MobilQ htdbrechtse Wegens succes geprolongeerd I Beurs te IVliddelharnis door Gedeputeerde v. d. Groot geopend Ijsfabriek den Hertog dicht? Oorlog en vrede Rally Formula Garage Knöps B.V. VOOR DE FIJNPROEVERS 1299,- 'De Zeemanspot' voer uit Ramoco b.v. Genealogische markt SONY je dit nieuwe seizoen mef een pmcktige POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Oorlogeh en geruchten van oorlogen. De Bijbel tekent ze als een signaal van de eindtijd. Tegelijkertijd is er al altijd sprake van geweest. Altijd? Als ergens de ontzettende macht van de zonde tot uiting komt is het wel in volkeren die tegen elkaar opstaan. Wat een mechanis me van aankweken van haat en superio riteit zit er achter. Het voorspel van, en de Tweede Wereldoorlog hebben ons ge leerd hoe met propaganda tot in perfectie kan worden gemanipuleerd. Subtiel wordt omgegaan met groepsbe langen. Als die in dezelfde richting wij zen, worden de individuen aangepakt. Leugen wordt waarheid, het recht strui kelt in de straten. Dat gebeurt zelfs let terlijk, er is geen opstaan meer. Zo mani festeert zich het recht van de sterkste in groeps- en staatsverband. Een op zich te begrijpen en niet te verwerpen nationaal bewustzijn wordt uitgebuit. Zelfs in naam van de kerk, nog erger met een beroep op Gods wil werden agressieve daden gelegaliseerd. Het erge is dat God de Schepper, de Rechtvaardige, zo (me- de)auteur van de zonde, van de dood slag wordt. We mogen wel voorzichtig zijn met onze motiveringen. Het gaat niet aan vrij te willen zijn van nonnen en waarden, en de Wetgever aan te spreken als het mis gaat. In een twee alinea's eventjes een analyse geven van de voortdurende gisting over al op de aarde, is uiteraard niet mogelijk. De diepste drijfveer werd aangewezen, maar daarmee is niet alles ook verklaard. Sommige processen zijn onnavolgbaar voor de 'nuchtere' westerlingen die wij zijn. Daarbij komt dat wij in een eeu wenlange bestuurscultuur geleerd heb ben onderlinge vetes uit te vechten met woorden en verweerschriften. Tenmin ste, zolang het de publieke zaak betreft. In onderlinge geschillen wordt het ge weld helaas niet gemeden. Letterlijk niet, en figuurlijk zeker niet. Roddel, achter klap, schelden, zwijgen, het kunnen ook vormen van 'doodslag' zijn. Na de Koude Oorlog waren de verwach tingen wereldwijd hooggespannen. We zouden gaan werken aan de vrede, of eigenlijk aan een meer ontspannen voort zetting van de gewapende vrede. Wat moeten wereldleiders teleurgesteld zijn. Het Golfgebied is en blijft een met ge weld gebluste brandhaard. Irak, Iran, meer hoeven we niet te noemen. De Bal kan bleek een kruitvat. Het kruit mag dan nu weggenomen zijn, we kijken met grote belangstelling naar wat in het vat is blijven zitten. Het zal ongetwijfeld niet verzuren. In Noord-Ierland leek het goed te gaan. Helaas, de IRA verloor haar geduld en dicteerde dagenlang het leven in Enge land. Een leven van angst. Op net zo'n manier, maar minder ondoorgrondelijk laat de Hamas in Israël blijken niet ge diend te zijn van de vrede. Het is nog erger, de beweging is niet gediend van de Israëli's. Er zijn meer voorbeelden te noemen. De ons meest aansprekende zijn aangeduid. Daarbij valt het op dat persoonlijke of groepssympathie een rol speelt. In dit geval voor Israël. Daar zijn redenen voor. Er is ook niets op tegen, mits we maar door een heldere bril kijken. Al was het maar vanwege de gruwelen van de wereldoorlog dan is meeleven op zijn plaats. Maar er is meer, het volk is in onze belevingswereld onlosmakelijk ver bonden met het bijbelse Israël, de bemin den om der vaderen wil. Daar komt bij dat de tegenstander religieus geïnspi reerd wordt. Oud-Testamentische tegen stellingen komen weer tot leven. Er mag, er moet gebed zijn voor het oude bondsvolk in moeilijke omstandig heden. Maar daar mag het niet bij blij ven. In elk conflict speelt de gerechtig- heidsvraag een rol, maar tegelijkertijd moet er bij de toeschouwer mededogen zijn met beide partijen. Dat kan, dat moet. Woensdag was het biddag. Voor velen is dat achterhaald. De moderne productie methoden maakten God overbodig. Alsof er niet meer te vragen is. Alsof het alleen maar om een egoïstisch „Heere, zegen ons" gaat. Het gaat om veel, veel meer. Oi.'^^r eer om vrede. Vrede in eigen hart, vrede op aarde. Vrede voor Israël, Vrede voor Israëli en Palestijnen, Kroaten en Ser viërs. Maar ook daar kan egoïsme in doorklin ken. Het gaat dan ook niet om zomaar vrede. Het gaat om vrede die alle verstand te boven gaat. Vrede, gebed in de realisatie van het gebed 'Uw koninkrijk koom' toch o Heer'. Daarmee is de wereld ge baat. Voor een persoonlijke benadering Om meer over te houden Middelhamis Telefoon (0187) 482222 voortüÊetékerhadl STELLEND AM Op 5 maart 1996 werd de bemanning van de Stellendamse reddingsboot 'De Zeemanspot' door de kustwacht, post Ouddorp gealarmeerd om 00.30 uur, voor de in moeilijkheden verkerende zandzuiger 'Zagri 23', die bezig is met baggerwerkzaamheden in het Slijkgat. Tijdens het manoevreren was het schip op de zuigkop terecht gekomen, waar door er drie gaten waren ontstaan in de scheepswand. Het schip maakte snel water. De Zeemanspot is onmiddellijk ter assis tentie uitgevaren. Ter hoogte van 'de Kwade Hoek' werden 2 pompen overge zet. Hierdoor kon de hoofdmotor blijven draaien tot in de buitenhaven van Stellen- dam. Daar stond de brandweer gereed om ver der te helpen met pompen. Pas nadat dui kers van Smit Tak de gaten gedicht had den, was het gevaar van zinken voorbij. Rond 05.00 uur konden brandweer en reddingsboot inrukken. RENAULT-dealer voor Goeree-Overf lakkee In de krant van dinsdag las u al over het welslagen van de maandag gehouden informatiebijeenkomst waarop, in Verzorgingshuis 'Geldershof' te Dirksland, historische kleding werd getoond. De Oranjevereniging 'Dirksland' ver zoekt de burgerij zich daarin te hullen op Koninginnedag '96. Het gezelschapje dat we maandagmiddag fotografeerden had weliswaar wat kleding van het Streekmuseum te leen, maar wie creatief is met naald en schaar kan zelf, tegen wei nig kosten, wat leuks maken en dat lijkt geboden, want wie zich op Dirkslands Koninginnedag in moderne kleding steekt zal uit de toon vallen, zeker tijdens de maaltijd die in het Achterdorp wordt aangericht. A.s. dinsdag 12 maart wordt in Verenigingsgebouw 'De Schakel' een tweede informatie-avond gehouden, aanvang 19.30 uur. Tegen het decor van caravans van Hameeteman Recreatie uit Ouddorp knipte de Gedeputeerde het lint. Men kent waarschijnlijk het optimisme van Staver-mana- ger Leen Jordaan en 't is de vraag in hoeverre dat hem heeft geleid tot z'n stellige uitspraak dat de beurs die woensdagmorgen geopend werd, de Flakkeese Voorjaars- beurs voor Wonen, Tuin en Recreatie, nu goed op koers ligt. In voorgaande jaren leek het publiek wat uitgekeken op het geboden concept waaraan nu de recratieve sector is toege voegd. „Daar zitten we mee op 't goeie spoor", gelooft dhr. Jordaan en als 'gelukkig mens' begroette hij woensdagmorgen de gasten ter opening van de beurs. Hen maakte hij graag deel genoot van de 'gouden greep' die Goeree-Overflaldcee doet in het zich toeleggen op recreatieve mogelijkheden waarop nu ook op de beurs wordt ingespeeld. Caravans en watersportbe- nodigdheden zijn aan de beurs toegevoegd. Dhr. Reinink, van Organisatiebureau Continent, zowel als burg. mevr. Sleurink hebben die uitbreiding van de beurs, die nu een regionale beurs mag heten, in hun woorden betrokken. De recreatie is een economische kurk waarop Goeree-Over- flakkee nu-, en in de toekomst zal kunnen drijven, vond mevr. Sleurink. De Zuidhollandse Gedeputeerde dhr. v. d. Groot was graag be reid de beurs officieel open te stellen. Deugd deed het hem dat Middelhamis Zuidhollands is gebleven en na alle commotie over een evt. provincie-wijziging leek het hem gewenst niet al te veel meer bestuurlijk te navelstaren en maar aan 't werk te gaan omdat er in Zuid Holland, de 'meest geschakeerde' Pro vincie, nog zóveel te doen is. Een 'gebiedsgericht' beleid wordt door het Provinciebestuur voorgestaan en het houden van een beurs waarop de regio zich vertegenwoordigt spoort daar geheel mee. Weliswaar kan de Overheid richting aangeven en stimuleren, maar de actie moet komen uit de streek zelf. Het was dan ook met instemming dat dhr. v. d. Groot ter ope ning de schaar hanteerde. Morgen, zaterdag 9 maart, viert de Zuid hollandse Vereniging voor Genealogie 'Ons Voorgeslacht' zijn 50-jarig be- staansjubileum met een bijeenkomst in de Laurenskerk te Rotterdam, van 10.00 tot 16.00 uur. Op deze bijeenkomst wordt een boek ge presenteerd dat ter gelegenheid van het jubileum is samengesteld. Het bevat, op ca. 600 bladzijden, de beschrijving van een groot aantal stamreeksen, van de 18e tot de 20e eeuw. Het is voor 62,50 te koop. Er zal op de jubileumdag ook een genea logische markt worden gehouden waarop aanwezig zullen zijn Verenigingen en Organisaties die in Zuid Holland, lokaal en regionaal, op historisch terrein actief zijn. Tussen 12.00 en 14.30 uur zullen een drietal korte lezingen over de historie worden gehouden. i*m Gelukkig kan nog een vraagte ken worden geplaatst achter de vraag of de ijsfabriek van Den Hertog te Melissant dicht gaat. Het gerucht gonst al wel over Goeree-Overflakkee, daarom, omdat er zestig arbeidsplaatsen mee zijn gemoeid. In het Rotterdams Dagblad van dinsdag troffen we over de al of niet sluiting een beschouwend artikel van redacteur Hans Roodenburg, die daarin gram uithaalt naar het handelen van de eigenaar van de fabriek, het Unilever-concem, dat in het artikel 's'werelds grootste ijsboer' wordt genoemd. De heer Rodenburg vindt wat hij hoorde een sociaal-scenario 'om het koud van te krijgen' wanneer hij bedenkt dat Uni lever het bedrijf pas negen maanden geleden kocht (van Bols-Wessanen) waarbij di-rectie en personeel voorge spiegeld kregen dat die overname de best denkbare oplossing zou zijn. ,,De Co eqeSWeve^^as- nieuwe KO ekfien, Melissanters gingen het huwelijk met de ijsgroep van Unilever optimistisch aan", zo zegt het artikel, maar die stemming is inmiddels omgeslagen nu gevreesd moet Vorden dat Unilever het bedrijf alleen maar kocht om een concurrerend bedrijf het zwijgen op te leggen. Unilever zou tot de conclusie zijn geko men dat zijn ijsproductiebedrijven in Nederland een overcapaciteit hebben. Ook in Hellendoom heeft Unilever zo'n ijsproductiebedrijf en dat zou het bedrijf in Melissant een 'achterbakse streek' hebben geleverd door Unilever voor te stellen de productie uit Melissant - 8 miljoen liter per jaar - naar Hellendoom over te hevelen. Om het sociale leed in Melissant te verzachten zouden de werk nemers naar het tweehonderd kilometer ver gelegen Hellendoom mee mogen verhuizen, zegt dhr. Roodenburg scham per in zijn artikel. Ook de vakbonden hebben vorig jaar de overname van Den Hertog door Unilever de beste oplossing gevonden, maar ook zij vrezen dat het Melissantse bedrijf zal worden gestript. In het artikel wordt die sluiting in strijd met het goed fatsoen geacht, en gelukkig is er ook de mededeling dat de groeps directie van IGLO-OLA (Unilever) heeft aangekondigd op 13 maart met voorstel len tot herstructurering te komen. Dhr. Roodenburg breekt in zijn artikel een lans voor een zodanige oplossing dat de werknemers in Melissant nu al niet het slachtoffer worden terwijl hen 'zulke mooie dingen waren voorgespiegeld'. In Melissant wordt het verdere verloop door de ondememingsraad met spanning afgewacht. Evt. sluiting wordt niet door de winstge vendheid van het Melissantse bedrijf gerechtvaardigd. De sluitingsdreiging wordt dan ook betiteld een unfair spel te zijn om een concurrerend merk te onder drukken. Het artikel besluit met de sug gestie richting ondernemingskamer te vragen of op deze manier met werkne mers kan worden gesold. Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Tel. 4871 73 SONY MINISET TYPE MHCEX 5 Bestaat uit losse kotnponenten, 2 x 100 Watt, Tuner met RDS, Dolby B/C, eenvoudi ge bediening danl<zij Jog Dial, Autoreverse dubbeldeck, 1 Bit CD-speler en 3-weg Bass-reflex luidsprekers. VINGERUNG3 - MIDDELHARNIS-TEL (0187)482518 Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO VmCO - «niDIO - RBiOflTAOE FOTOOflAFC ^fflj n^lj^^n - WMtttrMt 35-r«MiMn fD»7} S8TS12 nu SS3734 Pi1nMnp~Hogmom172'TatÊfoon(0111)48Z400 Kijk st^el v\aav onze advef'+en+ie vei'Jef'op in deze Middelhamis (0187) 489065 •2£„gs)maH (Tw.fc 10182) 585 331

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1