OPEN DAG Mobil D De overheid op het verkeerde been L I T I E In memoriam Catharina Sara Troost-Breen "PRINS MAURIS" De Schans in Ouddorp en andere vestingwerken op Goeree-Overflakkee IZB meldt mooi resultaat actie 'Werfkracht' Rally Formula Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Korpschef Hessing te gast in Middelharnis JEUGDCONTACT 68e Jaargang VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 No. 6476 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mtn; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De overheid heeft zwaardmacht. Op zich is dat al een reden om vast te houden aan de staatkundige visie dat de overheid Gods dienares is. Zij draagt dan wel zwaardmacht, maar het gebruik daarvan is genormeerd door normen en waarden die vast liggen en niet buiten bepaalde grenzen afhankelijk zijn van de willekeur van 'de helft plus een'. Die zwaardmacht is te onderscheiden in leger en politie. Het eerste wordt primair aangewend om het nationale territoir te verdedigen, de tweede om het rust en orde in het land te handhaven. Wat het eerste betreft kan de overheid daarbij allianties aangaan met derden. De NAVO is daarvan een voorbeeld. Kenmerkend is wel dat daarbij een deel van de eigen zwaardmacht uit handen wordt gegeven, zij het dat het parlement daarbij meestal een stem in het kapittel krijgt. In ieder geval heeft de volksvertegenwoordiging een controlerende taak. De uitkomst van die controle kan van invloed zijn op daarop volgende terbeschikkingstelling van troepen. In een parlementaire democratie als de onze wordt grote waarde gehecht aan die controlerende taak. Er is wel sprake van zwaardmacht, maar zorgvuldig wordt ge waakt dat deze geen staat in de staat wordt. Principieel kan men daarom bij voorbeeld kiezen voor een leger van dienstplichtigen. Daarbij is sprake van het verloop van de opeenvolgende lich tingen en blijft de band met de verdere maatschappij doorzichtiger dan bij een beroepsleger. De politie wordt in haar optreden beteugeld door het overleg tus sen korpschef, korpsbeheerder (een bur gemeester) en de officier van justitie. Een dienstplichtig leger heeft het nadeel dat het alleen maar een 'rechtvaardig' beroep doet op de dienstplichtigen als er sprake is van 'honderd' procent op komst. Als het kleiner wordt en er lich tingen overgeslagen moeten worden, ontstaat er een vorm van ongelijke be handelingen die voor de individuele sol daat behoorlijke gevolgen kan hebben. Denk alleen maar aan het feit dat hij of zij ten opzichte van leeftijdsgenoten maanden later op de arbeidsmarkt komt. Op zijn minst heeft hij dan een leeftijds- handicap. Dit argument heeft in Neder land zeicer meegespeeld bij de ombouw van een dienstplichtig leger naar een be roepsleger. Een tweede argument - on der nog meer - is de vertechnisering van het leger. Daarvoor zijn goed opgeleide krachten nodig en - gelukkig - minder infanteristenw Hoe men daar ook over denkt, voor bei de 'sneden' van het zwaard geldt dat ze alleen maar goed kunnen functioneren als hun daden doorzichtig zijn. Gelukkig zijn we ver van wat elders gebeurt. In veel landen is het het leger dat, of zijn het de politietroepen die een voorname rol spelen bij staatsgrepen. Dan blijkt welke nadelen er kleven aan een geheel verzelfstandigde bevelsstructuur, die zich onttrekt aan de parlementaire con trole. Toch zitten er scheurtjes in het gebouw. Het IRT-rapport heeft dat nog eens aan getoond voor de politie. Er hapert hier en daar veel aan de communicatie met de (politiek) verantwoordelijken. Gevolg was dat door sommige korpsen of indivi duele leden zeer eigenmachtig werd ge opereerd. Overigens bleek en passant dat ook de kanalen van de ambtelijke staf naar de ministers hier en daar flink ver stopt waren. In het kader van criminali teitsbestrijding is dat allemaal misschien wel te verklaren, maar duidelijk het ge vaar dat het optreden van 'kwaad tot erger' leidt. Ondanks alle goede bedoe lingen. Justitieminister Sorgdrager heeft wat dat betreft dus een dubbele taak. Op twee fronten, het veld en haar eigen departe ment, zal zij de communicatie zo moeten herstellen dat zij adekwaat op de hoogte wordt gesteld. Er mag geen sprake zijn van ongecontroleerde politiemacht en ook niet van een eigenzinnige vierde (ambtelijke) macht. Er is nog een minister die spitsroeden loopt op dit gebied, die van Defensie. Dat bleek al bij de afwikkeling van de ervaringen van de vredesmacht in voor malig Joegoslavië. De afgelopen weken moest hij zich verantwoorden voor de benoeming van overste Karremans, wiens optreden daar ongelukkigerwijze vrijwel geheel teruggebracht is tot het heffen van een glas met de 'vijand'. Het is pijnlijk dat minister Voorhoeve niet meer kon zeggen dan dat de benoeming buiten hem om gegaan is. Nog pijnlijker wordt het als blijkt dat de Haagse Cou rant van -„ccidig gelijk heeft. Die wist te melden dat de brief met de medede ling van de benoeming wel degelijk op zijn bureau is terecht gekomen. In ieder geval is de verhouding met de bevelheb ber van de landmacht, generaal Couzy, die overigens binnenkort aftreedt, bene den vereist peil. Ook staatssecretaris Gn^elich Meijling lijkt door deze generaal op het verkeerde been gezet te zijn. Tot voor kort weiger de hij de afbouw van de opkomst van dienstplichtigen te versnellen. Omdat de vorming van een beroepsleger vlot ver liep zou het nu ineens wel kunnen. De generaal had het zelf gezegd. Einde op komstplicht, maar ook een verbolgen Chr. S.G. voor atfi/havo/mavo/{r}vbo zaterdag 10 februari 1996 van 14.00 tot 17.00 uur Plattegrond van de Schans in 1696 Op donderdag 15 februari a.s. houdt De Motte haar tweede lezing in het Winter seizoen. Rias Olivier houdt een voor dracht over het thema (militaire) vesting- werken op het eiland Goeree-Overflak kee. Aan de hand van vaak schitterende kaarten, alsmede verrassende oudheid kundige ontdekkingen, neemt hij de toe hoorders via de middeleeuwen mee naar de 2e en 4e Engelse Oorlog en de Franse overheersing. Aanleiding hiertoe is de opgraving door De Motte op de Schans te Ouddorp en de rekonstruktie hiervan. De avond wordt zoals altijd gehouden in De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Som melsdijk. Aanvang 20.00 uur. Wie eens nader kennis wil maken met De Motte moet gerust eens komen! De Hervormde Bond voor Inwen- d%eZendii^(IZB) heeft onlangs de ledenwerfactie, die gehouden werd onder het motto 'Werfkracht', afgesloten. De actie vond plaats ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, dat in december jl. werd herdacht. In tal van gemeenten hebben IZB-com- missies zich zeer ingespannen om de kerkelijk meelevenden, die niet op de le denlijst van de IZB voorkwamen, te be naderen. Een persoonlijke benadering - die arbeidsintensief is - bleek het meest succesvol. Zo waren er gemeenten die op deze manier honderden mensen konden inschrijven, die de IZB door een lidmaat schap wilden gaan steunen. Hoewel er nog steeds aanmeldingen bin nenkomen - en welkom blijven! - is nu wat de actie 'Werfkracht' betreft de to taalstand opgemaakt. Zeer verheugd en dankbaar meldt de IZB dat er 3800 leden bij zijn gekomen. Een prachtig resultaat. Wie informatie wil over het lidmaat schap of over de activiteiten van de IZB kan terecht bij: Bureau IZB, Joh. van 01- denbameveltlaan 10, 3818 HB Amers foort. RENAULT-dealer PvdA die enige tijd geleden nog nul op rekest kreeg toen deze fractie om ver snelde afbouw vroeg. En om het nog in gewikkelder en onsmakelijker te m^en: CDA-kamerlid Hillen beschikte over een brief die dateerde van vier dagen voordat de beslissing om niet meer op te roepen werd genomen. Inderdaad, van generaal Couzy en hij schreef erin dat het nog niet verantwoord is nu al te besluiten tot al geheel pardon. In zo'n geval is het geen pretje om ver antwoordelijk bewindsman te zijn. Het lijkt erop dat er nare spelletjes worden gespeeld, waarbij lekken naar belangheb benden een van de regels is. Overigens is het een goed recht van die belangheb benden er gebruik van te maken. Uit een en ander blijkt hoe belangrijk loyaliteit is. Zonder dat kan een be windsman of - vrouw niet uit de voeten. Die moet erop aan kunnen dat de precie- se, volledige, informatie op de juiste plaats en tijd ter beschikking is. Organisatorisch, maai" ook in de persoon lijke sfeer is er kennelijk heel wat op te lappen. Waarschijnlijk dat oplappen al niet meer helpt. Harder maatregelen zijn dan broodnodig. De CDA afdeling Middelharnis houdt woensdag 13 maart, volgende maand dus, een openbare vergadering die 's avonds om 8 uur begint en gehouden wordt in het Dienstencentrum. Gastspreker zal zijn korpschef R. H. Hessing van de Politieregio Rijnmond, beslist interessant hem te beluisteren. Ver. 'De Christenvrouw' afd. Dirksland D.V. woensdag 14 februari is onze jaar vergadering in 'Onder de Wiek'. We be ginnen 19.45 uur. Leden, maar ook gas ten zijn hartelijk welkom. OUDDORP Beste jongelui, morgen, zaterdag 10 fe bruari is er weer een jeugdcontactavond in Ouddorp. We hopen deze avond ds. Van der Sleen in ons midden te hebben. Hij zal voor ons een onderwerp verzor gen over 'De Pinkstergemeente'. Hoe is zij ontstaan, wat leert zij en wat zijn de dwalingen. Dit zijn zomaar enkele vra gen uit het onderwerp. Het belooft weer een interessante en leerzame avond te worden. Daarom wil len wij jullie hartelijk uitnodigen om deze avond naar Eben-Haëzer te komen. We beginnen zoals gebruikelijk om 19.45 uur, maar om 19.15 uur hebben wij de koffie al klaar staan. We hopen tot ziens in Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De JCC Ouddorp Een jongeman (21) heeft dinsdagmiddag z'n V.W. Golf in zeer onzachte aanraking gebracht met een telefooncel. Op de Kon. Julianaweg te Middelhamis waar verkeersgeleiders moeten worden ontweken, raakte de rode Golf in een slip, waardoor de wagen, waarmee het flink hard moet zijn gegaan, het trottoir opschoot, een verkeersbord omver reed en vervolgens met een forse kopstoot de daar staande telefooncel ramde en de meeste ruiten aan diggelen reed. Volgens het politierapport maakte juist een wat oudere mevrouw gebruik van de telefoon. Zij „kwam ten val en bekwam enig letsel aan het hoofd", laat het rapport plechtstatig weten; de vrouw heeft natuurlijk de schrik van haar leven gekregen. Waarschuwing van politie voor ontvangen mailing met luchtje Door een bedrijf uit Amsterdam worden brieven aan willekeurige mensen verzon den. In de brief zit dan een aantal adres stickers van geadresseerde. Vervolgens verzoekt men een bepaald bedrag over te maken t.b.v. weeskinderen, waar ook ter wereld. Bij informatie bij bureau Fond senwerving in Amsterdam bleek dat het hier gaat om een niet bonafide hulpverle ningsinstantie. De politie adviseert dan ook geen geld over te maken. GEMEENTE DIRKSLAND Inbraak woningen Op woensdagavond 7 februari werd bij twee woningen aan de Staakweg te Dirksland geprobeerd in te breken. Bij één woning werden de dader(s) waar schijnlijk gestoord door voorbijgangers. Verlaten plaats ongeval Op 5 februari reed op het Korteweegje te Dirksland een automobilist een verkeers- geleiderpaal omver. Hij verliet hierna de plaats van het ongeval. Enkele uren later gelukte het de politie om de auto en de bestuurder te achterhalen. De veroorza ker moet voor de schade opdraaien, te vens zal tegen hem proces-verbaal wor den opgemaakt. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling auto Tussen maandag 5 februari en dinsdag 6 februari werd er bij een auto. Volkswa gen Pick-up busje, enkele zaken ver nield. De auto stond geparkeerd in de Ju- lianastraat te Oude Tonge. Arbeidsongeval Op dinsdagmiddag vond er bij werk zaamheden met het transporteren van winterpeen een ongeval plaats. Een man die met zijn been trachtte de peen wat verder te trappen werd gegrepen door een as met draaiende pennen die voor de doorvoer van de peen moet zorgen in de stortbak. De man werd onder de pennen getrokken. De man werd vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland i.v.m. borst klachten. De Arbeidsinspectie stelde een onderzoek in. Diefstal wielen Op 5 februari werd door de eigenaar van een bestelauto aangifte gedaan van dief stal van twee achterwielen met banden. Het voertuig heeft gestaan op een afge sloten terrein, gelegen aan de Molendijk te Den Bommel. Toen woensdag, 7 februari in Goedereede de klokken luidden bij de begrafenis van Catharina Sara Troost-Breen, was het alsof er een periode afgesloten werd. Een levensperiode in de eerste plaats, maar ook een stukje leven van ons allen ging toen heen. „Uusse Kaot uut de Pietersü-aete' met een zo levendige belang stelling voor alles wat er om haar gebeurde, maar ook met die belangstelling in haar medemens. Een haast levende legende is zij geworden. Zo bepalend voor het nog 'oude' Goeree. Zo beeldend kon zij vertellen over vroeger, Goeree zag je voorbijtrekken in de vroegere arbeidsverhoudingen en -omstandigheden, de hiërarchie van toen, de armoede. Maar nooit bitter, zij deed een juist verslag. De typhusepidemie, waar bij 't gezin het zwaar te verduren kreeg toen ook kleine zoon Krien besmet en zeer ziek raakte. Haar verhaal over haar eigen blinde-darmontsteking toen zij nog een meisje was, hoe zij op een kar met de boot vervoerd moest worden naar Rotterdam. Een wonder, dat zij 't overleefde. Maar ook de prachtige Koningin- nefeesten passerden de revue. De zelfgemaakte poorten, waar 't groen vandaan kwam, en de honderden papieren roosjes, die zij maakten daarvoor met alle vrou wen van Goeree in hechte samenwerking en uitbundig plezier! Toch leefde zij allerminst uitsluitend in het verleden. Haar belangstelling voor haar gezin, waar zij leefde met Bea en Jan en hun kinderen, na het overiijden van haar man, was hartverwarmend. Haar betrokkenheid groot. Een oudere moeder in huis, die aandacht gaf, nooit opeiste. Dat viel mij op, die harmonie. Maar ook voor 'butenstaenders' was Kaat altijd open, met de gekste dingen kon je bij haar terecht. Nog bedankt Kaat, je was een wijze, warme moeder, heel dichtbij als je die nodig had. Om Kaat te typeren, zo levend en vol belangstelling als zij altijd was, haal ik even een passage aan uit mijn boekje, dat destijds geschreven is over de film, opgenomen in Goedereede, 'Op Hoop van Zegen'. Passage: „Eén ding hadden ze niet, de vingertjes en de duimpjes voor de haringkakers. Pijlsnel worden er mo delletjes aangevraagd bij 't Visserijmuseum in Vlaardingen. Jany Hubar, die over de kleding gaat, komt via via bij mevrouw Kaat Troost terecht en vraagt of zij die wil breien. Kaat doet dat en 't worden er twaalf paar, „met vetertjes", zegt Kaat, „want koordjes waere voor Kniertje te diere". „En ik oak mar gelieke die bedsok jes maeke hee, want deer zaete ze zo mee. Clementine mos bedsokjes ha hee, die most op 't balconnetje stao in d'r kanten nachtponnnetje. Praete met d'r vrieër, da's dan Danny de Munck. En heur is Clementine. En gêên bedsokjes in de voor- raedwienkel. En die hè 'k toen ebreid, witte sokjes met roze randjes en roze-witte pompoentjes. In êên dag waere ze klaer". Kaat zou je zo in je armen sluiten als typerend voor de sfeer in Goedereede, zo leven wij allemaal mee hè?" - aldus passage. Aan óns heeft 't niet gelegen, dat de film flopte, en aan Kaat zeker niet! Hoe vat je zo'n boeiende persoonlijkheid als Kaat samen in een beeldend per spectief? Zien we het leven van vele mensen zonder dissonanten, maar toch meer egaal van kleur, soms zwart-wit, dan maak ik voor Kaat een uitzondering. Ik dicht haar alle kleuren van de regenboog toe. Rood voor haar liefde voor haar gezin, voor allen; oranje voor haar buitengewone liefde voor ons Vorstenhuis (de naam van haar dochter Beatrix getuigt daarvan); geel voor haar zonnige opgewektheid; groen voor de goede hoop, altijd weer, ook als 't wel eens tegen zat. Blauw voor haar ü-ouw, die oneindig was. Indigo en violet, die zachte diffu se kleuren, voor haar inventieve geest, haar bijzondere gaven. Vijf-en-zestig lange jaren woonde zij in de Pieterstraat, het was een voorrecht haar zo lang (voor ons 32 jaar) gekend te mogen hebben en haar mee te maken. De laatste jaren waren wat zorgelijk, na twee kleine attaques deed zij met veel wilskracht leesoefeningen om 't juiste woord op de juiste plek te plaatsen. Haar verstand was nog zo helder als een belletje. Als je kwam met een verhaal of een verslag van een reis, zoals naar 't verre vreemde India, dan stelde zij nóg vragen, aan haar ogen zag je hoe ze meeleefde en genoot. En wat genoot zij niet van haar kleinkinderen, geen gelukkiger Kaat dan met alle kleinkinderen om zich heen. „En gezellig dat dat was", zei Carina, de oudste kleindochter tegen mij, „dan toverde oma een paar zakken chips tevoorschijn en vertelde hele verhalen. 'Al is het huusje nóg zo nederig, als de maensen daarin mar tevréê binne', zei oma altijd". Uitzonderlijk werd zij verzorgd door Bea en Jan, mijn petje af hoor. Maar moeder's waardering was groot daarvoor. Ach lieve Kaat, wat zal nu de Pieterstraat leeg zijn zonder jou. Ik zie je nog zitten voor 't raam met Koninginnedag, met oranje getooid, wachtend op de muziek. De muziek, waarin zij ook haar kleinkinderen wist. En hoe trots was zij daarop! Er gaat nu een deurtje dicht, om nooit meer open te gaan, een stukje geschiedenis daarmee. Maar onvergetelijk blijft 'uusse Kaat uut de Pieterstraete'. Met respect neem ik afscheid, maar ook met een diepe genegenheid. Dag lieve Kaat, rust zacht, zoals jij was er maar één. oieke Schippers-Vaarzon Morel Middelharnis, Kon. Julianaweg 57, Tel. (0187) 48 2745 Middelharnis Telefoon (0187) 482222 -^^-------- Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Tel. 4871 73 Voor uw aangifte(n) Voor uw jaarrekening Voor een persoonlijke benadering voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Auto ramt telefooncel VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - ammo - RCPOnTAiOe FOTOOfUFC Qffll IQ]3^^^ iHt»! C3 C3 irj czzi CU im OUOOORP-WÊttttimÊt 35-TaMoonpiB7)6aiei2/Fax 683734 - Pnhtthqp - HooMOom ?2 - Tihfcoo (O T T W «2400 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1