EIIAIIDEII-tllEUWS Overdenking Gun u de tijd voor een mini-vakantie muziekschool Bijeenkomst Plattelandsvrouwen I® TOYOTAl uit de Heilige Schrift GA EENS NAAR UW NIEUWE AUTO KIJKEN EQ HET ,^IJkVENSTER Uitvoering gitaarleerlingen Goeree-Overflaldiee Wekelijks gasverbruik de juiste taxatie... Makelaar Tamboer OVERGELEVERD VOLLEYBALTOERNOOI 2e Blad VRIJDAG 15 MAART 1996 No. 6486 Blik op kerk "y? en samenleving ij - Nóg een school - Enig begrip - Openheid Het muisje van vorige week krijgt nog een staartje... De schreef over een leraar in Rijssen, van wie bekend was gewor den dat hij twintig jaar lang op school ontuchtige handelingen had gepleegd met leerlingen, in totaal we zo'n dertig. Laat nu in dezelfde week publiek ge maakt worden dat een leraar op de Guido de Brèsschool in Amersfoort (een vrijge maakte school) zich aan hetzelfde ver grijp heeft schuldig gemaakt! Het pro bleem dat daarbij kwam was dat de schoolleiding, hoewel het geval al gerui me tijd bekend was, de zaak heeft bedekt en nimmer aangifte deed bij de politie. Opnieuw stortte de ganse nationale pers zich op deze geschiedenis, met uiteraard allerlei verdachtmakingen aan het adres van het christelijk onderwijs. In eerste instantie is er wel enig begrip op te brengen voor de beslissing van de schoolleiding om zo'n zaak binnenska mers te houden. De Gereformeerd-Vrij- gemaakten vormen in de sektor van kerk en onderwijs toch een vrij gesloten groep, een eigen zuil binnen de Gerefor meerde Gezindte. Waimeer zich op zo'n school een dergelijk geval voordoet is men niet ten onrechte beducht voor de publiciteit. De zaak-Rijssen heeft dat overduidelijk aangetoond. De betreffen de leraar behoorde tot de nogal exclusie ve 'Noorse Broeders', en dat geeft de pers dan aanleiding om heel zo'n groep te stigmatiseren. Wanneer dan, zoals in het geval-Amersfoort, de leraar schuld heeft bekend en spijt heeft betuigd, en de betreffende leerling en de ouders hebben dat aanvaard, dan zou de kwestie als af gedaan kunnen worden geschouwd. Maar daar ligt nu juist het probleem: de ouders wisten van niets. De direkteur had - als we de berichten mogen geloven - de leerling gesommeerd dat hij beter maar z'n mond kon houden. Ik denk dat men op dit punt in de fout is gegaan. Want dit is toch wel zo'n ingrijpende zaak dat ouders er niet onkundig van mogen blijven. Bovendien, dit incident mocht gesloten zijn, maar wie garandeert dat zo'n leraar zich in de toekomst beter zal gedragen? En als hij dat niet doet, wie zijn dan de volgende slachtoffers? Het was beter geweest voor alle partijen wanneer meteen Justitie was ingescha keld. Niet alleen omdat het kwaad - hier is immers sprake van een misdrijf! - ge straft moet worden, maar ook ter be scherming van de overige leerlingen, èn terwille van de goede naam van de school. Dat laatste is bepaald ook een factor van betekenis. Want door te zwijgen heeft de directie de verdenking op zich geladen dat op een 'zware' school alles maar kan, terwijl het kwaad dan vervolgens met de mantel der liefde wordt bedekt. Er werd vorige week van verschillende kanten al gesuggereerd dat dergelijke zaken vooral zouden voorkomen op 'strenge' scholen, en dat men er vervolgens in die kringen, wanneer het uitlekt, niet al te moeilijk over doet... Het gevolg is dan dat niet alleen de Amersfoortse school, maar alle onderwijsinstellingen die zich sieren met de naam 'Gereformeerd' of 'Reformato risch' aan de nationale schandpaal wor den gezet. Door 'meteen opening van za ken te geven had men dat kunnen voor kómen. Waarnemer Op maandag 18 maart, aanvang 19.30 uur, kunt u luisteren naar een optreden van de gitaarleerlingen van de muziek school. Als vanouds bent u hartelijk wel kom in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. De toegang is gratis. Naast grote blokfluit-, dwarsfluit en vioolafdelingen heeft de Muziekschool een aanzienlijke hoeveelheid gitaarleer lingen. Op maandag krijgen kinderen en volwassenen les van docente Marie- Anne Gubbels, terwijl docent Leo Ver kerk op donderdag en vrijdag de lessen verzorgt. Binnen de gitaarafdeling is ook het samenspel een belangrijke factor. Twee stevige ensembles, het Flakkees Gitaar ensemble en het Jong Flakkees Gitaaren semble, leveren steeds weer een grote bijdrage aan de uitvoeringen. Uiteraard zijn ze ook deze avond aanwezig. Naast prachtige ensemble-muziek staat ook muziek op het programma voor zang en gitaar, fluit en gitaar, electrische gitaar, gitaar-duetten en solo-gitaar. Met name de Europese en Zuid-Amerikaanse volksliedbewerkingen zullen u zeker bevallen. De leerlingen die zich presenteren, de docenten die alles enthousiast begeleid afd. Goeree-Ouddorp De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. Goeree-Ouddorp houdt haar volgende afdelingsbijeenkomst op woensdag 20 maart a.s. in het vereni gingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. De avond begint om 19.30 uur. Toneelvereniging 'Stad' zal voor ons het blijspel spelen 'Hoogheid uw kameel staat voor', een blijspel in deze bedrijven geschreven door Max Andrea. Korte inhoud: Een oosterse prins heeft drie jaar lang briefwisseling onderhou den met een Hollands meisje. Uit deze briefwisseling is een grote liefde ge groeid. Nu komt de prins met zijn gevolg naar Holland om het meisje zijn bruid te maken. Maar het spel zou geen klucht geworden zijn als het meisje niet drie jaar geleden, bij gebrek aan een goeie foto van haar zelf de foto van haar vriendin aan de prins heeft opgestuurd. Dat dit de oor zaak wordt van een grenzeloze verwar ring is natuurlijk begrijpelijk. Ook introducé's zijn van harte welkom, alleen wordt van hen een bijdrage van ƒ2,50 gevraagd. hebben, het bestuur wat trots is op de school en de directie die het bovenstaan de geschreven heeft, nodigen u van harte uit deze avond bij te wonen. Hij wacht op u in onze showroom Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28 3245 VC SOMMELSDIJK Tel. (0187)48 44 66 van gezinnen in liet stooi(seizoen 1995/1996 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 4-3 t/m 10-3-'96 'mg van de weersomstandigheden: in het doolhof van prijskaartjes Tel. (0187) 483477 Welke overgeleverd is om onze zonden. (Romeinen 4:25a) Overgeleverd.Soms kun je in de krant lezen van een crimineel, die naar het bui tenland is gevlucht met de gedachte dat ze hem daar niet kunnen paUcen, dat om zijn uitlevering is gevraagd. Het land waar hij thuishoort eist hem op, want het recht moet z'n loop hebben. De Heere Jezus is overgeleverd. Hij 2^1f heeft dat woord verschillende keren ge bruikt. De Zoon des mensen wordt overgeleverd in de handen der zondaren. Niet omdat Hij een misdaad had begaan. Integen deel, Hij was volmaakt onschuldig. Nooit sprak Hij één verkeerd woord. Nooit is zelfs één zondige gedachte in zijn hart opgekomen. En toch... overgeleverd. Wie deden dat? Ja, dat wordt een hele rij... Judas, die hem de verraderskus gaf. Kajafas die het beter vond dat één mens stierf dan dat het hele volk verloren zou gaan. Pilatus, hoewel hij vele keren betuigde dat hij in Hem geen schuld vond. De overpriesters en de ouderlingen, die hebben geroepen: Laat Hem gekruisigd worden. En het hele volk, dat instemming betuigde: kruist Hem! Wie eigenlijk niet? U en ik hebben Hem overgeleverd. Wij stonden er ook bij toen er geroepen werd: kruisigen! Onze zonden hebben het nodig gemaakt dat Hij overgeleverd werd. Dat wist de pro feet in het Oude Testament al: Hij is om onze overtredingen verwond, om onze ongerechtigheden is Hij verbrijzeld. En dat had die dichter in de 17e eeuw goed begrepen: „'t En zijn de joden niet, HeerJesu, die U kruisten. Ik ben 't, o Heer, ik ben 't, die U dit heb gedaan..." Overgeleverd om onze zonden. Dan moe ten we ten diepste zeggen: God Zelf heeft Hem overgeleverd. Hij heeft Zijn Zoon, Zijn Eniggeborene, niet gespaard, maar overgegeven. Overgegeven tot in de smadelijke dood aan het kruis. Dat kunnen we niet bij elkaar krijgen! WIJ hebben het gedaan door onze zon den. En GOD Zelf heeft het gedaan, omdat Hij deze wereld zo lief heeft ge had, dat hij Zijn eniggeboren Zoon er voor gegeven heeft. Als we dat ontdekken, dan komen we na elke dienst in de lijdensweken met schuld uit de kerk... Van al de last dier plagen, met Goddelijk geduld, o Heer, door U gedragen, heb ik, heb ik de schuld. En tegelijk zijn we verwonderd. Want de schuld Uws volks is uit Uw boek gedaan, ook ziet Gij geen van hunne zonden aan... W. van Gorsel AMSTERDAM - De winter is achter de rug, de lente is weergekeerd en in menig gezin worden (of zyn?) al plan nen gemaakt voor de grote vakantie. Waar gaan we dit jaar naar toe? De een geeft de voorkeur aan een huisje ergens aan het Noordzeestrand, de ander haakt de caravan achter de auto en ziet wel waar het mooi is en de fer vente zonzoeker laat zich het liefst naar vreemde verten voeren. Van de gedachten alleen kun je al vrolijk wor den! Vakantie betekent voor veel mensen twee, drie of soms vier weken ergens anders bivakkeren. Een aaneengesloten periode waar het hele jaar naar uitgeke ken wordt. Wel wordt dan in één keer alles 'opgesoupeerd', wat in de praktijk betekent dat ook de budgettaire rek er uit is. Dat hoeft natuurlijk niet, want met wat heen en weer schuiven kunt u voor hetzelfde geld meerdere malen weg. Als u zich tenminste de tijd gunt voor een paar mini-vakanties. 'Dagjes uit' zoge zegd, op een tijdstip dat zo'n tussendoor tje u het best past. Met de tram Op de recent in de RAI gehouden mani festatie VAKANTIEDAGEN is terecht een lans gebroken voor dit fenomeen. Pretparken mogen dan voor kinderen het einde zijn, de her en der in ons land georganiseerde evenementen zijn min stens zo interessant voor ze. Neem een boeiende plaats als Den Helder. Naast aan de zee gelieerde musea, zoals het Nationaal Reddingsmuseum 'Doms Rij kers' en het Marinémuseum is er het uit 1673 daterende Fort Kijkduin, met zijn honderden onderaardse geheime gangen. In de kazematten is zelfs een voor Euro pa uniek zee-aquarium gebouwd. De gla zen tunnel geeft een gevoel alsof u zich echt tussen de vissen bevindt: ze zwem men aan alle kanten om u heen en onder udoor. Tenslotte is Den Helder in 1997 (van 3 t/m 6 juli) thuishaven voor het grote 'SAIL '97', dat samenvalt met het 40- jarig jubileum van de Nationale Vloot dagen van de Koninklijke Marine. In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem gaat van de avond van 4 april af de tram rijden, die vóór de tweede we reldoorlog in belangrijke mate het straat beeld in Arnhem bepaalde. Ook de remi se is nagebouwd; het ludieke spoormate rieel wordt er nu permanent tentoonge steld. Goed beschouwd kunt u het hele museumterrein met ingang van het nieu we seizoen met de tram 'doen', waardoor u op slag reiziger door het verleden wordt. Er zijn trouwens nog drie musea die in 1996 bijzondere dingen laten zien. Onder de titel 'Uit Koninklijk Bezit' worden kunstwerken, archiefstukken en persoon lijke bezittingen uit de verzamelingen van de Oranjes tentoongesteld. De lokaties zijn het Noordbrabants Mu seum in 's-Hertogenbcsch (t/m 30 april), het Fries Museum in Leeuwarden (van 1/6 t/m 1/9) en het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. (21/9 t/m 1/12/ 1996). Aanleiding voor deze spectaculai re expositie is het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Huisarchief. De vele objecten geven hoe dan ook een verras sende kijk op de Nederlandse geschiede nis en het functioneren van de monar chie. Grenzeloos Zoekt u het toch liever 'over de grens', dan is België niet slechts dichtbij maar zo verrassend anders. Met name Vlaande ren is verrukkelijk veelzijdig. Als 't ware gemaakt om er korte (of lange) vakanties door te brengen. Dwalend per fiets of mountainbike door de 'stille Kempen', langs Turnhout, Oostmalle en Lille. Of wat zuidelijker, in Meetjesland, Land van Waas en Scheldeland, een befaamd zoetwatergetijdengebied met culinaire hoogstandjes als paling in 't groen en Kalfortse asperges. U kunt de rust ont dekken in Voeren en genieten van een streek die zich uitstekend leent om gren zeloze fietstochten en eindeloze wande lingen te ondernemen langs kapelletjes en veldkruisen. In dat land van bloesems. kastelen, gezellige dorpen, folklore en traditie, is eigenlijk alles te vinden dat u gewoonlijk honderden of duizenden kilo meters verderop zoekt. Kortom, België is het waard om nader bekeken te worden. Zelfs met een be perkt vakantiebudget komt u al een heel eind. De nieuwe reisgids voor 1996 'Vlaande ren Vakantieland' is daar heel duidelijk in. Met meer dan tweehonderd aantrek kelijk geprijsde arrangementen moet het te doen zijn om alvast het weekend te plannen dat mogelijk aan een langere vakantie vooraf gaat. Want dat zit er wel in! Nadere informatie: Belgisch Verkeers bureau, Haarlem, tel. (023) 534 44 34. Doe mee met het volleybaltoernooi dat morgenavond 16 maart gehouden zal worden in 'De Gooye' in Dirksland. Je kunt je vandaag nog opgeven per team van 6 personen of individueel. De kosten bedragen 2,50 p.p. We starten om 20.00 uur. Tot morgen! -17- ledereen is aanwezig. Klaas van Hendri- kus Kromnagel, Hendrik van Botter- diene. Frits van Kleinsmans, Bram van boer Heringa en anderen. Maar ook Freek de veldwachter is er. Hij zit te midden van al het volk in de herberg en men houdt zich niet meer voor hem stil. Freek luistert met verwarde gedachten. Want dit heeft hij nooit geweten. Harmen was toch 'n fatsoenlijke man, gunst, 'n vreumde netuuriuk, neet altied effen angenaam, maar 'n meidje anpak- ken, nee, dat had Freek niet gedacht. Driek is zuinig met schenken, hij wil de gemoede ren niet te erg verhitten. De jongkerels bent al drif tig genoeg. Hij wendt al zijn welsprekendheid aan om het jongvolk te overtuigen, maar het lukt niet. Veural die Frits van Kleinsmans, da's 'n oproerkraaier. Die m er eigenlijk neet eens bie wezen. Geert van Boksejan. Men mag eeuwig bliede wezen, dat die in de dienst zit, ans waren er ongelukken gebeurd. Heringa treedt biimen. As die ergens binnenkomt, dan weet men dat het ernstig is. Het volk acht de heideboer hoog, heel hoog. Het luistert als een kind naar zijn vader, maar soms zijn kinder opstandig, kijk maar naar Treeske van diezelfde boer. Ze luisteren vanavond niet. Gerrit en Heringa had den wel thuis kunnen blijven. Z^lfs Bram is aange stoken door de eensgezinde drift, die allen be heerst, ook hij roept om wraak, een best pak slaag voor de verkrachter. Hun komst helpt weinig en niet lang daarna springt Frits van Kleinsmans van zijn stoel en schreeuwt: „Wie geet er met?" Natuurlijk, ze gaan allemaal. Gerrit Silvius, Heringa, Driek en Freek worden door de opgewonden kerels op zij geduwd en blij ven wat verloren achter in het café, waar hun stemmen nu heel hol en vreemd klinken. „Laten wie er nog maar 'n borrel op drinken", zegt Heringa moe. „De jongeluu komt we! trug, dan is de woede uutgeraasd". Driek schenkt een borrel in een komt bij hen zit ten. „De ben bang", zegt hij. „De jongkerels bent zo vreselijk driftig". Freek springt op. „De ga er achteran", roept hij, en trekt zijn sabel alvast. Heringa trekt hem naar beneden. „Gaat zitten, Freek, ie kunt niks beginnen. Laat die jongeluu uutrazen". Freek zakt overwonnen weer neer. Hij neemt zijn glaasje op en drinkt het in één teug leeg. „Zo iets moet de veldwachter opknappen", zegt hij dan. „Dit is recht in eigen handen nemmen". „Kan best wezen, maar Harmen had van het meid- je af moeten blieven", zegt Driek. „'t Is een zaak veur de veldwachter", houdt Freek vol. „Kan best wezen, maar ie holt oe erbuten". Dat doet Freek ook. Hij houdt er zich buiten. Hij drinkt nog een borrel en gaat dan naar huis. De achterblijvenden kijken hem na. Van Freek hebben ze geen last meer. Bij Harmen is de boel kort en klein geslagen. Harmen zelf is er tamelijk genadig afgekomen. Een paar gekneusde ribben, een gat in zijn hoofd en twee blauwe ogen. Zijn molen is er erger aan toe. Een wiek is ver nield en zal moeten worden vervangen door een nieuwe, maar dat kan lang duren, want Harmen heeft geen werk. De maalinrichting is ook geha vend. De touwen zijn doorgesneden, de opvangbak is kapot. Als 's avonds laat iedereen terugkeert naar huis, is men voldaan. Bram zit breeduit te vertellen in de kattebak, ter wijl zijn vader nors en stroef ment. Gerrit Silvius is lopend naar huis gegaan. Hij heeft het aanbod afgeslagen om met de Heringa's terug te rijden. Gerrit prakkezeert. Hij prakkezeert over de gebeurtenissen in het dorp. Heringa mocht dan vol goede moed zijn over de uitgeraasde woede. Gerrit denkt nog steeds met schrik aan de terug komst van Geert van Boksejan. Die jongkerel neemt er geen genoegen mee dat anderen zijn zaken hebben opgeknapt. Hij prakkezeert meer dan alleen over Geert. Die zit veuriopig in Brabant, 'n best ende vort. Veurige maand is hie veur de leste keer thuus geweest. Toen zee hie tegen Minke: „As ik nou trugkomme, ga ik neet meer vort". En dat is pas over twee maanden. Nou ja, zeuven weken dan. Dan kan de woede wel gezakt wezen. Tegen die tied zullen ze hem wel overtugen dat wraak niet meer neudig zal wezen. Nee, Gerrit prakkezeert meer. Hij ziet steeds weer het hoogmoedige gezicht voor zich van Treeske. Dat Treeske, dat daar zat met die kerel. Hu, wat een fat. Hoe kon ze er zin an kriegen? Dat Treeske van boer Heringa spookt Gerrit door de kop. En hij begrijpt het zelf niet. Dat Treeske is toch wel 'n lesten waar ik miene gedachten bie zol hebben. Dat wicht is zo greuts, daar is het ende van vort. Met heur verjaardag neudigde ze nooit meidjes uut van het dorp; als ze eens gevraagd werd op een eenvoudig verjaarsfeestje van een van de wichter uut 't durp, dan zee Treeske: „Wie denk ie wol, wie ik bin? De ben Treeske Heringa en ik kom neet bie jullie". Ja, toen kon Treeske nog dialect praten, dat schient ze nou helemale verleerd te wezen. Nou praat ze allene maar hooghaarlemmerdieks en ze heeft een vrieër uut Greuningen, een student, en heur ogen blieft gesloten veur de aard van die kerel. Ze ziet neet dat het die kerel um heur centen is te doen, dat ziet Heringa wel 'en sien vrouw ook, daarum bent ze zo stroef tegen die fat. Al die dingen overdenkt Gerrit Silvius en hij komt tot de verbazingwekkende ontdekking: „Ik ben verliefd op dat heugmoedige wicht van de boer. De moetwel gek wezen". Hij slaat zich voor de kop, schudt zijn blonde haren, verliest er de pet door en zoekt hem weer op in het donker. Nou heb ik nog nooit, ik ben verliefd en ik ben ne tuuriuk harstikke gek, want allene 'n sufferd as ikke wordt verliefd op een meidje dat in de eerste plaatse al verkering heeft en in de tweede plaatse nog te greuts is um 'n arbeider an te kieken. Hij snapt zichzelf niet. Onzeker gaat hij op huis aan. Zijn moeder zal nog wel op wezen, het ouwe mens kan slecht de laatste tijd. Bezorgd haast hij zich. Treeske is vergeten. Och, het zal wel een be vlieging wezen, zo iets overkomt iedere kerel wel eens een keer. Als hij morgen aan de slag weer nuchter is en hard moet pezen bij Heringa, dan zal hij lachen om deze gedachten. Hij heeft een borrel te veel gehad. Moeder Silvius zit nog op. Janneke is bij haar. Als Gerrit hen verwijt dat ze nog niet naar bed zijn, begint moeder Silvius te lachen. „Wat heb ie, Gerrit?" „Ddee?" vraagt Gerrit. „Ie bent afwezig, jongen". „Waarum zol ik afwezig wezen", bromt hij. „Ie verbeeldt oe maar wat". Hij loodst zijn moeder naar bed, stuurt Janneke naar haar rustplaats en verdwijnt ook naar boven. Maar als hij zich uitkleedt, komt Treeske weer door zijn hoofd fladderen: Hij gooit zich om en om. Hij is boos op zichzelf. Verdreeid nog an toe. Dat wicht van Heringa nog wel! (wordt vervolgd) Normaal Streef- Totaal streef- jaar- verbruik vei bruik ver m' bruik 500 16 8,00 308 154,00 600 19 9,50 372 186,00 700 22 11,00 436 218,00 800 26 13,00 499 249,50 900 29 14,50 563 281,50 1000 32 16,00 627 313,50 1100 35 17,50 692 346,00 1200 39 19,50 758 379,00 1300 42 21,00 823 411,50 1400 45 22,50 889 444,50 1500 49 24,50 950 475,00 1600 52 26,00 1014 507,00 1700 55 27,50 1081 540,50 1800 59 29,50 1145 572,50 1900 62 31,00 1212 606,00 2000 65 32,50 1275 637,50 2200 72 36,00 1406 703,00 2400 79 39,50 1536 768,00 2600 85 42,50 1668 834,00 2800 92 46,00 1799 899,50 3000 99 49,50 1931 965,50 3500 115 57,50 2256 1128,00 4000 132 66,00 2588 1294,00 4500 149 74,50 2919 1459,50 5000 166 83,00 3246 1623,00 5500 183 91,50 3577 1788,50 6000 200 100,00 3909 1954,50 6500 216 108,00 4240 2120,00 7000 233 116,50 4573 2286,50 7500 250 125,00 4901 2450,50 8000 267 133,50 5237 2618,50 8500 284 142,00 5569 2784,50 9000 301 150,50 5899 2949,50 9500 318 159,00 6234 3117,00 10000 335 167,50 6567 3283,50 De wee letters voor het letterspel van de se week zijn K en B (tabelnr. 19) Omschrijy Afgelopen beneden h week lag de buitentemperatuur iets et normale niveau en de windsnel- heid was n armaal Weergegevens Valkenburg (ZH) Berekeningsmodel NV EN ECO, Energiebedrüf Den Haag, Voorburg (voor geheel Zuid-Holland) NVM kHKBAW door John de Rijke De Arnhemse elektrische tram rijdt nu over het hele complex van het Nederlands Openluchtmuseum, met vijf haltes (ing. j. a Bonthuis)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3