Dirksland, een weer groener woongemeente Klederdracht-ensemble 'Eeuwkanf C\ (z) Nieuw voor Goeree-Overflakkee 3x is scheepsrecht PREDIKBEURTEN Zwemdiploma's in De Staver 100 flinke bomen geplant op Boomfeestdag *-^.-mM Muziek in de Passietijd Koekjesactie in Ouddorp Maaltijd voor 50-plussers in Ooitgensplaat Invulling belastingformulieren Twee lichtmasten geramd Combi-avond over Israël Morgen is het zover... EILANDEN-NIEUWSVRIJDAG 22 MAART 1996 -^-öM Wat begon als een aardigheidje heeft een serieuze vorm aangenomen en geleid tot het ontstaan van een klederdracht-ensemble dat de Flakkeese naam 'Eeuwkant' heeft gekregen. Van het een kwam het ander Toen door de Oranjevereniging Dirksland werd gevraagd of ik iets wou vertellen bij twee etalagepoppen die als voorbeelden van historische kleding voor Koninginnedag mogen dienen, wist ik van de klederdracht van Goeree- Overflakkee betrekkelijk weinig af. Omdat het m'n eer te na was om nee te zeggen, heb ik alles opgezocht wat ik over dit onderwerp kon vinden en steun gezocht bij Maaike Melissant en Cor Hameeteman. Zo kwam van het een het ander. Het kringetje werd steeds groter en ik voel de me er zelf steeds meer bij betrokken. Tot dan had ik niet zo veel affiniteit met klederdracht. Waarom dat zo was weet ik niet. Ik heb vroeger een tijdje in de mode gezeten en de laatste jaren doe ik veel aan his torisch onderzoek. Het zou dus voor de hand hebben gele gen dat de oude-kleding-vonk eerder was overgespron gen. Het streven van de Oranjevereniging om op Koninginne dag een beeld van Dirksland anno 1900 te creëren is de aanleiding geworden om me serieus met de kleding van een eeuw geleden bezig te houden. Twee presentaties van kleding met de uitstraling van rond 1900 hadden tot gevolg dat aan Maaike en mij kledings tukken in bruikleen werden aangeboden. Er ontstond dis cussie over het juiste haakpatroon van daagse mutsjes en er kwam vraag naar voorbeelden van omslagdoeken enzovoort. Je komt zodoende voor de vraag te staan: Hoe gaan we nu verder? Is het voor één dag of doen we er meer mee? Ensemble De reacties op de infomiatiebijeenkomsten in Geldershof en De Schakel en niet te vergeten het enthousiasme waar mee personen van alle leeftijden aan de presentaties heb ben deelgenomen, gaven onmiskenbaar blijk van belang stelling voor dit cultuurhistorisch erfgoed van Goeree- Overflakkee. Tijdens de voorbereiding voor de optredens werden Maaike en ik getroffen door de spontane medewerking die we allerwegen ondervonden. Je moet voor zo'n aan gelegenheid letterlijk alles uit de kast halen en slechts met z'n allen kun je er een gaaf geheel van maken. De kledingzaak groeide terwijl we er mee bezig waren; er kwam steeds iets bij en daar werd het geheel mooier van. En leuker. Soms zeiden we bij wijze van grapje als we elkaar belden: „Met het klederdrachtbureau". Je moet natuuriijk wel blijven relativeren, ook wanneer het lijkt alsof het oppersen van een antieke pofmouw een hoogst gewichtige zaak is. De leuke reacties, de energie en tijd die we al in deze activiteit voor de Dirkslandse Koninginnedag hebben gestoken, hebben ons doen besluiten structureel door te gaan met het oude goed. We stellen ons voor op gezette tijden met een groepje enthousiastelingen naar buiten te treden om te laten zien hoe men er op Goeree-Overflak kee zo'n honderd jaar geleden uitzag. We willen dat voor al doen in samenwerking met het Streekmuseum Goeree- Overflakkee en andere eilandelijke musea. Cor Hameeteman zal ons met raad en daad terzijde staan, want we willen zoveel mogelijk historisch verantwoord te werk gaan. We gaan ervan uit dat het klederdracht-ensemble 'Eeuwkant' officieel per 1 mei wordt gevormd. Voorlopig staan onze activiteiten in het teken van de komende Koninginnedag in Dirksland. Op 29 en 30 maart werken we mee aan een fietsenshow in De Schakel. We hebben daar een informatiestand met praktische tips voor histo risch ogende kleding die weinig kost, voorbeelden van versierde strooien hoeden a la 1900 en andere modieuze zaken uit die tijd. We willen graag informatie geven maar ook informatie krijgen. Suggesties en ideeën zijn dan ook zeer welkom. Het is beslist niet de bedoeling de musea voor de voeten te lopen en een beroep te doen op voorwerpen die men anders bijvoorbeeld aan het Streekmuseum zou schenken. Wij willen kledingstukken en accessoires voor kortere of langere tijd lenen om er in levende lijve voor de regio iets mee te dogn. Cathy Westdorp, Dirksland Op de nationale Boomfeestdag ging in Dirksland een assortiment mooi uit de kluiten gewassen plant goed de gropd in, geplant door de leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen in de gemeen te. Sinds woensdagmorgen siert een honderdtal zeewindbestendige bomen de nieuwbouw in Melissant, het Scharloopad in Herkingen en plan Zuid in Dirksland. Traditie Boomfeestdag is in Dirksland een vaste traditie geworden, ingepast in het groen structuurplan van de gemeente. Elk jaar wordt door de schooljeugd weer lustig geschept en gestampt na een algemeen toespraakje van wethouder Eshuis over het belang van bomen voor mens en mi lieu en na praktische aanwijzingen van gemeentehovenier Adriaanse. Onder het toeziend oog van de mannen van de plantsoenendienst worden de bo men netjes recht gezet en deskundig vast gemaakt aan steunpaaltjes. Voor de jonge planters is er een grote appel en een linnen Boomfeestdagtas als salaris voor gedane arbeid, voor de men sen van de gemeente is er klokke tien ge meentebode Meijer met koffie. Moeders maken foto's, meesters en juf fen kijken toe of alles goed gaat en alle kinderen doen hun best met meer of min der blinkende schoppen. Het is steeds weer een opwekkend schouwspel. In soorten Deze keer werd weer begonnen in Me lissant. Een rij platanen werd daar door leerlingen van de basisscholen Roxe- nisse in De Regenboog gepoot aan de weg die vanaf de Noorddijk naar de nieu we woonwijk loopt, de Plataan. Daarna werden kastanjes geplant in Her kingen. De eerste van die kastanjebomen was voor de tuin van de bejaardenwonin gen en werd onder grote belangstelling van zijn buren in de grond gezet door de heer J. P. van der Velde. Woensdag kreeg de politie Tholen mel ding van een verkeersongeval aan de Broekseweg te Oud Vossemeer. Ter plaatse had een taxibus, in zeer dichte mist een schrikhek geramd om aan de overzijde van de sloot tot stilstand te komen. De bestuurder raakte licht ge wond en werd naar het ziekenhuis ver voerd. De heer Van der Velde is 82 jaar jong, goed gezond en oud-werknemer van de gemeente Dirksland. „Bijna 37 jaar in gemeentedienst, bij de buitendienst op Herkingen", aldus de heer Van der Velde. Voor zijn gevoel hoort de heer Van der Velde op Herkingen. Sinds 1994 woont hij met zijn vrouw in de bejaar- denflat en hij heeft het daar goed naar zijn zin. „Het is hier goed wonen en dan met zo'n mooie tuin ervoor, die is uit de kunst en wordt goed bijgehouden". De leerlingen van de Herkingse basis school zorgden voor het planten van 27 kastanjebomen langs het Scharloopad. Daar is een geheel nieuw plantsoentje gemaakt in samenwerking met construc tiebedrijf De Lignie. Lage heesters en daartussen de kastanjebomen: een enor me verbetering van dat stukje Herkingen, waar men zuinig op mag zijn. Net als vorig jaar kregen veel bomen in Herkingen een eigen naam. De variatie was weer groot: Ursul de Geer, A. J. BoUyboom, Sneeuwwitje, Moeder Aar de, Scooter, Frits Bomboom, Rianne- mika, Goofy en Pluto, D. J. Paul. Complete groenvoorziening Met het planten van sierappels, esdooms en lijsterbessen werd de groenvoorzie ning in Dirksland-Zuid gecompleteerd. Met de royale plantenbakken en dito bomen ziet het er daar groen en fleurig uit, dankzij het plantwerk van de leerlin gen van de Mauritsschool en de Inktvis. Ook hier een verscheidenheid aan na men: Driepootje, Robui, Boompie, Jun ker, Stekelkop, Drilly, Asterix en Obe lisk, Pluto, Chuck Norris en Mister Bean. De bomen zijn zo gekozen dat ze be stendig zijn tegen ons zeeklimaat, gun stig zijn voor het leven van vogels en insekten en gemakkelijk zijn in onder houd. We vertrouwen er op dat de bomen met evenveel zorg zullen worden bejegend als ze nu zijn uitgezocht en geplant, want zonder bomen kunnen we niet leven. Terwijl de politie op takelhulp wachtte kwam een 39-jarige inwoonster uit de gemeente Tholen met haar personenauto op dezelfde wijze tot stilstand, in de sloot, achter de taxibus. Deze vrouw werd door de politie thuisgebracht. Toen de politie terugkwam op de plaats van het ongeval stond bovenop de auto van deze vrouw een derde auto gepar keerd...! De Culturele Commissie van de St. Ca- tharijnekerk te Brielle organiseert op 30 maart a.s. een Passieconcert. Uitvoerenden zijn het Chr. Vocaal En semble 'One More Voice' uit Sommels- dijk o.l.v. Willem Chr. Meyboom, m.m.v. Andries Stam, orgel en Wilbert Grootenboer, pauken. Uitgevoerd zal o.a. worden Mattheus Passie van Willem Vogel en 'Rejoice in the Lamb' van Benjamin Britten. Aanvang 20.00 uur. Toegang 12,50 en voro houders van 65+-kaart of CJP-pas /10,-incl. koffie. Ten bate van Stichting Adullam gehandi captenzorg wordt morgen, zaterdag, in Ouddorp huis-aan-huis een koekjes ver koop-actie gehouden. De in december gehouden actie voor het zelfde doel was zó succesvol dat niet elk huis werd bezocht, maar zaterdag pro beert men dat wél te doen, ieder kan dus de koekjesverkopers aan de deur ver wachten. Ze zijn gebakken in koekjesfa briek Tanis te Ouddorp. Zondag 24 maart 1996 Zesde Lijdenszondag OUDDORP - Herv, Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur kand. J. G. van Tilburg, Meeu wen. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. J. G. van Tilburg en 18.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas en 18.30 uur ds. J. Kool - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. A. van den Berg, Groot-Ammers en 18.30 uur ds. W. Westland, bediening Heilige Doop. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. J. van de Kamp, Brakel, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridder kerk, dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. C. Romkes, West- maas. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom en 18.00 uur kand. G. van Ginkel, Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur drs. van der Mheen, Bunschoten - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schaap. Vrijdag 29 maart: 14.30 uur ds. A. Schaap, hu welijksbevestiging van Ron de With en Lianne Mclissant - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.(X) uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander. Vrijdag 29 maart: 14.30 uur ds. J. Willem- sen van Thcodorus Christiaan Wil- lemsen en Sijke Kaatje Pecman - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. H. Pleysier-Polderman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. Leij, Rotter dam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Mijnders van Barendrecht - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Dickhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Messemaker, Katwijk en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Schoon hoven - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma en 18.00 uur ds. G. J. Smink. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. F. Maayen, Hardinxveld- Giessendam en 18.00 uur ds. J. Wil- lemsen - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. M. van Krimpen en 18.00 uur drs. A. C. Feij. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. C. Feij en 18.00 uur dhr. J. van Lambalgen, Schiedam. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten, Nieuwer- kerk a/d IJssel. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. De Stichting Welzijnswerk voor Oude ren 'Oostflakkee' (SWOO) organiseert op dinsdag 26 maart een maaltijd voor 50-plussers in 't Centrum, Van Weel straat 10. Aanvang 12.00 uur, kosten ƒ6.-. Op het menu staat Nasi Goreng. Deze maaltijd wordt bereid door de beheerder van 't Centrum. Voorlopig is dit de laat ste gezamenlijke winterse maaltijd, daar om maken we er wel iets feestelijks van. Alle 50-plussers van Ooitgensplaat zijn van harte welkom. U kunt zich aanmel den bij mevr. Huijer, tel. 631676. J.l. zaterdag behaalden 43 kinderen hun A of B diploma. Onder grote belangstel ling van vaders, moeders, broertjes, zus jes, oma's en opa's slaagden de volgende kinderen: Voor A: Willeke Ruigrok, Marleen Koert, Ellen van Wezel, Mark Hendrikse, Bart Blok, Sanne Tanis, Peet Hack, Danny Groe nendijk, Wouter Blom, Natascha van Naarden, Lavina Burgers, Sena Alaik- haneshir, Tanja Ruijgers, Eline Wierin- ga, Ashwin Wenmakers, Sylvia de Waard, Anne Klooster, Sebastiaan van Gameren, Steven Ouwens, Sana Rashid. Voor B: Betty v. d. Bos, Raymond Grootenboer, Bastiaan Nugteren, Lianne Breederveld, Coliene Kievit, Arjen van Buren, Ri chard van Doom, Ingeborg Hoek, Karien OOSTFLAKKEE - Het invullen van de belastingformulieren kan voor sommige ouderen een probleem zijn. Van de belastingdienst is weer een ambtenaar bereid naar het Infocentrum, Bemhard- straat 27 te Oude Tonge te komen, om 55-pIussers uit heel Oostflakkee daarbij te helpen. Indien u hiervan gebruik wilt maken kunt u contact opnemen met de SWOO, tel. 641344. De ambtenaar van de belas tingdienst zal donderdagmiddag 18 april komen. Dat deze datum na 1 april valt is geen probleem en heeft verder geen gevolgen. Louws, Rijndert Ariese, Nicolette Me iaard, Suze Struik, Annette Ariese, Sa- brina Verbeek, Brechtje de Schipper, Ri cky van Brussel, Gert-Jan Koppelaar, Matthias Lodder, Neely v. d. Sluijs, Len- nard Molendijk, Whitley Rens, Marieke V. d. Valk, Dennis Vroegindewey. In de afgelopen weken heeft Jinke Wa- teriander de snorkelbrevetten 12 en 3 behaald, een knappe prestatie in een zo'n kort tijdsbestek. Een automobilist heeft woensdagmiddag met z'n kleine personenauto twee licht masten omver gereden. Dat gebeurde op de Rijkweg Stellendam-Gocdereede vlak onder en na het viaduct over de Prov. weg. De auto reeds eerst een rechtsstaan- de mast omver, om er vervolgens aan de linkerkant nóg een plat te rijden. Er bleek aan het ongeluk een medische oor zaak ten grondslag te liggen. D.V. zaterdag 23 maart staat er een combi-avond op het programma. Dat is een (sprekers)avond die gezamenlijk door het OJW en de JV's van Middelhar- nis en Sommelsdijk wordt georgani seerd. Dhr. Slootweg, voor de meesten van ons wel bekend, komt spreken over Israël. Het is een blijvend aktueel onderwerp, wat jou vast wel aanspreekt. Er is volop de gelegenheid om vragen te stellen of te discussiëren. We beginnen zoals gewoonlijk om acht uur, maar vanaf half acht ben je al wel kom in 'Vita Nova' te Sommelsdijk. We rekenen morgen op jou als (vast) bezoeker van het OJW of van een van de JV's! Ruim zeventig kinderen uit M'harnis, S'dijk, Den Bommel, O'plaat en Stad, staan vol ongeduld te trappelen om mor gen hun rondjes te gaan lopen voor het HGJB/Woord en Daad-project 'Kanaan in India'. Als je meeloopt, denk er aan om rond 13.00 uur aanwezig te zijn. U, als toeschouwer, bent vanaf 13.00 uur heel hartelijk welkom op de markt op het terrein aan de Edison in M'hamis. Alles natuuriijk voor het ene, grote doel: onze verre naaste in India, die schreeuwt om hulp. Tot morgen! Een gezinsfoto uit 1896. Miranda Breederveld en Sagita Schouten in Metissani i... Bij gezinsvervangend tehuis 'Refugium' hebben een aantal bewoners bomen geplant die hen, op het terras, tegen de zon zullen beschermen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2