Plaatwerk PI IS Goedereede, 'beschermd' stadsgezicht? Der Helmut, verliefd op Goeree, stichtte er galerie/atelier het Röderhaus Icievit warmte Iglo-Ola past oi|anisatie produktiebedrijven aan PvdA Middelhamis OPEN JEUGDWERK alle merken Garage Knöps B.V. VRilDAGtis ^- COI^ MELI55ANT A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Ramoco b.v, Braderie/sponsorloop 'de inktvis' VRIJDAG 15 MAART 1996 No. 6486 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Oranjevereniging Stellendam De oranjever. Stellendam organiseert op en rondom Koninginnedag o.a. de volgende activiteit: multi- kamp (voor ploegen) met kelnerrace, Deelnemers aan de multikamp (voor de ploegen) kunnen zich aanmel den tot 2 april a.s. bij W. J. Hansen, tel. 491027. „Op een recht zwart kousen been. Dunne rokjes opgeheven, Dansend in de vroege regen En de tuin voor zich alleen. met haar smalle voet in 't gras Ingetogener en lomer Staat zij later in de zomer na te peinzen hoe het was. Voller wordend met de dagen. Vastgegroeid in 't ogenblik. Bestemd, mijn zusterstjes - als ik - Te wort'len, rijpen, vrucht te dragen" M. Vasalis En dat is precies wat ons nog rest in Goedereede: „na te peinzen hoe het wasDat bij uitstek fraaie appelboom pje, zo toevallig eens ontsproten aan een weggeworpen appeltje op het talud langs de Havenkant, „vastgegroeid in 't ogen blik", zal nooit meer wortelen, rijpen, vrachtjes dragen. De vreugde van zove- len om dat schitterende roze-witte bloe- sembouquet in het voorjaar in dat Haven- hoekje is voorgoed voorbij. Zo strategisch was dit pitje terechtgeko men, dat 't „welhaast zo had moeten we zen", leek het. Goedereede binnenkomend langs de Ha ven, gaf het met de andere bossages in het talud nog even exact de illusie weer van het oude beeld van dit stadje: de Ha venkom met de fraaie, oude huizen rond om, de Toren op de achtergrond. Een mooi stil plaatje. - Om heel zuinig op te zijn. - Komende over de brug werd dit beeld abrupt verstoord, een markt vol blik, kris-kras 'gedumpt', de meest volle en ongeordende parkeerplaats van Neder land. Enfin, daér hebben we nu, Goede reede binnenkomend, meteen een riant gezicht op. Het blik grijnst ons van verre reeds tegemoet. „Maar dit gaat veranderen!" heeft men mij reeds geruststellend toegeroepend. Zo ja, dan is dit een pluspunt. De ga hier straks nog graag even verder op in. Het sierlijke plaatje is evenwel voorgoed ver leden tijd. Elk weldenkend mens met enig gevoel voor schoojiheid moet dit wel betreuren. Een 'beschermd' stadsgezicht, waar Goedereede zich op kan bogen, houdt namelijk niet alleen in: gerestaureerde gebouwen, het is de totaliteit, de hele en tourage, die 't hem doet. De gebouwen zijn slechts een deel van het geheel. „Het was toch een pure vreugde om naar te kijken, elk voorjaar weer die dikke, roze knoppen daar in dat hoekje van de Haven, en dan die witte bloesems, "als een bruidsbouquet, zo ongewild geënsce neerd, juist daar, mijmerde de heer Kees Goekoop in een gesprek met mij. „On- derlangs 't erf van broer David - langs de Achterhavenkant - is men ook danig te keer gegaan. Snoeien zal van tijd tot tijd nodig zijn, maar hier resten nog slechts knoestige stronken". Wel eens 't Minnewater in Brugge beke ken? Brugge is beroemd om zijn 'kijk- plaatjes', blijvend mooi. De heb de indruk dat daar met overleg en zicht op 't geheel te werk gegaan wordt. De weet, dat 't theatraal klinkt, maar dat moet dan maar even: ik kan wel janken! O zeker, ook ik weet, dat er ergere din gen op deze '.!'°;?'d gebeuren. Dicht bij zijn 't „de kleine dingen, die 't hem doen", die je blij of verdrietig maken. Dus resoluut de Dienst Beplantingen op gebeld met de vraag: „Wat mag toch wel de heel dringende rede geweest zijn, dat jullie onze appelboom en alle andere bossages langs de Havenkant zo grondig verwijderd hebben?" Tegen de iepziekte, zoals met de mooie hoge bomen op 't dijkje, konden wij niet op. Dat is onver mijdelijk. Nu, „er waren mensen, die daar last van hadden", zo deelde de heer Tanis, hoofd van de Dienst Beplantingen mij mede. „En wij hebben alle kanten opgeschoond". Nu, dat is te zien. Vroeger bloeiden daar nog wilde crocus- jes en narcisjes in 't gras, zelfs wilde bieslook, een natuurlijke vegetatie. Alles is nu weg, schoon, leeg en kaal. Kamer breed tapijt langs de Haven. Laten we dan meteen de Markt maar asfalteren, schoon en glad, wie weet welke inwo ners zich al jaren ergeren aan die hobbe lige kinderhoofdjeskeien, waar je zo lek ker over struikelen kan. Wat is 'last'? Last van een boompje, dat in een talud groeit? De zie 't als last van 'vuulte'. Vuulte is alles, wat zomaar durft te groeien. Zoals een boom in een talud. Die hoort daar niet, die hoort in een boomgaard en anders niet. Welbeschouwd is de hele prachtige levende vrije, wilde natuur om ons heen - niet aangeplant en in perken gerang schikt - één grote bak met 'vuulte'. Den ken kwekers en hoveniers er wel eens aan, dat alle mooie planten, struiken en bomen, die nu onze tuinen en parken sie ren, hun oorsprong vinden uit diezelfde 'wilde' natuur? En alles groeide en bloeide zoals God het bedoeld had. Al- Toen de appelboom er nog stond, ze was inmiddels minstens eens zo groot geworden. Den Hertog-ijs gaat dicht: UTRECHT - Iglo-Ola, Unilevers doch teronderneming voor ijs- en diepvries- specialiteiten, heeft het voornemen de organisatie van haar produktiebedrijven in Hellendoom, Melissant en Wilp aan te passen. De maatregelen zijn noodzakelijk om de produktiekosten voor ijs verder terug te brengen en de concurrentiekracht te ver hogen. Uitvoering van de plannen bete kent volgens de directie dat 98 banen komen te vervallen. Iglo-Ola telt momen teel 313 medewerkers op haar drie pro- duktielocaties en 187 op haar hoofdkan toor in Utrecht. Verplaatsing van de produktie van Her tog-ijs van Melissant naar Wilp en Hel lendoom is volgens Iglo-Ola onvermij delijk. De directie is tevens van plan de produktie van diepvriesgebak in Hellen doom uiterlijk in maart 1997 te beëindi gen. Gezien de afspraken, gemaakt tijdens de ovemame van Den Hertog in juii 1995 zou een verplaatsing van de produktie vanuit Melissant niet vóór 1 juli 1998 kunnen plaatsvinden. In verband met de noodzaak de concurrentiepositie snel te verbeteren, zal de directie van Iglo-Ola echter met de betrokken werknemers en hun vertegenwoordigers overleggen om deze datum met een jaar te vervroegen. Uitvoering van de plannen voor een betere capaciteitsbenutting zou het ver lies betekenen van 62 banen in Melissant en 61 in Hellendoom. Een 25-tal nieuwe arbeidsplaatsen in Wilp en op het Utrechtse hoofdkantoor van Iglo-Ola zal waar mogelijk worden bezet door medewerkers uit Melissant en Hellendoom. Door gebmik te maken van herplaatsingsmogelijkheden binnen Uni lever en van outplacement-programma's zullen gedwongen ontslagen zoveel mo gelijk worden voorkomen. leen de mensen wisten het - zoals altijd - beter. Zoveel stemmen bereikten mij in deze - verontmst, maar ook verontwaardigd! - dat ik daar niet ongemerkt aan voorbij kan gaan. Waarom geen enkel overleg, waarom geen inspraak? Wij zijn toch om wonenden? Wel, uw onbedoelde en zeker ongewilde antwoord was het geluid van de motorzaag, als een dief in de nacht. De nog aanwezige ijsvloer in de Haven speelde hierbij een behulpza me rol. 't Gaat soms maar om 't 'gelijk' van één enkele burger. Zoals 't gelijk van "de vader van Jan', anecdote, die mij nu even te binnen schiet. Tot voor kort werd er elk jaar in Den Bosch de ouderdag ge houden van het Nederlandse legér (de Landmacht). Ouders zagen daar hun jon gens zeer perfect in 't gelid marcheren, opgepoetst en geheel in stijl. Voor een op een podium geplaatste hoge militaire overste. „Zag je die éne jongen?" riep een opgewonden vader. „Die ene jongen, die in de pas liep? Dat was Jan. De hele troep uit de pas en alleen Jan erin, gewel dig toch zo'n jongen!" Nu, ik geef de gemeente het gelijk van „de vader van Jan". Al is 't maar één mens, die aan voelt en aangeeft wat een zooi al die stomme takken daar doen, nou wég dan toch met die zooi! Gek toch, memoriseer ik even, dat in een tijd, dat alles gemotoriseerd, geëgali seerd, gemoderniseerd wordt - 't no non- sense-tijdperk - juist zoveel mensen hechten aan 'wat vroeger was', de rust, de kalmte, de ongewilde schoonheid van weleer. Die nostalgie is groot. Dat wat ons nog rest, willen we zo graag behou den, behoeden en beschermen. Treuren over wat er nu verdween, dat helpt niet. Ik vraag mij af: zou het niet mogelijk zijn daar bovenlangs het talud een serie appelboompjes neer te zetten? Dhr. Roder in z'n galerie, geflankeerd door een door hem gemaakt wandkleed met de dom van Goedereede. Bruggeman kun je heten in Goedereede, Goekoop of Soe- teman, van Heest of Erltelens, maar ene Roder moet een vreemde eend in de Goereese bijt zijn. De van origine Duitse Helmut Roder (57) is ganz verliebt op het stadje, ook op de mensen trouwens en vast heeft'ie zich voorgeno men dat slechts de dood hem nog van hen scheiden zal. Uitermate gelukkig is dhr. Roder in z'n prachtige monumen- tenpand Noordzijde Haven 13, dat hij het Röderhaus genoemd heeft. Hij is kunstschilder en maakt, met naald en luchtdruk pistool, (handtufting heet dat) prachtige wandkleden, hij stelt ze ten toon in de sfeervolle mimte die het Röderhaus biedt, m-mte genoeg om ook gastexposities te herbergen en zo ge beurt dat dan ook, met veel aanloop tot gevolg, Goereeërs, die bij Helmut aanlopen, zomergasten, vooral z'n Duitse landge noten, maar ze komen eigenlijk overal vandaan. De heer en mevrouw Roder hebben er hun paradijsje gescha pen, met een groot atelier, leef- en slaapmimte te over, want eigenlijk waren het oorspronkelijk twee huizen, een gezellige woonkamer en overal degelijke Duitse antieke kasten en kisten die niet nalaten het Röderhaus de grandeur te geven die bij zo'n monumentenpand behoort. Der Helmut kwam zo'n 24 jaar geleden naar Ouddorp, in een huisje op de Jonkerstee, om als zoveel van z'n landgenoten te genieten van de frisse lucht, van zee en strand, maar z'n voor keur ging nóg meer uit naar de charmes van het oude stadje, vooral als daar de donderdagochtendmarkt werd gehouden. Dan mengden ze zich onder 't Goereese volk om na afloop na te genieten op het terras van de Gouden Leeuw. Zelf heeft dhr. Roder ook een horeca-verleden en kennelijk heeft hem dat geen windeieren gelegd, want hij bleek in staat Noordzijde Haven 13 te kopen en in bouwtechnisch goede staat te brengen. Dat was wel nodig want het dak bleek zo lek als een zeef te zijn. Achter het huis een mooie beschutte tuin en daarachter nog het wagenhuis, een prachtig bezit, vooral als de zon het stadje koestert. Dan lééft het Röderhaus, dan is het 'Open' zoals een bordje op de granieten stoep dan laat weten. Men zal begrepen hebben dat de fam. Roder, van wie de 3 zoons al uitgevlogen zijn, vanaf begin zeventiger jaren talloze ritjes naar Ouddorp heeft gemaakt, 300 km van hun woon plaats Wuppertal, die ze in '92 voor Goedereede hebben ge ruild, zonder enige spijt, alleen maar met de verrukking dat ze 't in Goedereede zo vreselijk goed getroffen hebben. Hij voelt wel aan dat niemand op een Duitse mede-bewoner zat te wach ten, maar te blijer is hij volledig te zijn geaccepteerd. Hij leert Hollands, op een cursus in Middelhamis, en hij kent de Goereeërs al bij hun Goereese namen. Maart van Teun van Leun bijvoorbeeld. Dhr. Roder zal z'n exposities ook in onze krant bekend maken, maar nou eerst de Commissaris van de Koningin die bij haar bezoek aan Goedereede op vrijdag 22 maart, ook het Röderhaus zal bezoeken. Als ze 't zo naar de zin heeft als wij zal de chauffeur langs Goerees' Noordzijde Haven lang te wachten staan! Ook in de maand maart komt de Partij van de Arbeid Middelhamis naar u toe. Heeft u vragen, suggesties, op- of aan merkingen naar aanleiding van onze standpunten, laat het dan horen. Bent u het niet eens met ons beleid? Ook dat willen we weten. Wilt u informatie? Daar zorgen we voor. Op maandag 25 maart a.s. komen we naar 't Diekhuus in Middelhamis. U kunt daar terecht van 19.00 tot 20.00 uur. Woont u in een andere kem van de ge meente Middelhamis, dan kunt u natuur lijk ook langskomen, maar op 22 april komen we naar Ons Dorpshuis in Nieuwe Tonge en op 24 juni in 't Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet. Ook dan bent u van 19.00 tot 20.00 uur van harte weDeom. Tot vreugde van al die mensen, die mij nu benaderden? Mijn man en ik schen ken graag het eerste boompje. Wie volgt? Welke 'sterke' argumentatie zou men hier tegenover kunnen aanvoeren? De ben zeer benieuwd. Wijd ik mij nu nog graag even aan het 'blik' op onze Markt. En dat is op som mige dagen - maar meestal - werkelijk ten hemel schreiend. Waar nog maar één enkel plekje is, daar staat een auto, voor 't Hotel, voor 't oude gemeentehuis, opzij rondom de gehele Markt, de gehele middenruimte in rijen dik opgevuld, voeg daar in de zomer nog de Touring cars aan toe, er blijft nog slechts een looppad over. Dat 't ook anders kan, zien we op hoog tijdagen: Koninginnedag (muziektent midden op- de Markt), oude ambachten en rommelmarkt. En ook gewoon: op Donderdagmorgen is er de weekmarkt. De auto's zijn plotseling elders. (vervolg op binnenzijde van dit blad) NIEUWE TONGE Ha jongelui. Hier zijn we weer, het JWC van Nieuwe Tonge. D.V. 16 maart hebben we weer een open avond, we zitten dan weer gezellig bij elkaar en je kunt een spelle tje doen, ook de tafeltennis staat weer klaar. Er is ook weer snoep enz. te koop. Vanaf 14 jaar zijn jullie weer van harte welkom. Komen jullie allemaal, tot a;S. zaterdag. Groetjes, het JWC Nieuwe Tonge RENAULT-dealer atf« DIRKSLAND Op zaterdag 23 maart van 10.00 tot 14.00 uur organiseert openbare basis school 'de Inktvis' te Dirksland de jaar lijkse bradrie met daaraan gekoppeld een sponsorloop door de leerlingen. Het ingezamelde geld zal worden be steed aan een nieuwe stuurkar voor de kleuters, computersoftware voor alle groepen en boeken voor de schoolbiblio- Üieele. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 u ZIE ONZE ADVERTENTIE VERDEROP IN DEZE KRANT AUTOBEDRIJF ttlüiflISilliil^iMMIMIIMlilidaÊlÊSSIi 9 'S- WfK Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 5353 Fax:(0187)612280 BIVIWIVIAAKT RIJDEN GEWELDIG. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VmCO - «TUCHO - fdEPOHTAOC - POTXMIwnE ^^^BQ3^^^ 3S-ni»loon 10187) e$1B12/FÊX 883734 Prktlhop-HogKeoom 172-TtMoonpitV 462400 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1