Oi^aantransplantatie: ja of nee? Waterschap zal restauratie Dirkslandse Sas-sluis niet zelf kunnen betalen: 1,4 miljoen P^I^LITIE Gebr. De Waal Vier sprekers belichtten actueel thema: Bijdrage Juliana Welzijn Fonds voor stichting Buurthuis Achthuizen Lampionnenoptocht Vier-koren-concert in de Grutterswei Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 19 MAART 1996 Hoe staan wij tegenover orgaan transplantatie? Het geven van bloed is algemeen geaccepteerd, maar hoe zit met de organen? Wat zegt de bijbel over dit onderwerp? En wat houdt de nieuwe wetgeving op dit gebied in? Ziehier enkele vragen, die voor de chris telijke scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis de aanleiding vormden voor een thema-avond over orgaan transplantatie, bedoeld voor leer lingen en hun ouders. Voor zo'n 180 aanwezigen gaven afgelopen donderdag vier sprekers hun mening over dit onder werp. W. G. van Dorp, docent aan de 'Vijver berg' te Ede, belichtte verschillende medische aspecten van orgaantransplan tatie. Hierbij ontkwam hij er niet aan, enkele ethische vraagstukken aan te stip pen. Zo vroeg hij zich af: "In hoeverre mogen financiële motieven een rol mee spelen bij orgaandonatie? Een niertrans plantatie is immers veel goedkoper dan een jarenlange dialyse. Ook in de gezondheidszorg kan iedere gulden maar één keer uitgegeven worden!" Van Dorp stond hier niet afwijzend tegenover en noemde het juist 'een extra argument vóór donatie'. PtU' fr Deze ethische vragen lagen eigenlijk meer op het terrein van dr. M.J. Paul, hervormd predikant te Dirksland. Deze had zijn lezing de titel 'Ethiek en pasto raat rondom orgaantransplantatie' mee gegeven. Paul zette vraagtekens bij de explosieve vooruitgang van de medische wetenschap. "De technische mogelijkhe den om mensen te helpen zijn positief, maar diezelfde techniek is op hol gesla gen en vormt een grote bedreiging voor de mensheid in zijn totaliteit. De mens is slaaf geworden van zijn eigen techniek en kan deze niet meer bedwingen." Naastenliefde Ondanks deze bezwaren achtte dr. Paul orgaantransplantatie zeker geoorloofd, met name vanuit de bijbelse naastenlief de. Hij nam hiermee stelling in tegen dr. W.J. op 't Hof, van wie een uitgetypte lezing uitgereikt werd. Op 't Hof defi nieerde het begrip 'naastenliefde' als 'een persoonlijke verhouding tussen twee mensen, tussen twee harten'. Deze relatie is bij orgaantransplantatie niet aanwezig (donor en ontvanger kennen elkaar doorgaans niet), zodat dit in zijn ogen geen steekhoudend argument is. Paul erkende dit bezwaar, voor zover het de bijbelse tijd betreft. Onze huidige samenleving is echter dusdanig ver ruimd, dat dit begrip tegenwoordig niet meer zo kan worden gebruikt. We heb ben thans de mogelijkheden om bijvoor beeld mensen in de Derde Wereld finan cieel te ondersteunen, waarmee die verre anderen tot onze naasten worden ('verre naasten'). Naastenliefde bleef dus voor Paul het belangrijkste motief voor dona tie, al moet het geen gebod of morele verplichting worden, zoals dr. D. Pranger onlangs betoogde in een rapport voor de Nierstichting. Er is in de bijbel immers geen direct gebod hiertoe te vinden. Paul verwees naar Romeinen 14: "Een ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verze kerd." Joodse argumenten Rabbijn L.B. van de Kamp uit Rotterdam was het met dit laatste niet eens. "Orgaantransplantatie is wèl te vinden in de bijbel, maar hierbij hebben we de joodse traditie nodig." Hij betoogde, dat in heel de joodse leer het instandhouden van leven centraal staat. Hierbij wordt het begrip 'leven' heel universeel opge vat: "Leven is een woord dat geen bij- voegelijke naamwoorden tolereert." Dus: niet jouw of mijn leven, maar leven in de ruimste zin van het woord. Vanuit dit standpunt is het onmogelijk om 'nee' te zeggen tegen orgaandonatie. Sterker nog, Van de Kamp beschouwde het als een plicht van iedere jood, mee te werken aan dergelijke levensreddende ingrepen. Moeilijker ligt het bij hoornvliestrans- plantatie. Dit is immers geen levensver lengende operatie! Van de Kamp ver wees naar Leviticus 19, waar we lezen dat de vruchten van een jonge boom de eerste drie jaren niet gebruikt mogen worden. Maar hcx^ zit het met de vruch ten van een tweejarig takje, dat op een zesjarige stam is geënt'? Rabbijn Van de Kamp ging in dat geval uit van de moe derboom. Zo ook ten aanzien van het hoomvlies: dit weefsel kan verder leven bij de gratie van de ontvanger en zo wordt een stukje leven in stand gehou den! Wetsvoorstel De laatste lezing werd verzorgd door G. van Brenk, raadslid voor de SGP in Zeist. Ook in de politieke wereld is orgaantransplantatie een heet hangijzer. Uitgangspunt is artikel 11 van de grond wet: "leder heeft, behoudens bij of krachtens de wet te stellen beperkingen, recht op onaantastbaarheid van zijn lichaam." Een grondige uitwerking hier van is hard mxiig, mede gezien de com merciële transplantaties in landen als India. In de Wet op de lijkbezorging is een tijdelijke bepaling vastgelegd, maar een definitieve regeling is al jaren onder werp van discussie. Over twee weken zal de Eerste Kamer zich buigen over een wetsvoorstel, dat vorig jaar in de Tweede Kamer werd behandeld. De vrijdag gehouden (59e) bijeen komst van de Verenigde Vergade ring van het Waterschap Goeree- Overflakkee heeft niet zoveel (droge) voeten in de aarde gehad. Tijd was er dus om wat muggen te ziften. Hoofdingeland Van Nieuwenhuyzen hechtte zo'n weinig waarderend predi kaat aan de opmerkingen die de heer A. E. Struik ma£Ücte over de verhoging van de post representatiekosten tot 32.000. Bij de vaststelling van de begroting 1996 had heemraad Quist nog het rode potlood gehanteerd, ten bedrage zelfs van ƒ600.000 maar de representatekosten had hij wat te laag ingeschat, voorname lijk ten gevolge van de kosten rondom de benoemingsprocedure van een nieuwe dijkgraaf. Er moest geadverteerd, er moesten kandidaten worden ontvangen en er moet een vergadering worden belegd. Voor het afscheid zelf, op 30 augustus, wordt 10.(X)0 begroot. De heer Struik verklaarde z'n bemerkin gen slechts goed te hebben bedoeld, ze te hebben aangevoerd om de schijn weg te nemen dat het afscheid van de dijkgraaf zelfs 30.000 zou kosten, maar geen nood dat de bemerkingen de heemraad financiën zouden hebben beschadigd, integendeel. De heer Quist kreeg waardering uit de vergadering. Eerstens van dijkgraaf Van Kampenhout die de besparing van zelfs zes ton als verdienste aanvoerde - al heeft de bezuiniging meerderen nacht merries bezorgd. Ook de heer Joh. van Nieuwenhuyzen sprak z'n waardering uit voor deze 'voortreffelijke wijze van besturen' en zo deed de heer G. Joppe. De vergadering speelde zich overigens in gemoedelijkheid af. De dijkgraaf kon digde z'n afscheid af per 30 augustus, betuigde z'n blijdschap om het feit dat Rijkswaterstaat de proef met zoutwater- inlaat in het Haringvliet een jaar uitstelt en besteedde een aanzienlijk deel van z'n openingswoord aan de waarschuwing tegen het rondgaand fusiespook in water- schapsland. In Zceuws-Vlaanderen is dat aan de orde, maar het organisatiebureau VB Accountants heeft al gerapporteerd dat er 'in feite geen zakelijke en finan ciële argumenten zijn aan te voeren waarom een fusie ncxidzakeiijk zou zijn'. „Ziende naar ons W7-verband hebben wij in Zuid-Holland ons uitdrukkelijk tegen een fusiegcdachte te verzetten', aldus dijkgraaf Van Kampenhout. Hem geeft het de indruk dat waterschappen riicksichtlos onder vuur woren genomen met als vooraf vaststaande conclusie dat fusie een wondermiddel tegen al dan niet bestaande organisatorische kwalen zou zijn, kwalen die het waterschap overi gens onbekend zijn. Boekwerk De vergadering stemde in met krediet verlening voor het laten drukken van een bock dat de titel krijgt 'Goeree-Overflak- kee 1940-1995' en over die periode een waterstaatkundige geschiedschrijving zal geven. Een aantal van de 1000 druks zal als relatiegeschenk dienen, een deel zal worden verkocht zodat de netto-uitgave voor het waterschap op 23.000 kan worden berekend. Restauratie Sas In de rondvraag werd door hoofdinge land de heer Balde gevraagd naar enige vordering met betrekking tot een eventu ele restauratie van de sluis en de stenen van het Dirkslandse Sas. Dijkgraaf Van Kampenhout had weinig hoopvol nieuws te melden. Voor de res tauratie zal 1,4 milj(x;n gulden nodig zijn om het in historisch verantwoorde staat terug te brengen. Zij die restauratie voor staan wijzen 'eensgezind met het vinger tje' naar het waterschap, maar dat kan zich die uitgave niet permitteren. Er zal daarom met de provincie worden over legd. Merkwaardig wordt het gevonden dat de gemeente Dirksland de sluis niet op de lijst van monumenten heeft geplaatst. Donorcodicil Aanvankelijk was er sprake van, het zogenaamde 'niet- bezwaarsysteem' in te voeren, zoals dat bijvoorbeeld in Frankrijk geldt. Hierbij wordt aangeno men, dat iedereen zijn organen beschik baar stelt, behalve degenen die dit schrif telijk hebben geweigerd. Volgens het huidige wetsvoorstel kan er echter alleen transplantatie plaatsvinden na uitdrukke lijke toestemming hiertoe, bijvoorbeeld door het invullen van een donorcodicil. Iedereen vanaf 16 jaar heeft volgens het wetsvoorstel de mogelijkheid een codicil in te vullen. Zelfs 12-jarige kinderen mogen het initiatief hiertoe nemen, maar dan is er wel toestemming van de ouders nodig. Van Brenk hoopte tenslotte, dat het nieu we wetsvoorstel duidelijkheid zal bren gen in deze moeilijke materie, zodat iedereen tot een verantwoorde keus kan komen. Na de koffiepauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd opmerkelijk veel gebruik gemaakt. Tevens kwam Marieke van Dijk (18) aan het woord, die vijfjaar geleden twee donomieren ontving. De 'Prins Maurits' kan terugzien op een zeer geslaagde avond. Mede gezien de positieve reacties van veel aanwezigen wordt overwogen, in de toekomst nog eens een dergelijke bijeenkomst te orga niseren. Het Juüana Welzijn Fonds heeft in het kader van zijn Zuid-Hoiiands dorpshuizenproject aan Stichting Buurthuis Achthuizen te Achthui zen een bijdrage gegeven van ƒ30.000 voor het nemen van ener giebesparende maatregelen in het buurthuis. Om de leefbaarheid in de kleine kernen te behouden, is het Juliana Welzijn Fonds in februari 1994 een tweejarige actie gestart voor de Zuid-Hollandse dorpshuizen. Het Fonds stelt 1.350.000 beschikbaar om in de provincie Zuid- Holland het voortbestaan van dorpshui zen veilig te stellen. Vijfenveertig dorps huizen krijgen bij toepassing van ener giebesparende maatregelen een bijdrage van maximaal 30.000. Het Juliana Welzijn Fonds wil geduren de een aantal jaren extra aandacht geven aan de leefbaarheid op het platteland. Dorpshuizen zijn daarvoor essentiële voorzieningen. Het Fonds vindt het om die reden belangrijk dat de dorpshuizen hun functie goed kunnen blijven vervul len. Het Fonds heeft echter geconstateerd dat met name de encrgielasten aanzien lijk verminderd worden d(X)r het treffen van energiebesparende maatregelen. Dit geeft dan ruimte in de begroting voor bijvoorbeeld f)eriodiek onderhoud dat er nu nog wel eens bij inschiet. Het Juliana Welzijn Fonds wil de bestu ren van de dorpshuizen nu door middel van het project helpen hun accomodaties energiezuiniger te maken. Een v(x)rdeel is ook dat energiebesparende maatrege len gunstig zijn voor het milieu. Het Juliana Welzijn Fonds is een onaf hankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de GiroLoterij-BankLote- rij, de Lotto/toto en de Krasloterij. SOMMFl.SDIJK De lampionnenoptocht is deze keer op vrijdag 22 maart. Om 19.15 uur verza melen we bij ons wijkgebouw 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommcisdijk en om 19.30 uur gaan we een route lopen. Muziekvereniging 'Sempre Crescendo' loopt voorop. Meelopen is gratis. Wel zelf een lampion meebrengen. Lam pionnen zijn te koop bij 'De Wigwam*. We proberen wat langzaam te lopen in verband met de kleintjes. Komen jullie allemaal weer?? Presentatieconcert leerlingen 'De Hoop' en 'Sempre Crescendo' Zaterdag 23 maart verzorgen de Hafa- opleidingen van Muziekschool 'De Hoop' uit Stellendam en van de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelhamis-Sommelsdijk een pre sentatieconcert. Deze keer is de beurt aan de leerlingen van de docenten groot- en klein-koper: Hugo Verweij, Jacco Groenendijk en André Leer. De leerlin gen zitten allemaal op verschillende niveau's; sommigen zijn nog maar pas begonnen, anderen zijn bijna aan hun C- examen toe. Ook kunt u luisteren naar een optreden van het leerlingen-orkest van 'Sempre Crescendo' onder leiding van Arie Stolk. De pianobegeleiding van de solisten is in handen van Wim Soeters. Bent u geïnteresseerd in de resultaten van de twee bovengenoemde, rijkserken- de, harmonie-fanfare-opleidingen, dan bent u zaterdagmiddag van harte welkom in 'De Notenkraker', Juliana van Stol- berglaan 17 te Middelharnis. Het concert begint om 16.00 uur. De toegang is gra tis. Een informatiemarkt waar des kundigen uitleg geven over onder meer hypotheken, verzekeringen, bestemmingsplannen en hypo theekgaranties. Dat is de opzet van de landelijke Infodag Wonen op zaterdag 30 maart. De dag is een initiatief van de Rabobank, die voor de gelegenheid haar kantoren in Middelharnis, Dirksland, Stel lendam en Ouddorp extra gezellig heeft gemaakt, compleet met koffie en versnaperingen. De genoemde Rabobank-vestigingen zijn op 30 maart geopend tussen 10.00 en 16.00 uur en de toegang is overal gratis. Wie wel eens een huis heeft gekocht of zijn huis ingrijpend heeft verbouwd, weet er alles van: je wordt overladen met adviezen en waarschuwingen van vrien den, familie, kennissen en buren. Ze ken nen immers allemaal wel een voorbeeld van hoe het mis kan gaan. „Neem niet de hypotheek die mijn zwa ger z'n zus nam hoor, want dat was niks!" Of: „Wil je een dakkapel op je huis zetten? Hou op, de rompslomp die dal met zich meebrengt! Weet je wel dat je die formulieren in zesvoud bij de gemeente in mwt leveren?" Voor de argeloze toehoorder lijkt de koop of verbouwing al snel een niet te nemen hindernis. Voorlichting essentieel Toegegeven: vcwr de koop van een huis moet er heel wat geregeld worden. En ook een nieuwe dakkapel komt er niet zonder enig breek- en rekenwerk. Maar zo ingewikkeld als het soms voorgespie geld wordt, is het nu ook weer niet. Als je je maar door de juiste mensen laat voorlichten. En dat is precies waar het bij de landelijke Infodag Wonen om draait. Derde keer Deze informatiedag wordt dit jaar voor de derde keer georganiseerd en dat is natuurlijk niet voor niets. De voorgaande jaren is gebleken dat er bij het publiek een enorme behoefte bestaat aan betrouwbaar advies over woonzaken. Want of het nu gaat om de aankcKip van een huis of om een ingrijpende verbou wing: je hebt het over een grote beslis sing. En dan kun je je toch het beste laten voorlichten door mensen die op dat gebied deskundig zijn. Bij de Rabobank kunt u dagelijks terecht voor een solide advies. Dat er in de Rabobanken tijdens de Infodag Wonen hypotheekadviseurs aanwezig zijn om advies te geven aan huizenkopers, zal u niets verbazen. Maar ook zullen er een notaris, een architect, makelaars en aannemers aanwezig zijn. Het draait natuurlijk niet alleen om geld. Als je een huis wilt kopen, krijg je te maken met een bulk aan informatie waar je niet in thuis bent. Vrijblijvend advies Oriëntatie en advies over woonzaken, daar draait het om bij de landelijke Infcxlag Wonen. Dat advies is natuurlijk geheel vrijblijvend en ook mensen die geen klant zijn van de Rabobank, zijn van harte welkom. POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE MIDDELHARNIS Inbraak woning Tussen 9 en 12 maart werd te Sommels- dijk ingebroken in een woning. Ont vreemd werden een bankpas en vijf bankcheques. Diefstal uit winkel Op 13 maart werden uit een kledingwin kel te Middelharnis enkele herenkle dingstukken gestolen. Op 14 maart werd een inwoner uit Bruinisse in een winkel te Sommelsdijk betrapt bij het stelen van enkele levens middelen. De man kreeg een geldboete van 220,-. Diefstal uit loods Op donderdag 14 maart werd in de mor gen 150 kg rood koper, bestaande uit waterleidingpijpen ontvreemd uit een loods aan de Pascal te Middelharnis. Doorrijden na aanrijding Op zaterdag 16 maart reed de bestuurder van een personenauto op de Kon. Julianaweg te Middelharnis tegen een telefooncel. Na de aanrijding ging de man er met zijn auto vandoor. Door per soneelstekort kon de politic pas uren daarna ter plaatse komen. Middels de achtergebleven onderdelen van de auto kon de verdachte worden achterhaald. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal uit auto Op een bungalowpark aan de Peuterdijk te Herkingen werden in de nacht van 14 op 15 maart drie personenauto's openge broken. Van de auto's werd een raam ingeslagen waarna diverse goederen wer den ontvreemd. Bestel Uw bij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding met dodelijke afloop Op vrijdag 15 maart vond op Rijksweg 59 in de gemeente oostflakkee een dode lijk verkeersongeval plaats. De bestuur der van een Opel Kadett reed na een inhaalmanoeuvre op de linker weghelft en reed daarbij frontaal op een tegenlig ger. De bestuurder van de Opel, een 28- jarige inwoner van Brussel, is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De man raakte bekneld in de auto en moest door de brandweer uit de auto worden gehaald. Zijn passagier moest met ver wondingen naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. De twee inzittenden van de tegenligger, een man en een vrouw uit Rotterdam, werden met lichte verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam ver voerd. Ten gevolge van het ongeval moest het verkeer over Rijksweg 59 lange .tijd wor den omgeleid. Alcohol in het verkeer Op zaterdag 16 maart vond op de Mag- dalenadijk te Oude Tonge een ongeval plaats. De bestuurder van een Mazda personenauto, een 47-jarige inwoner uit Den Bommel, verleende geen voorrang aan een andere bestuurder waarna een aanrijding het gevolg was. De andere bestuurder, een inwoner uit Oudenmolen raakte licht gewond. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. Van de ver oorzaker van het ongeval werd een ademanalyse afgenomen. Na de uitslag, 665 (ig/l (3x het maximaal toegestane), werd zijn rijbewijs ingenomen. Inbraak Tussen maandag 11 en woensdag 13 maart werd getracht in te breken in een woning aan 't Meulcntjc te Ooltgens- plaat. Getracht werd de schoot van het slot van de achterdeur terug te drukken, hetgeen mislukte. Diefstal uit auto In de nacht van 13 op 14 maart werd aan de Eisenhoweriaan te Oude Tonge een vrachtauto opengebroken waarna een telefoon en een radio-cassette-recorder werden ontvreemd. Op de Schaapsweg te Den Bommel werd op 16 maart een personenauto openge broken. Uit de auto werden twee luid sprekers ontvreemd. K»m zaterdag 30 maar, Rabobank. ^'"«■•«fe bezoekers,,., OUDE TONGE Op vrijdag 22 maart is er voor de achtste keer een vier-koren-concert. De volgen de koren verlenen hieraan hun medewer king: gemengde zangvereniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge, gemengde zangver eniging 'Advendo' uit Ooltgensplaat, gemengde zangvereniging 'Excelsior' uit Dirksland en 'Smalstads Gemengd Koor' uit Brouwershaven. De organisatie van het concert is dit jaar in handen van 'Apollo'. Deze avond is al zeven jaar een succes gebleken en we hopen ook dit jaar weer op een geslaagde avond. De koren brengen voor elk wat wils wat betreft het te zingen repertoir. Dus houdt u van zang, laat dit dan deze avond blijken door uw belangstelling. De koren staan garant voor mooie muzike in een ongedwongen sfeer. De zaal is open vanaf 19.15 uur en het concert begint om 19.45 uur. De entree is 5,-. Graag tot ziens op 22 maart. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak bij bedrijf Op donderdag 14 maart in de nachtelijke uren werd er ingebroken in een bedrijf aan het Hoge Pad te Ouddorp. De dader(s) werden gestoord en sloegen op de vlucht. Diefstal autospiegel Op zaterdag 2 maart tussen 8.00 en 8.30 uur is er vanaf een geparkeerde perso nenauto, merk Opel Corsa, kleur groen, m de Raadhuisstraat te Ouddorp een bui tenspiegel gestolen. Diefstal Aan de Dooremeet te Goedereede werd tussen 12 en 13 maart een geelkleurige trilplaat, merk Wacker, ter waarde van ƒ8.500,-ontvreemd. Aanhouding verdachte In de nacht van woensdag 13 op donder dag 14 maart werd er in Ouddorp op diverse plaatsen getracht in te breken. Tevens gelukte het de daders om in enkele woningen en bedrijven in te bre ken. Tegen het ochtendgloren werden bij een bushalte in Ouddorp drie personen aangetroffen die bij het zien van de poli tieauto er snel vandoor gingen. Een per soon, een 27-jarige inwoner uit Rotterdam, kon worden achterhaald en aangehouden. De man is inmiddels voor geleid bij de officier van justitie en zit momenteel in bewaring. De man wordt van meerdere inbraken verdacht Rabobank oi^aniseert derde Infbdag Wonen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2