'SCHRIKKELCONCERT' LOEWE. Nes Ammim-dag in Apeldoorn Peuterspeelzaal 'De Gornef bestaat twintig jaar VERKIEZING Muziekschool Goeree-Overflakkee Samenzangavond te Nieuwe Tonge Damvereniging 'Denk en Zet' DJrkslands Mannenkoor Verkoping tb.v. Rode Kruis Actie voor vrijlating van Chinese christenen Schaakvereniging De Zwarte Pion Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRLTDAG 23 FEBRUARI 1996 Ooit een conifeer gezien die 's win ters kaal is? Coniferen zijn popu lair omdat ze 'altijd groen' zijn, maar er zijn uitzonderingen. Een paar coniferen staan er 's winters net zo kaal bij als een wilg of berk. En dan zijn er coniferen met merk waardige groeivormen, prachtig voor in de tuin. Sommige coniferen zyn dus heel bijzonder. Bladverliezende coniferen, geschikt voor tuinbeplanting, zijn Larix en Ginkgo. De laatste heeft een zeer afwijkende blad- vorm voor een conifeer. Het blad is breed en waaiervormig, terwijl coniferen doorgaans naalden of schubben dragen. Dat is ook één van de kenmerken van co niferen - naaktzadigen of Gymnosper- mae. Daarbij zijn de meeste groenblij- vend. Ginkgo, Japanse noteboom De meest bijzondere bladverliezende co nifeer is Japanse noteboom (Ginkgo bilo- ba). Wordt ook wel Tempelboom ge noemd, omdat westerlingen de eerste exemplaren ontdekten bij Japanse tem pels. Deze majestueuze, eeuwenoude bo men waren tot voor die tijd niet bekend in het westen. In Japan en China worden ze al eeuwenlang vereerd als heilige bo men. In de Leidse Hortus staat een machtige, mannelijke Ginkgo, die daar in 1785 is geplant. De boom bloeit drie weken eerder dan de vrquwelijke boom een eindje verderop en bestuiven is er dan ook niet bij. Wel maakt de vrouwe lijke boom - eveneens een respectabel exemplaar, uit 1845 - volop vlezige za den. Ze zijn niet kiemkrachtig en vallen massaal af met het geel verkleurde herfstblad. Dat geeft een onaangenaam ruikende brij. Om die reden worden voornamelijk mannelijke Ginkgo's ge bruikt voor tuin- en straatbeplanting, bij voorbeeld 'Autumn Glory'. 'Princeton Sentry' heeft qua vorm veel weg van zo'n slanke Italiaanse populier. Ginkgo's worden op den duur groot, maar ze groei en langzaam. Daarom zijn ze bruikbaar voor in de tuin, vooral de zuilvorm. Larix, Lork De lork die bij ons als sierboom in cul tuur is Japanse lork, Larix kaempferi. Andere soorten, waaronder de Europese lork, zijn bomen voor de bosbouw. De zachte, grijsblauwe naaiden maken de Japanse lork tot een mooie conifeer. Voordat ze in de herfst afvallen, verkleu ren ze geel. Wie geen ruimte heeft voor zo'n flinke boom, kan een treurvorm planten: Larix kaempferi 'Pendula'. Wordt op stam geënt en de takken met mooie blauwgroene naalden hangen sier lijk. In de winter krijgt het kale boompje daardoor een karakteristiek silhouet. Groot en kaal Moerascipres {Taxodium distichum) en Metasequoia zijn óók bladverliezende coniferen. Ze worden echter te groot voor de meeste tuinen. In het openbaar groen zijn het opvallende bomen met een kaarsrechte, doorlopende stam en roest bruin verkleurende naalden in de herfst. Moerascipres groeit goed op vochtige grond, zelfs in het water. Oudere bomen maken op natte groeiplaatsen kniehoge knobbels rond de stam: zgn. ademwor- tels. Heel merkwaardig! Bijzonder en wintergroen Cryptomeria japonica 'Cristata' is een voorbeeld van een conifeer, die een apar te vorm heeft en groenblijvend is. Wordt speciaal gekweekt om z'n hanekam-ach- tige vergroeiingen en is heel geschikt voor tuinen. Een aparte solitair-conifeer voor tuinen is Chamaecyparis nootkaten- sis 'Pendula'. De slanke vorm met af staande takken is het meest geschikt voor tuinbeplanting. Alle coniferen met 'pen dula' in de naam hebben een aparte, han gende vorm (pendere - hangen). Coniferen met de aanduiding 'Filiformis' of 'Filifera' hebben draadvormige twij gen, bijvoorbeeld Chamaecyparis obtusa 'Filiformis' (filum - draad). TIP. Ze kunnen uitstekend worden ge plant in het vroege voorjaar omdat ze dan in rust zijn. Als de wonels zijn be schermd met een gaaslap, knoop die dan pas los in het plantgat. U kunt ideeën opdoen voor uw tuin of balkon op de voorjaarsbeurs 'Groen Doen', van 30 maart t/m 8 april in Boskoop. Obikbce Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. zaterdag 20 april 1996 Nes Ammim, de internationale be weging die werkt aan een betere verstandhouding tussen joden en christenen en een dorp in Israël heeft, organiseert opnieuw een Nes Ammim-dag in Nederland. Het thema voor deze dag is: De ander ziEiN, Over de (on)mogelijkheden van het interreligieuze gesprek. Dit thema wordt van diverse kanten be licht door de sprekers, mevrouw drs. Cokkie van 't Leven, predikante namens de Gereformeerde Kerken voor de ont moeting met Moslims en drs. Eric Otten- heim, studiesecretaris Katholieke Raad vöor Israël. Ook de predikant van het dorp Nes Ammim in Israël drs. Bert Schüssler komt voor deze dag over. De discussie die 's middags plaatsvindt, wordt geleid door drs. Dick Pruiksma, voorzitter van het OJEC. Het thema wordt tevens ludiek en crea tief in verhaalvorm gegoten door de ver halenverteller Pete Pronk. Dit zeer geva rieerde programma wordt muzikaal om lijst door oud-Nes Ammimers. Voor de kinderen is er een apart, aantrek kelijk programma, deels in, deels buiten het gebouw. Tijdens de lunchpauze kun nen diverse stands bezocht worden en Nes Ammim-rozen maken ook deel uit van het assortiment. Op deze dag is iedere geïnteresseerde van harte welkom. Opgave voor de Nes Ammim-dag in Apeldoorn kan uitsluitend door overma king naar giro 55 55 6 van Stichting Nes Ammim Nederland in Amersfoort, onder vermelding van 'Nes Ammim-dag'. De toegangsprijs bedraagt 15,- per per soon inclusief (kinderen tot 3 jaar gratis, van 3-12 jaar half geld). Plaats: Gerefor meerde Kerk 'Het Kruispunt', Zilver schoon 114 in Apeldoorn. Met openbaar vervoer te bereiken met buslijn 8 of 9, vertrek elk kwartier vanaf het busstation bij het NS-station. De zaal is open om 09.30 uur, het programma begint om 10.15 uur en wordt rond 15.30 uur be sloten. Nes Ammim: wonen, werken en leren in Israël Er is volop vraag naar nieuwe gemoti veerde, enthousiastelingen: zowel gezin nen met jonge kinderen als alleenstaan den. We zoeken mensen die een opleiding hebben genoten of reeds ervaring hebben opgedaan in de volgende richtingen: Technische dienst (MTS/HTS-wtb, elek trotechniek), land- en tuinbouw (avoca do's en rozen), horeca, bedrijfseconomie (HBO). Er is met name vraag naar middenkader en leidinggevenden. Behalve deze specifieke vakkrachten hebben we ook behoefte aan algemene werkers, bij voorkeur mensen met enige jaren werkervaring en voor de duur van minimaal 1 jaar. Naast het werk biedt Nes Ammim ook een studieprogramma, waar diverse as pecten van de Israëlische samenleving aan de orde komen. Ook zijn er regelma tig interessante lezingen door joodse, christelijke en islamitische sprekers. Van de inwoners wordt een kerkelijke betrok kenheid gevraagd, maar ook belangstel ling voor de relatie jodendom-christen- dom. Het dorp wordt op dit moment bewoond door ongeveer 70 mensen: Nederlanders, Duitsers, Zwitsers, Fransen, Hongaren, Amerikanen en Engelsen. De voertaal is Engels. Voor iedereen worden de basisvoorzie ningen vergoed. Voor langverbanders en gezinnen is er een huis beschikbaar, voor jongeren zijn er kamers. Er geldt een 45- urige werkweek. Wie belangstelling heeft en meer wil we ten kan kontakt opnemen met het bureau van Nes Ammim Nederland, Helle- straat 37a, 3811 LK Amersfoort, tel. (033)4613959. Met een leuke attentie voor de peu ters op de peuterspeelzaal en een kleurwedstrijd voor alle kinderen van 1 tot en met 4 jaar viert speel- zaal 'de Gornet' haar twintig-jarig jubileum. Bij de supermarkten in Ouddorp en Goedereede ligt voor alle peuters en kleuters een kleur plaat klaar, die ingekleurd weer kan worden ingeleverd om mee te dingen naar een van de prijzen, welke voor de mooist ingekleurde platen reeds klaarliggen. In het najaar van 1975 hebben een aantal zeer enthousia.ste ouders in Ouddorp hun uiterste best gedaan om een peuterspeel zaal van de grond te krijgen. In novem ber 1975 was Stichting Peuterspeelzaal Goeree een feit en 1 maart 1976 werd er gestart met een groep peuters. Vanaf die datum, twintig jaar geleden, is de peuterspeelzaal blijven groeien en uit breiden. Inmiddels zijn er 70 peuters, die elk twee maal per week de peuterspeel zaal bez(x;ken. Zij genieten van het .spe len met hun leeftijdgenootjes en van de speelfaciliteitcn, welke de peuterspeel zaal hen biedt. Met peuterleidsters die stonden en staan voor hun taak; ouders die belangeloos hun medewerking op allerlei wijze verlenen; een gemeentebestuur waar nooit tever geefs voor hulp wordt aangeklopt; de mid denstand van Ouddorp en Goedereede die de peuters verblijdt met attenties tijdens festiviteiten en prijzen beschikbaar stelt wanneer het bestuur een loterij organiseert ten behoeve van de peuterspeelzaal; zon der al deze mensen had speelzaal 'de Gomet' niet kunnen bestaan. Het bestuur en de leidsters hopen dat nog vele peuters met veel plezier de peuter speelzaal zullen mogen bezoeken. In tegenstelling tot wat staat vermeld in ons verenigingsblad is de eerstvolgende repetitie-avond niet op 2, maar op 9 maart a.s. en wordt de repetitie-avond van 27 april vervroegd naar 20 april. Op 18 mei hopen wij te zingen in de prachtige Sint Maartenskerk te Zaltbom- mel. Als gastkoor is hierbij het jeugd- koor Kol Sjariem uit Amersfoort uitge nodigd. Voor 1 juni zijn we uitgenodigd om in Urk te gaan zingen. We worden dan de gehele dag beziggehouden met o.a. een rondvaart, een maaltijd, rondleiding etc. Uw dames worden tevens verwacht. Het is vrijwel zeker, dat we ter afsluiting van het seizoen op 29 juni een grote zangavond met meerdere koren in de vis mijn te Stellendam hopen te houden. MIDDELHARNIS Verkiezing Sportman, Sportvrouw, Sportploeg en Verdienstelijkste vrijwilli ger inde sport 1995. Op donderdag 21 maart 1996, aanvang 20.(X) uur, zal in het gemeentehuis van Middelhamis de bekendmaking plaats vinden van bovengenoemde personen. Deze bekendmaking en uitreiking van de bijbehorende bekers zullen geschieden door de burgemeester, mevrouw J. G. Sleurink-Rabbinge en de wethouder van Sociale Zaken en Welzijn, de heer A. Tiggelman. De Stichting Sportraad Middelhamis, als organisator van dit evenement, heeft aan het College van B en W de volgende per sonen voorgedragen: Sportman: J. Albrechts, J. Maliepaard en W. Wielhouwer. Sportvrouw: C. Hoogzand, M. van Kempen en A. Wervers. Sportploeg: Island Runners en de jeugdploeg J. C. M'hamis. Verdienstelijkste vrijwilliger in de sport: het begeleidingsteam van de 'Bowlingklup' en de heer J. Mijnders. Ook is er een voordracht gedaan voor een aanmoedigingsprijs en wel voor: Leander Noordijk en Agnet Kokke. Het College van B en W zal uiteindelijk bepalen wie van de genomineerden in aanmerking zullen komen vcx^r een titel. OUDDORP Mevr. Bep Grinwis nodigt u uit op woensdag 28 februari, van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur in het verenigings gebouw 'Dorpstienden' te Ouddorp, op haar verkoping. Zij biedt aan: zelfge maakte poppen, babykleding, babybeno- digdheden, bloemkransen, bloemstukjes, gehaakte kleding, zelf gebakken cake en diverse andere artikelen. Deze aktie is ten bate van het Rode Kruis. Graag tot ziens op 28 februari in de 'Dorpstienden'. Open ochtend voor vrouwen D.V. woensdag 28 februari 1996 is er in de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstien den 3 te Ouddorp een open ochtend voor vrouwen. Gastspreekster is Berti Ri chardson (bekend van de E.O.), met als thema 'Van hart tot hart'. Als dingen anders lopen (hoeveel ruimte mag er zijn voor verdriet, teleurstelling, boosheid, vragen, bitterheid). De kerk is om 09.00 uur open. Program ma: 09.30 tot 11.00 uur. Kinderopvang is aanwezig. De VCVM-NEDERLAND, de Vereni ging van Christenen tegen Vervolging en Marteling, sloot begin februari 1996 een handtekeningen-actie af ten behoeve van de vrijlating van de Pakistaanse christen Anwar Sadat die al drie jaar gevangen zit op grond van valse beschuldigingen. Er werden voor zijn vrijlating bijna 6.000 handtekeningen verzameld. De VCVM is nu begonnen met een handtekeningen-actie ten behoeve van het vrijlaten van vier Chinese christenen: Xu Jonghai, Gao Feng, Liu Genggang en Liu Huanwen. Begin december 1995 werden de drie eerstgenoemden veroor deeld tot dwangarbeid in een werkkamp. De drie eerstgenoemde christenen waren actief in een niet door de regering erken de huisgemeente. Xu ondertekende mid den 1995 een verzoekschrift aan de Chi nese regering. Hij werd veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid. Gao Feng en Liu Fenggang kregen twee en een halfjaar strafkamp. De drie christenen zijn uitsluitend ver oordeeld tot dwangarbeid omdat ze lid zijn van huisgemeenten. Liu Huanwen (32 jaar), die lid is van een niet erkende huisgemeente, is tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd al eerder tot twee jaar dwangarbeid ver oordeeld, omdat hij in juni 1989 tijdens de demonstraties op het Tiananmenplein met een kruis had rondgelopen. Wij vragen u zoveel mogelijk handteke ningen te verzamelen onder het verzoek aan de Chinese autoriteiten om deze christenen vrij te laten. De VCVM-NEDERLAND acht het van groot belang dat naast het verzamelen van handtekeningen onder het verzoek Op donderdag 29 februari, aan vang 19.30 uur, verzorgen de leer lingen Algemene Muzikale Vor ming, de blokfluitleerlingen en de pianoleeriingen van de Muziek school een concert op deze toch wel bijzondere datum. Als vanouds vindt dit evenement plaats in de grote zaal van het Diekhuus, Bene den Zandpad 7 te Middelhamis. De toegang is gratis en iedereen is welkom. De jongste leerlingen van de Muziek school, die les krijgen in de A.M.V.-klas- sen van docente Marian Meeusen, pre senteren zich in twee blokken. Ze zingen en spelen op allerlei instrumentarium zowel solistisch als ook in allerlei combi naties. Het klinkt ontzettend leuk en u kunt bijvoorbeeld luisteren naar 'Op een oude appelboom', 'De grote banaan' en 'Do, re, mi' (uit The Sound of Music). Even bijzonder als de datum is het optre den van zo'n veertig blokfluitleerlingen uit de omvangrijke afdeling van docente Elly Bakker. Voor het eerst kunt u luiste ren naar nieuw instrumentarium. Vooral spectaculair is hierdoor het klank spectrum van het Groot Blokfluitensem ble. Van zeer hoog tot heel laag is nu de samenstelling die van de sopranimo via de sopraan, alt, tenor en bas zelfs loopt tot aan de nieuwe subbas-blokfluit. Leer lingen die dit jaar B-examen hopen te doen laten deze instrumenten horen in Barok muziek uit een drietal landen. Hierbij moet u denken aan composities van o.a. Purcell, LuUy en Rathgeber. Het piano-aandeel bestaat uit het optre den van zeven debutantjes in de leeftijd van zes tot elf jaar. De meesten van hen zijn in september 1995 begonnen en spe len onder leiding van docent Piet West hoeve stukjes uit de methodes van Thompson, Bastien en Alfred. Uitvoerenden, docenten, bestuur en di rectie van de Muziekschool Goeree- Overflakkee rekenen op uw aanwezig heid. Het is elke keer weer fijn om u te mogen begroeten en samen te luisteren naar allerlei prachtige muziek die met veel inzet en enthousiasme ingestudeerd is en voor u zo goed mogelijk ten gehore I gebracht wordt. MIDDELHARNIS Huishoudelijke competitie (19 februari 1996) Groep I: W. Peeman - M. VerolmeO - 1 M. H. R. V. d. Waal - M. L. V. d. Waal1 - O I. Lagendijk - J. du Pree1 - O Nagekomen uitslag: M. Verolme - W. SparreboomVi - Vi Stand: 1M. Verolme8 uit 11 2. I. Lagendijk8 uit 13 3. M. H. R. van der Waal7 uit 11 4. A. L. Mourik7 uit 12 5. W. I. Peeman6 uit 11 6. W. Sparreboom5V^uit 11 7. R. van Hooff5 uit 12 8. T. C. van Prooijen4Vi uit 10 9. J. du Pree3»/i uit 9 10. M. L. van der Waall%uit 12 Groep 2: W. Markwat - H. Taaie1 - O J. Boeter - E. VerbeekO - 1 G. de Jager - C. J. SmitH - H Ad. Visser - J. L. Minnaar J. van Genderen - Ant. VisserO - 1 Stand: 1. J. Boeter9 uit 14 G. de Jager9 uit 14 3. W. Markwat7 uit 12 4. H. Taaie6V4uit 12 5. E.Verbeek6 uit 11 6. J. van Genderen5Vèuit 13 7. Ant. Visser5Viuit 14 8. C. J. Smit5 uit 9 9. J. L. Minnaar5 uit 12 10. Ad. Visser3% uit 13 De uitslagen van groep 3 waren op dit moment nog niet bekend. ook zoveel mogelijk brieven naar de Chinese autoriteiten gestuurd worden. Een handtekeningenlijst en een voor beeldbrief kunnen aangevraagd worden bij VCVM-NEDERLAND, Postbus 451, 3800 AL AMERSFOORT of tele fonisch via: (038) 4225041 of (0182) 582608. Op D.V. zaterdag 2 maart zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een samenzangavond gehouden worden t.b.v. Stichting Ontmoeting. De aanvang is 19.30 uur. De opening is in handen van ouderling W. Guyt. Namens Stichting Ontmoeting zal André Vink, politie-agent in Rotterdam, een appelwoord uitspreken om het werk van Ontmoeting onder uw warme aandacht te brengen. Zoals u weet werkt de Stichting in Rot terdam onder onze dak- en thuisloze naaste. Tevens hebben ze sinds kort in Epe een project gestart voor ex-gedeti neerden. Er is veel geld nodig om alles te kunnen bekostigen. Daarom worden avonden als deze geor ganiseerd om zo geld bijeen te brengen. En we willen u dan ook allen van harte opwekken om deze avond bij te wonen. Wij mochten in de afgelopen strenge winter kleding, eten en drinken hebben, dit in tegenstelling tot zovelen, ook in ons land. We mogen deze avond samenkomen om met elkaar de aloude psalmen en beken de, verantwoorde gezangen te zingen. Ook zullen er enkele psalmen van Da theen gezongen worden, onder andere psalm 42. De organist voor deze avond is de bekende organist uit Yerseke, Pieter Heykoop. Hij hoopt naast begeleiding van de samenzang ook enkele improvi saties ten gehore te brengen. Als u hem al eerder hebt horen spelen, weet u op welke een gevoelige wijze hij dit doen kan. Enkele liederen die we hopen te zin gen zijn: Ps. 150, 73 (Datheen), Nooit kan 't geloof teveel verwachten en Zegen ons algoede en vele anderen. We hopen velen van u te mogen ontmoeten. Jong en oud wordt hartelijk opgewekt om naar Nieuwe Tonge te komen om ons zo zingend voor te bereiden op de zon dag. Na afloop is er ook nog gelegenheid om diverse artikelen te kopen t.b.v. Stichting Ontmoeting. Ook zal Pieter Heykoop nog CD's/MC's verkopen met improvi saties op diverse orgels. Nogmaals warm aanbevolen. Uitslagen 19 februari 1996 Afdeling 1: I. Mackloet - J. A. DekkerO - 3 J. van Hoorn - J. A. van Hoorn3 - O A. V. d. Veer- H. KoeseO - 3 Afdeling 2: R.Jacobs-A. KnapeO- 3 F. Noordijk-W. Vroegindeweij1 - 1 C. Polder- A. Krijgsman1 -1 J. V. d. Kooij - A. VerolmeO - 3 Afdeling 3: J. Holleman - J. A. Gebuis1 - 1 G. Zaaijer - J. Nipius3 - O H. Noordijk-T. Staal1 - 1 Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 19 februari 1996 A-1: C. van Prooyen - C. van Welieuitg. H. Koppelman - J. Stolkuitg. G. Smits - K. de Munckl i M. van 't Geloof - D. Keuvelaar0-2 B-1: M. Poortvliet - K. de Jonguitg. A. Los - P. v. d. Groef.2 - 6 H. de Munck - H. KeuvelaarQ - 2 J. Knops - A. van RossumO - 2 Afdeling 2: Joh. Wolfert - W. Stolk2 - O M. Vijfhuizen - J. VijfhuizenO - 2 J. V. d. Groef - C. v. d. Kroon1 - l A. Vijfhuizen - W. Nieuwland2 - O Schaken: W. Knops - W. Stolki o Beken J. de Jong - w. de Vos "o - 1 Beker: W. Zorge - D. Wolfert "o - 1 Mysterieuze coniferen VRHWZKS Hellevoetsluis Zieriiuee Oud-Beijerland Tel ro'81l320016 Tei (0111)413153 Tel (0186)513624 Nieuw: Loewe Planus. Loewe Planus 4572 Z. 72-cm-Super-Flatline-beeldbuis. 100-Hz-techniek "Digital 100" voor scherpe beelden zonder trillingen. Loewe Planus 4072. 72-cm-Super-Flatline-beeldbuis. Digitale techniek met 8 bits voor beelden met verregaande gedetailleerde beeldkwaliteit. RADIO-lfUVISIE- WAS/UITOMATBI VERKOOP EN REPARATIE VAN ALLE MERKEN Dofpsweg 37a Tel (0187)681618 3253 AG Ouddorp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6