Mening inwoners en gemeentebesturen wel degelijk van belang voor provincie Zuid-Holland Nieuw kantoor voor manager woonvoorzieningen Kinderkoor 'Apollo' vierde 20-jarig bestaan Nieuwjaarsviering kost gemeente Dirksland 23.000,- Wilgen knotten in Oostflakkee Containers vroeger! Sinaasappelactie Beroepingswerk Extra kerkdiensten GerefGemeenten Nelleke Bruggeman kreeg gemeentelijke ere-speld DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 No. 6479 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De post Onvoorziene van ƒ92,000,- waarmee Dirkslands gemeente bestuur het nieuwe jaar is begonnen heeft al in de Nieuwjaarsnacht een forse aderlating ondergaan. De lieve jeugd ging toen, in Melissant als een beest te keer, wat de gemeente komt te staan op een onkosten post van bijna ƒ24.000,-. De raad wordt voorgesteld dat bedrag aan de post Onvoorziene te onttrekken. Weggegooid geld derhalve, voor het laatst mag worden gehoopt want met de politie is afgesproken dat de volgende oud- en nieuwviering maatregelen worden getroffen om de aangerichte schade op de daders te kunnen verhalen. In het voorstel geeft het College een opsomming van de gepleegde baldadighe- den en vemielingen. De ruiten van de abri aan de Nieuweweg te Melissant werden vernield, zo ook die van de abri bij het ziekenhuis te Dirksland. Op de kruising Peuterdijk-Kaai- dijk te Herkingen werd het asfalt beschadigd en op het Plein en in de Julianaweg te Melissant werd de weg zodanig vervuild en ingebrand dat een gedeelte van de straatklinkers moest worden vervangen. Behalve het herstellen van de aangebrachte schade is in de nachtelijke uren ook arbeid verricht om de straatbranden te blussen en op te ruimen. Voorts zijn op 2 en 3 januari alle straten machinaal geveegd om het afval van vuurwerk te verwij deren. In de raad van donderdagavond wordt de raad gevraagd de knip te openen. (ingezonden) In het Eilanden Nieuws van 2 fe bruari tracht de heer A. van der Wende aan te geven dat alleen de provincie Zuid-Holland zou bepa len wat goed is voor Goeree-Over- flakkee. Daarvan is geen sprake. De procedure Provinciale Staten van Zuid-Holland wa ren er verbaasd over dat de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken zelf de pro cedure in gang heeft gezet om Goeree- Overflakkee bij Zeeland in te delen. Zij wist dat de provincie Zuid-Holland be reid was die procedure te starten. Maar het is duidelijk dat de bewindsvrouwe al tijd al gewild heeft dat het eiland naar Zeeland zou gaan. Op 10 november 1995 waren 82 staten leden voor blijvende aansluiting van het eiland bij Zuid-Holland. Alleen de heer Van de Ketterij, SGP Statenlid en raads lid te Middelhamis was tegen, omdat hij in zijn gemeenteraad al eerder voor Zee land had gestemd. Zijn redenen liggen in de onzekere bestuurlijke situatie in Zuid- Hollands zijns inziens veroorzaakt door de mogelijke komst van twee stadspro vincies en de toen aan de orde zijnde dis cussie over het overblijvende deel van Zuid-Holland. De argumenten De Staten van Zuid-Holland meenden dat er voor een herindeling van het eiland bij de provincie Zeeland onvol doende geldige argumenten door de staatssecretaris waren aangevoerd. Het eiland is in sociaal, economiscb, edu catief en cultureel opzicht op de regio Rijnmond gericht. Alle vier de gemeentebesturen op Goe- ree-Overflakkee wilden en willen op grond van die gerichtheid wel degelijk bij de stadsprovincie Rotterdam worden ingedeeld en de provincie Zuid-Holland had het eiland al vanaf het begin bij die nieuw te vormen provincie ingedeeld. De afwijzende houding echter van het Over leg Orgaan Rijnmond maakte het voor de gemeenten onmogelijk om hun doel te bereiken! Het OOR zag in het blijven van het eiland bij de Rijnmond geen meerwaarde voor de te behartigen belan gen van de mainport functie. Voor de ge meenten bleven daarom de opties blijven bij Zuid-Holland of over naar Zeeland over. De gemeenten hebben daarna altijd hun keuze gebaseerd onder de uitdmkkelijke aanname dat de stadsprovincie Rotter dam er komt en dat zij er niet bij inge deeld zouden worden. Mocht die stads provincie niet door gaan of zouden ze alsnog welkom zijn, dan is een overgang naar Zeeland voor de gemeentebesturen niet vanzelfsprekend. Respect voor de gemeenten Zuid-Holland heeft wel degelijk respect voor de mening van de gemeentelijke overheden. Er is vier keer formeel be stuurlijk overleg gevoerd tussen gedepu teerde staten van Zuid-Holland en de vier gemeentebesturen gezamenlijk. De Commissaris van de Koningin, sta tenleden en gedeputeerden van Zuid- Holland hebben daarnaast vele individu ele contacten met de gemeentebesturen en particulieren op het eiland gehad. De vier gemeentesecretarissen op het eiland hebben in juni 1995 in nauwe samenwerking met provinciale ambtena ren een rapport uitgebracht waarin de be stuurlijke en financiële consequenties per optie (Zeeland of blijven bij Zuid-Hol land met als mogelijkheden een eigen Wgr-gebied of aansluiten bij Zuid-Hol land Zuid) uitvoerig in beeld zijn ge bracht. Het ziekenhuis in Dirksland Provincies zijn betrokken bij het beleid t.a.v. ziekenhuizen. Op basis van de Wet ziekenhuisvoorziening dienen de provin cies de minister van Volksgezondheid Welzijn Sport te adviseren over de plan ning van ziekenhuizen in hun provincie. Het gaat dan om het beleid inzake stich ting, instandhouding, samenvoeging of opheffing van ziekenhuizen. Daarbij is de vraag over hun capaciteit (aantal bed den) aan de orde. Samenvoeging moet altijd een meerwaarde hebben, vandaar dat in voorkomende gevallen altijd een klein ziekenhuis met een groot zieken huis wordt samengevoegd. Daardoor is het mogelijk meer geld te krijgen en effi ciënter te werk te gaan. De provincie Zuid-Holland heeft het voortbestaan van het ziekenhuis te Dirksland, in welke sa- menvoegingsvorm dan ook, altijd gega randeerd. Voor het ziekenhuis in Dirks land wil Zeeland een inspanningsver plichting op zich nemen. Het bestuur van het ziekenhuis in Dirks land heeft in het verleden onderzocht of samenwerking met een of meer Zeeuwse ziekenhuizen mogelijk zou zijn. Al snel moest geconstateerd worden dat een der gelijke samenwerking geen enkele meer waarde opleverde. Daarmee staat de positie van het Dirks- landse ziekenhuis wel degelijk ter dis cussie als het eiland bij Zeeland zou wor den ingedeeld, maar is nimmer door Zuid-Holland als dreiging naar voren ge bracht. Geen vertraging door Zuid-Holland Het ging in de discussie over de positie van het eiland niet over de overgang van rechten of verplichtingen zoals de heer Van der Wende stelt. Dat is een onder deel dat tijdens het proces aan de orde komt. Neen, het ging er om dat de staatssecre taris haast had. Zij wil(de) de overgang van het eiland geregeld hebben op het moment dat de stadsprovincie Rotterdam zou zijn gerealiseerd. Dit ondanks het feit dat naar de mening van Zuid-Hol land daarvoor nog steeds geen doorslag gevende argumenten zijn. Die waren en zijn er wel voor het blijven bij Zuid-Hol land. En, Zuid-Holland was bereid om samen met Zeeland de daarvoor geldende pro cedure in gang te zetten, waardoor niet MIDDELHARNIS Zaterdag 24 februari organiseert de res tauratiecommissie van de Ned. Herv. kerk een sinaasappelactie, 's Morgens worden aan de deur sinaas appels verkocht: 10 stuks voor 5,- (of een kleiner aantal), maar zelfs een heel krat (80 stuks) is mogelijk. Bestellingen vanaf 40 stuks worden thuis bezorgd. Bestellingen kunnen opgegeven worden via tel.nr. 482858. De acties in dit jaar zijn eveneens weer bestemd voor de restauratie van het inte rieur. Het interieur van de kerk heeft ondertussen een gedaantewisseling on dergaan, omdat de muren nu een frisse tint gekregen hebben, waardoor het geheel totaal anders oogt. Ons advies: koop sinaasappels en help zo mee aan de restauratie! Zaterdag 24 februari a.s. organiseert de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee een van de winteraktiviteiten van 1996. De aktiviteiten worden georganiseerd door de werkgroep terreinbeheer van de ver eniging. De aktiviteiten zijn deze keer in Oost flakkee. De helft van de knotwilgen aan de Krammerweg tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat zijn aan een knotbeurt toe. Op deze aktiedag van de vereniging kun nen we weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen, kan ons daar a.s. zaterdag bij helpen. We verzamelen om 8.15 uur aan de Krammerdijk. De werkzaamheden duren tot ongeveer 12.30 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn beperkt aanwezig, wie in bezit is van goed gereedschap moet dit zeker meene men. Zoals gebruikelijk zal het afkomende openhaardhout onder de helpers worden verkocht voor 10,- per m'. De Krammerdijk is te bereiken via de provinciale wég N59 richting Ooltgens plaat, na dierenpension Ons Eiland de eerste weg rechts, de Kranendijk op en einde rechts. De Krammerdijk is de eer ste weg links. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bij Kees van 't Zelfde, tel. 48 55 66 of Anton Trompper, tel. 484156. MIDDELHARNIS Ter vervulling van de vacature ds. Baars, wordt de ledenvergadering van de Christelijke Gereformeerde Kerk, door de kerkeraad niet de keus uit een tweetal voorgelegd, zoals meestal te doen ge- bmikelijk. De kerkeraad legt de ledenvergadering een enkelvoudige kandidaatstelling voor, nl. van ds. P. den Butter te Driebergen. Ds. den Butter was eerder zes jaar predi kant te Middelhamis, van 1982 tot 1988. Nu er tengevolge van de winterperiode weinig huisvuil wordt aangeboden kan dat betekenen dat de vuilniswagen z'n ronde sneller maakt dan gebmikelijk en hij uw straat al gepasseerd is op het mo ment dat u de vuilcontainer nog langs de stoep moet zetten. Om dat te laat komen uit te sluiten wordt u - door het ISGO - gevraagd de container al 's morgens vanaf half acht langs de straat te zetten. de staatssecretaris maar de direct betrok ken regionale en lokale besturen het roer in handen zouden hebben. Door het han delen van de staatssecretaris heeft dat helaas niet zo mogen zijn. Op het moment dat ik dit schrijf, 13 fe- bmari, wordt bekend dat het kabinet de wetsvoorstellen voor de stadsprovincie Rotterdam heeft ingetrokken. Daarmee ook het voorstel om Goeree-Overflakkee in te delen bij Zeeland. Althans als de staatssecretaris haar woordt houdt. In 1970, woonachtig in Goedereede, heb ik deze discussie ook al eens van nabij meegemaakt. Er is weinig fantasie voor nodig om te voorspellen dat we binnen de volgende 25 jaar dit dure en frustre rende gemeenschapsspel wederom gaan opvoeren. En, er is zoveel nuttiger werk te doen. Rotterdam, 13 febmari 1996 Jaap Wolf, gedeputeerde provincie Zuid-Holland Déar is Gezinsvervangend Tehuis 'Sjaloom' in Sommelsdijk begonnen, in de villa aan de Langeweg van de familie Mijs en daarnaast stond en staat een huisje, een arbeidershuisje wel licht. 'Sjaloom' is al sinds jaren gevestigd aan de Juliana van Stolberglaan, de villa kreeg weer een woonbestemming, zo ook het huisje maar dat is nu ten nutte van de stichting aange wend. Het is kantoor geworden. Werkplek werd het voor clustermanager de heer Besuijen en orthopedagoge mevrouw drs. R. Schoenmaker. Van de in maart 1994 gevormde cluster waarover de heer Besuijen het management voert, maken de woonvoorzieningen Refugium, Salem en Sjaloom en het gezinshuis 'Eben Haëzer' te Goedereede deel uit. Alleen 'Refugium' heeft nog een eigen hoofd en waarnemend hoofd. De heer Besuijen zou z'n kantoor in 'Sjaloom' hebben blijven bezitten wanneer niet voor Salem, Sjaloom en Eben Haëzer een seni-zorgkundige (senior zorgkundige), een direct leiding gevende, zou zijn aangetrokken die in Sjaloom het kantoor van de heer Besuijen kreeg. De heer Besuijen deed een kennelijk goede ruil toen hij het nieuwe kantoor in het huisje betrok. Mevrouw Schoenmaker - ze begeleidt de groepsleiding in haar omgang met de verstan delijk gehandicapten - betrok de bovenverdieping, waar een kantoor is ingericht. Voor het overige verricht ze haar werk, de zorg voor het psychisch welzijn van de bewoners, meestal op lokatie in de tehuizen. Weliswaar is het geen nieuwe woonvoorziening, maar het bestuur van de Stichting Protestants Christelijke Woonvoor zieningen op Goeree-Overflakkee kan ook op de nieuwe kan toorruimte met recht trots zijn. Vrijdag 16 februari werd in 'Het Prieel' van sportcomplex 'De Sta- ver' in Sommelsdijk het 20-jarig bestaan van kinderkoor 'Apollo' uit Nieuwe Tonge gevierd. Nelleke Bruggeman werd door de gemeente Middelharnis de gemeentelijke ere- speld toegekend als blijk van waar dering voor haar inzet op cultureel gebied. Is het voor veel verenigingen een utopie, voor het kinderkoor 'Apollo' was het een luxe zorg om de ruim 500 genodigden, belangstellenden, leden en oud-leden een plaats te geven tijdens de concertavond in 'Het Prieel' van sportcomplex 'De ^taver' te Sommelsdijk, waar het kinder koor uit Nieuwe Tonge haar 20-jarig bestaan een feestelijk tintje gaf. Voor deze lokatie werd gekozen omdat de capaciteit van 'Ons Dorpshuis' in Nieuwe Tonge deze overweldigende belangstelling te boven ging en 'Het Prieel' dit maar nauwelijks aankon. Ruim 160 zangers en zangeressen namen deel aan dit festijn om een bijdrage te leveren aan het welslagen van deze feest avond. Het huidige kinderkoor dat momenteel 63 leden telt, het oud-leden- koor, dat 65 enthousiaste dames en heren uit alle windstreken van het land in Sommelsdijk bijeen bracht, en het gemengd koor 'Apollo' met 35 leden waaronder alles ressorteert. Gezamenlijk maakten zij er een fantastische avond van. Onder de bezielende leiding van Nelleke Bruggeman beet het kinderkoor het spits af en even vertederend als altijd vertolkten zij geheel op eigen wijze diverse bekende liedjes. Veelal uit musi cals van de afgelopen 20 jaar. Een liedje waarin de basisschool het moest ontgel den, werd op speelse wijze vertolkt door kinderen van 4 tot 12 jaar. Een hoogtepunt was het feit dat burge meester mevrouw Sleurink-Rabbinge het woord wenste en zich met veel lovende woorden tot Nelleke richtte. Zij had een cadeautje voor het kinderkoor. Een pot met snoep voor de kinderen en een enve loppe met inhoud waar ze vast een goede bestemming voor zouden vinden. „Maar ik ben er nog niet. Nelleke, als er een beroep op je wordt gedaan ben je van de partij, of het nu is bij het kinderkoor, de majorettes of de Alpenkapel. Een leef gemeenschap heeft zulke mensen nodig om het culturele leven in gang te houden en levendig te houden. Je bent een begrip in Nieuwe Tonge. Overal maak je je ver dienstelijk en dat is natuurlijk bij het gemeentebestuur niet onopgemerkt gebleven en heeft dan ook besloten je de gemeentelijke erespeld van de Gemeente Middelhamis toe te kennen als blijk van waardering voor je inzet op cultureel gebied." Nelleke, die niet gauw naar woorden moet zoeken, was volkomen verrast en perplex en wist dan ook niets te zeggen. Later op de avond maakte ze dat goed met een dankwoord aan het gemeentebe stuur. De drie dames die het meest bij het kinderkoor betrokken zijn, kregen nog een boeket bloemen aangeboden door mevrouw Sleurink. Maar de avond was nog maar net begon nen en het kinderkoor ging verder met haar optreden. 'De straatmuzikant' werd op voortreffelijke wijze begeleid op dwarsfluit door Monique Mierop die als straatmuzikant fungeerde en lid is van het kinderkoor. Dus niet alleen zang- maar ook instrumentaal talent is voor handen in eigen gelederen. Nu was de beurt aan het oud-leden-koor. Drieënzestig stralende dames en twee hertn hadden de laatste vier weken een repertoire ingestudeerd wat geheel bestond uit liedjes van de afgelopen 20 jaar. Titels als 'Butterfly' waarbij de zaal meeklapte. 'Those were the days my friend' en een solo van Edward Ippel die met 'Daar komt Swiebertje' uit de over bekende tv-serie, weer terug was van weggeweest, alleen iets meer uit de klui ten gewassen dan 18 jaar geleden. Het gemengd koor 'Apollo' sloot het eer ste gedeelte af door een tiental liedjes ten gehore te brengen waarbij Nelleke en Riet moesten raden uit welke musicals ze afkomstig waren. Zij waren de laatste paar weken weggestuurd van de repetities en ondanks dat ze wel iets vermoedden, wisten ze nu pas waarom. Willie Faasse, voorzitter van 'Apollo', bood de twee dames namens de zangvereniging een cadeau aan voor hun inspanning in al die jaren. Na de pauze trad wederom het oud- leden-koor voor het voetlicht. Na enkele liedjes ten gehore te hebben gebracht, hadden ook zij een verrassing. Een waardecheque van maar liefst zeshon derdvijfenzestig gulden werd overhan digd door één van de oud-leden wiens zoon ook reeds op het kinderkoor gaat. Het laatste gedeelte werd ingevuld door het huidige kinderkoor en het oud-leden- koor die gezamenlijk goed waren voor een koor van 130 personen. Tweestem mig en canonisch klok het do-re-mi uit de film 'The sound of music', 'Naar de speeltuin' en tot besluit 'My bonny is over the ocean' waarbij de zaal meedein de. Een staande ovatie en 'We want more' was de beloning voor het fantasti sche spektakel van deze avond. Een zeer tevreden Nelleke Bruggeman richtte een woord van dank aan de orga nisatie, het gemeentebestuur, het gemengd koor, de oud-leden, de huidige leden voor wie het toch wel een beetje laat was geworden en allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze geweldige avond. Over enkele weken zal een compilatie van de life-uitzending, die werd verzorgd door Radio Superstar, worden uitgezon den op deze lokale zender. MIDDELHARNIS-SOMMELSDUK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Op D.V. woensdag 21 februari a.s. hopen we onze jaarvergadering te hou den in 'De Hoeksteen'. Deze avond zal mevrouw Schenau-Bolt kunstwerken gemaakt van vogelveertjes laten zien. Aanvang 19.30 uur. Gasten zijn hartelijk welkom. MELISSANT - De dienst van donder dagavond, waarin zou voorgaan ds. C. J. Meeuse van Vlaardingen, gaat NIET door. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. HERKINGEN - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. W. Harinck van Kapelle. VOOR BEELD EN GELUID rarovtoEO - snioo«POflTAOc - nrroQMnE E^3 ^^3^^^ 35-TalÊfoonfi1»7} 581612/Féx 083734 WopMoom 172- Têhtoon filll) 492400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1