Rechtbank behandelde 'allerhande' in Sommelsdijk Vrouwelijke notaris zet praictijk te Oude Tonge voort MobilD Inbreker overlopen Geen stadprovincie, wat dan wel? 1299,- hMubrechtse VERKOPING VOOR DE FIJNPROEVERS SONV Ramoco b.v. Gerucht over opheffing basisschool Molenvliet berust op misverstand Rally Formula Garage Knöps B.V. Jo van de Berge bijna jarig Omloop van IVIenheerse 1996 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 No. 6480 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De stadprovincie Rotterdam gaat niet door. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan een reeks besluiten. Ook voor Goeree-Overflakkee is de Haagse beslissing ingrijpend. De overgang van Zuid-Holland naar Zeeland is weer van de baan. Zoals het er nu naar uitziet, vrij definitief van de baan, zeker als de twee deling van de provincie Zuid-Holland weer om de hoek komt kijken. Rotterdam en omgeving is een van de motoren, zo niet de motor van onze na tionale economie. Om daar een adequaat bestuur voor op te zetten is kennelijk geen sinecure. Zeker niet als er tevens besloten is dat er geen echte vierde be stuurslaag moet komen. Uiteindelijk is Rijnmond daarop gestrand. Het fenomeen stadprovincie was (en is) het antwoord op de vraag om een krach tiger bestuur over de stad en omgeving. Daartegen kwam verzet van omliggende gemeenten of belangrijke minderheden in die gemeenten. Rotterdam zou in die provincie te dominant worden. De Twee de Kamer zou die hobbel waarschijnlijk nog wel genomen hebben, ware het niet dat Rotterdam zich verzette tegen een opsplitsing in gemeenten. En dat nog wel na in een referendum de bevolking te hebben geraadpleegd. Een compromis haalde het niet in de kamer. Einde oefe ning. In een serie toekomstverkenningen die door de Stichting Maatschappij en On derneming in 1993 uitgegeven zijn, staat een trend beschreven die de moeite waard is om het licht van het streven naaf de stadprovincie voor het voetlicht te halen. Het gaat over de regionalisatie. Er is sinds nieuwjaarsdag 1993 een gemeen schappelijke markt in Europa. Grens overschrijdend verkeer van producten, kennis en arbeid is sindsdien mogelijk. Dat zal steeds meer inhouden dat de aan bieders van ue productiefactoren - kapi taal, kennis en arbeid - zullen nagaan waar zij de hoogste opbrengst kunnen realiseren. Daarbij zal nauwkeurig geke ken worden naar de vestigingsomstan- digheden. Hoe is de kwaliteit van de infrastructuur (spoor-, waterwegen en wegen) en de bedrijfslocaties en hoe is het arbeidsklimaat, zijn daarbij voor de hand liggende vragen. In het laatste ge val wordt gekeken naar loonkosten, de aanwezigheid van goed opgeleid perso neel en arbeidsrust. Verder is van belang waar de toeleveranciers zitten, de nabij heid van technologische instituten en de omvang van de markt. Aanbieders van arbeid en kennis zullen kijken naar voldoende werkgelegenheid, een goede beloning, het sociale zeker heidsstelsel, de woningmarkt, de woon omgeving en de opleidingsmogelijkhe- den. Verder moeten de belastingen en premies zo laag zijn dat de loonkosten niet on- overkomenlijk worden voor de bedrij ven, waar weer tegenover staat dat de hoogte van het besteedbaar inkomen zo moet zijn dat werkenden zich in Neder land, of in een regio willen vestigen. Volgens de toekomstverkenning zal dit leiden tot concurrentie tussen regio's binnen Europa. Dus niet in de eerste plaats tussen landen. Die trend is reeds merkbaar. Het is dan van het grootste be lang dat de nationale overheden bevoegd heden decentraliseren naar die regio's. De regio's zullen - nog steeds volgen we de toekomstverkenning - een zo goed mogelijke uitruil van belastinginkomsten en uitgaven eisen om de eigen concur rentiepositie zo optimaal mogelijk te hou den. Hoe harder die concurrentie, hoe meer de sterke regio's het overhevelen van een deel van hun middelen naar zwakke regio's ter discussie zullen stel len. Het zou een verzwakking van eigen positie kunnen betekenen. Op die manier zullen de bestaande verschillen in econo mische betekenis tussen de regio's groei en. Het wegvallen van de nationale gren zen leidt derhalve op den duur tot grote economische verschillen tussen regio's binnen een land. Aan dit scenario zitten kanten die pleiten voor en tegen een sterke stadprovincie. Ongetwijfeld zou Rotterdam als provin cie uitgroeien tot zo'n sterke regio. De roep om decentralisatie van bevoegdhe den zou dan steeds sterker worden. Daarbij komt dat het inzicht veld wint dat het plaatselijk samenspel van over heid en bedrijfsleven een vitale voor waarde is voor de economische ontwik keling van een regio, zo zegt de verken ning. Er is een tendens naar coördinatie van arbeidsbemiddeling, opleidingen, onderzoeksinstellingen en produktiever- mogen van bedrijven. Daarbij komen nog de innovatiecentra voor nieuwe ont wikkelingen en. kennistransfercentra (het uitwisselen van kennis) als nieuwe ker nen in zo'n regio. Wie het goed leest, ziet dat de technologie een grote rol zal gaan spelen op de plaatselijke politieke agenda. Deze oriëntatie op de grote stad is in bij voorbeeld Frankrijk, Engeland, Japan en Amerika veel meer gemeengoed dan in Nederland met zijn nationale economie. De contouren van de stadprovincie en waar het toe kan leiden zijn hiermee wel getekend. Een besluit daartoe zou dus heel wat ingrijpender geweest zijn dan wel eens wordt gedacht. Temeer daar 'Brussel' de wind in de zeilen blaast. Vanuit het Europese centrum wordt de regionale besluitvorming versterkt. We zien dat al met de subsidies voor zwakke streken die met voorbijgaan van de cen trale overheid in overleg met de provin ciale of plaatselijke overheid worden toe gekend. En passant betekent dit dat de rol van de plaatselijke overheid en daar- biimen van de burgemeester heel wat be langrijker wordt. vooriiüejékethadl RENAULT-dealer Verkoop Service (0187) 6116 62 Wel of geen stadprovincie heeft dus heel wat voeten in de aarde. Binnen de klein schaligheid van Nederland zouden de veranderingen sterk doorgewerkt heb ben, ook naar de nationale politiek. Dat is natuurlijk geen zaak van vandaag op men, maar bij de vorming was de eerste stap naar een meer Europese gerichtheid gezet, met afzwakking van de bevoegd heden van de nationale overheid. Er zijn daarom redenen om blij te zijn met het besluit. Of men er in zal kunnen berusten, zonder verstrekkende economi sche - nadelige - gevolgen is vers twee. We zien de verdere ontwikkelingen met belangstelling tegemoet. Politierechter Mr. Schoonaard zei het nog netjes toen hij het, woensdag morgen ter zitting in Sommelsdijk, 'bloemrijke taal' noemde wat de Stadse verdachte een bezoekster van de Stadse haven had toegevoegd. Niet haar zwarte huidskleur was het die hem geviel, eigenlijk moest ze maar snel wegwezen naar d'r eigen kakkerlakkenland, het waren meer haar fysieke bekoorlijkheden geweest die hem opvielen, waarderend had'ie haar dan ook getaxeerd en toegeroepen. Maar ze had dat weinig op prijs gesteld. Niet met woorden, maar met een gebaar had ze dat kenbaar gemaakt en dat had verdachte nogal grimmig gemaakt. Hij had opzettelijk de auto beschadigd waar in het gezelschapje kleuriingen zich ver plaatste. Hij zou een deuk in het rechter- achterportier hebben getrapt en een deuk in het dak hebben geslagen. „Niks van waar", verdedigde zich de verdachte. Hij heeft de Politierechter dan ook een brief geschreven met zeven hem ontlastende verklaringen „van mensen die het hele gebeuren hebben gezien", zei verdachte, „maar aangezien er niks was gebeurd hadden z'n getuigen ook niks gezien", zo corrigeerde hij zichzelf De Officier van Justitie Mr. H. Har- meijer, hechtte meer geloof aan de ver klaringen van hen die aangifte hebben gedaan. Verd. had zich al meerdere keren voor z'n gedrag moeten verantwoorden en kennelijk was het nu weer misgegaan. Ook Mr. Schoonaard, de Politierechter vond het verhaal van de aangesprokenen daarom geloofwaardig. De Off. eiste een geldboete van 500,- sub. 10 dagen, de Politierechter sprak die voorwaardelijk uit: „Als u voortaan uw fatsoen houdt kunt u daar vijfhonderd gulden mee verdienen", hield hij ver dachte voor. Misschien gaat die nog wel in hoger be roep, want het staat hem niks aan dat de politie het te druk zou hebben gehad om getuigen te horen. Met „'n prettige dag verder", verliet verdachte sans rancune de rechtzaal. Weer mis 't Is nauwelijks meer te tellen hoeveel keer de Oude Tongse verdachte zich al heeft bezondigd auto te rijden met een slok op. Z'n rijbewijs is hem daarom ont nomen, maar nog kruipt de man „met zeer grote regelmaat" achter 't stuur, om door de politie prompt betrapt te worden. „Wat móeten we nog?" vroeg de Officier zich af bij zoveel hardnekkigheid waar mee verd. aantoont dat het hem allemaal niks kan schelen. Zelf was verd. niet ter zitting verschenen, het was z'n raadsvrouw die hem verte genwoordigde. Ze vroeg de Politierech ter het O.M. niet ontvankelijk te verkla ren want de zaak waar het nu om ging, d.d. 8 november 1994 had tegelijk met een vorige veroordeling behandeld kun nen worden, vond ze, maar mr. Schoon aard kon daarin niet bewilligen. Verd. draait 8 weken 't gevang in, 6 wor den alsnog ten uitvoer gelegd en tot 2 weken werd hij daarenboven gevonnist om het nu besproken feit. Driipv Wat het nou precies was waarmee de jeugdige verdachte in 'de Kreek' was aangetroffen, het ontging ons, maar het waren capsules (12) en tabletten (5), plastic zakjes ook met een pepmiddel dat je niet in bezit mag hebben. Ook in de dancing wordt het bezit ervan niet geto lereerd en verd. was met z'n goedje aan gehouden. Verondersteld werd dat'ie had willen dealen, maar door verd. werd dat ontkend. Ja, hij had ze wel'és gelezen, de waar schuwingen dat in de Kreek drugs en het bezigen van rascistisch gedrag niet wor den getolereerd, maar dat had hem er niet van weerhouden het spul bij zich te hebben. Hij gebruikt overigens zelf niet meer en zal er anderen niet mee in aanra king brengen, verklaarde verd. De Off. sprak verdachte vermanend en waarschuwend toe: „Je wordt er wild van en in combinatie met alcohol is het gebruik zelfs levensgevaarlijk", aldus de Off die een geldboete van ^0,- en 2 weken hechtenis voorwaardelijk eiste. „Een uiterst milde eis", vond de Presi dent en hij vonniste conform. Een Stellendamse jongeman had een zendinrichting aanwezig-, en regelmatig in bedrijf gehad. Dat had uit de omgeving storingsmeldin gen opgeleverd en de radio-controle dienst had de installatie opgespoord en in beslag genomen. Verd. werd veroordeeld tot het betalen van een geldboete van 250,- sub. 5 dagen. Het was een triest verhaal, dat van de verdachte die auto had gereden met een slok(je) op. Officier en President voelden met de ver dachte mee in zijn omstandigheden, maar 't betekende niet dat z'n zonde door de vingers kon worden gezien, er moest worden 'afgerekend', vijfhonderd gulden subs 10 dagen hechtenis. Verd. vroeg tevergeefs om een alternatieve straf omdat hij financieel onmachtig is, maar het bedrag zal in termijnen kunnen worden betaald. Mevr. Mr. H. R M. van Lennep is per 1 september dit jaar benoemd tot notaris ter standplaats Oude Tonge. Ze volgt op die datum notaris Korbijn op die dan de 65-jarige leef tijd zal hebben bereikt. Mevr. Van Lennep zal de eerste vrouwelijke notaris zijn die op Goeree-Overflakkee zal functioneren. Ze ziet die periode met vertrouwen tegemoet. Ze is weliswaar in Den Haag geboren maar groeide op in Twente zodat het plattelandsleven haar niet onbekend is. In Rotterdam was ze zeventien jaar lang candidaat-notaris in een drukke praktijk. In Oude Tonge hoopt ze meer ontspannen haar werk te kun nen doen in prettig contact met de Rakkeeërs die ze inmid dels als vriendelijk en contactbereid heeft leren kennen. Van hen hoopt ze het vertrouwen te winnen waar ze graag het hare en een optimale service en dienstverlening tegen over stelt. STAD AAN 'T HARINGVLIET In Stad aan 't Haringvliet gaat het ge rucht dat de basisschool De Molenvliet wordt opgeheven vanwege het betrekke lijk geringe aantal leerlingen. Dit gerucht berust op een misverstand. Het is inderdaad zo, dat scholen die met hun leerlingen onder een bepaalde grens vallen kunnen worden opgeheven. De Molenvliet bevindt zich echter niet in de gevarenzone. Nu niet en in de toe komst niet. Regel is namelijk, dat het aantal leerlin gen van een kleine school wordt gecom penseerd door de leerlingen van andere openbare basisscholen in de gemeente. Daardoor komt De Molenvliet zelfs niet in de buurt van de gevarenzone. Ouders behoeven zich dus niet ongerust te maken, zo wordt van gemeentewege verklaard. Zaterdag 24 februari staat er weer een open avond op het programma. Dat wordt dus weer gezellig bijkletsen met alle bekenden, en nieuwe vrienden ma ken. Ook is er volop de gelegenheid om te tafeltennissen, sjoelen, biljarten enz. Kom allemaal, en neem je vrienden mee. De avond begint om 20.00 uur, maar om 19.30 uur staat de koffie, thee enz. al klaar. De wachten op jou! Welkom. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Jo van de Berge hoopt op maandag 26 februari jarig te zijn. Ze wordt dan 70 jaar. Wie wil haar een dierenkaartje sturen? Jo woont op Sjaloom, Jul. van Stolberglaan 58, 3241 GL Middelhamis. MELISSANT De vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' der Geref Gemeente hoopt D.V. 29 februari haar verkoping te houden in het zaaltje van de kerk, Beatrixlaan 2. De openingstijden zijn van 10-7 uur. U vindt er weer van alles te koop, zoals handwerken, baby-artikelen, zelfge maakte kaarten voor diverse gelegenhe den enz. Ook het zendingswinkeltje hoopt aanwezig te zijn. Er is voor ieder wel wat, ook voor de kinderen. Bij de koffie een heerlijke, verse bolus? U bent welkom. GOEDEREEDE D.V. zaterdagavond de 24e februari is er weer een Open Deur-avond. We zullen dan het promotieteam van het DABAR- werk in ons midden hebben. Zij komen informatie geven over wat een DABAR- team allemaal doet op camping 'De Klep perstee' (Ouddorp) en de 'Grevelingen' (Battenoord). Ze komen ook vragen of er jongeren zijn die hun vakantie eens an ders dan normaal in willen vullen Vanaf 19.45 uur is 'De Ark' open. We beginnen zo rond 20.15 uur. Durf jij de confrontatie aan!? Goedereede, het Open Deur-team In de nacht van zondag 11 op maandag 12 februari werd er door een bewoner uit Melissant melding gemaakt van een zo juist gepleegde inbraak in zijn woning. De politie was snel ter plaatse en kon aan de achterzijde van de woning een 20-ja- rige inwoner uit Rotterdam aanhouden, die nog in het bezit was van enkele ge stolen goederen. In de direkte omgeving werden nog en kele uit de woning ontvreemde goederen aangetroffen. Tijdens het politie-onderzoek bleek dat er een tweede dader kon worden aange houden. De tweede dader, een 28-jarige inwoner uit Rotterdam werd in zijn wo ning aangehouden. In totaal werden er dertien inbraken op gelost die gepleegd waren op Goeree- Overflakkee in Rotterdam en Zeeland. Op Koninginnedag a.s. organiseert VC Intermezzo voor de 21e maal de OM LOOP van MENHEERSE. Het parcours met een totale lengte van 7,5 Ion is als volgt: Start De Staver, Lan geweg oversteken, Rottenburgseweg, Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Kade MH, Vingerling, Wilhelminabrug, Sasdijk, Kade SD, Westdijk, Oudeland sedijk (fietspad). Molenweg, Staverse- weg (parallelweg/fietspad), finish De Staver. Mogelijk wordt het parcours alsnog aan gepast, indien hierover met de midden standsvereniging van Middelhamis over eenstemming wordt bereikt. De start van de wedstrijd staat gepland op 10.45 uur en om circa 12.00 uur be gint de prestatieloop. Evenals voorgaande jaren staat de wed strijd wederom open voor rolstoel-atle ten. De wedstrijdlimiet is voor de senioren gesteld op 35 minuten en voor de overi ge deelnemers op 40 minuten. In elke kategorie (dames, junioren, se nioren, adspiranten en veteranen) zijn een aantal fraaie bekers beschikbaar ge steld. Tevens ontvangt iedere deelnemer een fi- nishfoto en een medaille. De limiet voor de prestatieloop bedraagt 60 minuten, waarbij iedere deelnemer een heriimeringsvaantje ontvangt. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door Piet Bal, tel. (0187) 485571. SONY MINISET TYPE MHCEX 5 Bestaat uit losse komponenten, 2 x 100 Watt, Tuner met RDS, Dolby B/C, eenvoudi ge bediening dankzij Jog Dial, Autoreverse dubbeldeck, 1 Bit CD-speler en 3-weg Bass-reflex luidsprekers. VINGERUNG3 - MIDDËLHARNIS-TEL (0187)482518 VOOR BEELD EN GELUID FOïo-vioeo-«nicio-REPOWTA0e-F0TOQRAne [gj^gg^^CT ^^^S^M C3 t=l C=3 CU C3 C=3 CU C3 C^ I OUOOi)HP-»kililrÊÊH3S-T»ltfooiit01B7)681012/Fê*683?34 '^ffSÈÊHL -Prk>Hhop-Hoguoom172~Tthhonl011V4e2400 ^jfl^^^ voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1