Concertagenda 1996 Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Accountantskantoor Ug strater j Zo leeft u langer, gezonder en gelukkiger Accountantskantoor Strater U betaalt toch niet teveel belasting? Paul Kieviet geeft Bach-concert in Herv. kerk Middelharnis Hongaarse priester Europeaan van het jaar de juiste gj taxatie... Makelaar Tamboer EO organiseert volkspaaszang-avond in Rotterdam Dam- en Schaakver. 'Dirksland' OPHALEN OUD PAPIER Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 1 MAART 1996 Zaterdag 2 maart: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge, Samenzangavond t.b.v. de Stichting 'Ontmoeting'. Orgel: Pieter Heykoop. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 9 maart: Remonstrantse Kerk - Sommelsdijk (Voorstraat 35), Examenconcert Atheneum 6 van de c.s.g. Prins Maurits (keuzevak: mu ziek). Zang, orgel, viool enz. Kollekte t.b.v. evangelisatieprojekt Parijs. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 maart: Hervormde Kerk - Middelharnis, Thematisch Orgelconcert: 'De Orgelkunst van Johann Sebastiaan Back' (1685-1750). Organist: Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 maart: Hervormde Kerk - Middelharnis, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Passieconcert. Johan- nespassion van J. S. Bach. Chr. Oratorium Vereniging Middelharnis m.m.v. vocale solisten. Randstedelijk Begeleidings Orkest. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 maart: Her\ormde Kerk - Nieuwe Tonge, Passie en Pasen. Kinderkoor 'Bid en Zing', NieuWe Tonge en Chr. ge mengd koor "Advendo' te Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman. Organist Michel de Wit. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 29 maart: Hervormde Kerk - Dirksland Kring van Chr. Zangverenigingen op Goeree-Overflakkee. De Chr. Ge mengde Koren; "Hart en Stem' te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen; 'Soli Deo Gloria' te Stellendam o.l.v. Martin Kalkman; 'Sursum Corca' te Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven; 'Middel harnis' te Middelharnis o.l.v. Cees den Braber, 'Soli Deo Gloria' te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet; 'Jubi late' te Ooltgensplaat o.l.v. Hanny van Nispen-Franken; 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Ge loof; Vrouwenkoor 'De Lofstem' te Den Bommel o.l.v. Peter Wessels en Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Goede- reede o.l.v. Jan Bezuijen. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 maart: Hen'ormde Kerk - Stad aan 't Haringvliet, Paaszangavond Herv. Zangvereni ging 'Jeduthun' te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart- Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 30 maart: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Paaszangavond: Chr. Jongerenkoor 'Jubilate' uit Dordrecht o.l.v. Jan Wisse. Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' o.l.v. Paul Kieviet. Orgel: Paul Kieviet. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 30 maart: Hervormde Kerk - Goedereede. Paaszangdienst. Kinderkoor 'Goede reede' o.l.v. J. Wolfert; Kinderkoor 'Jong begonnen' o.l.v. Jan Bezuijen en Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' o.l.v. Jan Bezuijen. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 april: Hervormde Kerk - Stellendam. Paasconcert. Chr. Mannenkoor D.E.V. te Stellendam en Chr. Ge mengd Koor V.Z.O.S. te Sint An- naland. Organiste: Marian van Oos tenbrugge. Aanvang 19.30 uur. Maandag 8 april: Doopsgezinde Kerk - Ouddorp, Paasconcert. De Mattheüspassie van Willem Vogel. Chr. Vocaal Ensemble 'One More Voice'. Orgel: Andries Stam. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 27 april: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Orgelconcert door Dick Sanderman uit Rijssen. Aanvang 20.00 uur. Op D.V. zaterdag 16 maart aan staande zal er in de Hervormde kerk te Middelharnis een orgelcon cert worden gegeven. Organist Paul Kieviet hoopt een uur orgel muziek te presenteren van Johann Sebastian Bach. Het programma legt het accent vooral op de 'grote' orgelwerken, die van een on overtroffen diepte en schoonheid zijn. De volgende werken zullen voor u wor den uitgevoerd: 1. Preludium en Fuga in C grote terts (BWV 547). 2. 'O Lamm Gottes unschuldig (BWV 656). 3. Preludium en Fuga in e kleine terts (BWV 548). 4. Triosonate IV in e kleine terts (BWV 528). 5. Passacaglia en Fuga in c kleine terts (BWV 582). In het 'Eilanden-Nieuws van volgende week hopen we een toelichting op het programma te geven. Zaterdag 11 mei: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Thematisch Orgelconcert: Improvi satie-concert. Organist: Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 mei: Exoduskerk - Sommelsdijk, Voorjaarsconcert: Dameskoor 'Toonkunst' uit Middelharnis. Man nenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk. 'Jong Apollo' uit Nieuwe Tonge o.l.v. W. Chr. Meyboom en Nelleke Bruggeman. Organist: Andries Stam. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 mei: Her\'ormde Kerk - Dirksland, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Leids Vocaal Ensemble o.l.v. Theo Goedhart. Orgel: Michiel Ras. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 18 mei: Herv. Kerk - Sommelsdijk, Pinksterzangavond, Herv. Zangver eniging 'Jeduthun' te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Organist Bart- Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 1 juni: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Vocaal Ensemble 'Cantiana Musi- cum' uit Nieuwerkerk o.l.v. A. L. van 't Geloof en Vocaal Ensemble 'One more Voice' uit Middelharnis o.l.v. W. Chr. Meijboom. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 8 juni: Henormde Kerk - Dirksland, Duivelands Mannenkoor o.l.v. Henk Weekhout en Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' o.l.v. Paul Kieviet. Orgel: Stephan Folmer en Bart-Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 15 juni: Her\ormde Kerk - Sommelsdijk, Orgelconcert door de leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 22 juni: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge, Zomerzangavond. Chr. Gem. koor 'Advendo' te Nieuwe Tonge; Jeugd koor 'Bid en Zing' te Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman. Organist: Michel de Wit. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 27 Juni: Herwrmde Kerk - Dirksland, Zomerzangconcert. Chr. Gemengd koor 'Sursum Corda' en Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden' o.l.v. Johan van Broekhoven. Organisten: Anton Weenink en Marjan van Oos tenbrugge. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 29 juni: Her\'ormde Kerk - Sommelsdijk, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Orgel: Rinus Verhage en Piet Westhoeve. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 juli: Doopsgezinde Kerk - Ouddorp, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Zomerconcert: Zang: Herien Wieringa. Piano; Marjo Boom. Dwarsfluit: Cees Veerman. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 30 Juli: Toren van Goedereede, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Zomerconcert: Traver so: Justus Willberk. Clavecimbel: in het doolhof van prijskaartjes Tel. (0187) 48 3477 De Evangelische Omroep organiseert op woensdag 13 maart een grote koor- en samenzangavond in de Grote of Sint Laurenskerk, Grotekerksplein 3 in Rotterdam. Op deze avond worden opnamen gemaakt voor het bekende televisieprogramma 'Nederland Zingt'. Aan de avond werken een groot aantal koren mee. Zij zingen bekende, maar ook minder bekende liederen. Op het programma staat veel samenzang. De avond begint om 20.00 uur, maar van wege de televisie-opname worden belangstellenden verzocht om uiterlijk 19.45 uur aanwezig te zijn. Aan de avond werken mee: het Muziek korps Leger des Heils Congreszaal Den Haag o.l.v. Bert Sprokkereef; het Chr. Waddinxveens Mannenkoor 'de Gouwe- stem'; het Chr. Streekmannenkoor N.W. Veluwe; een groot samengesteld gemengd koor bestaande uit 400 stemmen o.l.v. Jan (Juintus Zwart; Yta van der Zwaag, hobo; Marleen Noske, hobo; Ab Brouwer, trom pet; Martin Mans, transeptorgel en Everhard Zwart, orgel. Ds. C. van Velzen, hoofd afd. Nazorg EO, verzorgt de ope ning en sluiting van de avond. De TV- opname van het programma 'Nederland Zingt' trekt iedere keer weer volle kerken. Ook het televisieprogramma is geliefd bij veel kijkers. Het programma staat bekend om massaliteit van de koor- en samenzang. De bezoekers kunnen meezingen met de bekende liederen die gezongen worden. Daarnaast voeren de koren ook nieuwe lie denen uit. De toegang tot de avond is vrij. Alexander Puliaev. Cello: Thomas Pitt. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 17 augustus: Hervormde Kerk - Middelharnis, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Orgelconcert door Piet Wiersma uit Monnickendam. Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 28 september: Exoduskerk - Sommelsdijk, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Amsterdam Loeki Star dust Quartet. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 25 oktober: Her\'ormde Kerk - Oude Tonge, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Reünieconcert ter gele genheid van het 10e orgelconcours in samenwerking met de Vereniging van Orgelvrienden. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 26 oktober: Henormde Kerk - Oude Tonge, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee en Vereniging van Or gelvrienden. 10e Orgelconcours. Jury: Elly Kooiman en Arie J. Keijzer. 's Avonds concert door juryleden en de 3 winnaars. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 november: Herwrmde Kerk - Dirksland, 'Magnificat' uit Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Orgel: Wim Diepen horst, m.m.v. het Blokfluitensemble 'Tibiarum Cantus' o.l.v. Elly Bakker. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 november: Herwrmde kerk - Dirksland, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Vocaal Ensemble 'Ma noeuvre' o.l.v. Peter de Groot. Orgel: Bas de Vroome. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 december: Henormde Kerk - Dirksland, Kerstconcert. Chr. Gemengd koor 'Sursum Corda' o.l.v. Johan van Broekhoven, Chr. Gemengd koor 'Hart en Stem' o.l.v. Jan Bezuijen en Kinderkoor 'Sursum Corda' o.l.v. Henk van Putten. Organist: Anton Weenink. Aanvang 20.cio uur. Zaterdag 21 december: Henormde Kerk - Sommelsdijk, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Kerstconcert: Chr. Ora torium Vereniging 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verflage. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 21 december: Henormde Kerk - Nieuwe Tonge, Kerstzangavond. Chr. Gem. koor 'Advendo' te Nieuwe Tonge en Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman. Organist: Michel de Wit. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 21 december: Dorpstienden - Ouddorp, Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem' te Ouddorp; Chr. Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' te Ouddorp; Chr. Kinder koor 'Jong begonnen' te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen en Chr. Gem. zangver. 'Sursum Corda' te Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven. Aanvang 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor KERKCONCERTEN op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande informatie richten. Komen er desondanks meerdere concer ten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. (0187)482560. PT T T T t" Weet je wat noe zo merkwaerdig is, dat, zodrae je in Ouddurp een beetje be kend bint, ze steeds vriendelijker worre, tenminste zo vergieng h't ons. 't Jonge, wat was 't daer gezellig, zeumers naer 't strand in as 't wat kouwer weer was, bleef je rond de kaarke! Al gauw hadde we kennis an een paer meisjes, leuke meiden, allcan om ze te verstaen was even wennen. Op een moaie aevond zeit d'n langen; „'k Gae ze thuus brienge oor!" In dat dee hie oak, 'k doche bie m'n eige, „'t zal wel eventjes duure", mar nee, hie was zo weer vrom! Wat was 'r .".oe an de hand, toen hie z'n meisje achter 't duunhek brocht, jae, zo noemden ze dat as je in 't westen weunde, wier hie telkens opgeschrikt door een mcraakels kebaal. 't Zat zo, de vaoder van 't meisje had een schuure vol kalkoenen, in jae, as je een beetje gezellig wil 'praete', dan gae je een beetje uut de wind stae, dat begriep je, mar telkens as hie z'n mond opedee, hie had een bromstem, wiere die krengen wakker schienbaer, in zoas 'n zelf zei, „'k Houwe van joe!" begon 'r een heal orkest te kakelen, zo van pi, 1,1,1, of zoiets, je begriep wel, d'r vaoder was zo buuten, die heit minstens gedocht van pulepe- taene dieven! Pulepctaenen is een Flakkees woord voor kalkoenen, mar nee, z'n kerstboutjes wiere niet gestole, nee, z'n schatteboutje! In daer wier die nog veul woester om, dat begriep je, een vreemde vent an je dochter zitte, kom nou! „Maekt dat je weig komt, in lae 'k je noait mear zicje, aores slao 'k 'j de hear- sens in!" D'n langen wist niet hoe gauw 'n van d'n hil most komme, in stieng even later, nog een beetje wit om z'n neuze op 't durp. 't Jonge wat was hie ge- schrokke. Mar jae, wc warre niet zomar uut 't veld geslote óór, 'd aore wceke warre we weer van de partij! Want jae, d'r warre zat leuke meiden! We hao toen kennis gekrege an weer twea aore Ouddurpse schoane! Noe hadde die wel een pro bleem, die moste haest elke zaeterdagaevond thuuswachte, zo oak een kear toen wiele bie de kaarke stienge te wachten. „Komme joele mar langs, mar zet je brommer niet voor 't haekje, een aantje vaorder hei 'j een lieje, daer kan 'n Stoa!" krege we te hoaren. „Jae mar hoe hiet die weg dan, in 't huusnummer?" vroeg 'k. „De Kelderweg, no...!" (Dat verklap 'k niet!). In zo gieng 't, we hao ons wezeloas gezocht, ik wist niet dat Ouddurp zo uutgesü"ekt was. „Weet joe noe waer me binne?" Vroeg 'k d'n langen. „Ikke niet!" „Late we 't even vrae- ge", zei ik. De carstc in de beste man die we zagge schote we an. „Ken jou ons zaage waer de Kelderweg is?" De man, mit een zwarte jas an, zei: „De Kelder weg, wat motte joele daer?" Nou moe, doch 'k, die 's oak niet slecht nieuws gierig. „Wiele motte daer weze", prebecrde 'k nog 's. „Jaot, da begriep 'k wel, mar éh, wie motte joele dan hauwe?" (of haauwe). 't Jonge wat was dat manne tje wantrouwend zeit! „Wiele motte daer weze in vorders niks!" H't mannetje keek m'n een beetje meewaerig an in zei: ,Joe hoef nie zoa hoag van de torene te blaezcn, oor, weet joe niet dat hoage veugels naer benede motte komme om te drienkene?"Joele komme zeker van Flakkee, of nie?" M'n geduld raekte toch wel op óór. „Man, zei noe mar waer de Kelderweg is, aores vraegc w't wel an een aore!" 'k Was h't zat, gewcun zat! De beste nian kreeg in de gaten dat hic vaorder niks wiezer wier, dus begon ie uut te laagen hoe we in de Kelderweg moste komme. „As joele noe deze wegt uutriejc, zie je an lienkerkante één hoek bloomen van Kees van Betje van Kommer, dan achter de earste hoagte rechts, mot je iienks of gae, tot de kruuse, in dat is de Kelderweg. is 't noe goewd?"In, 't is al nie mear zo vroeg, wete julle nie, dé vroege maerels de vetste wurmen haowe?" „Man, krieg wat mit je wurmen in maerels, wiele motte gae zoeke", docht ik. Toch had 't ie goewd uutgcleid, want we kwamme terecht. 't Wier een gezellige aevond óór, alleen niet zo gladjes, wat was h't geval, de maansen waer de meiden moste oppasse kwamme halfverwege d'n aevond thuus, om d'r eige te verkleajen, d'r was iets mit een femilielid an de hand, ge- loaf ik. .Joele motte weig, weig", zei een van die meiden. „Jae mar waer naer toe!" vroeg 'k toch wel een beetje zenuwachtig. „Hier, in de slaepkaemer, kruup mar onder 't bedde". In jao oor, even laeter lagge we allebeije onder h't echtelijke bed, d'n langen had wel moeite om z'n lange jatten op te bcargen, in benoad zagge we manne in vrouwe voeten voor- bie stappen, 't Jongen nog an toe, wat hoa we 't even benauwd gehad, toen de kust weer veilig was, krope we weer tevoorschien, mit de dekenpluuzen in je haer, de meisen warre helemaele confuus. „Goé mar gauw weig!", dat was h't devies. Zo stienge we een hortje laeter weer op 't durp, een ervaering rieker in een illu sie aarmer, begriep je 't. Noe, zo ongeveer 38 jaer laeter mo'k 'r nog om grin- neke. Mar affijn, zoas 'k al zei, d'r was zat te beleven daer, bevoorbeeld om 's nachts één ure mit een lekke achterband stae, 't zal je mar gebeure, d'r brandde haest naargens meer licht, eindelijk zag ik een veriicht raem, in wat doe je dan, dan gae je toch vraege of je brommer daer binnen mag stae om 'm te maeken. Dus zo dee ik h't oak, verzichtig klopte ik op 't raem. mar d'r gebeurde niks, doadstille bleef h't, mar niet voor lange! (wordt vervolgd) J. Wolfert Drs. C. M. S. Strater RegJsteraccountant Als u inmiddels weer uw aangiftebiljet inkomstenbelasting 1995 heeft ontvangen, vraagt u zich ongetwijfeld af of u wel rekening houdt met alle mogelijkheden tot belastingbesparing. Op dit gebied kan ons kantoor u op verschillende manieren van dienst zijn: - Het verzorgen van uw aangifte inkomsten/vennogensbelasting incl. bijlagen, toelichtingen en lastingberekening. - Het kritisch beoordelen van het door u ingevulde biljet, hierbij kunnen wij u wijzen op eventuele niet benutte mogelijkheden tot belastingbesparing. - Het adviseren over mogelijkheden tot besparing van inkomsten en/of vermogensbelasting in de toekomst. - Het behartigen van uw belangen bij verschillen van mening met de belastingdienst over de door u te betalen belasting. Bent u geïnteresseerd, dan zijn wij gaarne bereid u in een vrijblijvend gesprek uiteen te zetten wat wij voor u kunnen doen. Het internationale magazine Rea der's Digest, dat in Nederland ver schijnt onder de naam 'Het Beste', heeft de Hongaarse rooms-katho- lieke priester Imre Kozma (55) tot Europeaan van het Jaar gekozen. Aan de onderscheiding is een bedrag verbonden van ongeveer 17.000 gulden dat op 20 februari 1996 is overhandigd aan de priester. De redacteuren van het blad prezen Kozma voor het redden van mensenlevens en zijn hulp aan duizen den vluchtelingen uit ex-Joegoslavië en Oost-Duitsland. Kozma kreeg al eerder onderscheidingen van Duitsland omdat zijn parochie in Boedapest in 1989 de deuren opende voor naar schatting 50.000 Oostduitse vluchtelingen over een periode van enke le maanden. Deze vluchtelingenstroom leidde ertoe dat het toen nog communis tische Hongarije het IJzeren Gordijn doorknipte en alle Oostduitsers naar het Westen liet gaan. Als voorzitter van de Hongaarse Mal tezer Hulporganisatie was hij betrokken bij het opvangen van onder meer Servi- Uitslagen van 26 februari 1996 A-l: J. Stolk - D. Keuvelaaruitg. G. Smits - C. van WelieO - 2 B-1: W. Stolk - A. Vijfhuizen2 - O Schaken: A. van Leeuwen - J. de JongO -1 W. Zorge - W. StolkO -1 Beker-finale: W. de Vos - D. Wolfert1 - O Proficat. GOEDEREEDE De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u of u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebun deld buiten wil zetten. sche, Kroatische en Moslim-vluchtelin- gen. In 1991 wist hij een vrije uittocht te bewerkstelligen voor duizenden burgers in de door Servische strijdkrachten om singelde Kroatische stad Vukovar. In de jaren zestig startte weten schapper Fred Kasch, verbonden aan de universiteit van San Diego, een onderzoek naar het veroude ringsproces bij mensen. Hij zette een fitnesscursus op en liet zijn vrienden van middelbare leeftijd rennen en grondoefeningen doen. Nadat Karsch zijn deelnemers 28 jaar lang had gevolgd, kwam hij tot de conclu sie, die overigens ook door andere studies wordt bevestigd, dat het ver ouderingsproces op zich maar voor een derde verantwoordelijk is voor lichamelijk verval. Gebrek aan lichaamsbeweging is debet aan de overige twee derde. Vanaf 1964 begon Kasch maandelijks gegevens te noteren, en te betekenen hoe het met de conditie van de deelne mers aan het wetenschappelijk experi ment was gesteld. Toen hij hun verrich tingen tien jaar later met apparatuur ging meten, bleek dat ze gemiddeld 75 procent van hun maximale hartcapaci- teit hadden behouden, ruim boven de 60 procent die nodig is om in vorm te blijven. Alle proefpersonen trainden minimaal drie keer per week een half uur. Kasch gebruikte de afhakers als controlegroep. De meesten volgde hij achttien jaar, net zolang tot hun leeftijd het verder onmogelijk maakte. Gemid deld liep hun conditie met 41 procent terug. Negen van de vijftien hadden last van hoge bloeddruk. Uit de luie stoel! Zowel Kasch als andere wetenschap pers trekken hieruit de volgende con clusie: mensen van boven de dertig worden steeds minder energiek. Niet door de onverbiddellijke aftakelijk van hun lichaam, maar doordat ze hun luie stoel niet meer uitkomen. Maar wie gaat rennen, fietsen of zwemmen houdt zijn conditie prima op peil. Het li chaam van iemand die regelmatig zijn spieren gebruikt, maakt vanzelf nieuw botweefsei aan. Wie regelmatig rekoe- feningen doet blijft lenig. Wat Kasch al lang vermoedde, blijkt waar te zijn: mensen die regelmatig trainen worden gezonder oud. De voordelen van bewegen Hoe eerder u begint, hoe beter de resul taten zijn: voor uw vijftigste beginnen is het beste, maar ook mensen die later beginnen en met enige regelmaat trai nen hebben er profijt van. Door regel matig te bewegen wordt het choleste rolgehalte verlaagd en het risico op aderverkalking, suikerziekte en zelfs op sommige vormen van kanker ver kleind. Ook hartziekten kunnen door lichaamsbeweging worden voorkomen doordat de bloeddruk daalt. Het belangrijkste resultaat van trainen is dus niet dat het verouderingsproces wordt tegengegaan, maar dat de ge volgen ervan worden verminderd. Langer leven door bewegen 'Het Beste' maart 1996, van Uitgevers maatschappij The Reader's Digest, (onder meer verkrijgbaar in de boek handel) besteedt in een artikel over lichaamsbeweging uitgebreid aandacht aan het experiment van Kasch en ande re wetenschappers, zoals Ralph Paffenbarger van de Stanford-universi- teit. Paffenbarger publiceerde onlangs de resultaten van een onderzoek waar bij 10.000 mannen gedurende 30 jaar werden gevolgd. Hij ontdekte dat de gemiddelde levensverwachting van mannen die per week 2000 calorieën verbranden door gerichte lichaamsbe weging met 2,5 jaar wordt verlengd. Hij berekende dat ieder uur lichaams beweging het leven met twee a drie jaar verlengt. iNVMj •X J-i M^ M^ JLi* Kantoor Dirksland: Voorstraat 313247 CD Dirksland Telefoon (0187) 60 25 66 Kantoor Ouddorp: Havenweg 5, 3253 XC Ouddorp Telefoon (0187) 682829

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6