MobilQ Wallenloop Hellevoetsluis Goeree-Overflakkee moét verkeersveiliger Geen doemdenkers bij den Hertog in Melissant Het doel heiligt niet alle A29 - westelijke hoofdrijbaan Haringvlietbrug tijdelijk a^esloten voor alle verkeer Paaszangdienst Goedereede Rally Formula Garage Knöps B.V. Spelmiddag in Ooitgensplaat Bezoek Commissaris der Koningin afgelast Gezamenlijke en gebiedsgerichte aanpak Ramoco b.v. VRUDAG 22 MAART 1996 No. 6488 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De apostel Paulus laat ons haarscherp zien in hoofdstuk 8 van de Romeinen brief welke relatie er is tussen de mens en de schepping. In deze zondige wereld verwacht het schepsel de openbaring der kinderen Gods. Want het is de ijdelheid onderworpen; niet gewillig, maar om diens wil die het de ijdelheid onderwor pen heeft. Het schepsel moet, tegen de eerste bedoeling in, zo zeggen verklaar ders nu de kwade mens dienen. Maar daar zal het eens van verlost worden. Die verzen leren ons heel wat over de ver houding mens-schepsel. In het bijzonder denken we dan aan dieren, zij het dat meer bedoeld wordt. De Bijbel leert ons dat God de aarde goed geschapen heeft. Wij hebben er geen weet van wat dat betekent, goed in de ogen van God. Een volkomen harmo nie, daarover past geen ijdel gefilosofeer van hoe dat geweest kan zijn. We hebben het te aanvaarden. Waar de rede hapert, blijft de bewondering over. Met de zondeval van de mens werd de schepping meegetrokken. Dat kan kil worden neergeschreven. De werkelijk heid doordenken, doet echter huiveren. Ook het lijden in de natuur, het wrede, het onharmonieuze, mijn schuld. Dat te weten noopt toch al tot een zorgvuldig omgaan met de schepping. Niet dat de mens de herschepping gestalte kan ge ven, maar toch, er ligt een verantwoorde- lijkheidsrelatie. Plant en dier en de niet levende natuur zijn ook eigendom van de Schepper van hemel en aarde. Hij gaf, in zijn vaderlijke zorg, zo zegt Calvijn, de mens die schepping in handen tot zijn onderhoud. Planten en dieren werden gegeven om in de voedselbehoefte, de kleding, de verlichting van het werk te voorzien. Er wordt wel gezegd dat de Bijbel en in plant en dier als 'gebruiksvoorwerpen', .als volkomen ten dienste van de mens, tekent. Er zou geen respect uit spreken tegenover de mede-schepselen. Dieren leed en onzorgvuldig beheer zouden het gevolg zijn. Het valt niet te ontkennen dat in de prak tijk sprake is van nonchalance, van ty rannic, van mishandeling van de schep ping. Evenmin valt te ontkennen dat christenen zich daaraan ook schuldig maken. Dat mag echter niet op het conto van de goedheid van God ten opzichte van de mens geschreven worden. Het maakt de schuld van de mens tegenover zijn Schepper alleen maar groter. De Bijbel geeft wel degelijk regels voor juist beheer. Als christenen leesbare brieven dienen te zijn, moet dat ook uit hun om gaan met de schepping blijken. Dat is een notie die zeker in deze materialisti sche wereld onderstreept moet worden. Men kent de rechtvaardige ook aan de wijze waarop hij met de schepping om gaat. In onze tijd verzetten vele groepen zich tegen het consumentisme waarvan dier en plant de dupe zijn. We doen er goed aan de argumenten te proeven. Daarmee is niet gezegd dat alles wat naar voren wordt gebracht, of wat wordt bestreden juist is. Als de drijfveren ontstaan uit een vaag religieus getinte 'moeder aarde'- cultuur dan moeten we ze afwijzen. Zo is er meer te noemen, waarbij opgemerkt moet worden dat het heel moeilijk is te doorgronden wat hen nu ten diepste be weegt. Maar hun werk is een aanklacht als blijkt dat dieper wordt nagedacht over de verantwoordelijkheid ten opzich te van de schepping dan christenen doen. De zaak kan ook van de andere kant worden benaderd. Ongetwijfeld zijn er velen die vanuit het besef dat de mens rentmeester is en geen vrije hand heeft in zijn omgaan met de schepping, zich aan sluiten bij die beschermende of anti be wegingen. Al was het maar als donateur. Wie dat doet in het besef van wat Paulus schreef, doet daarmee geen kwaad. Het doel heiligt de middelen echter niet. In ons land is - wat we noemen - de Dierenbescherming actief. Geconstateerd kan worden dat deze vereniging in haar bestaan veel misstanden aan de kaak heeft gesteld. Ook heeft zij door de vin ger op de zere plek te leggen veel onder zoek beïnvloed ten goede. De laatste jaren is de vereniging ook ac tief op het terrein van de biotechnologie. Daar gaat het niet alleen om dit dier, deze plant die nu leeft. Door veranderin gen aan te brengen in het erfelijkheidspa- troon worden ook volgende generaties blijvend beïnvloed. Wie de ontwikkelin gen een beetje bij heeft gehouden, weet dat deze teclmieken bij planten (waaron der bacteriën) al veel verder zijn in hun toepassing dan bij dieren. Hoewel niet onomstreden kwam daartegen veel min der verzet dan nu deze toepassing ook bij dieren plaatsvindt. Psychologische facto ren spelen kennelijk een grote rol. Een daarvan is dat als dat al bij dieren kan, hoelang duurt het dan voordat de mens aan de beurt is? Een vraag die niet reto risch is, maar die nu al duidelijk beant woord kan worden. Geen wonder dat ook in de politiek, waar de ethische gren zen getrokken worden, aandacht is voor de biotechnologie. Dat gebeurt volgens de actiegroepen veel te weinig en niet consequent. Er spelen grote industriële belangen. Trouwens, de praktijk leert dat de ethiek maar al te veel achter de feiten aanholt. Dat leidt tot een maatschappelijk onbehagen. We we ten niet wat er al allemaal gebeurt, hoe de stand van zaken is, wie er belang bij hebben en wie er controleren. Daarbij moet ook de bijbels geïnspireerde vraag gesteld worden of de mens over de soort- grenzen heen mig reiken, of hij zo fun damenteel in t geschapen leven mag ingrijpen. Maatschappelijke onlust zoekt een uit weg. Ze kan ook opgeroepen worden. Dat is het probleem van hen die zich ver zetten. De macht van het getal spreekt een woord mee. Men kan overtuigd zijn van zijn gelijk, gelijk of aandacht krijgen is een tweede. Dat is ook het probleem van de Dieren bescherming. Daarom werden harde campagnes gevoerd. Hard in die zin dat afbeeldingen in advertenties schokten, ze maakten wat los. De vereniging heeft zich steeds verzet tegen het genetisch manipuleren van de stier Herman. In ad vertenties en rechtszaken is geprobeerd de grote industriële belangen zichtbaar te malcen en deze ontwikkeling een halt toe te roepen. Voor velen gingen de sugges tieve advertenties daarin te ver. Nu is er iets emstigers aan de hand. Een dochter van de stier H. heeft de inge brachte erfelijke eigenschap meegekre gen van haar vader. Dat betekent een heel klein begin van de mogelijkheid de stof die volgens die eigenschap wordt geproduceerd in de melk, te winnen en toe te passen. Weer een stap op een weg die - de geschiedenis heeft dat wel ge leerd - welhaast onomkeerbaar is. Wie daarover niet wil nadenken, kent zijn verantwoordelijkheid (ook als stemge rechtigde burger) niet. Waar we echter door geschokt zijn, is de paginagrote advertentie die voor dit doel werd ingezet. De zeven dagen van de schepping werden daarbij als uitgangs punt genomen om het wangedrag van de mens aan de kaak te stellen. Een achtste dag moet dienen voor het heden van de manipulatie. Het gaat niet aan zo te pro- faniseren met gedachtengoed dat velen Rijkswaterstaat zal in de nacht van 10 op 11 april 1996 reparatie werkzaamheden uit voeren aan de Haringvlietbrug. De westelijke hoofdrijbaan (richting Roosendaal en Zierikzee) in de A29 zal hiervoor voor alle verkeer worden afgesloten. Om de over last voor het verkeer zo veel mogelijk te beperken zullen gelijktijdig met de werk zaamheden aan de brug asfalteringswerkzaamheden worden uitgevoerd aan de toerit Numansdorp op hoofdrijbaan in dezelfde richting. Veiligheid - Om de veiligheid van de weggebruikers en de wegwerkers zo veel mo gelijk te garanderen is besloten de werkzaamheden uit te voeren op een voor het ver- Iceer afgesloten wegvak. Ook kan door deze manier van werken de snelheid en de kwaliteit van het werk verder worden verhoogd. De afsluiting vindt plaats op de hoofdrijbaan richting Roosendaal en Zierikzee vanaf de afslag Numansdorp tot aan het Hellegatsplein. De weg zal worden afgesloten van 21.00 uur in de avond tot 6.00 uur de volgende morgen. Uitwijken - Indien het weer het Iaat afweten zullen de werkzaamheden 24 uur worden uitgesteld en zal er in de nacht van 11 op 12 april worden gewerkt. Omleiding - Het verkeer, richting Roosendaal, wordt geadviseerd de Al 6 en A17 te volgen. Het verkeer, richting Zierikzee, kan ook gebruik maken van de N57. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 De 20e editie van de Hellevoetse Wallen loop, welke op 10 februari wegens de barre weersomstandigheden werd afge last, zal nu op zaterdag 6 april a.s. Helle voetsluis in haar greep houden. Behalve de verschoven datum, is er nog een bijzonderheid aan deze editie van 1996; onder alle deelnemers worden prij zen verloot, waarvan de hoofdprijs een driedaags bezoek aan Euro-Disney in Pa rijs voor 2 personen is. Bovendien ontvangt elke deelnemer, die de gekozen afstand binnen de gestelde li miet volbrengt, een fraaie herinnering. Maar het belangrijkste voor alle atleten is natuurlijk het meedoen. Velen zien de Wallenloop als een ideale invulling van hun trainingsprogramma voor de marathon van Rotterdam of de Roparun. De Wallenloop staat bijzonder goed aangeschreven bij de atleten, welke ooit hebben meegelopen en/of nog jaar lijks meelopen, getuige het nog steeds groeiend aantal deelnemers. Er kan over 4 afstanden gelopen worden: 2, 4 en 8 km en de 10 engelse mijlen, over een parcours op en rond de Helle voetse vestingwallen. De tijdslimieten voor onze prestatieloop bedragen voor de 2 km 30 minuten, voor de 4 km 45 minuten, voor de 8 km 6C minuten en bij de 10 engelse mijlen bin nen 100 minuten finishen. Het inschrijfgeld voor de 2 korte afstan den bedraagt ƒ5,- en voor de 8 km en de 10 mijl ƒ7,50. Voor meer info kun je bellen naar de voorzitter van KDO Sport in Hellevoet sluis, Piet poot, tel. (0181) 313386. i»m De Stichting Welzijnswerk voor Oude ren 'Oostflakkee' (SWOO) organiseert op donderdag 28 maart een spelmiddag in 't Centrum, Van Weelstraat 10. U kunt er kaarten, sjoelen of een ander spel spelen. Aanvang 13.30 uur. Kosten 1,-. Alle 50-plussers van Ooltgens- plaat zijn van harte welkom. heilig is. Het mag niet dat zelfs maar de suggestie gewekt wordt dat het een lo gische lijn is. De 'dierenbescherming' hanteert hier een middel wat bepaald niet wordt geheiligd door het doel. Hier kan men geen adhesie aan betuigen. De schepping lijdt onder de vloek van de zonde van de mens. Dat is geen thema om een maatschappij - die daar niet van wil weten - met de neus op de feiten te drukken. Tegelijkertijd noopt onze afwij zing daarvan tot nadere doordenking van onze verantwoordelijkheid. Als rentmeester. De werkbezoeken die de Commissaris der Koningin in onze Provincie, mevr. Ir. Leemhuis-Stout vandaag - vrijdag - aan de gemeenten Goedereede en Middelhar- nis zou brengen, zijn beide door 'bijzon dere omstandigheden' afgelast. Op D.V. zaterdag 30 maart is er een Paaszangdienst in de Nederlands Her vormde Kerk te Goedereede. Aanvang 19.30 uur. Medewerking verlenen: de heer T. R. Rietveld, meditatie; kinderkoor 'Jong Begonnen' o.l.v. J. Bezuijen; Kinderkoor 'Goedereede' o.l.v. J. Wolfert; Jeugd- koor 'Van Knop tot Bloem' o.l.v. J. Be zuijen; H. Tebrugge, organist. Al in 1985 heeft het complementair bestuur het zich voor ogen gesteld dat rond het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers met 25% verminderd moest zijn, maar op Goeree-Overflakkee is die verbetering achterwege gebleven, is het aantal ongelukken zelfs met 40% vermeerderd...? Hoog tijd voor actie, vindt het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goe ree-Overflakkee en vindt ook het Provinciebestuur dat aan die actie zelfs een half miljoen ten koste legt. De gezamenlijke actievoerders. Provin cie, gemeenten en Waterschap waren woensdagavond in het gemeentehuis van Middelhamis bijeen om het begin van de actie te markeren, niet 'te vieren', vond dhr. J. V. d. Mast, want het aantal onge lukken dat zich voordoet geeft geen enkele aanleiding tot enig feestgedruis. Dhr. V. d. Mast sprak daar goede woor den als voorz. van de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Goeree-Over flakkee, hopend op een brede en inten sieve samenwerking in het. onderzoek naar en de oplossing van verkeersknel punten. Stellig gelooft dhr. v. d. Mast in het resultaat daarvan al zijn de resultaten van de projectgroep Verkeersveiligheid tot dusver uitgebleven. „Sémen moet het ons lukken", wekte hij z'n mede'strijders' op, „waar een wil is is een weg". Dhr. v. d. Mast benadrukte dat de ver keersveiligheid ieder aangaat waarom hij uit de streek veel support verwacht, hem leek het dat met het begin van actie de streek een inspanningsverplichting heeft afgegeven. Onderzoek Het ISGO en de provincie Zuid-Holland gaan als eerste stap in dit proces een on derzoek verrichten naar de oorzaken van de verkeersonveiligheid op het eiland. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag waar zich de grootste knelpun ten bevinden. Het is de bedoeling dat dit onderzoek in het najaar van 1996 is afge rond. „Alle instrumenten worden uit de kast getrokken en alle betrokkenen gemobili seerd", aldus Gedeputeerde Jansen woensdagavond. De gezamenlijkheid en de gebiedsgerich te aanpak geeft z.i. een meerwaarde aan het project waarin alle disciplines, ook het particulier initiatief betrokken dienen te worden. Dhr. Jansen dacht daarbij aan bijv. de scholen, de transportsector, zeker ook de politie en waarom niet de vrouwenadviescommissie. Het gaat er om het menselijk leed en de maatschap pelijke schade terug te dringen, het heeft ook met de kwaliteit van het eiland te maken. Resultaten mogen overigens niet te snel worden verwacht. Men gaat eerst analy seren, de taken verdelen. Medio dit jaar worden de aandachtsgebieden bepaald en in februari 1997 wordt uitvoering van het eerste project verwacht waarna de uit voering tot in 1998 zal worden voortge zet. Overigens mag niet worden aangenomen dat de Provincie die uitvoering geheel voor zijn rekening zal nemen, „wellicht wordt ook een beroep gedaan op een fi nanciële inspanning van de regio", heette het woensdagavond. In de krant van dinsdag 3 september 1991 hebben we ze met smaak en goed geloof weergegeven, de goede en veel belovende woorden die enkele dagen daarvoor, op vrijdag 30 augustus, ge sproken waren toen Willem den Hertog terugtrad als directeur-eige naar van den Hertog diepvriesspeciali teiten te Melissant en de verkoop van z'n bedrijf aan Koninklijke Wessanen beklonken werd. Nog geen vijfjaar later heeft de euforie die toen heerste plaats gemaakt voor diepe teleurstel ling, het Melissantse bedrijf gaat dicht! De nieuwe eigenaar, sinds vorig jaar, Unilever, heeft subtiel laten weten dat een organisatie-aanpassing van de ijs- productiebedrijven zal worden doorge voerd. Melissant wordt geschrapt, en de bedrijven in het Gelderse Wilp en het Overijsselse Hellendoom daardoor juist versterkt. In Melissant zullen 62 banen vervallen waarvan er zo'n 42 door Flak- keeërs worden vervuld. Een klein deel van hen wie ontslag dreigt zal wellicht een baan in een van bovengenoemde be drijven worden aangeboden, resp. 186 en 228 km weg van het eiland, wel te doen voor een jongere die z'n bestaan nog op RENAULT-dealer wil bouwen, maar nauwelijks bespreek baar voor hen die hier gesetteld zijn en verknocht zijn aan hun geboortegrond die ze daarom niet licht verlaten willen. In de gezinnen wordt er over gepraat en kinderen hebben al laten weten niet mee te willen naar een nieuwe woonplaats. „Dan ga ik wel bij oma wonen!" hebben ouders al van hun kroost te horen gekre gen en 't valt ze waarlijk niet mee, de onzekerheid die plotseling z'n intrede heeft gedaan, een plotselinge, totaal on gedachte ommekeer. „Geen zorg voor ontslagen", werd het personeel in 1991 nog verzekerd, „sa men d'r nog méér tegen'an", zo werden ze toen nog opgewekt. Zelfs tot een Ko ninklijk gedrag werden ze aangespoord, want de nieuwe baas, Wessanen, had het Koninklijk voor z'n naam staan: Konink lijke Wessanen. Vorig jaar werd den Hertog echter verkocht aan Unilever, „en die stelt z'n eigen bedrijfseconomische wetten". Unilever wordt nu verweten alleen maar voor het succesvolle merk belangstelling te hebben gehad. Hertog ijs wordt als 'het lekkerste ijs van het land' aanbevolen, de productie in Melis sant werd aanzienlijk verhoogd en het markt-aandeel steeg van 20 naar ruim 40% maar het is kennelijk nog onvol doende. Zelfs zeven miljoen is te bespa ren wanneer de productie wordt gecon centreerd. „Verschrikkelijk wrang", zeggen de den Hertog medewerkers die hun inzet, („sa men d'r tegen'an) aldus gehonoreerd zien. Ze vergelijken de klap die waarschijnlijk komen gaat voor Flakkee met die die het faillissement van vliegtuigbouwer Fokker landelijk teweeg heeft gebracht. Op Goeree-Overflakkee is ca. 10% (=1000) van de beroepsbevolking (10.(X)0) werkloos, wanneer alle mede werkers van den Hertog daaraan toege voegd zouden worden betekent dat een verhoging met 62 (=6,2%). Op het Arbeidsbureau Middelhamis staan ca. 1500 personen als werkzoekend ingeschreven. Niet gedeprimeerd Wie het Melissantse bedrijf in deze da gen binnenstapt zal zich over de stem ming verbazen, die is allerminst depres sief Daar is, volgens alg. dir. dhr. v. d. Wiel ook geen aanleiding toe. „De motivatie die onze mensen hebben druk je zelfs met de ergste berichten de kop niet in", heeft hij ervaren sinds vori ge week het bericht van sluiting, per juli 1997, bekend werd. Ook dhr. v. d. Wiel, hij woont in Tholen, vindt de sluiting emotioneel verschrikkelijk, maar ratio neel verstandig. Hij verklaart dat er natuurlijk gezocht wordt naar een ondernemer die het fa briekscomplex over wil nemen. Het be slaat 26.000 m^ waarvan 6000 m^ be bouwd en beschikt over een vrieshuis met 3000 palletplaatsen. Maar behalve dat vindt de nieuwe eigenaar personeel, vnl. jonge vakbekwame en betrouwbare mensen met wie ook dhr. v. d. Wiel zelf graag door zou gaan. De kans dat over name lukt lijkt hem zelfs 'zeer reëel' aanwezig. Bij den Hertog daarom vooralsnog geen sombere stemming. De fontein die 6 november 1987 bij de opening van de fa briek werd aangeboden klatert lustig ver der, „symboliek van het bruisend karak ter van het bedrijf' werd de fontein ge noemd. Unilever stopt het bedrijf als ijs-produ cent, maar het management twijfelt niet aan een nieuwe toekomst. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VWEO - STUMO - REPORTAQC FOTOQRAnE ^^3 ^^3^^0 OUOOOIV-WntiinÊi3S-TaMoonf01B7)6B181Z/F»x 693734 -Prirnahop-Hoonoom 172-TêMoentOIII) 462400 te/ symbolisch begin van actie. Burg. mevr. Sleurink, Gedeputeerde Jansen en dhr. J. v. d. Mast pleegden de handeling. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1