en grienden waar nog steeds gekapt wordt, wisselen elkaar af. Ijsvogel Wie rustig peddelt ziet en hoort overal vogels. Een wegflitsende felgekleurde ijsvogel is bepaald geen ongewoon ver schijnsel, al heeft de strenge winter de ijsvogelstand geen goed gedaan. Eind april, begin mei bloeien overal in de grienden de felgele spindotters, een plant die alleen in de Biesbosch voor komt. Kanotochten Het bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch organiseert van april tot en met oktober een groot aantal kanotoch ten. In kleine groepen (maximaal 12 per sonen) wordt onder leiding van twee natuurgidsen in de vroege och.tend- of avonduren een tocht van ongeveer twee uur gemaakt. Ook mensen die nooit eer der in een kano hebben gezeten, kunnen zich opgeven. Het tempo is aangepast aan de natuur. Er zijn twee keer per maand tochten op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagoch tend van 7.00 tot 9.00 uur. Volle maan Bij volle maan zijn er 'vollemaanstoch- ten'. Een vollemaanstocht begint bij dag licht en de deelnemers komen terug als de maan vol aan de hemel staat. Afhan kelijk van het tijdstip van zonsondergang begint deze tocht vroeger of later. De allereerste tocht van het seizoen is een vollemaanstocht en wel op donderdag 4 MIDDELHARNIS - Op 13 maart j.l, is Amnesty International een wereldwijde campagne gestart tegen de onderdrukking van de bevolking in China. De economische hervormingen in China gaan niet gepaard met verbeteringen op het gebied van de mensenrechten. De afgelopen jaren nam de onderdrukking toe en wordt iedereen, die als een bedreiging van de gevestigde orde wordt beschouwd, hardhan dig de mond gesnoerd.'De Chinese autori teiten dulden geen afwijkende mening. Zij staan martelingen toe, gebruiken de dood- sü^f en sluiten jaarlijkse honderdduizenden burgers op in de gevangenis, zonder hen van enig misdrijf te beschuldigen. In China is niemand onschuldig totdat het tegendeel bewezen is. Vaak staat zelfs de uitspraak al vast voordat het proces begon nen is en beklaagden worden veroordeeld op basis van door marteling afgedwongen bekentenissen. China sf)eelt een steeds grotere rol in de wereld, ook binnen de Verenigde Naties. Het land weigert echter om de bijbehorende verantwoordelijkheden en verplichtingen inzake mensenrechten te aanvaarden. De internationale gemeenschap spreekt China hier ook niet op aan. Daarom heeft Amnesty International een rapf>ort uitgebracht waarin aanbevelingen worden gedaan aan zowel de Chinese autoriteiten als aan de VN-Iidstaten. Ook de Flakkcese Amnesty-werkgroep gaat zich de komende maanden met deze China- aktic bezighouden. Op braderieën en jaar markten zult u de Amnesty-stand weer tegenkomen en zal uw aandacht gevraagd worden voor deze aktie. Wilt u meer weten over deze aktie of wilt u lid worden van de Amnesty-werkgroep, neem dan contact op met Cor Joppe, tel. 601212. april van 19.30 tot 21.30 uur. Op vrijdag 5 april is er een vollemaanstocht op het zelfde tijdstip. Opgave Deelname aan een kanotocht kost ƒ15,- per persoon, inclusief kano. Kinderen tot en met 12 jaar betalen 10,-. Opgave bij het bezoekerscentrum De Hollandse Bies bosch in Dordrecht, tel. (078) 621 13 11. Het adres is Baanhoekweg 53, Dor drecht. Het bezoekerscenüiam heeft een compleet programma van de kanotochten in 1996. Eerst even beraadslagen of alle rolstoelen er wel in kunnen. Waren het in januari pakketten met flakkeese lekkernijen die door het Polen Depot te Nieuwe Tonge naar een psychiatrische inrichting werden gebracht, nu ging er een vrachtwagen met 72 kuub hulpgoederen, volge laden met electrische apparaten, fietsen, dekens, orgels, 16 rolstoelen en 475 dozen kleding. De laatste jaren wordt het transport geregeld door het Poolse Ministerie van Gezondheid. Ze controleren de aanvraag, geven opdracht aan Pekaes te Warschau en we krijgen een fax dat er een vrachtwagen op komst is. En dit alles geheel kosteloos. De wagen werd in drie uren geladen en we hebben die tijd benut om met de chauffeur wat te praten over de Poolse transportondernemingen. Er is al veel verbeterd, de oude rammelkasten zijn vervangen door nieuwe en de chauffeurs hebben al veel geleerd. Ze rijden al wat beter op tijd en houden zich in het algemeen goed aan de verkeersre gels. Want de bekeuringen moeten ze zelf betalen en dat is voor hen (ook in Polen) onbetaalbaar. Onze chauffeur is 57 jaar en al 37 jaar bij Pekaes, een onderneming met ongeveer ICXX) wagens. Hij vindt zelf dat de Nederlandse transporteurs de beste ter wereld zijn, zeker wat betreft materieel, cabine-uitrusting en service. Hij haat de Poolse bureau cratie en de grensovergangen. Vol lof is hij over de Nederlandse douane; vlugge afhandeling en vriendelijke mensen. Met het loon is hij best tevreden, hij verdient per maand 9 miljoen zloty, dat is een kleine 600 gulden. Daarbij zijn inbegrepen de onkostenvergoeding en overuren. Maar hij kookt zijn eigen potje op een primus en neemt zoveel mogelijk levensmiddelen mee van huis. Hotels en restaurants vindt hij te duur en hij drinkt en rookt niet. Dat is natuurlijk al bijzonder voor een Pool. Minder leuk is het dat hij over drie jaar met pensioen moet en dan terugvalt met zijn loon op 60%. Van de 350 gulden per maand moeten dan nog af de huur en electra, dat is 180 gulden. Maar, zegt hij, de auto en de telefoon weg; proberen wat bij te verdie nen en dan zullen we er best wel komen. Tot slot, het magazijn is leeg en u kunt dus weer kleding brengen voor de volgende reis. En u kent het adres: Langeweg 50, Nieuwe Tonge, ingang Gebar, tel. (0187) 652074; fax (0187) 651690. Wilgenstraat 1, OOSTERLAND Telefoon (0111)641213/641506 SOMMELSDIJK Op woensdagmiddag 27 maart kunnen de kinderen van half 2 tot half 4 weer leuke spelletjes komen spelen in ons wijkgebouw 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk. De leeftijd is van 4 tot 12 jaar. De kosten zijn voor leden 1,25 en voor niet-leden 1,50. Ouders mogen altijd helpen als ze hun kind te jong vinden! Maandag 1 april is er weer een spel avond in het Infocentrum aan de Bem- hardstraat 27 te Oude Tonge. Aanvang 19.00 uur. U kunt dan gezellig met an deren een spelletje rummicub spelen, sjoelen, kaarten enz. De kosten zijn 1 ,- per persoon. U bent van harte welkom op deze spelavond. Geleide bestrijding van wortelvlie gen door 'de Groene Vlieg' is een explosief groeiende tak van dit Flakkeese bedrijf voor biologische en geleide gewa.sbescherming in de akkerbouw. De Goudvallen, waar mee de wortelvliegen worden gevan gen, stonden vorig jaar al bij één derde van alle Nederlandse worte len. Geleide bestrijding betekent: aan de hand van waarnemingen alléén dan bestrijden als het nodig is, en dan ook op het juiste tijdstip. Wortelvliegen kunnen goed worden gevangen op schuin geplaatste goudgele platen met insekten- lijm. De Groene Vlieg ontwikkelde hier voor de Goudval, een wortelvliegval die U vindt het bij: Molendijk 34 OOLTGENSPUVM vrijwel geheel wordt hergebruikt. In de hoofdvestiging te Nieuwe Tonge en in de vestiging te Dronten worden de opge haalde vallen gecontroleerd op wortel vliegen. Centraal vanuit Nieuwe Tonge krijgen de klanten een seintje als spuiten tegen de vliegen nodig is. Gelukkig is dat in een redelijk deel van de gevallen helemaal niet nodig. Als er wel moet worden gespoten, kan dat met een mid del tegen de vliegen. In de meeste geval len is dit voor de boer zowel goedkoper als milieuvriendelijker. De belangstelling neemt dan ook sterk toe. De eerste praktijktoepassingen in de Noordoostpoldcr in 1993 vielen door de grote belangstelling van de telers al gro ter uit dan gepland was. In 1995 was de deelname in Flevoland al gestegen tot bijna 80%. Op alle velden is een goed resultaat verkregen, ook in die gevallen waar op grond van de hoge aantallen gevangen vliegen verschillende keren een spuitadvies moest worden gegeven. Andere aktiviteiten van de Groene vlieg zijn: in Nieuwe Tonge: biologische bestrijding van uievliegen met de steriele insektentechniek; in Dronten, de afdeling bodemonderzoek: gerichte teeltadviezen op grond van bemonstering van witrot en van alle soorten planteparasitaire aaltjes zoals aardappelmoeheid (ook intensief onderzoek), bietecysten, stengelaaltjes (NAK-G erkend), Trichodorus en wortel- knobbelaaltjes. Wilt u er meer van weten dan kunt u bij 'de Groene Vlieg' terecht op de open dag in het kader van 'Kom in de Kas' op zaterdag 30 maart van 10.00 tot 17.00 uur. OUDDORP Brassband 'Concordia' houdt op zater dag 30 maart a.s. haar jaarlijkse uitvoe ring. Als gastorkest treedt op 'Oefening Baart Kunst' uit Driebruggen. De uitvoering zal plaatsvinden in de 'Dorpstiendcn' te Ouddorp. Ons gast orkest treedt als eerste op om 20.00 uur met een gevarieerd programma, daarna zal brassband 'Concordia' haar muzikale programma ten gehore brengen. De zaal is om 19.30 uur open en de toe gang is gratis. Winst op koploopster SOMMELSDIJK - Volleybalvereniging Intermezzo speelde j.l. zaterdag haar thuiswedstrijden in 'De Staver'. Het publiek kon aanschouwen dat het in de vierde klasse uitkomende dames 3 haar tegenstandster verrastte, door overtui gend met 3-0 te winnen. Het tweede team van het Ridderkerkse Rivo door de aanvalsstrategie van gele- genheidscoach Arie Domselaer. Met een grote vechtlust werden rally's aange gaan. Wat ten goed kwam aan het kijk plezier van de toeschouwers. Een goede service aan de kant van Intermezzo in combinatie met de beslissende ballen in de rally's vervulde deze schijnbaar onmogelijke taak om de wedstrijd tot een goed einde te brengen. Invalster Pamela Domselaer was een goede kracht voor het team. Met haar krachtige aanval bracht zij Rivo in de problemen. Jongens BI won van het Rotterdamse Alexandria '66. Maar niet zonder slag of stoot. Na twee sets gewonnen te hebben, waande Intermezzo zich al winnaar en speelde hierdoor niet meer geconcen treerd. Alexandria profiteerde hier goed van en won de derde set. In de vierde set werd het jongensteam van de thuisploeg weer wakker en speelde naar behoren de wedstrijd uit. Uitslagen Dames 1 -Ervea33-1 Dames 2 - Volley Quick 13-1 Dames 3 - Rivo 23-0 Heren 1 -Valeas23-0 Heren 2 - Hollemare 13-0 Heren R. - Volley Voome1-3 VV Kwiek 2 - Meisjes C0-3 Kangoeroes 1 - Meisjes C0-3 Jongens Cl -Holy 11-3 Meisjes B2 - Hollemare 10-3 Meisjes B1 - Alexandria '660-3 Jongens BI - Alexandria'663-1 Meisjes Al -2-2 Op tweede paasdag (8 april) organiseert de HGJB in Zuid-Holland voor jongeren van 16 jaar en ouder een Jongerenont moetingsdag in Schoonhoven. Het thema is 'Alles of iets'. De dag begint om 14.30 uur in de Bartholomeüskerk. Aan het openingspro gramma werken o.a. mee drs. W. J. Dekker uit Molenaarsgraaf (meditatie) en Peter Boele (orgel). Vanaf 16.00 uur zijn de volgende keuze programma's te volgen: Vocalgroup 'Voisix' Podiumgroep 'Pardon' Film: 'The Pretender' Creatieve verwerking Samen zingen met jongerenkoor 'U zij de Glorie' o.l.v. Peter Boele In gesprek met. Het slotprogramma (19.30 uur) is in de Bartholomeüskerk. Drs. W. J. Dekker zet de 'punt op de i' en we zingen samen onder leiding van een combo. Na afloop is het Hervormd Centrum open! De entree is 10,-. Voor informatie kun je bellen naar de HGJB in Schoonhoven (0182)38 3122. Uitslagen van 18 maart 1996 A-1: C. van Welie - M. van 't Geloof2 - O C. van Prooyen - H. Koppelman2 - O K. de Munck - G. Smitsuitg. J. Stolk - D. Keuvelaar2 - O D. Keuvelaar - J. Stolk1 - 1 B-1: ,H. de Munck - K. de JongO - 2 A. van Rossum - H. KeuvelaarO - 2 J. Knops - P. V. d. GroefI -1 Afdeling 2: Joh. Wolfert - W. Nieuwland2 - O J. Vijfhuizen - W. Stolk2 - O Joh. Wolfert is kampioen in afdeling 2. Schaken: W. Stolk - D. WolfertO -1 W. Knops - J. de JongI - O A. van Leeuwen - W. de VosO - 1 MIDDELHARNIS Klein Vaarbewijs I is verplicht voor de schippers van een pleziervaartuig met een lengte van 15 meter of meer en motorboten die een lengte hebben van minder dan 15 meter, maar sneller kun nen varen dan 20 km per uur. Klein Vaarbewijs I geeft de schipper het recht te varen op alle rivieren, kanalen en meren. De door de Volksuniversiteit Middelhar- nis georganiseerde cursus begint op zaterdag 30 maart a.s. en is totaal 25 les uren. Gedurende negen zaterdagmorgens (aanvang 9.30 uur) en één donderdag avond (aanvang 19.30 uur) wordt de les stof doorgenomen door docent de heer Wim de Roos. Het cursusgeld bedraagt ƒ200,-. Het cursusboek kan men ook bij de Volksuniversiteit bestellen, kosten hier voor bedragen 40,-. Voor informatie en inschrijvingen kunt u bellen (0187) 487722. De vereniging 'De Verzamelaars van de Drecht- en Merwestreek' organiseert op zaterdag 30 maart 1996 van 10.00 tot 15.00 uur in 'De Palm', v.d. Palmstraat 3 te Papendrecht een grote algemene ver- zamel-rüilbeurs met alle soorten en variëteiten verzamelmateriaal. De standhouders zorgen voor een uitstal- Img van onder andere postzegels, post stukken, brieven, munten, ansichtkaar ten, curiosa, klokken/horloges, (strip) boeken, telefoonkaarten, eierdopjes, konmgshuis, oud speelgoed, miniatuur auto's (dinky's), lucifermerken, clips, Afnkaanse kunst, enz. enz. De bezoekers kunnen dan ook rekenen op een mooi en divers aanbod van verza melmateriaal op deze gezellige beurs. Ruime gratis parkeergelegenheid aanwe zig^ Entree 2,50; kinderen tot 12 jaar (o'ïoSsïfeT^si"^" tafelreservering:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2