EIIAIIDEn-IIIEUWS OF Lttajin... PLOMP OUD-BEIJERLAND ONDERHOUDSSCHILDERS INIEUWS uit de kerken Scholieren geven concert in Remonstrantse kerk te Sommelsdijk ONTMOETINGSDAG S-'^y^f'^ 3e Blad VRUDAG 1 MAART 1996 No. 6482 Deze aflevering van met Raad en Daad is de laatste bijdrage van dhr. Van Gelder, die - helaas - wegens een beroerte dit werk voor onze Vra- genrubriek heeft moeten staken. Vijftig jaren was hij journalist, 45 jaar daarvan heeft hij ook onze lezers vergast op een waardevol en leerzaam hoekje in dit blad. Vorig jaar mocht hij voor zijn arbeid nog de Ere medaille in goud in ontvangst nemen. Tal van lezers bezorgden hem brieven en kaarten. Enkelen stuurden bloe men als afscheid. Dit gebaar heeft hem zeer ontroerd en hij laat alle trouwe lezers en vragenstellers harte lijk danken voor hun medeleven en hun goede wensen. Wij wensen dhr. Van Gelder voor spoedig herstel en nog vele jaren rust REDACTIE vuNttiaan aiaai? Wij hebben een zoon die met zijn voor naam Blaas heet. Omdat wij geloven dat die naam alleen voorkomt in Arnemui- den, horen wij graag wat 'Blaas' bete kent en waar die naam van afkomstig is. Antwoord: De voornaam Blaas of Blees, zoals ook wel gehoord wordt, is afkomstig uit het Griekse woord 'basi- leios' (de koninklijke). De Romeinen ge bruikten haar als bijnaam voor grote per soonlijkheden, die zij 'Blasius' noem den. Vermaard werd bisschop Blasius van Sebaste in Klein-Azië, die volgens de legende een hartstochtelijk pleitbezor ger van Christus en Zijn leer was. Hij werd gemarteld onder keizer Licinus en stierf in 316. In de Oosterse Kerk wordt hij sedert de zesde eeuw en in de wester se R.K. kerk sinds de negende eeuw be schouwd als beschermheilige tegen keel- pijn, omdat hij tijdens zijn leven een knaap die een visgraat in de keel kreeg, van de verstikkignsdood gered zou heb ben. Jaarlijks wordt in de R.K. kerken nog op 3 februari de 'Blasiuszegen' ge geven, met 2 gewijde kaarsen die in de vorm van een Andreaskruis onder de kin worden gehouden tegen keelziekten. De naam werd in vele landen overgenomen, bijv. in Frankrijk als Blaise, in Italië als Biagio, in Spanje als Bias, in Hongarije als Balazs, en in Duitsland als Blasius. In Nederland werd deze naam in de Mid deleeuwen vaker gebruikt dan tegen woordig. Wij danken er nog enige plaatsnamen aan, zoals Blaasveld (bij Antwerpen), Bleskensgraaf (Zuid-Hol land), en Bleiswijk (Z-H). Een bekend drager van deze voornaam was Blaise Pascal. (De afleiding van het Griekse woord 'blaisos', die in sommige voor- naamboeken ook wel vermeld wordt, is onjuist. Dit zou 'struikelend', lispelend, of stamelend' opleveren, en geen fraaie naam zijn voor een baby die bij de naam geving nog niet kan lopen of spreken!) omtin ittWN Ik moet wit satijnen wiegbekleding was sen, mar mijn man waarschuwde me, dat het satijn daar geel van wordt. Stomen zou ook niet best lukken. Wat moet ik daar nu mee? Antwoord: U kunt satijn heus wel zélf wassen, als u het maar met de hand doet, in een ruim sopje met een klein beetje van een vertrouwd wasmiddel voor de fijnwas. Kijk even op de verpakking naar de samenstelling, want er mag zich géén chloor in bevinden. Daarvan zou het sa tijn namelijk geel kunnen worden. Wees heel zuinig met dat wasmiddel en op uw satijn, en spoel de stof goed na. Niet wringen, het water juist handwarm, en niet in de droogtrommel doen, maar de stof gewoon ophangen. itntiim ftiiiT We hebben de zilvervliesrijst in goed sluitende glazen poten op de keuken plank staan, en toch wordt ze ranzig- Hoe komt dat? Antwoord: Een ranzige bijsmaak wordt onder invloed van het licht veroorzaakt. Het is het vet in de graanprodukten dat dan licht rans wordt. Ook griesmeel en havermout zijn daar gevoelig voor. Bewaar uw rijst en dgl. produkten niet in doorzichtige potten en liefst in een don kere kast. rus OOORiNIIOEN Hoe krijg ik zonder splinters de bodem uit een fles? Antwoord: Wikkel op de gewenste plek een in spiritus gedrenkte sajetdraad om de fles. Doe dat buiten, vèr van alle gey sers, gaskachels en ander waakvlammen. Zet een emmer koud water klaar. Steek de draad in brand en draai de fles hori zontaal rond, zodat de vlammetjes pre cies de juiste cirkel verhitten. Dompel de fles daarna ineens in het water. Door de plotselinge afkoeling en krimp knapt het glas op die plaats af. Kanmm Hoe komen we aan dat gekke woord kat zwijm voor bewusteloosheid? Antwoord: Een tijdelijke flauwte met de korte verdoving van een kat, die na een val verkeerd terechtkomt, even blijft lig gen, maar kort daarop alweer overeind komt en wegvlucht. Zwijm komt van het Oudsaksische 'swimo', dat is: duizeling, van de basis 'swi-' met de betekenis: draaien, slingeren, (vergelijk ons zwie ren). Katzwijm was dus oorspronkelijk een zeer korte, en uiterst lichte draaierig- heid of duizeling. SCHILDER- EN STRAALWERKEN B.V. zoekf voor haar afdeling onderhouds- en utiliteifswerk, in het bezit van het diploma adspirantgezel of daarvoor in opleiding en in het bezit van rijbewijs B. NED. HERV. KERK I Beroepen te Veen H. Schipaanboord te Waddinx- veen; te Sliedrecht C. J. van der Plas te Zwijndrecht. Aangenomen naar Bergschenhoek ir. W. Markus te Klundert; naar Alblasserdam J. C. Schuurman te Capelle aan den IJssel; naar IJsselstein (Utr.) J. Kommers te Pa- pendrecht; naar Bameveld C. J. van der Plas te Zwijndrecht. Bedankt voor Oude Tonge M. A. van den Berg te Groot-Ammers; voor Wageningen H. Westerhout te Zeist. Beroepbaar A. F. Kristensen, Koninginnelaan 82, 9717 BZ Groningen. Toegelaten tot de evangeliebediening B. van den Toren, Citadel 14, 4207 EJ Gorinchem; D. E. Lichti, Langestraat 7, 8191 LN Wapenveld; G. van Randen, BEatrixlaan 3, 8872 NP Midlum. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar J. L. T. Pino, Doelensteeg 1-a, 2311 VL Leiden; J. Crans, Noordweg 169, 4333 GD Middelburg; J. P. van Olffen, Dahlia laan 28, 2343 XH Oegstgeest; G. Wiers- ma-Smelt, Ressensestraat 40, 6684 DB Ressen. GEREF. KERKEN Benoemd te Mijdrecht als pastoraal werker F. A. L. van der Louw, pastoraal assistent te Utrecht, die deze benoeming heeft aan genomen. Beroepen te Harlingen drs. S. Poelman te Nijverdal. Aangenomen naar Usselstein (Utr.) (beiden part-time) drs. M. J. T. Burema en drs. H. Kamphuis te Drachten (beiden part time); naar Temeuzen A. G. E. Klap te Oosterbeek. ^ij j); GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Barendrecht A. A. J. de Boer, kandi daat te Kampen; te Steenwijk B. C. Bui tendijk te Hardinxveld-Giessendam; te Katwijk i.c.m. Valkenburg (Z.H.) R. D. Anderson, kandidaat te Valkenburg (Z.H.); te Enschede-Zuid D. T. Vreug- denhil te Emmen; te Oldehove J. van de Wetering te Bergentheim. Aangenomen naar Stadskanaal (wijk Zuid, tweede pre- dikantsplaats) P. J. de Haan te Grijpskerk i.c.m. Niezijl (Gr.); naar Lemele-Leme- lerveld A. Bas, kandidaat te Alblasser dam, die bedankte voor Eemdijk. iTnKlNOE 6FI?/llVriffil Mijn geranium bloeide altijd prachtig, mar nadat ik haar had verplaatst, vertik te zij het verder. Hoe zit dat? Antwoord: Vermoedelijk hebt u haar bij de invallende koude een wat warmer plaatsje willen geven, maar is in de zit kamer de lucht veel droger. Zo'n pelar gonium zonale vraagt een temperatuur van 18 °C en beslist geen 20 tot 23°. Veel kamerplanten hebben last van (te) droge warmte. Stook minder hard en ver stuif vocht, ook met het oog op de men sen, de dieren èn de meubels, want zelfs het hout kan barsten in een te droge at mosfeer! uwEO-KvittinEn Als ik een videoband koop, kan ik kiezen uit extra, gold, high-XTR, super, ultra high grade, en nog andere dure aandui dingen. Maar wat is 't verschil en welke gaat 't langst mee als je steeds films van de t.v. opneemt en weer vervangt door andere? Antwoord: Die fraai klinkende kwali- teitsaanduidingen zijn verzinsels van de fabrikanten en wat de één 'high grade' (hoge kwaliteit) noemt, kan bij de ander het goudmerk of zelfs superklasse heten. Volgens onderzoeken van de Consumen tenbond kunnen met de nieuwe video banden honderden opnamen worden gemaakt, zonder dat de kwaliteit merk baar achteruit gaat. Op de duur kan ruis optreden naar gelang het merk, en soms kwaliteitsverlies, maar dan bestaan er nog reinigingsmiddelen voor de koppen. Wilt u mee gaan zingen in Israël? Kom dan naar onze ontmoetingsdag! D.V. zaterdag 2 maart, in de Singelkerk te Ridderkerk. Op deze dag hopen wij veel zangers te ontmoeten. De dag zal geopend worden door ds. E. F. Vergunst in het verenigingsgebouw 'Obadja' aan de Kerksteeg. Aanvang 10.00 uur. Om 10.30 uur hopen wij dan te gaan zin gen in de Singelkerk tot en met 12.00 uur. Van 12.00 t/m 13.00 uur hebben wij onze lunchpauze. Daarna vertrekken wij weer naar de Singelkerk waar we tot 14.00 uur repeteren. U bent van harte welkom. Ook al bent u geen lid van een bestaand koor, u kunt ook mee als supporter. Voor info kunt u bellen naar: (0187) 652329 of (0187) 651563. Beroepbaarstelling J- M. van Leeuwen, De Weegbree 10, 9502 AW Stadskanaal, tel. (0599) 620892. Beroepbaar per 1 maart P. K. Meijer, 1.1. zendingspredikant te Brazilië, verbonden aan de Can. Ref. Church te Surrey, Ereprijsstraat 12, 9404 KH Assen, tel. (0592)312718. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg J. J. van Es te CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Katwijk aan Zee M. C. Tanis te Slie drecht (Bethelkerk) en P. den Butter te Driebergen. Beroepen te Apeldoorn-Oost M. Groen te Haar lem-Centrum; te Emmen M. P. Hofland te Woerden. Bedankt voor Noordscheschut M. P. Hofland te Woerden; voor Doesburg en Doetinchem en Nijmegen en voor Ermelo G. van Roekei te Nieuw-Vennep. Beroepen te Sint Annaland en te Sprang Capelle J. Karels te Oudemirdum; te Nieuwerkerk (Zld.) G. M. de Leeuw te Bameveld; te Urk C. Hogchem te Borssele. Bedankt voor Emmeloord W. Visscher te Amers foort. Hoe dat noe zoa kwam, weet ik nyt, mar ik most ineans an Hans dynke. Ik zag voor men lioe en in een krootje zat te praeten. Het zal meschyn op de ean of aore verjaer- dag geweest haa, in het was in ylk geval kort nae den oorlog. Het gyng over de inundaosje. Der wazze der een paer by dy het nogal somber inzagge mit aol dat waeter op het land. Hoe lange zou het nyt dure eardat dat aolemaele weg was in der weer op het land gewaarkt zou kenne worre. „Och wat zou het", zei Hans, dy niks van dat tobberige most haa, „as 't waeterme- syn ken gae draoie, dan zitte binnen de veartien daegen de kikkers mit een stof bril op in de sloaten". Zukke dyngen bluve hange. Voor den oorlog, toen Hans nog vree, kwam en dichte 's weunsdagsaevens by zen anstaende zwaeger de weke deurzae- ge. Zen meisje kwam graeg by der ouw- ste zuster, in hy kon goed mit Aeren op- schiete. Dat was zoa gebleve toen en ge trouwd was. In azze dy twea der es echt uut wouwe weze, dan gynge ze mit het kruusnet naer de Vlygers of de Zand- kreke, in dan on het wel es laete worre eardadde ze weer thuus wazze. Ze wiste wadde ze an mekaore hadde in ze begrepe mekaore drek. Achterof wiste ze daerdeur nyt, wy of dat der noe eigen lijk over begonne was. Het was geweun een plannetje van heulie saeme. Ze zouwe zwaeger Joap es een moaien dag bezurge. Dy joon had toch aok nyt veul. Thuus in zen stoel in buten in zen karre. Uren zat en soms op de Waeterweg of vooran op den Haevendyk. Zen moend- urgel was feitelijk zen eanigste verzet. Ze hadde gelyk al een daotum ofgespro- ke om en es wat aores te laete zieën as zen eige durp. De schoanouwelui hadd ewel leauwen in bearen gezieë, mar Joap was der drek voor te porren geweest. Op den ofgesproken dag wazze ze voor dag in daauw op de Waeterweg an de deure in pasjes laeter gynge de dry zwae- gers op pad naer 't Hoad; Hans in Aeren loape in Jaop tussenin pompe an dy lange stangen van zen karre. Ze wouwe de earste boat haa om zoa veul meugelijk uut den dag te haelen. Toen ze op 't Hoad kwamme, zagge ze de Stad Zierikzea an de ponton lage. Het was al behoarlijk leag waeter dus de brugge gyng nogal steil naer omleage. Daerom liete ze Jaop 't achterstevoren naer de boat rieë. „Bluuf mar goed teen de leuning zitte. Wyle houwe de karre wel". An boord begon aol het nieuwe voor Joap. Het was de earste keer, nee, nyt de earste kear dat en voer. Zoa'n vuven- twintig jaer gelee - hy was een vaantje van een jaer of zevene meschyn - toen had en aok gevaere. Ze hadde en naer Rotterdam gebrocht. „Ik lever u hem lopend af', had dyn dok ter gezeid. Mar een vol jaer in verscheie operaosjes laeter had dy het opgegeve. „Goed oefenen", had en nog wel gezeid. Toen had Jaop weer gevaere. In hy had thuus geoefend. Mit twea op een paer stoelen lagende draoglatten oender zen oksels van de eane stoel naer den aoren schuvend. Op de eane stoel Vaoder, dy en omdraoiende as en der was, op de aore stoel Moeder, dy en omdraoiende as en daer weer was. Mar vortgang zat der nyt in. Wel kwam der bloed. De huusdokter, dy der nyt tussen had wille komme toen Jaop zen ouwers mit dyn Rotterdamsen dokter in zea gynge, kreeg gelyk. „Dy joon zal noait loape", had dy al van te voren tegen Aeren gezeid. In Jaop kwam nyt vaorder as zen stoel in zen karre. Van dat vaeren van toen heugende Jaop zen eige niks mear. Mar noe was en echt uut in hy genoot van de meauwen dy Heeft u wel eens van Constantijn Christian Dedekind gehoord? Hij is de componist van een driestemmige can tate, die volgende week zaterdag zal weerklinken in de Remonstrantse kerk te Sommelsdijk. Uitvoerenden zijn leerlingen uit atheneum-6 van de chr. s.g. 'Prins Maurits' te Middelharnis. Dit openbare concert maakt deel uit van hun VWO-examen muziek. De negen jongeren zullen een zeer afwis selend programma ten gehore brengen, met muziek van de 16e tot de 20e eeuw. De oudste composities dateren uit circa 1530 en zijn geschreven door de Franse componist Pierre Attaingnant. Ze worden gespeeld op het fraaie secretaire-orgel, dat de Remonstrantse kerk rijk is. Dit instrument kunt u tevens beluisteren in muziek van onder andere Johann Pachelbel en Carl Philipp Emanuel Bach. Ook vader Bach staat op het programma met een virtuoze fluitsonate en met enke le koralen, die door de leerlingen geza menlijk worden gezongen. Het bijzondere van dit concert is, dat het een onderdeel is van het VWO-examen muziek op de 'Prins Maurits'. De opdracht was kort en krachtig: organiseer een concert. In de afgelopen maanden zijn de jongeren daarom druk in de weer geweest. Het resultaat hiervan kunt u zaterdag komen beluisteren. Naast de eerdergenoemde componisten is Georg Friedrich Handel present met zijn 'Messiah', een oratorium uit 1741. Het koor zal hieruit 'And the glory of the Lord' zingen, terwijl ook een tweetal aria's uitgevoerd worden: 'But who may abide the day of His coming? en 'He shall feed His flock like a shepherd'. Een tijdgenoot van Handel is Antonio Vivaldi. Een van zijn triosonates zal door drie blokfluitisten worden gespeeld. 'lm Stil von Antonio Vivaldi' is verder het concertino voor viool, geschreven door Ferdinand Küchler. Tenslotte kunt u muziek verwachten van Wolfgang Amadeus Mozart. Een bewer king van diens fluitkwartet in C zal vier handig op het orgel ten gehore worden gebracht. Zoals u ziet, is het programma alleszins de moeite van het luisteren waard. Het concert zal plaatsvinden op zaterdag 9 maart in de Remonstrantse kerk te Sommelsdijk (Voorstraat 35). De aanvang is om 20.00 uur en de toe gang is vrij. Wel zal er een collecte worden gehou den, die bestemd is voor evangelisatie werk, dat jongeren van de 'Prins Mau rits' over enkele maanden in Parijs hopen te gaan doen. Hieraan werd in deze krant reeds eerder aandacht geschonken. U bent allen van harte welkom! achter de boat vloge in derop ofschote as der vis deur de schroeve naer boven ge- sloge wier. Hy zag aok zeahoenden, dy langs de rand vane en zandbank in het zunnetje leie. Op Hellevoete moste Hans in Aerenn der eige goed schrap zette, want de brugge van de ponton naer de wal lei hier nyt minder steil as op 't Hoad, in Jaop kon onmeugelijk op eige kracht naer boven. Mar ze kwamme der. Den tram styng al klaer in Aeren gyng gelyk op de connuc- teur of. De karre was te groat voor het balkon, dus most der een aore oplossing gezocht worre. Het eanigste was de koerswaegen. Mar ruum een ure in zoa'n waggon zitte, zoender dat Jaop naer buten kon kyke, dat gyng netuurlijk nyt. Azze ze goed uutkeke, kon de deure wel ope bluve. Ze bedankende de connuc- teur. „Weer mar goed teen de leuning bluve zitte. Je gaet een beetje achterover om het voorwiel in de koerswaegen te kry- gen". Toen dat gebeurd was, styng de karre gaauw genog in de waggon, want voor een vrachtje gynge dy twea nyt gaauw opzye. Ze zochte een goed plekje, dat Jaop naer buten kon kyke zoender op den trek te zitten. An de Boergoense Vliet moste de achter wielen earst naer buten. Jaop begon al te wennen an aol dy meneuvers in hy bleef goed tegen de leuning zitte. Hy keek zen aogen uut. Je had hier aolemaele van dy haoge huzen. In de reils van den tram leie hier zoamar midden in de straete. Den tram verdween al gaauw rechtsof een lange straete in, in heulie gynge juust lynks of. Nae een tydje stynge ze ineans an 't waeter. „Kyk, Jaop, dat is noe de Nieuwe Maes". Jaop wist nyt wat en zag. Zuvvel boaten as der hier voere! In der wazze derby, daer sloeg je steil van achterover, zoa groat. Hy had nyt kenne dynke, dat der zukke boaten bestynge. Op 't Hoad had en wel es een kustvaerder gezieë in dy had en al zoa groat gevoende. Hy had vandaege heal wat te verwaarken. Mar Hans in Aeren hadde nog mear te laete zieën. „Kyk, gunter staet net zoa'n gebouw as hier neffen oens. Daer motte men naer toe. Mar tussen hier in gunter vaert der gean boat, dus motte men daerheen mar laope". Jaop lachende mar es. Dy twea perberen- de aoltoas gekheid mit zen te maeken. „Myn karte bluuft nyt dryve, oor". ,,Dat is aok nyt noadig. Men gaene geweun oender 't waeter deur". „O jae, in as't dan gaet regene, worre men nyt nat, zeker". „Gae mar es mee". Ze draoiende der eige om naer het ge bouw waer ze by stynge. Der stappende net een stik of wat fytsers of in dy liepe het gebouw in. Heulie gynge aook naer binnen. Ze keke effen by de roltrappen, dy feitelijk geweun Jaokobsladders wazze. Daer konne ze mit Jaop zen karre onmeugelijk mee naer omleage. Aeren stappende op een man in uniform of in begon een praetje. „Hoe komme men mit een invelide joen- gen in de tunnel?" vroeg en. Hy zei 'joengen', want as en geweun 'joon' zei, dan zou dy man en meschyn nyt verstae. „U kunt hier rustig rondkijken. Beneden is er niets bijzonders te zien". „Mar men komme hier nyt om effen te kyken. Men binne op pad naer den die- rentuun". ,,Naar Blijdorp? En dat wilt u gaan lopen? Weet u hoe ver dat is?" „Jae, dat wete men wel. Daerom binne men aok voor zesse al op pad gegae. Men doewe 't voor dy joengen. Dy komt noait vaorder as zen duj-p". „Daar neem ik m'n petje voor af. Gaat u maar mee". De man liep naer een deure. In heulie der achteran. Ze mochte mit de dienstlift. Dy man gyng mee. Oenderwege liet en de lift effen stoppe in daer liet en ze zieë hoe de oenderkante van de roltrappen der uutzag. Toen zakkende ze vaorder naer de voetgangerstunnel. Ze bedankende dy man in daer gynge ze. „Noe bi je oender de Maes". Jaop kon het geweun nyt glaove. An de aore kante styng der al eantje op der te wachten. Dy was opgebeld deur zen collega. Hy had de deure al ope ear dat ze by zen wazze. In de lift voelende het aores as de earste kear. Ze gynge noe de haogte in. Pasjes laeter stynge ze weer in de butenlocht. In toen m Jaop het wel glaove: hy was oender 't waeter deurge- reeë. Mit de Parkhaevene lynks in de baomen van het Park rechts zochte ze de 's-Grae- vendykwal op in mit het zunnetje schuins in 't rikje gynge ze richting die- rentuun. Een ure laeter koime ze op der gemak langs aol dy beasten daer. In zoa zag Jaop noe voor 't earste van zen leven echte leauwen in bearen, in aok giraffen, olifanten, nijlpaerden, neushoorns, aepen in noem mar op. Ze zurgende der wel voor, dat en zoa noe in dan es pasjes tot rust kon komme, want aol mit aol was het een moaien, mar aok een vermoeien de dag. Nyt allean voor Jaop trouwens. Nog mit den lichten brochte ze Jaop op 't Waeterwegje. Dy had voorlaopig genog om van nae te genieten. In ze koime noe over aoles mit zen praete, want hy had het aolemaele zelf gezieë. De zwaegers binne uut den tyd, aole drye; mar noe in dan komme ze in je gedachten. februari 1996 J. van Dyke Oostvoorslraat 84, 3262 JH Oud-Beijerland Wij bieden: - prettige werkkring - goede arbeidsvoorwaarden - 30 verlof/atv-dagen Sollicitaties en/of nadere inlichtingen: tijdens kantooruren (018Ó) 61 2600 na IS.OOuurdhr.l. Plomp: (0186)6149 94 GEREF. GEMEENTEN Georg Friedrich Handel (1685-1759) is de componist van de 'Messiah'waaruit enkele gedeelten zullen worden gezongen. STEENKREEK 8 3253 EG OUDDORP I FAX (0187) 681874

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5