EIIAtlDEII-tllEUWS Overdenking Volendams Operakoor in Dirksland In 7 stappen naar een prachtig gazon! Voorjaarsconcert Den Bommel uit de Heilige Schrift Ledenveisadering De Motte en klankbeeld in De Doele HET ^KIJkVENSTER Aangepaste kerkdienst hypotheek op maat... flakkee verhuizingen b.v. 2e Blad VRIJDAG 22 MAART 1996 No. 6488 Blik op kerk "^Z en samenleving Cj - Samen-op-Weg - Niet meegaan? - Eensgezindheid Ik kan het niet helpen, maar het gaat wéér over Samen-op-Weg. De kwestie is ook zo belangrijk dat we er moeilijk om heen kunnen. Er is in kerkeland een her verkaveling aan de gang, waarvan de ge volgen nog niet zijn te overzien. Vorige week vergaderde de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk en deze gaf haar fiat aan het besluit van de trio synode (Hervormd, Gereformeerd en Lu thers), om voort te gaan op de weg naar de definitieve hereniging van de drie ker ken. ■19 van de 75 afgevaardigden stemden tegen, zodat het lijkt alsof 'slechts' een kwart van de Hervormde Kerk niet mee kan gaan met SoW. In de praktijk echter is die tegenstand veel en veel groter. De classes die zich tegen een fusie van de drie kerken verzetten zijn de grootste en daarin vinden we ook de meeste kerkelij ke betrokkenheid. Wanneer er een pei ling zou worden gehouden onder de meelevende Hervormden, dan zouden we heel andere cijfers te zien krijgen. Dan zou blijken dat minstens veertig procent van de kerk geen enkel heil ziet in SoW. Maar voor dat argument zijn de voor standers tot nog toe doof gebleken. De zaak moet doorgaan, koste wat het kost. Intussen is er niemand die met zekerheid kan zeggen wat de consequenties zullen zijn voor dat gedeelte van de kerk, dat onoverkomenlijke bezwaren heeft tegen SoW. De Gereformeerde Bond en een deel van de Confessionele Vereniging hebben zich tot nog toe onthouden van een bepaalde strategie omdat ze niet op de zaak willen vooruitlopen. Enkele ge meenten hebben te kennen gegeven dat ze, wanneer de fusie een feit wordt, niet mee zullen gaan, maar met anderen, die ook achterblijven, de oude Hervormde Kerk zullen voortzetten. Of dat in de praktijk mogelijk zal zijn is nog de vraag. De plaatselijke gemeente maakt uiteindelijk toch deel uit van de Her vormde Kerk en deze heeft in meerder heid het besluit genomen tot vereniging met de Ger. Kerken en de Evangelisch Lutherse Kerk, zodat een gemeente die niet mee wil, uiteindelijk zich afscheidt. In Katwijk aan Zee was er aan de voor avond van de Generale Synode een bid stond die door meer dan 2000 mensen werd bijgewoond. Alle richtingen en stromingen ter rechterzijde waren daar vertegenwoordigd: de Gereformeerde Bond, het Gekrookte Riet en de Confes sionele Vereniging. In grote eensgezind heid werd er getuigd tegen de voorgeno men fusieplannen. Zo'n initiatief is uiteraard alleen maar toe te juichen. Jammer is alleen dat deze groeperingen elkaar alleen kunnen vin den in het gezamenlijk verzet tegen SoW. Men zou vurig hopen dat een der gelijke eensgezindheid ook op andere terreinen aan de dag werd gelegd. De si tuatie is zo kritiek dat men beter zou kunnen zoeken naar datgene wat ver bindt in plaats van de onderlinge ver schillen te accentueren. mm mmtm mtÊm Waarnemer Het voorjaar staat voor de deur. Veel tuinliefhebbers kunnen nau welijks wachten tot zij weer in ak- tie kiuinen komen in de tuin. Bor ders opruimen, snoeien, zaaien, het gazon... allemaal zaken die in de lente aan de orde komen. Het gazon heeft in de winterperiode veel te lijden gehad. Vooral na een strenge winter als de afgelopen maanden, zal het gras in de meeste gevallen zeer slecht te voorschijn komen. De strenge vorst en de snijdende oosten wind hebben hun sporen nagelaten. Als je het bruin-gele gras ziet duifje nauwe lijks te hopen dat het allemaal toch weer goed zal komen. Elke gazonliefhebber heeft graag een mooie, groene grasmat zonder mos. Daarom is nu de tijd aangebroken om over te gaan tot de verzorging van uw gazon. Een juiste bekalking en een goede biolo- gisch-organische bemesting geven uw gras een juiste start. Kalk dient u te strooien om een goed bodemmilieu te scheppen voor het gras. Kalk corrigeert de zuurgraad van de bo dem. Indien de bodem te zuur is, zal het gras slechter groeien. Mos daarentegen voelt zich daar prima thuis: hoe zuurder hoe liever. Dat is natuurlijk niet de be doeling. Elke gazonliefhebbèr heeft graag een mooie, groene grasmat zonder mos. Daarnaast geeft een goede biologisch-or- ganische meststof de juiste voeding aan het gras. De voedingsstoffen komen langzaam vrij. De wortels worden ster ker, het gras dichter. Met het 7-stappenplan van ECOstyle helpen wij u graag een handje. Stap voor stap komt u tot een prachtig groen gazon zonder mos. Met de produk- ten AZ-Kalk en Bio Gazon Azet van ECOstyle werkt u milieuvriendelijk en doeltreffend. AZ-Kalk bevat de zo nodi ge sporenelementen. Aan Bio Gazon Azet, de complete biolo gische gazonmest, zijn micro-organis men toegevoegd welke het bodemleven stimuleren. De bodem blijft lekker 'los'. Het gras wordt minder droogtegevoelig, de zode wordt dichter en diepgroen. Kortom: de natuur doet het werk en... vertikuteren hoeft niet meer! De Bio Gazon Azet-kuur is verkrijgbaar bij tuincentrum Voogd te Ouddorp. Hier ligt ok het gratis 7-stappenplan voor u klaar. Op donderdag 28 maart a.s. houdt De Motte, vereniging van amateurarcheolo gen, haar Ledenver gadering in De Doe le, St. Joris Doel- straat 32 te Som- melsdijk. De aanvang van de vergadering is 19.30 uur. Na de koffiepauze, die om 20.15 uur zal plaatsvinden, wordt om ca. 20.40 uur een klankbeeld vertoond die als titel draagt: Wapens en gedenkstenen in Mlddel- hamis en Sommelsdijk. In 1992 werd ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van de Rabobank te Mid- delhamis bovengenoemd klankbeeld sa mengesteld. In 150 dia's wordt ingegaan op met name de oude, historische ge denkstenen die hun verhaal vertellen over ambachten, de vroegere armenzorg, kerken, scholen, polders en adellijke ge slachten. Door de historie heen heeft de mens altijd waarde gehecht aan het behoud van dergelijke stenen, al is het dan niet altijd op de originele plaats. Kom beslist eens kennis nemen van dit leerzame klankbeeld op 28 maart a.s. in De Doele. U bent van harte welkom! op zondag 31 maart a.s. is er weer een interkerkelijke kerkdienst voor verstan delijk gehandicapten in de Gereformeer de Kerk te Middelhamis waarin hoopt voor te gaan ds. H. Out. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (0187)483477 Vanavond, vrijdag 22 maart, geeft de muziekvereniging 'E.M.M.' een concert in het verenigingsgebouw 'Bommelstee', Schaapsweg 34 in Den Bommel. Aan vang 20.00 uur, de zaal is om 19.30 uur open en de toegang is gratis. De fanfare brengt met enthousiasme en humor een gevarieerd muziekprogramma waaronder 2 stukken die door onze eigen dirigent. Ivo Kouwenhoven, zelf zijn ge schreven. De majoretten o.l.v. Catharina de Zwart nemen een deel van het programma voor hun rekening met een sprankelende show op mechanische muziek. De muziekvereniging 'E.M.M.' nodigt een ieder uit aanwezig te zijn bij dit con cert. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Je hoort er toch ook bij? Heb ik u niet gezien in de hof met Hem? (Joh. 1826b) Nu wordt het vuur wel na aan de schenen van Petrus gelegd... Twee maal heeft hij al ontkend iets met die Nazarener te ma ken te hebben. Maar nu vraagt iemand: Je was daar toch ook in de hof? En de man die het vraagt is nog wel familie van Malchus, die door het optreden van Pe trus bijna zijn oor kwijt was geweest. Dat kan gevaarlijk worden! Heb ik u niet gezien in de hof met Hem? Het is meer dan een vraag, het wordt met stelligheid geponeerd. Jij was daar toch óók? Daar kan Petrus bijna niet onder uit. Ja, hij was in de hof, en hoe.Toen de Meester Zijn bittere zielestrijd streed, toen lag hij te slapen. En toen hij wakker geworden was greep hij naar zijn dolk. Nee, van zijn verblijf in die hof is niet veel goeds te zeggen. Maar Petrus houdt vol. Ik ben niet. Stel daar eens tegenover wat Jezus Zelf nog geen twee uur geleden heeft gezegd. Toen de bende kwam om Hem te arreste ren. Wie zoekt gij? Jezus de Nazarener. Ik ben het! En Hij heeft vrije aftocht voor Zijn discipelen bedongen. Indien gij dan Mij zoekt, laat dezen heengaan. En nu zegt één van die discipelen: ik ben niet. Ik hoor niet bij Hem. Ik heb niets met Hem te maken. We kunnen ons verwonderen over Pe trus, maar was er nu eigenlijk meer van hem te verwachten? Hij is en blijft toch een zondaar, uit wie nooit meer iets goeds kan voortkomen? Laten we ons liever verwonderen over de onbegrijpe lijke liefde van de Heiland Die voor zulke mensen de weg naar het kruis op gaat. O liefde, die om zondaars te bevrijden. Zo zwaar woudt lijden. Is dat allemaal te merken aan uw handel en wandel? Heb ik u niet gezien in de hof met Hem? Wie durft er nu nog een beschuldigende vinger uit te steken naar Petrus? Of moe ten we allemaal belijden: ik heb Hem ook verloochend, ik weet niet hoeveel keer al. Laten we het maar eerlijk toegeven: de Heere kan op ons nooit meer dan. Maar Gode zij darik, we kunnen wel voor eeu wig op HEM aan. Hij heeft de zaak van zondaren tot Zijn zaak gemaakt. Nu is er hoop voor verloochenaars, voor vloekers en meinedigen. In de hof.Daar is de ellende toch be gonnen? Daar heeft de leugenaar van den beginne ons ingefluisterd: Gij zult als God wezen. En dat hebben we geloofd! Maar daar heeft de Heere ook de mens opgezocht toen hij al bevende voor Hem vluchtte en beloofd Zijn Zoon te ge ven. Deze belofte is hier vervuld. Hij zegt: Ik ben in Mijn hof gekomen. Mijn zuster. Mijn bruid... Ik heb me in die hof vrij willig laten arresteren. En je was er bij, maar je hebt alleen maar tegengewerkt. Ik heb de pers alleen getreden en er was niemand van de volken met Mij. Nu begrijp ik die dichter uit de 17de eeuw: „O hofken, driemaal boven Die eerste hof te loven" W. van Gorsel DIRKSLAND - Op zaterdag 11 mei organiseert en geeft het gemengd koor 'Excelsior' een groots concert in sport hal 'De Gooye' in Dirksland. Het concert zal de naam 'Lenteconcert 1996' dragen. Medewerking aan dit grote evenement zullen naast 'Excelsior' het Volendams Opera- koor en de Shell-Harmonie uit Rotterdam zyn. Het Volendams Operakoor is in 1951 opgericht in Volendam. Het koor is doorgaans samengesteld uit ongeveer 100 mannen en vrouwen. Het koor kreeg voor het eerst landelijke bekend heid toen de fameuze tenor Tito Schipa aan het eind van de vijftiger jaren aan zijn afscheidstoemee begon en door het koor werd ingehaald op een echte Volendammer botter. Door dat foto's hiervan de wereldpers haalden, kwamen er uitnodi gingen uit o.a. Amerika, Engeland en Denemarken, waaraan echter geen gevolg werd gegeven orftdat men vanwege de hoge kosten 'slechts' een deel van het koor wilde ontvangen. Maar toen al had dit gezelschap het motto 'Allemaal of nie mand'. Door de NCRV televisie-aktie 'Geven voor Leven' ontstond er een rush op het Volendams Operakoor door diver se platenmaatschappijen. In samenwerking met die maatschap pijen werden in Wenen en in Israël platen en CD-opnamen ge maakt. Met Veronica werd ook een TV-special gemaakt en naar aanleiding van de plaat en CD-verkoop werd zelfs een gouden plaat verkregen. Het koor werkt veel samen met be roemde solisten zoals Marco Bakker, Marjon Lambriks, Ru- dolf Schock en Caroline Kaart. De Shell Harmonie uit Rotterdam geniet vooral regionale be kendheid en zal naast een individueel optreden die avond 'Excelsior' begeleiden. Het programma die avond zal gevuld worden met opera en musical-melodieën. 'Excelsior', de organisator van dit concert is ook zeker geen onbekende in de regio. Het mag zich met 90 leden het grootste neutrale koor op Goeree en Overflakkee noemen. Ook de leden komen van heel Goeree en Overflakkee. Het Volendams Operakoor staat onder leiding van Klaas Venneker en de Shell Harmonie onder Johan van den Berg en 'Excelsior' met Bas van Houte. Kaarten voor deze avond kosten 17,50 en gezien de grote be langstelling voor deze avond is het raadzaam op tijd te bestel len of af te halen. Kaartverkoop bij de VVV in Middelhamis, tel. (0187) 484870, de VVV in Ouddorp, tel. (0187) 681789; in Dirksland bij Assurantiekantoor Van Loo, tel. (0187) 601781; Oude Tonge, tel. (0187) 641567. Sommelsdijk, tel. (0187) 485024. Donateurs van 'Excelsior', kaarten voor ƒ15,00 alleen afhalen of bestellen bij Assurantiekantoor Van Loo in Dirksland. Indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. -19- „Hoepel op, zussie, ans ga ie in de sloot", zegt Bram gemelijk. Langzaam tast hij weer naar zijn schop. „Durf het eens", daagt ze hem uit. „Durf het eens". „Bram, reageert er nou neet op", kal meert Gerrit zijn maat, die alweer driftig wordt. „Doet rustig an en gebruukt oen verstaand". Razend wordt Treeske om die woor den. Iedereen kijkt haar naar de ogen, ieder man zou best met haar op stap willen, maar Treeske kijkt diep neer op deze boerenkinkels. Nooit zal ze een van hen aanzien; met de neus in de wind loopt ze hen voorbij. Maar deze boerenkinkel, deze Silvius, met wie ze thuis zo weglopen, deze man behandelt haar als een onmondig schoolwicht. Wie denkt hij wel dat hij voor zich heeft? Hij heeft het tegen Treeske van boer Heringa! „Kijk voor je, jij arbeider", sist ze. „Je mag blij zijn dat je hier staat. Mijn vader heeft hij helemaal niet nodig. Als ik hem was dan..." „De ben ook bliede dat ie oen vader neet bent", valt Gerrit haar in de rede. Ze begrijpt niet waar hij de moed vandaan haalt. Ineens trekt ze Ferdinand mee en loopt verder, het hoofd in de nek. Gerrit kijkt haar na en slikt even iets weg. Hij heeft gedacht dat het over zou gaan. Hij heeft gedacht dat hij lachen zou als hij vanmorgen weer de zon op zijn blonde kop zou voelen, hij heeft ge dacht dat hij zich zou schamen over de rare prak- kezaties van gisteravond. Maar het is niet zo. Vanmorgen ging er een schok door hem heen, toen hij haar zag» naderen langs de korenvelden, haar rokken hier en daar opbeurend, precies zoals een deftige dame dat doet. Hij heeft stroef doorge werkt omdat hij bang was dat hij haar aan zou gapen, maar tevens heeft hij gehoopt dat Bram, die gorilla, die Ferdinand zou laten vallen, dat hij hem niet meer zou kunnen houden, maar Bram is ster ker dan hij dacht. Verbeten buigt hij zich over de sloot en Bram kijkt hem even verwonderd aan. Die snapt niet dat Gerrit juist dat woord tegen Treeske wist te vinden dat haar woedend maakte, waar ze geen antwoord op wist. En hij vindt het prachtig als hij Treeske nakijkt en haar ziet gaan met woedende, korte stappen, vlak voor Ferdinand. Freek de veldwachter, zoals wij allen hier Freek Berendsen plegen te noemen, heeft bezoek. Opper Jansen uit de stad is weer komen afzakken naar de heide. Hij is al eerder geweest, direct de volgende dag nadat Heringa en Silvius bij hem zijn geweest. Toen heeft hij wat gevraagd over een verkrachting en Freek heeft met zijn lang niet kleine oren staan klapperen. Verkrachting, hier in Zandwierde? Te gek um waar te wezen! Dan zol hie as zijnde de veldwachter dat toch zeker wel weten! Jansen ging verder naar Heringa, maar die was on bereikbaar en wat verbolgen is de opper terugge keerd naar de stad. Verder heeft hij niets meer van zich laten horen. Maar Jansen is niet gerust. Heringa is een stroeve Groninger, die meent wat hij zegt. Die kerel is best in staat een briefje naar Zwolle te schrijven over het verzaken van Jansens' plicht, en dat mag niet gebeuren. En daarom heeft Jansen zich weer op pad begeven, opnieuw naar Freek. De auto stopt bij Freek voor de deur en Freek moet bij zijn geliefde rozen vandaan komen en dat zint hem maar matig. Maar ja, het is de opper uit de stad, dus wat moet dan een eenvoudige veldwachter? Freek is wat voorzichtiger dan de vorige keer. Hij heeft toen laten blijken dat hij van de hele geschie denis niets afwist, maar nu houdt hij zich op de vlakte. Nu weet hij alles. En hij vindt dat de opper dat niet allemaal hoeft te weten. De opper heeft niets te maken met de vernielingen in de molen. Freek is niet in het minst beledigd dat Heringa meteen naar de rijksen is gelopen. Heringa is de rijkste boer uit Overijssel en dan moet men niet op zijn gedrag vitten. Zo kan het best gebeuren dat Heringa 's avonds na elf uur nog 'n borrel drinki bij Driek in het café, maar Freek zal daar nooit een opmerking over maken. Heb je bijvoorbeeld Bram. Die kan met zijn paar den als een halve gek over de Brink razen. Geen Freek zal daar iets van zeggen. Maar Frits van Kleinsmans moet dat niet proberen. Als Freek dat ziet, kan Frits zijn zuurverdiende geld naar de stad brengen. Nee, Heringa kan doen en laten wat hij verkiest. Freek heeft daar zelfs ontzag voor. Hij begrijpt niet dat Jansen zich daaraan ergert, want de opper vindt dat Heringa zich bij de veldwachter had moeten melden. „Lc vind dat Heringa jou had moeten inschakelen. Jij zoekt die zaak uit", zegt Jansen bij zijn tweede bezoek. Freek knikt goedmoedig. Dat is best. Hij zal het wel uutzoeken. Vanavond geet hij wel effen naar het café, babbelt wat met Heringa en met Driek (misschien kriegt hie wel een borrel) en morgen an de dag is de zaak veurbij. „En ik wil een officieel rapport over deze zaak", gromt Jansen als hij buiten bij zijn auto staat. „En ik wil het voor zaterdag in de stad hebben". Dan rijdt hij weg en Freek blijft geschrokken ach ter. 'n Report? Maar dan wordt het ans, meneer de opper. Dan mag ik wel 'ns effen naar de meester van de schole. Verroest, Jansen, ie maakt het mie muuluk. Wat wil Jansen nou met 'n report? Freek heeft nog nooit zo iets gedaan! Hij heeft wel eens iemand opgebracht, maar opbrengen van mis dadigers stelt niet veel voor, maar rapporten schrij ven wel. Een stuk papier nemen en daar een ver haal op zetten! Wie dacht Jansen wel veur te hebben? Freek was maar een gewone veldwachter met een hart veur rozen en zó iemand zet ie toch neet an het reporten schrieven? „Opper, luustert 'ns effen naar een man, die het weten kan", had Freek moeten zeggen. „Heringa is bie oe gekommen, redt ie oe er maar met". Maar de opper is alweer bijna in de stad, het heeft geen zin meer om het nu nog te zeggen. Wat moet hij er nou mee aan? Nou ja, eerst maar eens Drie en dan naar meester Van Laar, want de meester zal hem wel willen hel pen. De meester weet meer dan een gewoon mens. HOOFDSTUK 5 Nog voor het avond is, weet het hele dorp van het bezoek van opper Jansen uit de stad. Men heeft zich weer verzameld bij Driek Munsters en men zit even in zorg, maar de meester komt ook, tot grote opluchting van ieder een. Zelfs Heringa had even somber gekeken, toen men hem vertelde over het rapport dat opper Jansen wilde hebben over de gebeurtenissen in Zandwierde. Verdraaid, dat kon moeilijkheden geven. Als de meester melding maakt van de vernielingen in de molen, nou, dan kon het laatste woord er nog wel eens niet over gesproken zijn. (wordt vervolgd) NVM MAKEIAW K>/BIK9IDE Middelhamis Hellevoetsluis Zieril<zee Oud-Beijeriand VÉRHUIZHiS Tel. (0187)482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111)413163 Tel. (0186)613624 Intussen moeten we die vraag nogeens op ons laten inwerken. Heb ik u niet gezien in de hof met Hem? Als die vraag eens aan ons werd gesteld...? Bijvoorbeeld op het werk, als je iets zegt wat niet door de beugel kan, of iets doet wat niet correct is. En daar vraagt iemand: zeg, zat jij zondag niet in de kerk? Heb je dat daar geleerd? Of onze jongens en meisjes op school. Je doet mee met de rest, want je wilt niet apart staan. En iemand vraagt fijntjes: ik dacht dat jij zo christelijk was, dat je 's zondags twee keer naar de kerk ging. En u hebt uw kinderen laten dopen, u hebt belijdenis gedaan, u zit misschien wel regelmatig aan de Avondmaalstafel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5