waterschap Goeree-Overflakkee en land Efficiënt waterbeheer in uw regio Verantwoord, haalbaar en betaalbaar Wlitu meer weten? Taken van het waterschap Goeree- Overflakkee Productbegroting voor 1997 Andere agendapunten in het kort Gebruik oppervlaktewater voor beregening akkerbouwgrond Niet alles is mogelijk Samenwerking Beter inzicht in kosten en inkomsten Pa ■S:' 'êv^ Gratis testen op zoutgehalte Het land en het water hebben een wat tweeslachtige relatie.Wie herinnert zich niet de schrik en de zorg die het water ons enl<ele tientallen jaren -^ geleden bezorgde? Teveel water maakt het leven op het land moeilijk, zo niet onmogelijk.Te weinig water leidt ook tot problemen. Het ontbreken van water om akkerbouwgrond te beregenen is zo'n probleem. MJ *ZÈ m B^ Al eeuwenlang werken de waterschappen aan het m balans houden van water en land. Deze pagina schetst onder andere actuele V^.^^^'-^.^'-^.^r».^-» punten uit de openbare vergadering van het algemeen bestuur ^^?5^^C^^^^^r van het waterschap Goeree-Overflakkee, de Verenigde Ver gadering. De vergadering begint op 15 maart om 14.00 M/M/_C^^d^M^ uur in het waterschapshuis en is voor iedereen toegan- wWt-M. m- %^M keiijk. Ook laten wij u kort zien wat het waterschap voor u doet. Hat waterschap beantwoordt graag uw vragen. Voor meer informatie fcunt u terecht in het waterschapshuii, Dwarsweg 40 in AAiddelhamIs, telefoon (0187) 48 88 88. De Verenigde Vergadering buigt zich op IS maart onder meer over de reactie op de visienotitie 'Ruimte voor water"van het ministerie van Verkeer en Waterstaot. Het bestuur van het waterschap Goeree-Overflakkee ziet in de notitie belangrijke aanknopingspunten voor de verantwoorde verbetering van het beheer van water en milieu.Wel heeft het bestuur zorgen over de haalbaarheid en de kosten van onderdelen uit de ministeriële notitie, zo blijkt uit de concept-reactie. Het waterschap heeft maar een bepaalde hoeveelheid geld om uit te geven. Het is daarom onmogelijk alles uit te voeren wat wenselijk is. Er zullen dus prioriteiten moeten worden gesteld voor onder meer de activiteiten voor het milieubeheer. Maatregelen die tegen de minste kosten het meeste effect hebben, krijgen daarbij de voorkeur van zowel het waterschap als het ministerie. Op deze manier draagt elke gulden zo goed mogelijk bij aan het beheer van water en milieu in uw omgeving. Dat geldt ook voor de soms verontreinigde bagger, die bij het noodzake lijke onderhoud uit de watergangen wordt gehaald. Deze zogenoemde baggerspecie kan langs het water op de kant worden gezet of afgevoerd voor opslag of verwerking. Het waterschap pleit er voor op basis van nader onderzoek te komen tot praktisch uitvoerbare milieuregels voor deze specie. Daarbij moeten dan het nut en de kosten van alle mogelijke oplossingen tegen elkaar worden afgewogen. Het waterschap vindt dat de Rijksoverheid de prioriteiten voor bepaalde onderdelen van het milieubeleid landelijk moet vaststellen, omdat vervuiling meestal niet beperkt blijft tot een klein gebied. Het bestuur van Goeree-Overflakkee denkt hierbij onder meer aan scha delijke stoffen als fosfaat, stik stof, zink, koper en lood. Volgens de notitie Ruimte voor Water moet het in de toe komst mogelijk zijn om In verschillende regio's verschil lende doelstellingen te gebrui ken voor het milieubeleid. Het waterschap onderschrijft deze gedachte en stelt dat bij het kiezen van de doelstellingen voor elke regio moet worden bekeken of het nut van de voorgestelde maatregelen de kosten rechtvaardigt. Het waterschap Goeree-Overflakkee en het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn het erover eens dat een goed waterbe heer alleen haalbaar is als overheid en andere organisaties daar bij samenwerken. Betaalbare maatregelen met een duidelijk milieuvoordeel maken de samenwerking voor alle betrokkenen interessanter, zo vindt het waterschapsbestuur. Overeenkomsten met bijvoorbeeld landbouworganisaties en na tuurverenigingen kunnen een belangrijke rol spelen in de verbe tering van het beheer van water en milieu. Daarnaast vergroten dergelijke overeenkomsten de betrokkenheid van de deelnemers bij de zorg voor hun omgeving. Deze nieuwe aanpak vraagt ech ter de nodige tijd. Het waterschap pleit ervoor hier rekening mee te houden. Wettelijke maatregelen worden volgens de concept-reactie door de nieuwe aanpak niet overbodig en zullen ook in de toekomst inzetbaar blijven. De nieuw te ontwikkelen wetgeving moet. zo schrijft het waterschap Goeree-Overflakkee, ook duidelijker aangeven wat de taken en bevoegdheden van de diverse overheden zijn.Wat behoort bijvoorbeeld tot de verantwoordelijkheden van de gemeenten en waar moeten de waterschappen zich mee bezig houden? Het waterschap Goeree-Overflakkee pleit daarbij ook voor eenvoudiger procedures en een beperking van het aantal regels. Ook wijst het waterschap op het belang van goed overleg tussen bijvoorbeeld gemeen ten en waterschappen. Dit overleg kan duidelijk bijdragen aan betere afstemming van de werkzaamheden van deze overheden. Daarnaast zou het volgens deze visie nuttig zijn altijd een paragraaf over het water in gemeentelijke bestemmingsplannen op te nemen. Gemeenten zouden daarbij ook vooraf al duidelijk rekening moeten hou den met mogelijke dijkverbeteringen. Wanneer landelijk beleid kosten met zich meebrengt voor het regionale water beheer, zal het Rijk ook moeten bijdragen in de financiële consequenties, zo meent het waterschapsbestuur. Voor de productie van drinkwater wordt bij voorbeeld op de ene plaats water aan de grond onttrokken, wat op andere plaatsen weer tot extra werkzaamheden leidt. Het uitgangspunt blijft volgens het waterschap Goeree-Overflakkee dat de vervuiler betaalt De waterschappen zijn verantwoordelijk voor het oppervlak tewater, de waterbodem en de oevers. Alleen taken die tegen redelijke kos ten een duidelijk effect hebben en binnen de opdracht van de waterschappen vallen, zouden door de waterschappen moeten worden betaald. In de ove rige gevallen zou het geld volgens het waterschap Goeree-Overflakkee door anderen moeten worden opgebracht. Bescherming tegen het water Het waterschap beschermt het eigen gebied met dijken en andere water keringen tegen overstromingen en wateroverlast Het waterschap Goeree-Overflakkee wil een beter inzicht krij gen in de uitgaven en de inkomsten. De invoering van een zogenoemde productbegroting voor het jaar 1997 moet daar aan bijdragen. Dit begrotingssysteem maakt een efficiënter beleid mogelijk. Daarnaast krijgt ook u met de product begroting een duidelijker beeld van de waterschapsfinanciën gepresenteerd. In een traditionele begroting ligt vooraf vast wat de uitgaven en de inkomsten zijn voor een bepaald beleidsterrein, bijvoorbeeld het dijkbeheer. Te leveren producten en diensten zijn vaak wel om schreven, maar niet altijd gedetailleerd. Precieze bedragen wor den niet voor elk product genoemd. Een gedetailleerde controle op de uitvoering van het beleid Is meestal niet gemakkelijk. Bij een productbegroting liggen de te leveren producten en dien sten vooraf wel gedetailleerd vast. In de loop van het begrotingsjaar kan daardoor ook beter in de gaten worden gehouden welke kos ten voor een product of dienst worden gemaakt, hoeveel uur werk het heeft gekost en welke inkomsten erbij horen. Voor de invoering van deze nieuwe aanpak is in een periode van vijf jaar een totaalbedrag van 45.000,- nodig. Regeling van de hoeveelheid water Door een goede aan- en afvoer wordt het grondvirater zoveel mogelijk op het juiste niveau gehouden Zorg voor natuur en milieu Het waterschap beschermt ook de natuur en het milieu in het eigen gebied. Het schoonmaken van het opper vlaktewater is een taak van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden Wegen en fietspaden Aanleg en onderhoud van een groot aantal wegen buiten de bebouwde kom zijn in handen van het waterschap. Zorg voor woterroutes en vaarwegen Door het uitvoeren van baggerwerkzaamheden blijven de watergangen niet alleen open. maar wordt ook de deels vervuilde modder van de waterbodems verwijderd. Op 15 maart komen ook de volgende onderwerpen aan de orde. Goeree-Overflakkee zal volgens het betrokken voorstel met andere Zuidhollandse waterschappen blijven samen werken bij het storten en verwerken van de zogenoemde specie die bij het baggeren naar boven wordt gehaald. Het voorstel is de regeling met drie jaar te verlengen. De ratten- en ongediertebestrijding van het Waterschap kan worden ondergebracht in het nog te bouwen Steunpunt Oost Voor de in het kader van de Arbeidsomstandighedenwet noodzakelijke aanpassingen en de verhuizing is een totaalbedrag van 40.000,- nodig. De uitgave van een boek over de waterstaatkundige geschiedenis van Goeree-Overflakkee moet een beeld geven van de periode tussen 1940 en 1995. De kosten voor de publicatie bedragen 40.000,-. Wilt u oppervlaktewater gebruiken voor het beregenen van uw akkerbouwgrond? Laat u het water dat u wilt gebruiken dan eerst testen om vast te stellen of het zoutgehalte niet te hoog is. Het waterschap Goeree-Overflakkee voert zo'n test gratis voor u uit. Het waterschap probeert het zoutgehalte in het oppervlaktewater laag te houden. Dat lukt niet altijd, omdat bijvoorbeeld de ondergrond ter plekke erg zout is en er onvoldoende water van elders kan worden aangevoerd. De kans op zoet water is het grootst in de watergangen waar flink wat stromend water te vinden is. U kunt uw monster voor de test daarom het beste uit deze watergangen halen. Niet alle watergangen kunnen voldoende zoet water leveren voor gebruik door meerdere beregeningsinstallaties. Over legt u daarom vooraf met uw collega's over het onttrekken van water aan de watergangen. Het is in verband met de verkeersveiligheid niet toegestaan slangen over de weg te laten liggen bij het beregenen. Voor meer informatie over dit onderwerp kunt u contact opnemen met het waterschap, telefoon (0187) 48 88 88. 8 maan 1996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 14