EIUVriDEII-tllElJWS Rakkee verandert Familie Snitjer verhuist, maar niet eclit van harte... Tentoonstelling projectwerk c.b.s. "t Kompas' Ingezonden Damvereniging ENEO'52 Zangmiddag voor en met verstandelijk gehandicapten Aktiviteitenmiddag manege Ouddorp Verzilvering vakantiezegels Uitslagen Sasruiters Oud-Dirkslander Gerard Robijn promoveert Demonstratie Vlieto Ledenvergadering c.b.s. 'De Hoeiisteen' 2e Blad DINSDAG 5 MAART 1996 No. 6483 Wie ondanks de strenge winter toch regelmatig op de fiets tochtjes door de Flakkeese polders maakt, komt tot de conclusie dat er zo het één en ander landschappelyk aan het veranderen is. De ruilverkaveling heeft hier een belang rijk aandeel in gehad. Er zijn flinke stuk ken land omgetoverd in bospercelen en de komende zomer zullen we daar al aar dig van kunnen genieten. Om te begin nen krijgt de wind op bepaalde plaatsen wat minder vrij spel. Daarnaast zijn wij fietsers verblijd met twee mooie nieuwe fietspaden. Het eer ste loopt langs de Vliegers bij Middel- hamis en leidt nu van de Rottenburgse- weg tot dicht bij de provinciale route van Middelhamis naar Nieuwe Tonge. Het tweede voert door de Klinkerlandpolder, waar het aangelegd is in een stukje bos en de fietser verder langs een mooie vaart naar Nieuwe Tonge voert. Wellicht zijn er elders nog enkele nieuwe fietspa den aangelegd, die ik dan nog moet ont dekken in het voorjaar, maar het weegt helaas niet op tegen de misère, die de ruilverkaveling ons in ander opzicht bezorgd heeft. Daarom was het ingezon den artikel van de heer Hoogenboom in de krant van afgelopen vrijdag me uit het hart gegrepen. Eén element laat hij ech ter onbesproken en dat is het verhoogd gevaar, dat het onttrekken van vele ter tiaire wegen nu al veroorzaakt. Fietsers zowel als gemotoriseerd verkeer moeten het nu samen uitzoeken op de secundaire wegen en daar gaat het niet altijd even goed waar het de verkeersveiligheid voor eerstgenoemde groep betreft. De autobestuurders rijden op deze smalle en vaak bochtige wegen in veel gevallen net zo hard als op de provinciale wegen en dat is in hoge mate onverantwoord. Wanneer de fietser de wind 'op kop' heeft, hoort hij het achteropkomende verkeer maar uiterst beperkt aankomen en dan jaagt de auto of vrachtwagen hem/haar menigmaal de stuipen op het lijf als die voorbij jakkert en dat vaak slechts op enkele decimeters van de totaal verraste fietser. Dat moet naar mijn gevoel vandaag of morgen ergens in de polder tot ongelukken leiden. Hier ligt een taak voor overheid en poli tie, maar gezien de personele bezetting bij laatstgenoemde instantie zal daar, vrees ik, niet veel van terecht komen. Vandaar dat het ook mij dringend gewenst voorkomt, dat tenminste voor de fietsers de tertiaire wegen opengesteld blijven. H. J. Oosterloo Pr. Bernhardlaan 4 3241 VD Middelharnis Vriendschappelijk tegen Dirksland op maandag 26 februari H. Visbeen - J. Wolfert2-0 C. Visbeen - M. van 't Geloof1-1 B. van Engen - H. Keuvelaar2-0 B. Visbeen - K. de Jong1-1 J. Looy - K. de Munck2-0 A. J. Doom - A. Los2-0 T. Goedegebuur-H. Koppelman2-0 P. Kom - A. van Rossum1-1 G. J. v.d. Wal - J. Vijfhuizen2-0 M. Wiegel - J. Knöps2-0 J. Non - W. Knöps..2-0 Einduitslag 19-3 in het voordeel van ENEO'52. Afdeling 2 kompetitie H. van Heukelen - B. Grootenboer0-2 De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen', gehandicapten zorg van de Gereformeerde Gemeenten, nodigt alle verstandelijk en/of lichame lijk gehandicapten uit voor een zangmid dag te houden op D.V. zaterdag 9 maart a.s. 's middags half drie in de 'Reho- bothkerk' aan de Hoogaarsstraat 2 te Tholen. Het Thools Mannenkoor 'Rehoboth' o.l.v. R. J. Rijkse en organist A. Bout zal dan een aantal liederen ten gehore bren gen, terwijl ook met de gehandicapten zal worden gezongen. Ook is er samen zang. Na afloop is er voor iedereen kof fie, thee of frisdrank. Het mannenkoor hoopt dan nog een open repetitie te hou den. Voor de doelgroep van deze bijeen komst is ook nog een kleine attentie. Gehandicapten van buiten de Gerefor meerde Gemeenten en van buiten de afdeling nodigen wij eveneens uit om met hun ouder(s) en/of verzorg(st)er(s) naar Tholen te komen, ledere belangstellende, jong of oud, is uiteraard van harte welkom. Komt U ook? Manege Ouddorp organiseert op vrijdag middag 8 maart om half twee een aktivi teitenmiddag. We beginnen met een drankje, daarna een huifkartocht met Ellen de Vries van ongeveer drie kwartier in de omgeving. Daarna een bingowedstrijd met aantrek kelijke ruitersportartikelen. De kosten voor deze middag bedragen 15,-. MELISSANT - Vrijdag aanstaande is er gelegenheid tot het verzilveren van RBS en Schilderzegels van 18.00 tot 18.30 uur bij J. du Pree, Bemhardstraat 31 te Melissant. Op 2 maart jongsüeden namen drie com binaties van de landelijke rijvereniging 'de Sasruiters' uit Dirksland deel aan een indoordressuurwedstrijd te Serooskerke. De Rijvereniging de Gouwe Rijers orga niseerde deze wedstrijd, waar men in de gelegenheid was om twee proeven te rij den. De uitslagen luiden als volgt B paarden Bauke van Vooren met Edelweis eerste proef: 154 punten tweede proef: 143 punten M paarden Liesbeth de Jong met Isha eerste proef: 164 punten, 2e prijs tweede proef: 148 punten, 3e prijs Linda Kok met Gratia eerste proef: 160 punten, 4e prijs tweede proef: 140pnten Tussen de twee proeven was veel ver schil in puntentotaal! Maar Linda Kok met Gratia reed toch heel verdienstelijk haar eerste winstpunt in de M-klasse, terwijl Liesbeth de Jong met haar Isha ook weer een winstpunt toevoegde aan haar totaal. Bauke van Vooren reed een nette eerste proef, die helaas door de jury niet vol doende gewaardeerd werd. Maar de Sasruiters gaan weer vol goede moed door naar een volgend concours. Het Dirkslandse raadslid de heer G. W. Robijn doorgrondt waarschijnlijk al lang niet meer waarmee z'n 27-jarige zoon Gerard zich bezig houdt, al zullen vader en moeder Robijn gisteren zeker aanwe zig zijn geweest in het Universiteits gebouw te Utrecht waar hun zoon, al drs., tot doctor promoveerde. Eén van zijn promotors was prof. dr. J. P. (Hans) Kamerling, afkomstig uit Middelharnis. De verdediging van z'n proefschrift, door drs. Robijn, stond voor gistermid dag op het program. De titel daarvan: 'Structured studies exopolysaccharides produces by lactic accid bacteria', onbe grijpelijk voor leken, maar de toelichting zegt er het volgende over „Melkzuurbacteriën bieden wellicht een goed alternatief voor kunstmatige ver dikkingsmidelen. Ze maken exopoly- sachariden, koolhydraten die bijvoor beeld kwark verdikken. Drs. Gerard Robijn ontrafelde de structuur van enke le exopolysachariden en zette daarmee een belangrijke stap naar een nieuwe generatie natuurlijke verdikkingsmidde- len." De laatste weken van februari is er door alle groepen gewerkt aan verschillende projekten. Het resultaat werd getoond op donderdagavond 29 februari. Er werd dit jaar een keuze gemaakt om niet met de hele school aan hetzelfde onderwerp te werken. Zo kozen de groepen 1 en 2 voor de jaargetijden, hi de vier hoeken van het lokaal werden de vier seizoenen mooi en duidelijk uitgebeeld, door onder andere lentebloemen, lammetjes, zomerplezier en zonnebloemen, herfsttaferelen en pret op de ijsbaan. Alles met toepasselijke attributen. Op de avond van de tentoon stelling verbeeldden de kleuters met lied jes en gedichtjes en bijbehorende kleding de vier seizoenen, wat een kleurig fanta sievol schouwspel bood voor de ouders. De groepen 3 en 4 vonden inspiratie in de dierenwereld van Zuid-Afrika. Aan de hand van boeken en natuurfilms wer den de lessen in werkbladen verwerkt en het belang van het behoud en goede omgang met de natuur benadrukt. Een dankbaar onderwerp voor de handvaar- digheidslessen, waarin dieren werden gemaakt van hout, klei, papier en stof, die werden tentoongesteld aan de rand van een waterpartij of op de savanne! De groepen 5 en 6 kozen als onderwerp de Waddenzee en de Waddeneilanden in het algemeen. Er werd contact gelegd met de zeehondencrèche in Pieterburen. Mevrouw Lenie 't Hart wenste hen per soonlijk veel sukses toe. Er was aandacht voor de natuur-milieuvervuiling en het toerisme. Een boek werd gemaakt met allerlei werkbladen en iedere leerling maakte een strand-tafereel. Gezamenlijk werden in grote maquettes de eilanden uitgebeeld in zand met zeehonden, vuur toren, campings en boten. Groepen 7 en 8 hielden zich vooral in houdelijk bezig met de krant. Twee weken lang werden in de klas zes kran ten gelezen en vergeleken aan de hand van allerlei opdrachten. Er werd een bezoek gebracht aan een drukkerij. Ook moesten de kinderen - waar mogelijk - met behulp van computers een krant maken naar aanleiding van de verkregen inzichten. Doel: stimulering en motive ring om kranten te lezen. Op de avond van de tentoonstelling lagen alle dagbla den van Nederland ter inzage! Veel ouders en belangstellenden bezoch ten de kijkavond, waarop de kinderen zelf tekst en uitleg mochten geven. Natuurlijk zijn niet alle Friezen van die knoestige, stijfkoppige kerels waarvoor ze hier, in 't zuiden versleten worden. Neem maar de heer Snitjer uit Middelharnis, een rijzige Noorderling, dat wel, maar een met een uitermate blanke pit die hij ten voordele van vele honderden Flakkeese ambachts- schooUeerlingen heeft aangewend, want hij wist en waarschuwde hen steeds: „Jongens, er komt een moment...!" Het is nu, ettelijke jaren nadien, op zichzélf dat hij die wijsheid toepast. De heer en mevrouw Snitjer, hij nadert de 70, zijn bij elkaar te rade gegaan en ze hebben 't elkaar niet willen verhelen: „Er komt een moment". Nergens in de omtrek ook maar één familielid, de beide dochters gehuwd en wonend in 't midden van 't land en dan te weten dat het moment van de oude dag er aan komt. „We gaan", hebben ze elkaar gezegd, veel minder makke lijk dan 't hier geschreven staat, maar half deze maand vertrekken ze van Flakkee, waar ze 42 jaar met het groot ste genoegen hebben gewoond. Baam wordt hun nieuwe woonplaats. Ze kochten er een mooi appartement en ze hebben er de geruststellende zekerheid de dochters vlakbij te weten. Natuurlijk dat het bloed kroop waar het niet gaan kon. Ongedacht Een jaar na de ramp van februari 1953 zijn ze naar Flakkee gekomen. Een zwaar geschonden gebied, maar de heer Snitjer werd onderwijzer op de lagere school in Oude Tonge, om na drie jaar over te stappen naar de Technische School in Middelhamis, waar ze hem dringend nodig had den. Het was, vanuit z'n toenmalige woonplaats Haarlem een wereldreis geweest naar Flakkee, maar het heeft de heer Snitjer noch z'n vrouw ooit één moment gespeten de verre stap te hebben genomen. Leraar Snitjer, wiskunde, aardrijkskunde en Nederlands, stond voor zijn werk en stond voor Flakkee, het eiland dat hij heeft liefgekregen. De Tech telde in 1957 zo'n 250 leeriingen en heeft in de jaren daarna een enorme ontwikkeling doorgemaakt, ruim 700 leeriingen zijn wel 'es voorgekomen. De heer Snitjer stopte in 1989, niet echt van harte omdat het werk en de omgang met de jeugd hem lief was. Dat laatste moet wederzijds zijn geweest, want op een gehouden reünie hebben ze hem zó aangeklampt dat hij er vijf uur over deed de ontmoetingsruimte door te komen. De leeriingen wisten het nog dat de heer Snitjer het steeds gezegd had, vooral wanneer er soms met de pet naar werd gegooid. „Jongens", zei hij dan, „er komt een moment"; en hij wilde graag dat ze dat ter harte namen. Goede momen ten, goede jaren heeft hij op de Tech gekend, ook soms verdrietelijkheden die hem weer voor ogen komen want soms had een ongeluk, of zelfs de dood toegeslagen. De school -, maar ook de gemeenschap heeft op de volle inzet van de heer Snitjer mogen rekenen. Hij was secreta ris/penningmeester van de fötoclub, secretaris van de hen gelaarsvereniging 'Krammer', zelfs 33 jaar lid van de Lions afdeling Goeree-Overflakkee, bestuurslid van de Z.V.U., vele jaren lang gaf hij les op de avondschool aan jongens voor wie hij de meest grote bewondering had, na het gedane werk 's avonds weer aan de studie te gaan. Voorts werd hij voorzitter van de stichting bewindvoering en beheer bewonersgelden op 'Hemesseroord' en penning meester van het Serviceburo Middelhamis. De heer Snitjer had er derhalve een neus voor om bestuurlijke functies aan te trekken. In Baam wacht alweer een nieuwe, als voorzit ter van de bewonersvereniging, 't Is allemaal graag gedaan en de familie Snitjer verlaat straks het eiland niet zonder pijn want ze hebben het er goed gehad, behalve november 1961 toen mevrouw Snitjer door een landbouwtrekker werd overreden met zeer ernstige gevolgen. Het is ook daaraan dat ze terug zullen denken want ook dat gebeurde op Flakkee. Hun nieuwe adres in Baam, vanaf half maart, wordt: Prins Hendriklaan 140, 3743 KD Baam, tel. (035) 541 88 63. Naaimachinehandel Vlieto presenteert tijdens de Flakkeese Voorjaarsbeurs het nieuwe Lewenstein stoom/strijk-pro- gramma. NIEUW: een voordelige afzuigtafel met krachtige afzuiging voor ideaal strijkre sultaat, zeer ruim strijkoppervlak 40x120 cm. Solide uitvoering met stoomunitdra- ger en extra rek voor het wegleggen van het strijkwerk. Vlieto maakt voor de beurs speciale set- prijzen. Het voordeligste set bestaat uit strijkunit plus een extra brede strijktafel samen voor 599,-. Set 2 is de strijkunit 3000R (met regelba re stoomdmk) met de nieuwe strijktafel samen voor 899,-. Set 3 is de professionele stoomunit met de extra zware strijdtafel, verwarmd bovenblad en een krachtige stoomafzui- ging voor/1499,-. Verder is er ook een demonstratrice van Husqvarna die u alles op de naai- en lockmachines kan laten zien, vooral de Orgidea zal in de belangstelling staan. Ook voor de naai- en lockmachines gel den speciale beursprijzen. Maar op onze service (3 jaar garantie op alles) en onze gratis instruktielessen geven wij geen korting. OOLTGENSPLAAT - Op maandag 11 maart 1996 is de jaarlijkse ledenvergade ring van c.b.s. 'De Hoeksteen'. De avond begint om 19.30 uur en de spreker is de heer Oudshoorn, voorlichter van het Joodse 'Cheider' te Amsterdam. Dit in het kader van de projectweek 'Jemzalem 3000' die op school gehou den wordt van D.V. 25 maart tot 4 april. Een ieder wordt van harte uitgenodigd om déze avond bij te wonen. -14- Een man aan haar zijde, en als Heringa die man ziet, blijft hij staan en slikt. Hij heeft zich een klein, miezerig kereltje voorgesteld, in een burgerpak, een hoed op de vlassige haartjes, maar dit, dit is nog erger dan in zijn somberste voor spellingen tegenover zijn vrouw. Je moet al helemaal niets meer kunnen krijgen en toch verschrikkelijke zin hebben om te trouwen als je deze gorilla in vermomming aan trekkelijk kunt vinden! Een grof gelaat met een vlassige, vieze snor en iets wat op een baardje lijkt. Een uiterst precies burgerpakje met vlinderd- asje, glanzend ge-poetste schoenen en een paraplu over de arm. Hij leidt Treeske galant over het per ron en het zou heel aandoenlijk lijken, als het niet zo onbenullig werd gedaan. Heringa's begroeting is dan ook verre van vriende lijk. Koel begroet hij zijn dochter en haar vrijer. De man krijgt een handdrak waar hij bijna onder bezwijkt, zodat Heringa zijn minachting niet voor zich kan houden. Het heertje, dat Treeskes ver loofde moet heten, neemt voorzichtig plaats in het wagentje, na de zitplaats met zijn zakdoek te heb ben schoongemaakt, hetgeen Treeske bevalt, maar haar vader niet. Die bijt zich heftig op de lippen. De weg temg zwijgt Heringa. Er hangt een drei gende stilte als voor een verschrikkelijke storm. Die vlerk, denkt hij. Die vlerk met sien fiene me- nieren. Hie heeft het fatsoen nog neet zich netties veur te stellen. Hie had allene maar tied veur sien handjes um ze weer schoon te kriegen. Het jong- mens heeft geen erg in de woede van zijn schoon vader. Hij zit naast Treeske met zijn hand in de hare. Heringa rijdt in zijn overhemd, de student draagt een jas. Treeske babbelt onophoudelijk. Over Groningen, de stad, de Martinitoren, de winkels. Maar ze ziet niet naar haar moeder, niet naar Bram, niet naar de zaken thuis. Heringa merkt hoe het studentje opveert als hij het dorp ziet. De minachting ligt duidelijk op zijn gezicht te lezen als hij naar de kinderen kijkt, die spelen in het stoffige zand onder de bomen van de Brink. „Wat een krotten", mompelt hij in zijn baardje of wat daarvoor doorgaat. „En wat een verschrikkelijke kinderen". „Waarom?" intemmpeert de boer driftig. „Waar- um bent die kinderen verschrikkelijk?" „Zo vies met die snotneuzen en die vuile kleren". „Die kinderen zuken hun olders neet uut", zegt Heringa driftig. „Veur hetzelfde geld was ie hier geboren, meneertien en dan was ie misschien dag loner geweest bie mie op de boerderie". „Vader", berispt Treeske boos. Heringa knijpt de lippen op elkaar. Hij steekt zijn hand op tegen vrouw Meulman, die over de weg wandelt en ze groet temg. Dan rijden ze het dorp weer uit en gaan de heide op. „Mooie omgeving", prevelt de student. „Wat, mooie omgeving", zegt de boer woedend. „Rottige omgeving. Wie krabben hier de grond weg met onze haanden umdat het met de schop neet geet. Wie steken hier de turf umdat wie gien geld hebben veur dure kolen. De heide is een grote, verpestende plage". „Ja, maar een stedeling geniet van de omgeving", mompelt het heertje. „Wat genieten! Laten ze bie mie kommen, kunnen ze een schop kriegen en dan magt ze genieten". Het zwijgen valt weer in. Men spreekt niet meer tot men bij de boerderij is aangekomen. De student springt wat onbeholpen van het wagentje, helpt Treeske eraf en kijkt keurend rond. Hmm, valt niet tegen. Een grote boerderij, maar. „Kan 't oen goedkeuring vortdragen?" wil Heringa weten. „Vader, hou je mpnd", schreeuwt Treeske ineens. „Je hebt nog niks anders gedaan dan vitten op Fer dinand". Heringa wendt zich langzaam naar zijn dochter. „Wat zeg ie. Trees? Moet ik hie stilholden veur oe? Wol ie dat nog eens herhalen?" De dreigende toon is een waarschuwing voor Treeske. Als vader zo begint, moet je oppassen. En nuffig draait ze zich om en loopt naar binnen. Vrouwe Aaltje heeft de scène al gehoord en zit versteend bij de tafel als ze de student heeft opge nomen. Waar zit Treeske dur verstaand? „Dag moeder", begroet Treeske haar, en wat ge dwongen knikt Aaltje temg. Ze staat op. De verloofde van Treeske komt bin nen. „Moeder, dit is Ferdinand van Deumingen", stelt het meisje voor. „Hij studeert in Groningen, medicijnen, tweede jaars". „O", zegt Aaltje. Van studenten en hun faculteiten heeft ze geen verstand. Heringa beent de keuken in. Hij schuift een stoel bij en drinkt zwijgend zijn koffie. „Alles nog hetzelfde in het dorp?" vraagt Treeske zonder belangsielling. Heringa kijkt haar doordrin gend aan. „Ja", zegt hij kort. „Och, in zo'n dorp gebeurt toch nooit wat!" hin nikt Ferdinand. Hij voelt de blikken van Treeskes ouders op zich gevestigd en langzaam dringt het tot hem door dat hij een verkeerde opmerking heeft gemaakt. Treeske praat er overheen. „Ja vader, nou wij hier zo zitten, kunnen we het beste meteen maar orde op zaken stellen. Wij willen trouwen, dat begrijp je zeker wel. Ferdinand studeert nog, dus we heb ben geld nodig. Ferdinand heeft een toelage van zijn ouders, maar die is niet voldoende voor ons tweeën. Als u ons dus wat geeft, is alles voor el kaar". „Juist", valt Ferdinand bij. „Ik had gedacht van tweeduizend per jaar". „Zo", zegt Heringa. „Had ie nog meer bedacht?" „Als u de meubels ook zou willen betalen, is dat natuurlijk een zorg minder", begint Ferdinand al, maar hij krijgt een waarschuwende schop tegen zijn enkel. Het blozende gelaat van de boer staat op onweer. Zelfs het vriendelijke, gerimpelde gelaat van vrou we Aaltje vertoont een afkeurende trek. „Nou moeten jullie eens goed luisteren", zegt Heringa. „Mien antwoord is nee. Ie kriegt gien meubels en gien toelage. Ik heb oe neet allene, Trees. Bram is er ook nog. Die zwoegt hier van 's morgens vrog tot 's avends late veur vier gulden daags. Ie hebt nog nooit een haand uutgestoken en dan zal ik oe zomaar tweeduzend gulden per jaar geven en hoelang wel neet? Hie is pas tweede jaars. Hoe lang heb ie al gestudeerd in Greunin- gen?" „Ik ben zevenentwintig", zegt Ferdinand waardig. „Dan had ie bijna afgestudeerd kennen wezen", blaft Heringa ineens. „Ie hebt zekes oen tied ver- boemeld. De kan wel betalen veur jullie tot ie vief- tig bent, nee meneertien. Heringa is goed, aar nog lange neet gek. Wat dacht ie, ikke en Bram ons hier kapotwarken veur oen mooie feessies?" „Vader", vliegt Treeske op. „Je bent altijd even zuinig geweest". „En ie het nog nooit een haand vol wark verzet", komt Aaltje boos. „Ie moet oen verstaand gebm- ken. Trees. As ie wilt trouwen, best, maar dan zal oen man zelf de kost moeten verdienen". Treeske zakt temg op haar stoel. Dat heeft ze zelf ook eigenlijk wel gedacht, maar Ferdinand praatte altijd zo anders. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3