Volgend jaar Ollie B. in brons Inschrijfformulieren Omloop 1996 Kritiek op 'Bericlitgeving' Avond over Jeruzalem Dinant Struik neemt afscheid als dirigent Dirkslands Mannenkoor Psalmzang-dag in Barneveld 4x4 rit met gehandicaiiten 3^^ Boek met waterstaatkundige geschiedschrijving Goeree-Overflakkee Comm. der Koningin bezoekt Middelhamis VERKOPING Herwaardering onroerende zaken in het kader van de wet WOZ Brandweeronderscheidingen Goedereede 68e Jaargang DINSDAG 27 FEBRUARI 1996 No. 6481 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Niet dit-, maar volgend jaar mei (1997 dus) zal in Den Bommel het huidige, hier en daar wat beschadigde, standbeeldje van Maarten Toonders stripfiguur Ollie B. Bommel door een bronzen exemplaar vervangen worden. Het Genootschap Heren van Stand dat daartoe een financiële actie is begonnen noemt de datum van 24 mei nu de actie een gunstig verloop blijkt te hebben. Het zijn zo'n driehonderd particulieren (be vorderd tot Heren van Stand) en ca. vijf tien bedrijven die zich de actie hebben aangetrokken. Wie de actie wil ondersteunen heeft daartoe meerdere mogelijkheden. O.a. is te koop het boekje 'Een Heer verdient Brons' h f 12,50, over te maken op giro- rek. 3538954. Wanneer u op hetzelfde nummer 100,- overmaakt wordt u benoemd tot Heer van Stand en ontvangt u een Oorkonde. Ook zijn, te voldoen op giro 7023529 t.n.v. A. van Eesteren, a 5,- per vel sti- ckervellen te koop en a 75,- is een exclusieve uitgave te koop van 'Tom Poes en de Heerlijkheden', te voldoen op girorek. 7023529 t.n.v. A. van Eesteren. Deze uitgave wordt 'zeer exclusief' ge noemd, de oplage is tot 400 stuks be perkt. Het is een druk, op geschept oud-Hol- lands papier, van een bladzijde uit een gastenboek waarop Maarten Toonder een tekening maakte en de toenmalige Brits Ambassadeur een tekst schreef. Er wordt voor de dag van onthulling een muziekstuk 'de Bommelfanfare' gecom poneerd. Het wordt ten gehore gebracht door het fanfare-orkest 'Harpe Davids' uit Schiedam en driim- en fanfare-orkest E.M.M, uit Den Bommel. Vanaf dinsdag 27 februari a.s. zijn bij de VV.V.-kantoren en de gemeentehuizen op Goeree-Overflakkee inschrijfformulieren beschikbaar voor de 7e Omloop van Qoeree-Overflakkee die dit jaar plaatsvindt op 23 en 24 augustus. Aan de deelnemers aan de Omloop 1995 is inmiddels een inschrijfformulier toe gezonden. Inschrijfformulieren kunnen eveneens worden aangevraagd bij het secretariaat van de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee, Postbus 107, 3257 ZJ Ooltgensplaat, onder bijsluiting van een aan uzelf geadresseerde en gefrankeerde enveloppe. Inschrijving is mogelijk tot 26 maart a.s. Het secretariaat is dagelijks na 18.00 uur telefonisch bereikbaar op nummer (0187) 612502. (ingezonden) Als men schrijft in een krant, kan men ook kritiek verwachten. Daar sta ik ook open voor, mits het goed gefundeerde kritiek is. De redactie van deze krant vroeg mij een summier politiebericht nader uit te werken tot een bericht, dat de plaatse lijke bevolking van ons eiland meer aan zou spreken. Ik maakte ervan: een bericht 'zonder gezicht' uitwerken tot een bericht 'met een gezicht'. En dit deed ik, ongeacht of mijn kleinzoon hierbij betrokken was. Natuurlijk was ik wel bezorgd maar het ging om het feitenmateriaal, over twee willekeurig geheel andere jongens had ik hetzelfde stuk geschreven. Voordat ik een stuk schrijf vraag ik werkelijk overal om informatie, in dit geval: de dokter, de politie, ambulanceservicedienst (gesloten), als je overal nul op het request krijgt, blijven er vele vragen open. Dat ik het 'waarom' op sommige vragen graag wil weten, is, omdat het u en mij en iedereen aangaat. De zou 'de politie en de ambulancedienst onderuit gehaald hebben'. Kom nou, kom bij mij niet aan de ambulancedienst! Ooit daar zelf (en mijn man) mee te maken gehad hebbend, weet ik hoe ongelofelijk zorgzaam en alert zij zijn. Alle lof! Dat neemt niet weg, dat, als mensen (passanten dus), die de eerste opvang gedaan hebben en mij vertellen, dat ze naar hun oordeel lang moesten wachten (ongerust), ik dit niet zou mogen vermelden. Dat neemt evenmin weg de ongerustheid, die ontstond, toen de ene ambulance met een jongen - met bloedingen, door allen geconstateerd - aan de kant van de weg ging staan wachten op de andere. „Het is regel", verneem ik, „en het is voorschrift". De subtiele keuze? Zolang er geen acuut levensgevaar dreigt, wordt er gewacht. Nu is 'levensgevaar' rekbaar. Wat ik weet is, dat de wachtende jongen veel bloed verloren heeft, wat met een x-aantal bloedtransfusies in het Zuiderziekenhuis (toch ook nog een lange rit) weer op peil gebracht moest worden. Was enige spoed hier misschien niet gewenst geweest? Dat er aan dit jong tien uur en nog eens twee uur geopereerd moest worden om behalve zijn botbreuken vooral toch zijn aderen en bloedsomloop te herstellen - waarbij een dag lang amputatie dreigde - dat geeft mij te denken. Die regel, dat voorschrift, zo stringent uitge voerd, is dat dan een goede regel? Zijn regels en voorschriften - het personeel van de Ambulancedienst treft geen blaam! - er niet om zo nu en dan getoetst te worden op hun waarde, hun inhoud? Het maakte de aanwezigen althans ongerust en niet ten onrechte, gezien het aantal later nodig gebleken transfusies. Deze maatregel treft ons allen en dat signaleer ik in een artikel in de krant 'tot nut van 't algemeen'. Wat wij mogen verwachten in geval van een ongeval, gaat ons allen aan. Dat ik alleen schreef 'omdat mijn kleinzoon in die ambulance lag', vind ik domme kritiek, die leg ik naast mij neer. De politie. Ik ga er vanuit, dat de politie haar taken nauwgezet vervult. Dat er op de herhaalde verzoeken van Henk Leeman zijn moeder niet verwittigd werd, daarover tasten wij in het duister. Men kan een verband (voorlopig) om dat deer lijk verminkte been leggen, zij zou ook zelf kunnen bepalen: „Kan ik dit aan?" Maar toen zij door een vriend (Vincent) ingelicht was en naar Dirksland racede, hoorde zij, dat haar zoon reeds op weg was naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam (aan de balie). Nu, was dat geruststellend? Nee toch? Met alle respect voor 't werk van de politie, is hier toch wel even een steekje gevallen. En ook dét mag ik constateren bij 't uitwerken van een politiebericht. Een vergis sing, neem ik aan. Het zij ze vergeven. Alleen niet prettig voor de betrokkenen. Ongeacht of dit kleinzoon en dochter betrof. In berichtgeving moet men in de eerste plaats zeer nuchter zijn, constateringen gaan altijd 'in 't algemeen'. Het doel? Het algemeen belang. Ik hoop in deze mijn taak naar behoren vervuld te hebben. Met vriendelijke groet, Dieke Schippers-Vaarzon Morel Op maandagavond 11 maart a.s. orga niseert de Zeeuwse stichting steun aan Israël in samenwerking met het Israël Comité Nederland een bijzondere avond waarin aandacht besteed wordt aan de rol die de stad Jeruzalem reeds 3.000 jaar inneemt in de geschiedenis. De zeeuwse stichting verzorgt deze avond ter gele genheid van het feit dat Jeruzalem 3.000 jaar bestaat waarvan vele eeuwen als hoofdstad van Israël. De avond vindt plaats in de aula van de Provinciale Bibliotheeli aan de Kou- steensedijk te Middelburg op enkele mi nuten lopen van het station. De aanvang is om 20.00 uur; de zaal is vanaf 19.30 uur open. Voor deze avond heeft de stichting uit genodigd Prof. Dr. P. G. W. J. van Oordt uit Den Haag. De lezing gebeurt aan de hand van dia's die een prachtig beeld ge ven van het vroegere en hedendaagse Jeruzalem. Tevens zal er deze avond een stand zijn waar de bijzondere Israëltegels te koop zijn (Delfts blauw) waarvan de verkoop is t.b.v het bloemenproject in Jeruzalem. Verder zijn er ook de bekende Israëli sche artikelen te koop. De toegang voor deze bijzondere avond is vrij. De zeeuwse stichting steun aan Israël be staat sinds de Yom Kippoer oorlog van 1973. De stichting werkt samen met het Israël Comité Nederland. De grondslag van beide stichtingen is neutraal; de zeeuwse stichting heeft haar eigen pro- jekten; sedert 1995 de ontginning van een stuk woestijn bij Paran, in samen werking met het Joods nationaal Fonds. Op jaarvergaderingen van de brandweer zijn ook dit jaar door burgemeester C. Sinke een aantal brandweeronderschei dingen uitgereikt. Het betreft hier de vol gende. De bronnen gesp met oorkonde voor 20 jaar trouwe dienst aan: K. van Heest (bluseenheid Goedereede) en M. Aleman Jzn., P. Breur, L. van Koppen en K. Tanis (allen bluseenheid Ouddorp). Een afscheidsoorkonde en een tinnen bord met inscriptie aan: K. van Heest, wegens verslag op eigen verzoek na 20 jaar trouwe dienst; A. C. G. Groenendijk, functioneel leeftijdsontslag na 27 jaar trouwe dienst; P. M. Vlietland, functio neel leeftijdsontslag na 17 jaar trouwe dienst (allen van de bluseenheid Goede reede). Wanneer de verenigde vergadering van het Waterschap Goeree-Over flakkee ermee instemt en een kre diet beschikbaar stelt, zal een boek verschijnen onder de titel 'Goeree- Overflakkee 1940-1995' waarin een waterstaatkundige geschied schrijving vanaf 1940. De waterstaatkundige geschiedenis daarvóór, tot aan 1940, is zorgvuldig beschreven in de boeken van Texeira de Matthos, maar vanaf 1940 is die geschie denis niet meer te boek gesteld. Door dijkgraaf en heemraden werd, in 1983, de voormalige dienstleiding van het waterschap gevraagd de ontbrekende geschiedenis alsnog op te tekenen. Ook ing. A. D. Smits werd als voormalig hoofd civieltechniek van de landinrich- tingsdienst op Goeree-Overflakkee om medewerking gevraagd. Het manuscript is in concept vrijwel gereed en wanneer dijkgraaf Van Kampenhout op 30 augus tus a.s. afscheid neemt, kan het boek ten doop worden gehouden. De oplage wordt geraamd op 1000 stuks. De kosten van de uitgave bedragen 40.000 gulden, de Nederlandse Waterschapsbank N.V. draagt daaraan 5.000 gulden bij en ver wacht wordt uit verkoop een bedrag van 12.(XX) gulden terug te ontvangen, zodat voor het Waterschap een netto-investe ring van 23.000 resteert. Naar de functie van dijkgraaf hebben 54 gegadigden gesolliciteerd. De vertrou wenscommissie zal begin maart de eerste sollicitatiegesprekken beginnen. „Ja, dat kan'nen wel", zeggen ze op Flakkee over de dirigeerkwaliteiten van de Dirkslandse Dinant Struik. Twee-wekelijks dirigeert hij, op zaterdagavond, het 130 zangers tellende Dirkslands mannenkoor, een inmiddels befaamd interkerkelijk koor dat uitvoerin gen geeft en al 5 CD's heeft uitgebracht. Dat zal zo blijven, daar is dhr. Struik van overtuigd en het is daarom met een genist hart dat'ie van het koor afscheid neemt. Toen hij dat besluit bekend maakte hebben alle 130 stemmen enige tijd stomverbaasd gezwegen en voor de toekomst van het koor gevreesd, maar dhr. Struik heeft die zorg met stelligheid weggenomen. „De vacature zal snel vervuld zijn", heeft hij z'n zangers verzekerd en geloof het maar. De inmiddels geplaatste advertentie heeft al meerdere sollicitanten opgeleverd, onder wie twee die dhr. Struik als 'kanjers' beoordeelt. Hij gunt het koor de beste en hij zal er, als lid van de sollicitatiecommissie, z'n best voor doen metterdaad de beste aan te trekken. Het koor wordt getekend door een goede prestatie en een uitste kende onderlinge sfeer die vanaf het begin, dertien jaar gele den, in stand is gebleven. „Dat komt", zegt dhr. Struik, „omdat we weinig praten en samen heel veel zingen. De leden komen voort uit vrijwel alle kerkelijke denominaties op het eiland, maar één zijn ze in het zingen. Dhr. Struik is gebleken het dirigeren in de vingers-, zowel als in het hart te hebben. Vijftien jaar geleden nam hij voor het eerst plaats voor het gemengd koor 'Soli Deo Gloria' om twee jaar later, nu dertien jaar geleden, over te stappen naar het toen opge richte Dirkslands Mannenkoor. Het koor begon met 45 leden en telt er thans 130. De repetities vinden plaats op zaterdagavond en hei is dat tijdstip waar dhr. Struik tegen op gaat zien. Na een drukke werkweek in eigen bedrijf, S.F.A. (Struik Food Agenturen), blaast hij zaterdagsavonds graag even uit, maar tot dusver wachtte de 42-jarige de twee-wekelijkse repetitie en dat gaat ietwat bezwaren. Trouwens..., dhr. Struik vindt ook, en het klinkt waarschu wend, dat je niet langer dan 15 jaar leiding moet geven aan een vereniging, omdat na zo'n lange periode 'sleursituaties' optre den, dan wordt het tijd voor een opvolger, vindt hij. Die nieuwe heeft zich kennelijk al aangediend. Dhr. Struik had daar geen zorg in, want het zal elke dirigent een genoegen zijn voor zo'n geweldig koor te mogen staan. Zelf blijft dhr. Struik nog dirigent van het Ridderkerks man nenkoor waarvan de 115 leden woensdagsavonds repeteren. De Commissaris der Koningin in onze Provincie, mevr. Ir. J. M. Leemhuis- Stout hoopt vrijdag 22 maart een werk bezoek te brengen aan de gemeente Middelhamis. 's Middags om 2 uur heeft de Commis saris een bespreking met het College van B en W. Om kwart over 3 woont ze bij De Staver een brandweeroefening bij en vanaf half 5 heeft de Commissaris een informeel samenzijn met de leden van de raad. Op D.V. zaterdag 27 april 1996 zal er in de Rehobothkerk te Barneveld een psalmzangdag worden gehouden. Hieraan zal door een tiental koren mede werking worden verleend. Ook de Ouddorpse christelijke gemeng de zangvereniging 'De Lofstem' hoopt hieraan mee te werken. Voor belangstel lenden is er gelegenheid deze psalm zangdag bij te wonen. Nadere informatie aangaande buskosten, vertrek- en aankomsttijden verschijnt te zijner tijd in dit blad. MELISSANT De vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' der Geref. Gemeente hoopt D.V. donderdag 29 februari haar verkoping te houden in het zaaltje van de kerk, Beatrixlaan 2. De openingstijden zijn van 10-7 uur. U vindt er weer van alles te koop, zoals handwerken, baby-artikelen, zelfge maakte kaarten voor diverse gelegenhe den enz. Ook het zendingswinkeltje hoopt aanwezig te zijn. Er is voor ieder wel wat, ook voor de kinderen. Bij de koffie een heerlijke, verse bolus? U bent welkom. ^^3 ^^3^^Q OOSTFLAKKEE Onlangs is een begin gemaakt met de to tale herwaardering van alle onroerende zaken (woningen, bedrijfsgebouwen e.d.) in onze gemeente. De nieuwe waarde wordt vastgesteld naar de peildatum 1 januari 1995 en zal voor het eerst in het belastingjaar 1997 voor de belastingheffing worden ge bruikt. De nieuw getaxeerde waarde zal in het kader van de Wet waardering onroerende zaken (Wet WOZ) overigens niet alleen gebruikt worden voor de onroerende- zaakbelastingen, maar ook voor de door het waterschap te heffen waterschapsom slag gebouwd en de door de rijksbelas tingdienst te heffen inkomstenbelasting (huurwaardeforfait) en vermogensbelas ting. De taxatiewerkzaamheden worden uit gevoerd door het onafhankelijke taxatie bureau Kafi BV te Breda en zullen naar verwachting tot oktober 1996 doorlopen. Vanaf eind februari 1996 zijn medewer kers van Kafi bezig met inventariserende werkzaamheden, waarbij woningen e.d. niet alleen van de buitenkant, maar soms ook van de binnenkant moeten worden bekeken. In een latere fase vindt de uit eindelijke taxatie plaats. De medewerkers van Kafi kunnen zich altijd legitimeren door middel van een door de gemeente Oostflakkee afgegeven legitimatiebewijs (kleur blauw en stem pel). Wij vragen uw begrip en medewerking Wij houden deze rit op zaterdag 20 april 1996. Evenals de vorige rit, april 1994, zullen we weer starten in Goes om 11.00 uur. Deze keer is een route uitgezet die gaat door de Zak van Zuid-Beveland. In april is het daar heel mooi wat natuurschoon betreft, veel van de dijken die gevolgd worden zijn dan ook beschermd natuur gebied. Als we de Zak van Zuid-Beveland achter ons laten, komen we in het Havengebied van de gemeente Vlissingen. Inmiddels hebben we toestemming van het Haven schap om op die dag met onze terreinwa gens en gehandicapten in een gedeelte van het braakliggende terrein te rijden. Na dit 'terrein'-gedeelte gaat de rit ver der langs vliegveld Midden-Zeeland en het Veerse Meer, om vervolgens weer in Goes, om 17.00 uur te eindigen. De lengte van deze rit is 80 km. Bij de organisatie van deze rit gaan wij uit van 75 terreinwagens om zodoende ongeveer 100 gehandicapten een plezierige mid dag te bezorgen. Juist ook gehandicapten die thuis wonen, kunnen zich opgeven voor deze rit. Het is echter niet altijd mogelijk dat een begeleider in dezelfde auto mee kan rij den. Bij de rit in 1994 waren opvallend wei nig Zeeuwse rijders; hier dan ook de oproep aan Zeeuwse 4x4 rijders om zich aan te melden voor de rit op 20 april a.s. Voor eventuele vragen of opgave, tot 1 april (voor het meerijden met een terrein wagen of als 'meerijder') zijn wij te bereiken via de telefoonnummers (0113) 344545 en (0113) 312631. om op deze wijze tot een juiste waarde- vaststelling van alle objecten in onze ge meente te kunnen komen. Voor meer informatie kan contact opge nomen worden met het gemeentekan toor, taakgebied Vastgoedzaken, tele foonnummer (0187) 642200. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VWa tmnO - R^ORTAQB - rarooRAHE iiji*j m C3 E3 - WmMtmT 35 - Tttuhon tOISJ) 681612 Fn 683734 -Print^top-Hog*a>om172'Ttltfoon(0111)«2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1