EHAÜDEII-IIIEmi/S Proef met ander beheer Haringvlietsluizen Dimmen Hoek wint lioofdprijs Hoek wint lioofdprijs Inzameling GFT-afval Centrum voor pleegzorg zoekt 'vakantie-ouders' 2e Blad DINSDAG 30 JANUARI 1996 No 6473 RWS start onderzoek begin 1996 Rijkswaterstaat start begint 1996 een proef met de Haringvlietsluizen. Als de weersomstandigheden het toelaten, mogen de sluizen gedurende een week gedeeltelijk openstaan. Bekeken wordt wat de gevolgen zijn voor de waterbeweging als in het zoete Haringvliet weer zout water stroomt. Aan de hand van de proefresultaten kan men voorspellen of de variatie aan flora en fauna verandert en hoe de bodem en de oevers van het Haringvliet en de Voordelta zich gaan ontwikkelen. De Haringvlietsluizen zijn op 2 novem- komen, waarbij de veiligheid niet in het ber 1970 in gebruik genomen. De be- geding mag komen. Een van de belang- langrijkste reden om deze sluizen te bou- rijkste vragen is hoe het gedrag van het wen was het vergroten van de veiligheid zoute en het zoete water is, als beide wa tegen overstromingen. Door de kustlijn termassa's elkaar weer ontmoeten. Er is sterk te verkorten, wordt de veiligheid de afgelopen decennia veel kennis en er- groter. Een belangrijk gevolg daarvan varing opgedaan met het afsluiten van was dat het Haringvliet een zoet meer zee-armen en het scheiden van water werd. Dat zoete water is van belang voor massa's. Maar, er is weinig kennis over de landbouw en als grondstof voor drink- het gedrag van watermassa's met ver water. Een negatief punt is dat sinds de schillende eigenschappen die met elkaar afsluiting de natuur in het gebied ver- verbonden worden. schraalde. Om een goed gefundeerde keuze te kun- Zowel in het Haringvliet als in de Voor- nen maken is het van groot belang dat er delta zijn de oorspronkelijke natuurwaar- een praktijkproef wordt gedaan. Daarbij den zoals oeverzones, soorten vogels, wordt onderzocht hoe de waterbeweging vissen en planten aangetast. In het Ha- wordt beïnvloed als er weer zout water ringvliet kwam dat door het wegvallen wordt toegelaten in het Haringvliet. Tij- van het getijDaarmee veranderde de dens die proef wordt onderzocht wat het variatie in waterstand en in aangroei, de effect is van een ander beheer van de afslag van oevers. Vooral ook de natuur- sluizen. Ook kan dan worden gemeten of lijke overgangspunten van zout naar zoet de computermodellen die worden ge- water veranderden. De voorheen geleide- bruikt om voorspellingen te doen, vol- lijke overgang van zout water naar zoet doende nauwkeurig zijn. bij de Voordelta, is nu omgeturnd in een Natuurlijk kan zo'n proef alleen maar plotselinge overgang ter hoogte van de worden uitgevoerd als de belangen die in sluizen. Die sluizen laten af en toe een het geding zijn geen onaanvaardbare risi- plons zoet water naar buiten en af en toe co's of schade ondervinden. Daarom gaan ze dicht. wordt er regelmatig overlegd met verte- Onder zulke omstandigheden kunnen genwoordigers van de verschillende be- maar heel weinig organismen, planten en langen, zoals drinkwaterbedrijven, vis- dieren, het volhouden. Uit onderzoek serij-, recreatie-, natuur- en scheepvaart naar het voorkomen van kleine bodem- organisaties. dieren is dan ook gebleken dat de mon- ding van het Haringvliet veel minder Sluizen een week geopend soorten bevat dan de monding van de Inmiddels zijn de voorbereidingen zo ver Grevelingen en de Oosterschelde. gevorderd dat begin 1996 een proef kan Daarbij gaat het bovendien om meer al- worden gedaan, mits de weersomstan- gemeen voorkomende soorten, en veel digheden het toelaten. Dat betekent dat minder om bijzondere varianten. de hoeveelheid water die de Rijn afvoert voldoende groot moet zijn om te voorko- Zout en zoet ontmoeten elkaar men dat het zoute water te ver het Ha- Momenteel onderzoekt Rijkswaterstaat ringvliet op komt. of het mogelijk is de sluizen anders te Maar het mag bijvoorbeeld ook niet vrie- bedienen. Geprobeerd wordt de natuur- zen of hard stormen. waarden wat meer tot hun recht te laten Tijdens de proef zullen alle Haringvliet- V.l.n.r. Ina van Öoslenbrugge, OUDDORP - Dimmen Hoek, Hazersweg 29 in Oud- dorpjs de gelukkige winnaar geworden van de decemberaktie die door de Ondernemersvereniging Ouddorp werd georganiseerd. Dimmen kreeg van de Rabobank Westflakkee-medewerkster Ina van Oos tenbrugge de reischeque overhandigd ter waarde van ƒ999,00. De aktie van de O.V.0. omvatte een periode van zes weken, tijdens deze periode waren er elke week zes prijzen te winnen: een goed gevuld levensmiddelenpakket ter waarde van 50,00 elk. Dimmen Hoek is al ruim dertien jaar gewend mensen te vervoeren als chauffeur van de ambulance in Ouddorp, maar nu werd hij eens vervoerd, niet met een ambulance maar op Dimmen Hoek met zijn dochter Wilma woensdag 17 januari met een taxi voor de overhandiging van de hoofdprijs op de Rabobank West Flakkee in Ouddorp. Na een feestelijke ontvangst met koffie en gebak kon de gelukkige prijswinnaar beginnen met het uitzoeken van een vakantiebe stemming. Met de gehouden aktie, een kassabon-aktie, hebben zeer veel inwoners van de gemeente Goedereede en van buiten de ge meente meegedaan. In totaal heeft het evenemententeam bijna elfduizend enveloppen geteld in zes weken tijd. Het evenemententeam heeft deze aktie nog maar net afgerond of ze is al weer druk bezig met de voorbereidingen van de week van de winkel van 20 t/m 27 maart en de jaarlijkse toe- ristendagen welke gehouden worden op woensdag 24 juli en woensdag 7 augustus. Ina van Öoslenbrugge, rsweg 29 in Oud- eworden van de nemersvereniging men kreeg van de Ina van Oos- ter waarde van Dimmen Hoek met zijn dochter Wilma woensdag 17 januari met een taxi voor de overhandiging van de hoofdprijs op de Rabobank West Flakkee in Ouddorp. Na een feestelijke ontvangst met koffie en gebak kon de gelukkige prijswinnaar beginnen met het uitzoeken van een vakantiebe stemming. Met de gehouden aktie, een kassabon-aktie, hebben zeer veel inwoners van de gemeente Goedereede en van buiten de ge meente meegedaan. In totaal heeft het evenemententeam bijna elfduizend enveloppen geteld in zes weken tijd. Het evenemententeam heeft deze aktie nog maar net afgerond of ze is al weer druk bezig met de voorbereidingen van de week van de winkel van 20 t/m 27 maart en de jaarlijkse toe- ristendagen welke gehouden worden op woensdag 24 juli en woensdag 7 augustus. Pleegouder worden voor een paar weken per jaar, dat kan. Juist in de zomervakan tie zijn er veel gezinnen nodig die een kind of jongere voor een paar weken wil len opvangen. Voor mensen kan dit een prettige manier zijn om eens nader ken nis te maken met pleegzorg. Voor veel kinderen, die het hard nodig hebben, is het een kans op een fijne vakantie. De kinderen en jongeren voor wie wij een vakantiegezin zoeken zijn vaak niet veel gewend. Zij wonen soms in een tehuis en hebben geen familie waar zij in de vakantie naar toe kunnen. Deze kinde ren willen graag ook eens bij een gezin horen zodat zij ervaren hoe het er in een 'gewoon' gezin toe gaat. Er zijn kinde ren bij wie de problemen thuis groot zijn. Als de kinderen in de vakantie de hele dag thuis zijn kunnen de spanningen hoog oplopen. Voor hen is het heerlijk om er eens even tussenuit te kunnen. Ook zijn er kinderen die door hun handi cap een zorg zijn voor hun ouders. Als een kind een paar weken in een vakantie gezin wordt opgenomen, hebben de -4- Daar bemoeien wij ons niet mee, tenmin ste normaal gesproken niet. Vreemde dingen komen hier weinig voor, maar als ze komen dan redden wij onszelf er wel mee. Daar hebben wij Freek niet voor nodig. Trouwens, Freek is zo stom als het achtereind van een var- ouders wat meer tijd voor zichzelf en de rest van het gezin. Het is niet de bedoeling om met een va kantiekind op reis te gaan of om er elke dag op uit te trekken. Gewoon meedraai en met het gezin is voor hen al een hele ervaring. We zoeken mensen die plezier hebben in kinderen en tegen onverwach te situaties kunnen. Het Centrum voor pleegzorg organiseert voor geïntesseerden twee voorlichtings avonden: - op woensdag 7 februari in Dordrecht - op woensdag 21 februari in Rotterdam Opgeven of informatie vragen kan tele fonisch bij het Centrum voor Pleegzorg in Rotterdam. Het gratis telefoonnummer is (06) 0223432. Vakantie-ouders worden voorbereid op hun taak en kunnen, als dat nodig is, terugvallen op een begeleider. Ook is er een vergoeding voor vakantie-ouders. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met: Mirjam Dijkstra, voorlichtster, Centrum voor Pleegzorg, Diergaardesingel 71 3014 AE Rotterdam. Tel. (010) 4120150. sluizen continu open staan. Niet hele maal, mar met een opening van ongeveer 15% van wat mogelijk is. Het westen van het Haringvliet zal dan langzaam wat zouter worden. Na een week wordt de proef weer gestopt. Daarna wordt ge probeerd het zoute water weer zo snel mogelijk uit het Haringvliet te spuien. De Voordelta zal weinig veranderingen ondergaan, misschien dat het stromings patroon tijdelijk iets wijzigt. Voorspellingen doen Een proef van een week is veel te kort om effecten op de natuur te meten. Wel kunnen effecten gemeten worden op het slibtransport door de sluizen. Door ge bruik te maken van deze gegevens kun nen voorspellingen worden gedaan over de ontwikkelingen van de bodem en de oevers als de sluizen permanent anders beheerd zouden worden. Op grond van die voorspellingen, aangevuld met gege vens over de waterkwaliteit, kan worden voorspeld hoe de kansen zijn voor de ver schillende bodemdieren en planten. Aan de hand daarvan kunnen weer voorspel lingen worden gedaan over het voorko men van grotere planten en dieren. Door te meten wat er met het water gebeurt kan zo toch veel informatie worden ver zameld. Voor de Voordelta valt te verwachten dat een permanent ander beheer van de Ha ringvlietsluizen leidt tot minder aanwas van zand en slib op de bodem in de mond van het Haringvliet. Als de sluizen veel meer zouden worden opengezet, zouden de banken en platen, die zich nu vormen in de Voordelta, weer kunnen wegspoe- Gevolgen voor vissen Tijdens de proef zal voor de trekvissen in elk geval een veel betere situatie ont staan dan nu het geval is. De barrière die de Haringvlietsluizen nu vormen, zal tij delijk veel minder ernstig zijn. Ook voor vissen die in het zoete water leven is het andere beheer een voordeel. Door dat de overgang van zoet naar zout water ge leidelijk verloopt, kunnen de vissen tij dig merken dat ze in de gevarenzone ko men. Voordat ze naar buiten worden ge spoeld, kunnen ze terugzwemmen. Ze merken namelijk dat het zoete water langzaam zouter wordt. drs. ing. M. van Zetten Werkzaam bij Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland en lid van het Ambtelijk Overleg Voordelta Overgenomen uit Vorm in Verandering, Nieuwsbrief van RWS In de maanden september, oktober en november is de kwaliteit van het aangeboden GFT-afval gecontro leerd. De kwaliteit was redelijk. Wij danken de burgers voor hun inzet om het afval goed te scheiden. Toch zijn er nog enkele punten waarvoor wij aandacht vragen. Grote takken Door enkele bewoners worden in de GFT-container regelmatig grote takken geperst. Deze takken blijven met het ledigen in de container vastzitten. Wij verzoeken u om de takken zo klein mo gelijk te zagen of te knippen zodat ze met het ledigen gemakkelijk uit de con tainer gaan. Kattebak-korrels Ook zijn er diverse misverstanden over de kattebak-korrels. Het GFT-afval van Goeree-Overflakkee wordt bij de AVRAM te Rozenburg tot compost verwerkt. Deze verwerker heeft als acceptatie- voorwaarde gesteld, dat er geen katte bak-korrels in het aangeboden GFT mo gen zitten. Ook de zogenaamde milieu-keurmerk korrels mogen er niet in zitten omdat het visueel niet is te controleren wat nu wel of niet milieu-keurmerk korrels zijn. Plastic containerzakken Verder is opgevallen dat veel burgers toch een plastic minicontainerzakje ge bruiken, deze zak valt met het ledigen in het GFT-afval. Tijdens het composteren bij de AVRAM te Rozenburg heeft men veel last van deze zak. Hierdoor stijgen de kosten van het composteren. Deze kosten zullen weer aan u doorberekend moeten worden in de afvalstoffenheffing. Wij verzoeken u daarom geen plastic minicontainerzakken te gebruiken, ook de zogenaamde composteerbare plastic- zak niet. Deze zak komt doordat het GFT-afval eerst wordt gemalen en daar na wordt gezeefd niet in het composteer- proces. De papieren minicontainerzakken zijn wel toegestaan. Winterperiode De afgelopen weken zijn er door de vorst problemen geweest met het ledigen van de bruine GFT-container. Wij verzoeken u tijdens een vorstperiode de container de nacht voor het ledigen in een schuur of garage te zetten en het natte afval eerst in papier in te pakken. Hierdoor zal het ledigen van de container gemakkelij ker gaan. Inlichtingen Nadere inlichtingen kunnen inwoners van de gemeenten Dirksland, Middelhar- nis en Oostflakkee opvragen op werkda gen bij het I.S.G.O., tel. (0187) 487711. De bewoners van de gemeente Goede reede op het gemeentehuis, tel. (0187) 491500tst. 165. Het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden organiseert samen met de WLTO in de maan den januari tot en met maart 1996 zes bijeenkomsten om akkerbou wers en vollegrondsgroentetelers te informeren over de kwaliteit van het oppervlaktewater in hun ge bied. Het is de bedoeling om samen met deze bedrijfstakken te komen tot een betere waterkwaliteit. Onderzoek en discussie Om inzicht te krijgen in de ernst van de sitautie onderzoekt het zuiveringsschap vanaf 1995 de waterkwaliteit in akker bouwgebieden in zuidelijk Zuid-Holland. Daarvoor worden watermonsters onder zocht op meststoffen (stikstof en fosfaat) en gewasbeschermingsmiddelen. Tijdens de bijeenkomsten zullen de eer ste resultaten worden bekend gemaakt. Vervolgens is er discussie over prakti sche maatregelen die de ondernemers nu al zelf op het eigen bedrijf kunnen tref fen om waterverontreiniging met mest stoffen en gewasbeschermingsmiddelen terug te dringen. Samen met bedrijfstakken In de periode na de oorlog zijn de agrari sche bedrijven in Nederland in een snel tempo groter en modemer geworden. Op deze bedrijven wordt tevens veel meer produkt geteeld op minder hectares. Goede hulpmiddelen daarbij zijn (kunst) meststoffen en gewasbeschermingsmid delen. Maar doordat de grond steeds intensiever wordt gebruikt, is ook de afhankelijkheid van meststoffen en gewasbeschermings middelen steeds groter geworden. Uit on derzoek blijkt dat diezelfde meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen een be lasting vormen voor onder meer het wa termilieu. Het zuiveringsschap wil samen met de bedrijfstakken werken aan een verbetering van de kwaliteit van het op pervlaktewater. Een goede kwaliteit van het oppervlakte water is van groot belang voor industrie, recreatie en niet in de laatste plaats voor de land- en tuinbouw zelf. Bijeenkomsten De bijeenkomsten die van 20.00 tot 22.00 uur duren, vinden plaats op: 29 januari: Goeree: Verenigingsgebouw Dorpstien- den, Dorpstienden 2 te Ouddorp. 13 februari: Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard, Krimpenerwaard en Vijfheerenlanden; Partycentrum Bowling Dordrecht. Mer- wehal, Baanhoekweg 1 te Dordrecht. 29 februari: Flakkee: Grutterswei, Willemstraat 14 te Oude Tonge. 4 maart: Voorne-Putten: Dorpshuis De Meent, Molenweg 14 te Oudenhoom. 14 maart: Hoekse Waard: Dorpshuis de Eendrachts- hoeve, Tuinweg 3 te Zuid-Beijerland. ken, die bemoeit zich daar toch al niet mee. Nog minder merken wij hier van de rijksen uit de stad, maar toch komen ze, soms. Geert van Boksejan is in dienst. Ja, ze hebben hem opgehaald met zo'n knallende fiets die over de heide stuift, en hij moest mee in dat ding. Ze heb ben hem zo bij Heringa weggehaald, midden in de veenput. Hij is meegegaan en nou zit hij ergens in Brabant. Een best end weg. Een halfjaar lang blijft hij daar. Hij mocht een keer terugkomen, dat was vorige week. Daar kwam hij aanstappen, regelrecht van de trein uit de stad. Een paar mooie schoenen aan met van die gekke lappen er omheen, een soldatenpak en een karbies op de schouder. Na drie dagen ging hij weer weg, want anders zouden ze hem weer ko men halen en daar had Geert niet veel zin in. Want ze zijn niet mak in dienst. Driek Munsters heeft wel gelijk gehad. Driek zei dat ze daar met ruige kerels als Geert wel overweg kunnen. Nou, het feit dat Geert zo maar terug is ge gaan, is er het bewijs voor. Nu heeft Geert een knap wicht als verkering in Zandwierde. Het enige wicht van de weduwvrouw Belt, die naast Silvius woont. Minke is een knap, maar ook een lief wicht en heel veel jongens heb ben op een kans geloerd. Hendrik van Botterdiene, Keessie van Kniep ant gat. Klaas van Hendrikus Kromnagel en Geert van Boksejan. Geert heeft het gewonnen. Een vrouwenhart is een raar ding. Heb je nou Keessie, goed, al is hij niet erg snugger, het is een beste jongkerel, maar Minke heeft hem niet genomen. Klaas, wel wat bang in het donkr, maar een kerel met wie het hui zen was geweest, ook die is het niet geworden. Nee, ze neemt die woeste Geert van Boksejan, die drinkerd, die driftkop, die man die nergens voor staat, vooral niet als hij een borrel opheeft. Maar goed, ze moet het zelf weten, niet waar? Minke en Geert willen trouwen, zo gauw Geert terug is uit de dienst. En trouwen kost ook hier geld. Daarom werkt het lieve wicht zo hard als het kan op de korenvelden van Heringa. Ze hebben een huisje gebouwd, vlak naast de mo len van Harmen den sosjalist. Een knap huisje. Geert is er twee dagen druk mee geweest en het jongvolk heeft hem er nog flink bij geholpen. Het huisje staat te wachten tot Geert zijn vrouw er bin- nenn zal brengen. Dat zal nog een goeie maand duren, zolang moet hij nog dienen. Minke is gelukkig en ze telt de dagen die haar nog scheiden van de dag dat Geert voorgoed terug zal keren. Het kan haar niet vlug genoeg gaan en daar om wil ze best eens wat langer werken, want dat betekent weer een paar centen meer. Tegen negenen gaat ze naar huis, net voor de jong- kerels weg zullen gaan. Heringa knikt haar vrien delijk toe en roept zijn zoon Bram bij zich: „Bram, breng ie Minke effen over de heide" „Goed va", zegt de jongkerel, en grijnst naar het meidje. Dat wil Bram best, want dan loopt hij zo stiekemweg nog even wat verder mee naar het huisje van moeder Silvius. Bram heeft een oogje op Janneke, de zuster van Gerrit. „O maar. Heringa, da's neet neudig", roept Minke lachend. „Maar het is een best ende naar het durp" „Wie zol er mie nou wat willen doen?" vraagt ze vrolijk. Ja, dat is eigenlijk wel waar, het is nog neet duuster, hier en daar beginnen de flarden nevels op te dringen, maar het duurt nog minstens een hallef uur, veur het warkelijk donker is en dan is Minke al lang thuus. En bovendien, de boer is druk. Het weer werkt al zo tegen. De oogst staat nog op het land en de knol len hadden er al in moeten zitten. De boer luistert even. De suizende slagen, waar mee de maaiers hun sikkels hanteren, het geschuur van de scherpers, het zingt in zijn oren. Hij kan Bram moeilijk missen. „Durf ie dan wel allene?" vraagt hij nog. „O, best heur", verzekert het meisje. „Goed dan" Bram verdwijnt teleurgesteld. Zijn snelle uitstapje naar het dorp gaat niet door. Maar enfin, zo gauw het koren van het land is, is er nog gelegenheid ge noeg. Hij loopt terug naar zijn werk en grinnikt naar zijn kameraad Silvius. „Ze geet allene", zegt hij grijnzend, en Gerrit lacht: „Jammer veur oe, neet?" „Ach, loop heen" Ze werken door. Bram zwaait zijn zeis op en neer en werkt alsof hij vandaag nog alle koren voor de vlakte moet hebben. „Gerrit", roept hij ineens vrolijk. Er schiet hem een aardig verhaal te binnen. Maar Gerrit is weg. Zijn zeis ligt verlaten op de grond. Bram kijkt ver bijsterd op. „Gerrit, waar ben je?" Maar de opvallend tengere gestalte van Gerrit Sil vius is nergens te ontdekken. „Hendrik, Klaas". De twee jongkerels zien op. Vermoeid leunen ze even op hun zeis. „Hebt jullie Gerrit gezien?" Ze halen hun schouders op. „Vraag het de bind- sters, die warkt vlak achter oe" Aaltje van Boksejan, een zuster van Geert, kijkt op. „Gerrit is vortgelopen. Ie snapt het toch wel?" „Ik ga hem zuken", schreeuwt Bram. „Hie is in staat ongelukken te begaan as hie zo gek vort- sjouwt". Hij rent over de akker, roept zijn vader aan, die hem nog iets naroept en dan hoort hij niks meer. Hij snelt over het erf en verdwijnt achter de schu ren. Hij rent als een dwaas rond, de naam roepend van die vreemde kerel, die zo maar ineens vort- loopt, zonder iets te zeggen. Dan staat hij stil, hijgt even en spuugt op de grond. Gerrit is nergens te zien. Toch kan hij niet ver weg zijn, hij moet ergens op de boerderij rondhangen. Langzaam slentert de jongkerel terug. De oude Heringa staat op het erf. Zie hem staan, die oude boer, bijna zeventig is hij, die Bart He ringa, maar zijn rug is recht en zijn ogen staan hel der in die oude, gerimpelde kop. „Waar was ie. Bram?" „Gerrit is vortgelopen" „Dat heb ik gezien. Hie is alweer trug" „O"Meer wordt er niet gezegd, maar ze begrijpen elkaar wonderwel, die twee. Bram loopt naar zijn zeis en ziet dat Gerrit alweer druk aan het maaien is. „Waar was ie?" vraagt hij wat boos. De jongkerel ziet op. Bram huivert even ondanks de drukkende hitte van de zomeravond en van zijn eigen lichaamswarmte. Als Gerrit zo van zich afkijkt, dan wordt een mens er bang van. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5