EIÜVtlDEII-IIIEUWS Mening inwoners niet in tel -É Gemeentegids Goedereede in voorbereiding Gevonden voorwerpen HET KIJKVENSTER Twee zangavonden van het Dirkslands Mannenkoor in februari! 3e Blad VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 No. 6474 "Doe je handschoenen aan want het is nog twee graden onder nul. Mm, valt wel mee." En zo fietsen we een zonovergoten polder in. Boven de watergangen lossen de laatste nevelslierten op. Het nu nog natte wegdek schittert op het net vlies. Op de verse kluiten van een omgeploegde akker zijn tientallen meeuwen bij elkaar gekropen. Ze staan allemaal op één poot met de snavel naar het oosten. Er is er niet eentje bij die een afwijkende houding aanneemt. Er zitten ook kraaien tussen. Maar die drukteschoppers gaan niet zo netjes in het gelid staan. Ze scharrelen zomaar wat rond. Fladderen wel eens op en scheren dan over hun witte soortgenoten. Die vinden dat ken nelijk heel gewoon. En zo wacht dit gevederd gezelschap in vrede en ver draagzaamheid op het verdere van deze dag. Luchtje Nu een foto maken. Komt niks van met twee verkleumde 'kneukels'. Gauw naar huis om ons te warmen bij het brandend aardgas. Maar, wat is dat! In die korte spanne tijds heeft een virus kans gezien bezit te nemen van lichaam en geest. De schoonmaak waart weer rond. In het kader daarvan staan de kleppen van beide containers wagenwijd open om de afgedankte welvaart in ontvangst te nemen. Kamerplanten met bruine plek ken moeten in de bruine. We helpen even en lopen met twee bloemvazen naar het gemeentelijk riool. Ze stinken al, dus is deze zuivering geen overbodige han deling. Weet u wat we gaan doen? Met een druppelaar zuigen we een beetje prut uit zo'n onwelriekend glas en gaan daar mee naar ons schrijfvertrekje boven. Kunnen we ons mooi en toch op een fat soenlijke manier terugtrekken. Maar ook willen we wel eens weten wie of wat we de laatste tijd als gast op tafel en venster bank hebben gehad. Want in bloemva zen, waarboven een luchtje hangt, kun nen-organismen tot ontwikkeling zijn gekomen. Wonderen Tien jaar geleden hebben we ook met u een spat uit moeders kweekglas bestu deerd. Het Pantoffeldiertje heeft toen voor ons zijn kunsten vertoond. Al in het jaar 1700 hurkt Anthonie van Leeuwen hoek bij een slootje in de polder en duwt een bosje hooi onder water. Als dat gaat gisten schept hij een beetje van dat stin kend hooiwater in een fles en spoedt er zich mee naar huis. Tuurt door een ver grootglas van eigen fabrikaat en ziet dan... "levende wezens die niemand voor hem ooit heeft aanschouwd." Ook het Pantoffeldiertje. Ingezonden: Provincie Zuid-Holland bepaalt wat goed is voor Goeree-Overflakl<ee Recentelijk heeft er overleg plaatsgevon den tussen de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken Mevr. Van de Vonder- voort en de provinciebesturen van Zuid- Holland en Zeeland. Bedoeld overleg is voorgeschreven in de provinciewet, wanneer er sprake is van een voorstel tot provinciale herindeling, zoals o.a. nu in voorbereiding met be trekking tot Goeree-Overflakkee. Uit de verslaglegging van dit overleg blijkt direct al hoe verschillend beide provinciebesturen in bedoelde procedure zitten, maar bovendien blijkt eruit hoe de opvattingen zijn van bedoelde besturen ten aanzien van de democratische in breng van lagere overheden. Verschillende reactie Het provinciebestuur van Zuid-Holland doet verslag van het gegeven, dat 82 van de 83 statenleden tegen kortgezegd de provinciale herindeling zijn en waarom bedoeld bestuur tegen is. De argumentatie luidt, dat Goeree-Over flakkee maatschappelijk en besmurlijk op de regio Rotterdam georiënteerd is en dat op termijn, na de vorming van de provin cie Rotterdam en Haaglanden, het gebied alsnog bij de, dan gevormde stadsprovin cie Rotterdam ingedeeld zou moeten worden. Als er iets is waar duidelijkheid over be staat is het wel het gegeven, dat Goeree- Overflakkee absoluut niet bij de stads provincie Rotterdam wil behoren. Dat heeft de bevolking al op diverse plaatsen en manieren te kennen gegeven (zie o.a. de enquête in de gemeente Dirksland), maar ook de gemeentebesturen zijn daar, hoewel niet allemaal op hetzelfde mo ment, zeer duidelijk over geweest. Het provinciebestuur van Zeeland begint het overleg met de staatssecretaris door mededeling te doen van het overleg, dat gevoerd is met de betrokken gemeente besturen. Dit getuigt van meer respect voor de me ning van de gemeentelijke overheid en het niet naast zich neerleggen van de ar gumentatie die daarbij wordt verwoord. De provincie Zeeland heeft ook de argu mentatie van de gemeentebesturen gro tendeels overgenomen, zoals o.a. het overeenkomende agrarische en recreatie ve karakter van de gebieden. Fijntjes wijst het bestuur van Zeeland in het overleg nog eens op de oneigenlijke argumentatie, die de discussie vooral het laatste jaar heeft beheerst. En dat betreft het ziekenhuis in Dirks land. Daar gaat de provincie niet over en er is geen enkel verband tussen beide on derwerpen. Ook dient de discussie niet vervuild te worden met het niet aan de orde zijnde onderwerp van gemeentelijke herinde ling. Die is totaal niet aan de orde vol gens Zeeland. Staatssecretaris houdt rug recht De staatssecretaris heeft nogmaals aange geven, dat wanneer de beide provincies het niet eens kunnen worden over de overgang van de rechten en verplichtin gen inzake Goeree-Overflakkee, het mi nisterie van Binnenlandse Zaken coördi nerend op zal treden. Trainering van de voortgang, zoals eer der door de provincie Zuid-Holland heeft plaatsgevonden, zal niet meer worden getolereerd, zo kun je min of meer tussen de regels door lezen. Een dergelijk optreden dwingt respect en bewondering af en gehoopt mag worden, dat deze staatssecretaris in de toekomst haar rug inderdaad recht zal houden. Kwalijk Wat kwalijk en soms ook ergerlijk is in de discussie, die de afgelopen drie jaren omtrent dit onderwerp heeft gespeeld is de niet getrouwe verslaglegging van de verslaggever van deze krant. Daarin kwam veelal keer op keer alleen dat ter sprake, wat hem welgevallig was, terwijl van enige objectieve weergave van het verhandelde geen sprake was. Uiteraard gun ik ieder zijn mening, maar een verslaggever mag deze niet laten doorschemeren of etaleren in de weerga ve van raadsvergaderingen of andere overlegvormen. Daar heeft hij voldoende ruimte voor in een redactioneel commentaar, dan wel op andere wijze, maar dat dient voldoende en afdoende gescheiden te zijn van ver slagen. Mocht zich dit in de toekomst wederom voordoen, dan zal mijnerzijds niet ge schroomd worden de vinger op de zere plek te leggen, waarbij ik er vanuit ga, dat ingezonden brieven die beknopt ter zake doende en netjes qua vorm en in houd zijn, worden geplaatst. Ouddorp A. van der Wende Laten we nu samen eens gaan kijken of er tussen de wortelende fresia's wonde ren zijn gebeurd. Het kleinst mogelijk druppeltje duwen we voorzichtig uit de druppelaar op een objectglaasje. Dat schuiven we tussen twee klemmen onder de lens van de microscoop. Die is afge steld op een vergroting van honderd. Vervolgens gaan de gordijnen dicht om de spiegel van het kijkvenster te laten belichten door een peertje van vijfen twintig watt in een bureaulampje. En dan turen we andermaal in een lichtgrijze wereld welke beelden oproept van een maanlandschap. Hier en daar bonkige brokken die je rotsblokken zou kunnen noemen. Slingerende insnijdingen doen denken aan kraters. Met het spiegeltje kunnen we een soort zonsondergang nabootsen. Lichtflitsen kondigen dan weer de dag aan. Zweepjes In de bol die zich nu achter de ruit ont plooit dobbert heel wat rond. Honderden zwarte stippen bibberen als het kijktoe- stel maar even wordt beroerd. Die stip pen zijn bacteriën. Nu komt er van links een verwarde "takkenbos" binnendrijven. Die is gevormd door snoeren van bacte riën. Vlak daarachter een viertal "glazen" bolletjes. Transparante wezentjes zo groot als een erwt. In werkelijkheid slechts een milimeter. Ze wentelen razendsnel van links naar rechts en andersom. Alsof ze krijgertje, tikkertje spelen. Af en toe hebben ze dan ook een aanvaring. Kijk, weer een botsing. Ze stuiteren direct terug. Een spelletje mis schien dat de mens nog niet heeft bedre ven? Bladerend in Het Levenswonder van Mens en Wetenschap komen we die "erwten" tegen. Ze heten Kogeldiertjes en behoren tot het geslacht Volvox. Dat is nu de eerste en kleinste cellenstaat in de natuur. In dat gelatineachtige dingetje De voorbereidingen voor de officiële gemeentegids Goedereede worden bin nenkort gestart. De nieuwe uitgave wordt weer verzorgd door uitgeverij Holland Advertising bv. uit Den Hel der. De gids zal week 14 verschijnen. De werving van advertenties voor de ko mende uitgave start binnen enkele we ken. Dhr. G. Ruiter, vertegenwoordiger van Holland Advertising, zal contact op nemen met zaken/bedrijven uit de ge meente. Adverteerders kunnen ook rechtstreeks contact opnemen met de uitgever via tel. (0223)655666. De organisaties, instellingen, verenigin gen en dergelijke uit het redactionele ge deelte kunnen hun wijzigingen ook door geven met behulp van de mutatiebon uit de laatstverschenen gids. Bij de politie zijn in januari als gevonden voorwerp bij de politie afgegeven, een armband, handschoenen, een sjaal, enke le bankbiljetten en diverse sleutels. Informatie aan het bureau te Middelhar- nis. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 29 januari 1996 A-1: H. Koppelman - C. van WelieO - 2 G. Smits - K. de Munckuitg. J. Stolk - M. van 't Geloof2 - O C. van Prooyen - D. Keuvelaar2 - O B-1: A. van Rossum - K. de Jong1 -1 J. Knops - H. Keuvelaar2 - O H. de Munck - A. LosO - 2 P. V. d. Groef-M. PoortvlietO - 2 Afdeling 2: J. Vijfhuizen - W. StolkO - 2 C. V. d. Kroon - A. VijfhuizenO - 2 M. Vijfhuizen - Joh. WolfertO - 2 W. Nieuwland - J. v. d. Groefuitg. Schaken: W. Knops - H. KoppelmanV^ - Vi van dus nog geen milimeter in doorsne de, hebben zich minstens tienduizend eencellige diertjes verenigd. Allemaal uitgerust met twee zweephaartjes, zeg maar roeispaantjes. En om die te kunnen gebruiken zijn de cellen in de bol zó gerangschikt dat een ieder zijn zweepjes naar buiten kan steken om te helpen ped delen. "De zweepjes steken uit gelatinemassa en klapperen lustig in het water om de miniatuurstaat in beweging te zetten". Dochters Hoe regelen ze dat nu onder elkaar? Als je met zo'n heerleger een kolonie sticht, moet er toch ergens een centrum zijn die de koers uitzet. Een soort onzichtbare regering. Ieder op eigen houtje, dat kan niet. Onderzoekers hebben zich daarover ook het studiehoofd gebroken. In het plasma nu, tussen de cellen, zijn draadjes waargenomen die de cellen met elkaar verbinden. Een telefooncentrale welke de onderlinge contacten regelt. Dat moet ook wel want altijd vaart en wentelt het Kogeldiertje met dezelfde pool (voor kant) vooruit. Microscopen, veel duurder dan deze, hebben hierin een zacht rood puntje ontdekt dat verheven is tot een oogje. Ook is er in de cellenstaat een arbeidsverdeling. Bepaalde cellen zijn verantwoordelijlc voor de voedselvoor ziening en het transport. Andere houden zich bezig met de voortplanting. Die gaan zich splitsen en dan ontstaan er dochterbolletjes. Verzorgsters gaan deze dochters extra verwennen met voedsel. En dan breken ze uit de moederbol om een eigen leven te gaan leiden. Dat gebeurt er nu op uw vensterbank als het beneden in de vaas gaat gisten. Trilspin "Kom je eten," klinkt het luid en duide lijk onder aan de trap. Microscoop wordt gesloten en de gordijnen geopend. De meeuwen en kraaien van vanmorgen zijn al in de buurt. Vaste gasten. Er zijn al gezinnen klaar met de versterking van de inwendige mens. Daarom worden er al tafellakens bij de achterdeuren uitge schud. In duikvluchten pikken de meeu wen broodresten uit de tuin. Daar gaat er weer een met een korst in zijn snavel. Twee kraaien er achteraan. Het resultaat speelt zich buiten ons gezichtsveld af maar er wordt wel hevig gekrijst. Meestal winnen de zwartjassen. De vrede en verdraagzaamheid wordt even uit de veren geschud. Twee mussen sto ren zich niet aan de herrie. Wat wil je ook met voor ieder een gevulde pinda buidel. Doch de ruzie van de grotere neven en nichten duurt niet lang. Vogels blijven niet boos op elkaar. Ze hebben zich nu in alle rust om een schoorsteen- pijp verzameld. Een roep uit de keuken. "Kom eens hier, een trilspin bij het plafond. Moet je dat beest nog filmen." De zuigmond van de stofzuiger wijst al naar boven. Raakt maar net een draad van het web en dan tolt het diertje trillend in het rond. Floep, weggezogen. O, die "onvolprezen" schoonmaak. Kost zelfs het leven van een onzer gasten. J.V.P. Blik op kerk en samenleving - Samen-op-Weg - Een zwarte dag - Hoe verder? - In isolement De kogel is door de kerk. De triosynode - de gezamenlijke vergadering van de Hervormde, Gereformeerde en Evange lisch Lutherse Synoden - heeft zich met 16 stemmen tegen uitgesproken voor Samen-op-Weg. Weliswaar moet dat be sluit nog door de afzonderlijke synoden worden bekrachtigd, maar dat lijkt een formaliteit. De Gereformeerden en de Luthersen zullen en bloc voor stemmen, en in de Hervormde Syndoe zal een min derheid die tegen is, de zaak niet onge daan kunnen maken. De Verenigde Pro testantse Kerk van Nederland staat daar mee in de steigers. Voor hen die binnen de Nederlandse Hervormde Kerk willen vasthouden aan de belijdenis moet het een zwarte dag zijn geweest. Alle protest heeft weinig of niet gebaat. Men heeft het verzet van een groot deel van het kerkvolk gebagatelli seerd en de consideraties van de classes naar eigen inzichten geïnterpreteerd. Sa men-op-Weg moét doorgaan, koste wat het kost. Natuurlijk was er in Hervormde kring wel begrip voor de bezwaren van de rechterflank, maar het geduld van de Ge reformeerden en van de Luthersen mocht niet langer op de proef worden gesteld. Voor deze partners gaat alles immers nog lang niet snel genoeg? Hoe de situatie zich zal ontwikkelen kan op dit moment nog niemand met enige zekerheid zeggen. Hier en daar zijn de woorden 'afscheiding' en 'scheuring' al gevallen. Dat lijkt me op z'n minst voor barig. Trouwens, van Hervormde zijde is dat altijd beschouwd als een heilloze en nutteloze oplossing. De geschiedenis heeft ons geleerd dat uittreden uit een kerk een repeterende breuk geeft. Het grote aantal kerken en groepen in ons land dat zich tooit met de naam 'Gerefor meerd' is een waarschuwend signaal. Op zichzelf zal er in het reilen en zeilen van Bonds- en Confessionele gemeenten niet zoveel veranderen. Er zal best ruim te blijven voor een prediking naar Schrift en Belijdenis. Maar het is te vrezen dat de gemeenten die daaraan vast willen houden in een geïsoleerde positie te rechtkomen. Nu al heeft de afgevaardig de van de Classis Gorinchem, Ds. H. Klink, zich als synodelid teruggetrokken. En waarschijnlijk zullen anderen zijn voorbeeld volgen omdat ze de verant woordelijkheid niet langer kunnen dra gen. In de toekomst zullen wellicht de ge meenten zich hoe langer hoe meer op zichzelf concentreren en zich afzijdig houden van het werk in bredere verban den, classicale vergaderingen en synode. Dat zal ook betekenen dat de stem van de belijdenis hoe langer hoe minder zal worden gehoord. Een verdere verzwak-' king dus van het Gereformeerde element. Het is een ontwikkeling waarover we alleen maar diep bedroefd kunnen zijn. Waarnemer D.V. 3 februari, dus morgen, gaan wij zingen in Kapelle-Biezelinge. De zangavond is ten behoeve van 'Woord en Daad', en vindt plaats in de Ned. Herv. kerk aldaar. Be halve ons koor, hoopt ook de be kende tenor-solist Johan Baaij zijn medewerking te verlenen. Jeannette Geuze begeleidt de solist met piano. Het appèlwoord wordt gesproken door de heer A. Duyster. Aanvang 19.30 uur. Deuren open 19.00 uur. De bussen vertrekken om 18.00 uur vanaf de Ger. Gemeente te Dirksland. Vanaf het Plein te Melissant een half uurtje vroeger. 23 februari a.s. hopen wij gezamenlijk met het Ridderkerks mannenkoor (totaal met Dirksland een koor vormend van 225 mannen), een indrukwekkende zang avond te verzorgen in de Chr. Ger. Kerk te Barendrecht. Deze in het verleden altijd zeer druk be kochte zangavond en kunnen wij u van harte aanbevelen. De mezzo-sopraan Jantine Kats-van Voorden hoopt haar ongetwijfeld mooi en bekoorlijk steentje bij te dragen. De opbrengst van deze avond is ook voor Woord en Daad. Ds. J. Mijnders zal een appèlwoord spreken. Aanvang zangavond 19.30 uur. De bussen vertrekken om 18.30 uur vanaf Dirksland; dus vanaf Melissant een half uurtje vroeger. Voor slechts 10,- wordt u door voor noemde bussen heen en terug vervoerd; voorwaar een zinvolle avond voor wei nig geld. Bovendien steunt u een goed doel! Beide avonden worden gedirigeerd door Dinant Struik. De beide organisten zijn Michel de Wit en Bert Roest (tevens pia nist). Wilt u mee, dan even gebeld naar L. A. Abrahamse te Dirksland, tel. (0187) 601739 of P. G. Struik te Melissant, tel. (0187)601413. Wij wensen u gezegende avonden toe! Vakanties zijn goed voor iedereen. Even er tussen uit, een andere omgeving, lekker uitrusten en je laten verwennen. Maar als u een handicap heeft of een chronische ziekte kan het moeUijk, zo niet onmogelijk zijn om op vakantie te gaan. Daarom organiseert het Nederlandse Rode Kruis 'aange paste' vakanties voor jong en oud. De Rode Kruis-vakanties zijn bedoeld voor iedereen die niet of niet goed in staat is om zelfstandig op vakantie te gaan, bijvoorbeeld door een handicap, ziekte of vanwege sociale omstandigheden. De meeste vakanties vinden plaats in volledig aangepaste accomodaties en worden begeleid door deskundige vrijwilligers, onder wie ver pleegkundigen. In Nederland heeft het Rode Kruis drie vakantie-accomo- daties: de vakantiehotels 'De Valkenberg' in Rheden en 'Usel- vliet' in Wezep en het vakantieschip 'J Henry Dunant'. Daar naast worden door het Nederlandse Rode Kruis reizen georga niseerd naar verschillende buitenlandse bestemmingen en zijn er voor jongeren avonturen-vakanties in binnen- en buitenland. Om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan alle wensen en behoeften van onze gasten, voldoen de vakanties die het Ne derlandse Rode Kruis organiseert aan een aantal criteria. De accomodaties zijn aangepast en afgestemd op het ge bruik door mensen met een handicap of chronische ziekte, waarvoor de nodige voorzieningen zijn getroffen. Er wordt een vakantieprogramma aangeboden met verschil lende aktiviteiten en excursies en u kunt zelf kiezen of u daar aan mee wilt doen. Er is deskundige begeleiding aanwezig. In begeleiding en verzorging wordt voorzien door vrijwilli gers. Onder hen bevinden zich verpleegkundigen en ziekenver zorgers en in een aantal gevallen ook een arts, een geestelijk verzorger en een fysiotherapeut. Daarnaast is er beroepsperso neel aanwezig voor de coördinatie, de administratie en de keu ken. Vrijwilligers en beroepskrachten zorgen er samen voor dat u het bij ons naar uw zin heeft. Heeft u er zin in, of wilt u eerst meer weten, dan kunt u contact opnemen met de plaatselijke Rode Kruis-afdeling in uw woon plaats, of omgeving, daar kan men u alles vertellen over de Rode Kruis-vakanties. Bovendien kunt u er een brochure aan vragen met informatie over alle mogelijkheden. Mocht u interesse hebben, dan graag uw reactie voor 15 febru ari 1996 aan een van onderstaande adressen, dit in verband met de planning van de vakantieweken. Dirksland: Dhr. A. W. Driesprong, Philipshoofjesweg 4, 3247 XS Dirksland. Tel. 601674. Goedereede: Mevr. A. van Heest, Molenstraat 1 3252 BE Goedereede. Tel. 4911 48. Middelharnis: mw. J. C. Moeilijker, Halsjuk 60, 3245 DB Sommelsdijk. Tel. 4855 11. Nieuwe Tonge: Mevr. A. B. v. d. Doel, Wentinkstraat 13a, 3244 XC Nieuwe Tonge. Tel. 65 19 37. Ooltgensplaat: Mevr. S. Bakker, Prinsessenstraat 16, 3258 AV Den Bommel. Tel. 611748. Ouddorp: De heer A. Hoek, Bokweg 10, 3253 AB Ouddorp. Tel. 68 1885. Oude Tonge: Dhr. J. F. A. Pollemans, Willemstraat 6, 3255 BS Oude Tonge. Tel. 641517. (Onze gaster^ Trilspin bij het plafond van de keuken. De cellen van het Kogeldiertje zijn met elkaar verbonden door plasmadraadjes. Alle cellen steken hun zweephaartjes naar buiten om te helpen roeien. Acht dochterbol letjes gaan aan stonds uitbreken. Illustratie uit Planten en Dierenwereld Op vakantie met het Nederlandse Rode Kruis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9