EIÜVIIDEII-lilEUWS Dirksland gaat zich presenteren als woongemeente met rust, groen en ruimte De werkende mens centraal op de Dag van het Winkelwerk Schotejil 4e op de Lansingh-bokaal Fietsbel-dieven Ouddorp derde op WK snertkoken m Indrukwekkende zangavond Woord Daad 2e Blad DINSDAG 27 FEBRUARI 1996 No. 6481 De ene buurgemeente, Middelharnis, moge zich dan wel 'in iiet liart van de Delta' weten, de andere buurgemeente, Goedereede, moge zich beroe men op de beschkbaarheid van zon, zand en zee, maar de gemeente Dirksland gaat zich profileren als de woongemeente die 'rust, groen en ruimte' te bieden heeft en da's ook niet niks natuurlijk...! Donderdagavond stelde de gemeenteraad het ontwikkelingsmodel 'Wonen' vast. College en raad waren het er over eens de woonkwaliteit en aantrekkelijkheid van het leven in Dirksland te verhogen. Het daartoe opgestelde ontwikkelings model, door Ingenieursbureau Oranje woud, had evenwel niet veel publieke belangstelling gekregen en dat was de bestuurderen tegengevallen, „'t Is toch een,wezenlijke zaak die richting geeft aan de toekomst van de gemeente", over woog ook de raadsvoorzitter, burge meester Boonstra. De respons op de gehouden inspraakavond was 'aan de lage kant' geweest, er waren zo'n veertig belangstellenden. De aandacht waaraan het de burgerij kennelijk had ontbroken was in de raad in ruime mate wél aanwezig. De bespre king heeft enkele uren geduurd, maar die waren goed besteed, want het gaat om de toekomst van de gemeente Dirksland die voornemens is daartoe slechts de eigen natuurlijke charmes aan te wenden. Met wat toevoeging, zoals in Dirksland het ontwikkelingsplan 'Akkerleeven', een combinatie van een woongebied, 'de Gooye', aansluitend aan 'Dirksland- Zuid' en een recreatieproject, met het laatste waarvan de SGP-fractieleden minder gelukkig zijn. Zij verklaarden zich dan ook tegen dit onderdeel, uit vrees dat een recreatieproject zo dicht aan de rand van het dorp storend zal zijn. „Daér een groot recreatiegebied stichten kan nooit de rust geven die wij pretende ren te bieden". Vond de heer P. Dijkgraaf. Daarin betrok hij zeker ook de zondagsrust die nu nog heerst, maar dan aangetast zal worden doordat bijvoor beeld het zwembad zondags geopend zal zijn. Op dat punt geen instemming van de SGP-fractie. De heer Leeflang (RPF) verklaarde ver trouwen te hebben in de toezegging van de ondernemer dat met de zondagsbele ving rekening zal worden gehouden. Trouwens, zo werd gedacht, de bewoners van een recreatiepark zullen zelf ook op rust gesteld zijn. In elk van de dorpen worden potentiële woningbouwlokaties gesuggereerd, mits economisch haalbaar. In Dirksland wordt gestuit op de Spuikolk. Die met wonin gen te bebouwen zou prachtig zijn, zo wordt toegelicht, het zou de ruimtelijke kwaliteit en de woonkwaliteit van Dirksland zeer ten goede komen, maar voorlopig lijkt dat een financiële onmo gelijkheid. Niettemin wordt de optie in gedachten gehouden. De raad parodieerde eigenlijk maar wat op dit onderdeel, al bedoelde de heer Driesprong het best serieus toen hij de Spuikolk een 'ontzettend slecht beeld' toekende. De raad zou het niet maar steeds voor zich uit moeten blijven schuiven, leek het de heer Driesprong. De heer Dijkgraaf dacht er in mee: „Als we een klein beetje de financiële moge lijkheid hebben moeten we er iets aan doen", vond hij ook, maar dat gaf nogal reactie. „Economisch is dat een onhaal bare zaak", verzekerde de heer Leeflang en de heer Robijn vroeg wat schamper wat de SGP bedoelt met 'een klein beetje financiële mogelijkheid'. „Met 20.000 gulden bereik je natuurlijk niks" begreep de heer Robijn en de heer Dijkgraaf gaf het hem graag toe: de financiële midde len om ooit de Spuikolk tot woongebied te maken zullen van de provincie moeten komen, met daarnaast een financiële inbreng (10%?) van de gemeente. Wethouder Eshuis vond ook dat het voor de huidige generatie bestuurders een uit daging zou moeten zijn er ééns uit te komen. Dat zal niet gaan via 'het meer van Dirksland', wat door de heer Dijk graaf werd genoemd toen het erover ging dat de grond in de Spuikolk best 'es flink verontreinigd zou kunnen zijn. „Je zou aan de andere kant van de wereld uitko men om alle vervuiling weg te halen", vreesde de heer Leeflang. Ontpoldering zoals in Zeeland te gebeuren staat, leelc hem zo'n gek idee nog niet; uitdiepen en water erin, een paar bootjes erin; maar je kocht natuurlijk niks voor zo'n fantasie. Overwegend dacht de raad heel positief over het voorgelegde ontwikkelingsmo del 'Wonen'. De heer Van Prooijen reageerde met waardering, ook met betrekking tot het toekomstig recreatiepark 'Akkerleeven'. „We zitten op de goeie weg om het wonen in Dirksland aantrekkelijker te maken", vond de heer Van Prooijen. Zo dacht ook de heer Robijn, al vond hij dat met een contingent van dertig wonin gen per jaar geen grote sprongen kunnen worden gemaakt. Bovendien moeten de te bouwen woningen betaalbaar blijven. In bepleite doorstroming zag de heer Robijn niets. Hij wist uit zijn lange erva ring als woningbouwbestuurder dat dat niet gebeurt en dat mensen met salaris sen van zeventig-, tachtig- en negentig duizend gulden per jaar gewoon 'scheef' blijven wonen in een goedkope woning. Overigens vond de heer Robijn het rap port best wel bruikbaar als maar ook rekening wordt gehouden met de woon wensen van de consument. De opzet is voorts wat met het rapport te doen, zo riep de heer Sandee op en colle ge en raad nemen zich dat stellig voor. Er zal ook regelmatig worden geëvalu eerd om te zien welke vorderingen zijn gemaakt. Dirksland zal zich presenteren met rust, groen en ruimte en het moet ook leefbaar zijn, zo doelde wethouder Eshuis op de noodzakelijke aanwezig heid van voldoende voorzieningen. Schadepost Rust in Dirkland heeft niet voor de nieuwjaarsnacht gegolden; toen heeft de jeugd het, in alle drie de dorpen, zo bont gemaakt dat een schadepost van 23.000 gulden ontstond. De raad kreeg het voor stel die aan de post Onvoorziene te ont trekken en zo gebeurde het, met nogal wat tegenzin, zoals uit de commentaren duidelijk werd. De heer Sandee vond het een goede zaak dat de kwalijke gang van zaken in een openbare vergadering besproken wordt zodat de burger ermee wordt geconfron teerd dat hij de schade betaalt en niet de jongelui al is er het voornemen die vol gend jaar voor de schade op te laten draaien. De heer Leeflang had daar, als oud-poli- tieman, geen enkele hoop op en het leek goed hem te geloven: „Als je ze ter plaatse arresteert escaleert het", verze kerde hij. Het is een traditie dat in de nieuwjaarsnacht gestookt wordt, wel spijt het hem zeer dat er van de ouders kennelijk weinig waarschuwing uitgaat. Voorkómen, was dan ook meerderer boodschap. De heer Robijn had berekend dat de schade 3,14 per inwoner bedraagt, landelijk gezien zou de schade 47,2 miljoen hebben bedragen en dat vond hij verschrikkelijk veel. „Werk voor de ontspanningswethouder zich tot het uiterste in te spannen om een volgen de keer zulke schade te voorkomen", vond de heer Robijn. „De burgers van Dirksland verwachten van de politie dat die optreedt en proces verbaal opmaakt", bracht de heer Ko ningswoud in het midden. Voorkómen was ook zijn motto. De voorzitter hoopt dat het volgend jaar anders zal zijn nu het de burger blijkt dat het hem direkt schade berokkent. Weliswaar gebeurde er vroeger ook wel wat, maar dat kan nooit een vergoelij king zijn. Burgemeester Boonstra hoopt voortaan ook op een positieve rol van de ouders te mogen rekenen. Platform gehandicaptenbeleid De raad werd voorgesteld een eenmalige startsubsidie van 1.340 gulden te vers trekken aan de Stichting Platform Ge handicaptenbeleid Goeree-Overflakkee. „Een club waarbij negen instellingen zich aansluiten terwijl géén van hen iets bijdraagt", verbaasde zich de heer P. Dijkgraaf. Wethouder Van Houwelingen dacht daar anders over, vond zelfs de benaming 'club', als door de heer Dijk graaf gebezigd, wat denigrerend. De Stichting kan voor de gemeente als klankbord en gesprekspartner fungeren om de behoeften in het veld te peilen. Er gaan, aldus de wethouder, tonnen om in het gehandicaptenbeleid en dan is het goed te spreken met mensen die de mate rie kennen. De heer Van Houwelingen vond het dan ook waard de stichting met een startsubsidie te steunen. Want gehan dicapten zijn meestal niet de mensen met hoge salarissen, velen zijn op een uitke ring of een verzekering aangewezen; een bijdrage van de gemeente aan de start van de stichting is daarom goed besteed, verzekerde de heer Van Houwelingen. Aanvaardbaar Een voor de raad aanvaardbare overeen komst werd gesloten met Mooyaart's aannemingsbedrijf te Oude Tonge. Die verkoopt de gemeente één gulden een strook grond het in het bestemmingsplan 'Kleine Boezem', zodat daar een uitrit naar de Staakweg kan worden gemaakt die voor de aanvoer van bouwmaterialen zal kunnen worden gebruikt. Het bouw- verkeer hoeft dan niet door het dorp. De fa. Mooyaart heeft daartegenover wel geclaimd 40% van de woningen in de 'Kleine Boezem' te mogen bouwen; de raad heeft daarin bewilligd. De voorzitter acht dat geen 'gigantisch cadeau' aan de fa. Mooyaart te zijn, eigenlijk maar een meerwaarde van 15% omdat hij, als een van de vier of vijf aan nemers waarschijnlijk tóch een portie zou hebben gebouwd. De heer Robijn was als enige tegen de transactie, hij voelt het als een soort chantage wat er te gebeuren staat. GRONINGEN-BEDUM - Zater dag 17 februari organiseerde de stichting 'Oud Hollandse gerech ten' voor de tweede maal het WK snertkoken. Ook dit jaar hadden ze over de deelneming niet te kla gen. Ze kwamen uit alle windstre ken, dus ook uit Ouddorp. In alle vroegte vertrokken slager Wage- naar en hotel Akershoek om in het hoge noorden hun pan snert te koken. Op de school voor commercieel onderwijs werd onder toezicht van de zes juryleden de (5 liter) soep bereid. Hiervan werd 2,5 liter beoordeeld op smaak, geur, kleur, ingre diënten, hygiëne, tijd en bereiding. De andere helft werd gebruikt voor de pre sentatie. Dit samen met de originaliteit van het ingeleverde recept leverde pun ten op. Tijdens een originele Gronin-ger avond te Bedum werden de namen van de tien finalisten bekend gemaakt (vijf uit de categorie Hobby en vijf uit de pro fessionele keuken). Aan het eind van de avond vonde uiteindelijke prijsuitreiking plaats en na de Groningse snert van huis vrouw Wieldraaier-Dekker, de Noorse snert van chefkok Doorkamp was de Ouddorpse snert van chefkok Piet van der Groef goed voor een derde plaats. Ook de touwtrekclub van Hotel Akers- hoek viel deze dag in de prijzen en behaalde de eerste prijs in sporthal Dorpstienden op een door henzelf geor ganiseerd toernooi. Ook won de touw trekclub van Akershoek een week daar voor een derde plaats op het NK te Zutphen. Zoals u leest heeft Akershoek de laatste weken zowel nationaal als internationaal flink gescoord en z'n prijzenkast aardig weten uit te breiden. Op vrijdagavond omstreeks 23.50 uur werden enkele jongeren gecontroleerd welke zich ophielden in de omgeving van de stationsfietsenstalling bij de NS. te Goes. Deze jongeren bleken in het bezit van 67 fietsbellen. Een van hen is aange houden en overgebracht naar het politie bureau. Daar werd duidelijk dat het over grote deel van de bellen in de direkte omgeving van het station werd verza meld. Een aantal daders werd hiervoor gehoord. Proces-verbaal wordt opge maakt. Diegenen die hun fietsbel missen, kun nen deze op het bureau te Goes ophalen. Afgelopen zaterdag vond in de Chr. Ger. Kerk van Barendrecht een zangavond plaats, georganiseerd door de stichting Woord Daad. De kerk, met losse stoe len uitgebreid tot 1600 plaatsen, zat bomvol. Medewerking werd verleend door het Dirkslands Mannenkoor en het Ridderkerks Mannenkoor, beiden onder leiding van Dinant Struik, die, in goed overleg met het Dirkslands Mannenkoor zijn funktie als dirigent in Dirksland bin nenkort gaat beëindigen. Bij elkaar ruim 200 mannen, die in koor verband, maar ook gezamenlijk optra den. Verder gaf de mezzo-sopraan Jan- tine van Voorden haar medewerking. Een avond waar op muzikaal gebied veel viel te genieten en waar ook het publiek zich niet onbetuigd liet, daar de kollekte voor Woord Daad maar liefst 7.750 gulden opbracht. De volgende uitvoering van het Dirks lands Mannenkoor staat gepland voor 18 mei D.V. als het koor in de Maartens kerk van Zaltbommel op zal treden. De volgende uitvoering van het Ridder kerks Mannenkoor is D.V. 27 april in de Grote Kerk van Dordrecht. {joede kansen voor jongeren en herintredende vrouwen Waar grote bedrijven in allerlei sectoren de laatste jaren vooral denken aan afslanken, komen in de detailhandel nog steeds elk jaar tienduizenden arbeidsplaatsen vrij. Vooral voor vrouwen die overwe gen (opnieuw) aan de slag te gaan en voor jongeren die de schoolban ken vaarwel zeggen, is het best de moeite waard zich eens in die rich ting te oriënteren. In Nederland werkend inmiddels onge veer 650.000 mensen in de detailhandel. Zo'n 60 procent hiervan is vrouw en ongeveer de helft van het totaal aantal mensen is jonger dan 27 jaar. De Dag van het Winkelwerk, die dit jaar op woensdag 27 madrt wordt gehouden, geeft belangstellenden alle gelegenheid om te zien of zelfs mee te maken wat het werken in een winkel nu precies inhoudt. De mogelijkheden in de detailhandel zijn legio. In veel winkels is het mogelijk zowel fulltime als parttime te werken, en iemand die niet vastgebakken zit aan het 'negen-tot-vijf'-ritme kan voor vele klei ne en grote ondernemers een aantrekke lijke werknemer zijn, die in betrekkelijk korte tijd een goede positie in het bedrijf kan bereiken. Regelmatig komt het voor dat een gemotiveerde jongere op 16-jari ge leeftijd begint als zaterdaghulp, en op 27-jarige leeftijd reeds bedrijfsleider is. Herintredende vrouwen die zich door inzet en enthousiasme onderscheiden, kunnen zich opwerken tot filiaalhoud ster. Soms gaat het hierbij om mensen die vroeger nooit aanwerken in een win kel dachten. Instelling Om in een winkel te werken moet men uiteraard over bepaalde kwaliteiten beschikken. Daarbij valt te denken aan een juiste instelling en aan kennis van zaken. Boekhouding, klachten- en ruilre- gelingen, omgaan met lastige klanten, dat valt te leren voor wie genoeg gemoti veerd is, evenals kennis over de produk- ten die worden verkocht. Bij instelling gaat het echter vooral om klantvriende lijkheid. Wie op een normale, rustige en vriendelijke wijze met wildvreemde mensen kan omgaan, zelfs als die lastig zijn of moeilijke vragen stellen, heeft hierbij ontegenzeggelijk een streepje voor. Mensen die in een winkel willen werken, dienen zich bovenal af te vragen hoe ze zelf in die winkel als klant geholpen zou den willen worden. Een klant betreedt een winkel om te kijken of er iets van zijn gading is. Hij zoekt, en als bij dat zoeken hulp nodig is, wordt een verko per of verkoopster geroepen. Die verko per of verkoopster dient die klant beleefd, vriendelijk en als het even kan correct antwoord te geven. Niet meer en niet minder. Persoonlijke adviezen zijn vaak welkom, maar kunnen ook als ongewenst en opdringerig worden be schouwd. Een goed gevoel voor timing is essentieel. Onderzoek Mensen die een slecht gevoel hebben over werken in winkels, denken meestal aan lange werkdagen, veel werken op zaterdag, zwaar werk, slechte betaling, onvriendelijke klanten, enzovoort. Maar degenen die nu al in een winkel staan, denken daar heel anders over. En zij ken nen de praktijk. Zij vinden het juist leuk om elke dag met veel mensen om te gaan. Zij beschouwen hun werk als afwisselend, gezellig en nuttig, waarbij ze regelmatig leuke dingen meemaken. De zaterdag wordt juist niet gezien als vervelend maar als leuk: extra veel klan ten. Natuurlijk, slechte dagen zijn er ook. Maar in welke baan niet? Onderzoek heeft uitgewezen dat een overgrote meerderheid van de winkelme- dewerkers (meer dan 80%) heel goed te spreken is over de mate waarin ze hun ideeën over het werk kwijt kunnen en over de collegiale sfeer waarin ze hun werk doen. Zaterdag 17 februari heeft de Schotejil deelgenomen aan een internationale zwemwedstrijd te Krimpen aan den IJssel. Interna tionaal, omdat ook drie Belgische zwemclubs deelnamen. Opnieuw werden medailles veroverd en een groot aantal records verbeterd. Zo wel persoonlijke records als club- records. In de einduitslag werd een verdienstelijke vierde plaats be haald. Rianne Noordijk werd derde op de 50 m rug in 0.45.2 (pr). Willem Joppe werd tweede op de 100 m school in 1.42.0 (clubrecord, Speedo-limiet). Danielle Hagoort werd 2e op de 100 m wissel in 1.25.6 (pr). Michiel de Gelder werd derde op de 100 m vrij in 1.11.3 (pr). Marjet Goedhart werd 3e op de 50 m vrij in 0.32.1 (pr). Marjon van Kempen werd 2e op de 100 m rug voor meisjes onder 17 jaar in 1.15.6 en derde op de 100 m rug voor dames in 1.13.3. De estafetteploeg voor meisjes onder 15 jaar, bestaande uit Elza Vroegindeweij, Ellen van der Slik, Marjet Goedhart en Nicolien Rurenga, behaalde een derde plaats op de 4x50 m wissel in 2.30.4. De jongens (Leander Noordijk, Michiel de Gelder, Laurens van der Valk en Gerwin Grit) behaalden een tweede plaats in 2.24.0. Een samenvatting van gezwommen per soonlijke records luidt als volgt: Rianne Noordijk, 50 m rug 0.45.2 Eveline Hagoort, 50 m rug 0.57.3 Eliza Weeda, 50 m rug 0.58.2 Rianne Noordijk, 100 m school 1.53.6 Eliza Weeda, 100 m school 2.17.5 Leon Wegman, 50 m rug 0.47.5 Niels Joppe, 50 m rug 0.49.3 Willem Joppe, 50 m rug 0.56.8 Willem Joppe, 100 m school 1.42.0 Niels Joppe, 100 m school 1.51.2 Danielle Hagoort, 50 m vrij 0.35.1 Danielle Hagoort, 100 m vrij 1.16.7 Marissa Oosterling, 100 m vrij 1.28.5 Danielle Hagoort, 100 m wissel 1.25.6 Miranda Verduijn, 100 m wissel 1.34.0 Marissa Oosterling, 100 m wissel 1.36.2 Laurens v.d. Valk, 50 m vrij 0.32.0 Michiel de Gelder, 100 m vrij 1.11.3 Leendert Joppe, 100 m vrij 114.1 Michiel de Gelder, 100 m wissel 1.22.8 Laurens v.d. Valk, 100 m wissel 1.23.8 Leendert Joppe, 100 m wissel 1.24.8 Matthijs Weeda, 100 m wissel 1.36.5 Elza Vroegindeweij, 50 m rug 0.37.3 Marjet Goedhart, 50 m vrij 0.32.1 Nicolien Rurenga, 50 m vrij 0.34.1 Liesbeth v.d. Linde, 100 m wissel 1.25.3 Gerwin Grit, 50 m vrij 0.30.5 Gerwin Grit, 100 m wissel 1.21.0 Michelle v.d. Stok, 50 m vrij 0.32.3 Richard Abresch, 100 m rug 1.17.1 Bastiaan Hagoort, 100 nj rug 1.23.4 Addie Vroegindeweij, 50 m vrij 0.29.2 Bart Meijer, 100 m wissel 1.13.5 Arjan Mackloet, 100 m rug 1.18.6 Karin Buth, 100 m wissel 1.26.2 Mariska Lodder, 100 m wissel 1.31.6 -12- Pieter Meurs zal de eerste tijd beste za ken doen. Maar Pieter is een beste kerel, wat nieuwsgierig, maar een nette vent, die randt geen jonge meisjes aan. Ook Gerrit gaat naar huis. Hij rijdt met de Heringa's mee naar zijn huisje, want ze komen er toch langs. Hij zit diep in gedachten achter op de bak en voelt de zwoele langs zijn haren strijken. Het weer is in de war, denkt hij. Het moest veul kolder wezen en de knollen hadden al in de grond moeten zitten. Hij kijkt even op en ziet in het donker de zwarte silhouet van de molen, boven de lage huizen van Zandwierde. Doodstil staan die wieken daar. Doodstil is het op de molen. Geen lamp brandt, Harmen is weggevlucht. Gerrit buigt het hoofd. Waarom dee ie dat. Har- men? Wat schiet ie ermee op um een meidje als Minke te verkrachten? De luu hier magt oe toch al neet, maar nou ben ie uutgestoten. Harmen, Harmen, wat heb ie gedaan? Waarum pakte ie juust het meidje van Geert van Boksejan? Waarum neet 'n aander? Eentje van Mina Boen ders of zo? Dan had ie nooit iets vernomen. Ie gre pen de verkeerde. Dat meidje van Geert. „Hé, wat zit ie te prakkezeren?" roept Bram. „Bc roep al twee keer oen naam!" Gerrit merkt nou pas dat het wagentje stilstaat en beschaamd springt hij van de bak. Het is donker en Gerrit had niet anders verwacht. Het is na midder nacht. Hij benijdt de Heringa's niet, die nog over die don kere heide moeten rijden. „Nou, ie wordt bedankt veur het brengen", zegt hij. Heringa draait zich even om. „Gerrit, prakkezeert neet teveul. Het heeft gien zin; het is gebeurd". Gerrit knikt stom en zijn ogen glijden snel naar het huisje naast het zijne, dan zegt hij een schor „wel- trussen" en verdwijnt. Het wagentje rijdt verder. Net als Gerrit de deur binnen wil gaan - hij heeft de klompen al van de benen - klinkt het zacht: „Gerrit". Gerrit draait zich om. „Wie is daar?" „Ikke, Minke". „Maar wicht, ie heurt al lang op bedde". Het meidje komt naast hem staan. „Gerrit, wat is er besloten?" „Niks biezunders, wicht. Veuriopig wachten wie effen af'. „Maar as Geert terugkomt, wat dan?" vraagt Minke angstig. Gerrit bijt zich op de lip. Verdorie, die Geert ook. Beste kerel, mar as hie er ene te veul op heeft, is hie neet te holden. „Och", probeert hij luchtig te doen, „dat zal best meevallen". Minke schudt zeer beslist het hoofdje. „Nee Ger rit, ie kent Geert net zo goed as ik; het zal neet meevallen. Misschien kan ik er nog wat an doen". Ze richt zich op in haar volle lengte en ze is bijna even groot als Gerrit. „Gerrit, wil ie wat veur ie doen?" „Netuurluk wicht, zegt het maar". Gerrit is meer een grote broer voor Minke, die zelf enig kind is. Altijd heeft ze op Gerrit vertrouwd. Als anderen haar plaagden, dan dreigde ze: „Ik zeg het an Gerrit". Minke is haar vader al kwijtge raakt, toen ze nog een baby was, misschien is dat de reden waarom ze zo blindelings op Gerrit ver trouwt. Toen ze groter werd en de jongens van het dorp haar achter de rokken liepen, wachtte ze het oor deel van Gerrit af. „Nee wicht, dat is gien jongen veur oe". En dan was het „nee". Toen Geert van Boksejan het pleit won bij Minke, was dat na rijp overleg met Gerrit. „Wat denk ie ervan, Gerrit?" En Gerrit heeft geknikt. „Ja wicht, Geert is een beste man veur oe. Oen moeder zal er ook content mee wezen. Ie moet hem allene een bettien buten het café holden, maar,dat zal oe best lukken". Niemand in het dorp heeft ooit gedacht dat Gerrit zelf wel eens zin zou kunnen krijgen in Minke en Minke en Gerrit zouden zelf wel het meest ver wonderd hebben gekeken. Voor Minke is Gerrit een grote broer, voor Gerrit is Minke een aardig zusje. Hij staat altijd klaar voor haar en zij voor hem. Geert van Boksejan, die anders knap jaloers kan wezen, is dat in het geheel niet op (3errit Sil- vius. Nu kijkt Minke verdrietig naar haar vertrouweling op. „Gerrit, wol ie veur mie naar Boksejan gaan?" „Waarum?" vraagt de man plotseling strak. Minke slikt. „Wil ie daar dan zeggen dat ik de ver kering afmaak? De wil neet meer, ik. „Ja wicht, zeg het maar". Dan barst ze los: „Geert wil mie toch neet meer hebben, noe dit gebeurd is. Hie laat mie toch in de steek". Gerrit wordt kwaad en dat is opmerkelijk. Gerrit wordt niet gemakkelijk kwaad, daar is zijn fleg matieke aard niet naar, maar een enkele keer kan hij uitvaren. Hij grijpt Minke bij de bovenarm en zegt boos: „Luuster, Minke, as Geert oe daarum in de steek laat, dan valt hie mie zwaar tegen. Ie kon er niks an doen. As hie oe laat schieten, dan is hie oe neet weerd en dan heb ik mie heel arg vergist in die jongen. Nee, ik ga neet naar Boksejan. Weet ie wanneer ik naar Boksejan ga? As Geert oe in de steek laat, dan zal ik eens effen met hem kuieren, zoas er nog nooit met hem is gekuierd". Minke begint te huilen. „Ik kan toch neet ans", snikt ze. Gerrits woede is alweer gezakt. Troostend legt hij de hand op haar schouder en lacht: „Wicht, ie hoeft niks te doen. Gewoon afwachten. Geert laat oe neet in de steek. En as hie het wel doet, is hie een vent van niks en dan hoef ie er neet rouwig um te wezen". Hij geeft haar een duwtje. „Alia, wicht, gauw naar bedde. Morgen moet ie er weer vroeg uut. Ie weet, hè. Heringa houdt van op tied wezen. Nou, weltrussen". Minke verdwijnt snel, opgemonterd door Gerrits woorden. „Hie laat oe neet in de steek, nee, hie laat oe neet in de steek". Heringa en Bram komen op dit nachtelijke uur ook thuis. De vrouwe zit nog te wachten. Ze heeft een kan koffie op het petroleumstelletje staan en de hele keuken geurt ernaar. Heringa snuift behaaglijk de geur op als hij bin nenkomt. „Dat roekt best, vrouw", zegt hij, en schuift bij de tafel. „Hoe ging het?" wil Aaltje weten. „Wat dacht ie?" „De rieksen komt neet", zegt Aaltje rustig, en zet haar man een bak koffie voor. „Komt Bram er ook an?" „Ja hie spant het peerd uut en jaagt het veur deze nacht de weide in". Heringa slurpt zijn koffie en bedenkt hoe vredig deze nacht is. Als Bram binnenkomt, klinkt het 'navend', en ook hij schuift bij. Geen woord verstoort de stilte, iedereen is stil en tevreden, voor zover men onder dergelijke omstandigheden tevreden kan zijn. Bram kruipt al gauw in zijn bed. Hij moet morgen weer vroeg op. Ook Heringa en zijn vrouw maken zich klaar voor de bedstee. Dan ziet Heringa de brief op de schoor steen, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3