EHM1DB1-rilEUW5 NIEUWE BOEKEN Schorn Plug Jeugd-stuif-in- Stellendam Sprekersavond I li^ Infoimatie over de ANIB, Vl 111W Bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten 7 y .^^\,.^^^V^ Onze relaties kunnen altijd bij ons aankloppen. Uitbreidii^ assortiment VW/ANWB Overflakkee Boer tussen mythe en werkelijkheid Haastige spoed... Uitslag grote verioting P.V. De Combinatie BOEKEN EN IVIUZIEK VAN DER BOOM Paul Kieviet concerteert met romantische koraalkunst hypotheek op maat... Makelaar Tamboer Jubileumbijeenkomst 'Christenvrouw' Amersfoort voor morgen en vandaag 3e Blad VRIJDAG 26 JANUARI 1996 No. 6472 Vit Kampen Hanzestad met allure - bereikte ons onlangs weer een pakket boeken; het betreft nieuwe uitgaven van uitgeverij De Groot Goudriaan (een dochter van Kok), aldaar. Met genoe gen kondigen wij ze hier aan, zowel om de fraaie vormgeving als om de goede inhoud. Anne (je Vries, Joh. van Hulzen en L. Keemink, In volle wapenrusting. Verhalen uit de kerkgeschiedenis. Illustraties J. H. Isings. Gebonden. 224 pag. Prijs 34,90. De eerste druk van dit boek, destijds nog in twee delen, ver scheen in 1950, dus meer dan 45 jaar geleden. Het is een goede gedachte geweest deze verhalen uit de kerkge schiedenis opnieuw uit te geven. De bun del vertellingen is opgezet rond personen die in de kerk der eeuwen van grote bete kenis zijn geweest: de apostel Paulus, de kerkvader Augustinus, de heidenprediker Bonifatius, de bijbelvertaler Erasmus, de bloedgetuige Guido de Brés, de opwek kingsprediker John Wesley, de zendeling Nommensen en nog veertien anderen. Weliswaar is de kerkhistorie ten diepste geen relaas over mensen - immers Christus Zelf vergadert Zijn Kerk - maar wel verkiest Hij daartoe 'instrumenten' om dienstbaar te zijn. Zij stonden "in volle wapenrusting". De prachtige illus traties van Isings, bij elk hoofdstuk één, geven dit boek nog extra aantrekkelijk heid. Een hartelijke aanbeveling! Maarten Luther, Ik zal niet sterven, maar leven. Portret van de reformator in het licht van zijn brieven. Verzorgd en ingeleid door P. den Ouden. Geïllustreerd. Gebonden. 160 pag. Prijs 34,90. De aanleiding tot de samenstelling van deze bundel Luther- brieven was een bezoek van Pieter den Ouden aan het slot Coburg in Duitsland. Luther verbleef aldaar in 1530 enkele maanden. Vanuit het kasteel onderhield hij toen een intensieve correspondentie met zijn evangelische vrienden die deel namen aan de Rijksdag te Ausburg; Melanchton stond aan het hoofd van de Lutherse deputatie. In dit boek is de vert aling van (een groot deel van) deze brie ven te vinden. Het was een belangrijke periode in Luthers leven, maar ook voor de beweging van de Reformatie. Dat laat zich uit de inhoud van deze brieven afle zen. Wie ooit iets van Luther las, zal hem hier weer herkennen. Hij wist dat hij geen mensenlijke zaak voorstond - God was Zijn vaste Burcht. Uit één van deze brieven deze woorden: "Hij kan ons niet vergeten, anders zou Hij eerst Zichzelf moeten vergeten, zou onze zaak niet Zijn zaak zijn en zou ons woord niet Zijn Woord zijn. Evenwel, als wij daar maar van verzekerd zijn, en er niet aan twijfelen dat het Zijn zaak en Zijn Woord is, zo is ook ons gebed zeker ver hoord, en onze hulp reeds gereed en ophanden." Een leerzaam en op diverse plaatsen ontroerend boek. Derk Visser, Niets menselijks is ons vreemd. Leven en werk van Philippus Melanchton (1497-1560). Geïllu streerd. 222 pag. Van Luther naar Melanchton is maar een kleine stap; diens naam noemde ik al in verband met de onderhandelingen te Augsburg. Na z'n mooie studie over Zacharias Ursinus verraste Derk Visser (hoogleraar in de USA) ons nu met een monografie over diens geestelijke vader Melanchton, de vriend van Luther. Visser schetst Me- lanchtons weg en werk, zijn leven en streven, op nauwgezette wijze. Vopral de jaren na het overlijden van Luther wor den getekend. Die jaren in het leven van Melanchton kenmerkten zich door een bepaalde tragiek, met name veroorzaakt door de moeiten rond het bewaren van de leer der Reformatie. Melanchtons plaats was er één op het brandpunt van Roomsen, Luthersen en Gereformeerden. Er was na de dood van Luther bijkans geen leerstelling of ze werd tot twistpunt gemaakt. De strijd om de erfenis van Luther laaide in die jaren hoog op. Melanchtons portret uit 1559, een jaar vóór zijn dood, laat een afgeleefde oude man zien - murw gemaakt door de felle polemieken. Overeenkomstig zijn laatste notitie bevrijdde de dood hem van 'de razernij der theologen'. Hij mocht over gaan tot de aanschouwing van Christus, in wiens dienst hij zo getrouw had mogen arbeiden. MIDDELHARNIS Ie 12602 2e 2240 3e 12426 4e 2181 5e 2616 6e 12045 7e 12473 8e 12043 9e 2128 10e 2021 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e 2431 12368 12762 2284 2410 12419 2980 12589 2440 12111 A. P. Bijl, Een Prince van Orangien. Portret van Willem van Oranje. Geïllustreerd. 240 pag. We blijven nog even in de zestiende eeuw - zowel in de Duitse als in de Nederduitse landen. In dit rijkgeïllus- treerde boek is de schijnwerper gericht op Willem van Oranje, de Vader des Vaderiands. Het lag in de bedoeling dit boek in 1994 te publiceren, 450 jaar na de komst van de jonge Willem naar de Nederlanden. Een belangrijk moment! Toen is immers de nog steeds geldende band gelegd tussen het vorstenhuis van Oranje-Nassau enerzijds en het Neder landse volk anderzijds. De overstelpende hoeveelheid stof noodzaakte echter tot enig uitstel; toch noemt de schrijver zijn studie nog slechts 'een schets'. Kenmer kend voor dit boek noem ik drie dingen. Het eerste wat opvalt is het grote aantal illustraties, waaronder veel pentekenin gen van J. H. Isings. Meer de inhoud betreft de aanpak van de auteur; hij trachtte zijn beeld te vormen aan de hand van getuigenissen over Willem de Zwijger aan de hand van diverse getuige nissen over hem van tijdgenoten; ook is de prins zelf aan het woord gelaten. Het is dus een boek met veel (waardevolle!) citaten. Dat geeft iets kroniekmatigs aan dit boek. Tenslotte blijkt bijkans op elke bladzijde de waardering van de prins als een gezondene van God. De benadering van de auteur ligt dan ook in de lijn van Bilderdijk en Groen van Prinsterer. De idee van het 'drievoudige snoer' is de rode draad die door dit hele boek heen loopt. Wulfert Floor, Uit het zaaivat. Bijbels dagboek. 370 pag. Prijs 49,50. Wie hoorde nooit van hem - de oefenaar uit de contreien van Driebergen, Langbroek en Doom. Wulfert Floor (1818-1876) - de landbouwer die op gezette tijden het zaaivat van het Woord ter hand nam en een eenvoudig maar hartelijk woord sprak. Zijn 'Oefeningen' worden heden ten dage nog met stichting gelezen. De boerderijen die hij bewoonde en waar hij oefende, zijn met weinig moeite nog te vinden. Uit de ongeveer tien prekenbun- dels die we van Wulfert Floor hebben, is voor dit dagboek een selectie gemaakt. Spelling en interpunctie zijn aangepast. We danken de heer J.van den Brink te Veenendaal voor zijn inspanningen in dezen en hopen met hem op een vrucht baar gebruik van deze bundel. Ds. Joh. van der Poel, Hulpeloos tot Hem gevloden. 192 pag. Prijs 39,90. Dominee Van der Poel (overl.1981) was fM Een keuze maken is niet moeilijk! !S> .^-^^.^.CP^ r.cs<^^" Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187)482614 1^ een minstens zo authentiek en met singu liere gaven bedeeld prediker als Floor. Hij diende de Oud-gereformeerde ge meenten te Giessendam en Ede. In de laatste jaren van zijn leven schreef hij aan de hand van bijbelse figuren zoals Mefiboseth, Naaman en de arme Lazarus - om maar enkelen te noemen - medita tieve stukjes in de Eder kerkbode. Die overdenkingen waren vooral bedoeld voor zieken en hulpbehoevenden. Hier daar kost de stijl van Van der Poel enige moeite om hem te vatten. "Wie het vat ten kan, die vatte het", zo zegt hij er zelf wel eens bij. Toch steeds weer de moeite van overdenking waard. Een boek met perspectief... D. Martyn Lloyd-Jones, Verklaring van de Brief aan de Romeinen. Het heilig Evangelie. Uit het Engels ver taald door dr.A.Bor. 407 pag. Prijs ƒ79,50. Rev.Lloyd-Jones van ds.Van der Poel overleden in hetzelfde jaar. De overgang van de één naar de ander is een hele cultuursprong. De één had zijn arbeidsveld in de Alblasserwaard en op de Veluwe, de ander in het hartje van de Londense City. Toch ben ik ervan over tuigd dat beiden verwaardigd zijn geweest de verborgenheden van het Koninkrijk te verstaan - eenyoudig om dat het hun gegeven was. Beiden moch ten als een ware Schriftgeleerde oude en nieuwe schatten uit het Woord van God voortbrengen. Daarbij had Lloyd-Jones eminente gaven van Schriftuitleg, gee stelijke Schriftuitleg, ontvangen. Bijzon der dankbaar ben ik dan ook dat uitge verij De Groot Goudriaan het aandurft met de uitgave van dit boek een redelijk groot project te starten- de publicatie van Lloyd-Jones' uitvoerige verklaring van de Romeinenbrief, daarna wellicht te vervolgen met die van de Efezebrief. Dit lijvige boekwerk behandelt in vierhon derd pagina's de verzen 1 t/m 24 van Romeinen 1. De preken van 'the Doctor' trokken destijds veel hoorders. Mogen ook deze boeken veel lezers en de lezers veel zegen ontvangen. JMJK. Prijzen afhalen bij Gebr. Vroegindeweij, Nieuwepad 3, Middelhamis, tel. (0187) 482058. Waarin een klein kantoor groot kan zijn... Accountants Spijkenisse Zwijndrecht Utrecht Middelharnis Voorstraat 36, 3241 EG Middelharnis tel. (0187) 48 6444. Fax (0187) 487001 D.V. morgenavond, zaterdag 27 januari, hoopt organist Paul Kieviet in de Her vormde Kerk te Middelhamis te concer teren rond het thema 'Koraalkunst uit de Romantiek'. Het concert omvat composities van onder meer Mendelssohn, Brahms, Re- ger en Guilmant. Het bijzondere aan dit concert is, dat vrijwel alle gespeelde werken een be kend lied als onderwerp hebben, zodat het werkt als een 'feest der herkenning'. Een toelichting op het programma las u in het E.N. van vorige week vrijdag. Het concert begint om acht uur. kritisch selekteren Tel. (0187)483477 Vertrektijden van de bus, dinsdag 30 januari: Melissant, Rabobank7.30 uur Dirksland, Vroonlande7.40 uur Dirksland, De Schakel7.45 uur Geldershof.7.50 uur Middelhamis, Dienstencentrum..7.55 uur Sommelsdijk, ingang Samaritaan8.00 uur Het assortiment reisgidsen bij VVV/ ANWB Overflakkee is uitgebreid met een 'low budget' serie van de uitgeverij Kosmos. Deze serie omvat boekjes over diverse gebieden en steden in Europa, maar ook over verre bestemmingen zoals de Nederlandse Antillen. De boekjes kosten 15,95 per stuk. In de VVV/ANWB-winkel in Middel hamis kan men terecht voor reisgidsen in verschillende prijsklassen van de ANWB, Dominicus, Michellin en nu dus ook van Kosmos. U vindt de VVV/ANWB Overflakkee- winkel op Kade 9 in Middelhamis. 'Jeugd-stuif-in-Stellendam' organi seert zaterdag 27 januari BINGO. Toegang gratis! Zaal open 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur in 'De Schuur'. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom! D.V. 27 januari hebben we weer eens een gast in ons midden. Onze gast is ds. Wülschleger, inmiddels al bekend bij ons op het OJW. Vorig seizoen was ds. Wül schleger bij ons en toen kwam het ge sprek op 'de gaven van de Geest'. Omdat dit op zich een onderwerp is waar veel over te zeggen is, wilde hij daar toen niet verder op ingaan, maar hij gaf te kennen dat hij daar graag nog een avondje voor temg wilde komen. Dus als je er die vorige keer was, word je natuurlijk ook zaterdag weer verwacht, maar vooral degenen die er niet waren nodigen we van harte uit om deze boei ende en leerzame avond bij te wonen, zoals we gewend zijn kun je vanaf 19.30 uur binnenstappen in 'de Hoeksteen' in Middelhamis, we rekenen ook op jou! Landbouwpraatje De boerenwereld is danig in ver warring. Is het mythe of werkelijk heid. Of maakt men van mythe een werkelijkheid? Des poedelskern is: om welke belangen gaat het, wie doet er iets aan en hoe dan? Het leven op de boerderij is erg ongewis. Feiten van vandaag zijn onzekerheden van morgen. Boeren tobben met fikse economische tegenwind. Trouwens de boer bestaat niet meer: de akkerbouwer is anders dan de varkenshouder, de fruit teler en de tomatenteler. Zelfs de toma- tentelers verschillen onderling van el kaar: het maakt nogal uit of je vleesto- maten, trostomaten of cherry-tomaten kweekt. Iedereen kent zijn eigen wereld en zijn eigen belang. Boeren en tuinders ervaren dat hun speelveld - dat is de markt waar zij hun produkten verkopen - met de dag groter wordt. Niet alleen op de Europese maar ook op de wereldmarkt doemen concur renten op. Boeren zullen een scherpe blik men houden op de consument die kies keuriger en verwend is. In ons eigen land moeten boeren voortaan voor zichzelf opkomen. Dat vinden tenminste de poli tici die een streep willen halen door alles wat riekt naar subsidies voor boeren! Het economische klimaat is niet roos kleurig: de boereninkomens staan erg on der dmk; ondememers zijn temghoudend bij investeringen; de produktiecapaciteit is te groot voor de vragende marktpartij en en er heerst grote onzekerheid op het boerenland. Een ondoordringbaar bos Onzekerheid leidt gauw tot ontevreden heid, wrevel en zelfs verzet. Wie boos is vindt al vlug een stok om te slaan. Maar wie moet dan het pak slaag krijgen? Er is ontevredenheid over de manier waarop met de belangen van de boer wórdt om gesprongen. Belangenbehartigers worden flink op de korrel genomen. Vanzelfsprekend gaat de kritiek dan naar de stractuur waarin alle boerenbelangen aan de orde komen. Nederland telt een legioen van belangenbehartigende orga nisaties: landbouworganisaties, vak- en teelttechnische organisaties, coöperaties, voorlichtings-, onderzoek- en onderwijs organisaties en de tientallen advies- en begeleidingsdiensten. Boeren zien door de bomen het bos niet meer en zitten ver legen om een goede houthakker. Het organisatie-complex voor de boeren is veel te duur en eigenlijk niet meer op te brengen. Het lijkt erop dat het aantal landbouwbedrijven in ons land omge keerd evenredig is met het aantal dienst verlenende organisaties ten behoeve van de boer. Niet alleen de boerenwereld is in beweging en moet zich aanpassen aan nieuwe omstandigheden, dat geldt even zeer voor de organisaties die boerenbe langen behartigen. De drie bekende boerenbonden (Katho liek, Protestant en algemeen) hebben sa men één nieuwe club opgericht (LTO- Nederland). De veertigjarige samenwer king van de boerenbonden en de vakbe weging in het Landbouwschap staat op springen, want partijen vertrouwen elkaar niet meer. Coöperaties en econo mische instellingen (de zogenaamde agribusiness) vinden dat zij de eerste par tij moeten blazen op een markt en dat zij dus moeten opkomen voor de boer die grondstofleverancier is. Kortom: bijna iedereen rolt over iedereen en de verwar ring over belangenbehartiging neemt toe. Fnuikend Er zijn veel pogingen gedaan om de or ganisatie-kluwen te ontwarren. Dat lukt nog niet zo best, want iedereen vecht voor zijn eigen of sectorbelang. Er is weinig animo om over buurmans heg heen te kijken en om dus ook gemeen schappelijke agrarische belangen op te sporen. In dergelijke chaotische toestan den is uiteraard alle mimte om frustraties uit te leven en boosdoeners aan te wij zen. Slechte marktomstandigheden en door concurrentie onder dmk gezette in komens worden maar al te vlug o phet conto geschreven van boerenorganisaties en belangenbehartigers. Fnuikend is daarbij een buitenwacht die niet gehinderd door enige kennis of betrokkenheid een extra schep op het warrige boerenverhaal toevoegt. Het is vaak pure sensatie, maar ook dodelijk voor de boeren en tuinders. Aan de zijlijn wordt de warrigheid extra opgeklopt en her en der blijken ook leken te zijn die de oplossingen voor de ontregelde land- en tuinbouw aandragen. Hun oplossingen zijn soms erg hard, vaak gespeend van historische achter gronden en al even dikwijls ontdaan van elk menselijk gevoel. Het gaat toch om boeren die al ondernemende toch ook deelnemers zijn in een samenleving. Boeren hunkeren naar visionairen die een koers durven aangeven. Zij kijken uit naar gezaghebbende wijze lieden die met alle boeren de weg uitzetten. Het risico is denkbeeldig dat zulke 'keien' meteen 'onthoofd' worden. En toch is de land bouw gebaat bij een duidelijke koers, zelfs als deze boodschap hard en pijnlijk kan zijn. Een duidelijke missie is wel wat anders dan een mythe die door sommi gen wordt verheven tot werkelijkheid. Het laatste is en blijft ordinair boerenbe drog... B. Schouwing Woensdagmorgen, om 01.15 uur vond er op de Deltaweg (weg Goes-Zierikzee) onder Colijnsplaat een eenzijdig ver keersongeval plaats. Een 54-jarige inwo ner uit Renesse wilde een voor hem rij dende strooiwagen inhalen, om te voor komen, dat de pekel de autolak zou aan tasten. Na de strooiwagen te hebben in gehaald, bleek dat het wegdek voor de strooiwagen glad was door de ijzel. De bestuurder raakte in een slip en kwam tot stilstand in een naast de Deltaweg gele gen sloot. De gehele rechterzijflank was beschadigd. Het voertuig is door een ber gingsbedrijf uit de sloot getakeld. Wat is de ANIB? Dat is de Bond van Gehandicapten en Arbeidson geschikten. Deze bestaat al meer dan 50 jaar en is opgericht na de oorlog. De ANIB heeft door het hele land goed opgeleide adviseurs die regelmatig bijgeschoold wor den en op de hoogte zijn van aller lei wetten en regels. Sinds december 1994 is er ook op Goe- ree-Overflakkee een adviseur werkzaam, die beschikbaar is voor heel Goeree- Overflakkee, Voorne en Putten en de Hoekse Waard. Deze adviseur is zelf ge handicapt en weet wat iemand met een handicap voor problemen kan ondervin den, o.a. bij het aanvragen van een voor ziening, herkeuring WAO etc. De advi seurs worden op de hoogte gehouden van alle nieuwe wetten en regels, en werken nauw samen met de Gehandicaptenraad. Ook zit de adviseur in het Platform Ge handicaptenbeleid Goeree-Overflakkee. Voor wie is de ANIB? Voor iedereen met een handicap of al de mensen die arbeidsongeschikt zijn, on geacht ras, geloof etc. Wat doet de ANIB? Zij geeft antwoord op vragen als, ik zit in de ziektewet en wat gebeurt er als ik in de WAO terecht kom. Waar kan ik een invalidenparkeerkaart aanvragen. Kan ik als jonggehandicapte een studie beurs krijgen. Volgens mijn arts zijn er in mijn huis dringend aanpassingen no dig en hoe gaat dit in zijn werk. Wilt u mijn belastingformulier invullen enz. In al deze gevallen kan de adviseur u raad geven. Komt hij of zij er zelf niet uit, dan word er doorverwezen naar het landelijke buro in Heemskerk waar er varen juristen zitten om u te helpen. Vaak zal de hulp van de adviseur bestaan uit het begeleiden van aanvraagprocedu res of het instellen van een beroep of be zwaar tegen de beslissing van b.v. de ge meente. Veel informatie die voor u van belang kan zijn, leest u niet in de krant. En als u toch iets tegenkomt is het taalgebruik vaak ingewikkeld. Leden van de ANIB ontvangen maandelijks het blad AanZet. Hierin wordt alle belangrijke informatie voor u verzameld. C; ANIB geeft ook juridisch advies en t; wordt vertelt hoe en waar u uw recht kunt halen. De ANIB strijd voor goede en betaalbare hulpmiddelen, maar ook voor zaken als woningaanpassingen en vervoersvoorzie ningen. De ANIB vecht voor uw recht. In de meeste afdelingen worden regelma tig kontaktmiddagen of -avonden gehou den. Ook zijn er wel eens informatiemid dagen. Bij de ANIB weten ze dat mensen met een handicap vaak een laag inkomen hebben en dat ze extra lasten hebben vanwege hun handicap. Daarom probeert de ANIB de kontributie zo laag mogelijk te houden. U kunt zelf kiezen hoe u wilt betalen, per maand, per kwartaal, per half jaar of per jaar. Wilt u meer informatie over de ANIB, dan kunt u kontakt opnemen met de ad viseur in uw regio, en deze zend u infor matie toe. U kunt ook bellen voor infor matie. Dat kan bij Gerard van der Linde, A. J. de Graaffstraat 27, 3245 XA in Sommelsdijk of via tel. 482671 (voor mensen van buiten Goeree-Overflakkee eerst het kentegal (0187) draaien. ^B\ ^B\ B XO^^^ Kom eens vrijblijvend binnen kijken! B. ^B ^B\ Relaties van Schorn Plug in, Middelharnis kunnen altijd rekenen op de persoonlijke service van hun vertrouwde contactpersonen. Voor specialistische vraagstukken kan het kantoor te allen tijde terugvallen op de specialisten binnen de eigen organisatie. Waardoor een brede dienstverlening tegen lage kosten mogelijk is. NVM MAKELAAR stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam BOND VAN GEHANDICAPTEN EN ARBEIDSONGESCHIKTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5