Raad Middelharnis hoopt dat verpaupering van woonwijk in Sommelsdijk kan worden gestopt Werken aan je toekomst in de bouw, samen met de SSPB Goeree-Overflakkee Tante Agaath en startende ondernemers Sfeervolle lampionnenoptocht Oude Tonge Speciale Datheen samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk Caribien Night in 'De Staver' Activiteiten Fotoclub De Rarekieit Boerenhulp gevraagd voor Polen Timmeren - Metselen VIDEO-MIDDAG 'n Kwestie van sociale mentaliteit Ouderen- en alleenstaandenmiddag Cursus Geestelijke Vorming Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 Verpaupering, het lijkt een grote stads-probleem, maar donderdag avond ter raadsvergadering nam VDB-raadslid Van den Berg de kwalificatie 'lichte verpaupering' in de mond voor het gebied tussen de Zwaluwstraat en de Patrijs straat in Sommelsdijk; Sommels dijk nota bene...! „Er is in die wijk nogal wat aan de hand", nam wethouder Slootweg aan uit de klachten die het afgelopen jaar ont vangen zijn 'over de jeugd die de bewo ners veel overlast bezorgt', zo had het college het samengevat. Uit de bewoners is een vertegenwoordi- gersgroep geformeerd die, na overleg met de gemeente, tot de volgende aanbe veling kwam: doorgaande achterpaden afsluiten met beplantingsbakken en ijzeren hekken; meer onderhoud uitvoeren aan beplan ting en speelveld; het rooien van een drietal hoge bomen; zandbak in speelveld driemaal per jaar verversen in plaats van éénmaal; een hekwerk plaatsen voor de kopge- vel van een woning zodat het voetbal len en tennissen daartegen voorkomen zal worden. Voor het nemen van deze maatregelen werd de raad een uitvoeringskrediet van 10.000 gevraagd. Een van de aanbevelingen aan de gemeente c.q. het college gedaan, is ver betering van de sociale mentaliteit, maar begin dadr 'es aan! De heer Hooyman (PvdA) zou in elk geval wensen dat het zou lukken..., van hem zou het hier en daar en overal mogen, a 10.000 gulden. Het lijkt hem goed de Zwaluwbuurt een duwtje in de rug te kunnen geven, waarna de proble matiek in de hele buurt moet worden opgelost. Ook de heer Hutink (CDA) gelooft in het effekt van de te nemen maatregelen als maar niet, hoopt hij, het probleem zich alleen maar zal verplaatsen, de wijk leent zich daar uitstekend voor. Het probleem leert in elk geval dat de inrichting van een wijk voortaan, in een nieuw bestem mingsplan, anders moet. Jeugd de schuld Tegengas tegen de teneur van de toelich ting op het voorstel werd geleverd door de heer Van den Berg. Hem 'stuit het tegen de borst' dat de jeugd de schuld krijgt, de gehoorde suggestie de jeugd te 'verwijderen' heeft hem dan ook onaan genaam getroffen. De jeugd heeft gewoon het recht in de wijk te verblijven en 't was hem de vraag wie er eigenlijk last van wie heeft. Spreker drong dan ook aan op een structurele planvorming. „Het college heeft de aanzet gegeven een totale aanpak op de rails te zetten", waar deerde de heer Van de Ketterij (SGP/ RPF). Nu nog wist de heer Van de Kette rij de gevraagde maatregel een ad hoe- oplossing te zijn en met een hekwerk tegen de kopgevel van een woning leek hij niet echt gelukkig omdat daar best meerdere aanvragen uit voort zouden kunnen komen. De heer L. Vroegindeweij (VVD) dacht ook in die richting, eigenlijk zou er voor de hele wijk een herinrichtingsplan moe ten komen, overdacht hij, de heel wijk zou een goeie onderhoudsbeurt moeten hebben. Overigens gelooft de heer Vroegindeweij er niet in dat aldus een mentaliteitsverbetering kan worden bewerkt. Trouwens, het betreft niet alleen de jeugd, vond de heer Vroeginde weij en ook hij zou een goed plan voor de hele wijk wensen. De raad is blij dat er wét gedaan wordt. Ook de heer Van der Kamp gaf daarvan blijk. Wat te gebeuren staat, zal als een test-case voor het hele gebied kunnen dienen. Sociale mentaliteit Wethouder Slootweg erkende de 'vols trekte onmogelijkheid' om met geld - nog niet met een miljoen - de sociale mentaliteit te verbeteren. De gemeente kan slechts de voorwaarden scheppen om een zo goed mogelijke situatie te bereiken. Het zal primair gaan om de inzet van de burgers. Het had de heer Van den Berg nog wei nig aangesproken. Verbazend en type rend vond hij het dat de wethouder Openbare Werken het voorstel verdedig de, een voorstel waaruit, zo vond de heer Van den Berg, een kouwe, koele sfeer sprak. Hem leek het dat het meer een sociaal probleem is waarop de wethou der Sociale Zaken meer betrokken zou moeten zijn. „Ik lees alleen maar de toe passing van verboden" en het leek hem van weinig tolerantie met de jeugd te getuigen. En de ouderen dan, met hun overal parkeren en met hun honde- pcx;p...? „Hebt u trouwens met de jeugd gesproken?" Dat laatste bleek het geval, althans met een aantal van hen, liet wethouder Sloot weg weten en dat hij als wethouder Openbare Werken de beantwoording op zich nam, leek hem niet vreemd. Zo is het in het college afgesproken en een wethouder Openbare Werken kan met Ondernemend Nederland levert se dert jaar en dag slag met de over heid voor het verkrijgen van rege lingen of laten vervallen van rege lingen omdat anders het bedrijfsle ven niet goed kan functioneren. Dat de pleidooien niet helemaal te gen dovemans-oren zijn gericht komt tot uitdrukking in diverse re gelingen welke in 1996 van toepas sing worden. Eén daarvan is de zo genaamde 'Tante Agaath' regeling. Wat houdt deze in? Een fiscale faciliteit voor een particuliere belegger, indien deze risicodragend ver mogen ter beschikking stelt aan een star tende, of een nog niet zo lang geleden gestarte ondernemer. Als deze aan een startende ondernemer risicodragend leent, dan wordt haar/hem een drietal fiscale faciliteiten verleend. Dit is: - een extra rentevrijstelling van 10.000,- (ongehuwden ƒ5.000,-) boven de bestaande rentevrijstellin gen. - een vrijstelling voor de vermogensbe lasting over het uitgeleende bedrag. - een aftrekpost van maximaal ƒ50.000,- als het fout mocht gaan en het uitgeleende geld moet worden kwijtgescholden. De spelregels Er zijn een aantal spelregels waaraan moet worden voldaan. Om hier een aan tal van te noemen. De uitlener/belegger is een particulier belegger. De lener is een startende ondernemer. Het mag ook een overname zijn. Voor het ondernemerschap moet hij/zij tenminste 1225 uur per jaar als onderne mer werken. Alleen een nieuwe lening komt in aanmerking. Omzetting van een bestaande lening mag niet. Het geld moet gebruikt worden voor be drijfsmiddelen welke verplicht bedrijfs vermogen zijn. Een woonhuis of een auto welke zakelijk en privé gebruikt wordt vallen daar bij voorbeeld niet onder. De uitlener/beleg ger mag het geld niet zelf geleend heb ben. Het minimum bedrag is 5.000,-. Er moet een aflossingsregeling zijn. Als maximum te betalen rentepercentage geldt de wettelijke rente, thans 7%. Verder moet de lening achtergesteld zijn bij de overige concurrente crediteuren en de overeenkomst tijdig bij de belasting dienst worden geregistreerd. Voor wie is dit nu interessant? Voor de belegger welke één of meer star tende ondernemers weet te vinden waar van zij/hij het risico dat het niet goed gaat laag inschat. Stel: u leent een startende ondernemer 100.000,-tegen 5%. Rente per jaar5.000,- Fiscaal voordeel - inkomstenbelasting bij een tarief van 50%2.500,- - vermogensbelasting 8% van 100.000,-800,- Totaal voordeel3.300,- U houdt dus 5.000,- over in plaats van 1.700,-. Bij de opzet hiervan is voornamelijk ge dacht aan leningen binnen de familie sfeer. Dit hoeft echter niet. Wanneer u iemand kent die u wilt helpxïn en u heeft er ver trouwen in dan kunt u de regeling toe passen en geeft de fiscus u daar een be loning voor. Echtgenoten, samenwoners en vennoten in een maatschap of firma zijn van de regeling uitgesloten. De startende ondernemer Daar is het voor bedoeld. Welk belang heeft deze er bij? Wel, als hij (of zij) een goed plan heeft voor de opzet van een eigen bedrijf of hij is net gestart maar heeft meer geld nodig, dan kan hij bin nen of buiten familieverband iemand zcxïken die hem daarbij wil helpen. Hij of zij kan er wellicht het gedeelte mee overbruggen dat er tekort is voor een bancaire financiering. Ook kan de starter met de geldlener (natuurlijk per soon) een lagere rente dan de gangbare marktrente afspreken, waardoor het fis cale voordeel tussen de belegger en de startende ondernemer wordt gedeeld. Hierdoor wordt het voor de starter g(x;d- koper om te beginnen. Voor beleggers welke geen familieleden of andere relaties hebben waardoor zij van de regeling gebruik kunnen maken, hebben de mogelijkheid via participatie maatschappijen (PPM's), zij het met be perkingen en andere spelregels. In dit ar tikel is deze mogelijkheid niet verder uit gewerkt. Laat u, ter voorkoming van on gewenste effecten, goed voorlichten al vorens gebruik te maken van deze rege ling. T. Gille Gille Accountants Middelharnis, januari 1996 'warme gevoelens' ook over andere zaken praten, liet hij weten. De raad ging met het voorstel akkoord, het krediet werd beschikbaar gesteld. „Een handreiking om de wijk leefbaarder te maken", hoopt de voorzitter, burge meester Sleurink. Geen sprekers De vergadering verliep volgens het nieu we reglement van orde. Dat hield ook in dat, voor het eerst, voor niet-raadsleden aan het begin van de vergadering spreek recht bestond, maar niemand was er die er gebruik van wenste te maken. De publieke tribune bleef leeg, op de heer M. Zweerus uit Nieuwe Tonge na; hij is een trouwe verschijning. Ook nu was hij, door de kou, op de fiets gekomen, een tochtje van 21 minuten, wist hij precies. Dagvoorziening Aan de Stichting Gezinsverzorging werd - voor 1996 - een subsidie van 30.000 verstrekt ter voorziening in de kosten van vervoer van deelnemers aan het pro ject Dagverzorging - Dagopvang. De gemeenten Dirksland en Goedereede zijn niet bereid gebleken bij te dragen in de kosten van het dagverzorgingsproject noch in de vervoerskosten. Uit deze gemeenten zullen dan ook in principe geen deelnemers meer in het project worden opgenomen. Het voorstel betrof dan ook alleen vervoer binnen de gemeente Middelharnis. De raad ging akkoord na uit de mond van wethouder Tiggelman te hebben gehoord dat het project in een bijzonder grote behoefte voorziet. Recreatieschap Haringvliet Ingestemd werd met de begroting 1996 van het Natuur- en Recreatieschap 'Ha ringvliet'. Dat betekende ook dat met de bijdrage per inwoner a 2,45 werd inge stemd; ten opzichte van vorig jaar is een trendmatige verhoging toegepast. De raad verbond zich niet aan de volgende jaren, in 1997 2,54 en in 1998 2,63 per inwoner per jaar. 'Binnenhof' De raad werd gevraagd zijn gevoelens kenbaar te maken over de meerjarenbe- groting tot en met 200Q en de wijziging van de begroting 1996 van het werkvoor zieningsschap 'Binnenhof'. Het nadelig saldo wordt berekend op 2.796.000 voor 1996. De sfeer is wel 'es grimmiger geweest rondom de 'Binnenhof-verliezen. Bij monde van de heer Hameeteman ver klaarde de SGP/RPF-fraktie zich akkoord. „Er is een ontwikkeling in gang gezet waaraan we medewerking willen verlenen", zo verklaarde de heer Hamee teman de instemming van z'n fraktie, op hope dat misschien in de toekomst een sluitende meerjarenbegroting zal worden gepresenteerd. Ook de VVD-fraktie vindt dat middels het reorganisatieplan alles wordt gedaan om uit de zorgelijke situatie te komen, „en dat verdient onze steun", argumen teerde mevrouw Zoomcrs. Ook wel van goeden wille, maar wat minder spontaan toonde zich de heer Van den Berg (VDB). Hij liet niet na te zeggen dat hem de meerjarenbegroting op drijfzand gebouwd lijkt. Weliswaar wordt er gesaneerd maar dat wordt gefi nancierd uit een bijdrage van de overheid Ingezonden: Zondagmorgen, veilig in mijn pak. loop ik door de straten naar de kerk, op mijn gemak. In 't verborgen, kijk ik door de ramen. zie kind'ren zitten voor het oog dat ik niet heb. zonder zich te schamen. Diep in mijn kleed voel ik mij veilig. Zwart, zoals 't behoort te zijn. maakt het mij bijna heilig. De predikant, ik hoor hem graag. preekt zijn jongste preek vandaag vol vuur. zoals ik het behaag. Het derde punt. dat is voor mij het hoogt'en dieptepunt. het maakt mij beide droef en blij. Het Woord, gesproken door de dominee. raakt als een steen mijn hart. terug draag ik het mee. Dit zwarte pak het staat mij wel. 't Kleurt bij mijn hart. Oh Qod. behoed mij voor de hel. Ietwat gebogen, loop ik langs de ramen. zie niemand aan. maar blik terug, en moet mij schamen. Mijn buurman, in zijn joggingpak. hij spreekt mij aan, bemoedigt mij. getuigt op zijn gemak. Van Qod. en hoe hij werd geraakt. 't Is voor 't eerst, en ik besef; nu zijn wij beiden naakt. Jongeling, 1996 over het ontvangen waarvan nog geen zekerheid bestaat. Ook wordt op een stij ging van de productiviteit (de toegevoeg de waarde) gerekend, maar ook dat vindt de heer Van den Berg niet onderbouwd. Ook de huisvestingslasten blijven onver kort op de exploitatie drukken, allemaal redenen voor de heer Van den Berg geen verantwoordelijkheid voor deze meerja renbegroting en begroting 1996 te dur ven nemen. Een nadelig saldo van 2.796.000 in 1996, de heer Hooyman zou er de han den voor dichtknijpen, maar hij leek niet zo overtuigd dat het voor dat bedrag zal kunnen. Weliswaar verklaarde hij zijn optimisme 'enigszins vergroot' maar de meerjarenbegroting acht hij daarentegen 'ruim interpretabel'. Ook uit de fraktie Hoogzand sprak niet al te veel geloof in de begrotingen: „We zullen moeten afwachten wat het rijk met ons subsidieverzoek zal doen", berustte de heer Van der Kamp. „De gevraagde steunverlening van 18 miljoen loopt als een rode draad door de meerjarenbegroting", erkende wethouder Tiggelman. Hij moet er niet aan denken dat de gevraagde steun niet zou worden verleend, maar in dat onverhoopte geval zal er, dacht hij, misschien in de sfeer van de huisvestingskosten moeten wor den gezocht. Een andere maatregel, een weliswaar pijnlijke vond de wethouder, is het ontslag van een aantal ambtenaren, elf in totaal. Nog eens maakte de heer Van den Berg z'n bedenkingen bekend. „Die begroting staat me niet aan", en hij waarschuwde wethouder Tiggelman en ieder die die begroting accepteert, zich daardoor mede verantwoordelijk te maken. Wethouder Tiggelman liet zich door het vooruitzicht 'de begroting nog 'es tegen te kunnen komen", niet ontmoedigen. „Als ik er niet in geloofde was ik geen 'Binnenhof-bestuurder meer", zo verze kerde hij, z'n vertrouwen uitsprekend in directie, bestuur en medewerkers. Begraafplaats Stad Omdat de begraafplaats te Stad aan 't Haringvliet uitbreiding behoeft, in het jaar 2000 dient die zelfs gereed te zijn, werden een aantal percelen, grenzend aan de begraafplaats, aangekocht, ten bedrage van ruim 2,5 miljoen. De raad verklaarde zich erg tevreden over deze kennelijk storeloze uitbrei- dingsmogelijkheid. Ontslag Het laatste agendapunt was het (niet door betrokkene gevraagde) ontslag van een ambtenaar ter secretarie. Het werd in besloten zitting besproken, alleen de beslissing werd in het openbaar geno men; zelfs zonder dat de identiteit van de man of de aanleiding tot het ontslag bekend werd gemaakt. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Beatrix organiseerde de Oranjevereniging een lampion nenoptocht. Een idee dat dankzij het goede weer en medewerking van diverse mensen een succes werd. Want organiseren is punt één, medewerking punt twee en deelnemers punt drie. De aanloop was moeizaam. Muziekver eniging 'Vooruit' wenste niet voor gek te lopen, maar gelukkig was muziekkorps UDI uit Ooitgensplaat wel bereid mede werking te verienen. Ook de middenstan der 't Vosje was direct bereid om voor de warme chocolademelk te zorgen. Dat alle inspanningen niet voor niets ware, bleek uit het feit dat ca 110 kinde ren zich aanmeldden voor deelname. Uiteindelijk trok een sfeervolle tocht met al de flakkerende lichtjes van bijna 200 mensen door het dorp. Met veel mensen langs de straat of in hun deuropening als supporters. De organisatie was prima, alles verliep probleemloos, uitgewaaide lampionnen werden direct door nieuwe vervangen. De fakkeldrager leidde de stoet in een klein uurtje door het dorp naar het eind punt "t Bolbaeken', waar alle deelne mers onthaald werden op warme choco lademelk en een plak koek. Uit de vele positieve reakties bleek dat dit idee voor herhaling vatbaar is, dus inwoners van Oude Tonge, laat de organisatie volgend jaar niet in de kou staan en toon dezelfde spontane deelname als dit jaar. OOLTGENSPLAAT - D.V. donderdag 8 februari 1996 zal in 'Elthato' de maan delijkse ouderen- en alleenstaandenmid dag gehouden worden. Aanvang 14.30 uur. De oud-predikant van Ooitgensplaat, ds. P. Vermaat te Maassluis is bereid gevon den een serie dia's te vertonen met een toelichting over De zeven gemeenten van Klein Azië. Het belooft een interes sante middag te worden, waarvoor u gaarne wordt uitgenodigd. Voor vervoer de familie Mans, tel. 631336 of 631413. Landelijk organiseert de bouw een open dag op vrijdag 9 februari aan staande. In de regio Goeree-Overflakkee sluit het samenwerkmgsver- band SSPB zich aan bij deze aktie. Van 15.30 uur tot 21.00 uur is de opleidingswerkplaats aan de Schoolstraat 11a te Middelharnis opengesteld. Iedereen die meer wil zien en weten over de opleiding via het leerlingwezen of op zoek is naar een toekomst in de bouw, is van harte welkom. Aan de instroom van het samenwerkingsverband moet men voldoen door in het bezit te zijn van vbo-b timmeren-metselen, mavo-diploma of hoger. Je begint je opleiding met de 'Primaire opleiding' die twee jaar duurt, waann men een aantal tentamens moet afleggen. Heeft men die tentamens goed afgelegd, dan krijgt men het diploma. Wil men nog verder leren, dan kan men de voortgezette opleiding volgen die ook weer twee jaar duurt. Er zijn dus mogelijkheden genoeg. Als men begint met de opleiding en men heeft nog geen werkgever, dan komt men naar de opleidingswerkplaats van de SSPB waar je een beetje wegwijs in het vak wordt gemaakt. Tevens kijkt men ook of je wel gemotiveerd bent en voldoende hand vaardigheid bezit. Is de proefperiode van drie maanden goed dooriopen, dan kan men worden ge-plaatst bij een werkgever. Alle 35 B-cursussen kunnen via het samenwerkingsverband plaatsvinden. S.S.P.B. Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw THOLEN - Op D.V. zaterdag 10 febni- ari organiseert de stichting 'Musica Sa cra' een speciale Datheen samenzang avond in de Nederlandse Hervormde Kerk te Tholen. Tijdens deze bijeenkomst zal de geld overdracht plaatsvinden van de verkoop- aktie CD/MC 'Zulks zingt dat volk' aan de stichting 'Vrienden van het Gerefor meerd Psychiatrisch Ziekenhuis' te Bosch en Duin (bij Utrecht). Dhr. Kuij- pers, directeur van het GPZ, zal de sym bolische cheque in ontvangst nemen. Het programma zal verder bestaan uit het gemeenschappelijk zingen van bekende Psalmen van Datheen en enkele orgel- soli. Het orgel wordt bespeeld door de bekende organist Pieter Heykoop. De toegang is vrij. Wel zal er worden ge- kollekteerd t.b.v. het GPZ en ter bestrij ding van de onkosten van deze avond. Degenen die de opname in februari 1995 hebben meegemaakt zullen ook zeker deze avond niet willen missen. Daar om... jong en oud hartelijk welkom. Aanvang 19.45 uur. OUDE TONGE - De Plaatselijke Com missie Welzijnswerk voor Ouderen te Oude Tonge, organiseert op woensdag 21 februari 1996 a.s. een video-mid dag. Er wordt die middag een video gedraaid van MY FAIR LADY. De middag kan bezocht worden door personen vanaf 55 jaar en ouder en is be stemd voor personen vanuit Oostflakkee. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. De koffie en thee staat klaar en de kosten zijn 1,00 per persoon. De middag vindt plaats in het Info-centrum. Opgave is niet nodig, alleen zij voor wie de afstand te ver is en opgehaald willen worden, geeft dit even door tijdens de kantooruren op telefoonnr.: 641344. Komt u gerust kijken, het is een mooie video en u zit lekker warm. Tot ziens op 21 februari a.s. Op zaterdag 24 februari wordt er weer een Caribien Night georganiseerd in het zwembad van 'De Staver'. Het persluchtduiken en het snorkelen zullen deze avond centraal staan. Je kan deelnemen aan het persluchtduiken vanaf 15 jaar. Wel is het verplicht wanneer je in de leeftijd van 15-18 jaar bent, om toestemming te vragen aan je ouders. Een briefje hiervoor kun je afhalen bij 'De Staver'. Het persluchtduiken zal worden begeleid door deskundig kader van duikteam Oké. Naast het persluchtduiken kan er vanaf 8 jaar ook gesnorkeld worden. Wanneer je nog nooit gesnorkeld hebt, dan is er begeleiding aanwezig om je te helpen. Verder kan iedereen gewoon vrij snorke len en gebruik maken van de verschillen de attributen in het water. De avond begint om 19.00 uur met een demonstratie persluchtduiken en snorke len van duikteam Oké. Om ongeveer 21.00 uur zal de avond afgelopen zijn. Iedereen die graag wil kennismaken met de onderwaterwereld en in het bezit is van een A-diploma, kan zich opgeven voor 20 februari bij 'De Staver'. Meldt er tevens bij of je wilt persluchtduiken en of je al vaker gesnorkeld hebt. Ben je zelf in het bezit van een snorkeluitrus ting, neem die dan mee. De kosten van deze aktiviteit zijn: 8-16 jaar: 5,- en 16 jaar en ouder 6,-. Interesse? Bel voor informatie en opgave naar 'De Staver': (0187) 483306. Januari is de maand waarin de prijzen worden toegekend voor de beste foto en dia van 1995. Jaap Reedijk uit Middel harnis had hiervoor de jurering verricht en koos een zwart-wit foto van Bob Pa ter, een kleurenfoto van Theo Masten broek en een dia van Joep Luijckx als de winnaars. Later in de maand was er een avond met schitterende landschapsfotografie, gepre senteerd door Jan Ros en Ko Hogestee- ger, beiden zeer actieve landschapsfoto grafen. Noorwegen, Schotland en Bre- tagne waren favoriete streken. Aan de eerste ronde van de jaarlijkse wedstrijd van het rayon Rotterdam/Zee land van de fotobond deden twee leden van De Rarekiek mee. Succes was er voor Ton van der Laan die na deze ronde op kop gaat. Een tiental foto's is geselec teerd voor de jaarlijkse fotowedstrijd voor alle ruim 400 bij de fotobond aan gesloten clubs. Dit jaar is voor het eerst een gecombineerde inzending in kleu- ren-foto's en zwart-wit mogelijk. Programma februari 1996 Vrijdag 9 februari: algemene ledenver gadering. Vrijdag 23 februari: bespreking eigen foto- en diawerk. Informatie: (0187) 482983 487096. Op D.V. maandag 12 februari 1996 hoopt ds. J. Westerink uit Bunschoten een lezing te houden over 'De dienst der engelen'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. We hopen daar alle cursisten weer te mo gen ontmoeten. Stuurgroep Door strenge vorst en sneeuwval was het voor het Polen Depot uit Nieuwe Tonge niet mogelijk de Kerstzending '95 op tijd in Polen te krijgen. Maar toen de pakket ten er eenmaal waren, waren ze er niet minder welkom om en kwamen we han den te kort om de 160 kerstpakketten uit te delen aan het personeel van de psy chiatrische inrichting Nowa Wies. In maart komen de 250 bewoners aan de beurt en zal de vrachtwagen kleding, rol stoelen en fietsen naar dit tehuis bren gen. Ook gaat er kleding naar het rusthuis van Kowale Olecko. De bewoners hebben een folkloristische groep gevormd en met hun zang en muziek trekken ze ge heel Polen door. Vele eerste prijzen vie len hen ten deel. Deze groep is uitgeno digd door het Polen Depot en zal deze zomer optreden in diverse plaatsen op Flakkee. Wie helpt? Bij de psychiatrische inrichting Nowa Wies is het niet best met de boerderij. Alles verkeert in een vervallen staat. De schuur voor de werktuigen en opslag, de garage en de varkensschuur (met 100 varkens) zouden nodig opgeknapt moe ten worden. Alles is aanwezig, tot een prima tractor toe, maar het ontbreekt de bewoners aan voldoende kennis. De opbrengst van het land is bedroe vend, de aardappeloogst is voor 60% kriel. En dus vragen we: zijn er op Flak kee mensen die hier voor enkele weken willen werken en aldaar willen laten zien hoe het eigenlijk moet. Natuuriijk is kost en inwoning gratis. Ook hebben we plannen hier een kinder boerderij op te zetten. Wie heeft ideeën en tekeningen? In een straal van 100 km. is er geen kinderboerderij en aan kinde ren ontbreekt het beslist niet in Polen. U kunt uw kleding en ideeën inleveren bij het Polen Depot aan de Langeweg te Nieuwe Tonge, ingang Gebar. Over al onze reizen hebben we video films. TeL (0187) 65 2074. Pak

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2