ftl'^D A C^i\ 'HW^~^' 'Vooruit' 24 uur non-stop SCHAKELKLUB Stellendam ^CH^AAücklc vm oom -fCo V is^_3ê^'m Shantala babymassage EiS Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Op vrijdag 9 en zaterdag 10 febru ari a.s. zal in de Mavo de Komeet te Oude Tonge een muziekmara- thon worden gehouden. Wat houdt dat in? Wel muziek 'Vooruit' zal zich 24 uur lang met muziek bezig houden. Per half uur vullen de muzikanten het etmaal op met repetities, optredens, lessen, enz. Dit met het doel om d.m.v. sponsoring zo veel mogelijk geld bij elkaar te krijgen voor het instrumentenfonds van de ver eniging. De organisatie is in handen van de mara thoncommissie, contactpersoon is Elza Polak, tel. (0187) 642542. Het officiële startsein wordt op vrijdag 9 februari om 19.00 uur door een afgevaar digde van het gemeentebestuur gegeven. Wat is er no^ meer tp r/p ft,? O.a. wordt er op zaterdag 10 februari van 9.00 tot 11.00 uur gratis les gegeven door de leden. Wilt u eens een keer pro beren te spelen op een instrument, kom gerust langs, als u van tevoren belt dan bent u verzekerd van een gratis half uur tje les! Van II.00 tot 12.00 uur treedt blaaskapel Achteruit op. Om 17.30 uur repeteert het fanfare orkest en we nodigen u uit om aan de di rigentenwedstrijd mee te doen. Wie wil er nu niet een keer een groot orkest diri geren, tegen een kleine vergoeding kan dat, jong en oud. Om 18.45 uur bent u uitgenodigd om samen met Fanfare-orkest en het leeriin- genorkest af te tellen, ondertussen geniet u nog van het laatste kwartiertje muziek van deze marathon. Naast alle muziekactiviteiten is er na tuurlijk nog meer te beleven in de Ko meet. Is het nu overdag of midden in de nacht, het is beslist de moeite waard om eens te komen kijken. De Schakelklub hoopt a.s. zaterdag D.V. 27 januari klub te houden. Op het pro gramma staat een sportavond. Willen jul lie wel passend schoeisel meebrengen? We hopen dat jullie allemaal weer ko men. Ben je benieuwd, kom dan naar de Schuur. We beginnen om 19.30 uur, maar De Schuur is om 19.00 uur al open. Tot ziens op de klub. in het doolhof van prijskaartjes de juiste taxatie... Makelaar Tamboer Tel. (0187)48 3477 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KftaaHPLIITEN Voor de komst van de cd. had ik door de jaren heen een uitgebreide verzameling dure langspeelplaten opgebouwd van uitsluitend klassieke muziek. Door vocht en stof zijn die nu praktisch niet meer te Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. \Joor onze jen^AAoekers "Na het eten ging ik even naar de bank". "O ja? "Je wilde zeker even uitbui- ken?" "Welnee man, ik bedoel de Rabobank. Mijn geld is namelijk op!" Deze vergissing kan gebeuren hè kinde ren? Zoiets komt nou eenmaal voor met woorden die meer betekenissen hebben. Een trap kan een schop zijn, maar net zo goed een ladder. Zulke woorden noem je homoniemen. In het Bijbelraadsel hier onder ontmoet je ze ook steeds. Vul de juiste letters op de streepjes en kruisjes in. Door de letters van de kruis jes achter elkaar te zetten komen we aan twee namen van dezelfde vrouw. Geef die twee aan mij door! Na de stippellijn ontstaat de tweede naam. ^HKdn -f 1. Volwassen jongen Hemelbrood. (Ex. 16:15) 2. Spierziekte Bijwijf van Nahor. (Gen. 22:20-24) 3. Appelsoort Vriend van David. 4. Kattenbrokkenmerk Stadhouder. (Hand. 23:26) 5. Rivier in Israël Amsterdamse buurt. 6. Voorts, verder Zoon van Jakob. 7. Verblijfplaats v.d. duivelen Fel gekleurd. 8. Afgod (Jes. 46:1) Schel aan de deur. 9. Slim roofdier Scheldnaam v. Herexles. (Luk. 13:32) 10. Shagmcrk Sterke man uit Hebr. 11:32 2. - 3. - 4. - 5. - 6. - 7. - 9. X 10. - ^/tHH/in Ar Je ziet 6 humorplaatjes. Dat wordt la chen, als je er tenminste de gein van in ziet. Vertel mij welke grappen bij elkaar ho ren en waarom. Schrijf bv. op 2 en 3 ho ren bij elkaar want ze gaan allebei over honden, 5 en 1 want die gaan over dom me mensen. 1. De Bijbel, Gods Woord. A. 1. Margriet; 2. Vergect-mij-nietje; 3. Boterbloem; 4. Klaproos; 5. Jasmijn; 6. Duizendschoon; 7. Kattestaart; 8. Leeuwebekje; 9. Vingerhoedskruid; 10. Vlijtig Liesje. 2. Het volk dat in duisternis wandelt zal een groot Licht zien. (Jes. 9:1-a) B. Wij puzzelen mee. 3. Gezegende kerstdagen en een geluk kig nieuwjaar. C. Winterslaapkamer; spitsuurwerk; loodrechtbank; vakantiefotoalbum; kroonprinshccrlijk; weilandbouw; aardappeltaart; wijsneushoorn; schcxilwerklokaal. 4. Er bleven 45 d's over. D. Ome Ko. 5. Josia-lOjr; Achaz-20jr; Jozef-30 jr; Mozes-40 jr; Amazia 54 jr; Josafath- 60 jr; David-70 jr; Mozes-80jr. Sara- 90 jr. Abraham-100 jr. E. Hier komt een bloemlezing uit de vele mogelijkheden, het zal wel niet compleet zijn. A. 1De zon in het water zien schijnen. 2. Men moet geen oude bomen ver- planten. 3. Bij de pakken neer zitten. U moet minder gum roken" "Maar hoc zijn ze er in vredes- niuun ingekomen?" "Verdnuüd Willem, heb je nu wéér je bril vergeten?" "En wat is er met a aan de hand?" "En neem iets voor je moeder mee! Ze b mor gen jarig!" "Wat spuitwater op het rech ter uiteinde van m'n snor, Ja mes" 4. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. 5. Het hek is van de dam. 6. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. 7. Water naar zee dragen. 8. Spijkers op laag water zoeken. 9. Een wit voetje halen. 10. Met molentjes lopen. 11Als een vis in het water. 12. De morgenstond heeft goud in de mond. 13. Met de noorderzon vertrekken! 14. Iemand in de boot nemen. 15. Een zware last dragen. 16. Met wortel en tak uitroeien. 17. Je schouders eronder zetten. 18. Alle zeilen bij zetten. 19. De grote vissen eten de kleine. 20. Bepakt en bezakt. B. 21. Een schip bakenen. 22. De best stuurlui staan aan wal. 23. Met geld smijten. 24. Achter het net vissen. 25. Schreeuwen als een mager var ken. 26. Dat varkentje zal ik wel eens even wassen. 27. Zo glad als een aal. 28. De haip in de wilgen hangen. 29. Bot vangen. 30. Het gras voor iemands voeten wegmaaien. 31. Een visje uitgooien. 32. Een schip op het strand is een baken in zee. 33. In de zak tasten. 34. Je handen uitje mouwen steken. 35. Voor paal staan. 36. Paal en perk stellen. C. 37. Op een houtje bijten. 38. Zinken als een baksteen. 39. Dat staat als een paal boven water. 40. De kruik gaat zolang te water, totdat hij breekt. 41. Zoete brocxljes bakken. 42. Als een vis in het water. 43. Handen in onschuld wassen. 44. Elk visje bijt op zijn tijd. 45. Zo gezond als een vis. 46. De handen in elkaar slaan. 47. Door de knieën gaan. 48. Dat wast al het water er niet af. D. 49. De koe bij de hoorns vatten. 50. Geen oude koeien uit de sloot halen. 51Het hoofd boven water houden. 52. Onder één hoedje spelen. 53. Een gat in de hand hebben. 54. Een duit in zakje doen. 55. Kruisjes achter de rug hebben. 56. Wiens brood men eet, wiens mond men spreekt. 57. Boter op je hoofd hebben. 58. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. 59. In hetzelfde schuitje zitten. 60. Van de hand in de tand leven. 61. Dat kan hij in zijn zak steken. 62. Je tanden erin zetten. ^rlevcH Petra Jansen (Castricum) Een fiets van kleur roodbordeau. Nou dat lijkt ook wel wat voor oom Ko. Van opa en oma kreeg je mooie oorbellen, verder veel geld om te tellen. Op eerste kerstdag fijn gezongen en op 10 januari verjaardagsfeest, tjonge, jonge. Is de bon inmiddels aangekomen? Koop het boek van je dromen. Aagje de Boer (Twello) Twee herinneringen hield je over aan het ijs: Nieuwe kunstschaatsen en 2 blaren. Je wenste dat de laatsten weg waren. Van het spel Mad raak je dus van de wijs. Jullie huisfundament vertijst dus langzamerhand. Als het gereed is stuur je wel bericht naar het Flakkeese land. fcHsCottc Stuur de januari-oplossingen weer naar het bekende adres (zie naast de puzzel ballon!) Allemaal de hartelijke groeten van ons allen! gebruiken. Er heeft zich zelfs een schim mel op gevormd. Omdat ik bang ben te verkeerd te behandelen wil ik u vragen hoe en waarmee ik die platen weer goed, en dat vervelend gekraak en geknetter weg kan krijgen. Antwoord: Door het draaien en de wrij ving wordt in grammofoonplaten een statische elektriciteit opgewekt, welke een flinke aantrekkingskracht uitoefent op de stofdeeltjes die in de lucht zweven. Daardoor komt er veel stof in de groeven terecht, hetgeen bij het afspelen van oude l.p.'s vervelend gekraak veroor zaakt. Maak nu eens een lauw sopje van slechts enkele druppels van een afwas- middel. Was uw platen af met een schoon en vooral heel zacht kwastje, dat u door de groef beweegt. Spoel beide zij den nk met gewoon leidingwater. Die schimmel zal dan wel met al het stof uit de groeven verdwijnen. Daarna moet u uw platen heel goed afnemen met een watje gedrenkt in gedestilleerd water. Dat is verkrijgbaar bij de drogist, want die verkoopt het voor het bijvullen van accu's. Laat de platen rechtopstaand dro gen in een platenrekje, maar beslist niet bij een verwarmingsbron, want dan zou den ze kromtrekken. Als ze droog zijn, kunt u de schijven nog aan beide zijden opwrijven met een anti-statische doek. Als u ze hierna steeds in schone hoezen terugsteekt na het afspelen en de draaita fel regelmatig met een stofzuiger(tje) stofvrij houdt, is die anti-statische doek niet zo noodzakelijk. n^KVlBKERU Hoc kunnen ze in een verwarmd ijssta dion het kunstijs op de juiste tempera tuur koud houden? Antwoord: Dat is niet zo gemakkelijk. Door stalen buizen in een betonvloer wordt ammoniak geperst dat in die lei dingen verdampt en daardoor warmte aan het beton onttrekt en dat tot bijna 10 graden onder nul kan afkoelen. Hierover wordt een laagje leidingwater gespoten. Dat moet bevriezen en dan pas volgt weer een laagje, dus 't gaat millimeter voor millimeter. Het duurt drie dagen voor er voldoende centimeters ijs zijn aangebracht. Maar dat ijs is stroef door de kalk in dat kraanwater. Daarom moet er nog speciaal onthard water over. En heet, om het goed te laten hechten. Een rijdende schaafmachine schraapt het ijs glad. Elke wedstrijd vergt een andere temperatuur van de toplaag: -4Vi °C is 't beste voor de 500 m; voor enkele grotere is -6° nodig, want de hardheid en de gladheid zijn dan geschikter voor de deelnemers. En die schaatsen weer het prettigst als het boven de ijslaag niet kouder is dan zo'n 12 graden, anders verstijven hun spieren. Het stil zittende publiek op de tribunes moet echter op z'n 18 19° warm worden gehouden en daarvoor is een afzonderlijke centrale verwarming nodig op voldoende afstand van de ijsvloer. Die cv. zorgt er trou wens voor dat het vocht van de regenjas sen bijtijds verdampt en niet als condens neerslag op de wedstrijdbaan, want dat zou te veel wrijving veroorzaken als er om 't hardst gereden moet worden... Een weldaad voor ouder en baby Binnenkort starten er weer cursus sen Shantala babymassage, georga niseerd door Kruiswerk Zuidhol landse Eilanden Gezondheid Ser vice. Een heerlijke en ontspannen de cursus voor baby's vanaf 6 we ken tot ongeveer 9 maanden. SHANTALA BABYMASSAGE Shantala is een oude Indiase massage- vorm, gegeven over de kleding heen bij volwassenen en bij baby's op de blote huid. Deze massage is in Europa geïntro duceerd door de Franse arts Le Boyer en is op iedereen toepasbaar, baby's, vol wassenen en zieken en na enige instruc tie door iedereen uitvoerbaar. Ze bestaat uit ritmische bewegingen die heel ont spannend werken, voor zowel de gever als de ontvanger. POSITIEF EFFECT Babymassage heeft voor de baby vele positieve gevolgen, zoals: het verbetert de spijsvertering, het ontwikkelt de tast zin en het verhoogt de weerstand tegen ziekte. Daarbij het zorgt voor een opti maal contact met je kind. Bovendien geeft het rust en ontspanning voor jezelf en je baby. CURSUS De cursus bestaat uit 6 lessen van elk twee uur. Elke les bevat naast het masse ren een thema dat nauw verbonden is met ouder en kind. Een belangrijk thema is bijvoorbeeld het onzwangeren. Na de VRIJDAG 26 JANUARI 1996 HLEEHmKeHiÊOUT Uit de nalatenschap van mijn grootva der, die tussen 1860 en 1950 kleermaker was, komt het strijkijzer dat op bijgaan de foto's staat. Het is van gietijzer, weegt 7'/2 kg er kan een gloeiend kooltje in voor de warmte. Nu is mijn vraag waarvoor dat knopje dient (zie pijl), dat kan ronddraaien en aan de onderkant van dat gat vastzit. Antwoord: Het is heel duidelijk een kleermakersstrijkbout. Dat is te zien aan de greep die aan één kant is bevestigd en dus geen voorbeugel heeft. De ronde 'schoorsteen' aan de achterzijde werkt door aanzuiging van lucht om de gloei ende kooltjes binnenin het ijzer goed heet te laten branden. Een kleermaker moet immers met een heter strijkijzer werken dan de huisvrouw. Als deze bout op temperatuur was, kon de kleermaker het schuifje in die 'schoorsteen' geheel of gedeeltelijk sluiten. Zulke bouten wer den rond de eeuwwisseling gebruikt, dus dat klopt wel met de jaren dat uw groot vader de leeftijd had om dit vak te be oefenen. De waarde van dit antieke ge reedschap zal nu circa 50,- 60,- be dragen, maar dan moet u er wel een lief hebber voor vinden. Mogelijk treft u een verzamelaar van zulke voorwerpen op een verzamelbeurs aan. lüKOaO PMQLECM Wij wisten niet beter of ons consumptie ijs is pas een eeuw geleden utigevonden, maar nu lazen wij in oude boeken, dat Arabieren en Chinezen in de oudheid al van ijsgerechten smulden. Hoe kan dat? Antwoord: Op smaak gebracht ijs werd al in de antieke oudheid genuttigd. Zonder hulp van diepvriezer en koelkast. Het mengsel voor waterijs (en later ook roomijs) werd in een zinken bak gedaan. Deze bak werd in een tweede, grotere bak geplaatst waarin een mengsel van geschaafd natuurijs, zeezout en salpeter was gestrooid in een verhouding van 40:6:1. Dit gaat een chemische reactie aan, waarbij veel warmte aan de omge ving wordt onttrokken. Hierdoor bevriest de inhoud van de zinken bak. Er moest wel voortdurend in geroerd worden om het ijs luchtig te houden en te voorkó men dat er kristallen ontstonden. Om bij warm weer over natuurijs te kunnen be schikken, werd dat in de winter verza meld en in blokken bewaard in zoge naamde ijskelders of diep uitgegraven ijsputten. Dank zij de isolerende werking van de grond smolten die brokken slechts heel langzaam, zodat men het tot diep in de zomer kon gebruiken om vis te bewaren, dranken te koelen en ijsge rechten mee te bereiden. In de 17de eeuw werden zulke smakelijke ijssoorten echter pas door de Siciliaan Francisco Procopio in Frankrijk geïntroduceerd. Daarna duurde het nog wel enkele eeu wen voor het luxe gerecht als massa-arti kel in vele smaken ook in ijssalons en via ijsco-karren aan de man gebracht werd. m IN OE UIIVEd Hoe kan ik vissen in onze tuinvuiver een strenge vorstperiode laten overleven? Antwoord: Dat kan wel als u een flinke bijt in het ijs hakt, maar zet dan voor alle zekerheid in die opening een bos stro of riet die tot op de bodem reikt, want dan vriest het niet zo snel meer dicht en dan krijgen de vissen die daar dichtbij, onder water, hun winterslaap houden, toch vol doende zuurstof. Voor de kikkers dient er op de bodem beslist een dikke mod derlaag aanwezig te zijn waar zij in kun nen kruif)en. nil itlUIE/iEN BEUmEZEN Bevriezen rivieren bij vorst wel tot op de bodem? Antwoord: Nee. Afgezien van de opeen stapeling van schuivende schotsen wordt in ons land de vaste ijslaag nooit dikker dan circa 30 cm. Doordat ijs (door het soortelijk gewicht van 0,9) op het water drijft, hecht er aan de bodem van sloten, vaarten en stromend water nooit ijs. Ge lukkig maar voor het leven daar. Oud papier Herkingen Op zaterdagmorgen 27 januari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen. Bij voorbaat dank voor uw me dewerking! bevalling is er een periode waarin de moeder zich vaak niet lekker voelt. AI- leriei problemen kunnen zich voordoen; haaruitval, rugpijn, vermoeidheid etc. Er is van alles geregeld voor de moeder m de prenatale fase, maar als het kind er eenmaal is staat ze er alleen voor. Tijd om daar eens wat aandacht aan te beste den. WAARENXy^^jv^ppp Op Goeree-Overflakkee wordt de cursus gehouden in Middelharnis, start 1 maart 1996 om 09.15 uur. De kosten voor de hele cursus bedragen 100,- voor leden en 135,- voor niel- leden. Hierbij is het cursusmateriaal in begrepen, alsmede een kopje koffie en/of thee. HEEFT IT T^Tf;T^F^(^p; Neem dan contact op met: secretariaat Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Ge zondheid Service, telefoon (06) 0992299 gratis, tussen 09.00 en 12.00 uur. Aan melden is noodzakelijk en kan tot 2 weken voor aanvang van de cursus. NVM HWEIAM 1. X .v;k£m. *^<j.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4