EIUVIIDEri-IIIEUWS Vissen in Nederland eigenlijlc waanzin SIEMENS Al onze occasions zijn vanaf heden door de Sperwer 2a. 3245 UK SOMMELSDIJK, telefoon (0187) 48 25 37 CPB Ontmoetingsdag over Ontheemd zijn Greenpeace over het Haringvliet In 'Delta Vissers', het maandblad van de Bootvisvereniging 'Zuid- West Nederland', wordt ook aan leden van de Vereniging gelegen heid gegeven hun kruit te verschie ten over hun beleving van de hob by die hen samenbindt. De bijdra ge van Henk Cprnelissen in het Maart-nummer is er een met scherpe pen geschreven. We nemen wat passages over: Mijn vis-kompaan en ik zijn van zee-vis- sers in Nederland eigenlijk noodgedwon gen toegegroeid naar echte buitenland- gangers. De Noordzee in Nederland heeft voor ons eigenlijk min of meer afgedaan; allereerst omdat je eigenlijk niets meer vangt, en daarnaast vanwege de drukte; zowel op de weg er naar toe als aan de bekende hellingen en op het water. Als je bij de kant blijft lig je nooit ergens alleen, en als je na een uurtje of zo sto men bij goed weer je uitverkoren wrakje begint te naderen dan liggen er meestal al een paar bootjes op, al dan niet met schallende radio's of gebrul naar moeder op de camping of collega verder op van 'komt er es uit'. En als er nog niemand is moet je de vis- kotters in de gaten houden die af en toe wel eens een verzetje willen en op je af komen stomen. Zonder elektronica voor een duizendje of vier vijf vind je trou wens ook geen visstek meer, om over de boten nog maar te zwijgen. Steeds groter en sneller; een investering van een ton is eigenlijk beginnerswerk. Geen 'sportvissers Dhr. Comelissen geeft in zijn artikel een karakterschets van de visser die hij is: „We gaan vissen voor ons plezier en vooral de stilte, het avontuur (kleine jon gens, jazeker) maar vooral ook de vangst. Je moet het wel op kunnen eten anders ga ik er niet op vissen. Ik vind b.v. vissen op haaien of andere oneetbare soorten zoals roggen en conger gewoon niet leuk. Het vangen van vis alleen maar voor de lol of om er een kaartje in te prikken en dan terug zetten vind ik onbe grijpelijk en doelloos. Ook per vliegtuig naar Groenland of Alaska is voor een keer wel leuk, maar een koffer vol vis neemt zo moeilijk mee. Alle vis eten we overigens zelf op of geven we weg. Ook voor de gezelligheid gaan we niet vissen, dan kun je beter naar de kroeg gaan. Wij zoeken vooral de stilte en eenzaam heid als contrast met alle drukte van dagelijks werk en gezin. Een ste^ waar we veel komen om gullen te vangen is Fyns Hoved in Denemarken op Funen. Vanuit Eindhoven zo'n 12 uur rijden met de boot achter een kampeerbusje en je bent er. Twee a drie goeie stekken zijn er die meestal heel behoorlijke gul opleve ren. We zijn er geweest in zowel voor- en najaar als zomer en winter. Buiten het seizoen kamperen we gewoon voor een dag of drie aan de haven; niemand die je lastig valt en alle voorzieningen bij de hand. De laatste dag naar de camping om het vuil van drie dagen er af te boenen en dan weer naar huis. In vergelijking met in Nederland 3x vissen - wat voor ons ook vaak vijf uur rijden heen en terug is - is dit nog economischer ook en je vangt veel meer. Tegenover Zeeland Dan Engeland, daar gaan we naar toe voor de tong en de paling. De rivier de Orwell bij Harwich en Felixstowe. Een nacht vissen, de periode juni-sep- tember levert gegarandeerd dikke paling en tong, en overdag zeebaars, zeker als je, het geluk hebt een school tegen te ko men. Het voordeel hier is dat je er altijd 'kunt vissen omdat het eert diepe inham is, tussen heuvels en dus van de wind geen last hebt. Zo af en toe zie je wel eens iemand anders vissen, maar over het al gemeen gaan Engelsen niet op paling vissen, ze roken ze niet en hebben een hekel aan het onthaken van de slimy buggers. Daarom zitten er natuurlijk nog zoveel. Als je dat vergelijkt met onze kust die er toch pal tegenover ligt dan is het hier toch armoe troef en proberen we met honderd tegelijk voor de Maasvlakte de laatste 17 palingen te vangen. Overigens ben ik ook wel in Schotland en Ierland wezen vissen; ook uitstekend maar veel te ver weg voor een trip van een paar dagen. Noorwegen In Noorwegen zijn we vorig jaar voor de derde keer begin mei geweest en voor de derde keer naar dezelfde camping in de buurt van Molde iets onder Trondheim. We kennen de campingbaas - hij dis cussieert graag over de EU en de Noorse walvisvangst - en kunnen steeds voor een koopje een Hüte huren. Dit zijn een voudige houten blokhutjes met kookge legenheid, verwarming en stromend wa ter. Belangrijk is ook een grote diepvrie zer. De camping ligt aan het eind van de lange fjord en aan de oever van een zalmrivier - vergunning 60 gulden per dag - maar die zijn er nog niet in mei. Op dit fjord kennen we nu wel alle stek ken en je vangt er naast gul, schelvis, pollack en een enkele zeeforel ook schol en schar zo veel je maar wil. Ook hebben we wel eens bij toeval een zalmpje ge haakt - bordje op z'n rug waar ie ge kweekt was - en zelfs makreel, poon, wijting, haring en een enkele paling. Reis- en andere informatie In verhouding met Nederland is Noor wegen natuurlijk duur, maar als je in de rimboe zit kun je toch alleen maar geld- uitgeven aan eten en brandstof. Als je niet zonder drank kunt moet je het mee nemen; wij zijn met twee keer de toege stane hoeveelheid nog nooit aangehou den. Wel goedkoop is de overtocht als je niet in juli of augustus gaat en dan met de Stena van Fredrikshaven naar Moss - iets onder Oslo. Het kostte ons in het to taal (2 personen) met kampeerbus en boot, retour met de nachtboot inclusief slaaphut 350,-. Als je dat vergelijkt met de tarieven naar Engeland, dan be taal je over een veel kortere afstand - Calais/Dover - minstens het dubbele. De reis duurt twee dagen; als je 's mor gens vroeg uit Nederland vertrekt kun je de nachtboot van 18.00 uur uit Fredriks haven halen en sta je de volgende och- Afwasautomaat SN 23315, wit tend in Moss, vervolgens is het naar 'onze stek' nog zo'n zes tot acht uur rij den, afhankelijk van de toestand van de wegen in de bergen, soms ligt er verse sneeuw en dan schiet het niet echt op. In Rotterdam zijn hele mooie setjes jachtkaarten te koop van het hele fjor dengebied. Noorwegen vindt ik een sym pathiek land, de Noren zijn erg vriende lijk en de mentaliteit is zo dat iedereen z'n gang kan gaan zolang niemand an ders daar last van heeft. Criminaliteit komt in de dorpen eigenlijk niet voor, wij laten de boot met alles er in - hen gels, camera, elektronica - gewoon voor anker in het fjord liggen, ook als we eens een dag niet gaan vissen en de trailer staat voor de camping aan de weg. Het grootste voordeel voor de sportvisserij in de toekomst is waarschijnlijk dat de No ren nee gezegd hebben tegen de EU en daardoor zelf hun visbestanden langs die lange kust kunnen beschermen. Ze hadden terecht ingeschat dat meedoen in die grote democratische EU-familie ook zou betekenen dat grote hordes Spaanse, Deense, Nederlandse en andere - door hoge hypotheken opgejaagde vis sende bankiersslaven - korte metten zou den maken met hun visgronden. Tegen sportvissers hebben ze (nog) geen be zwaar. Gelukkig is het ook een land dat door de afstand en het (soms) slechte weer niet snel door massa-toerisme ver ziekt zal worden. Dit jaar is het reisdoel waarschijnlijk Schotland, in de buurt van het eiland Muil en in het voorjaar nog wat gul van gen in Denemarken. En in Nederland? Misschien van de zomer een paar keer maar dan toch meer vanuit de gedachte een dag er op uit, dan in de hoop werke lijk noemenswaardig vis te vangen. Delta 821, Henk Cornelissen Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Door de Chr. Plattelandsvrouwen Bond wordt dinsdag 12 maart in Giessenburg een ontmoetingsdag gehouden waarop ook op belangstelling uit de regio wordt gerekend. De dag wordt gehouden in 'de Til' te Giessenburg waar men vanaf 's morgens half 10 welkom is; het programma begint om 10 uur. Prof. mr. E. Hirsch Ballin hoopt er een inleiding te houden over het onderwerp 'Ontheemd zijn'. In de middagpauze wordt een lunch ge serveerd en 's middags treedt een mu- ziek-zanggroep op. Wie de dag te gast wil zijn wordt ge vraagd dat vooraf bekend te maken aan de secretaresse, mevr. Van Meerkerk- Schouten, tel. (0347) 342170 die u dan een routebeschrijving en een toegangsbe wijs toestuurt. Wanneer de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Over- flakkee op donderdag 28 maart om 19.30 uur in de Landbouwschool aan de Lange- weg te Sommelsdijk haar ledenvergade ring houdt zal door dhr. Dick Kamme- raad een inleiding worden gehouden. Hij spreekt over het wereldwijde werk van Greenpeace en 'speciaal over de ontwik kelingen in en rond het Haringvliet'. Zeven uur. De kunsthaan kraait. Die geven we snel een klap op zijn knop. Klaas Vaak heeft ons allang verlaten. Nu luisteren we nog wat naar de geluiden van de straat. Een buurtbewoner steekt het con tactsleuteltje in de stuurkolom van zijn auto. Stotterend gaat de motor aan de gang. De derde al vanmor gen. Wij kunnen ons nu nog een lekker omdraaien. Op ons wacht er geen werkplek meer. Nu gaan anderen er op uit om ons pensioen zakje mee te helpen vullen. Vandaag hebben die medestrijders nog een extra baantje. Koning winter heeft vannacht weer een beste koude tik uitge deeld en daarmee alle autoramen dicht geplakt. Het is krabben geblazen. Nu rol len we ons dekbed op naar het voeten eind en stappen dan toch nog monter naast de sponde. Er is weer een nieuwe dag ontwaakt en wat gaan we daar nu weer mee doen? Pinda, pinda Allereerst wat dagelijkse plichten. Zorgen dat er een bodemdekje aardappe len geschild en gewassen in het rode emmertje ligt te wachten op de gasvlam. Voorts moet de zuigmond van de stof zuiger alle hoeken van de kamer en keu ken hebben gezien. Vanmorgen doen we dat met de franse slag. En dan grijpen we graag naar de knop van de achterdeur. Houden ons nu echter even in want het kale kerseboompje zit vol vogelvolk. Ieder takje is bezet. Toch wel twintig mussen en een tiental mezen krijgen af en toe een kansje om even aan een pindabuidel of vetbolletje te buite len. De mussen zijn duidelijk in de meer derheid en dat is te merken ook. De Koolmees is van huisuit de grootste en ook de agressiefste van de mezenfamilie. Ook de meest acrobatische. Nou, dat laatste etaleren ze bij tussenpozen voor zover de mussen dat toestaan. Want die delen de lakens uit. Hebben het hoogste woord en vandaar ook de meeste pinda's. Het mezenvolkje, nu grote ban gerikken, mogen zich tevreden stellen met de resten die Passer domesticus op de natte grond laat vallen. ShoW De polder dampt onder de inmiddels vro lijk schijnende zon. Slierten nevels schuiven over de geploegde akkers. Boven de watergangen kringelen de natuurdampen in spiralen omhoog. Ze strekken zich uit naar hoger sferen om daar geheel en al op te lossen. Veel ver der naar het blauwe zwerk, hoog in de heldere lucht vertonen honderden meeu wen hun vliegkunsten. Een openlucht- show met een dwalende fietser als enige toeschouwer. Die ziet steeds wisselende vluchten van de ranke luchtridders als ze over en voorbij elkaar laveren. Ze nemen daarbij alle standen aan. Soms helemaal op hun zij. Een spel van rustig klapwie kende vleugels wiens toppen elkaar toch niet raken. Wat een rust genieten deze gevederde bewoners van onze polder daarboven. Ze zweven als het ware op luchtstromingen van vrede. Meizoen In de kop van een sloot dansen de mug gen in een steeds ander wolkenmotief. Die beestjes trekken zich nergens wat van aan. Ook niet van onze zeer nabije aanwezigheid. Ze zweven zwenkend langs ons heen. Het zijn allemaal heren die zich hier hebben verenigd om zo gezamenlijk hun signalen uit te zenden op de frequentie van de dames. Maar, we moeten verder, op zoek naar een Madeliefje. De jjoeken willen ons doen geloven dat déze Meizoentjes gaan bloeien zodra de winter voorbij is. En dat houden ze dan vol tot er weer een nieu we vorstperiode aanbreekt. Haar mooie naam luidt Bellis perennes. Vooral een bekende bewoner van parken en geschoren gazons. Een symbool van liefde en schoonheid, behalve dan als de cyclomaaier er overheen gaat. Bellis betekent mooi en perennes wil zeggen dat de plant blijvend is. Dat slaat dan op het feit dat ze overblijft maar ook dat de bloempjes bijna het ganse jaar door ver schijnen. We fietsen alsmaar verder op zoek naar B.p. Al een paar kilometer links en rechts uitgekeken maar... En juist als we het stuur willen wenden ont waren we er een paar tussen het gras van de wegrand. Novemberkus Ze is overal paraat. Het liefst in gezel schap van een grassoort. Maar toch heb ben we er een paar gevonden op een kale plek langs de Grevelingendam. Dat was in november. „Kijk", zei moeder, „dat is nu een mei zoentje." Dit is meer een novemberkus. Of niet? Toch een mooi gezicht als ze massaal bij elkaar zijn gekropen. Kijk maar eens om u heen in de tuintjes. Maar ja, sommigen willen dat hunn grasvlakte erbij ligt als een biljartlaken. Dan wordt er nog al eens snel naar het maaimes gegrepen als de plantjes met hun moois willen gaan pronken. Nu worden alleen maar de bloempjes van de kale stelen afgesneden. De stapelvormige bladeren daaronder vormen een platte rozet die zich zo laag mogelijk bij de grond houdt. En daar rijdt elke hand- en machinehaaier over heen. Madeliefje wordt alleen maar ont hoofd. Jammer van al die kunstig gevormde teerheid? Vroeger werden ze verzameld op 'Dijeken vol van d' edele bloem, bij de vrijsters seer vercoren'. Lente Even zo'n plantje bekijken. Is het wel zo simpel als sommige bronnen vertellen? Net een gekleurd centrum in een krans van witte bloemblaadjes, inderdaad een alledaags natuurverschijnsel. Maar schijn bedriegt. Het gele hart bestaat uit hon derden afzonderlijke schijf- of buisbloe- men. En die zijn nu allemaal in staat om zaad te produceren. Het hart wordt omgeven door een krans van lintvormige straalbloemen die de bestuivende bijen en andere insekten naar de schijf- of buisbloemen in het hart lokken. Dat gele hart wordt daarom wel eens omschreven als het bedrijfsdeel van B.perennes omdat daar de bevruchting plaatsvindt. Die reclamemakende straalbloemen heb ben nog een functie. Ze dienen ook als landingsbaan voor de zoemende bezoe kers. Ons plantje hier staat er nu nog wat kou- welijk bij. Maar dat verandert. „Ze verheffen zich op hoge stelen, In de winter zijn ze altijd eenvoudig wit met geel, flets en slap. Maar als het lente wordt hebben ze warme tinten nodig. Het geel wordt dieper en nadert naar oranje. De randbloempjes krijgen een tipje rood." Zo mijmerde J. P. Thijsse ruim tachtig jaar geleden bij zijn Madeliefje. J.V.P. Dit betekent voor u als consument 'Optimale zekerheid' 3e Blad VRUDAG 8 MAART 1996 No. 6484 - beste koop Consumentengids 12/93 - lage verbruikswaarden - aquastop-beveiliging Voor meer informatie, Siemens infocentrum (070)333 2930/333 2570 Siemens. Thuis in uw huis. Te koop bij: \t 1 I 1 'T-'l N RADO-mEVIS*- YI 11 n J wAS«nnuTBi VERKOOP EN REPARATIE VAN AUE MERKEN D<»i«weg37a.Tol.(0187)6816ia3253AG Ouddoip K>/ERKBtf)E Mlddelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBIHlNZBiS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 "L Madeliefje Pinda, pinda. Illustratie uit Geneeskrachtige Planten. De bloempjes schijnen toch nog te worden geplukt. Ze worden in de schaduw gedroogd en dan in potten gedaan die luchtdicht zijn afgesloten. De plant heeft vocht- en zyveetdripende eigenschappen. Heeft een verzachtende wer king op reumatische pijnen, aldus het boek. mm ANWB gekeurd Mitsubishi Van Splunter

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5