Mitterand Stellendam, een haven met toekomst? fnubrechtse 100-jarige Betje Kievit lieeft ooit één jaar sciioolgegaan MoblID 3^6 S Rally Forrnula Belangrijke visserijconferentie in Ouddorp Overdracht 'MBO College Oude Tonge' een feit! Grote verkeerscontrole op Grevelingendam Ramoco b.v. Touwtrektoernooi Ouddorp Garage Knöps B.V. 68e Jaargang ;;,\NS£üi£W;sg VRIJDAG 12 JANUARI 1996 No. 6468 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Mitterand is niet meer. Zo valt een lang leven uiteindelijk terug te brengen tot vier woorden. Of men nu onbekend is of - zoals hij - beroemd, het leven is op enig moment te herleiden tot een omschrijving van een paar woor den. Maar het christelijk geloof belijdt meer, een eeuwig leven, bij God, of ver van Hem weg. Mitterand was een gecompliceerd mens. Ooit noemde hij zich een a-gnosticus, een niet religieus mens. Niet anti, nee niets. Toch is bekend dat hij aan het eind van zijn leven putte uit de Schrift. Hij zocht, om zich voor te bereiden op de dood. Een gecompliceerd mens. Maar ook dat redt niet, Christus' zoenverdien- ste is nodig. Dat kunnen we - als we het verscheiden van deze ex-president van Frankrijk op ons in laten werken - ter harte nemen. Een gecompliceerd mens, het blijkt wel uit de reacties die deze week werden ge geven. Onze minister-president schetste hem zelfs als een keizerlijk persoon met menselijke inslag en als een eenvoudig mens. Dat zegt iets over Mitterand zelf, maar ook over 'zijn' Frankrijk. Hij paste in de cultuur van grandeur. Franicrijk met zijn historische verbindin gen in de Middellandse Zeelanden en naar de Noordelijke Nederlanden ont wikkelde zich al vrij vroeg in de geschie denis tot een min of meer centraal gelei de staat, ingeklemd tussen delen van het Spaanse wereldrijk, de Alpen en - aan de overkant van de Noordzee - Engeland. Het ontwikkelde zich tot een toonaange vende op het vasteland gerichte natie, met een schitterende eigen cultuur. Het is bijvoorbeeld onmogelijk de eigen, Ne derlandse geschiedenis te begrijpen als er geen ruime aandacht wordt besteed aan de Franse invloeden, letterlijk en figuur lijk. In die cultuur paste, of moeten we schrij ven zij werd gevormd door, het voor allen aansprekende staatshoofd. De Zon nekoning - de staat dat ben ik - Napo leon, Charles de Gaulle en ook Mitterand lichten op door de wijze waarop ze, een ieder naar de eis van zijn tijd, het land aanzien gaven. Dan is de omschrijving 'keizerlijk persoon' niet slecht gekozen. Voorstanders van een gekozen staats hoofd kunnen er les uit trekken. Wie eenmaal een keizerlijke allure heeft, kan zich permitteren een 'eenvoudig mens' te zijn. Ook dat is een omschrijving van Kok. Overigens viel die eenvoudige mens altijd wel op als er internationaal vele hoogwaardigheidsbekleders bijeen waren. Mitterand was er een meester in de keizer en de eenvoudige harmonieus te doen samengaan. Dat is niet zomaar gegaan. Er is deze week gezegd dat hij nu definitief ge schiedenis is. Zijn werken volgen hem na. Hij heeft ervoor gezorgd dat Frank rijk, lees Parijs, architectonisch niet meer zonder zijn naam genoemd kan worden. Mitterand wist als geen ander zijn eigen decor te scheppen. In tegenstelling tot De Gaulle, die een decor schiep voor Frankrijk, zo werd opgemerkt. Mitterand deed dat op het terrein waarop de meeste eer was te behalen: buiten landse politiek. Hij heeft dat bekwaam gedaan. Hij wist Frankrijk steeds weer te manouvreren op de plaats die het land, zeker volgens de Fransen, toekomt. Daarbij valt zijn ijver op om de betrek kingen met de historische aartsrivaal Duitsland goed te houden. Dat gaf rust en stabiliteit, ook in de tijd dat de Noord- Oosterbuur plotseling een enorm achter veld in het Oosten loreeg. Het was zeker geen holle frase toen bondskanselier Kohl zei een vriend verloren te hebben. Ook Europa verloor een pleitbezorger,, zij het een die - Mitterand was nu een maal een evenwichtskunstenaar - heel goed wist welke plaats zijn eigen land daarin moest hebben. Mitterand is niet meer. Hij en zijn werken zijn geschiedenis. En we weten, naarmate de tijd van zijn ver scheiden langer vervlogen is, zal gepro beerd worden de vele facetten aan deze man te doorgronden. Natuurlijk wisten de commentaren ook nu van zwarte blad zijden in zijn leven, van nietontziende politieKe irtirtge. Naarmate de tijd ver strijkt zullen de contouren vervagen en de details duidelijker worden. Dan wordt zijn leven echt geschiedenis. De visserij is eind 1995 geconfron teerd met een Europees besluit tot ingrijpende vangstbeperkingen. Een korting die niet alleen de vis sers treft maar iedereen raakt die direct of indirect met de visserij te maken heeft. Mede tegen die ach tergrond wordt op 27 januari in de Dorpstienden in Ouddorp een vis serijconferentie gehouden. Alle be langhebbenden kunnen daar een inbreng hebben in initiatieven om van Stellendam toch een haven met toekomst te maken. Vissers We praten over de komende conferentie met de heren T. van Dam, L. X. den Hol lander en C. Noorthoek, voorzitters van de drie visserijverenigingen die er op Goeree-Overflakkee zijn. Bestaat er bij de vissers belangstelling voor de visserijconferentie in Ouddorp? De heer Van Dam: „Bij de eigenaren van schepen proef ik zeker belangstelling voor deze conferentie. Het gebeurt in den lande weinig dat zoiets wordt georgani seerd en daarom proef ik ook dat men er een beetje vreemd tegenover staat. Zo van: Wat moeten we er precies mee? De thema's die behandeld worden zijn goed gekozen: de bevaarbaarheid van het Slijkgat, het marktbereik en privatisering van de visafslag. Actuele discussiepun ten waarvoor de belangstelling niet groot genoeg kan zijn. Daarom hoop ik dat m'n collega's - ook de bemanningen - en het thuisfront naar de conferentie ko men. We voelen het allemaal in onze portemonnee als er iets verandert". Hij wendt zich tot de heer Noorthoek, die mede verantwoordelijk is voor het organiseren van de visserijconferentie in Ouddorp: „De discussiethema's zijn pri ma gekozen, Cor, maar je kunt die niet los zien van de quotakorting. Ik proef bij de vissers dat ze de conferentie toch ook zien als een gelegenheid om te vragen: Hoe gaan we met de gevolgen van de korting om, hoe moet het straks met het onderste regeltje?" De heer Noorthoek reageert: „We wisten nog niet van de vangstbeperking toen we De Visserijvertegenwoordigers, v.l.n.r. Noordhoek, Van Dam en den Hollander. ALS U WILT PROFITEREN VAN VOORDEEL EN KWALITEIT AEG ÖKO LAVAMAT TYPE 6250 INCLUSIEF 6 JAAR GARANTIE voortiaexékerhadi Per 1 januari 1996 is de overdracht van leerlingen en personeel van het 'MBO COLLEGE OUDE TONGE' naar het Albeda College voltooid. Voor leerlingen betekent dit, dat ze ge garandeerd hun opleiding op de lokatie Oude Tonge kunnen afronden. Ook is voor de toekomst het onderwijsaanbod veilig gesteld. Alle leerkrachten en het ondersteunend personeel zijn in dienst getreden bij het Albeda College. Voor leerlingen, leer krachten en ondersteunend personeel dus geen verandering. De bijzonder neutrale positie blijft ge handhaafd. Omdat het 'MBO COLLEGE OUDE TONGE' nu onderdeel van het Albeda College is geworden zal worden onder zocht of er in de toekomst uitbreiding van opleidingsmogelijkheden kan wor den gerealiseerd. itm deze conferentie organiseerden, Teun, maar natuurlijk kan het niet anders of we moeten de drie discussiethema's ook zien in het licht van de nieuwe quotering en alles wat daar direct en indirect een gevolg van is". De heer Den Hollander vult aan: „Juist nu is het meer dan ooit nodig om serieus met elkaar te praten, juist in het licht van de vangstbeperking. Je kunt nu niet meer om hete hangijzers heen. Iedereen die iets te zeggen heeft moet het nu doen". Uitstraling Den Hollander vindt het belangrijk dat ook de bemanningen van de schepen van zich laten horen op de visserijconferen tie. „Die is ook voor de bemanningen van groot belang, niet alleen omdat ze dagelijks bij de materie betrokken zijn, maar vaak in maatschaps-verband wer ken". In de visserij van Goedereede werken 700 mensen die tot nu toe een goede bo terham verdienen en zich iets kunnen permitteren. Als de bedrijfstak minder te besteden heeft zal ook de bakker en de kruidenier het merken, de verkoop van auto's zal teruglopen enzovoort. „Ook in Middelharnis bijvoorbeeld zal het te merken zijn", constateert de heer Den Hollander. „Want hoe vaak kom je niet vissersfamilies op D'n Diek tegen". De heer Van Dam zegt: „Voor de toele veringsbedrijven en de handelskanalen is deze quotakorting misschien nog erger dan voor de vissers zelf. Wij kunnen als bedrijven de klap misschien nog flexibe ler opvangen, maar de toeleveringsbe drijven en de handelskanalen moeten vóór december berekend hebben wat ze het volgend jaar moeten investeren. Ze hebben vaak de bestellingen voor het hele jaar al gedaan. Als wij minder varen wordt er minder olie afgenomen, als wij minder vis aan landen wordt er minder vis verpakt en vervoerd. Ga zo maar door". (vervolg op binnenzijde van dit blad) NIEUWE TONGE - 't Was in armelijke omstan digheden dat op 13 januari 1896, in een schamel arbeidershuisje tussen Nieuwe Tonge en Herkin gen een meisje ter wereld kwam, eerste dochter tje in een arbeidersgezin waarin nog 10 kinderen geboren zouden worden. Niet in 't zelfde huisje trouwens, want menig voorjaar ging 't weinige hebben en houden 'de wagen op', op weg naar een andere boer, zo ook de jonggeborene. Haar ouders hadden de borelinge de mooie naam Eliza beth gegeven, maar voor 't overige was er niet veel moois te beleven, was 't eigenlijk alleen maar armoe waarin de kleine is opgegroeid. Eén jaar heeft ze schoolgegaan, toen ze zes was, lopend naar 't dorp, op de klompjes aan één waarvan de kap ontbrak, maar daar was een blikje over gespannen zodat ze toch nog gebruikt konden worden, want aan nieuwe was niet te denken. Op school heeft Eli zabeth in dat ene jaartje slechts de allereerste beginselen van schrijven en rekenen geleerd, toen was 't gedaan met de schoolpret, want broertjes en zusjes waren er inmid dels geboren en de kleine Elizabeth, Lies werd ze ge noemd, moest op hen passen als pa en ma voor een karig loon bij de boer gingen werken, hij als knecht, zij als meid. Het leven was best hard voor de kleine Lies. Bij alle huis houdelijk werk dat ze deed leerde ze als 15-jarige te wie den. Het kwartje dat ze daarmee per dag verdiende werd omgezet in kaartjes wol om de kousen te stoppen, maar Liesje werd groot, ze is zelfs heel oud geworden. Het oude dametje dat u elke zondag nog tweemaal naar de Herv. kerk in Nieuwe Tonge kunt zien stappen, dat is het Liesje van toen, honderd jaar oud en nog prima 'bij de pinken'. Liesje is, toen ze daarvoor de leeftijd kreeg, ook gaan ver keren, met een arbeidersjongen uit Nieuwe Tonge, Giel Kievit, met wie ze in 1920 is getrouwd. Een van haar schoonzussen heette ook Lies, waarom schoonmoeder toen heeft besloten dat haar a.s. schoondochter Lies Los, om verwarring te voorkomen, voortaan maar Betje moest heten. 'Betje' Kievit-Los in Nieuwe Tonge hoopt morgen, zater dag, haar 100ste geboortedag te herdenken, in goede ge zondheid. Dan rekent ze maar niet de reumatiek die haar al een halve eeuw kwelt. Dokter de Man had er, een halve eeuw geleden, geen remedie tegen, „mee leren leven" was z'n advies en dat heeft ze gedaan. Pijnlijker is het verlies van twee van haar 5 kinderen en het ontvallen van haar man, foto's herinneren aan hen die haar dierbaar waren. Nog is ze in 't gelukkig bezit van drie dochters waarvan de oudste 73 is. Dankzij haar in Nieuwe Tonge wonende dochter kan ze nog zelfstandig wonen in haar bejaarden woninkje Bemhardstraat 16, daar bereddert ze haar huis- houdinkje nog zelf. Ook heeft ze 14 klein-, 41 achter- klein- en 7 achter-achterkleinkinderen die morgen zelfs uit Groningen komen. In Groningen zijn 3 van haar klein kinderen getrouwd, de kinderen van haar zoon die daar, na de evacuatie in de oorlog, achterbleef, trouwde, maar op 29-jarige leeftijd overleed. Ook tijdens de ramp van 1953 is het gezin geëvacueerd, naar Schiedam, „bij beste mensen", herinnert zich de eeuwelinge. Ze was trouwens vreselijk blij na beide evacuaties terug naar Nieuwe Tonge te kunnen. Daar is ze nadien blijven wonen, heel tevreden en blij dat het over raakte met de armoe die ze in haar jongere jaren heeft gekend. We kon den 't nauwelijks geloven, al die verhalen uit het verre verleden, zo sprankelend opgedist. Ze heeft zelfs 'op koaie' gewerkt, in Dirksland, als meisje zette ze dan manden met peeën op de rug van koaigasten die schepen moesten laden. Ze leeft bij de dag, vindt het fijn dat het gauw weer voor jaar zal worden maar anderzijds weet ze: „zó kan het einde er wezen". Betje Kievit, de hartelijke eenvoud zelve, één jaar schoolgegaan, maar al honderd keer langer is ze geschoold op de leerschool van het leven. In de nacht van dinsdag op woens dag (van 23.00 tot 05.00 uur) heeft de politie Zeeland i.s.m. met de po litie Rotterdam Rijnmond op de Grevelingendam een algehele con trole gehouden. Daarbij zijn 350 personenauto's en 20 vrachtauto's gecontroleerd. Er zijn 24 processen-verbaal opgemaakt. - 3x terzake het niet tijdig keuren van voertuig (APK). - lx het niet voldoen aan technische eisen. - 7x niet tonen rijbewijs. - 3x rijden onder invloed art. 8 WVW waarbij 1 verdachte weigerde mee te werken. - 2x voor het niet dragen autogordel. - 2x voor het niet verzekerd zijn van voertuig. - lx valse naam. -lx niet in het bezit van een chauffeursdiploma, geldt voor be stuurder vrachtauto boven 3500 kg. - lx niet geldig of onvolledig kenteken bewijs. - lx voor het niet hebben van een gel dig deel III. - lx kapotte voorruit. - lx een persoon die niet beschikte over de vereiste papieren op grond van de vreemdelingenwet. Deze persoon is aangehouden en in vreemdelingenbe waring gesteld. Op de Grevelingendam werd ter hoogte van de afslag Philipsdam een zgn. fuik opgezet voor het verkeer uit Rotterdam, Schouwen-Duiveland en Tholen/Noord Brabant. Het verkeer wat in deze fuik reed werd gecontroleerd op overtredingen m.b.t. de wet wapens en munitie, vreemdelingen wet, milieuwetten, verkeers- en ver- voerswetten en belastingovertredingen. Het aantal processen-verbaal en de aard van de overtredingen geeft een reëel beeld. Met deze controle beoogde de politie naast het aspect van opsporing van straf bare feiten en preventie een testcase op het gebied van verbindingen en procedu re-afspraken tussen beide regio's. Het was de eerste maal dat in het kader van interregionale samenwerking een dergelijke controle in zuid-west Neder land is gehouden. Bij deze controle is ervaring opgedaan die bij een volgende inter-regionale controle zeker zal worden ingebracht. De politie heeft bij deze controle onder steuning gekregen van de Kon. Mare chaussee, de Douane, Rijksverkeersin spectie, Veilig Verkeer Nederland en Rijkswaterstaat. In totaal werd door 25 ambtenaren van verschillende disciplines aan deze con trole meegewerkt. Het ligt in de bedoeling dat meer van dergelijke controles in het voorliggende jaar zullen worden gehouden. RENAULT-dealer Op zaterdag 13 januari 1996 zal er in de sporthal Dorpstienden te Ouddorp weer een touwtrektoernooi gehouden worden. Het is deze keer een toemooi waarbij de inzet zal zijn de 'Ouddorpstiendenbokaal'. Gezien het belang van deze wisselbokaal belooft het een toemooi te worden waarin de nodi ge spannende trekbeurten te zien zullen zijn. Het toemooi begint om 14.00 uur. Middelharnis Telefoon (0187) 482222 VINGERUNG3 - MIDDELHARNIS-TEL (0187)482518 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VWeO SnJOO - ltB>OnTAaE FOTDORAfnE ^^3 OUDOOnR-WÊêtttn^ 35-Twhtoont0187}6Biei2/F»K 683734 -Prlnti/np-Hogaioom172-Talafoon(0111)4a400 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1