Stellendam worde nooit het Stavoren van het Haringvliet 50 jaar 'Kind en Evangelie' Componistenwijk in Dirksland Winterconcert Sempre Crescendo Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 30 JANUARI 1996 Op Visserijconferentie perspectief op structurele oplossing bevaarbaarheid Slijkgat Stellendam een haven met toekomst: ja natuurlijk! Het heeft Goerees' zeevissers stellig goed gedaan zaterdagmorgen, op de toen in Ouddorp gehouden Visserijconferentie, met bestuurders en vak genoten van gedachten te hebben kunnen wisselen over hun gemeen schappelijk probleem, de toekomst van de sector Die veilig te stellen is van het grootste belang voor het economisch welzijn van de gemeente en vele van haar inwoners, maar daar zal een inspanning voor geleverd moeten worden, een opoffering voor moeten getroost... 'You'll never walk alone', heeft de Rabobank deze dag weer laten weten. Belegging van de Visserijconferentie was een initiatief van de Rabobani^ West-Flaicicee, namens welke directeur Mr. A. den Hertog al zaterdagmorgen om half tien in 'Dorpstienden', de toon zette met z'n constatering dat de visserij in zorgen is. Geen beter moment dan ook vond de heer Den Hertog een conferentie ais deze te houden, want er zouden belangrijke onderdelen van een overlevingsplan worden genoemd. Samenwerken, luisteren naar elkaar en bindende afspraken maken en die vervol gens nakomen, zijn er daar een paar van. Ook de quotcringsreductie moet worden overleefd en de prijzen hebben grenzen overschreden, „een bom onder het visse- rijgebeuren", noemde directeur Den Hertog dat. Spankracht Overigens gelooft de heer Den Hertog vast in de spankracht van Goerees' vloot en de vaste wil van de vissers ertegen te waken dat Stellendam niet een soort Stavoren aan het Haringvliet za! worden maar dat het meer en meer een centrum zal zijn waar vissers en handelaren elkaar graag ontmoeten. Ter conferentie zou visserstaai gespro ken worden, de dingen maar rechtstreeks bij de naam genoemd, hoopte de heer Den Hertog, z'n bank verklarend te staan aan de zijde van gemeentebestuur en vis sers in het streven Stellendam dat visse rijcentrum te doen zijn. De conferentie bleek 'breed' te worden gedragen: 'de zaal is vol' was een ver heugende vaststelling door de heer Den Hertog gedaan. Valse noot Eén valse noot werd deze dag beluisterd, namelijk die waarmee een visserman beweerde dat de gemeente sinterklaas heeft gespeeld door bij te dragen aan de verdieping van het Slijkgat, op deze con ferentie de levensader voor de vissersha- ven genoemd. De uitspraak werd de jon geman niet echt kwalijk genomen maar het symptoom werd door burgemeester Sinke toch hoog opgenomen en beant woord met nogmaals de verzekering dat de gemeente Goedereede geen geld, opgebracht door de visserijsector, voor de algemene middelen gebruikt, ook niet voornemens is dat te doen, maar die niet anders dan aan de visserij ten goede te doen komen. De visserij, geen melkkoe dus voor de gemeente Goedereede. De inleiders hadden zéker kennis van zaken, zoals ingenieur H. Prins, directeur Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, die demonstreerde toen hij over de bevaarbaarheid van het Slijkgat sprak. Hij wéét van het Slijkgat, door de gemeente soms kreatief en zonder ophouden onder de aandacht van rijks waterstaat gebracht. Uitbreiding van de Maasvlakte, een voornemen dat .serieus genomen moet worden, zal onze omge ving zeker beïnvloeden, voorzag de heer Prins. De gemeente zal de Maasvlakteplannen associëren met de bevaarbaarheid van het Slijkgat. Begrijpelijk vond ir. Prins, maar anderzijds biedt de uitbreiding wel licht de mogelijkheid de kraamkamers van de zee uit te breiden met ondiepe kustgebieden waar jonge vis in een over vloed aan voedsel op kan groeien. Ook het mondingsgebied van het Haringvliet zou, met een uitgekiende vormgeving, zo'n commercieel interessante kraamka merfunctie kunnen krijgen. „Een betere verbinding tussen zee en rivier zou het gebied een belangrijke meerwaarde kun nen geven", voorziet ir. Prins. Aanpas sing van het spuiregiem zou op de bevaarbaarheid van het Slijkgat een posi tief effect kunnen hebben. Het mag niet verbazen, zo stipuleerde de heer Prins, dat de bevaarbaarheid van het Slijkgat problemen oplevert omdat de afsluiting van het Haringvliet het getij volume er met 98% heeft gereduceerd. De stroomsnelheid werd - afhankelijk van het spuien - tot 20-50% van de oor spronkelijke waarde teruggebracht, de geulen zijn als zandvang gaan fungeren. Sinds 1983 werd jaarlijks gemiddeld 300.000 m' zand uit het Slijkgat gebag gerd en in de mond van het Haringvliet is nóg steeds geen evenwichtssituatie ontstaan waarom een toename van de onderhoudsinspanning verwacht moet worden. Voldoende reden dus, zo vatte ir. Prins samen, een onderzoek te starten naar de mogelijkheden tot minimalise ring van de kosten van het onderhoud van het Slijkgat. De overheid heeft zich verplicht de geul te onderhouden tot een diepte van -4 meter 'zolang de gemeentelijke- en de visserijbelangen de kosten van het onderhoud rechtvaardigen'. Uit de visserijreserve droeg de gemeente bij aan het verdiepen lot -5 meter en nu gaf de gemeente ingenieursbureau Lievense opdracht een studie uit te vcx;- ren. Dckx het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) is een brede beleidsanalyse uitgevoerd waarin mogelijkheden en zelfs onmogelijkheden tegen het licht zijn gehouden. Het RIKZ stelt als belangrijke randvoorwaarde - voor het bevaarbaar houden van het Slijkgat - dat er jaarlijks 200.000 m' zand uit kan wor den afgevoerd, exclusief de kustsupple- ties. Beleidsalternatieven Het RIKZ heeft een twaalftal beleidsal ternatieven opgesteld, waarnaar Goerees' vissers weliswaar gedwee geluisterd heb ben maar die wat hen betreft gelijk in de prullenbak kunnen worden gedeponeerd. Al vinden de vissers ze dan niks, die alternatieven die 'vaartechnisch' volgens de vissers geen zin hebben, rijkswaters- laat gaat ze wél onderzoeken en hoopt in 1996 de marsroute naar een blijvend bevaarbaar Slijkgat te hebben uitgestip peld, 't Gaat dan over alternatieven als de aanleg van kribben om de stroom in het midden van de vaargeul te concentre ren, het bestorten van de taluds, het ver leggen van de mond van de vaargeul, de aanpassing van de vaarroute, de opho ging van de Gamalenplaat of de aanleg van een nieuwe vaarroute via Bokkegat of Hindergat waarvoor 6.6 miljoen m' baggcrwerk zou moeten worden verricht. De aanpassing van het beheer van de Haringvlietsluizen is een van de alterna tieven. -, Voorkeursalternatieven Uit de twaalf beleidsalternatieven zijn, door rijkswaterstaat en gemeente, onder steund door ingenieursbureau Lievense, een drietal voorkeursaltematievcn gese pareerd. Die zijn: verlegging mond vaargeul; afsluiting Bokkegat; wijziging van het spuiregiem, waar mee méér naar de oorspronkelijke situatie van vóór 1970 wordt terugge gaan. Het zal tijd kosten - een groot deel van 1996 veronderstelt ir. Prins - de voor- keursaltematieven door te rekenen, maar er zal dit jaar of volgend jaar met zand uit het Slijkgat een kustsuppletie bij de Punt plaats kunnen vinden. Uitroepteken! Dat alles gezegd hebbend meende ir. Prins niet langer een vraagteken -, maar een uitroepteken te kunnen plaat.sen ach ter de titel van zijn bijdrage aan de con ferentie: 'Het Slijkgat open...'. De visse rij van Stellendam wordt door rijkswa terstaat een warm hart toegedragen, die boodschap liet de heer Prins duidelijk horen: „Samen zullen wc slagen!" De eerlijkheid gebood ir. Prins overigens ook te zeggen dat rijkswaterstaat zich te houden heeft aan de -4 meter diepte waartoe destijds minister Bakker de overheid heeft verplicht. Wijziging van die garantie, tot een grotere diepte zal een politiek besluit vragen dat, zo dacht ir. Prins, niet gemakkelijk genomen zal worden vanwege de precedentwerking naar andere havens. Bespreking Door dagvoorzitter ir. J. Wolf werd ver volgens gelegenheid tot een gedachten- wisseling gegeven en het was met gretig heid dat daarop werd ingehaakt. De gemeente Goedereede houdt het niet vol geld in de verdieping te blijven stoppen, bezag de heer L. X. den Hollander, en hem leek het dat de overheid zijn garan tie tot 4 meter diep zou dienen te her zien. Ook in Lauwersoog is dat gebaar gemaakt en het eerder genomen besluit herzien, een goed tijdstip, dacht de heer Den Hollander nu wel duidelijk is dat vissersschepen niet meer groter zullen worden en niet meer dieper zullen ste ken. Ir. Prins sloot wijziging van het rijksbe- sluit weliswaar niet helemaal uit, maar hem lijkt het van belang eerst de mars route vast te stellen; hij raadde het af naar anderen te kijken omdat buurmans gras immers altijd groener lijkt? Nationalisering van de geul, zoals door de heer C. Noorthoek gesuggereerd, lijkt ook geen haalbare optie. Schepen kun nen nu via de Waterweg en daarop vol gende vaarwegen Dordrecht en de Moerdijk bereiken, met dieptes tot 9.30 en 8.40 meter. Privatisering Het behandelde onderwerp over de Slijkgatproblematiek had tot de verbeel ding van de aanwezige vissers gespro ken, het is voor hen een wekelijkse wer kelijkheid. Het volgend referaat handelde over de vraag of privatisering van de Visafslag gewenst is, behandeld door drs. J. Hartholt, plaatsvervangend hoofd afdeling Zeevisserijbeleid van de directie Visserijen van het Ministerie van Land bouw, Natuurbehoud en Visserij. Inlei der ziet voor privatisering van de Visafslag geen belemmeringen. Het zou de toekomst van de havens van Stellen dam niet in de weg staan wanneer de marktpartijen verantwoordelijkheid nemen voor de private exploitatie van de visafslag. Voor de overheid, in wier zienswijze een gemeentelijke exploitatie van een visafslag niet meer past, is van belang dat voorwaarden met betrekking tot de volksgezondheid en handhaving van het nationale quotum gehandhaafd worden. Ter beantwoording van vragen werd ook nu een panel gevormd waaraan burge meester Sinke popelde een vraag te stel len, de vraag namelijk of de gemeente het de voorbije jaren misschien slecht heeft gedaan, maar ddt was niet de vraag; de vraag is, zo luidde het antwoord, of de gemeente ook in de toekomst de meest aangewezen rechtspersoon is om snelle en kordate beslissingen te nemen. Burgemeester Sinke geloofde dat de gemeente metterdaad die rol zullen kun nen blijven vervullen, zij het 'misschien meer op afstand', gaf hij toe, maar zijns inziens moet de gemeente er altijd bij betrokken blijven. De heer C. Noorthoek, oud-directeur van de Vismijn, leek voor privatisering te voe len, hij had zich in zijn directeursperiode ambtenaar geweten, een zonder budget of bevoegdheid terwijl een visafslagdirecteur la minute beslissingen moet kunnen nemen, vindt de heer Noorthoek. Eer de visserij, een van de martkpartijen, aan privatisering wil denken, moet er meer duidelijkheid over de geul zijn. Uit de praktijk, bij monde van een van de vissers, werd de gemeente lichtelijk ver weten jarenlang van de visserij te hebben geprofiteerd waarom het nu geen pas zou geven zich terug te trekken nu een aantal bedrijven in de problemen dreigen te komen. „Privatisering kost de visserman geld, die heeft nu niet de financiële ruim te!" zo liet de heer Van Dam z'n beden kingen horen. Of de keuze nog vrij is, was voor burge meester Sinke de vraag. Hij hoopt niet dat de overheid in de overlevingsslag die komt, .sommige van de visafslagen een minder 'warm hart' toe gaat dragen, maar drs. Hartholt moest die vrees toch bevestigen, waar het afslagen betreft die niet aan de gestelde aspecten voldoen. Het was wellicht in het licht van dit ant woord dat voorzitter Wolf er op wees dat een kwart van de vangst van Goerees' vloot elders wordt gemijnd, vorig jaar 588 aanlandingen in Scheveningen en 388 in IJmuiden. Marktbereik Een volgend onderwerp was het Markt bereik, ingeleid door de heer W. Willems, commercieel manager van bloemenveiling Flora te Rijnsburg. Bloemen hebben weliswaar niks met vis te maken, maar niettemin zijn er parallel len, onder andere in de versheid van het product. En het zou kunnen zijn dat ook de vismijn vis van elders importeert zoals dat ook de bloemenveiling doet, ze herverpakt en er een toegevoegde waarde aan toevcxigt en het vervolgens weer op de markt brengt. Optimisme Het was wel 'es somber toegegaan deze dag, maar gelukkig was er ook het opge wekte geluid, van Anton Dekker bijvoor beeld, die zei zich te hebben geërgerd aan dat vraagteken achter de stelling of Stellendam een haven met toekomst is. Natuurlijk is het dat!, vindt de heer Dekker en voor hem is dat vanzelfspre kend. Het Slijkgat zal dat niet verhinde ren, want N.B. de grootste vismijn van Europa, die van Urk, ligt midden in de Noordoostpolder. De haven van Stellen dam heeft alle faciliteiten, werven, dok ken, toeleveringsbedrijven en er is, voor wie zijn product van elders, per as, aan voert een transportvergoeding. Het was dan ook sprekers oproep aan al z'n colle ga's dat vraagteken achter de toekomst van de Stellendamse haven doelbewust en overtuigd in een uitroepteken te ver anderen. Transportondernemer Adrie van Dongen haakte er gevat op in: „We heb ben 120 koelauto's op Flakkee; we halen de vis overal vandaan!" Een beste morgen Burgemeester Sinke, die de conferentie afsloot, verklaarde 'een beste morgen' te hebben beleefd. Want het was over Goe dereede en over de visserij gegaan en die beiden liggen hem na aan het hart. En nu de visserij onder druk staat, moet het - aldus de burgemeester - van 'onvoorstel baar groot belang' worden geacht samen te préten. Niemand beschouwe zich dan ook als luisteraar, maar ieder wete zich deelnemer, zo riep de heer Sinke de vis serijsector op zich volledig voor het behoud van de visserij in te zetten, waar toe het rapport Swiers onder de titel 'Niet voor één gat gevangen' een aantal voorwaarden stelt. Samenwerken is er daar één van, voorts het kwaliteitsverbe- teren en marktgericht denken, kortom dóórgaan met het prachtige bedrijf. „We zullen jullie er als 't moet aan de haren bijslcpen", zegde burgemeester Sinke de visserijsector toe, „tot nut en voordeel van ons allen." Raad besluit: Dirkslands raadsvoorzitter burg. Boonstra heeft er veel genoegen aan be leefd de schooljeugd bij de straatnaamgeving te hebben betrokken. De jeugd heeft er blijk van gegeven zich met 'zaken van de gemeenschap bezig te hebben willen houden en dat heeft de burgemeester veel deugd gedaan. Ze moeten 't prachtig hebben gevonden te zijn uitgenodigd mee te denken over de straatnaamgeving in het nieuwe bestemmingsplan 'Kleine Boezem te Dirksland. De hoogste groepen van de plaatselijke basisscholen zonden een onverwacht groot scala van thema's in waaruit de raad maar te kiezen had. o, Gesuggereerd werden, namen van strandvogels, van weidevogels, oud-flakkeese woorden, namen van vissen, de naam van Rien Poortvliet, namen uit de Tweede We reldoorlog, namen van hoofdsteden, van kinderboekenschrijvers, van bekende Dirks- landers (géén raadsleden, merkte de voorz. spits op), namen van flakkeese groenten, van schoolvakken zelfs, geografische namen van Goeree-Overflakkee en namen van componisten. Naar die laatste suggestie is de voorkeur van de Commissie Bestuurlijke Zaken uitge gaan, het College bleek daarin mee te denken en zo deed het donderdagavond de raad, met dank aan de Joh. Frisoschool te Herkingen die de suggestie inzond en daardoor een beloning ter waarde van vijfhonderd gulden tegemoet mag zien, waarschijnlijk iets in de sfeer van de muziekbeoefening. De genoemde A.B.Z. commissie zal de namen invullen. „Graag ook de namen van Nederlandse componisten als Sweelinck, Diepenbroeck en Andriessen", heeft dhr. Schouten bepleit. Het woord 'straat' zal worden weggelaten, men komt dus te wonen op Schubert, Vivaldi of Mozart nr. zoveel. Het wordt in elk geval, zo zegde de voorz. toe, een „evenwichtig, afgewogen en har monieus geheel van straatnamen". De rest van de vergadering zette niet veel zoden aan de dijk en de absente weth. Eshuis (wegens ziekte helaas) en dhr. L. van Prooijen (wegens andere verplichtingen) hebben niet al te veel gemist of het moet waar zijn wat de raadsvoorz. veronderstelde, dat op zo'n koude avond de gedachte met zaken van de gemeente bezig te zijn ver warmend moest zijn. Op 3 februari a.s. geeft de Konin klijke Fanfare 'Sempre Crescendo' een concert in het Prieel van De Staver te Middelharnis. Het traditionele Winterconcert is in de loop der jaren veranderd in een Show- concert, dat, om organisatorische reden, in de maand juni wordt gegeven. Hier mee kwam de bedoeling van het Winter- concert - een presentatie van alle onder delen van de vereniging - in het gedrang. Vandaar dat dit jaar toch weer een Win terconcert op het programma is gezet. Tijdens dit concert kunt u luisteren naar optredens van de drie blokfluitgroepen en naar het Leerlingen-orkest van Sem pre Crescendo, o.l.v. Arie Stolk. De blokfluitlessen zijn zo'n twee jaar ge leden van start gegaan en blijken, zowel wat het aantal inschrijvingen, als wat het resultaat betreft, een groot succes. Enke le blokfluiters zijn al overgestapt naar de Hafa-opleiding van Sempre en hebben daar dan een flinke voorsprong dankzij hun gedegen blokfluitlessen. Het Leerlingen-orkest van Sempre be staat uit jeugdige en volwassen leerlin gen van Sempre's Hafa-opleiding. Zij re peteren elke dinsdagavond o.l.v. dirigent Arie Stolk en hebben al bij diverse gele genheden van zich laten horen. Uiteraard zal ook het fanfare-orkest een deel van het programma voor haar reke ning nemen. U kunt o.a. luisteren naar een uitvoering van 'Avalon' van Jan van der Roost, het werk waarmee Sempre gaat deelnemen aan het Topconcours van de KNF in Arnhem op 16 maart a.s. Op 4 november jl. behaalde 'Sempre Crescendo' tijdens het KNF-concours te Veenendaal, een eerste prijs met onder scheiding, met 328,5 punten. Dit resul taat bleek het beste te zijn in de Vaandel afdeling sectie fanfare in 1995. Binnen kort zal Sempre hiervoor het Ere-diplo- ma van de KNF ontvangen. Het organiseren van een Winterconcert betekent overigens niet dat Sempre geen Showconcert op het programma heeft staan. Integendeel, op 8 juni zal Sempre de sporthal van de Staver weer verande ren in een schitterend Theater en zult u kunnen genieten van schitterende melo dieën en scènes uit beroemde musicals. Maar eerst nodigt de Koninklijke Fan fare 'Sempre Crescendo' u uit aanwezig te zijn bij het Winterconcert op 3 febru ari a.s., in het Prieel. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal is om 19.30 uur open en de toegang is gratis. Het jeugdblad van de Neder- landse Hervormde Zondags- scholenbond op gereformeer de grondslag 'Kind en Evan gelie' is aan zijn vijftigste jaar gang begonnen. Een kroon jaar. In februari 1946, het eerste jaar na de Tweede We reldoorlog, besloot het hoofd bestuur van de bond in prin cipe tot de uitgave van 'een kinderkrantje voor onze zon dagsschoolkinderen'. Alle werk, ook het kerkewerk, werd weer opgepakt na lange tijd van gedwongen zwijgen. Door de papierschaarste en de uit- gaafprijzen kon het eerste nummer van het blad pas in november uit komen. Verrassend is te constate ren dat de doelstelling in die tijd precies dezelfde is als nu, 50 jaar later. Overigens, ook die tijd wordt als 'steeds onkerkser' ervaren vol gens publicaties van de zondags- scholenbond in zijn periodiek 'Onze Hervormde Zondagsschool'. Het bestuur van toen wilde een blad uit geven, waarin op kinderlijke wijze door middel van Bijbelse geschiedenis, verha len, puzzels e.d. de band met het Woord van God bewaard blijft en mogelijk in de gezinnen invloed kan hebben. Een mid del om het Evangelie onder de aandacht van de lezers, 'kerks of onkerks' te bren gen. „Alles op kinderlijke, eenvoudige wijze." Abonneewerving en financiële haalbaar heid waren in die tijd ook punten van zorg. Niets nieuws onder de zon dus. ledere maand een dubbeltje of elke week een paar centen in het busje, 'de gegoe den iets meer en de minderbedeelden iets minder'. Voor een dubbeltje per maand kan het blad 50 jaar later niet gerealiseerd wor den. Hoewel de abonnementsprijs van nu, 15,- per jaar, ook uitzonderlijk laag te noemen is. Zo was het dus in novem ber 1946 zover: het eerste nummer van 'Kind en Evangelie' kwam uit. Een eigen, bescheiden kinderkrant van acht pagina's, zonder illustraties. Wel met Bijbelverhalen, andere verhalen, puzzel- tjes, versjes en een speciaal eigen hoekje onder leiding van een 'schrijftante', met wie de kinderen konden corresponderen. Dic laatste rubriek is vijftig jaar lang een onmisbare schakel gebleken tussen de kinderen en de redactie van het blad. Veel schrijvers en schrijfsters hebben hun best gedaan goede christelijke ver halen te schrijven. Enkele namen: J. W. Ooms, Sjanie van Duinen, Aartje Boon. W. van Zijtveld-Kampert, Alie Pronk- Oud.shoom, Jac. Overeem, E. Noorlan- der-van der Laan. J. Visser-Vlaanderen. Sommige van hun verhalen verschenen in boekvorm. Vijftig jaar achtereen is gepoogd door middel van dit blad kinderen met het Evangelie en met Bijbelse normen en waarden vertrouwd te maken. Zo'n christelijk jeugdblad is nog steeds actueel. De redacie zet met kracht dit werk voort. Zij wil het bereiken van de vijftigste jaargang gebruiken om het abonneebestand uit te breiden. Daarvoor worden de lezers aangespoord nieuwe lezers te vinden. Ook de zondags.school- leiding, besturen en kerkeraden wordt gewezen op dit waardevolle, mooi uitge voerde blad voor kinderen. En al die vijftig jaar stonden vader, zoon en kleinzoons Bout uit Huizen (NH) paraat om het blad te drukken en uit te geven. \icr aan boord. De jonge generatie vissers liet zich niet onbetuigd, het gaat om hün toekomst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6