Een gezellige, echt Hollandse plassentocht! APK KEURING NODIG? Studieclub Groente en Bloemzaadteelt 'Eiland Tholen' Regelmatig je eigen bloeddruk opmeten de best denkbare preventie Twee jubilarissen bij koor 'Jubilate' Wie schrijft er mee van en over Flakkee? TOYOTA Lied op het eiland Qoeree Damver. ENEO'52 Dam- en schaakver. 'Dirksland' L Makelaar Tamboer Open ochtend voor vrouwen DE SCHOLE OFGEBROKE Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRÏTDAG 16 FEBRUARI 1996 „Pa, gae je merrege mee, een scha- etstochtje maeke an de overkante", vroeg men oudste zeune Rinus? 't Was maendagochtend, dus het viel me wel een beetje rauw op het dak, mar hie wist, dat ik die sport graeg beoefende. Nae es achter m'n flienke oaren ge- krauwd te hao, zei ik jao. Als 't mar niet te veul kilometertjes binne, brompraette ik. In feite steng ik te springen in men klompen, zo'n zin had ik er in. „Mar wie gaen er nog mêêr mee", vroeg ik? „Mun kollega uut Menheerse, Jaop-Jan de Vos, een rieër van formaat", zeid tie. Toch had ik nog wat bedienkingen, heul- lie twee: jonge vaanters, in ikke bienae van Drees. Noe bin ik, al zaagge ik hetzelf, niet voor êên gat te vangen. Dus toog ik 's mid- degs naer onze prachtige durpsiesbaene, om daer wat rondjes te draoien. Ik had een hortje geliek op gereeje mit Adri Visbeen, in nae een praetje was die gaeme bereid om mit ons mee te gaen. Ik was blieë, dat hie als vuuftiger mee- gieng, dan warre wielle mêêr an mekaore gewaegt. Bovendien zouë zun omezaaggers, An dre en Adriaan oak meegaen. Zodoende hadde we dus een moai ploeg- je van zes man. Diensdag-'s ochtens, tussen acht in ne gen ure, vertrokken we goedsmoeds naer de Nieuwkoopse plassen. Die laagge in de buurt van Bodegraven, 't Was mieters koud in dur stoeng een straffe wind, mar daer maark je in de auto niks van. Mar straks ee! Zo rond tien ure kwamme we onder Nieuwkoop in restorant "De Ziende' an. Die uutspanning leid an de Plasse. Alle zesse hoa we êêrst een hêêrlek bakje leut (koffie) genome mit een knots van een appelpunte mit daer bovenop een zêê van roam. Hêêrlek! „Dur mot spek voor 't gerêêl zitte, als je an een zwaer stik waark begint", zeie vroeger de ouwe maansen! Noe kon je twcê ofstanden rieë: êên van dertig in êên van 60 kilometer. Adri in ikke hadde ons voorgenome om ut mar bie dertig te laete. André, Adriaan, Jaop-Jan in Rinus zouwe de 60 km. pikke. Inmiddels was 't zunnetje lekker gaen schiene, m hoewel de wind straf bleef, was het alles bie mekaore genome prach- teg helder vriesweer. Bovendien hadde wiele de stemming dur goed in, was de sfeer rond in op de bacne opperbest, in zodoende warre alle \oot- waerden anwezig om vol moed te begin nen. Vanzelfsprekend nam de jeugd de kop, in daer het ies goed hard was gleeje we lekker. Wat me opviel was, dat bienae alle maansen op de baene opgewekt in vriendelek warre. Er wier deurloapend gegroet, in bemoe digende kreten ontbrakke niet. In 't mot me toch van 't harte maansen, wat hao we toch een moai landje. We schaetsten al sliengerend tussen riet in akkermaelshout of griendhout deur een schitterend naetuurgebied. 't Viel nie op, dat er gêên ü^oep wier ge- maekt, mar dat ieder zun bekertje in plestiekjes keurig in zun rugzak of bak ken goaide. Dat was geweun een hêêl veraedemende gewaerwording. „Zo ken het toch oak nog", docht ik. Óndertusse warre we lekker opgeschote. 't Gieng eigenlek te hard, in dat hadde Adri in ik bietieds deur. ,,Die jonge kaerels gaen voor ongs te hard; dat houwe wielle noait vol!" Dus toen we bie de inmiddels derde kon- trole-post kwamme, hao we ofgesproke, dat de jonges mar in der cige tempo moste verder trekke in dat wielle wat rustiger achteran kwamme. In dat was een wies besluut. Toen Adri in ik nae een hêêriek in ge- liekmaetig gangetje bie stempelpost vuuve ankwamme, hadde we er ongeveer 27 km opzitte. 't Was toen twaolf ure, in lienks ofgaende, was het nog 3 km. naer het eindpunt van de 30 km tocht. Rechts anhouwe betekende nog ruum 30 slopende km voor de boeg om de 60 te ronden. „Adri", zei ik, „we waege ut, we pikke de zestig". Hie was er direkt voor te vinde. 'k Mot er êêrlekheidshalve bie zaagge, dat we op de toerkaerte gezieje hadde, dat er vaarderop nog mêêr Restorantjes stonge. Dus zou ut niet lukke, dan most Rinus ons nae een lefoontje, mar komme op- haele vanaf het eindpunt. Slim ee! Mar, hadde we ofgesproke, êêr het zo- vaorre zou komme, most êêrst de tonge wel op 't vestje hange. Stoer ee! Dus toen we een hêêrleke komme suu- kelaodemelk mit een gevulde koeke op hadde, binne we saeme an de twêêde helft begonne. In het bleef de moeite waerd. Wat hao ik genote van die prachtige nae- tuur. Je mot wete, dat we noe deur een netuur-reservaat mochte rieje waer de boaten zeumers niet magge komme. 's Zeumers mag je de veugels niet store, begriep je. In zo swieberden we steeds wat vermoei der wordend van post naer post. Als je dan weer een stempeltje had, was je zo groas als een bezem. Bovendien kon je daer teute mit iederéén, waer je naest gieng zitte om wat op verhael te komme. Want 't gekke is, dat maansen mit de lezers onder lotgenoten worre, alle schroom over boord goaje, in je mit me kaore de leukste gesprekken kan voere. Oh jao, ik bin êên kcêr onderuut gegaen. We moste onder een bruggetje deur- duuke, in ik deed dat een beetje te hard. Men vrouwe zou zaagge. „Je bint een beetje te roekeloas. 'k Had oak nog een leuk gesprek mit een mevrouw aargens uut den lande. Ze vroeg of ze men toerkaerte even mocht bekieke. An de spraek te hoaren binne juulle zeker Zeeuwen, viste ze. ,,Zo vaorre is ut nog niet", zei ik. Oh ja, zei ze, ik heb gelezen, dat jullie voormalig eiland in de aanbieding is? Noe jae, zei ik, zo aarg is 't noe oak weer neit, mar 't zal wel naer den laegsten in- schriever gaen. „Dat laatste begrijp ik niet", zei ze. „Over dat niet bcgriepen hoef je niet in te zitten, mevrouw", zei ik, „want zelfs onze burgemeesters mit de raedsleden wete niet wat ze dur mee anmotte". In als ze ut begriepe, dan is ut te laete. „Dan zou ik mar Zeeuw blijven", zei ze, in bie zoveul logika zweeg ik (spraeke- loas). Nae dit verhelderend gesprek binnen deze twêê Zuudhollandse-Zêcuwen mit nieuwe moed verder gegaen. 't Weer bleef prachtig, de omgeving eveneens, alleen nammc onze krachten een tikkeltje of. We zatte noe zo ongeveer op de 42 km, mar bie ieder stop bleven wc wat langer uutrustc. Toch zagge we het echt nog wel zitte, in dus sloegen we onze bccnen nog steeds ferm uut. Nae een uurtje zonk ik naest Adri op een fraai-uutzicht biedende wallekante. De meest bont uutgcdoste schaetsfiguren zie je dan an je voorbie trekke. Kick daer us, riep Adri, daer komt de êên of aore space-shuttel-figuur an. 't Was een ongeloaflek modern uutgc doste schaetsartiest. Hie had een deur een pette overhuufde bivak op; daerbie ieseleke oarkleppen in dit kopwerk wier voltoaid deur een monster van een zun- nebril. Verder had ie bêênkappen in een als een regenboog kleurend in blienkend schaetspak an in daeronder waerempel oak nog een paer schaet.sen. „Die maekt zeker reklamc voor de mo derne kunst", zei men maot, „want van Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28 3245 VC SOMMELSDIJK Tel. (0187)48 44 66 schaetsen zal zo niet veul terechtkom- me". Dat is noe juust zo leuk van zo'n evene ment: Je ziet ze in der boezeroen mit van die ouwersetse deurloapers onder (niet veul) in van die glitterfiguren als voor noemd. Toch kan ik van zukke diengen echt geniete. Zo gienge we op de voorleste post an. Toen we daer gestempeld hadde, in bo vendien gevroge hadde, hoe vaorre ut nog was, krege we te hoaren, dat mit een kilometer of vuuve 't wel bekeke zou weze. Toen wier ut echt link! Ik had, net als een echte hardrieër aldcur mit mun han den op mun rik gereeë, mar noe mosten ze los. Adrie, die ruum 10 jaer jonger is, mar van de aore kante minder ervaring had dan ik, heit toen steeds mêêr de kop ge nome. 't Was toch mar goed, dat we met zun beien warre. Nae, naer ongze gevoelens, lange tied, zagge we, helaes verkeerd voorgelicht, de zogenaemdc voor ons leste kontrolc- post. Mit een voldacn in overmoedig gebaer reikten wielle onze stempelkacrten an, in toen die menheer ze terug gaf, zeië wiel le. „In ntx; graeg de medailles". In wat dienk je, wat die lollegerd zei? Dan mot je 6 km. verderop weze, want daer bin je begonne. Ik keek naer Adri, in hie naer mien in De studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt 'Eiland Tholen' hoopt volgende week donderdag 22 februari zijn algemene ledenverga dering te houden, 's avonds om half acht in 'de Wellevaete', Hoen dersweg 133 te Sint Annaland. Omdat de Groente- en Bloemzaadteelt ook op Gocrcc-Overnakkec beoefend wordt kan het aanbevelenswaardig zijn van Flakkeese zijde contact met de TTioolse vereniging te hebben. Het be stuur is in elk geval welgemcKd. Niet over de rcsulaten van het seizoen '95, dat kenmerkte zich dcxir klimatolo gische extremen met dientengevolge een niet altijd even rooskleurige afloop, maar de vooruitzichten voor het seizoen '96 worden gunstig genoemd. Onder het motto 'samen sterk de toe komst tegemoet' wenst het bestuur de leden een voorspoedig en productief nieuw zaadteeltjaar toe. Het jaarverslag 1995 is voor telers stellig heel interessant en zeker zal dat ook gel den vcxir de inleiding, die op de leden vergadering wordt gehouden door dhr. F. Das, medewerker van de Plantenziekte- kundige dienst te Roosendaal, over het onderwerp 'levenswijze en bestrijding van meeldauw in de bloemzaadteelt'. Het correspondentie-adres van de vereni ging is: dhr. L. Bijnagte, Molenstraat 17, 4694 BG Scherpenisse, tel. (0166) 662181. Stress, roken, te weinig lichaamsbeweging, te veel zout, alcohol... We weten het allemaal wel, maar pas als er iets helemaal fout gaat ga je naar de dokter. Vaak blijkt dan dat je bloeddruk ongemerkt veel te hoog is opgelopen, en hoe lang je met die tijdbom hebt rondgelopen zal niemand ooit weten. Dit overkomt tienduizenden Nederlanders, elk jaar opnieuw, en de gevolgen stemmen niet vrolijk. Heel erg veel narigheid en ernstig leed kan simpel voorkomen worden. Zelf je eigen bloeddruk opmeten is eenvoudig, pijnloos, snel en betrouwbaar. Inventum/Bodyfit heeft met haar type BC200 een model op de markt gebracht dat volkomen automatisch zijn werk doet, zelfs het oppompen van de manchet gaat van zelf. Hij onthoudt de vorige meting, het display geeft met duidelijke cijfers zowel de bovendruk als de onderdruk aan en ook de polsslag is direct afleesbaar. Met een goed beeld van uw eigen bloeddruk voorkomt u een hoop ellende, leeft u langer en gezonder en zelfs uw huisarts zal er blij mee zijn. De handleiding is helder en duidelijk. Adviesprijs 189,95. Halfautomatisch model BCIOO adviesprijs 139,95. Meer weten? Bel Inventum, telefoon (0318) 542222. Daar weten ze er alles van en vertellen ze je het meest dichtbij zijn de verkooppunt. binnen toen wat ontgoocheld ofgedrope. Hie wenste ons, ik docht geniepig be leefd, nog een voorspoedige reis. Toch binne we wel gesloge, mar niet versloge dapper an de leste etappe begonne. De natuur wier wat minder moai, de baene wat stroever, de inzet wat grimme- ger; mar de wil om ut te haelen, bleef. Al 'motte we de leste meters kruupe, we zulle die jonge kaerels in oak laeter onze wederhelften laete zieë, dat we nog mee kenne komme. AUêên de gedachte, dat Rinus mit zun kornuiten al lang in brêêd achter een hêêrluke kop soep zatte, deed onze spie ren spannen in onze tanden knarsen. In êêrluk maansen, die leste loadjes, die warre zwaer. In toch hao we dapper zwierend in op zicht hêêlemaele niet moe, ons einddoel bereikt. Toch was ik zo blieë, dat ik mun iesmus- te meters hoag opgoaide, zodat de om standers verschrikt mar begriepend opke- ke. „Bin je blieë, opoa", vroegen ze. In dat was ik, toen ik glunderend de 60 km medaille in ontvangst mocht neme, in Adri niet minder. We zagge Rinus mit zun maots al in 't Restorant zitte, genietend van een hêêr lek glas waarme wien. Wielle roeften de iesers uut (daer knap je van op), in hao toen êêrst een hêêrleke kop snert naer binnen gewerkt, 't Klinkt meschien wat groas, mar ik docht, dat de jongkaerels mit enige be wondering naer ons keke; omdat die oudjes ut em toch mar gelapt hadde. Want heullie warre oak blieë, toen ze weliswaer drie kwartier êêrder warre an- gekomme. Toen we nog een hortje gezelleg mit me kaore gebabbeld hao, binne we mit een loom mar voldaen gevoel op huus ange- gaen. Zodoende warre we voor donker binnen. Toen ik binnen stapte, vroeg mun vrou we, of alles nog heel was. In oak van heur kreeg ik een kostelek bord ertesoep. „Hoe heid ut gesmackt", vroeg ze. Hêêr lek", zei ik, in een beetje ondeugend daer achteran: „Bienae net zo lekker als in Nieuwkoop". Dankbaer, dat ik dit nog in gezondheid mocht volbrienge, die ik jullie mun har- teleke schaetsgroeten. Gerard Struuk, Melissant, februaori 1996 „o. lokkend land van wolken, wind en water, van polders, dijken. duin en strand: hoe groot is mijne min: ik lief u nu al meer dan tachtig jaren. ben nog niet aan het eind!" D.H. D.T. in het doolhof van prijskaartjes de juiste taxatie... invm Tel. (0187)483477 MELISSANT Uitslagen van 12 februari Bekerronde: A-poule J. Looy - B. Visbeen0-2 C. Visbeen - J. Non2-0 B-poule H. Visbeen - B. van Engen2-0 Afdeling 2 G. J. v.d. Wal - H. van Heukelen1-1 H. de Geus - B. Grcwtenboer0-2 B. v.d. Spaan - P. Kom1-1 Stand bijgewerkt tot 12 februari Afdeling l H. Visbeen10-14 C. Visbeen10-13 B. van Engen12-13 B. Visbeen10-12 J. Looy8-10 A. het Jonk11- 9 T. Goedegebuur11- 6 A. J. Doom10- 5 Afdeling 2 M. Wiegel11-17 B. v.d. Spaan10-16 P. Kom12-15 J.Non12-15 H. van Heukelen11-12 G. J. van der Wal11-12 B. Grootenboer..11-11 H. de Geus13- 5 T. de Geus13- 1 OOLTGENSPLAAT - Donderdagavond, een 'gewone' wekelijkse repeti tie van deChr. gemengde zangvereniging 'Jubilate' onder leiding van dirigente Hannie van Nispen-Franken. Toch was er deze avond iets bij zonders aan de hand. Februari 1956 werd het koor opgericht en vanaf die tijd zingen twee leden, te weten mevrouw A. de Vos-Troost en de heer L. D. Wouters, hun partijtje mee. „Wat gaet er noe gebeure", zei de nietsvermoedende mevrouw De Vos, toen in de pauze haar man en enkele familieleden in 'Elthato' binnenstapten. Dit werd al spoe dig duidelijk toen haar zoon, de voorzitter Peter de Vos, het woord nam. Het bestuur van het koor wilde dit heugelijke feit dat twee leden al veertig jaar lang lid zijn, niet zomaar voorbij laten gaan en beiden deze avond in het zonnetje zetten. Hiervoor was de heer J. Bestman in ons midden, die na de voorzitter het woord kreeg. „Namens de Koninklijke Christelijke Zangersbond, afdeling Rotterdam, ben ik graag naar Ooltgensplaat gekomen om namens de Bond twee leden van uw koor van harte geluk te wensen. U bent beide zeer trouwe leden in het bezoeken van de repetities maar dat niet alleen, ook bij alle andere aktiviteiten, zangavonden etc. was u altijd aktief. Ook in het bestuur heeft u beide een steentje bijgedragen. Mevrouw De Vos was bestuurslid van 1964-1970 en de heer Wouters vanaf 1976 penningmeester. Van harte wens ik u toe dat de Heere u nog vele jaren schenkt om samen te zingen tot eer van Hem." De heer Bestman was niet met lege handen gekomen, beiden mochten een oorkonde ontvangen en de bondsinsigne; de heer Wouters in de vorm van een reverspeld en mevrouw De Vos een ketting met hangertje. Namens het bestuur van 'Jubilate' over handigde Jannekc de Vos de twee jubilarissen een fraai boeket bloemen. Gerepeteerd werd er deze avond niet meer, wel was er voor alle aanwezigen koffie met gebak. 'Van hart tot hart' Gastspreekster is Berty Richardson, me dewerkster EO Vrouw Zijn. Mevr. Richardson zal ingaan op het thema: 'Van hart tot hart'. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen en benantwoorden van vragen. Door wie georganiseerd? De Doopsgezinde-Kerngroep 'Van vrouw tot vrouw'. Waar? In de ontmoetingsruimte van de Doops gezinde gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Wanneer? Woensdag 28 februari 1996 van 9.30 tot 11.00 uur. Kerk open: 9.00 uur. Muzikale medewerking: Arja Cranendonk en Jeanet Boers. Kin deroppas is aanwezig. Uitslagen van 12 februari Beker D. Keuvelaar - K. de Jonguitgest. P. v.d. Groef-C. van Prooyen0-2 M. van 't Geloof- H. Keuvelaar0-2 G. Smits - H. Koppelman0-2 Afdeling 2 beker Joh. Wolfert - M. Vijfhuizen2-0 W. Stolk - A. Vijfhuizen2-0 Competitie C. van Welie - J. Stolk1-1 W. Nieuwland - J. v.d. Groef1-1 J. Vijfhuizen - C. v.d. Kroon1-1 H. de Munck - A. Los2-0 M. Poortvliet - J. Knops1-1 SCHAKEN W. Zorge - J. de Jong0-1 A. van Leeuwen - D. Wolfert0-1 mm vice weke kwam ik weer us in Meneerse. In daer zag ik dat ze de U.L.O.- schole hadde ofgebroke. Ik had wel in de krante geleze dat dat zou gebeure mar as je 't ziet doet ut Je wel wat. Ik ha dur vuuf jaer opgegaen. In de éérste klasse bluuve zitte. Daer tilde je niet an, daer bléve dur achttien zitte in de klasse. Mar toen ik zag dat mun ouwe schole tegen de vlakte was docht ik ineens an ut volgende. Je weet nog wel dat tur in Meneerse un gasfebriek stong. Op un gegeven moment was dat aok ach- terhaeld in krege mun aerdgas. De gasfebriek mos weg. Oak die hoage puupe mos valle. Dat mos op un middug gebeure, om vier uure, 't had in de krante ge- staen. In wat was noe ut geval, wiele hadde net die dag lange schoole tot kwart over vierc. Nog gevröóge of dammun eerder weg mochte. Nee dus. Ik gelöve dat toen meneer de Fockert dur nog was. Affijn dat doet tur niet toe, wiele mochte niet gae kieke. Mar 't gelok was mit oens, wiele hadde les in un'klasse boven, precies an de kante dammun de gaspuupe konde zieje. De les begon, wiele steeds kieke netuurluk. Op dun duu kreeg die leraer ut oak in de gaten. Hie vroeg: „Jongens waarom kijken julüe steeds naar buiten, wat is er te zien?" Hie keek oak us, mar niks bezoenders netuurlijk. Wiele zeije wat tur zou motte gebeure, mar hie geloafde ut niet. „Opletten en niet meer naar buiten kijken, bij de les blijven". Wiele netuurlijk stiekum kieke. Op un gegeven oagenblik'be gon die puupe te roaken. Die leraer zag ut in zei: „Jongens kijk die schoorsteen rookt, hij is zelfs nog in gebruik. Hoe komen jullie aan de onzin". Jae wiele konne niks zaage, we gienge an oens eige twuufele. De leraer gieng onver- stoorbaer deur mit les geve. Ik geloave dattun Cats hiette. In die tied had je zQvel verschillende leraers. Affijn de les gieng deur. In opeens riep tur een kei hard deur de klasse... „Hie 's weg...!" AUemaele kieke, in jae, de gaspuupe was verdwene. Gêên maans had um zieje valle. Un tumult brak los in de klasse. „Zieje wel meneer!" Jae, toen mos de man aok toegeve dat ut waer was. Och, hie kwam van de overkante, je kon de man niet kwaeluk neme dattun dur niet veul van wist. Van les geven is tur niet veul meer gekomme. Dat weet ik niet goed meer. Mun vacxler was wel weze kieke, die vertelde 's aevens hoe ut gegaen was. Ze hadde de gaspuupe an de oenderkante uut gehakt, in toen gestut. Ze hadde precies uutgerekend waer un mos valle. Toen ze kla'er wazze hadde ze ut stuthout angestokc, dat was de roak die wiele zagge. Toen ut hout verbrand was, viel de puupe vanzaaluf. Daer mos ik an dienke toen ik voorbie mun ouwe schoole ree. Noe staet tur un schitterend nieuw gebouw. Die ouwe schole was trouwuns oak nog mar 37 jaer oud oor. Ik docht zo, zou dit nieuwe gebouw noe oak al weer over 37 jaer of gebroke worre? Wal gaet dat toch in 't leven. Un ouwe dichter in de middel eeuwen zei us: „Alles slijt door de tijd". AoUes vergaet, mar êên dieng bluuft m dat IS ut Woord van God. Dat houdt stand in eeuwigheid. Dadde mun daer noe mar vastigheid in magge vinde aolemaele. Toen oenze klasse van schoole gieng zei ut toenmaelege hoofd, de heer Westland: „Jongens, nu mag je alles vergeten, maar één ding niet, Gods Woord geeft vastheid in je leven wat er ook met jullie zal gebeuren". In dat hoop ik voor allen, van vroeger in noe Oak voor de leerl lengen van de nieuwe Prins Maurits! In voor het personeel netuur luk. Ik las dat de heer Arensman oak naer de Prins Maurits gaet Joe was tur volgens mien oak bie Kees, misschien weet je 't nog wel. Ut beste op ie ouwe Un ouwe Flakkeeënaer nieuwe schole.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6