Jan van Wezel neemt afscheid van de Rabobank in Stellendam Het buitenseizoen 1996 lean beginnen KIN6 ATLAS Uniciteit van Cliristus Nieuwe Alzheimerver. zoekt bestuursleden Joods religieus leven All great musicals 'M^ 25 jaar hankdirekteur in vissersdorp Verkoop speculaasstaven De nieuwe - 10e editie - KING Atlas is uit Oud- Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 12 MAART 1996 Op 15 maart zegt Jan van Wezel uit Stellendam de Rabobank vaar wel. Het zal wel druk zijn op zijn afscheidsreceptie in het Haegse Huus, want 32 jaar was Van Wezel aan de aan de Stellendamse bank verbonden. Hij klom er op van klerk tot dlrekteur en was dag en nacht bereikbaar als het de bank betrof. Mét de bank stond h^j mid den in de gemeenschap van Stel lendam, waar hg vrijwel iedereen kent en waar men Jan van Wezel wist te vinden als men hem nodig had. Aan de vooravond van zijn afscheid praten we over Van Wezel en de Rabobank. Vervroegd vertrek De Rabobank Stellendam ging nog niet zo lang geleden in het kader van een fusie op in de Rabobank West-Flakkee, met de nodige reorganisaties. Een konse- kwentie van de reorganisaties is dat de direkteur van de Stellendamse bank in de gelegenheid werd gesteld met vervroegd pensioen te gaan. Een aanbod waarover de heer en me vrouw Van Wezel niet lang hoefden na te denken. „We hebben er geen moment over hoe ven te prakkizeren", zegt Jan van Wezel. „Het is verstandig en ik vind het ook leuk. De heb mijn werk hier altijd graag gedaan, maar ik denk dat ik nu van mijn vrije tijd ga genieten. Ik heb hobby's ge noeg. Ik krijg nu de tijd om te tuinieren en ik ben graag met genealogie bezig". „Dat stamboomonderzoek is wel één van zijn grootste hobby's", constateert me vrouw Van Wezel. „Daar heeft Adrie wel gelijk in", beaamt haar man. „Ik heb er al een computer programma voor aangeschaft, dus ik kan vooruit. Ik zit in het bestuur van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee. Voor de rest heb ik geen bestuursfunkties en ik ga er ook niet naar solliciteren". Jan van Wezel wil vooral tijd beschikbaar houden voor de familie. Voor de bank moest hij vaak 's avonds weg om te vergaderen en nu vmdt hij het prima om meer thuis te zijn. Zijn kleinzoontje van anderhalf woont in de buurt en misschien is dat wel de be langrijkste liefhebberij van het echtpaar Van Wezel. Klein begonnen Afscheid nemen betekent ook terugblik ken. Terugkijkend op 32 jaar Rabobank weet Jan feilloos de jaartallen die zijn loopbaan markeren. „Op 1 maart 1964 ben ik hier in Stellen dam bij de bank begonnen. Daarvoor was ik eerst vier jaar bij Accountants kantoor De Vogel in Melissant. Na twee jaar militaire dienst nog een jaar bij De Vogel en toen naar de bank in Stellen dam. „We werkten daar met z'n drieën. Van Oostenbrugge, de kassier of zoals later gezegd werd de direkteur, en twee kler ken. Ma Visser uit Middelhamis en ik. Eind 1964 is Van Oostenbrugge met pensioen gegaan. We hebben drie maan den een vervanger van de Centrale Bank gehad en op 1 april 1965 is Henk Naber hier direkteur geworden. Toen hij wegging ben ik direkteur ge worden, op 1 december 1969". Precies vijfentwintig jaar hield Jan van Wezel de titel van direkteur. Toen de Rabobank Stellendam/Goedereede per 1 december 1994 opging in de Rabobank West-Flakkee werd Van Wezel relatie beheerder bedrijven. „Vooruitlopend op de fusie was het al zo dat ik op 1 januari 1992 geen eindverant woordelijke direkteur meer was. Ik heb altijd prettig gewerkt bij het Rabobankconcem. Er is geen baantje op de wereld waar je nooit eens wat tegen komt, maar ik heb het bij de Rabobank goed naar m'n zin gehad. Het bedrijf wordt steeds gecompliceer der. Er worden steeds hogere eisen ge steld, onder andere aan de opleiding. Ik heb MULO en een aantal avondopleidin gen. Tegenwoordig vragen ze meer. Bij een fusie zijn er meestal meerdere mensen voor één stoel en als je er dan op 55-jarige leeftijd naar je zin uit kunt, zou je dwaas zijn om dat niet te doen". Stellendam Evenals zijn echtgenote is Jan van Wezel geboren en getogen in Stellendam. „Mijn vader was mandenmaker hier op Stellen dam. Hij heeft altijd voor de vissers ge werkt. Ik realiseer me nu dat ik vanaf het moment dat ik op de bank ben gaan wer ken ook voor de vissers heb gewerkt. De heb natuuriijk wel eens risico's geno men, want als je geen risico's neemt kun je geen zaken doen. Maar het moeten verantwoorde risico's zijn. Je moet de overtuiging hebben dat het goed uitpakt. Vanaf 1964 tot nu toe zijn we aan de vis serij nooit een cent tekort gekomen, is er wat de bank aangaat nog nooit een deba cle geweest in de visserij". Terwijl de Rabobank van origine een boerenleenbank is, telt de Rabobank Stellendam/Goedereede een opvallend groot aantal vissers onder zijn leden. Geen Rabobank in Nederland is zo zeer een vissersbank als de vestiging Stellen dam/Goedereede. Het feit dat Jan van Wezel Stellendam mer in hart en nieren is en als zovelen in Stellendam een grote affiniteit met de visserij heeft zal daar niet vreemd aan zijn. De bank in Stellendam is een vrije jonge bank in het Rabogeheel en stond voor een belangrijk deel van zijn bestaan onder direktie van Van Wezel. (Dat zou Jan van Wezel zelf niet zo heb ben verteld, de algemeen direkteur van de Rabobank West-Flakkee, de heer Den Hertog, informeerde ons aldus). Toen Van Wezel bij de Stellendamse bank direkteur werd was het balanstotaal 10 miljoen, in 1995 was dat 150 miljoen. Het aantal personeelsleden groeide van vier naar vijfentwintig. „Geregeld laat je iets los", zegt hij. „De visserij heb ik altijd zelf gehouden. De ontwikkelingen in de visserij zijn ener verend. Je hebt de problemen met de quotering van de vissers. Het is best moeilijk om daar als financieel dienst verlener tussendoor te laveren". Het heeft hem deugd gedaan dat de Ra bobank West-Flakkee onlangs een grote visserijconferentie in Ouddorp heeft ge organiseerd, waar alle problemen in de visserij aan de orde konden worden ge steld. „Ik vond het een goed initiatief van de Rabobank. Het was een geslaagde dag; georganiseerd door mijn Ouddorpse col lega Braber. Het is te hopen dat overheid en bedrijfsleven iets doen met de conclu sies van die dag". Goedereede en Havenhoofd De Rabobank Stellendam opende in 1963 een kantoor in Goedereede. „Waar het nu nog is, aan de Noordzijde Haven. „Daar ging ik op gezette tijden naar toe. Ook op het Hoofd werd zitting gehou den, dat gebeurde in het hoofdenkamer tje van de lagere school. In augustus 1968 is er op 't Hoofd een eigen kantoortje geopend. Daar ging ik naar toe op de bromfiets met een tas met de bankspullen achterop. Ik hield daar zitting op zaterdagmiddag van vier tot half zes. Het geld dat de vissers die week verdiend hadden kwamen ze brengen en zo ging ik met een tas met geld achterop de brommer weer terug. Dat was toen gewoon, dat doe je nu niet meer". Zo komen we vanzelf bij een akelig dieptepunt in Van Wezels Rabobanktijd terecht: de gijzeling die zo'n vijfjaar geleden in het bankkantoor in Goede reede heeft plaats gehad, „'s Ochtends vroeg is dat gebeurd. Ik was die morgen op een vergadering in Sint Annaland en kreeg een telefoontje dat er een overval met een gijzeling was geweest. Ik ben onmiddellijk naar Goe dereede gereden en heb onderweg als het ware stukjes overgeslajien. Die haast was niet nodig, want de gijzeling was op dat moment al over, maar ik voelde me zo verantwoordelijk voor de mensen die er bij betrokken waren". De overvaller is er met het geld vandoor gegaan en is nooit gepakt. Er zijn toen gelukkig geen fatale ongelukken ge beurd. Wel is het zo dat vanaf dat mo ment het personeel nooit meer alleen een zitting heeft gedaan. 2^ werken nu altijd minstens met z'n tweeën en de beveili ging is de laatste jaren ook verder ont wikkeld". Ook was er ooit een moment dat de poli tie een bankoverval op het Havenhoofd verwachtte en de overvallers in de val wilde lokken. „Ik mocht tegen niemand iets zeggen, ook tegen Adrie niet, maar die zei: „Wat ben je stil, wat is er met je?" Ik zag er vreselijk tegen op en heb dui zend angsten uitgestaan toen de politie en ik op de overvaller(s) zaten te wach ten. Ik was erg opgelucht toen er nie mand kwam om het op z'n zachtst uit te drukken". Menselijk Voor zijn personeel is de direkteur nooit meneer geweest. „Als er een vreemde bij was, dan wel. Maar anders spraken ze me aan met 'Van Wezel'. De sfeer on derling was altijd goed en ik heb nooit problemen gehad in de omgang met de medewerkers. Ik maakte me wel zorgen als er problemen waren in het persoonlij ke vlak. Dan lag ik er soms wakker van, liep ik te danken hoe er een oplossing gevonden kon worden". Het was meestal een voordeel dat je de mensen van generatie op generatie kende. Daardoor stond je dicht bij hen. Daar staat tegenover dat het best wel eens moeilijk was de juiste objektiviteit te betrachten in je eigen dorp, zeker als je mensen zakelijk moet benaderen, met wie je als kind hebt gespeeld. Zowel tegenover de medewerkers als tegenover 'de mensen' heeft Jan van Wezel altijd geprobeerd menselijk en zakelijk te zijn. „Het werk op de bank is door de jaren in technisch zin erg veranderd. Ik ben be gonnen met een met de hand geschreven administratie. De mechanisering heb ik meegemaakt en de overgang naar de automatische administratie". Of hij vindt dat de mensen veranderd zijn, bijvoorbeeld minder betrouwbaar geworden? „De mensen zijn niet minder betrouw baar geworden. Ze zijn misschien wat harder geworden. Ze benaderen de din gen nu meer zakelijk. Vroeger kwamen ze niet zo gemakkelijk om geld vragen als tegenwoordig. Vindt de heer Van Wezel dat hij vaak beschaamd is in zijn vertrouwen? ,,In ai die twee-en-dertig jaar is er wel eens een kleinigheid anders gegaan dan je verwachtte of waarop je vertrouwde, maar in 't algemeen hebben we de zaak netjes voor elkaar kunnen houden". En behoud het goede Aan de bank hield Jan van Wezel voor namelijk goed herinneringen over. En een echtgenote, want zijn vrouw Adrie werkte bij de bank toen Jan er in dienst trad. Ze kenden elkaar toen oppervlakkig als dorpsgenoten. Bij de bank leerden ze elkaar beter kennen en begin 1965 sloeg de vonk over. ,,We zijn in 1966 ge trouwd en bij de vader van Adrie in gaan wonen. Later hebben we dat huis waar we nu wonen gekocht en mijn schoonva der is toen meegegaan. Hij is altijd bij ons gebleven tot hij vorig jaar in juni is overleden. In 1970 is onze zoon geboren. Die werkt nu ook bij de Rabobank-organisatie. Hij woont in Goedereede, dat is gezellig voor ons, zo dichtbij. Wat wil een mens nog meer? Jan van Wezel is tevreden met wat het leven hem gegeven heeft. Hij sluit zijn Rabobank tijd zonder spijt af en gaat verder zoals hij is: een vriendelijk mens, in vrede met zichzelf en verdraagzaam voor een ander. Cathy Westdorp Op zaterdag 16 maart a.s. komen kinde ren van het Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge vanaf 09.30 uur met gevulde roomboter speculaasstaven bij u aan de deur. De staven zijn uiteraard ovenvers en zijn gebakken door bakker v. d. Ham uit Her kingen. Deze aktie wordt gehouden in Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Middelharnis, Sommelsdijk en Herkingen. De prijs is 5,- per staaf en de netto opbrengst zal ten goede komen aan het koor. Graag tot zaterdag 16 maart! Binnenkort is op de Zuidhollandse Eilanden een Alzheimervereniging actief. De vereniging is een initiatief van de landelijke Alzheimerstichting en zal zich inspannen om de belangen te behartigen van mensen met een de mentiesyndroom. Op dit moment telt ons land naar schatting 250.000 oude ren die verschijnselen van dementie vertonen. Ook wil de vereniging steun bieden aan familie en andere verzor gers van patiënten met dementie en zal zij informatie verstrekken over de ziekte. Om de nieuwe vereniging goed te kunnen laten draaien, zijn er be stuursleden nodig. De vereniging is op zoek naar mensen die als bestuurslid een bijdrage willen en kunnen leveren in het verwezenlijken van de verenigingsdoelen. Zij denkt daarbij aan familieleden die de zorg heb ben (gehad) voor een demente patiënt. Met hun kennis en ervaring kunnen zij een belangrijke bestuurlijke bijdrage le veren. Dit geldt ook voor mensen die vanuit hun werk betrokken zijn bij de menterenden. Ook mensen die geen di recte band hebben met een dementeren de, maar beschikken over bestuurlijke deskundigheid en ervaring, worden ver zocht te reageren. Voor informatie kan tijdens kantooruren contact worden op genomen met de heer G. van Middel koop, tel. (0187) 483366. In Nederland bestaan reeds 25 Alzhei- merverenigingen. De oprichting van een Alzheimervereniging in onze regio wordt ondersteund door het Kruiswerk, de ge zinszorg, de verpleeghuizen, het oude renwerk en het Riagg. Cursus Geestelijke Vorming Op D.V. maandag 18 maart a.s. hoopt Dr. Ir. J. van der Graaf uit Huizen een le zing te houden over 'De toekomst van de Gereformeerde Gezindte'. Aanvang 19.45 uur. Plaats; Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelhamis. Tot ziens op D.V. 18 maart. De Stuurgroep Cursus door de heer Lady B. van de Kamp, rabbijn van de Joodse Gemeente Rotterdam In het kader van de cursus Joods Reli gieus Leven spreekt op dinsdagavond 19 maart a.s. de heer Lody B. van de Kamp, rabbijn van de Joodse Gemeente Rotter dam (N.I.G.) in gebouw 'De Voorhof', Torenstraat 16 te Numansdorp (naast de Hervormde kerk) over het onderwerp 'Rabbijnen en hun autoriteit'. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Koffie wordt geschonken. Wel zal een collecte worden gehouden ter dekking van de kosten. ledere belangstellende is van harte welkom! met zangeres Herien Wieringa en harmonie-orkest Crescendo o.I.v. dirigent Arie Stolk MIDDELHARNIS/SLIEDRECHT Phantom of the Opera, Cats, My Fair Lady, West Side Story, enz.; zaterdag 16 maart aanstaande zijn ze allemaal te horen en te zien tij dens de nieuwe Crescendo-produk- tie: All great musicals. De mooiste melodiën en fragmenten uit de grootste musicals aller tijden gezon gen en gespeeld door Herien Wieringa, Caspar de Jonge en het grote harmonie orkest Crescendo met dirigent Arie Stolk in theater De Bonkelaar in Sliedrecht. De aanvang van het concert is 20.15 uur en de kaarten 17,50 zijn te bestellen bij het theater, tel. (0184) 412314. Musicals zijn aktueel en 'in', reden voor Crescendo om hier op in te spelen met een wervelende rondreis door de wereld van zang, dans en muzikaal vermaak. Londen en Broadway zijn al lang niet meer de enige cenü^a waar 'het' gebeurt. Ook in Nederland trekken musicals maanden achter elkaar volle zalen. Tijdens Crescendo-concerten is er altijd veel te horen en te zien. Op het program ma staan onder andere de nummers 'Memory' uit Cats, 'I dreamed a dream' uit Les Misérables, 'America' uit West Side Story en vele andere, gezongen door Herien Wieringa. Caspar de Jonge zingt onder andere 'I got plenty of not hing' uit Porgy and Bess, 'Master of The house', de hit 'Als ik toch eens rijk was'. Ook zijn er een aantal duetten te horen zoals 'All I ask of you' uit de Phantom en 'Do you hear the people sing', uit Les Misérables. De avond wordt afgesloten met het monumentale 'Why God Why' uit Miss Saigon. De deelnemende artiesten verschijnen in originele musicalkostuums en de muziek wordt ondersteund met bijpassende beel den, die op een metershoog filmdoek worden vertoond. Kortom, laat de tv eens een keer uit en ga naar het theater. U zult er zeker geen spijt van krijgen. Crescendo staat garant voor een sfeervolle en afwisselende avond, waar u met veel plezier op terug zult kijken. Paijs-Bas et Belgique NEDERLAND EN BELGIË Een trotse Tonnema directie presenteerde in 1936 de eerste KING Atlas. Een produkt van commercie en idealisme dat het vooroorlogse ondernemerschap vaker kenmerkte. De KING Atlas bleek echter geen gril te zijn en groeide uit tot een Nederiandse tradi tie, waarvan de sporen in honderdduizenden gezinnen zijn terug te vinden. In maart 1996 verschijnt de 10e editie van deze bijzondere atlas, waarvan er inmiddels zo's 2.000.000 zijn gedrukt. In 60 jaar veranderde er van alles in Nederland, en met de Nederlanders. Een stukje geschiedenis dat zich uit de atlassenreeks laat aflezen. De nieuwe KING Atlas voegt zich wederom naar de geest van de tijd. Gerangschikt naar provincie - vanouds de redactie van de atlas - worden een kleine 50 recreatieve routes beschreven en gete kend. Een aantal daarvan in België, een combinatie die voor het eerst wordt toege past. 'Fris' is het sleutelwoord in de nieuwe atlas. Fietsend, lopend, schaatsend in de vrije natuur, peddelend in waterrijke natuurgebieden, of zelfs langlaufend op het dak van België. Maar niet alleen de redactie, traditiegetrouw kreeg ook de vormgeving de nodige aandacht. Met als karakteristieke elementen de illustraties van Emo Tromp, bekend van zijn frisse Hollandse landschapjes. De atlas is vanaf begin maart bij KING en in de winkels verkrijgbaar. Niet alleen buiten de kerk, maar ook daarbinnen vinden mensen het steeds moeilijker de unieke aanspraken van Jezus Christus te rijmen met de preten ties en het levensgevoel van onze plurale samenleving. Een werkgroep van de Lausanne Bewe ging Nederland heeft de afgelopen tijd een boek geschreven met de titel 'De weg van God - Wat geloof je over Jezus?'. Daarbij is de spanning tussen de bijbelse verkondiging en allerlei nieuwe stromin gen niet uit de weg gegaan. Het boek wordt uitgegeven door Kok/Voorhoeve te Kampen en gaat over het unieke van de Persoon en het werk van Jezus Christus voor mensen in onze tijd. Naar aanleiding van de verschijning van dit boek, organiseert de Lausanne Bewe ging, in samenwerking met EA, EZA, IZB, GZB, over bovengenoemd thema een studiedag op 20 april in het Kerke lijk Centrum De Brug, Schuilenburger- weg 2 te Amersfoort. De studiedag is bedoeld voor ambtsdra gers, studenten en belangstellende ge meenteleden, die voor hun eigen geloofs leven, voor de vervulling van hun taak binnen kerk en gemeente en als toerus ting voor hun evangelisatiewerk op deze vragen in willen gaan. Naast de hoofdle zing, die gehouden zal worden door dr. T. Houston, is er gelegenheid om in een viertal werkgroepen over dit thema van gedachten te wisselen. VOLLEYBALTOERNOOI D.V. zaterdag 16 maart a.s. organiseren we weer eens een volleybaltoernooi. Wees sportief en kom ook naar 'De Gooye' in Dirksland. Je kunt je per team van zes personen of individueel opgeven bij Simone (483526). Dit kan tot vrijdag avond a.s. De kosten voor deze avond zijn 2,50 per opersoon. We beginnen om 20.00 uur. De hoofdprijs is een heerlijke taart. We rekenen op jullie. Tot zaterdag! In de werkgroepen komen de volgende onderwerpen aan de orde: 'Moderne beelden van Jezus' onder leiding van P. J. van Kampen; 'Hoe komen mensen in zendingssituaties tot geloof in Jezus' onder leiding van L. Smelt; 'Als christen leven in een plurale samenleving - Hoe doe je dat?' onder leiding van C. W. Rentier en 'Jezus belijden wereldwijd - situatie in de wereldkerk' onder leiding van T. Houston. De deelnemersprijs is 15,- (incl. koffie en thee) en te voldoen bij aankomst. Wilt u zelf uw lunchpakket meenemen? Opgave aan: de heer K. Muurling, p/a Lausanne Beweging Nederiand, Postbus 47,3840 AA Harderwijk. In verband met de beschikbare ruimte is opgave noodzakelijk. OPENING Beijerlandse orgelconcert- seizoen D.V. zaterdag 16 maart a.s. 1 door organist Addie de Jong Het eerste orgelconcert van dit seizoen zal worden verzorgd door de uit Vlaar- dingen afkomstige musicus Addie de Jong. Deze in 1941 geboren organist heeft al een indrukwekkende staat van dienst achter de rug, getuige de vele prij zen en onderscheidingen die hij op zijn naam heeft staan. De slechts zelden uit gereikte Prix d'Excellence vormt daar van een hoogtepunt. Naast orgel speelt Addie de Jong tevens beiaard en piano, en IS hij dirigent van een aantal koren. Daarnaast heeft hij ook van zich laten horen als componist. Hij werkte al vele malen mee aan radio, T.V.- en CD-opna- men. Zaterdag biedt de organist een goed uit gekozen programma met sfeervolle mu ziek uit een bijzonders tijdsperiode. De Orgelcommissie nodigt een ieder dan ook hartelijk uit dit concert te bezoeken. De aanvang van het concert is om 20.00 uur, de deuren zijn vanaf 19.30 uur open. De toegang voor volwassenen bedraagt ƒ6,50; jeugd t/m 12 jaar, CJP en Pas-65 betalen slechts 5,-.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2