Orgelconcerten Martin Mans Wetjes en Weetjes Visser Visser ^en^AAocku vnn ooph -Ko Gun Kooizuua? zuiadT-wiT mum '^cn&totte mnacEWOEN Orgelconcours Oude Kerk Naaldwijk 1996 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. lEUK Mijn bejaarde vader wordt geplaagd door hevige jeuk over het hele lichaam, kennelijk als gevolg van het gebruik van vochtafdrijvende medicijnen. Weet u enig middel om dat te verhelpen? Antwoord: U geeft aan dat volgens de specialist de jeukverschijnselen bij uw vader een gevolg is van piastabletten waardoor een droge huid is ontstaan. Aangezien veel mensen deze medicijnen gebruiken en er relatief niet zoveel pa tiënten zijn die daarvan last hebben vra gen wij ons af, of er ook nog niet een andere complicatie in het spel kan zijn die mede-verantwoordelijk is voor de jeuk. Wij gaan ervan uit dat de behande lend specialist 'alles reeds heeft onder zocht. In dat geval raden wij u aan nóg een huidarts te raadplegen. Er bestaan immers goede vochtinbrengende crèmes evenals tabletten tegen de jeuk. Is het waar dat hartpatiënten geen kool zuurhoudende frisdrank mogen drinken? Antwoord: Het is niet waar dat een koolzuurhoudende frisdrank voor hart patiënten slecht zou zijn. Wel zit in de meeste frisdranken nogal wat suiker. Hartpatiënten moeten wel oppassen om niet te dik te worden en daarom kan veel frisdrank niet goed zijn voor hartpatiën ten. Ik heb van mijn grootouders Indische sieraden geërfd en daar zijn zilveren voorwerpen bij met reliëf, waarbij de groeven erg zwart zien. Is dat opzet, of vuil? En hoe krijg ik dat eruit? Antwoord: Die lager gelegen reliëfdelen worden op een aantal Indonesische eilan den door het aanbrengen van hars opzet telijk zwart gemaakt volgens de zg. Niel- lo-bewerking. Sieraden en kunstvoor werpen die op deze wijze van een con trasterend zwart laagje tussen het witte zilver zijn voorzien, kunt u beter niet, of alléén zeer omzichtig bovenop poetsen, omdat u anders die essentiële harslaag be schadigt of verwijdert. En dan is zo'n kunstwerkje opeens effen wit en éénto nig. Betreft het echter zg. Oudhollands zilver met hoog zilvergehalte (ringgit zil ver), dan zijn de lager gelegen reliëfde len vanzelf zwart geworden, doordat zil ver van zo'n hoog gehalte niet gepoetst hoeft te worden. Als uw sieraden er nog fraai uitzien is het dus maar beter, ze niet te poetsen. MinUHTE BOEdENMEIilEi Ik had weer eens 'klodders' gemaakt, dit keer op witte wijn, maar toen wij de pot openden bleek de drank niet te genieten! Antwoord: Jammer, maar met witte wijn kunt u ze niet inmaken. Neem nu eens 250 gram gedroogde abrikozen, was die en week ze twee keer 24 uur (in plaats van één nachtje) in 4 dl water met zo'n 300 gram suiker en de schil van een gewassen citroen. Maak een glazen pot met deksel grondig schoon en doe daar de derde dag de geweekte abrikozen met de suikerstroop in en giet er minstens een halve liter brandewijn bij, zodat de vruchten er gehéél onder staan. Reinig ook de gummiring, sluit de pot goed af en laat dan de boerenmeisjes enkele weken op smaak komen, alvorens een glaasje van deze 'klodders' te nemen. KEaiEPlTTENUiaaMTE Onlangs hoorde ik, via een kraamver zorgster, dat er zakjes met kersepitten te koop zijn. Deze zakjes worden 5 min. in de magnetron gelegd. De pitten wor den dan heet, en geven deze hitte weer langzaam af. De zakjes doen dan dienst als kruik in wiegjes e.d. Antwoord: Het is een nieuwe methode om een zakje kerssepitten in een magne tron te verhitten en als kruik bij de baby in de wieg te leggen. Kersepitten blijken de eigenschap te hebben dat ze warm, maar niet heel erg heet worden, zodat men zich niet zal branden. Bovendien wordt de warmte langzaam afgestaan. Deze zakjes zijn in ieder geval bij de bekende winkels met baby-artikelen te koop, maar ook bij sommige drogiste rijen. CaOEN VlECiNIIOEN? Groene stukken aan aardappels moeten weggesneden worden i.v.m. giftige stof fen. Is dit ook het geval bij het groen van wintenvortels? Antwoord: In aardappelloof en in de bessen van de aardappelstruik komt de gifstof solanine voor, dat zich ook in delen van de aardappelknol kan opho pen. Dit ziet men aan de blauwe verkleu ring, reden waarom men dit voor het ko ken moet afsnijden. De groene verkleu ring bij winterwortelen berust niet op een gifstof en kan dus geen kwaad. De huis vrouw snijdt dit af omdat het de mcxiie oranje peen ontsiert. Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenhion van 15,-. Vandaag een heel gemakkelijk Bijbelraadscltje. Steeds is de laatste let ter van het antwoord de eerste letter van het volgende antwoord. 1. Discipel die Jezus verloochende. 2. Sterke richter die een leeuw verscheurde. 3. Bouwer van de ark. 4. Hij werd op de leeftijd van 365 jaar in de hemel opgenomen. 5. Deze valse vorst liet Johannes de Doper onthoofden. 6. Zoon van Noach. 7. Naam van hemelbrocxl dat in de woestijn viel. 8. Naam van de eerste man/jongen die in de hemel kwam. 9. Bekeerde man die in het goddeloze Sodom woonde. 10. Vader van Abram. Bert de Winter (Ouddorp) hcxjpt van daag zijn verjaardag te vieren. Vanaf deze plaats van harte gefeliciteerd. Ricardo Clement (Oude-Tonge) wen sen we veel plezier met zijn behaalde boekenbon. Een niet alledaags plaatje siert onze puzzelrubriek. In gedachten zie ik heel wat Dirksianders de wenkbrau wen fronsen. Wat doet er nu toch op met onze watertoren? Nooit geweten dat het daar zo gevaarlijk was. Wat te doen om dit geheimzinnige bouwwerk op te lossen? Hoe kom je er ooit achter wat er in de vier kolommen van boven naar beneden te lezen valt? Begin bij het dier met de letter A voor het getallenstrookje. Dat is om precies te zijn een houtduif. Zet daarvan de zevende letter, de vijfde, de eerste en de vierde in het a-vak in de watertoren. Je ziet dat ik alvast de i, d, h en t naast elkaar geplaatst hebt. Ga zo ook te werk met alle andere dieren, soms is er een letter gegeven omdat die nodig was om tot een juis te zin te komen. Alleen de eindzin inzenden: Wat zegt de Dirkslandse watertoren tegen de bevolking? Gerdien Bosch (Gouda) Ook voor jou maakte ik een rondeeltje. Het hele gezin heeft griep. Behalve die vrolijke Pieter, lag iedereen voor dweil. Het hele gezin heeft griep. Aan de slag met het Van Dale-spel. Iedereen redt het wel. Het hele gezin had griep. Behalve die vrolijke Pieter! Tot de nieuwe vrijdagkrant. Doe je best maar weer met de oplossingen allemaal. T 1 b KOOLPEÜIKELEN Ik kan in mijn tuin helemaal geen rode kool of spruitkool meer telen, er zitten van die knobbels aan de wortels, men noemt het hier knolvoet. Is er een middel tegen, b.v. grond- of wortelbehandeling? Antwoord: Volgens de beschrijving, die u er van geeft, is het gewas aangetast door de zg. knolvoet. Die veel voorko mende ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, de Plasmodiophora brassicae, die in de grond leeft. Zij kan echter niet be staan zonder de wortels van kruisbloemi- gen. Als u op een stuk grond twee jaar geen kruisbloemigen teelt, is de knolvoet er uit. Er mogen dan óók geen kruisbloe- mige onkruiden groeien, zoals boterzaad, herderstasje en herik, en evenmin de ver wante koolrapen, herfstknollen en meira- pen. U kunt de beschikbare grond maar 't beste in vieren delen en wisselbouw toepassen, zoals ook voor aardappels voorgeschreven is. U mag geen kompost gebruiken waarin koolafval is verwerkt. In plaats daarvan kunt u bijv. flink kalk geven, want aan een hoge pH heeft die zwam een broertje dood. U behoeft de grond dan niet zelf te stomen of met che mische middelen te ontsmetten. Van alle koolsoorten is boerenkool het minst ge voelig. Onvatbare soorten bestaan er echter niet. Wat zijn precies de aanvangstijden van lente, zomer, herfst? Antwoord: De lente begint woensdag 20 maart exact om 9.07 uur vm; de zomer volgt vrijdat 21 juni om 4.24 uur vm; de herfst op zondag 22 september 19.58 uur en de winter klopt pas aan op zaterdag 21 december om 15.07 uur. MfffVr MET OUFUNT? Hierbij potloodovertrekjes van een vreemde munt met de kop van een oli fant, twee wapenschilden en de tekst '1838 I mei 1888'. Het metaal is brons en de doorsnede 42 mm. Wat voor een muntje is dat? Antwoord: Dank zij uw duidelijke over- trekjes was te zien dat dit geen munt is, maar een bronzen gedenkpenning, gesla gen bij het 50-jarig bestaan van de in 1838 geopende Amsterdamse dierentuin van het Koninklijk Zoöligsch Genoot schap 'Natura Artis Magistra' (latijn voor: De natuur is de leermeesteres der kunst). De wapens zijn die van Neder land en van Amsterdam. Er zijn in 1888 heel veel van die penningen geslagen, dus de verzamelwaarde is (helaas) mini maal. HNOFIOOK yERliaNCEN In mijn kookboek staat voor sommige speciale recepten een flink aantal knof- lookteentjes voorgeschreven, maar mijn man walgt daar van. Kan ik die teentjes vervangen door wat minder penetrante kruiden? Antwoord: Er zijn koks die zweren bij flinke porties knoflook. Kleine hoeveel heden zijn ook goed voor het bloed. U kunt dus gerust (veel) minder nemen dan bedoelde recepten voorschrijven, bijv. door slechts een enkel teentje uit te per sen en alleen wat sap in het gerecht te doen. Wilt u liever helemaal geen knof look gebruiken, dan kunt u wat bieslook heel fijn snijden en dat né het koken of sudderen met de schuimspaan verwijde ren. Op zaterdag 10 februari 1996 geven het trompetduo Herman en Henk-Jan Drost tezamen met de organist Martin Mans een concert in de Breeplcinkerk aan het Brceplein in Rotterdam- Fcijenoord (Bij van Brienenoordbrug afslag Feijenoord, na 2 km aan de rech terkant, ü-amlijn 2, buslijn 72 en 75). Het programma dat zij brengen bestaat uit diverse klassieke werken van Purcell, Handel en Strauss en populaire werken van Rodgers en Gold. Ook de eigen be werkingen van de musici ontbreken niet. Martin Mans zal ook improviseren op het prachtige Fontein en Gaal orgel. De aanvangstijd is 20.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen 7,50 voor vol wassenen en 5,- voor 65+ en kinderen onder de 12 jaar. Op vrijdag 15 februari 1996 zal in de Hervormde kerk te Heusden een concert worden gegeven door de vermaarde pan- fluitist Fred Mann en de organist Martin Mans. Het programma bestaat uit geeste lijke liederen en klassieke werken die door de concertgevers zelf zijn bewerkt. De aanvangstijd van het concert is 20.00 uur. De toegangsprijzen bedragen 7,50 voor volwassenen en 5,- voor 65+ en kinderen onder de 12 jaar. Martin Mans - tour langs monumentale orgels! Gedurende 1996 zal Martin Mans een concerttour maken langs 12 monumenta le orgels in Nederland. Deze maand op zaterdag 17 februari is hij te beluiste ren in de Grote Kerk in Maassluis op het uit 1732 stammende Rudolph Garrels- orgel. Het programma bestaat uit impro visaties, de specialisatie van deze orga nist, aangevuld met klassieke werken en transcripties van grote orkestwerken. Tevens wordt een nieuwe bundel met bladmuziek gepresenteerd. Aanvang is om 20.00 uur. De toegang bedraagt /8,50.Voor65+/-12/5,-. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten. sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. De ministerraad heeft een pakket maatregelen aangekondigd die het fiscale kader vormen voor de nagestreefde flexibilisering van pensioenen. We zet ten voor u de belangrijkste verschillen tussen de huidige regeling en de nieuw te verwachten regeling op een rij. Nieuw Oud Pensioenleeftijd 55-70 jaar 60-70 jaar Maximale opbouw per dienstjaar 2% 1,75-2,33% Deeltijdpensioen vanaf 55 jaar vanaf 60 jaar Maximaal nabestaanden pensioen 50% van het eindloon 70% van het ouderdomspensioen A.O.W.-compensatie richtleeftijd - 65 jaar 60 - 65 jaar A.O.W.-inbouw gehuwde zonder toeslag ongehuwde Variabele pensioenuitkeringen tussen 75 en 100% niet mogelijk Omzetting VUT in pensioen 85% op 55 jaar 70% op 60 jaar Pensioenopbouw ook over variabel loon en loon in natura niet over incidenteel loon en natura beloningen Pensioenopbouw na demotie over hoge salaris lage salaris Goedkeuring Belastingdienst vooraf met beslissing en bezwaar en beroep alleen overieg Aftrek vrijwillige bijdrage werknemer ten laste van het loon alleen bij plichte bijdrage Pensioenrichtleeftijd verplicht in contract min. 60 max. 65 jaar zo niet: 65 jaar vaste pensioen leeftijd 60 - 65 jaar Deeltijd pensioen naast loon uit dezelfde dienstbetrekking mogelijk vanaf 55 jaar mogelijk vanaf 60 jaar Doorwerken na pensioenleeftijd opbouw tot 100% ouderdomspensioen mogelijk max. ouderdoms pensioen 70% Onbedoeld bovenmatig pensioen glijclausule toegestaan Aanpassing bestaande regelingen 5 jaar niet bij eindloon-systeem stapje terug aan het eind van de loopbaan Consequenties voor de directeur/grootaandeelhouder De directeur/grootaandeelhouder (d.g.a.) bouwt zijn pensioen vaak in eigen beheer op binnen zijn eigen (pensioen-) B.V.. De fiscale spelregels voor een dergelijke opbouw zijn neergelegd in een pensioenresolutie. De pensioenresolutie De resolutie zal door het ministerie moeten worden aangepast aan de nieu we flexibiliseringsmaatregelen. Vervolgens zal de d.g.a. zijn pensioenrege ling moeten aanpassen aan de geactualiseerde pensioenresolutie. Zoals het er nu naar uit ziet krijgt hij daar vijf jaar de tijd voor. De belangrijkste financiële aanpassingen zullen voortkomen uit de verlaging van het opbouwpcrcentage, het meetellen van onder andere beloningen in nature en de verlaging van de AOW-inbouw. Opbou wpercentage Omdat men meestal niet op jonge leeftijd d.g.a. wordt, kennen veel pen sioenen die in eigen beheer worden opgebouwd het huidige maximale opbouwpcrcentage van 2,33 procent per dienstjaar. Dat percentage zal omlaag moeten naar maximaal 2 procent. Naar verwachting heeft dit geen vrijval van de bestaande pensioenreserve tot gevolg omdat er niet getornd mag worden aan opgebouwde rechten. De lagere toekomstige opbouw kan waarschijnlijk weer (deels) opgevangen worden door het verhogen van de pensioengrondslag met naturabeloningen en een lagere AOW-inbouw. De belastinginspecteur Een duidelijk pluspunt is dat nieuwe regelingen vooraf kunnen worden voorgelegd aan de inspecteur die dan een voor bezwaar en beroep vatbare beschikking afgeeft. Mocht een pensioentoezegging in de ogen van de fis cus en eventueel de rechter onbedoeld toch te hoog zijn uitgevallen dan kan deze zonder fiscale heffingen door een glijclausule worden verlaagd naar een aanvaardbaar niveau. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhar nis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de re- daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuist heid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Het jaarlijkse orgelconcours voor amateur organisten in de Nieuwe Kerk te Delft, dat zes maal in successie heeft plaatsgevonden op initiatief van Jan J. van den Berg, is met ingang van 1995 verplaatst naar de Oude Kerk te Naaldwijk. Aan het prachtige Wander Beekes-orgel uit 1830 met een fraaie dispositie, een fors ple num en een goed klinkende kerk, zullen de deelnemers en de toehoorders veel genoegen beleven. Dit concours zal nu plaatsvinden op zaterdag 14 september 1996, aanvang 1030 uur. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij elk één of meer orgelwerken in een maximale tijd van 10 minuten, ten gehore brengen. Daar het aantal deelnemers beperkt is tot 20 personen, is de volgorde van inschrijving bepalend voor deelname aan dit concours. De jury zal bestaan uit Jan J. van den Berg (Delft), Gerard Bal (Naaldwijk) en Jaap Kroonenburg (Maassluis). Er zullen een eerste, tweede en derde prijs worden uitgereikt aan de winnaars. Verdere informatie over het concours en een uitgebreide folder over het Beekes-orgel van de Oude Kerk te Naaldwijk zijn verkrijgbaar bij de heer Cor Resseler te Ottoland (adres zie onder), die tevens de algehele leiding over het concours heeft. Aanmelding voor dit concours kan geschie den door schriftelijke opgave van volledige personalia en het te spelen orgelwerk aan: C. Resseler, Burgemeester Visserwerf 23, 2975 BP Ottoland, tel. (0184) 641769, onder gelijktijdige ovennaking van ƒ50,- op girorekening nummer 1871764 t.n.v. C. Res seler, inzake Orgelconcours Oude Kerk Naaldwijk, te Ottoland. De inschrijftemiijn eindigt op 30 juni 1996. Elke deelnemer ontvangt na 1 juli 1996 bericht wanneer men zich op het orgel kan voorbereiden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 10