EHIVI1DEIi-l1IEmi/5 Barokspecialisten concerteren in Sommelsdijk NIEUWS uit de kerken MOOI KAAL: contouren in de wintertuin In Perspectief vraagt steun Het kromme in het Flakkeese levenslot Zorgvernieuwing en manisch depressiviteit Voorspeelavond Stichting Muziekonderwijs Oostf1akl(ee Jaarvergadering CPB 'Goeree' 2e Blad DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 No. 6475 Op D.V. zaterdag 10 februari 1996, aanvang 20.00 uur, wordt u harte lijk uitgenodigd het eerste concert van de serie 1996, die georgani seerd wordt door de Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Overflak- kee' bij te wonen. Wilbert Hazelzet (flauto traverso), Titia de Zwart (viola da gamba) en Jacques Ogg (clavecimbel) treden voor u op in een Frans/Duits programma met muziek uit de 17e en 18e eeuw. De lokatie is het uitstekend klinkende kerkgebouw van de Hervormde Exodus- gemeente, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. De toegangsprijs is 12,50 voor volwas senen en 10,00 voor scholieren, CJP- en 65+ kaarthouders. Omdat de kinderen van de groepen 8 van de basisscholen apart zijn uitgenodigd en in groepsverband tegen een gereduceerd tarief dit concert punnen bezoeken, wordt het programma uitgebreid toegelicht. Verder zal er uiteraard ingegaan worden op de ontstaansgeschiedenis en de moge lijkheden van de - voor ons - toch wel bijzondere instrumenten als flauto traver so (een zeer edele voorloper van de moderne dwarsfluit) en de viola da gamba. In deze aankondiging willen wij dan ook volstaan met het programma en de levensbeschrijvingen van de musici. Programma Jacques Hotteterre (1674-1763) - Suite in G (6 delen). Marin Marais (1656-1728) - Sonata a la Marésienne in C (4 delen); Suite in a (6 delen). Jean-Marie Leclair (1697-1764)- Sonate in G (4 delen). PAUZE Johann Sebastian Bach (1685-1750)- Sonate in b BWV 1030 (3 delen). Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) - Sonate in D Wql29 (3 delen). Wilbert Hazelzet werd in 1948 in Den Haag geboren. Bij Barthold Kuijken spe cialiseerde hij zich in het traverso-spel. Hij is regelmatig te horen als solist, onder andere bij het .Amsterdam Baro que Orchestra van Ton Koopman, waar hij eerste fluitist is. In 1978 werd hij lid van het Musica Antiqua Köln. Hij is als docent verbonden aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Momenteel is Wilbert Hazelzet een van de leidende autoriteiten op het gebied van de barokfluit, zowel door zijn genu anceerde spel als door zijn kennis van het authentieke instrument. (Ingezonden) Voor me op tafel liggen een aantal kranteknipsels, enkele blaadjes met aantekeningen en een klein rood boekje. De titel van dit boekje is 'Het kromme in het levenslot', bij velen wel bekend. Het is geschreven door Thomas Boston en uit het Engels vertaald door ds. IJ. Doomveld. Het boekwerkje gaat over de vele zorgen die in het leven van een ge handicapte-, maar ook in ieders leven voorkomen. Alle zorg, moeite en lasten worden door schrijver verwoord onder krommingen in het levenslot. Zo is er ook het kromme in het Goeree en Overflakkeese levenslot. Als we de vier eilandelijke Ijurgemees- ters gevolgd hebben in hun nieuwjaars toespraken, dan kon je tussen de regels door deze krommingen waarnemen. Op roep tot vredelievendheid, eengezindheid en verdraagzaamheid klonk (in navol ging van de boodschap van de Koningin) door. Wat treft men zoal onder de kromrhingen aan? - Het kromme in het Kerkelijk leven. - Het kromme in het Schoolleven. - Het kromme in het Asielbeleid. - Het kromme in het Landbouwbeleid. - Het kromme in de Tuinbouw. - Het kromme in de Boerenstand. - Het kromme in de Varkensfokkerij. - Het kromme in het Mestprobleem. - Het kromme in de Soc. Werkplaats. - Het kromme in de Visserijstand. - Het kromme in de Woningbouw. - Het kromme in de Zondagsarbeid. - Het kromme in de Winkelsluitingspol itiek - Het kromme (angst) in de Werkgelegenheid. - De krommingen in de Raadzalen. - Het kromme bij de Politie. - De krommingen in de vele Gezinnen. Zo zouden we er nog vele aan toe kun nen voegen die op ons eiland voorko men, maar ik denk, genoeg vermeld om er eens rustig voor te gaan zitten en eens te overdenken of er ook krommingen bij zijn waar u lezer of lezers mee te maken hebt? Zijn dit geen krommingen in het Goeree- Overflakkeese levenslot? Met de val van het eerste mensenpaar is een geweldige kromming ontstaan in hun en ons levenslot. Boston noemt verschillende soorten krommingen op, maar geeft Boston ons dan een adres voor een bankrekening of wijst hij aan hoe we zo spoedig mogelijk uit de pure kunnen komeA? Inderdaad. Boston roept op tot gebed! Zouden wij als leden van onderscheiden Kerkgenoot schappen dat dan naast ons neer mogen leggen?Tk heb naar ik meen nog nooit gehoord dat er bijv. voor het Binnenhof is gebeden (in niet) één kerk? Maar er is naast deze ernstige zaak nog veel meer leed, er zijn nog meer krom mingen (zie begin) die aandacht vragen. Ik hoop dat mijn hartekreet gelezen wordt, beter nog als ook van het boekje kennis zou worden genomen opdat men wete waarheen. Stoffel Op 15 februari organiseert de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee een Voorspeelavond voor haar leerlingen. De docenten Truus Migchielsen, Jos den Boer, André Leer en Adrie v. d. Merwe hebben met hun leerlingen op hoorn, bugel, trompet allerlei stukjes ingestu deerd die ze u laten horen. Als lokatie is nu gekozen voor de Mavo 'De Komeet' aan de Melkweg te Oude Tonge, aanvang 19.15 uur. Zaal open om 19.00 uur. De docenten, verbonden aan de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee, staan borg voor kwaliteit en goede begelei ding. De volgende presentatie is op 25 april en dan voor de groepen saxofoon, groot koper en slagwerk. Heeft u interesse om uw kind (nu al) aan te melden, bel met Sjaan van Loon, tel. (0187) 641227 of Marjan van Nieuwen- huijzen, tel. (0187) 641361 of met het secretariaat (0187) 642840. Titia de Zwart studeerde viola da gam ba bij Wieland Kuyken aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag. Reeds tijdens haar studies trad zij veel vuldig op en maakte opnames met ge renommeerde ensembles zoals The Hil- liard Ensemble, Nederlands Kamerkoor, Dialogo Musicale, Nederlandse Bach- vereniging, Ricercare Consort en werkte zij samen met vele barokspecialisten en dirigenten waaronder Ton Koopman, Gustav Leonhardt en Peter Schreier. Jacques Ogg studeerde clavecimbel bij Anneke Uittenbosch en orgel bij Kamiel d'Hooghe aan het conservatorium van zijn geboortestad Maastricht. Daarna voltooide hij zijn studie bij Gustav Leon hardt. Jacques Ogg gaf concerten over de hele wereld met o.a. Concerto Palatino, Quartetto Amsterdam en het Concertge bouworkest. Hij is clavecinist van het Orkest van de XVIIIe Eeuw. Jacques Ogg is docent aan het Koninklijk Con servatorium en aan de Academie voor Oude Muziek. Hij geeft regelmatig mees tercursussen en solo-optredens in o.a. Engeland (Cambridge), Spanje (El Es- corial), Japan en Zuid-Amerika. De organisatie hoopt op veel bezoekers. Om deze musici live te kunnen beluiste ren moet men normaal gesproken naar Amsterdam of Utrecht reizen en, in ieder geval in de concertgebouwen, maar ook veelal elders, een aanzienlijk hogere toe gangsprijs betalen. Wij hopen dan ook de vele 'oude muziek' lieftiebbers van ons eiland van dienst te zijn en hen een genoegen te doen met dit concert. NED. HERV. KERK Beroepen te Wageningen H. Westerhout te Zeist; te Oude Tonge M. A. van den Berg te Groot-Ammers; te Alblasserdam J. C. Schuurman te Capelle aan den Dssel. Aangenomen het beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (t.b.v. de protestantse geestelijke verzorging bij de Inrichtingen van Justi tie) Z. Drees-Roeters, kandidaat te Baam; het beroep door de Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (t.b.v. de protestantse geestelijke verzorging bij de Inrichtingen van Justitie) T. J. de Heer te Almere; naar Bergambacht (2e pred.plaats) W. van Vreeswijk te Hei- en Boeicop, die bedankte voor Bameveld (wijk 1). Bedankt voor Veen dr. P. Vermeer te Huizen; voor Maartensdijk A. Vlietstra te Drie- sum. DIRKSLAND, Europatuin - Het zijn niet alleen groenblijvende planten die de tuin 's winters aan trekkelijk maken: bamboe, struik klimop en de meeste coniferen. Sommige bladverliezende planten zijn juist 's winters op hun mooist. Dat zijn struiken en bomen die op vallen door hun aparte vorm of door kleurrijke takken en/of stam men. Plant ze nu, maar alleen als het niet vriest. Contouren en kleu ren bepalen de aantrekkelijkheid van de wintertuin. Lijnenspel Gedraaide takken zijn een speling van de natuur, die 's winters pas goed opvalt. Zodra het blad is afgevallen, komt het lijnenspel van de takken tot z'n recht. Een bekende struik die vanwege de tak ken menige tuin siert, is kronkelhazelaar, Corylus avellana 'Contorta'. Hij doet zijn naam eer aan. In een zachte winter bungelen aan de ge draaide takken al vanaf januari lange stuifmeelkatjes. Dat zijn mannelijke bloeiwijzen. Bij droog weer komen wol ken geel stuifmeel vrij. Eén stuifmeel- korrel is voldoende om een vrouwelijk bloempje te laten uitgroeien tot een ha zelnoot. Stamperbloempjes zijn felrood van kleur, maar door hun bescheiden af metingen vallen ze nauwelijks op. Door de trage groei is het een prima struik voor kleine tuinen, ook op droge grond. Takken van kronkelwilg, Salix matsud- ana 'Tortuosa', zijn geliefd als 'paastak'. Ook bij deze bladverliezende struik of kleine boom zijn de takken eri/of stam men gedraaid. In de zomer is te zien dat zelfs het blad draaiingen vertoont. Voor tuinen is kronkelwilg een geschikte boom of grote struik. Kan bovendien goed tegen rigoreus snoeien. Groeit op elke grondsoort. Beroepbaar H. A. H. Maat, Windeweg 40, 9753 GG Haren (Gr); P. van der Waal, 1.1. predi kant van de Verenigde Protestantse Ge meente in Willemstad, Curagao, p/a Boerhaavelaan 10, 7555 BC Hengelo (O), tel. (074) 2435562. GEREF. KERKEN Beroepen te Leersum drs. H. E. Zorgdrager te Leiden (part-time) voor de arbeid onder studerenden, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Heemstede (SoW) drs. F. D. Meijn- hardt te Veenendaal; naar Leiderdorp (Herv. Geref. kerkgemeenschap) drs. Sj. P. Zwaan te Zwijndrecht-Groote Lindt. Beroepbaarstelling drs. B. Borger, Poortkampen 40, 9801 JD Zuidhom. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Buitenpost J. van de Wetering te Bergentheim; te Hoogezand- Sappemeer T. Wendt te Bunschoten- Oost; te Ten Post i.c.m. Garrelsweer A. A. J. de Boer, kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ermelo J. Jonkman te Enschede-West en G. van Roekei te Nieuw-Vennep. Beroepen te Doesburg en Doetinchem en Nij megen en te Ermelo G. van Roekei te Nieuw-Vennep; te Noordscheschut M. P. Hofland te Woerden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tricht-Geldermalsen J. W. Verweij te Rijssen; te Klaaswaal G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Nieuwdorp C. J. Meeuse te Vlaardingen; te Emmeloord W. Vis- scher te Amersfoort. Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk J. S. van der Net te Apeldoorn. TIP: Als bij kronkelhazelaar een rechte tak verschijnt, moet deze volledig worden weggesnoeid. Zuil- en treurvormen Bomen en struiken met een karakteristie ke vorm geven een tuin ook in de winter sierwaarde. Een mooie zuilvorm heeft bijvoorbeeld de Japanse sierkers Prunus serrulata 'Amanogawa'. Een zuilvormige beuk met prachtig geel blad is een echte aanra der voor de tuin: Fagus sylvatica 'Da- wyck Gold'. Groeit langzaam en is 't mooist van kleur op een zonnige plek. Treurvormen zijn er van veel struiken en bomen. Ze zijn zeer karakteristiek en vragen om die reden wel een plek waar ze goed tot hun recht komen. Een be scheiden groeier is de waterwilg Salix caprea 'Kilmarnock', met afhangende takken vol zilverwitte katjes in het voor jaar. Héél opvallend is de prieelberk (Betuia pendula 'Youngii'). De takken waaieren vanaf de stam als een dak in de breedte uit. De treurwilg is een bekende, sierlijke parkboom. Voor de meeste tuinen wordt hij te groot. Bloeiers Vroegbloeiende struiken geven een echt voorjaarsgevoel. Eén van de eerste is Chimonanthus praecox, soms al vanaf eind januari. De crèmewitte bloempjes geuren heerlijk en zijn vooral na warme zomers rijkelijk aanwezig. Een bekende re struik is peperboompje (Daphne meze- reum). Laat vanaf februari z'n geurende, paarse bloempjes zien en kan vanwege 'In Perspectief' is de naam van een interkerkelijke stichting die overal in het land activiteiten organiseert ten behoeve van familieleden en vrienden van (ex-)psychisch zieke mensen. Mensen met (ernstige) psychische pro blemen krijgen vaak veel aandacht, hun familieleden veel minder. Toch kan het leven met een psychisch zieke een erg zware last zijn. Door ontmoetingsdagen, thema-avonden en zelfhulp- of praat groepen geeft In Perspectief ruimte voor verdriet. Onder deze titel is zojuist een folder ver schenen waarin verteld wordt over de problemen van familieleden en vrienden van (ex-)psychisch zieke mensen en over het werk van In Perspectief. De stichting vraagt aan mensen binnen de kerken om zorg en aandacht voor mensen die met deze problemen kampen. Maar ze vraagt ook financiële steun. Tot nu toe kon In Perspectief een beroep doen op diverse subsidiegevers, maar voor een belangrijk deel zijn deze subsidiebronnen wegge vallen. De mensen die het werk van In Perspectief dragen kunnen niet alleen voor de kosten opdraaien. Daarom wordt aan ieder die dit werk belangrijk vindt gevraagd een steentje bij te dragen. Wilt u de folder ontvangen, meer weten over dit werk of u aanmelden als dona teur, dan is het adres: In Perspectief, Postbus 13255, 3507 LG Utrecht, tel. (030) 27215 92, fax (030) 272 2907, giro 6131413. Donaties die op dit giro nummer worden ontvangen, komen ten goede aan de werkgroep van In Perspec tief in uw provincie of regio. In Perspec tief kent momenteel achttien provinciale of regionale werkgroepen, en wel in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijs sel-Noord, Overijssel-Zuid, Gelderland, Flevoland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Eindhoven, Leer- dam/Lexmond, Waddinxveen, Alblasser dam, Spijkenisse, Delft en Vlaardingen. z'n bescheiden afmetingen (max. 1 m hoog) ook een paar jaar in een pot groei en. De rode bessen die later verschijnen zijn giftig. Als schijnhazelaar (Corylopsis pauciflo- ra) gaat bloeien is het meestal maart. De zachtgele bloemtrosjes vallen goed op, zo zonder blad. De struik wordt meer breed dan hoog (maximaal 1 m). Tuinidee '96 Tuinidee is een beurs voor iedereen die van zijn tuin of balkon een groen para- dijsje wil maken. De beurs wordt gehou den van donderdag 29 februari tot en met zaterdag 2 maart in de Brabanthallen in Den Bosch. Uitnodiging voor familie van psy chisch zieken, hulpverleners, ambts dragers, pastorale medewerkers en belangstellenden. Zorgvernieuwing in psychiatrische zie kenhuizen zorgvernieuwing o.a. rond manisch depressiviteit. Geldt zorgver nieuwing ook voor familieleden? Ook zij worden geconfronteerd met rechten en plichten, vrijwillige en gedwongen opna me. Zijn er meer mogelijkheden of is alles nóg zorgelijker geworden rond de zorg vernieuwing? Over dit alles zal, een ons zeer bekende psychiater komen vertellen. Door werkgroepleden zullen sketches uitgebeeld worden, vanuit de leefsfeer van direkt betrokkenen met de hulpverle ning. Na de pauze kunt u vragen stellen aan een forum dat zal bestaan uit: ds. T. T. van Leeuwen, wijk-predikant Akkers, dr. A. Th. Jurrjens, arts en de psychiater. De interkerkelijke werkgroep voor fami lie van psychisch zieken, nodigt u allen uit op 22 februari om 20.00 uur in het gebouw van de Baptistengemeente, Kon. Julianaplein 14 te Spijkenisse. Voorinformatie: De Werkgroep mevr. C. Willemse, tel. (0181) 614358. mevr. J. Vooijs, tel.(0181)612495 mevr. S. de Baan, tel.(0181)612028 Op D.V. donderdag 15 februari a.s. hoopt de CPB afd. 'Goeree' haar jaarver gadering te houden. Plaats van samenkomst verenigingsge bouw 'Oostdam', Goedereede. Aanvang 19.00 uur. Medewerking verlenen afdeling Krimpe- nerwaard van onze C.P.B. Ook houden we een verloting. Na het officiële gedeel te, met o.a. bestuursverkiezing, gaan we gezellig poteren. We hopen u allemaal te mogen begroe ten. Tot ziens in 'Oostdam' om 19.00 uur. ~6- Moeder Silvius zwijgt ineens. Ze weet genoeg. Gerrit ziet hoe ze zich omdraait en weg wil gaan. „Zag ie iets over Har- men, Gerrit?" vraagt ze dan. „Ik zag dat er een begrafenisstoet bie de molen stond". Dan staat hij op en verlaat de keuken. „Wat heeft ie nou weer?" vraagt Janneke geprikkeld. „Moet ie dat nog vragen, wicht?" Janneke haalt de schouders op. Ze kan bijzonder goed met haar broer opschieten, maar deze ver toningen kan ze slecht verdragen. Een paar jaar ge leden heeft ze het betiteld als 'anstellerie'. Nog altijd wordt ze kribbig als Gerrit zich ineens terug trekt of zich in zichzelf opsluit. „Wicht, denkt er toch neet zo over", zegt haar moeder bezorgd. „Ach, laat maar, moe, daar worden wie het toch neet over eens". Ze tuurt naar buiten. Haar ogen zwerven uit over de smalle weg en in de vallende duisternis ontwaart ze een langzaam naderende figuur. „Moe, moe, koms kieken". Vrouw Silvius staat al naast haar en tuurt met haar dochter mee in de schemer. „Het is Mink". Ja, het is Minke, die naderbijkomt. „Er is wat neet in orde; ik ga effen kieken", zegt de vrouw, en ze rept zich weg naar het huisje van haar buurvrouw. Janneke blijft staan kijken. Minke loopt zo vreemd, zo moeilijk, zo traag. Dat is niets voor het meidje. Minke heeft een pittige, snelle stap, die haar lichtvoetig over het zandpad draagt. Janneke rept zich naar buiten. „Minke", roept ze bijna verlegen, maar het meidje gaat langs haar heen alsof ze Janneke niet eens ziet. Gerrit staat in de deuropening. „Is dat Minke?" vraagt hij. „Wat heeft ze?" „Ik weet het neet", antwoordt het meisje. „Moe is erheen". Ze wachten tot moeder Silvius terugkomt. Dat duurt lang. Het is bijna elf uur als de vermoeide stappen van de vrouw langs het huis klinken. Daar komt ze, de vrouw, die wel zeventig lijkt. maar hooguit vijftig is. Langzaam komt ze binnen en gaat bij de tafel zitten. Janneke, dat jonge wicht, buigt zich nieuwsgierig voorover. „Moe, wat was 't er?" De oude vrouw schudt diep ontdaan het hoofd. „Kinder, dat dat noe hier in het durp gebeuren moest". „Maar wat is 't er gebeurd?" „Harmen den sosjalist heeft Minke ver. Janneke springt overeind. „Die smeerlap, die sme rige Hollander. De heb altied wel gedacht dat die vuilak neet deugde. Hie altied met sien praatties over alles en iedereen. Hie dacht zekes ook dat Minke van hem was, maar Minke is van Geert. Het wordt ineens stil. Daar zitten die drie elkaar aan te kijken. Geert, Geert, die daar in de dienst zit, die driftkop, die zo woest kan wezen as hie 'n paar borrels opheeft.As hie dit beurt, dan maakt hie Harmen an kante, da's vast. Gerrit voelt ineens een last op zijn schouders. Heeft hie nog geen half uur geleden dat vreumde visioen gehad? Harmen dood? „Wie moeten de veldwachter waarschuwen", zegt hij ineens met een beslistheid, die ze niet van hem kennen. „De veldwachter, Freek?" lacht Janneke boos. „Ie bent neet goed wies. Laat de jongkerels dat maar opknappen. Die kunt dat veul better". „Hold oen mond, wicht", zegt moeder Silvius kort af. „Freek roepen heeft gien zin. Freek weet niet eens wat hie doen moet. De rieksen, da's better". „De rieksen?" roepen de kinderen vol afschuw uit. „Moe, hoe kun ie dat noe zeggen?" Ze kijkt wat verslagen voor zich. „Misschien kun ie better effen met Heringa praten. Die weet mis schien better wat er gebeuren moet". „Ja, dat liekt mie neet zo gek", zegt Gerrit. Hij staat op. „Ik ga effen naar Hendrik van Botter- diene, die geet wel effen met naar Heringa". Hij grijpt zijn pet, zoekt zijn klompen bij elkaar en recht zijn pijnlijke rug. Zijn voeten branden, zijn schouders protesteren tegen het opzwaaien van zijn armen als hij zijn grote werkhuis aantrekt. Hij gaat echter zonder aarzeling. Zijn voeten zoe ken vast en zeker hun weg in het donker naar het huisje van Botterdiene, Veldman, zoals hij heet volgens het register van de dominee. Alles is donker, natuurlijk, we gaan hier vroeg naar bed. ledere morgen als de haan kraait, moeten wij eruit. Maar dat is geen beletsel voor Gerrit. Hij rammelt aan de deur en roept Hendrik uit zijn bed. De oude Veldman steekt zijn hoofd uit het kleine raampje en schreeuwt.„Wie is daar?" „Dcke, Sillevius", roept Gerrit weinig onder de in druk. „Is oen Hendrik er nog?" „Ja, wat dacht ie dan? Dat hie uut dansen was? .is mie dat wat? Midden in de nacht maakt ze oe wakker, Hendrik... Hendrik... Komt eruut, ja of nee?" Het duurt even. Hendrik is een jonge kerel, die, als hij een keer slaapt, met een kanon nog niet wakker is te krijgen. Maar het is zijn vader wel toever trouwd om hem te doen ontwaken. Hendrik staat dan ook weldra naast zijn bed. „Ja, kerel, doe toch kalm an, ik kom dran", schreeuwt hij woedend. Dan is hij al buiten. „Hé, Gerrit, wat maak ie? Ben ie ant nachtbraken geslagen?" „Kom met, wie moeten naar Heringa". „Ie bent toch wel goed wies, zo midden in de nacht?" Gerrit vertelt het hem en Hendrik blijft stomver baasd staan. „Dat lieg ie toch zekes? Maar zo iets is hier nog neet eerder veurgekommen", zegt hij ontsteld. „Wat wol ie? De jongens ophalen zekes, nou, ik ben oe man. En Klaas van Hendrikus, die is ook van de partij en Keessie en Bram en. „Nee kerel, wie gaan naar Heringa. Dat zee ik toch al. Wie moeten zien dat wie Harmen vortwarkt veur Geert terug is uut de dienst". „Geert slaat die Hollander dood", zegt Hendrik, „hardstikke dood". Gerrit zwijgt erop. Hun klompen klepperen over de Brink, ze verdwijnen langs het huisje van de oude Willink en gaan door haar moestuin de heide op. „Hé jongens, hier is 't neet pluus", rilt Hendrik. „Zeur neet, deurlopen, des te eerder bent wie er". Ze stappen snel en zeker door. De nacht is geval len. In de verte rijzen de bossen op als een lage streep aan de einder. Het donker is gelukkig niet zo inktzwart. Een bleek maantje schijnt boven hun pet en een enkele ster twinkelt wat witjes alsof hij zeggen wil: Pas op veur de spoken, kerels. Ze gaan langs het hutje van Hendrikus Kromnagel. Daar is alles al donker. „Zullen wie 'n keer um het huus lopen en op de ramen bonken?" stelt Hendrik voor. Hij is een kerel van vijfentwintig, bij zijn volle verstand, maar als hij iemand de stupen op het lijf kan jagen, zal hij het niet laten. Een paar jaar gele den, toen zijn ze bij Hendrikus bezig geweest, nou nou. Op een avond, het stormde heel erg en de regen sloeg over het dorp, toen zijn die jongkerels, Hendrik van Botterdiene, Frits van Kleinsmans en Bram van boer Heringa in alle weer en wind de heide opgetrokken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5