Raad van Bestuur Grevelingenschap stelt iiiseldregeling vast Misverstanden over eigen vervoer kosten geld Mevr. Peeman exposeert in 'Croissy' PREDIKBEURTEN TAALPRAATJE Berichtgeving LITIE Betalen met pin Kinderkleding en speelgoedbeurs in Ouddorp 488777 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Het Grevelingengebied telt zeventien voor ieder toegankelijke locaties die zijn voorzien van steigers en aanlegplaatsen voor het gebruik waarvan het Natuur- en Recreatieschap de Greveiingen vanaf 1 april a.s. een ver goeding vraagt. Daartoe werd 16 november vorig jaar een liggeld-veror dening vastgesteld. Toen nog bij wijze van een principebesluit, gistermiddag viel de definitieve beslissing nadat in de ontwerp regeling wat verfijning was aangebracht, afgeleid van een aan zienlijk aantal ingekomen reacties. Er komen 7 dagen-kaarten k f 20,- en seizoenkaarten 80,- beschikbaar. Wie nor maliter in een van de havens langs de Greveiingen ligplaats heeft krijgt op een seizoen kaart voor het gebruik van steigers en aanlegplaatsen van het Schap 20,- korting. Van ééndagskaarten wordt afgezien omdat de controle daarop onuitvoeitaar zou zijn. Het liggeld is verschuldigd zodra met een vaartuig - óók kano's en surfplanken - langs de steigers ligplaats wordt ingenomen. Wanneer bij gebleken nalatigheid van opzet geen sprake blijkt te zijn dan vindt een verhoging plaats met 10%, is betaling wel opzettelijk nagelaten dan wordt de naheffingsaanslag met 100% verhoogd. Er zijn z.g. 'verzuimboetes' mogelijk van 250,- tot zelfs een maximum van 10.000,- maar gistermiddag vond de vergadering dat nogal buiten proporties. De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap veronderstelt een geraamde op brengst van 140.000,-. De algemene totale kosten (van o.a. de watersporteilanden) bedragen 393.300,- per jaar. Kaartjes zullen verkrijgbaar zijn bij de VVV's en de Watersportverenigingen. De liggeldregeling is tot stand gebracht omdat de Overheid weliswaar de basisvoor zieningen heeft gefinancierd, maar het Schap te eniger tijd met de kosten van onder houd en vervanging te maken zal krijgen. Weliswaar niet het K.N.W.V. (Kon. Neder lands Watersport Verbond), mar wel de HISWA en, zoals vorig jaar een enquête heeft uitgewezen, ook pen groot deel van de Grevelingenbezoekers stemt met de liggeldre geling in. Immers niet het varen in de Greveiingen, maar het gebruik maken van de 'comfort en kwaliteit verhogende voorzieningen' is de heffingsgrondslag. Dat zal ook in een schrijven van het Schap richting gemeentes worden benadrukt om te voorkomen dat die de heffingen interpreteren als het geven van gelegenheid tot ver blijf en het Schap om die reden als toeristenbelasting-plichtig aan zouden merken. Ondernemers die met hun bestel of vrachtauto's goederen voor hun eigen bedrijf vervoeren, moeten in het bezit zijn van een inschrijving eigen vervoer, de zogenaamde 'blauwe kaart'. Is deze inschrij ving niet aanwezig dan is sprake van een economisch delict. De EVO, Ondernemersorganisatie voor logistiek en transport, consta teert regelmatig misverstanden over de mogelijkheden van een in schrijving eigen vervoer. Dit leidt tot onnodige kosten. De EVO at tendeert ondernemers op de vol gende punten: Ondernemers met eigen vervoer moeten zich bij de Stichting Inschrijving Eigen Vervoer (SIEV) laten inschrijven. Op ba sis hiervan ontvangen zij voor elke be stel- of vrachtauto een inschrijvingsbe- wijs (blauwe kaart). Deze moet in de auto aanwezig zijn tijdens het transport. Onder eigen vervoer verstaat de wet: „vervoer met vrachtauto's van goederen, uitsluitend bestemd voor of afkomstig van eigen onderneming of bedrijf'. Over de reikwijdte van deze bepaling bestaan nogal wat misverstanden. In de praktijk wordt er ten onrechte van uitgegaan dat eigen vervoer alleen maar mogelijk is wanneer een bedrijf goederen vervoert waarvan het ook eigenaar is. Deze eis van eigendom stelt de wet ech ter niet. Er kan ook sprake zijn van eigen vervoer als een ondernemer bijvoorbeeld goederen van anderen slechts bewerkt of repareert. Een ander misverstand heeft betrekking Zaterdag 24 februari staat er weer een open avond op het programma. Dat wordt dus weer gezellig bijkletsen met alle bekenden, en nieuwe vrienden ma ken. Ook is er volop de gelegenheid om te tafeltennissen, sjoelen, biljarten enz. Kom allemaal, en neem je vrienden mee. De avond begint om 20.00 uur, maar om 19.30 uur staat de koffie, thee enz. al klaar. We wachten op jou! Welkom. op het afleveren bij klanten. Het komt re gelmatig voor dat een klant aan zijn le verancier vraagt om de goederen recht streeks bij zijn afnemer (die van de klant) af te leveren. Er wordt dan van uit gegaan dat dit beroepsgoederenvcrvoer is en de leverancier dit 'dus' niet als eigen vervoerder mag doen. Op basis van de wet is dit vervoer echter eigen vervoer en mag het onder dekking van een 'blauwe kaart' worden verricht. Deze misverstanden kunnen vervelende gevolgen hebben. Er zijn ondernemers die hun eigen bestel- of vrachtauto's (ge deeltelijk) afstoten omdat ze denken on voldoende met de inschrijving eigen ver- v(x^r uit de voeten te kunnen. Of het be drijf vraagt via een vrij kostbare proce dure en geheel onnodig een vervunning beroepsvervoer aan. Door een onjuiste inschatting van de wettelijke mogelijkhe den wordt dan een verkeerde beslissing genomen. Daarom verdient het aanbeve ling om ingeval van twijfel contact op te nemen met de EVO, Bedrijfsjuridische Zaken, telefoon (079) 341 4641. MIDDELHARNIS - Mevr. Peeman-Troost uit Middcihamis krijgt van schilderen geen genoeg! Eenmaal begonnen aan schilderlessen in het I.A.C., bij Suzan v. d. Bosch, slaat ze thuis regelmatig aan 't schilderen en ze maakt goede vorderingen, getuige de expositie die ze in croissanterie Croissy aan het Beneden Zandpad houdt. Vorige malen waren dat nog aquarellen, dit keer hangen er tot eind maart, voornamelijk historische dorpsgezichtjes in olieverf. Van de Wildeman in Som- melsdijk b.v. en het Laantje van Middelhamis. Mevr. Peeman is een vlijtig leerlinge die binnenkort voor de 5e keer meegaat om in Tunesië, op locatie, te schilderen. Haar werk dat in Croissy te zien is kan wor den gekocht. Zondag 25 februari 1996 Tweede Lijdenszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 28 februari, Dorpskerk: 19.30 uur kand. J. G. van Tilburg, Meeuwen - Ger, Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. J. F. Ezinga - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 11.00 uur ds. A. Schaap, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. W. Westland, dankzegging Heilig Avondmaal. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. J. van Holten, Zegveld en 18.00 uur ds. G. Herwig, Noordwijk - Ger. Kerk 10.00 uur da. J. v. d. Beu kei, Zierikzee nl 8.30 uur ds. Th. de Kok, Rotterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. beves tiging ambtsdragers - Ger. Gem. lO.CX) uur leesdienst en 15.00 uur stu dent W. J. Karels, Krimpen a.d. IJssel. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. J. het Lam. Vrijdag 1 maart: 14.30 uur ds. J. het Lam, bevestiging en inzegening van het huwelijk van Sietse van Wij- gerden en Wanda van Maanen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. Hoek, Westbroek en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.(X) en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. Mulder, bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Lukaska- pel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazan- der, bediening Heilig Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Ch. Duinker - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. H. Visser, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur stu dent W. J. Karels, Krimpen a.d. IJssel - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. H. C. Olie, 's-Grevelduin-Capelle, dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur ds. T. C. de Leeuw, Kinder dijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. I. Meyer, Rotterdam en 18.00 uur drs. J.H. Becker, Klundert. DEN BOMMEL Herv. Gem. lO.(X) en 18.00 uur ds. A. Vos, nam. vot)r- bereiding Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Fcij en 18.30 uur drs. B. Urgert, Heinenoord. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom, bedie ning Heilige Doop en 18.00 uur ds. K. Groenendijk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 16.00 uur drs. A. C. Feij. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur drs. P. Buitelaar, Rotterdam. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Zaterdag 6 april wordt van 9.00 tot 12.00 uur weer een speelgoed en kinderkleding- beurs gehouden door en voor de peuter speelzaal 'de Gomct'. Als u spullen heeft, zoals speelgoed, kinderkleding tot maat 176, baby-artikelen (campingbedjes, boxen, buggy's enz.) kunt u dit inleveren in de week voor de beurs, en wel op dins dag 2 april tussen 19.30 en 21.00 uur en donderdag 4 april tussen 19.30 en 21.00 uur. Nadere informatie zal nog volgen. We verwachten u, de koffie slaat klaar! Gemeentenieuws Dirksland DIRKSLAND - Binnenkort wordt het mogelijk op het gemeentehuis aan de balie van de afdeling burgerzaken voor uw rijbewijs, paspoort en andere dien sten met uw pincode te betalen. Daar voor zal een betaalautomaat in gebruik genomen worden. Met de Bank Nederlandse Gemeenten is daartoe een overeenkomst aangegaan. Om de kosten te drukken zal de betaal automaat alleen gebruikt kunnen worden voor bedragen boven 25,-. MACHT Deze keer een Taaipraatje over macht, de wettelijke bevoegdheid, waarmee iemand door een ander is bekleed. Macht kent de verdeling in wetgeven de, uitvoerende en rechterlijke macht. De wetgevende macht wordt gezamen lijk door de koning en de Staten- Generaal uitgeoefend, de regering heeft de uitvoerende macht en de rechterlijke macht is aan de daartoe aangewezen rechters. Vandaar de termen iets mogen doen bij volmacht en iemand machti gen. Een andere verdeling is de wereld lijke en kerkelijke macht. Het woord macht heeft enkele zegswij zen opgeleverd, zoals de mooie allite ratie 'met man en macht' in de beteke nis met hulp van iedereen. Men denkt daarbij aan met alle macht, met inspan ning van de kracht, die in iemand is. Vergelijk bij machte zijn. Vaak in nega tieve zin gebruikt, niet meer bij machte zijn iets te doen. De uitdrukking met man en macht stamt reeds uit de Middeleeuwen. Toen zei men echter 'met man en maag', samen met alle leenmannen en magen (bloedverwanten). Bekend is eveneens de vaderlijke macht over een kind hebben, later meestal vervangen door de ouderlijke macht, die men onder bepaalde omstandighe den door een rechterlijke uitspraak kwijt kan raken. Vandaar uit de ouder lijke macht worden ontzet. De macht verliezen komt ook thans nog helaas maar al te vaak voor, getui ge de uitdrukking 'de macht over het stuur kwijtraken'. Bekend is ook de macht van het woord hebben. Gezegd van iemand die een ander kan overtuigen, ook al denkt die anders over een bepaald probleem. Macht wordt eveneens toegeschreven aan vorsten of andere personen van invloed. Fruin: „Rotterdam was in macht en in vloed de tweede stad van Holland". Vorsten ontleenden hun macht maar al te vaak aan de sterkte van hun legers, vandaar de samenstellingen legermacht en troepenmacht, een machtig vorst. Machtig wordt ook vaak gebruikt in de betekenis van zware, moeilijk te verte ren spijzen en dranken. Westerbaen: „Een machtig avondmaal maakt luie en lome leden". Jacob Westerbaen, Nederlands letter kundige, geboren 1599 in Den Haag, overleden 1670 in Loosduinen, waar hij een groot buitenhuis bezat. Bekend als secretaris van de Remonstranten tij dens de Dordtse Synode. Het woord machtig komt vooral in oudere taal voor als tussenwerpsel, als uitroep van verbazing. Machtig nog aan toe. Machtig wat zoudt gij uw man in het pleiten kunnen bijstaan. Verder kom het begrip macht voor in de rekenkunde. Getallen in de tweede, derde, vierde macht. Macht is aanleiding geweest voor tal rijke citaten. Van Honore de Balzac is „macht bestaat niet uit hard en dikwijls slaan, maar raak te slaan". Hij was van nederige afkomst, zijn familie bestond uit ongeletterde landbouwers. Zijn vader vestigde zich in Tours, waar hij in 1799 werd geboren. Hij is gestorven in 1850 te Parijs. Aan de naam Balzac voegde hij 'de' toe, om er een adellijk tintje aan te geven. De bekende leus 'kennis is macht' is een vertaling van het Engelse 'know ledge is power'. Daarover schreef de wijsgeer Francis Bacon (1561-1626) een uitvoerige verhandeling. De Engelsen kennen echter ook de uit spraak „laat uw wil nie^ bulderen, als uw macht slechts fluisteren kan". Ofwel: het gezicht van een bericht Hoe persoonlijk is dat, zonder mensen te schaden, hoc onf)ersoonlijk? Bericht geving is er om mensen (lezers) iets wijzer te maken. Vooral in een klein dorp: als daar een ernstig ongeval plaatsvindt, de sirenes van twee ambu lances schrikken mensen op rondom het middernachtelijk uur, waar gaan zij naartoe? Wat is er gebeurd? Een kerkvergadering in de Ark gaat uit, leden van deze vergadering, wonend op de Oostdijk en Hofdijkscweg, gaan naar huis en worden plotseling geconfron teerd met een paar zwaargewonden, de één liggend in de berm van de Gcx;reese weg, de ander nog op zijn kop in de sloot. Er is hier zeer intensief en daadwerke lijk eerste hulp geboden. In eerste instantie toch wel door de heer Teun Akcrshoek, die daar niet een deerlijk - afzichtelijk - gehavend slachtoffer op schoot heeft gezeten. Ook de andere hulpverleners wil ik straks graag even noemen, zij hebben zelfs met een grote mate van waarschijnlijkheid het andere slachtoffer van de verdrinkingsdood gered. Er was toen - op dat moment - nog geen georgani.seerde hulp van bui tenaf tot stand gekomen. Ik geef u nu eerst het summiere politie bericht uit het Eilanden Nieuws van dinsdag 20 februari jl. mét onjuisthe den. „Twee gewonden bij aanrijding. Op zaterdagavond 17 februari vond een aanrijding plaats op de Goereeseweg te Goedcrccde. Een personenauto kwam frontaal in aanrijding met een brom fiets. De bestuurder en de passagier van de bromfiets raakten bij het ongeval gewond. De huisarts en personeel van de twee ambulances namen de eerste maatregelen, waarna beide gewonden werden overgebracht naar het Zuider- zickenhuis en het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. Beide voertuigen werden wcggetakeld. Naar de oorzaak van de aanrijding zal door de verkeerspolitie een onderzoek worden ingesteld". Als men dit leest, zeg je: „Nu, er was nauwelijks iets aan de hand. Waar maak je je druk over?" Drie dingen zet ik recht: de datum was niet zaterdag avond 17 februari, maar vrijdagavond 16 februari. Het aangereden voertuig was niet een bromfiets, maar een scoot er. De allereerste maatregelen (jongen uit de sloot trekken met man en macht) werden zeer zeker niet genomen door de huisarts en het ambulancepersoneel - zij waren er nog niet - maar wel door de toegestoken handen van deze geen moment aarzelende passanten. Wat is nu de zin van een dergelijk poli tiebericht in de krant? Ik noem het: een bericht zonder gezicht. Het zegt niets en het maakt niets duidelijk. Weten wij in Goeree wat wij willen weten? En op 't eiland. Nee dus. Dolle verhalen doen de ronde en niemand weet iets. Wat gebeurde er nu eigenlijk? Vrijdagavond om half twaalf stappen twee jongens, Henk Leeman 17 jaar) en Chris Fabius (18 jaar), op de scooter van Henk om gezellig naar de disco in Ouddorp, de Kreek, te gaan, het ontmoetingspunt van de jongelui alhier. De scooter is in orde, lichten branden. Zij namen de Goereeseweg langs de molen, binnen door. De politie heeft de zaak nog in onder zoek, dus doe ik geen flagrante uitspra ken. Ik kan slechts releveren aan de grootste mate van waarschijnlijkheid. Als men, komende uit Ouddorp, deze weg neemt, is daar op dit stuk een zeer lange bocht. Onwillekeurig heeft men de nei ging deze bocht naar links af te snijden. Op een avondlijk uur met praktisch geen verkeer op dit wegje, ligt dat zelfs zeer voor de hand. Komende van de andere kant - op deze weghelft - bevind je je dan wel in een hachelijke situatie. Vooral als die tegenligger stevig doorrijdt. „Ik kan nu alleen nog maar zeggen: „Boem!" Een daverende klap, een zich wezenloos geschrokken automobilist, auto kapot, scooter een eind weggeslingerd, twee zwaar gewonde jongens. Eén op zijn kop in de sloot dus. Een zware jongen, die Chris, met man en macht is hij uit die sloot getrokken door Teun Akershoek, Jan Tanis, Jaap Witte en Dirk van Splunter. Teun Akershoek veegde met zakdoeken de modder uit zij neus, mond en ogen. Klaas Sperling en Jaap Erkelens zorgden voor een 'tclef(X)npost' bij Kommer Tanis op de boerderij daar vlakbij: dokter en ambu lance. De automobilist hielp eerst flink mee, hield ook Henks zwaar gehavende been vast, maar werd onwel en moest zich bij Kommer Tanis onder dokters behandeling stellen. De dokter kon slechts diverse botbreu ken vaststellen, waarbij die van Henk in zijn dijbeen een gecompliceerde was (het bot stak eruit, zelfs door zijn spij kerbroek). Plus diverse bloedingen. De dokter verifieerde dit niet (mag hij niet), maar wij weten het door de verde re behandelingen in het ziekenhuis. De ambulances lieten naar het oordeel van bovengenoemde mannen zeer lang op zich wachten. Eén ambulance uit Ouddorp, die Henk 'inlaadde' en ver volgens aan de kant van de weg ging staan wachten op de ambulance uit Dirksland, voor Chris, die doornat en zeer koud in de berm lag. Men verwacht, dat een ambulance met een ernstige patiënt in een noodtempo naar het ziekenhuis rijdt. Maar nee: wachten. Het logische antwoord op deze vraag moet ik u schuldig blijven. Mocht ik voor het uitgaan van dit arti kel alsnog het antwoord vernemen, dan vermeld ik dit onderaan mijn stuk. Tweede open vraag is: Henk vroeg zijn VRTTDAG 23 FEBRUARI 1996 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling autobanden In de nacht van vrijdag 17 op 18 februari werden er twee banden vernield van een geparkeerde personenauto, merk Honda Civic, kleur wit, die stond geparkeerd in de Olympiaweg te Sommelsdijk. GEMEENTE GOEDEREEDE Winkeldiefstal Op dinsdagmiddag 20 februari werden een tweetal jeugdige personen aangehou den terzake winkeldiefstal te Ouddorp. Ze bekenden beide het feit te hebben ge pleegd. Proces-verbaal zal worden opge maakt. Diefstal uit auto Dinsdagmiddag 20 februari werd er uit een geparkeerde personenauto merk Mazda, kleur zwart, op de buitenzijde Brouwersdam goederen gestolen nadat de auto was opengebroken. Inbraak woning Tussen 15 februari en 20 februari werd er ingebroken in een woning aan de Stove te Goedereede. Schoorsteenbrandje Zondagavond werd er melding gemaakt van een schoorsteenbrandje aan de Hoofddijk te Goedereede. De brandweer bluste de brand. Auto in greppel Op maandagmorgen kwam door de plaatselijke gladheid van de sneeuw een auto in problemen op de Kruisweg te Goedereede. De bestuurder kwam met zijn voertuig in de greppel naast de weg tot stilstand. moeder te waarschuwen, immers vlak bij in Goedereede. Chris woont in Rotterdam, dus niet mogelijk. Henk gaf ook het telefoonnummer door. Of nu de politie, of de ambulancedienst gedacht moeten hebben: dit gezicht van die zoon met die afzichtelijke botbreuken is voor die moeder angstaanjagend... wij weten het niet. Feit is, dat deze moeder noch door de politie, noch door het zie kenhuis in Dirksland (eerste transport) gewaarschuwd of zelfs maar in kennis gesteld is! Zij hoorde het van een vriend van Henk (op weg naar de Kreek). Hij stelde moeder Cateleine op de hoogte. Toch wel incorrect naar mijn idee. Deze vriend en een broer van slachtoffer Chris gingen mee in de ambulance. Henk werd vanuit Dirksland overge bracht naar het Zuiderziekenhuis (ope- ratietraumateam), Chris naar Dijkzigt (ook traumateam). Henk lag vervolgens tien uren lang op de operatietafel met diverse botbreuken aan zijn linkerbeen (de kant van de aanrijding) en verschil lende aderbeschadigingen, waar stukjes 'ingelast' moesten worden. Intensive Care, in slaap gehouden, kunstmatige beademing. Een heikel punt was de bloedsomloop in zijn been, die niet op gang wilde komen. Vele bange uren. Want zowel u als ik weten, dat dan slechts amputatie nog rest. 's Avonds opnieuw op de operatietafel. Grote opluchting: de bloedsomloop heeft zich hersteld: Zijn been is behou den. - Een heel lang herstel is nu wach tende, hij brak ook nog zijn hand en pols. Is nog heel labiel, geestelijk, van én traumatische ervaring plus twaalf uur narcose. Met Chris gaat 't ook goed in Dijkzigt, een stapje voor, reeds op de zaal, door zuiver botbreuken (ook vele), geen aderhechtingen. Tot zover de jongens. Maar wel heel erg van harte wil ik mijn dank uitspre ken voor de hulp van deze mannen 'van het eerste uur', zeg maar de eerste mi nuten toen het erop aan kwam. Namens mijn dochter Cateleine, namens de familie Fabius. Bij de officiële hulpver lening zet ik toch een paar vraagtekens. Je krijgt daar ook geen antwoord op. Men spreekt langs elkaar heen, in hoe verre is de hulp adekwaat? Toereikend op het moment, dat de burger - u en ik - dat nodig heeft? Misschien soms wel en soms niet - toch te wisselvallig - en blijven wij afhankelijk van mensen, die toevallig aanwezig zijn en daadwerkelijk 'ade kwaat' hulp verienen in eerste instantie. Toen Akershoek zei tegen mij: „Het komt op je weg en dan handel je"! Daar- uit spreekt een sterk mens met een groot Godsvertrouwen. Die niet terug deinst voor afzichtelijke verwondingen. Zo blij ben ik, dat de jongens Henk en Chris deze mens op hun weg mochten ontmoeten. Dieke Schippers-Vaarzon Morel De belangstelling vanuit Goedereede is enorm en heel hartverwarmend. Allen daarvoor hartelijk dank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2