eiüvhdeh-iiieüws Hoge Raad beslist positief over 'tenzij'-clausule in testament Februari 1996 was koud 42 kuub zwerfafval uit natuur verwijderd ACSI Internationale Campin^ds 1996 WINKELSLAGER Help mee weidevogels beschermen! Wegens uitbreiding van ons team op de slagerij-afdeling Eilanden-Nieuws Damvereniging 'Denk en Zet' Taxateurs op pad in Dirksland Paasbrood-actie De Hoop Cursus Geestelijke Vorming 4,4 miljoen voor onderzoek naar diabetes PLUSMARKT KLAASSEN B.V. 4e Blad VRIJDAG 22 MAART 1996 No. 6488 Al enkele jaren adviseert Westelijke Accountantskantoren haar cliënten een zogenaamde 'tenzij'-clausule bij een ouderlijke boedelverdeling in een testament. Bij de 'tenzij'-clausule bij ouderlijke boedelverdelingen laat de erflater de keuze over de verdeling aan de gezamenlijke erfgenamen, omdat zij niet kan voorzien of, na zijn overlijden, de erfgenaam niet een fis caal voordeliger vererving kunnen re gelen. Deze clausule kan immers niet alleen besparing van successierecht opleveren maar ook besparing op an dere belastingen. Pas onlangs echter kon de Hoge Raad haar oordeel geven over de geldigheid van deze clausule. In haar Arrest van 17 januari 1996 be sloot de Hoge Raad dat een erflater in beginsel vrij is om bij testament over zijn vermógen te beschikken; deze vrij heid houdt tevens in, dat hij aan zijn be schikkingen over zijn vermogen voor- waarden kan verbinden. Een voorbeeld hiervan is een 'tenzij'-clausule, die in houdt dat de verdeling van de nalaten schap die de erflater heeft gemaakt, niet geldt als de gezamenlijke erfgenamen in onderling overleg een andere verdeling wensen. GOEDEREEDE Zaterdag a.s., 23 maart, is er weer een Open-Deur-avond. Wegens het onver wacht uitvallen van een programma, zijn we genoodzaakt een open avond te hou den. We hopen niet dat dat jullie ervan zal weerhouden om te komen. We zullen in ieder geval een gezamenlijk spel spe len. Tekentalenten zijn zéér welkom. Tot ziens om 20.00 uur in de Ark! Het team een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Op zaterdag 30 maart a.s. houdt Fanfare orkest De Hoop uit Stellendam in samen werking met Bakker Bleumink een paas brood-actie. Vanaf 10.00 uur kunt u de verkopers aan uw deur verwachten met heerlijk ouderwets paasbrood, gebakken door Bakker Bleumink. De zakjes (4 flinke sneden) kosten ƒ3,50. De opbrengst is voor het instrumenten fonds van de Stellendamse vereniging. U kunt vooraf ook bestellen bij Janneke Jelier (alleen voor inwoners van Stellen- dam), tel. 49 37 74. Overdrachtsbelasting bij onroerende zaken Deze 'tenzij'-clausule is dus volgens de Hoge Raad wel degelijk geldig. De in specteur vond dat deze clausule in strijd was met het karakter van de ouderlijke boedelverdeling. In deze procedure ging het bij de nalatenschap ook om onroeren de zaken. Omdat de inspecteur de 'ten zij'-clausule niet accepteerde, werden de onroerende zaken niet krachtens erfrecht verkregen en was de toedeling aan één of meer erfgenamen met overdrachtsbelas ting belast. Ten onrechte, zoals de Hoge Raad besliste. Deze procedure laat overigens zien, dat bij een goede testament-advisering, niet alleen gekeken moet worden naar een optimale besparing van successie-rech ten, maar ook naar gevolgen voor andere belastingen. Naast deze testamentvorm zijn er nog andere, die successierechten kunnen besparen. Te denken valt aan bij voorbeeld het vruchtgebruiktestament of het 'ik-opa'-testament. Afhankelijk van uw persoonlijke situatie, kan uw belastingadviseur aan de hand van een aantal berekeningen laten zien, welke testamentvorm voor u fiscaal de voordeligste is. Uiteraard zal hij dit met uw notaris moeten afstemmen. Mis schien wordt het tijd, uw testament eens tegen het licht te laten houden en eventu eel te wijzigen. Uw accountant of belastingadviseur kan u hierover uitgebreid informeren. Westelijke Accountantskantoren B.V. mr A. CunyFb In tegenstelling tot een eerder gepubli ceerd bericht is de datum voor de Kerk historische lezing door ds. A. Beens uit Urk niet 17 april, maar D.V. maandag 15 april 1996. Het onderwerp is 'Dr. H. F. Kohlbrugge'. De lezing wordt'gehouden in de Her vormde Kerk te Sommelsdyk. Aanvang 19.45 uur. Toegang gratis. Reserveert u die datum alvast? De Stuurgroep Uitslagen 18 maart 1996 Afdeling II J. v. d. Kooy - R. JacobsO - 3 D.E.Z. - Melissant9 - 9 C. Polder-J.Non1 -1 M. Klink - van Heukelen2 - O A. Krijgsman- B. v. d. Spaan1 -• 1 F. Noordijk-P. Kom1 -1 J. Verbiest- B. vanEngen1 -1 A. Verolme-H. de Geus1 -1 G. Zaayer- T. GoedegebuurO - 2 T. Staal -H. VisbeenO - 2 H. Schellevis - mw. T. de Geus2 - O Gapinge - Middelharnis10 - 6 P. Willemse H. KoeseO - 2 A. Riemens-J. MackloetO - 2 C. Boot - J. A. Dekker2 - O J. Kesselaar-C. Spee2-0 C. Bostelaar - J. van Hoorn2 - O L. Walraven - A. v. d. Veer1 -1 W. Waardens-H. Verolme1 -1 P. van Keulen - A. Knape2 - O WEERPRAATJE (door Jan Versteegt) December 1995 en januari 1996 waren voor het eerst sinds jaren negatief in de kli- maatboeken verdwenen wat de gemiddelde etmaaltemperatuur betreft. Februari kon die stunt niet waarmaken, maar met een gemiddelde temperatuur in De Bilt van +0.6 graden was de sprokkelmaand wel koud. Dat was zeker in verhouding tot februari 1996, toen ons landelijk instituut ruim 6 graden als gemiddelde scoorde. Die maand werd de op een na warmste in deze eeuw, nu lagen de kaarten heel anders. Normaal krijgt februari 2.5 graden als gemiddelde temperatuur, dat betekent de derde te koude maand op rij en dat is in de winter niet meer voorgekomen sinds 1979. Op 22 dagen daalde de temperatuur in De Bilt beneden het vriespunt, op vijf dagen bleef het kwik het gehele etmaal beneden nul. Gemiddeld telt februari veertien dagen met vorst en drie ijsdagen. Wel werd in deze maand de laagste temperatuur van het winterseizoen gescoord, op 9 februari werd op het vliegveld Twenthe -21.0 graden op de thermometerbuis afgelezen. In januari was het kurkdroog. Gemiddeld viel er in ons land slechts 5 hl mm neer slag, februari was duidelijk natter. Landelijk werd er 51 mm neerslag afgetapt, tegen 48 normaal. De maandsonunen liepen uiteen van 37 mm in Stavoren tot 68 in Soes- terberg. In De Bilt werd 63 mm opgevangen in de regenmeter, tegen 49 normaal. De neerslag viel op dertien dagen in de vorm van sneeuw. Op 19 februari bevond zich een aktieve depressie boven de Wadden. Dit systeem zorgde op die dag voor zware sneeuwval in de noordelijke provincies. De sneeuw werd begeleid door harde tot soms stormachtige winden. Dat leverde stuifsneeuw op, waardoor het ver keer ernstig werd gehinderd. Een echte sneeuwstorm was het niet, zeker was de dag niet te vergelijken met 14 febraari 1979. Toen was de wind sterker en sneeuwde het intensie ver en ook langer. Op het vliegveld Leeuwarden werd 14 cm sneeuw gemeten, door de wind werden er duinen van meer dan een halve meter gevormd. De zon scheen gemiddeld 75 uur, precies zoals het hoort. Op Terschelling was de warmtebron met 91 uur het meest aktief, daarentegen registreerde Arcen slechts 54 uur. Februari was de laatste wintermaand, 1 maart begon de meteorologische lente. De afgelopen winter was zeer koud, met in De Bilt een etmaalgemiddelde van -0.1 gra den. Daarmee bereikte het seizoen samen met 1941 een gedeelde achtste plaats in het klassement van koudste winters in deze eeuw. In De Bilt werden 71 vorstdagen geno teerd, samen met 1979 betekende dat een vierde plaats. Op 26 dagen kwam het kwik niet boven nul, ook 1929 haalde die score. De winter kende geen extremen, maar vooral de lengte baarde opzien. Voor het eerst sinds 1979 deden alle maanden mee in de kouproduktie. Dezer dagen wordt er in de gemeente Dirksland een start gemaakt met de taxa ties van het referentiestelsel van wonin gen en niet-woningen (bedrijfspanden e.d.). Dat is de 3e fase van het waarde ringsproject in het kader van de Wet Waardering Onroerende Zaken (Wet WOZ). De eerste 2 fasen, de inventarisa tie en de marktanalyse, zijn dan achter de nig. Medewerkers van het onafhankelijk taxatiebureau Kafi BV zullen vanaf deze datum een aantal - geselecteerde - ob jecten taxeren, die samen het referentie stelsel vormen. De referentieobjecten zullen zowel uitwendig als inwendig op genomen worden. Uw medewerking kan daarbij gevraagd worden. Met behulp van deze referentietaxaties zullen in de volgende taxatiefase de ove rige objecten getaxeerd worden. De nieuwe waarde zal voor het eerst in het belastingjaar 1997 gebmikt worden. Een goede waardebepaling is belangrijk aangezien de taxatiewaarde op grond van de Wet WOZ beschikbaar komt voor meerdere doeleinden. Naast de gemeente gaan de Rijksbelastingdienst (huurwaar- deforfait inkomstenbelasting) en het wa terschap ook gebruik maken van deze waardegegevens. Het is daarom in uw belang dat u mede werking verleent aan de taxateurs van Kafi BV om tot een correcte waardebe paling te komen. De medewerkers van Kafi beschikken over een door de ge meente Dirksland verstrekt legitimatie bewijs. Wij raden u aan hiemaar te vra gen voordat u de taxateur binnenlaat. Voor meer informatie kunt u terecht op het gemeentehuis van Dirksland, afde ling Financiën, tel. 608063 of 608067. AMERSFOORT - De landelijke collecte van het Diabetes Fonds Nederiand heeft 4,4 miljoen gulden opgebracht. Van 12 tot en met 18 november gingen bijna dertigduizend collectanten op pad. De opbrengst is bestemd voor wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaak en bij komende complicaties van diabetes mel- lites (suikerziekte). Meer dan 450.000 Nederlanders hebben deze aandoening, dat is een op de 36 mensen. Centraal thema in de campagne was dia betes en hart- en vaatziekten. Diabetes sluipt bij mensen vanaf 40 jaar vaak on opgemerkt erin. Er zijn geen klachten totdat men, in sommige gevallen, plots geconfronteerd wordt met hart- en vaat- aandoeningen. Ziekten van de kransslagaders rond het hart zijn de grootste doodsoorzaak bij personen met diabetes. Het is een hard nekkig misverstand dat hart- en vaatziek ten een typische mannenziekte zijn, ook bij vrouwen is het doodsoorzaak num mer 1. Bij het proces van ouder worden hoort ook het feit dat de wanden van de bloed vaten stugger en dikker worden. Dit na tuurlijke proces wordt aderverkalking, ook wel atherosclerose, genoemd. Mede door het hebben van diabetes wordt dit natuurlijke proces versneld. De bloed- toevoer wordt geremd wat kan leiden tot een hartinfarct. Landschapsbeheer Zuid-Holland wil het vrijwillige weidevogelbe heer in de provincie sterk stimule ren. Hiervoor zijn veel vrijwilligers en veehouders nodig die mee willen helpen om de weidevogelstand overeind te houden. Mede dankzij extra geld van het Ministerie van LNV, de Provincie Zuid-Holland en de Europese Unie kunnen veld- medewerkers worden aangesteld, die nieuwe vrijwilligers gaan bege leiden. Samenwerking tussen boeren en vrijwilligers Weidevogels als kieviten, grutto's en tu reluurs broeden voor het grootste deel (zo'n 80%) op gewoon boerenland. Ze staan echter sterk onder druk, o.a. door verstedelijking en de intensievere land bouw. Modern graslandgebruik en een goede weidevogelstand kunnen prima samen gaan. Voorwaarde is wel dat boeren en loonwerkers bij hun voorjaarswerkzaam- heden extra aandacht besteden aan de be scherming van weidevogels. Meer en meer veehouders willen dat ook wel, maar ze weten de nesten niet te vinden of hebben er geen tijd voor in het voor hen drukke voorjaar. Samenwerking met vrijwilligers, die de nesten opzoeken en markeren, kan dan uitkomst bieden. Groei Het vrijwillig weidevogelbeheer in Zuid- Holland groeide het afgelopen jaar sterk: op 9.804 ha (in 1994 7.042 ha) be schermden 431 veehouders (336 in 1994) en 483 vrijwilligers (318 in 1994) meer dan 8321 nesten! De groei is niet alleen te danken aan de 26 enthousiaste weidevogelgroepen in Zuid-Holland, maar zeker ook aan de aktiviteiten van de koördinator weidevo- Afgelopen zaterdagochtend 16 maart heeft de Wildbeheereen heid DE STELLE en OUDDORP deelgenomen aan de Natio nale Natuur Schoonmaakdag - een initiatief van de Koninklij ke Nederlandse Jagers Vereniging met de Stichting Nederland Schoon. Bij de start zei wethouder L. Visser dat door de eigen verant woordelijkheid van de wildbeheereenheden een schone natuur ontstaat. Hij sprak de hoop uit dat dit anderen zal inspireren die natuur ook schoon te houden. Door 25 vrijwilligers (jagers met hun familieleden en mede werkers van Staatsbosbeheer en het Waterschap Goeree-Over- flakkee) werd in drie uur tijd totaal 42 m' zwerfafval opge haald. Met vereende krachten is men aan de slag gegaan om bermen, slootkanten, duinen en bossen van rommel te ontdoen. En het resultaat was onthutsend voor de deelnemers, die absoluut niet verwacht hadden in zo korte tijd zoveel vuil te vinden. Karrevrachten vol afval werden, zoveel mogelijk gescheiden, afgevoerd. Waama de Gemeente Goedereede voor de verdere verwerking zorgde. Dankzij de inzet van de leden van de Wildbeheereenheid DE STELLE en OUDDORP en de meewerkende instanties is de Natuur Schoonmaakdag op Goeree een groot succes gewor den. Ook in 1997 zal de WBE De Stelle en Ouddorp weer een der gelijke schoonmaakactie organiseren in de hoop dat er in de toekomst een moment zal komen dat de hoeveelheid gevonden zwerfafval zal afnemen. Ruim 7000 campings voor een uitgekiende kampeervakantie! Actueel, betrouwbaar, compleet en informatief; deze trefwoorden gel den voor de 'ACSI Internationale Campinggids', waarvan de 31e edi tie is verschenen. Er staat up-to- date informatie in over 7000 Europese campings. Met aparte ru brieken voor etappecampings langs de doorgaande routes naar de vakantiegebieden, voor naturis- tenterreinen en wintersportcam- pings. Wie nu kampeerplannen maakt en zijn reisroute gaat uitstippelen, kan niet zon der de informatie van de ACSI-gids. Van alle opgenomen campings zijn de ver melde gegevens zo recent als maar mo gelijk is. Erg handig is ook de uitvouw- flap waarop de voorzieningen per rubriek met cijfers worden aangegeven. Zo ziet men snel welke gewenste voorziening op een camping aanwezig is. De 200 ACSI-selecteurs, allemaal erva ren kampeerders, hebben de vorige zo-< mer alle campings bezocht en kritisch bekeken. Dat gebeurt elk jaar bij alle op genomen campings. Daardoor is de gids actueel, compleet en betrouwbaar. Het oordeel van kampeerders Maar ook kampeerders beslissen bij ACSI mee of campings al dan niet in de gids worden vermeld. Zij moeten niet raar opkijken wanneer zij, waar dan ook in Europa, door een ACSI-selecteur wor den gevraagd naar hun ervaringen op de camping. Zo wordt tevens voorkomen dat de con trole van de selecteur een momentopna me is. Door deze enquêtes en via een coupon voor in de gids 'ook uw mening stellen wij op prijs', hebben kampeerders invloed. En de mening van de kampeer ders weegt zwaar. Een door kampeerders en selecteur negatief beoordeeld kam peerterrein wordt niet in de gids ver meld. Geen ACSI-sterren of vlaggen ACSI hanteert bewust geen classificatie. Want over campingkeuze valt te twisten. Sommigen verkiezen simpele natuurter reinen, anderen zoeken grote, drukke, van veel faciliteiten voorziene campings. ACSI laat het waarde-oordeel aan de campinggast zelf over. Bij elke camping is een routebeschrij ving opgenomen. Omdat er nogal eens aan wegen wordt gewerkt, worden de aanrijroutes elk jaar door de selecteurs gecontroleerd. Is een route niet meer be rijdbaar, dan wordt een nieuwe uitgezet gelbeheer en de veldmedewerkers van Landschapsbeheer Zuid-Holland. Zij zorgen o.a. voor begeleiding van nieuwe vrijwilligers. Voor Zuid-Holland wordt ernaar ge streefd de komende drie jaar de opper vlakte waarop aan nestbescherming wordt gedaan uit te breiden naar mini maal 15.000 ha. Het aantal veehouders en vrijwilligers zou moeten groeien naar ongeveer 600 personen elk. Vrijwilligers en veehouders die willen meewerken aan de weidevogelbescher ming zijn van harte welkom. Zij kun nen zich aanmelden bij Landschaps beheer Zuid-Holland, tel. (0182) 524500. om het stranden bij bijvoorbeeld een af gesloten weg te voorkomen. Trouwe gebruikers van de gids merken dat er elk jaar meer kleurenfoto's in de gids staan. Dit maakt het boekwerk aan trekkelijker en overzichtelijker. Tevens krijgen de gebruikers zo een beter beeld van de opgenomen campings. Telefonische camping-informatie De ACSI campinggids is meer dan een overigens complete en actuele verzame ling feiten en cijfers. Met zijn jarenlange ervaring weet ACSI als geen ander dat de gebruikers vaak behoefte hebben aan extra informatie en service. Daar is op gerekend. Wie meer wil we ten over een bepaalde camping dan in de gids staat, kan de selecteur van dat kam- peertertein gewoon thuis bellen. Zijn of haar telefoonnummer staat in de gids bij het landenkaartjje. Servicecoupons Is de keus eenmaal gemaakt, dan wil men ook graag snel reserveren. Dat kan eenvoudig met de servicecoupons uit de ACSI Campinggids. Met deze in alle gangbare Europese talen gestelde cou pons zijn reserveringsproblemen vrijwel uitgesloten. De in de gids afgedrukte lan- denkaarten en de daarmee uitgestippelde routes corresponderen met de bekende Zwitserse Hallwagkaarten. Zodoende kan men de ACSI-gids dus samen met bestaande autokaarten gebmi- ken. Via coupons kan de gidsgebruiker de Hallwagkaart van het beoogde vakan tieland bestellen. Tevreden kampeerders De oplage van de Internationale Cam pinggids bedraagt jaarlijks 75.000 exem plaren. Dat zegt nogal wat over de vraag. Honderdduizenden kampeerders maken- inmiddels gebruik van de diverse jaar gangen van de ACSI-gids. De gids is voor 32,50 te koop bij de boeÖiandel, ANWB-reiswinkels, waren huizen, boekenclu en bij caravanbedrij- ven. De gids is zowel geschikt voor men sen die de hele vakantie op één plaats verblijven alsook voor rondreizende kam peerders. zoeken wij op korte termijn een voor 38 uur per week. Als je de uitdaging aandurft, je bent flexibel ingesteld, en je wilt graag werken in een moderne supermarkt met een team van prettige collega's, stuur dan een handgeschreven schriftelijke sollicitatie met een uitgebreide CV. op naar. t.n.v. dhr. Klaassen Emmastraat 84-86, 3181 CC Rozenburg Plusmarkt Klaassen. Opgeteld de beste!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 13