Prins Mauritskoor start moederdag-project ANWB-gekeurde auto's geven extra Zekerheid OMGAAN MET RUGKLACHTEN Nationale Hypotheek Garantie maakt koopwoning voor meer mensen bereikbaar in Jubileum- improvisatieconcert Rekenvoorbeeld: JEUGDCONTACT Wijzigingen in normen per 1996 Let op: Autobedrijf Van Splunter: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 8 MAART 1996 In de herfstvakantie van dit jaar hoopt een van de twee koren van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis een koor- reis te maken naar Tsjechië. Om het nodige geld daarvoor bijeen te brengen is het plan ontstaan om een speciaal 'moederdag' project te organiseren. Ten bate van een eerdere koorreis, die Parijs als doel had, maakten de koorle den van toen de cassettebandjes 'Liedjes van lang geleden'. Het bijzondere van deze band was dat niet het hele koor, maar uitsluitend kleine groepjes en solis ten optraden. Het mes sneed aan ver schillende kanten. De kwaliteit van het hele koor steeg omdat de koorleden indi viduele aandacht kregen: ze leerden een lied muzikaal 'te brengen', ze kregen de ervaring van een echte studio-opname. Kennissen en familieleden kregen de ge legenheid de band te kopen. De band was zo'n succes dat enkele le den hun spaarpot voor de reis niet meer hoefden aan te spreken. De formule van deze 'reisband' is nu opnieuw aangepakt. Hoewel er aanvankelijk weer aan een cassetteband gedacht werd, bleek bij de voorbereidingen de kwaliteit van het ge bodene zodanig, dat besloten werd nu geen band maar een cd uit te brengen. Gekozen werd voor één thema: Moeder. De eerste fase bestond uit het verzame len van zoveel mogelijk liederen die als thema 'moeder' hadden. Het resultaat was dat er heel wat liederen uit kinder bundels kwamen die of te 'kinderachtig' waren of er kwam wel een moeder in voor, maar niet als hoofdpersoon. Daar- foto: Arjo van der Graaff na heeft de dirigent van het koor. Mar van der Veer, een aantal muziekbibliot- heken bezocht en in archieven naar meer materiaal over 'moeder' gespeurd. Veel al waren dit 'uit het leven gegrepen' droevige liederen met een huilende moe der. Het doel van de cd is echter een zo afwisselend muzikaal beeld te geven van liederen over moeder. Andere bronnen waren nodig. Het werden bundels met buitenlandse liederen over moeder. Ook werd er contact gelegd met mensen in andere delen van het land en zelfs in Zuid Afrika teneinde een grotere varië teit te krijgen. Het resultaat was een selectie van bijna veertig liederen en werken over moeder, die door evenveel solisten of groepjes moesten worden ingestudeerd. De afgelopen weken hebben ze thuis ge oefend aan de hand van ingespeelde bandjes en meldden ze zich bij hun mu ziekdocenten om het lied op muzikale wijze te leren brengen. Vaak werd een lied steeds mooier aange kleed met tegenstemmen die andere leer lingen op hun muziekinstrumenten speel den. Tot tweemaal toe werd een lied van leerlingen 'overgenomen' door de hele klas waarin de koorleden zaten. De met elkaar musicerende klassen zullen nu ook een kans krijgen op de cd te komen. Op 22 maart en 23 maart, gedurende twee volle dagen, zal studio Ron Ko- nings op de Prins Maurits aanwezig zijn om de opnames te maken. Elke deelne mer krijgt een half uur om het lied zo mooi mogelijk op de band te zetten. Ook Organist Sander van Marion met teiteningen Rien Poortvliet Op zaterdag 30 maart a.s. zal in de Nieuwe Kerk te Middelburg, 20.00 uur, de bekende Scheveningse organist Sander van Marion te beluisteren zijn in een uniek concert: orgelimprovisaties, geïnspireerd door de op grootbeeld ge- projekteerde tekeningen van Rien Poort- vliet uit zijn boeken 'Hij was één van ons' en 'De Ark van Noach'. Een jubileumconcert t.g.v. het 40-jarig jubileum als toonkunstenaar van Sander van Marion en het enige concert op deze wijze in Zeeland! De kerk is open vanaf 19.15 uur en tij dens de pauze is er gelegenheid tot het drinken van een kopje koffie of thee. Kaartverkoop aan de kassa van de kerk en de VVV-Middelburg. zullen een aantal leerlingen gedichten van bekende Nederlandse schrijvers over 'moeder' declameren. Dichteres Teunie Knöps schreef op ver zoek een gedicht over haar moeder in de Flakkeese streektaal. Nieder iedere solist of groepje zal uitein delijk gekozen worden om op de cd te klinken. Kwaliteit en variatie gaat voor. Toch is er een bijzondere troostprijs. De liederen die om de een of andere reden afvallen zullen toch te horen zijn op een cassetteband die de leerlingen mee naar huis krijgen. De CD 'Liedjes voor Moeder' zal ook een bepaalde lijn volgen: eerst hoort men liederen en gedichten van het zich aan kondigende moederschap, vervolgens komen een aantal wiegeliedjes in diverse talen, het derde onderdeel zijn liedjes van alledag, waarna er liederen komen, met veelal spannende gesprekken tussen moeder en dochter over de keuze van een jongen. Op de nominatie staat het beken de lied 'Maman dites-moi' en een duet van de componist Robert Schumann. De cd wordt afgesloten met liederen en ge dichten die een terugblik zijn op moeder van 'toen'. De cd zal diverse verrassingen bevatten: een aantal jongens die het beroemde 'Mama, je bent de liefste van de hele we reld' zingen, een klas die in het Maleis een lied in Indonesische sfeer brengt, een Zuidafrikaans lied 'When Mothers Pray', Joodse liederen, in het Hebreeuws en Jiddisch, waaronder het prachtige 'My Jiddische Mama'. Bijna verdwenen lie deren zullen opnieuw klinken. Ook korte instrumentale werken staan op de opna- melijst. Men kan vanaf nu op de cd intekenen bij de koorleden van de school. Men kan de cd ook bestellen bij de leden van de oudercommissie van het koor. Telefoon (0187) 48 47 13. De speciale aktieprijs is vijfentwintig gulden. In de week voor moederdag zal de cd 'Liedjes voor moeder' verschijnen. De koorleden hopen dat heel wat moeders blij gemaakt zullen worden met een cd die speciaal voor hen gemaakt is. Vanaf nu worden bij Autobedrijf J. van Splunter alle ge bruikte auto's afgeleverd met het enige echte bewijs dat ze kerheid over de staat van de auto verschaft: het ANWB- keuringsbewijs. Hiermee is Autobedrijf Van Splunter de eerste autodealer in deze regio die ANWB-gekeurde occa sions aanbiedt. Het schriftelijke 'autorapport' van de ANWB geeft de aspirant koper uitgebreide informatie over de gebruikte auto; van con trole van de kilometerstand tot aan de eventuele reparaties die noodzakelijk zijn voor nog vele kilometers rijplezier. Echte zekerheid dus, die het aanschaffen van een occasion een stuk eenvoudiger maakt. Strenge Controle Directeur, de heer J. van Splunter, heeft geen moment geaar zeld voordat hij ertoe overging om zijn gebruikte auto's door een keurmeester van de ANWB, een onafhankelijke instelling, te laten keuren. Van Splunter: „De ANWB keuring is de zwaarste keuring die je je maar kan voorstellen. Als autobe drijf moet je wel erg zeker van je zaak zijn om je gebruikte auto's aan het toch soms wel genadeloze oordeel bloot te stel len". Dat Autobedrijf Van Splunter is overgegaan tot het laten keuren van zijn occasions, heeft volgens Van Splunter te maken met de optimale kwaliteit die hij voor zijn klanten wil bieden. „Een auto wordt door de ANWB-keurmeester op zo'n 220 punten gecontroleerd. Dat is dus veel meer dan alleen maar een kijkje onder de motorkap. Zo komen de motor, ver snellingsbak, aandrijflijn, wielophanging, remmen, elektrische installatie, carrosserie en draaggedeelte stuk voor stuk voor een intensieve controle aan de beurt. Als de ANWB keurmees ter de auto op alle punten heeft bekeken, volgt het eindoordeel, onderdelen die vervangen of gerepareerd moeten worden, ko men op het rapport te staan". Staan voor kwaliteit „Een dealer die een auto voor een ANWB-keuring aanbiedt heeft best lef, meent Jan Alsemgeest van de ANWB. „Alle eventuele gebreken komen namelijk aan het licht. Het geeft te gelijkertijd aan dat zo'n bedrijf zichzelf serieus neemt en kwa liteit wil leveren aan zijn klanten. De ANWB juicht dit initiatief dan ook zeker toe, want in de wereld van de betere gebruikte auto zijn kwaliteit en zekerheid doorslaggevende begrippen. Nieuwe cursus bij Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service: Deze cursus start 17 april om 19.30 uur DIRKSLAND - In Dirksland wordt er een nieuwe cursus van het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Ge zondheid Service gegeven. De cursus heet: OMGAAN MET RUGKLACHTEN. Deze cursus start 17 april om 19.30 uur. De cursus bestaat uit 7 bijeenkomsten en wordt gegeven: plaats: wijkgebc^uw Kruiswerk ZHE, Oranjelaan 59. U betaalt 40,- adminibtraiiekostcn40,- tJ krijgt, afhankelijk van uw inkomen. lussen de 200,- en 300,- gulden lerag van de belasting: stel 250.-250,- Kosten eenmaligƒ510,- ALs u met Nationale Hypotheek Garantie een rentekorting heeft van 0,5%, bespaart u jaarlyks, afhankelijk van uw inkomen, netto f SOO.- of f600.-. De kosten zyn in dit rekenvoorbeeld dus in ongeveer een jaar terugverdiend. Iedereen komt in aanmerking De voorwaarden 1996 V/at kost zo'n garantie? Hoe gaat de aanvraag? Meer informatie start: woensdagavond 17 aprill 996. tijd: 19.30 tot 21.30 uur. kosten: 120,00 voor leden van het kruiswerk en ƒ205,00 voor niet-leden. Deze prijs is inclusief het cursus materiaal en consumptie. aanmelden: kan t/m 9 april. Iedereen heeft wel eens last van rugpijn. Meestal gaat dat vanzelf weer over, maar sommige (cwk jonge) mensen heb ben zo vaak en zo intense pijn, dat ze in geen enkele stoel meer lekker zitten, er tegenop zien om het huis uit te gaan of nog vervelender, hun werk niet meer kunnen doen. Toch is er lichamelijk geen oorzaak te vinden. Je vraagt je af waar die rugpijn dan toch vandaag komt en wat je eraan kan doen om de pijn te verminderen of te voorkomen. Bent u zo iemand? Dan is de cursus 'Omgaan met rugklach ten' wellicht iets voor u. f U leert in 6 wekelijkse bijeenkomsten van 2 uur en 1 terug kombijeenkomst enkele maanden later, wat u zelf kunt doen om rugpijn te verminderen, dan wel te voorkomen. De cur sus is bedoeld voor volwassenen die al lange tijd last hebben van lage rugpijn (a-specifiek), dus klachten hebben die niet veroorzaakt zijn door een ziekte als bijvoorbeeld hernia, reuma en dergelijke. Onder deskundige leiding van een fysiotherapeut wordt elke week aandacht besteed aan een bepaald onderwerp en wor den spierversterkende-, houdings- en ontspanningsoefenin gen gedaan. Tijdens het theoretische deel wordt onder meer gesproken over de oorzaken van lage rugpijn, de invloed van omgevingsfactoren (stress, minder gezonde levenswijze) en houding. Een gastdocent gaat in op pijn en pijnbeleving en verder komen aan de orde: het dragen van goed schoeisel, sportbeoefening en u krijgt praktische tips, cx)k aan de hand van een video. Het uitwisselen van de ervaringen van de deelnemers wordt als een belangrijk onderdeel van elke bij eenkomst gezien. Wij raden u aan om door uw huisarts te laten vaststellen dat u tot bovengenoemde groep (mensen met A-specifieke rug klachten) behoort. De cursus gaat alleen dcxjr bij voldoende belangstelling. Beste jongelui, aanstaande zaterdag 9 maart is er weer een Jeugdcontact-avond in Ouddorp. We hopen deze avond ds. J. G. van Loon in ons midden te hebben. Hij zal voor ons een onder werp verzorgen over 'Hoe lang nog Hervormd'. Een onderwerp waar we vooral de laatste tijd veel over hebben kunnen horen en lezen. Het Samen-op-Weg proces gaat verder, wat is of wat zal onze positie zijn binnen de VPKN. Het belooft weer een interessante avond te worden. Daarom willen wij jullie hartelijk uitnodigen om deze avond naar Eben-Haëzer te komen. We be ginnen zoals gebruikelijk om 19.45 uur, maar om 19.15 uur hebben wij de koffie al klaar staan. We hopen tot ziens in Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De JCC Ouddorp Veel mensen kijken uit naar het moment dat zij een huis kunnen kopen. Met Nationale Hypotheek Garantie komt dat moment dichterbij. Deze garantie, opvolger van de gemeentegarantie, zorgt ervoor dat u de aankoop van uw woning gemakkelijker kunt financieren. Bovendien betaalt u een lagere rente voor uw hypotheek. Jaarlijks maken 60.000 mensen gebruik van de hypotheekgarantie. Nationale Hypotheek Garantie is een extra zekerheid voor de financier. Mochten kopers in betalinfisproblemen komen, dan /orpl Nationale Hypotheek Garantie dat de bank of andere hypo theekverstrekker loch betaald wordt. Vandaar dat u voor een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie een lagere rentevergoeding betaalt. De ren tekorting kan oplopen lol een half procent' Ook geld voor achterstallig onderhoud U leent 200.000,- niet Natiüitale Hypotheek Garantie U betaalt 0.36% van 2()0.()0(),-720,- of woningverbetering Stel dat u een woning koopt met ach terstallig onderhoud, dan kunt u de kos ten voor het herstel daarvan volledig meenemen in uw hypothecaire lening, als u financiert met Nationale Hypo theek Ciarantie. In soinmige gevallen is dat zelfs verplicht. Bij achterstallig onderhoud kunt u denken aan bijvoor beeld vervanging van rotte raamkozij nen, reparatie van scheuren in de bui tenmuren of herstel van het dak. Ook als 11 uw woning wilt verbeteren of verfraaien kunt u dat financieren met Nationale Hypotheek Garantie, Meestal gaat het hierbij om aanpassingen als modernisering van de keuken of badka mer, plaatsing van een dakkapel en der gelijke U kunt de lening verhogen tot maximaal het bedrag dat de woning door deze verbetering meer waard wordt. ledere koper kan gebruik maken van de garantieregeling. Zowel bij de aankoop van nieuwbouw woningen als van bestaande woningen en zelfs van woon wagens kunt u gebmik maken van de voordelen van Nationale Hypotheek Garantie. U moet dan wel aan een aan tal voorwaarden voldoen. E-^lk jaar wor den die opnieuw bekeken: hieronder staan de belangrijkste voor 1996. De maximale lening mag in 1996 niet hoger zijn dan 3I5.(K)0 gulden. In 1995 was het maximale leenbedrag nog 3()().0()() gulden. V kunt de bijkomende kosten, zoals kosten voor de notaris, de makelaar, overdrachtsbelasting en ach terstallig onderhoud nieefinanciercn Als vuistregel geldt dat u ongeveer drie tol drieënhalf maal uw bruto jaarinko men kunt lenen Vanaf 1996 zijn de inkomensberekeningen wat ruimer. Kopers kunnen nu dus meer lenen met garantie: atliankelijk van hun inkomen 10.000 tot 20.0(M) gulden meer dan in 1995 het geval was. Voorwaarde is dat u een vaste baan hebt. Tweeverdieners kunnen kiezen of ze het tweede inko men geheel of gedeeltelijk laten mee tellen. En toekomstige inkomensverbe teringen kunnen worden meegeteld als die binnen een halfjaar plaats vinden. Natuurlijk is ook de waarde van het huis belangrijk bij de aanvraag san Nationale Hypo theek Ciarantie. Bij een nieuw bouw woning is dal de koop/aannemingssom plus meerwerk. Bij een bestaande woning moet de koper een laxatierapport lalen opmaken, waarin de onderhandse ver koopwaarde staat en een schat ting van de kosten \an achters tallig onderhoud Wijziging van de hypotheek: wat dan Bijna elke hypotheek wordt in de loop der jaren aangepast, om wat voor reden ook. In het verleden gaf dat weleens problemen als er sprake was van hypo theekgarantie. Nationale Hypotheek Garantie is geen beleiniTiering bij ver andering van de livpothecaire lening op dezelfde woning i)e garantie blijft gel den voor het oorspronkelijke bedrag. Voor Nationale Hypotheek Garantie betaalt u 0,36 procent van het geleende bedrag als bijdrage aan het Waarborg fonds Higen Woningen. Als u de hypo- theeklasten niet ineer zou kunnen beta len en de woning moet worden ver kocht, wordt een eventueel verlies uit dit fonds betaald. Daarnaast betaalt u f 40,— aan administratiekosten. Beide kosten zijn fiscaal aftrekbaar; u krijgt dus een deel terug van de belasting. De kosten van Nationale Hypotheek Garantie verdient u binnen twee jaar terug door de lagere rente op uw lening. Als u wilt, kunt u de kosten opnemen in de lening; u hoeft deze dan niet direct uit eigen zak te betalen. De aanvraag van Nationale Hypotheek Garantie is eenvoudig. U kunt deze tegelijk met uw hypothecaire lening aanvragen bij een bank of via een hypotheekadviseur. Deze verzorgt de aanvraag voor u, zodat u daar zelf geen administratieve rompslomp aan hebt. De nieuwe brochure over Nationale Hypotheek Garantie is nu verkrijgbaar bij uw financier, hypotheekadviseur of makelaar. Voor meer informatie kunt u ook bellen met de Consunientenlijn van de Nationale Hypotheek Ciarantie: 06 - 911.22.393 (75 cent per minuut). mei Bijna alle gemeenten doen mee Nationale Hypottieel< Garantie. Uitzonderingen zijn Groningen, Arnhem en Rotterdam. Deze gemeenten hebben een eigen garantieregeling met afwij::en- de voorwaarden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 8