De 'achterkant' van de zwarte voeten in Goedereede HIER VRIEST HET, DAT DE PRIJS KRAAKT GEOPEND! Plaatwerk Schaatsend naar school Ger. Gemeente bouwt nieuw Ooitgensplaat kerkgebouw PWLITIE OPRUIMING kievit warmte 32£.6€> innbreciffse Jac. de Gast HANDGEMEEN Concert Wibi Soerjadi Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. Brandweerhulp bij ongeluk VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 No. 6474 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De houd heel bepaald niet van oude koei en uit de sloot halen. Die 'oude koe' zou dan nu het Oudejaarsavondvuur 1995- 1996 zijn. Zo gigantisch uit de hand ge lopen hee, wat mij gewoonlijk het meest intrigeert is: „Hoe kwam die koe in die sloot? Reeds vele jaren genoten wij van een gezellig Oudejaarsavondvuur, daar werd lang over 'gezameld' naast de brug bij de Haven: Kerstbomen, kistjes, plaiJcen, oude deuren. Alle gemoedelijkheid speelde zich af op de stoepen rondom de markt, vol publiek. Het vuur hoorde daar traditiegetrouw bij. Hoe lang al? Wij persoonlijk maakten het 32 jaar mee, maar 't zal een veel verdergaande, oude traditie geweest zijn. Oude mensen zeg gen: „'t Was d'r oltied". Maar... 't vuur moest steeds hoger, steeds feller, steeds 'mooier', ook langer durend. En dus: steeds gewaagder. Er werden vervolgens banden naar toe gerold. Vieze, vette, zwarte rook. De laatste jaren werd er steeds 'vetter' ge stookt. Tot niet ieders grote vreugde. De havenkant blééf zwart. Met 't Oranje ontbijt op 30 april zaten wij daar gezellig aan lange tafels bijeen met onze ontbijt manden. Maar na afloop hadden wij alle maal verschrikkelijk vieze, zwarte schoenzolen! Begrijpelijk is het, dat men van gemeen tewege zich hier het hoofd over boog. Onze vroede vaderen aldus. 'Vroed' be tekent in Middeleeuws Nederlands: wijs. - Een vroedvrouw is een 'wijze' vrouw. Op Oudejaarsavond 1994-1995 werd er rigoureus ingegrepen: om half twaalf verscheen er een takelwagen van de gemeente en de hele verzamelde - nog niet brandende - vuurstapel, waar on getwijfeld óók banden op lagen werd in één klap verwijderd. Alles weg: géén vuur dus deze avond! Ziet u 't voor zich'? De jongelui deemoe dig 't hoofd buigend, braaf knikkend met z'n allen, och wat jammer nou toch, voortaan geen vuur meer. 't Geeft teveel rotzooi, „nee we zullen, het nóóit meer doen". Ziet u dat echt voor zich? Dus: een uur later brandde er weer een vuur, nu van louter banden. Die zijn in alle hoeken en gaten, op alle erven, hier altijd wel te vinden. Blussen, wegbeze- men. Een Ehrensache op den duur: wie wint? Vóór 't Oudejaar dit jaar kregen wij een rondschrijven in de bus: Lever uw kerstboom in bij de gemeente. U krijgt er ƒ1,- voor. De bomen zullen versnipperd worden en leveren aldus geen ongewens te rommel meer op". Maar onze kerstbomen bewaarden wij juist allemaal altijd voor 't vuur! Dan kom je tot een patstelling: geen houtvuur dus meer - ongewenst - maar wat dan? De kerstbomen zorgden altijd voor de basis, de opbouw. Er lag nu ook echt niets naast de brug op deze Oudejaarsavond '95-'96. Wat hadden onze vroede vaderen nu in gedachten? Dat de jongelui nog steeds deemoedig 't hoofd gebogen, met de handen in de schoot zaten? „Spijtig, maar 't mag niet meer?" Au moment suprème, het uur 'U', bijna middernacht kwamen in een noodtempo plotseling uit alle hoeken en gaten ban den tevoorschijn, banden in vele soorten en maten. Direct overgoten met afge werkte stookolie om 't vuur maar gauw aan te krijgen, geen kans op weghalen. Massaal werd de kont tegen de krib ge worpen. Met alle gevolgen van dien: een zwart Goedereede. Een gigantisch uit de hand gelopen, maar ook niet in de hand gehouden vuur. Ooit was ik in Manchester en ik verbaas de mij over deze totaal zwartberookte stad, alle huizen, maar ook de kerken waren van top tot teen zwart. Door de met cokes gestookte ovens van de tex tielfabrieken. Nog een paar van zulke Oudejaarsavondvuren en Goeree kan zich daarmee meten! Met kwajongensgeweld ga ik in geen geval mee en ik wens dus niets goed te praten, maar ik vind wél, dat onze zwarte voeten, gevels, tapijten een 'achterkant' hebben! Jazeker, een psychologisch ach terkant. Wat creëer je met een verbod? Ik ben een oorlogskind, dus ik wéét het. Juist! Verzet. En dan nog wel: ongecon troleerd. Ik maak mij sterk, dat met enige good will van beide zijden een oplossing mo gelijk moet zijn. Een aanvaardbaar com promis. Zand op die plek naast de Ha ven en weer een ouderwets houtvuur, met kerstbomen als basis. Een uur is lang genoeg (de jaarwisseling); 't hoeft niet een hele nacht te branden. Enige controle daarop (vooraf en tijdens) moet mogelijk zijn. Die banden o.a. en ook zomaar weggehaalde en gesloopte schuttingen! Zonder dat nu voor Goeree speciaal een hele politiemacht moet aanrukken plus nog eens de b''^"iiweer. En dan 1000 donderklappen en knallen minder. Koop samen van dat zelfde geld eens mooi vuurwerk. Tot ieders genoe gen. Iets van de oude sfeer terug. Want Goereeërs, feesten waren hier altijd leuk en spontaan. Ik vergat nog even iets heel essentieels, nl. ouders met enig gezag blijven zéér gewenst. Ik herinner mij vader Jan van Wijk, bij aanvoer van een vaatje olie: „Terug met die zooi!" En de 'zooi' ging terug. Bestaan zulke vaders nog? Met z'n allen heb je een vinger in de pap, niet ieder voor zich. En hoé gezellig Goeree zomaar uit 't niets geboren iets feestelijks weet te maken, is nu te zien op de Haven. Heel Goeree op 't ijs, jong en oud. Vlaggen en lichtjes rondom de Haven. De oude bak ker de Vries fungeert als vrijwillige baan veger. Aan de kant een heuse 'koek en zopie' met warme chocola en tosti's, punch en eierkoeken. Iedereen draagt wat bij. De 'zopie' bemand door vrolijke moeders. Goeree op z'n best. Zó onge compliceerd zou 't eigenlijk altijd moe ten zijn. Zonder strijd. Leuk en uniek. Dieke Schippers-Vaarzon Morel voortiBeièkeiheidi Carwash Centra Ook met strenge vorst Speciale onderwas-programma's i.v.m. pekel RENAULT-dealer Een aantal van de kinderen uit het stadje Goedereede die de Christelijke basisschool 'Eben-Haëzer' op Goeree-Havenhoofd bezoeken zijn woensdag schaatsend naar school gegaan. Het bevroren havenkanaal bood en biedt daartoe een prachtige gelegenheid. Normaliter fietsen ze die afstand, over een prima rijwiel pad langs het water, maar het ijs lag er zo aanlokkelijk dat de scholieren de ijzers hebben ondergebonden en aldus naar school zijn gezwierd, 't Was de vraag of dat ooit eerder is voorgekomen. De ledenvergadering van de Ger. Gemeente te Oolt- gensplaat heeft zich op de dinsdagavond gehouden gemeente-avond akkoord verklaard met het voorne men van de kerkeraad een nieuw kerkgebouw te bou wen, waarvan het de bedoeling is dat het volgend jaar mei (1997) in gebruik zal kunnen worden genomen. De kerkelijke gemeente die 180 leden en doopleden telt is haar huidige kerkgebouw aan de Molendijk ontgroeid. Dat telt slechts 136 zitplaatsen en bevat een slechts kleine verga derruimte, ontoereikend voor een gemeente die zich in een gestage groei mag verheugen. De gemeente heeft vorige week haar 50-jarig bestaan herdacht; haar huidige kerkge bouw was eerder een schuur van zaadhandel Hobbel. Het gebouwtje biedt geen enkele mogelijkheid tot uitbreiding, noch voor-, noch achteruit. Al twee jaar geleden werd daarom een nieuwbouwplan geopperd en voorjaar '94 werd een bouwcommissie gevormd waarvan dhr. A. T. van Gurp voorzitter is. Het nieuwe kerkgebouw zal verrijzen op het terrein langs de Pieter Biggestraat, het front van de kerk ziet uit op de winkels die daar staan. Het ontwerp is getekend door architek- tenburo Fierloos uit Goes, die ook de nieuwe Ger. Gemeente- kerk in Nieuwe Tonge heeft ontworpen. De nieuwe kerk zal 204 zitplaatsen bevatten. Daaraan gren zend komt een zaal die voor bijeenkomsten is bestemd, door een vouwwand van de kerkruimte gescheiden, maar wanneer nodig wel bij de kerkruimte kan worden betrokken. Voorts komt er een kerkeraadskamer en een crêcheruimte waarin kleine kinderen kunnen worden opgepast. De bouwsom bedraagt 1,3 miljoen waarvan de gemeente al de helft bij elkaar heeft gebracht. „Daar hebben we perplex van gestaan", aldus dhr. J. Bal, de voorz. van de kerkeraad, over de daaruit gebleken offer vaardigheid. Die is door de gemeente ook toegezegd voor het vervolg van de financiële afwikkeling van de nieuwbouw. Waarschijnlijk gaat a.s. mei de Ie paal de grond in om volgend jaar mei het nieuwe kerkgebouw in gebruik te nemen. Ingezonden: Naar aanleiding van het bericht: dodelijk ongeval in de Fortuinweg, - Eilanden Nieuws 23 januari 1996 - willen wij nog enkele aanvullingen doen. Daar wij van mening zijn dat uw verslaggever niet volledig is geweest. De reddingsploeg van de Brandweer van Goedereede is ter plaatse geweest en heeft wel degelijk het slachtoffer moeten bergen. En daarnaast heeft men niet al leen licht-assistentie middels de agrega- ten moeten verzorgen, maar door gebrek aan politiepersoneel is de brandweer ver zocht om op verschillende plaatsen het verkeer te regelen. Dit gebeurde tussen 6.00 en 7.30 uur - de ochtendspits is dan inmiddels volledig op gang gekomen - met speciale lichttorsen van de politie waarvan de batterijen binnen 30 minuten leeg waren. Dus niet geheel zonder ge vaar voor eigen leven. Deze bovenstaande aanvulling schrijven wij met het verzoek aan u als eilandelij- ke krant om in het vervolg volledig uw Bluseenheid Goedereede Naschrift: Ter plekke oriënteerden we ons slechts op de toedracht van het gebeurde, niet op de vraag wie wéér en welke hulp heeft verleend. De man die ons daarover later informeerde deed dat blijkbaar nogal on volledig. Sorry voor de reddingsploeg voor wier optreden we trouwens de grootste bewondering hebben. A.J.G. MIDDELHARNIS Voor één van de gebouwen van de Chr. S.G. 'Prins Maurits' aan de Juliana van Stolberglaan te Middelhamis deed zich dinsdag 30 januari een vechtpartij voor tussen een vriend van een vrouwelijke leerling en een vader van een andere leerlinge. De oorzaak was een ruzie tussen enkele meisjes onderling. Toen de vader van één van de meisjes zijn dochter naar school bracht, ontstond een woordenwis seling over de kwestie, die in een hand gemeen uitmondde. De vader werd aan het gezicht gewond. De vriend is door de politie afgevoerd. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK OPHALEN OUD PAPIER Zaterdagmorgen 3 februari komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs. Vanaf 9 uur wilt u het gebundeld langs de straat zetten alstu blieft. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelhamis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal fiets Op maandagavond 29 januari werd er vanaf de Olympiaweg nabij de sporthal 'De Staver' een groene mountain/city- bike merk Batavus gestolen. Poging inbraak Op maandagavond 29 januari werd er getracht bij een woning aan de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk in te breken. Het bleef bij een poging. Inbraak woning Op maandagavond 29 januari omstreeks 18.00 uur werd door een bewoonster van een woning aan de Prins Constantijn- straat te Middelhamis een drietal inbre kers overlopen. De dieven kozen snel het hazenpad met medeneming van enkele goederen uit de woning. In de haast moesten de daders gereedstaande goede ren achterlaten. Mogelijke getuigen die het drietal hebben gezien in de omgeving van genoemde straat of in de directe na bijheid worden verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. (0187) 488777. Poging diefstal Tussen zaterdag 27 januari en maandag 29 januari werd er bij een bestelbus die geparkeerd stond aan het Haveneind te Sommelsdijk getracht de dop van de benzinetank te forceren, mogelijk om daarna benzine te stelen. GEMEENTE OOSf^LAKKEE Diefstal pallets vanaf vrachtwagen Tussen zondag 28 januari en maandag 29 januari werden er vanaf een geparkeerde vrachtwagen aan de Schaapsweg te Acht- huizen een flink aantal houten pallets gestolen. Op uitnodiging van Kulturele Kring 'De Welle' komt de zeer bekende en gere nommeerde pianist Wibi Soerjadi op vrijdag 22 maart a.s. een concert geven in het Prieel bij De Staver. Aangezien het bestuur en grote toeloop op dit concert verwacht, zal de voorver koop van de toegangsbewijzen reeds op 1 februari starten. Wilt u verzekerd zijn van een kaart, wacht dan niet te lang. U kunt kaarten 25,- en voor kinderen tot en met 12 jaar a 12,50 verkrijgen bij de VVV te Middelhamis en Ouddorp. Ook kunt u kaarten kopen bij enkele be stuursleden van 'De Welle'. Mevr. Zoomers, tel. (0187) 489248; de heer Gravendeel, tel. (0187) 483556 en de heerDolieslager, tel. (0187) 492069. GEMEENTE DIRKSLAND Verlaten plaats ongeval/weigeren ademtest i.v.m. alcoholgebruik Op zondagavond 28 januari maakte een bestuurder van een personenauto een aanrijding tegen een geparkeerd voertuig in de Voorstraat te Melissant. De be stuurder verliet lopend de plaats van het ongeval, doch kon worden aangehouden op de Achterweg aldaar. Op het bureau weigerde die bestuurder medewerking aan de ademanalyse en tevens zijn naam op te geven. Later op het bureau bedreig de hij betrokken verbalisanten en sloeg een van hen. Verdachte is in verzekering gesteld en proces-verbaal zal worden op gemaakt. GEMEENTE GOEDEREEDE Aantreffen mogelijk gestolen auto-onderdelen Tussen zondag 28 januari en maandag morgen zijn er in de nabijheid van de 2e parkeerplaats bij 'De Punt' te Ouddorp diverse onderdelen van een rode Mer cedes neergegooid. De mogelijkheid is aanwezig dat er getuigen zijn geweest die mogelijk het transport hebben gezien van het gedumpte materiaal. De vraag is dan ook aan hen om kontakt op te nemen met de politie, tel. (0187) 488777. Poging diefstal auto's Tussen maandag 29 januari en dinsdag 30 januari werden bij het Shellstation aan de Hofdijksweg te Ouddorp getracht auto's te stelen. Een auto werd al ver plaatst in de richting van de weg, doch de dader(s) moesten het voertuig aldaar achterlaten met pech. Bevolking Goeree-Overflakkee perl januari 1996 Goeree-Overflakkee telde per 1 ja nuari van dit jaar 45.285 inwoners. Dat betekent een groei met 531 zie len ten opzichte van 1 januari 1995. De Gemeente Goedereede telde per 1 ja nuari 10.947 inwoners, een groei met 47 personen in het jaar 1995. Er werd welis waar een geboorte-overschot van 65 ge noteerd, maar er vertrokken 18 personen. De Gemeente Dirksland telde per 1 ja nuari 7.892 inwoners, 172 meer dan vorig jaar januari. De Gemeente Middelhamis telde op 1 ja nuari 16.504 inwoners, 251 meer dan vorig jaar. De Gemeente Oostflakkee is in 1995 qua zielental met 61 gegroeid tot een totaal per 1 januari 1996 van 9.942. Vorig jaar waren dat er 9.881. VINGERUNG3 - MIDDELHARNIS-TEL (0187)482518 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Veri<oop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO-vioEO-STUiMO-RB>onTAaE-FarooHAnE igffiïl nrBüPfflSi ^^^^j^^ CS t=3 t=J tZJ CJ CU CJ^CHl^CJ I OUOOOHP-WêttitnÊt35-TwItfoonfiiaT)681812/Fêx683734 TWMWM^ -PrktMiop-HogÊioom 172-TtMoonf0111)462400 ^^jfyS^^ Middelharnls Telefoon (0187) 482222 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1