Ruiten van India's stel onder geklad Ijspret weer geweken Jaarprijs Oostflakkee voor fanfare-orkest 'Vooruit' „U kunt gewoon Flakkeeënaar blijven" C.P.B. 'Goeree' Koningin 30 april in St. Maartensdijk Nederiandse Bond van Plattelandsvrouwen Goeree/Ouddorp Nieuwjaarsbingo Infonnatie-avond over vervolgopleidingen Sportver. 'De KriekeP Ouderen- en aUeenstaandenmiddag Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 9 JANUARI mt In de woonkamer van het stel Pardeep Chopra en Asha V. d. Ree in de Haagsestraat te Stellendam tel den we zo'n tiental vrolijke Nieuwjaarswensen, met de welgemeendheid waarvan dat wat op de achterrui ten werd gekalkt in schril contrast staat. Zowel Pardeep als Asha zijn geboren in India, Pardeep kwam 6 jaar geleden naar Nederland, maar Asha is opgegroeid bij haar pleegouders in Ooltgensplaat, samen met een broer en zus en daar, in Ooltgensplaat hebben ze het heel goed gehad en heeft Asha geen enkele vijandschap ondervonden. Pardeep en Asha, (hoe vonden ze elkaar!,) bewonen nu hun bescheiden rijtjeshuis in Stellendam, hij werkt en zij werkt, ze hebben elk het Nederlanderschap en wat hen betreft zal het voorts alleen maar pais en vree zijn. In de Nieuwjaarsnacht is dat dnders gebleken. Tijdens hun afwezigheid heeft iemand (of waren het meerde ren?) de achterruiten van hun woning en de straat met verf besmeurd en daar zelfs de letters WF, van White Power op achtergelaten. Vooral Asha is daarvan ontdaan, wie doet zoiets? De politie en de burgemeester zijn over het gebeurde ingelicht, maar de bewoners van Haagsestraat 36 willen het niet op de spits drijven. Ze beschouwen het als een incident, niet een uiting die door de gemeenschap wordt gewild maar ze vinden het wel bitter dat zo'n signaal van haat hen treft terwijl ze hun best doen met iedereen op voet van vriendschap te leven. De ruiten maken ze wel weer schoon, in de hoop dat degene die het geschreven heeft zich voor een volgende keer zal waken óf het moet écht een rascist zijn. Vooralsnog willen ze dat niet geloven, Asha heeft in Nederland een goed thuis ge vonden, Pardeep kwam jaren geleden eigener beweging naar Nederland, niet als vluchteling maar omdat India hem benauw de nadat z'n vader er was vermoord. Rust willen ze in Stellen dam, alleen maar rust, géén vijandschap, helaas is die wel ge bleken. Als we 't geloven mogen is de vorst weer geweken en kunnen de schaat sen weer in 't vet. Bij Herkingen knipten we vorige week wat kiekjes van de ijspret die daar, in "t Paerdegat', een weidegebied buiten het dorp, werd beleefd. Voornamelijk door krabbelaars, omdat voor de gevorder den de ijsbaan ter beschikking stond. De jeugd vermaakte zich er koste lijk, 't ging met vallen en opstaan, zoals de foto's laten zien. De een gebruikte een stoel, de ander klampte zich aan mamma vast, maar ook die bleek te kunnen wankelen, maar mooi was het. H.M. de Koningin zal op Koninginne dag, dinsdag 30 april een bezoek bren gen aan Sint Maartensdijk waar ze het eerste deel van de ochtend door hcx)pt te brengen, om vervolgens naar Eergen op Z(X)m te gaan. Prins Claus hoopt mede aanwezig te zijn, evenals Prins Willem Alexander, Prinses Margriet, Pieter van Vollenhovcn en an dere leden van de koninklijke familie. Uw bestuur wil u graag langs deze weg een voorspoedig en bovenal een gezond 1996 toewensen, met naar wij hopen, vele gezellige avonden vcxir alle leden. Zoals u in ons programmaboekje heeft kunnen lezen beginnen we het nieuwe jaar niet met de gebruikelijke jaarverga dering en de poters, maar met een boek bespreking. Mevr. M. v. d. Salm-Quist gaat ons iets vertellen over het boek: 'Neringdoende in Goederecde'. Een terugblik in de ja ren dertig, geschreven door dhr. F. van Heest. We richten in dit boek onze blik op de kleine neringdoende uit de dertiger jaren en bezien straat voor straat welk soort winkeltjes er waren en wie de man of de vrouw achter de toonbank was en verder op de handwerkslui die in onze gemeente hun bedrijfje hadden. Dhr. F. van Heest heeft deze periode uit gekozen omdat in de eerste plaats waren het zijn jeugdjaren, en in de tweede plaats wat we noemen 'de tijd van voor de oorlog'. Een boeiend onderwerp, een inspirerend schrijver en spreekster. Kortom, het belooft een gezellige avond te worden. Wij nodigen u dan ook van harte uit. Ook introducé's zijn van harte welkom, alleen wordt van hen een bijdrage van 2,50 gevraagd. De avond wordt gehouden op woensdag 17 januari 1996 in het verenigingsge bouw Oostdam te Goedereede. Aanvang 20.00 uur. OUDDORP Sportvereniging De Kriekel wenst allen een gezond en sportief 1996 toe. Voor alle mensen met goede voorne mens even op een rij wat er dagelijks te doen is bij Sportvereniging De Kriekel. Maandag: Badminton, gymnastiek, jazz- ballet, trimmen en steps. Dinsdag: Badminton en gymnastiek. Woensdag: Aerobics, gymnastiek en judo. Donderdag: Gymnastiek en volleybal. Vrijdag: Steps en bodycontrol. Inlichtingen: Aerobics, Jazzballet, Steps, 681361; Badminton 8319; Gym nastiek 492701; Judo 684951; Trim 682102; Volleybal 493459. Al deze sporten worden gehouden in de Dorpstienden te Ouddorp of in de gym zaal te Goedereede. Vrijdag 12 januari is de eerste bingo in 1996 te Dirksland door de kleindieren- vereniging D.K.V. De nieuwe opzet is in december goed in de smaak gevallen. We spelen 15 rondes plus een superronde. 15 kaartjes voor slechts 15,-. Er staat weer een tafel met mooie prijzen klaar, waaronder natuurlijk weer boodschappenmanden. Ook de koffie is weer als 2e prijs op veler verzoek. Na de drukke decemberdagen weer een avondje ontspannen bingo spelen. Vanaf 7 uur staat de koffie klaar; deze is natuurlijk gratis. U heeft dan nog even tijd om elkaar nog gezellig nieuwjaar te wensen en om 7.30 uur beginnen we dan met de bingo. Onder de aanwezige leden verioten we ook weer een mooie klok. Leden van D.K.V. start dit jaar eens goed en kom deze avond naar de EHBO- zaal, Philipshoofjesweg te Dirksland. Dus let op de aanvang: HALF ACHT. OOLTGENSPLAAT D.V. donderdag 11 januari 1996 om 14.30 uur zal in 'Elthato' de Ouderen- en aUeenstaandenmiddag gehouden worden. U bent weer hartelijk welkom. Voor ver voer: de familie Mans, tel. 631336 of 631413. MIDDELHARNIS Onder het motto 'Wat kies ik na VBO/MAVO?' wordt op maandag 15 januari a.s. een voorlichtings avond georganiseerd voor leerlin gen die op het punt staan hun vak kenpakket te kiezen, of al examen gaan doen. Deze leerlingen moeten zich bezinnen op hun verdere stu- d iemogelij kheden. De avond vindt plaats in het hoofdge bouw van de 'Regionale Scholenge meenschap Goeree-Overflakkee', Bur gemeester Mijslaan 5 in Middelhamis. Van meer dan 40 verschillende instellin gen zullen voorlichters aanwezig zijn, die hun opleiding presenteren aan derde en vierdeklassers VBO/MAVO. In rondes van 25 minuten wordt de infor matie via een praatje, diavertoning en vi deofilm verstrekt. Ook schriftelijk mate riaal wordt aan de belangstellenden ge geven. Waarop wordt vooral de aandacht gericht? - toelatingseisen - inhoud van de opleiding - beroepsmogelijkheden na het behalen van het diploma - kosten van de opleiding - verdere studiemogelijkheden - arbeidsmarkt De eerste voorlichtingsrondc start om 19.30 uur en de laatste om 2115 uur. Zowel voor de ouders als voor de leerlin gen van genoemde groepen (leerlingen Burg. Van Pelt in Nieuwjaarsrede: Gelukkig niet één 'monster'gemeente op het eiland Een 'gesol en gedol' heeft burg. Van Pelt van Oostflakkee in z'n vorige Nieuwjaarsrede het toen nog oeverloze gedelibereer over de Provinciale her indeling genoemd; in z'n jongste Nieuw jaarsrede die hij gisteravond afstak, toonde hij zich daar heel wat geruster op. „U kent het kabinetsbesluit", zo lichtte hij z'n hoorders in: Goeree- Overflakkee wordt ingedeeld bij de provincie Zeeland als de vorming van de stadsprovincie Rotterdam door gaat". Dhr. Van Pelt manifesteerde zich ove rigens niet als warm pleitbezorger van indeling bij Zeeland, „maar er is ten minste eindelijk duidelijkheid", prees hij. Dat betekent, zei hij, dat we be stuurlijk uit de voeten kunnen en af spraken kunnen gaan maken met de provincie Zeeland over allerlei zaken die, in het kader van de overdracht, geregeld moeten worden. Was 's burgemeesters eerste reactie er, vanwege de duidelijkheid, een van op luchting geweest, ook z'n tweede reac tie was niet een negatieve en dhr. Van Pelt legde uit: „het is ieders goed recht geen Zeeuw te willen zijn of te willen worden, niemand behoeft zich zelfs Zeeuw te gaan voelen, ,,u kunt ge woon Flakkeeënaar blijven". „Laten we eerlijk zijn, voelde u zich altijd al Zuidhollander of was en bent u ge woon Flakkeeënaar?" In acht nemend dat voor Goeree-Over flakkee een bestuurlijke verbonden heid met Rotterdam is afgesneden („de stadsprovincie Rotterdam heeft kennelijk minder band met óns dan wij met héér") vond dhr. Van Pelt dat we nu maar blij moeten zijn met de duide lijkheid en niet ontevreden moeten zijn met de herindeling. Deugd doet het burg. Van Pelt ook dat er, zo heeft het kabinet laten weten, geen sprake zal zijn van een gemeentelijke herin deling zoals door de gemeente Middel hamis aanbevolen. Bij de vorming van één gemeente zou er een 'monster' ontstaan van zo'n 50 kilometer lang en gemiddeld tien kilometer breed in het gemeentebestuur waarvan de burgers zich dan nog zouden moeten herken nen. De zorgelijkheid van de financiële situatie van de gemeente is de wereld nog niet uit, betreurde burg. Van Pelt, ieder zal er inmiddels mee gekonfron- teerd zijn. De Provincie heeft geadvi seerd de belastingcapaciteit die nog rest tot het maximum te gebruiken. Dhr. Van Pelt stelde z'n gehoor gerust met de verzekering dat belastingverho ging tot het maximum niet in het voor nemen ligt wat dan het snijden in het voorzieningenniveau tot gevolg zal moeten hebben. „We verwachten daarvoor geen warm applaus, maar we hopen en vertrouwen wel op begrip", vroeg burg. Van Pelt z'n verzamelde gemeentenaren. 't Was geen venijn-, wel teleurstelling wat dhr. Van Pelt voor de staart van z'n betoog had bewaard, de 'turbulen te gebeurtenissen rond de asielzoe- kersboot'. „Triest" noemde spr. het wat zich heeft toegedragen, bedreigin gen en lasterlijke taal die duidelijk maakten dat asielzoekers niet worden gewenst. „Van een gemeenschap die weet wat het is om van huis en haard verdreven te zijn was een andere houding te ver wachten geweest", aldus dhr. Van Pelt die de hele gemeenschap overigens niet over één kam wenste te scheren. Velen hebben juist heel positief ge reageerd wat het College heeft doen besluiten het COA gelegenheid te ge ven verder te zoeken naar een zgn. vastewal lokatie. Dat wil niet zeggen dat zo'n lokatie gevonden wordt, maar het betekent dat wij onze verantwoordelijkheid willen en durven nemen, u hoort nog nader van ons". Ieder werd ten besluite een 'ontzettend goed, maar vooral gezond 1996' toe gewenst. klas 3-t-4 VBO/MAVO) is het van be lang over goede informatie te beschikken om een verantwoorde studiekeus te kun nen maken. Vertegenwoordigers van de vervoers maatschappij ZWN en het Regionaal Or gaan voor het Leerlii)gwezen in Zuid- Holland zullen aanwezig zijn om uw vra gen te beantwoorden. De avond is georganiseerd door de school- dekanen van de scholen voor VBO en MAVO op ons eiland, in samenwerking met de consulent van het A.O.B. Rijn mond. Mede door de financiële medewerking van de vier eilandelijke gemeenten is de organisatie van dit evenement mogelijk. Van harte bevelen wij het bijwonen van deze avond aan. Extra kerkdienst Geref. Gemeenten DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens, bev. ambtsdr. De afd. Goeree van de Chr. Plattelands vrouwenbond hoopt donderdag 18 janu ari weer bijeen te komen, 's avonds om 8 uur in 'Oostdam' te Goedereede. Er zal, vanuit de Ned. Patiëntenvereni ging gesproken worden over orgaan- transplantatie en donorcodicil in Bijbels licht. Gezellig druk was het gisteravond in 'Grutterswei' toen Oostflakkees gemeentebestuur daar z'n nieuw jaarsbijeenkomst hield. Burgemeester Van Pelt stak er z'n nieuwjaarsrede af (waarvan elders op deze pagina een samenvatting) en muziekvereniging 'Vooruit' luisterde dat gebeuren muzikaal op; de fan fare deed dat uitermate verdienstelijk. Die verdienstelijkheid, het hele jaar '95 door, bleek ook te zijn opgevallen aan de commissie die de kandidaten voor de Oostflakkee Jaarprijs op waarde schat. 'Vooruit' werd overtui gend winnaar, om de muzikale prestaties die ze levert, om het genoegen dat ze velen daarmee schenkt, om het feit dat ze werkt aan de muzikale ontwikkeling van de jeugd en om het feit dat ze een uitstekend ambassadeur is voor de gemeente Oostflakkee. Het was met grote instemming dat burgemeester Van Pelt 'Vooniit' als winnaar bekend maakte. De cheque l 2000,- (beschikbaar gesteld door gemeente en aannemings bedrijf Winkels v/h Bezuyen) werd aan dirigente mevrouw Tnius Migchielsen en voorzitter Henk Braber overhandigd. „Een fantastisch uitgangspunt voor 1996 nadat we vorig jaar ons 75-jarig bestaan hebben gevierd", zo dankte voorzitter Braber die in toekenning van de Jaarprijs waardering beluister de voor de hele 'Voortiit'-familie, waaronder ressorteren de Blaaskapel Achteruit', het leerlingenorkest en het fanfare orkest.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2