EHAnPEII-IIIEmi/S Toppedijne' nieuwe baby speciaalzaak in Middelhamis Gezond bewegen Raad Middelhamis verlaagt reinigingsrechten Tweede lustrumfeest Voor de burgers haast niet te geloven! bij Autobedrijf Cor Melissant Winteruitvoeringen 'Apollo' 2e Blad DINSDAG 12 MAART 1996 No. 6485 Zoek maar op in het woordenboek, 'poppedeintje'; een kooswoordje wordt het genoemd voor een 'op een pop lijkend persoon', en precies dat kleine volkje is de doelgroep waarop de nieuwe baby-speciaalzaak 'Poppe- dyne' in Middelharnis zich richt. De 23-jarige Anne-Petra Visser uit Mid delhamis is altijd al gek op dat kleine grut geweest. Kleuterleidster wilde ze dan ook worden maar haar opleiding is toch de adminis tratieve kant opgegaan, maar ze heeft er niet écht plezier aian beleefd. Dat hoopt ze wél te vinden in haar win kel Schoolstraat 48, het hoekpand waarin voorheen modeboetiek Chow gevestigd was. Anne-Petra heeft de beschikbaar ruimte niet volgepropt, maar ze heeft de spulle tjes die ze voert lekker ruim uitgestald, het speelgoed, leuke treintjes, speelgoed diertjes, puzzels, muziekdoosjes, ach, noemt u maar op waarmee de kleintjes tot anderhalf jaar worden omringd. Kleertjes ook, sokjes, trappelzakken, gewoon heel gezellig om er wat rond te neuzelen voor iemand die een cadeautje zoekt of zelf in 't gelukkig bezit van een poppedeine is. Anne-Petra hoopt dat velen de weg naar haar winkel zullen vinden en al doende hoopt ze te leren welke artikelen in haar assortiment worden verwacht. Dat weet ze nog niet echt, ze is daarin op haar goeie gevoel afgegaan; dat zal haar vast niet bedrogen hebben. MIDDELHARNIS - Kruiswerk ZHE Gezondheid Service start op 19 april 1996 met een nieuwe cur sus 'Gezond Bewegen' voor men sen met beperkingen ten gevolge van een chronische ziekte of handi cap. Veel mensen met een chronische aandoe ning of handicap hebben door de aard van hun ziekte last van stijve spieren, die belemmerend kunnen zijn bij de dage lijkse routine. Dingen niet (meer) kun nen, brengt soms ook spanning en het gevoel geïsoleerd te zijn met zich mee. Gezond bewegen, toegespitst op de eigen ziekte dan wel handicap, kan een bijdra ge leveren om in een betere belans te komen, nodeloze inspanningen te ver mijden en een goed evenwicht tussen spanning en ontspanning op te bouwen. Bent u zo iemand, dan is de cursus 'Gezond Bewegen' wellicht iets voor u. U wordt in de gelegenheid gesteld op een ontspannen manier en onder deskun dige begeleiding, deel te nemen aan bewegingsactivitei'ten met als doel behoud of het bewerkstelligen van opti maal functioneren in lichamelijk, geeste lijk en sociaal opzicht. Ook wanneer u (regelmatig) in een rolstoel zit, kunt u in een groep meedoen. Centraal staat het plezier hebben in bewegen, plezier heb ben in het onderlinge contact en het ver krijgen van (meer) zelfvertrouwen in de eigen bewegingsmogelijkheden. Voor wie? De cursus is zoals gezegd voor mensen van jong en oud (ook mensen onder de 55 jaar kunnen aan deze cursus deelne men!!!) met een chronische aandoening dan wel handicap; ook voor 'rolstoelers'. Hier enkele voorbeelden: reuma, Parkinson, cara, hart/vaatziekte, spier ziekte, diabetes, slechtziendZ-horend, overgewicht. Het leveren van prestaties is niet belang rijk; de docent richt zich op wat u (nog) kan. U bepaalt zelf hoe ver u wilt gaan. Doorlopende activiteit De cursus gaat van start op vrijdagoch tend 19 april a.s. in 'Het Diekhuus' te Middelhamis. De bijeenkomsten duren één uur, van 9.30 tot 10.30 uur. Er wordt drie kwartier bewegings- en speloefenin- gen gedaan, daarna is er koffie/thee. De eerste les is een gratis proefles; wanneer u besluit verder te gaan, ontvangt u een acceptgirokaart van het Kruiswerk. De kosten zijn: ƒ110,- per half jaar voor DIRKSLAND - Autobedrijf Cor Melissant bestaat deze maand tien jaar. Reden omdat op spectaculaire wijze te gaan vieren. Hoogtepunt tijdens dit tweede lustrumjaar is het open huis op vrijdag 15 en za terdag 16 maart. Gedurende deze twee feestdagen is er voor jong en oud van alles te beleven. Onder het genot van een hapje en een drankje kunnen bestaande en nieuwe re laties kennis komen maken met het gloednieuwe occasion drive-in park. Het team van Cor Melissant staat klaar om hen wegwijs te maken in het ruime aan bod occasions in alle prijsklassen. Tege lijkertijd vindt tijdens het open huis de introductie van de nieuwe Mazda 121 plaats. Een primeur voor de regio. Het is niet alleen een kwestie van kijken. Iedereen kan zijn voordeel doen dankzij de speciale aktie-aanbiedingen. Zo dingt elke bezoeker mee naar 1 minuut gratis winkelen in een bekende supermarkt. En wie serieus overweegt een andere auto aan te schaffen, krijgt in ieder geval een aantrekkelijke waardecheque in handen. Alle occasions zijn namelijk voorzien van een ballon waarin zo'n cheque met Open Huis voordeel zit. Ook de kinderen zullen zich kostelijk vermaken met kinderfilms en schmin ken. Bovendien is er een ballonnenwed strijd waarmee ook zij leuk in de prijzen kunnen vallen. Het Open Huis bij Autobedrijf Cor Me lissant is op vrijdag 15 maart van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag 16 maart van 10.00 tot 18.00 uur. NIEUWE TONGE - Op 16 en 30 maart aanstaande zijn in Nieuwe Tonge de jaarlijkse uitvoeringen van muziekvereniging 'Apollo'. Wat is er gebeurd bij 'ApoUo', zult u zich afvragen? Kunnen ze het publiek niet kwijt op één avond? We verwachten inderdaad een grote belangstelling voor de uitvoering. De werkelijke reden voor de splitsing is de uitbreiding van de vereniging met een jeugdorkest. Hierdoor leek het ons als bestuur onmogelijk alle programmadelen op een avond te brengen. Ieder deel van de vereniging krijgt de benodigde tijd zonder dat het voor het publiek verve lend wordt. Een uitvoering in een nieuw jasje met hopelijk een goede formule. Op 16 maart zijn de volgende onderdelen die zich aan het publiek presenteren. De Alpenkapel onder leiding van H. Kom met aansluitend een programma van de miniretten en majoretten onder leiding van L. van Zanten-Zweeras en M. Note boom. Na de pauze zal voor u optreden het jeugdorkest onder leiding van H. Verweij. Hopelijk zien we u als publiek terug op 16 en/of 30 maart in 'Ons Dorpshuis'. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Bent u een verenigingsmens en draagt u 'Apollo' een warm hart toe, neem dan contact op met onderstaand telefoon nummer. Wij vragen van u geen finan ciële bijdrage maar wij Vragen aan u of u wilt meewerken aan een van de vele acti viteiten die door 'Apollo' worden uitge voerd. Denk er eerst eens over na voor dat u nee zegt en lijkt het u wat, bel dan met (0187) 612125. leden van het Kruiswerk en 165,- per halfjaar voor niet-leden. Voor meer informatie en opgeven kunt u terecht bij Kmiswerk ZHE Gezondheid Service, tel. (06) 0992299 (gratis), elke werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur. yy 'yy „Voor de burgers bijna niet te geloven...!", heeft CDA-raadslid de heer Hutink donderdagavond in Middelharnis' raadsvergadering verrukt uit geroepen, toen hij meebesliste over het voorstel de reinigingsrechten te verlagen. „Heel uitzonderlijk!", prees de heer Hutink en natuurlijk stem de liij in, met alle anderen trouwens. Door de heer Van de Berg werd eraan herinnerd dat de kavels nog vorig jaar bestemd leken voor de bouw van wissel- woningen ten bate van de huisvesting van asielzoekers, maar later werd daar van afgezien en zijn asielzoekers ver spreid in de gemeente opgenomen. Geen 'gelukkige zaak', vond wethouder mevrouw Van Eek dat temeer omdat de gemeente daardoor een groot bedrag aan subsidie is misgelopen. De heer Holle- man (Lijst Hoogzand) moest er maar niet prat op gaan zich tegen de bouw van die wisselwoningen te hebben verzet, vond mevrouw Van Eek, maar de heer Helle man had daar zéker geen spijt van, een zo grote concentratie zou zeker tot moei lijkheden hebben geleid, was zijn over tuiging. Beschermd dorpsgebied Ingestemd werd met het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het te beschermen dorpsgezicht van Middel hamis en Sommelsdijk. Het laatst geno men voorbereidingsbesluit dateerde van "vorig jaar maart en na één jaar heeft dat niet langer rechtskracht. Opnieuw werd nu een voorbereidingsbesluit genomen waarmee sloop van beeldbepalende gebouwen kan worden voorkomen. Legesverordening De legestarieven worden door de provin cie met 2% verhoogd en zo diende dat ook de gemeente te doen. Alleen de heer C. J. Hameeteman (RPF) maakte beden king tegen de leges van 15,- (per kwartier) voor het doen naspeuren van in het gemeente-archief bemstende stukken en 5,- voor een afschrift of fotokopie. De heer Hameeteman stelde voor de bedragen terug te brengen naar resp. ƒ10,- en ƒ1,50 („want voor drie fotoko pieën zou je de prijs van een heel pak papier betalen"). De stemming daarover deed het voorstel met 10-7 schipbreuk lijden. J. C. van Gentschool De o.b.s. 'J.C. van Gent' te Sommelsdijk zal met twee lokalen worden uitgebreid. De raad stelde een krediet van 365.000 gulden beschikbaar voor deze opplossing die in onderwijskundig en financieel opzicht de beste lijkt te zijn, al verdient het, zo vindt de raad, bepaald geen schoonheidsprijs. Het schoolgebouw heeft al meerdere ver bouwingen en aanpassingen ondergaan. Voor de toevoeging van nog twee loka len rest nog één mogelijkheid, op de hoek Ringstraat en Molenlaan. Het wor den systeembouwlokalen waarvan de buitenmuren in baksteen worden uitge voerd. Door de raad, onder andere door de heer Van de Ketterij, werd nog wat gefiloso feerd over wellicht een andere mogelijk heid, zelfs nieuwbouw in de Everdina- polder zou een optie kunnen zijn, maar vanuit het college werd erop gewezen dat in de Westplaat/Everdinapolder geen ruimte voor bijzondere bebouwing is vastgelegd. Voor schoolbezoek zullen de bewoners van het nieuwe bestemmings plan op de bestaande scholen zijn geo riënteerd. Dé heer Rijvers leek daarover z'n twij fels te hebben, in elk geval ziet hij met belangstelling uit naar de onderwijsvisie van het college voor de komende perio de. De aanbouw zoals zal worden gepleegd aan de J. C. van Gentschool zal op korte termijn wellicht een oplossing bieden, maar nu al is de school nauwe lijks meer uit z'n oorspronkelijke opzet te herkennen. De lokalen zullen gebouwd worden zoals voorgesteld, voor de groepen 13 en 14. Het streven is ze volgend schooljaar gereed te hebben. Woningbouw aan de Sperwer Op een bouwperceel aan de Sperwer zul len door de woningbouwvereniging 'Middelharnis', in drie bouwlagen, 22 sociale huurwoningen worden gebouwd. Op een kleinere kavel komen twee min- De J. C. van Gentschool met midden, bij de schoorsteen, de plek waar de lokalen worden aangebouwd. dervalidenwoningen met elk een boven woning,. De grond is bestemd voor 'gemengde doeleinden' maar de raad werd gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen. Bij de vaststelling van de begroting 1996 was er gemurmureerd tegen de hoogte van het tarief, de toepassing zelfs van een trendmatige verhoging, want de raad had kennis van de matiging van de tarie ven door de AVR. Wethouder Slootweg nam toen de oppositie de wind uit de zei len met de mededeling dat ook de exploitatiekosten van de veegauto uit de opbrengst reinigingsrechten diende te worden betaald, maar dan nog over schreed de opbrengst de wericelijke kos ten. Voor '96 blijken de kosten 113.400 gulden te hoog geraamd, waarom het college een tariefsverlaging voorstelde van 20,- per meerpersoonshuishouden en 16,- voor een eenpersoonshuishou den. De raad was zeer tevreden. „We zijn er zeer verheugd over naar de burger toe iets goeds te melden te hebben", ver klaarde de heer Van den Berg, al was hij nog wat beducht voor een nieuwe creati viteit van de wethouder. De heer Hooyman (PvdA) liet niet na een compliment toe te denken aan Lijst Hoogzand 'voor de standvastigheid waarmee ze een tariefsverlaging op hun politieke agenda hadden gezet'. De heer Holleman (Lijst Hoogzand) was derhalve niet ontevreden al wist hij de verlaging niet echt schokkend, en slechts een klein begin te zijn in een tijd van eindeloze belastingverhogingen. Tenslotte was iedereen er blij mee en het was ook de heer Vroegindeweij (VVD) die eraan herinnerde zich voor verlaging te hebben ingezet. Wethouder Slootweg wist het: „Een overwinning heeft vele vaders, maar een mislukking is een weeskind". De Pannebakker Aan de o.b.s. 'De Pannebakker' zal groot onderhoud worden gepleegd, waarvoor een krediet van 359.500 gulden werd gevoteerd. -16- „Gunst, ik dacht dat het heidevolk zo mig was...", begint Ferdinand al, maar de gloeiende blik, die Bram hem toe werpt, doet hem zwijgen. Je weet met die lui nooit waar je aan toe bent. Thea's vader schijnt goed in de slappe was te zitten, maar zuinig! Hij had ver wacht dat die boer wel hoog tegen hem op zou zien. Tenslotte is het niet iedereen gegeven een dokter als schoonzoon te krijgen. De meeste boeren hebben daar wel een paar centen voor over, maar Heringa niet. Het is voor Thea, anders ging hij subiet terag naar Groningen. Hij ziet de broer van Thea verdwijnen. Waar maakt die zich dmk over? Waarom laat Heringa zich zoveel gelegen aan dat heidevolk? Het wil toch niet anders? In de stad kunnen ze allemaal hun brood krijgen, maar ze blijven hier zitten. Lie ver armoe lijden dan het beter hebben in de stad. „Neet te late, heur", roept vrouwe Aaltje Bram na. Hij roept iets temg, maar het is niet te verstaan voor de twee verliefden in de keuken. Als Aaltje terugkeert, zitten de twee hand in hand en met een verdrietige blik loopt ze langs hen heen. Kind, kind, wat doe ie toch? Maar Treeske kijkt uitdagend langs haar moeders onderzoekende ogen. Heringa komt laat terug. Gerrit Silvius springt van de wagen en helpt nog even de zakken meel afla den en in de schuur bergen. Vrouwe Aaltje komt bij hen staan. „Bart, ons Bram is naar het durp. Het schient dat Harmen trug is gekommen". Heringa richt zich op. „Truggekommen? Nou, da's kras moet ik,zeggen, wat ie, Sillevius?" Gerrit beaamt het. Maar dan versomberen zijn ogen. „Het jongvolk", zegt hij, en meteen: „He ringa, ik ga maar. Het liekt mie 'g beste dat ik maar zo gauw meugelijk naar 't café van Driek ga". „De ga met", zegt Heringa. „Wie neemt de wagen met. Heb ie nog koffie en 'n snee stoet, vrouw?" Aaltje loopt al weg. Heringa stampt zijn laarzen af en stapt de deel over naar de keuken. Gerrit wan delt op blote voeten achter hem aan. Sokken heeft hij op deze warme dag niet gedragen. Bij de deur herinnert hij zich dat Treeske terug is gekomen en een beetje beschaamd zegt hij: „Zol ik maar neet vaste gaan? Oen schoonzeun is er toch?" „Laat die barsten", zegt Heringa hartgrondig. „Kom met". Aaltje heeft twee koffiekommen klaargezet en een stuk of wat sneden brood liggen op een bord. Treeske zit verveeld toe te kijken. Die Silvius, dat was altijd al zo'n rare. Nooit lachen, altijd even strak kijken, nee, dat was geen man om enige aan dacht aan te besteden. Gerrit besteedt evenmin aandacht aan haar. Hij knikt kortaf naar de twee in de hoek en begint na een kort gebed te eten. He ringa werpt een donkere blik in de richting van zijn dochter en zet zich neer. „Smaakt het?" wil de vrouwe weten. „Ja, prima", zegt Gerrit gretig. Hij slikt haastig zijn eten weg en staat op. De pet hangt over de stoelleuning en wat nerveus onder de hoogmoedi ge blikken van het wicht, zet hij die op zijn blonde kop. Heringa stopt nog even een pijp en rekt zich uit. „Vrouw, wie gaan nog effen naar het durp, Sille vius en ikke". „Ja, Bram heeft dat ook al gevraagd, gaat maar gauw". Treeske snuift minachend. „Wat 'n dmkte voor zo'n heidekind", smaalt ze. Gerrit Silvius draait zich om. Hij vergeet het wicht, hij vergeet dat ze de dochter is van Heringa, die hij hoogacht. „Een heidekind, zeg ie, Treeske? Dat ben ik zelf ook". „Goed zo, Gerrit", lacht de boer. Het is zijn eerste plezierige lach sinds de middag. Dan verdwijnen ze met zijn tweeën. Treeske blijft verward achter. Die vreemde grijze ogen vorsen nog in de hare. Ze branden door haar heen. De hele avond is ze gemaakt vrolijk, maar de oude vrouw merkt dat er iets aan scheelt. Zou Gerrit haar zo diep geraakt hebben met het woord heide kind? Was het kind zo hoogmoedig? En vrouwe Aaltje wordt stil en verdrietig om haar oudste. Ferdinand van Deumingen denkt met heimwee aan Groningen. Om deze tijd zit hij meestal aan de bar van een of andere kroeg. En nu zit hij op die ar moedige Overijsselse heide bij een zuinige boer. Maar morgen gaat hij meteen terug. Ferdinand is eerlijk genoeg om te erkennen dat hij Treeske wel een leuke meid vindt, maar zijn ple zierig leven voor haar opgeven? Nee, dat is toch te veel gevraagd. Hij heeft het mooi uitgedacht. Haar vader zou bij passen en het oude leven hoeft niet te veranderen, integendeel, het kan nog veel leuker worden. Maar die stroeve boer wil niet. En al prakkezerend merkt Ferdinand niet dat het wel erg stil is in de ruime keuken van de boerderij van de Heringa's. Gerrit Silvius ment het paard en Heringa zit naast hem. Die zit nog te grinniken om het gezegde van Gerrit. Nou, zo mooi had hij het zelf niet kunnen zeggen. Ie bent ook een heidekind. Als Gerrit stun telig begint zich te verontschuldigen, latht He ringa hem uit. „Man, ik ben er bliede van", zegt hij opgeruimd. Hij puft tevreden voor zich uit. Ineens vraagt hij: „Wat denk ie van mien schoonzeun?" „Oen schoonzeun?" vraagt Gerrit verward. „Ja, mien schoonzeun. Zeg het eens eerluk". Gerrit wikt en weegt. Hij heeft de stadse heer wel opgenomen, maar hij heeft niet veel aandacht aan hem besteed. Hij begrijpt best dat hij antwoord moet geven. Tegen Bram kan hij zeggen: „Daar bemuui ik mie neet met", maar dat gaat niet tegen Brams vader. „Nou", zegt hij aarzelend, „as ik eerluk bin, moe ders sien mooisten ist neet". „Met aandre woorden, hoe kreeg Treeske er zin an? Precies, heb ik ook gedacht". Gerrit glimlacht even in het donker. „Nou ja, wie neet knap is, kan lief wezen". Heringa buldert het uit. „Asteblief. Maar deze kerel is neet lief, Sillevius. Het is een loeder. Hie had het mooi uutgedacht, heur. Ik zol betalen veur sien mooie leventje". Gerrit zwijgt maar. Ze rijden snel over de heide, langs de molen van Harmen. Er brandt licht, niet een bescheiden lampje, maar een volle gloed van licht, alsof Harmen zeggen wil: Volk van Zand- wierde, ik ben 'r weer. Kom maar op, jullie alle- male. Jlie begint het hele durp uut te dagen", zegt Ger rit ongewoon fel. „Dat kan hie doen", zegt Heringa. „De rieksen wilt er zich neet met bemuuien". „Ast maar goed geet", wenst Gerrit. „Een pak op sien falie kan nooit kwaad", peinst Heringa. „Nee, dat kan gien kwaad". „Ast veurkommen kan worden, ist better". „Tuurlijk, tuurlijk", mompelt de boer. Ze zwijgen tot ze bij het café zijn. Het geroeze moes is buiten al te horen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3