NIEUWE BOEKEN 'i. -#V 2. NIEUWS De karakteristieke Krak Stof- en waterzuiger NT 700 automaterialen Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee voert 'Crucifixion' uit uit de kerken Crown BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM y KKRCHER Voorjaarsbingo de Zwaluw Sommelsdijk Staatkundig Gereformeerde Studiever. 'Husaf Goedereede Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 22 MAART 1996 Jill Francis Hudson, Ravsjakeh. Uit- gevery Kok, Kampen. Paperback. 331 pag. Prijs ƒ45,Deze forse pocket behoort tot het genre 'bijbelse romans'. Het verhaal wordt geplaatst in de bijbel se tijd, is hier en en daar heel herkenbaar maar bevat qua inkleding uiteraard ook veel fiktie. Het boek vertelt de opgang èn de ondergang van de eerste koning van Israël: Saul. De hoofdfiguur is een van oorsprong Amelekitische knaap, lijfeige ne van de koning en diens vertrouweling vanaf zijn jeugd. Hij blijkt degene te zijn die David persoonlijk komt vertellen dat Saul op de hellingen van Gilboa is gestorven. Het wordt zijn dood. Clara Asscher-Pinkhof, De danseres zonder benen. Uitgeverij Kok Voor hoeve, Kampen. Paperback. 302 pag. Prijs ƒ29,90. De herdruk van een be roemd boek - een heel aangrijpend boek. De titel wijst op een droom van de schrijfster. Zij was gedrongen te doen waartoe ze eigenlijk niet in staat was: als een danseres zonder benen - het schrij ven van dit boek. Als Amsterdamse jodin werd ze weggevoerd. Maar als door een wonder overleefde ze. Uiteindelijk kwam ze in het Land van de belofte. Eien boek dat een begrip gewor den is. Joyce Huggett, Groeien in liefde. Uitgeverij Kok Voorhoeve, Kampen. Paperback. 125 pag. Prijs 19,90. Een boek voor jonge mensen over verliefd heid en verkering. De schrijfster bespreekt heel concrete vragen die met het op-wegzijn naar het huwelijk samen hangen. Het boek kenmerkt zich door een duidelijke bijbelse normering. I. Buwalda (red.). Pijn in mijn hart. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen in samenwerking met de Evangelische Omroep. Paperback. 79 pag. Prijs ƒ16,90. In de televisieserie "Als leven pijn doet' vertellen mensen over de pro- Islemen die zij in hun leven hebben erva ren. Dit boek bevat de neerslag van tien zulke verhalen. Onder meer de volgende onderwerpen komen aan de orde: eetver slaving, straatangst, depressie en drugs verslaving. In uiterst kort bestek overi gens. Door de verhalen heen zijn de commentaren van psychologen en een psychiater opgenomen. Eberhard Mühlan, Maak je niet zo druk, pa! Goede raad aan jonge vaders. Paperback. Uitgeverij Kok Voorhoeve, Kampen. 143 pag. Prijs ƒ24,90. Deze uitgaaf past in een serie praktische boeken waarin het echtpaar Mühlan (zeven eigen en zes aangenomen kinderen!) adviezen voor de opvoeding verstrekt. Dit boek richt zich op de jonge vader. Vanuit de eigen praktijk en met een besef van verantwoordelijkheid tegenover God wordt ingegaan op de diverse aspekten van het vaderschap. Dr. P. A. Siebesma, Tussen Jodendom en Christendom. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 112 pag. Prijs ƒ22,50. Doctor Pieter Siebesma is in evangelische en reforma torische kringen een bekend hebraïcus. In dit boek trekt hij een vergelijking tus sen het Jodendom en het Christendom; niet zozeer gemeten aan de uiterlijke ver schijnselen als wel betreffende de inhoud van de leer. Nadruk wordt gelegd op Misjna en Talmoed - de zogenaamde mondelinge leer. Ook de verschillende stromingen binnen het Jodendom worden besproken. Door het eenvoudige taalge bruik is dit boek voor een breed publiek geschikt. Dr. G. van den End, Groeien in het geloof. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback, 95 pag. Prijs ƒ19,90. Dit boek verschijnt in de serie Bij-Tijds Pastoraat - in frisse lay-out. Het thema van dit boek is de geestelijke verdieping en persoonlijke geloofsopbouw van de gelovige. Een bijbels thema! De apostel Petrus vermaant de lezers van zijn twee de brief immers: wast op in de gena de en kennis van onze Heere en Zaligmaker Jezus Christus". De schrijver die hervormd predikant in Rijssen is, gaat in op de diverse aspecten van de geestelijke groei. Het eerste hoofdstuk geeft de bijbelse gegevens. Verder geeft hij aandacht aan de inhoud van (2), de middelen tot (3), de belemmeringen voor (4) en het doel van (5) de geestelijke groei. Er staan goede dingen in dit boek je. Toch mis ik eigenlijk een grondige bespreking van de basisvraag - óók een apostolische vraag: 'Onderzoek uzelf of gij in het geloof zijt - beproef uzelf. Of kent gij u niet dat Christus in u is?'. Buiten Hem zijn we immers verwerpe lijk voor God. Zonder een gefundeerd antwoord op deze vraag, dat wil zeggen: buiten het leven in Christus kan er immers ook van groei - echte groei - geen sprake zijn. Buiten dat is er veel uit dit boek te leren. Dr. J. T. Nielsen, 2 Korinthiërs. Een praktische bijbelverklaring. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 170 pag. Prijs ƒ35,De serie Tekst en Toe- 9„ Een keuze maken is niet moeilijk! «^o^-^--^^-^^'^"--^' .0^^^^ Kom eens vrijblijvend binnen kijl<en! Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 i^^ In Nederland is het in de lijdenstijd gewoonte dat er 'passies' uitgevoerd worden. Het zijn muzikale beschrij vingen van het lijden en sterven van Christus. Heel bekend is de Mattheüs- passion van J. S. Bach. Maar ook veel andere componisten hebben lijdens- muziek geschreven. Veelal stammen deze werken uit de Duitstalige, Lu therse traditie. Er bestaat ook een Engelstalige passie, 'The Crucifixion' (De kruisiging) van de componist John Stainer. Deze muziek wijkt wezenlijk af van de Bach-passies, niet alleen vanwege de taal, maar meer nog vanwege het muzikale idioom. John Stainer stamt uit de Engelse traditie van de Romantiek. Het Gereformeerd Kerkkoor gaat op ve ler verzoek dit indrukwekkend werk op nieuw uitvoeren. Een aantal jaren gele den konden in diverse plaatsen in onze omgeving de mensen al kennismaken met dit werk. Op vrijdag 29 maart zal het werk op nieuw ten gehore gebracht worden. Dit gebeurt in de onlangs gerestaureerde Ge reformeerde Kerk van Zierikzee, die door de restauratie goede mogelijkheden heeft gekregen om een dergelijk werk uit te voeren. Een week later, op Goede Vrijdag, zal het werk opnieuw worden uitgevoerd in de Gereformeerde kerk van Strijen. 'The Crucifixion' is een werk voor koor, kleinkoor, solisten en orgel. Centraal staan twee grote koordelen: 'De Proces sie naar Golgotha' en 'Het appel van de Gekruisigde'. De tenor Han Wesdorp zingt de recitatie ven. In deze delen wordt het verhaal van het lijden als het ware verteld. De bas partijen zijn verdeeld over een drietal koorleden: Marcel van der Zande, Arie de Feijter en Jan Heuseveldt. Daarnaast nemen koor en kleinkoor een aantal fraaie koralen in Engelse stijl voor hun rekening. Heel indrukwekkend is het diepgaande motet 'God so loved the world' voor koor, en het duet voor tenor en bas 'So thou liftest thy divine petition'. De kruiswoorden die Jezus spreekt wor den vierstemming gezongen door een klein mannenkoor. De 'Crucifixion' is niet alleen een beschrijvend werk van het lijden en sterven van Jezus. Het ademt ook de bewogenheid van een Engelse prediker die namens Christus de mensen oproept Hem te volgen. Met name het bijna laatste deel 'The appeal of the Cru cified; is daarvan een indringend voor beeld. Het slot van de passie vormen de woor den 'en Hij boog zijn hoofd en gaf de geest'. Daarna heft het koor een groots loflied 'Por the love of Jesus' aan. De uitvoering van dit werk in Zierikzee zal een sober karakter hebben. Het pu bliek krijgt een uitgebreid programma waarin, naast alle teksten, ook de gehele vertaling is opgenomen. Ter bestrijding van deze en andere kosten wordt aan de ingang van de kerk een bescheiden toe gangsprijs gevraagd. Organist bij beide uitvoeringen is Pros per Sevestre. De algehele leiding is in handen van Mar van der Veer. Beide uit voeringen beginnen om 19.30 uur. lichting, waarbinnen dit boek verscheen, vordert gestaag. Er verschenen al heel wat delen, uitleg gevend aan de boeken van het Oude en het Nieuwe Testament. Doctor Nielsen is een bekwaam nieuw- testamenticus. Aan hem is de verklaring van de tweede Korinthiërsbrief toever trouwd. "Tekst en Toelichting' richt zich niet zozeer op de vaktheologen; de serie - en dus ook dit deel - is geschikt voor iedere geïnteresseerde bijbellezer. De schrijver veronderstelt géén kennis van de griekse taal. Het boek begint met een beknopte maar terzake zijnde inleiding op deze Paulusbrief. Daarna volgt een bespreking f)er perikoop. Drs. A. G. Knevel en dr. M. J. Paul (red.). Verkenningen in de oudtesta mentische messiasverwachting. Uit geverij Kok Voorhoeve te Kampen, in samenwerking met de Evangelische Omroep. Paperback. 217 pag. De samenwerking tussen Kok en EO heeft al heel wat publikaties opgeleverd. Dit is er één van. Het boek behoort tot de reeks Theologische verkenningen, en daarvan weer de serie Bijbel en exegese. Het is deeltje 8, waarschijnlijk het laatste. De messiasverwachting in het Oude Testament is het thema. Belangrijke tek sten worden besproken - van Genesis 3:15 tot Maleachi 4. Een keur aan theo logen werkte aan deze bundel mee. De algemene lijn is die van een respektvol behandelen van de Schriften; het absolu te - immers goddelijke - gezag van de oudtestamentische tekst is uitgangspunt. Noten en literatuurverwijzingen geven aanwijzing voor verdere studie. Aanbevolen. Ds. G. J. van Beusekom, Algemene inleiding op het Oude Testament. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 72 pag. Prijs ƒ17,90. Onder redactie van ds. C. den Boer (Bennekom) en andere Gereformeerde- Bondspredikanten verschijnt een serie boekjes ten dienste van de theologische vorming en toerusting van gemeentele den. De naam van deze reeks: Wegwij zers in de Gereformeerde Theologie. Eenvoudige, maar instruktieve boekjes. Dit werkje geeft een ïcorte maar duidelij ke inleiding op het Oude Testament. Diverse aspekten worden besproken: de naam, het schrift, de taal, de vertalingen, de kanon, het karakter, etc. Ds. Joh. van der Poel, Hulpeloos tot Hem gevloden. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 192 pag. Prijs ƒ39,90. Er blijkt nog steeds belangstelling te zijn naar de pcnne- vruchten van dominee Joh. van der Pcx;l (overleden in 1981), in leven Oud- Gereformeerd predikant. Die belangstel ling is goed te verstaan. Ds. Van der Poel was een begenadigd mens, ook in die zin dat hij een bijzonder charisma had ont vangen - op de kansel en achter de schrijftafel. Hij had een helder geestelijk inzicht en tevens een geheel eigen stijl. In zijn laatste jaren schreef hij in zijn kerkbode over bijbelse figuren als Mefiboseth, Hiskia en Lazarus - gericht op zieke en hulpbehoevende mensen. Die artikelen zijn nu gebundeld; het lezen nog steeds de moeite waard. JMJK NED. HERV. KERK Beroepen te Boskoop W. L. Pera te Hoogeveen; te Kootwijk-Kootwijkerbrock J. P. Nap te Bamcveld; te Harderwijk (wijk 1en te IJsselmuiden-Grafhorst A. L. van Zwet te Uddel; door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (voor de inrichtingen van justitie ten behoeve van het huis van bewaring 'De Noordsingel' te Rotterdam) R. W. van Mourik te Nieuwkoop, die dit be roep heeft aangenomen; te Katwijk aan Zee (toez.) L. W. Ch. Ruijgrok te Mid- delhamis; te Zetten en Andelst J. H. van Daalen te Ede. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar E. C. Rooseboom, Feestlan 26, 8408 JH Lippenhuizen, tel. (0513) 463946; S. J. Verheij, Voorwetering 24, 2969 BJ Oud Alblas, tel. (0184) 692852; A. E. I. Zaal, Lange Smeestraat 40, 3511 PZ Utrecht, tel. (030) 2364440. GEREF. KERKEN Benoemd te Rotterdam als pastoraal medewerkster (in tijdelijke dienst) A. G. van der Linde- de Jong, wonende te Bodegraven, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen door de Generale Synode der Nederland se Hervormde Kerk als zendingspredi kant voor de arbeid van team-leider van het project voor integrale gemeente-op bouw in Tamalc Rural District, in dienst van de Presbyteriaanse Kerk van Ghana, A. van Nierop te Gaastmcer (SoW) (part time); te Rotterdam-Hillegersberg/Schie- broek drs. M. T. Montague te Amster- dam-Slotervaart/Osdorp; te Staphorst/ Rouveen drs. J. Maliepaard te Zevenhui zen (Gn.). Aangenomen naar Rotterdam-Hillegersbcrg/Schie- broek drs. M. T. Montagne te Amstcr- dam-Slotervaart/Osdorp; naar Uithuizen drs. J. Bakker te Amcmuiden; naar Be- dum J. Katerberg te Westervoort; naar Lexmond A. J. J. Troost-Oprel, kandi daat te Gouda. Bij de tweede fase van de Dorpsvernieu wing Sommelsdijk krijgen onder meer de Oost- en West-Krakeelstraat een op knapbeurt. Bij de start van de Dorpsver nieuwing sloot men de mogelijkheid niet uit, dat er ooit weer gebouwd zou gaan worden op de taluds van de Oost- en Westdijk, maar het is nu zeker dat dit vooriopig niet doorgaat. Ja, op het talud van de Oostdijk staan nog twee panden, waarvan de achterzijde grenst aan de Oost-Krakeelstraat. Ooit stonden zij op de nominatie om gesloopt te worden, maar gelukkig is dat van de baan. Wat was eigenlijk het idee er achter om weer huizen te bouwen op de taluds? Ener zijds: het creëren van woonruimte, en anderzijds: het terugbrengen van een ver dwenen historische structuur in de kern van het oude dorp. De dubbele dijkbe- bouwing was er reeds in het begin van de zeventiende eeuw! Met het terugbrengen van bebouwing ter plaatse wordt niet alleen een visueel ge havend dorpsgezicht enigszins in oude luister hersteld, maar er vindt bovendien wegversmalling plaats. Met name de West-Krakeelstraat lijkt wel een zoveel- baans autoweg en wordt dan ook vaak gebruikt als racecircuit, terwijl het pand halverwege de Oost-Krakeelstraat, de weg dusdanig doet versmallen, dat men vaart moet minderen: bebouwing ten be hoeve van de verkeersveiligheid. Er was een tijd dat oude pandjes moesten wijken voor het verkeer, maar tegenwoordig schijnt het tegenovergestelde het geval te zijn. In de loop der jaren zijn er vaak ka rakteristieke en fraaie gebouwen geamo- veerd ten behoeve van wegverbreding. Welnu, de herbouw van woningen op het dijktalud was schijnbaar niet haalbaar en gaat dus niet door, waardoor de besloten heid van de twee Krakeelstraten niet wordt teruggebracht. Toch gaat men over tot wegversmalling ter plaatse, door het maken van parkeerhavens onder aan de dijk. Ook het dijktalud wordt verfraaid door het metselen van een keermuur. Ooit vormden de Krakeelstraten een ar tistiek fraai geheel. De vervallen en ver weerde achtergevels van de dijkwonin gen met de daar tegenaan gemetselde steunberen, de altijd lekkende hemelwa- terafvoeren en de schots en scheef staan de schoorstenen. Deze hoge totaal ver pauperde gevelwand straalde een stede lijke negentiende eeuwse sfeer uit, maar dit stedelijke werd afgezwakt door de grote plattelandse zwart geteerde houten schuren, die aan de overzijde van de Krak stonden. De loodrecht op de Krak uitkomende straten, zoals o.a. de Voorstraat en de Van Gorcumstraat lie pen verder door als thans het geval is. Op de uiteinden van deze straten stonden nog huizen of schuren, die in de loop der jaren zijn afgebroken. Dit maakte de Krak een uiterst krappe bedoening. Op de foto zien we de Oost Krakeelstraat ca. 1922. De Oost-Krakeelstraat werd overigens vroeger in de volksmond ook wel de Korte Krak genoemd. De houten schuur was van Jacobus Romijn en werd in 1926 afgebroken. We zien de kinder kopjes rijkelijk voorzien van paardevij- gen. In het verleden werden de dijkwo ningen ook wel door meerdere mensen c.q. gezinnen bewoond. Met name de kelderwoningen waar de 'voordeur' uit kwam op de Krak waren bijzonder slecht en ongezond. Later werden deze ruimtes gebruikt als werkplaats of bergplaats, waar ze oorspronkelijk ook dienst voor deden, maar de armoede met name in de negentiende eeuw dwong de mensen met weinig of geen inkomen in zulke onge zonde vertrekken te leven. Het was in het kader van de Dorpsvernieuwing vanzelf sprekend niet de bedoeling om soortge lijke huizen te bouwen, dit zou overigens in strijd zijn met de Bouwverordening. De Krak wordt opgeknapt. Over enige tijd kunnen we het resullaat aanschou wen. Nu kijken we nog even naar deze foto: een prachtige foto uit een tijd, dat de tijd nog langzaam voortschreed; een pittoresk plaatje met eeuwenoude tegen elkaar leunende huizen. Het is een mooi gezicht, maar het mooiste is dat we te genwoordig niet meer in zulke krotwo ningen hoeven te wonen. Middelhamis Jan Both GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hardenberg-Oost (wijk Baaider) P. K. Meijer, 1.1. zendingspredikant te Brazilië, verbonden aan de Can. Ref. Church te Surrey, wonende te Assen. Aangenomen naar Axel (tweede beroep) J. J. Burger te Bussum-Huizen; naar Capelle aan den IJsscl D. T. Vreugdenhil te Emmen, die bedankte voor Enschede-Zuid. Bedankt voor Groningen-Zuid H. K. Bouwkamp te Mariënberg; voor Enschcde-Oost O. W. Bouwsma te Roden. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk (Z.H.) drs. A. Boshuizen te Amsterdam-Tuinsteden-Zuid-West. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hoogeveen A. P. van Langevelde te Broek op Langedijk en drs. W. C. Moer dijk te Nicuwegein; te Doesburg en Doe- tinchem en Nijmegen (2e prcd. plaats) J. Jonkman te Enschede-West en B. A. T. Witzier, kandidaat te Apeldoorn. Beroepen te Carambei (Brazilië) (Igreja Evangeli- ca Reformada) B. A. T. Witzier, kandi daat te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg-Zuid W. Visscher te Amersfoort; te Waarde H. Hofman te Chilliwack (Canada); te Leerdam en te Lethbridge C. Hogchem te Borssele; te Hilversum C. A. van Dieren te Stolwijk; te Rilland-Bath M. Golverdingen te Gro ningen. Bedankt voor Nieuwerkcrk (Zld.) G. M. de Leeuw te Bamcveld. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Ederveen J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Bameveld, voor Breuke- Icn, voor Leerdam, voor Ochten en voor Uddel. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Hardinxveld-Giessendam D. Mon ster te Bamcveld. VRIJE CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee als lerend ouderling J. de Boer te Hardinxveld-Giessendam. Zaterdagavond 30 maart organiseren wij weer onze jaarlijkse voorjaarsbingo inet weer een tal van mooie prijzen. Zoals altijd draaien wij 6 bingo-ronden, 2 verlotingen en de superverloting. De kosten zijn slechts 1,00 per lot. Dit alles gebeurt onder het genot van een hapje en een drankje; de eerste ronde be gint om 20.00 uur. Dus kom allen op tijd. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk. De Studievereniging belegt een openbare vergadering op D.V. dinsdag 26 maart 1996 om 20.00 uur in Hervormd Ver enigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3 te Ouddorp. In deze bijeenkomst hoopt de heer K. Kasteleijn te spreken oven Theocratie. Kan een land worden geregeerd door God alleen, of is het beter dat het volk beslist? Op deze bijeenkomst wordt ingegaan op deze interessante vraag. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom! Mobiel en robuust Hoog zuigvermogen met twee motoren ECO-filtersysteem Elektronische uitschakelautomaat Haveneind 2 SOMMELSDIJK Tel. (0187)48 40 00 Sï>:SitK¥:i>;i-S:Tiï AÜO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 14