LITIE Minitentoonstelling 30 jaar gemeente Oostflakkee Qollegey Jongerenkoor Tsallite Deo' S'Ai'gsAS Beroep op veerkracht en het Goeree-gevoel 3Qi)fe S Let op, Collme Btyh mkekt nu dechts BINGOMIDDAG DINSDAG 9 JANUARI 1996 No. 6467 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) AANRIJDINGEN Door de ijzel op zaterdag 6 januari von den er op Goeree-Overflakkee diverse kleine aanrijdingen plaats. Bij zes iets zwaardere aanrijdingen werd politie- assistentie gevraagd en verleend. Geluk kig was er alleen sprake van materiële schade. GEMEENTE MIDDELHARNIS Verlaten plaats ongeval In de nacht van 2 op 3 januari werd op de Rembrandtlaan te Middelharnis een deuk in een autoportier gereden. Een dader heeft zich hiervoor (nog) niet gemeld. Op 5 januari werd aan het Marietjespad te Middelharnis een lichtmast uit de grond gereden door vermoedelijk een roodkleurige bestel- of vrachtwagen. De aanrijding moet tussen 6.00 en 8.00 uur hebben plaatsgevonden. Op het Kortewegje te Sommelsdijk reed een vrachtauto tegen een garagebox aan. De deur van de box werd hierdoor beschadigd. Ook deze bestuurder reed weg zonder zijn identiteit bekend te maken. Vernielingen Tussen 29 december en 2 januari werd in de Van Gorcumstraat te Sommelsdijk een diepe kras in een ruit van een woning aangebracht. De schade loopt in de honderden guldens. Tegen twee jongens die op nieuwjaars avond in de Nachtegaalstraat te Som melsdijk een lantaarnpaal stuk hadden getrapt, is een zogenaamd HALT proces verbaal opgemaakt. Dit houdt in dat zij gedurende een aantal uren dienstverle nende werkzaamheden zullen gaan ver richten. Diefstal Op 31 december of 1 januari werd in de Vroonweg te Middelhamis een verkeers bord, met het opschrift 'Eigen weg', gestolen. Vanaf de Blaakweg te Nieuwe Tonge werd deze week een geelkleurige graaf machine van het merk Komatsu ont vreemd ter waarde van 140.000,-. Duif te ondernemen, bel nu GEMEENTE DIRKSLAND Aanhouding vreemdelingen Op verzoek van de Vreemdelingendienst van de Regiopolitie Rotterdam Rijnmond werd op 3 januari een moeder met haar twee kinderen, die hier illegaal verble ven, aangehouden. De volgende dag zijn ze op transport gesteld naar hun eigen land. Mishandeling Op 5 januari kreeg een inwoner uit Som melsdijk in de Victoriahal te Dirksland enkele klappen in zijn gezicht. Door de arts werd een gebroken neus vastgesteld. Het slachtoffer deed aangifte en een onderzoek wordt ingesteld. Diefstal In Herkingen werd een Duitse personen auto opengebroken waarna de radio-cas setterecorder werd ontvreemd. Van de auto werden drie ruiten ingeslagen en een portier zwaar beschadigd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstallen Nieuwjaarsnacht werden op de Molendijk te Oude Tonge ongeveer 95 planten, welke voor een bloemenwinkel stonden, ontvreemd. In diezelfde nacht werd vanaf de Kerk- ring te Oude Tonge een herenfiets, merk Raleigh, welke op slot stond, gestolen. Graffity In de nacht van 5 op 6 januari werden er in Oude Tonge op drie plaatsen teksten op gebouwen peverfd. Een onderzoek naar de dader is mgesteld. Diefstal auto In de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 januari werd er vanaf het Noordzeepark te Ouddorp een Duitse personenauto, merk VW Golf, kleur zwart; gestolen, voorzien van het Duitse kenteken ROS- EC22. Diefstal kentekenplaten NG-TL-33 In de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 januari zijn twee kentekenplaten vanaf een personenauto gestolen die stond geparkeerd in de Diependorst te Ouddorp. Diefstal wieldoppen In de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 januari werden er vanaf een paarse per sonenauto, merk Mazda 121 die gepar keerd stond in de Bosschieterstraat te Stellendam, alle vier de wieldoppen gestolen. Dit jaar is het 30 jaar geleden dat de 3 gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge samengevoegd werden tot één gemeente: gemeente Oostflakkee. Deze herindeling vond plaats op 1 januari 1966. Ter gelegenheid van dit 30-jarig bestaan heeft de gemeente een mini-tentoonstelling gemaakt met foto's van de drie voormalige gemeenten èn de huidige gemeente. Woensdag 10 januari om 13.30 uur zal deze mini-tentoonstelling door burge meester Van Pelt geopend worden. Totstandkoming foto-archief gemeente Oostflakkee In de loop der jaren is de gemeente in het bezit gekomen van ettelijke oude en nieuwe foto's die interessant zijn of dat in de toekomst mogelijk kunnen worden voor de geschiedenis van de dorpen van Oostflakkee. Dit materiaal was goed opgeborgen (in de kluis), maar niet zodanig dat er gemak kelijk iets terug te vinden was. Er waren een aantal albums met opgeplakte foto's voorzien van onderschrift (gemaakt in de jaren '50 en '60 in Ooltgensplaat), maar de meeste foto's lagen los en willekeurig in een aantal dozen en enveloppen. Eind 1994 is mevrouw E. Lassing uit Oude Tonge benaderd om deze collectie foto's te gaan inventariseren. De gehele collectie bestond uit zo'n 2000 foto's, plus nog enkele dozen dia's en een tiental films en videobanden. Zij heeft er voor gezorgd dat de gemeente nu beschikt over een zorgvuldig geordend foto-archief Al het aanwezige fotomateriaal staat genoteerd in een speciaal voor dit doel aan gemaakt computerbestand. Elke foto heeft een bepaalde beschrijving gekregen, wat het zoeken naar een foto in het archief vergemakkelijkt. Voor het feitelijke opbergen is gekozen voor bladen met één of meer foto's, opgeborgen in een speciaal mapje. De mapjes worden bewaard in stevige archief dozen. Deze dozen vormen het hoofdbestanddeel van het foto-archief Daarnaast zijn er nog een aantal albums die als apart stuk bewaard worden. De foto's die voor de mini-tentoonstelling gebruikt zijn, komen dus nu uit het sinds kort toegankelijk gemaakte eigen foto-archief van de gemeente. Inbraak In de nacht van woensdag 3 op donder dag 4 januari is er ingebroken in de kan tine van de voetbalvereniging aan de Zuiderdiepstraatweg in Stellendam. Binnen werd alles doorzocht. Er is voor al snoepgoed gestolen. Vernieling Een bewoonster van de Molentienden in Ouddorp bemerkte op 4 januari in de ochtenduren dat het portierraampje aan de bestuurderszijde van haar auto was ingeslagen. Ook bleek dat het dashboard kastje open is gemaakt. Er wordt voor alsnog niets vermist uit de auto. Op het Hoge Pad te Ouddorp werd op vrijdag 5 januari tussen 14.00 en 15.00 uur de kofferbak van een roodkleurige Citroen bekrast. Door de wijkagent wordt een nader onderzoek ingesteld. om D.V. donderdagavond 11 januari 1996 Moopt het christelijk jongerenkoor 'Psallite Deo' weer een aanvang te nemen met haar wekelijkse repetities. De eerste repetitie zal plaatshebben in de 'Dillenburg', dependance van de Prins Maurits Scholengemeenschap, aan de Juliana van Stolberaan te Middelhamis. Het is nu de.ideale tijd om met ons koor kennis te maken en/of lid te worden, daar we een geheel nieuw (Paas-) repertoire gaan instuderen. Loop dus gewoon eens geheel vrijblijvend bij ons binnen en proef de gezellige sfeer, waarin we met elkaar proberen er iets moois van te maken. Aanvang 19.00 uur tot 20.45 uur. Allen hartelijk welkom! OUDE TONGE De plaatstelijke commissie welzijnswerk voor Ouderen te Oude Tonge organiseert op woensdag 17 januari 1996 een bingo middag. Aanvang 14.00 uur in het Infocentrum. Zaal open vanaf 13.30 uur. Kosten per persoon 4,-. Aan de bingo zijn leuke prijzen verbon den. De middag kan bezocht worden door personen vanaf 55 jaar en afkom stig uit Oude Tonge. Zij die de afstand niet kunnen lopen, die nen dit even door te geven aan het kan toor, telefoon 641344 in de ochtenduren. Er zal dan voor vervoer worden gezorgd. Komt u gerust kijken en misschien doet u wel mee. Toen Goerees' gemeentebestuur zaterdagmorgen Nieuwjaarsreceptie hield met de bedrijfstak Visserij heeft daar, in restaurage 'de Zeemeeuw', boven de Vismijn, geen majeure stemming geheerst. Vismijndirekteur V. d. Zande sprak er over een 'drastische' verlaging van de quota's '96, burgemeester Sinke noemde die zelfs 'dramatisch' en 't laat zich verstaan dat zulks de stemming danig drukte, maar toch... Tóch werd onder aanvoering van burge meester Sinke nieuwe moed gevat, voor wat hij voorziet een 'zwaar' jaar te wor den, inmiers altijd hebben de vissers nog veerkracht getoond, vakbekwaamheid en verantwoordelijkheidsgevoel laten zien en is er bovendien niet dat inspirerend gezegde dat raadt de bakens te verzetten als het tij gaat keren? Nu van dat laatste sprake is, nu zal 't aan de vissers zijn hun kwaliteit te bewijzen. „We gdén er voor!" moet ook in '96 het credo zijn, onder inroeping van Gods Zegen waar aan het al gelegen is. De burgemeester weet het en ook weten het de vissers van wie een oud-collega het dikwijls heeft laten horen: „Al werpt de visser keer op keer zijn nette in de diepte neer, toch baat hem al zijn vissen niet als God Zijn zegen niet gebiedt". Die zegen werd Goerees' visserij toege wenst in het nieuwe jaar waarin arbeids plaatsen op zee en op de wal verloren lij ken te zullen gaan, maar, waarin niette min halverwege, op zaterdag 15 juni Vlaggetjesdag gehouden zal worden. Goerees' Visafslag zette vorig jaar met een omzet van 80,2 miljoen, 3 miljoen méér om dan in 1994, dankzij een garna len-explosie die nooit eerder in de ge schiedenis van de Stellendamse garnaal zó hevig is geweest. Werden in voor gaande jaren gemiddeld 555 ton garnalen verkocht, vorig jaar werd liefst 1400 ton aangevoerd, goed voor een omzet van 8,4 miljoen, en dat tikte aan. De aanvoer van vis lijkt zich met 13.500 ton per jaar te hebben gestabiliseerd, alleen kabeljauw en schar lieten een ver betering zien. Door de aangekondigde 'drastische' beperkingen van de quota voor tong en schol moet gevreesd dat 1996 'een van de slechtere' jaren voor de visserij zal worden, afslag-direkteur v. d. Zande vreest voor een mindere omzet van zelfs 15 miljoen. Positieve kanten Noch burgemeester Sinke, noch de Vis mijndirekteur, en evenmin wordt het van de vissers verwacht, heeft zich aan doem denken overgegeven. De noodzaak tot samenwerking werd door burg. Sinke onderstreept. Het quotum zal zo regel matig en evenwichtig mogelijk moeten worden opgevist om een zo goed moge lijke prijsvorming in de hand te werken. De komende tijd zal blijken of het met pijn en moeite opgehouden systeem van zelfregulering binnen de groepen bestand is tegen de storm die nu opsteekt en vooral zal de visserij creatief moeten zijn. Veel overleg en bestuurskracht zullen nodig zijn, maar een grootstuk eigen ver antwoordelijkheid zal voorop staan, voorzag burgemeester Sinke. Weliswaar wist hij zich een 'nieuwkomer' in het Goereese'vissersgezelschap, maar dhr. Sinke kent de geschiedenis van Goerees' visserij die de vissers voldoende weer standsvermogen zal hebben gegeven om het minder goed uitziende jaar door te kómen. Immers heeft de geschiedenis óók geleerd dat na mindere-, ook weer betere jaren komen. Voorwaarde achtte burg. Sinke dat het nodig zal zijn geza menlijk de buit zo eerlijk mogelijk te verdelen waarmee zowel de bedrijfstak als elkaar recht wordt gedaan. „De tijd van 'ieder voor zich en God voor ons allen' mag niet terug komen", waar schuwde dhr. Sinke. Juist nu zal intensief beraad nodig zijn over de toekomst van de - inmiddels verbouwde - visafslag. Het gaat om een betere positionering van de Stellendamse afslag en het Stellendamse visproduct in de totale markt. Samenwerking met de andere afslagen, van welke de afslag Goedereede de 4e in grootte is - zal nodig zijn en privatisering kan aan de orde komen, „mits in het belang en ten voordele van ons allen". Het vertrouwen in de toekomst dat van de vissers wordt verwacht wenst ook de gemeente uit te stralen waarom een nog betere service zal worden geboden. De v.m. jachthaven van Aqua Pesch zal worden uitgediept en zal van twee stei gers worden voorzien en het Slijkgat dat voor het overgrote deel 5.20 mtr. diep is zal 'minstens zo' worden gehouden, be loofde dhr. Sinke. De grondhouding daarin van Rijks waterstaat, ook m.b.t. de verdeling van de financiële verantwoordelijkheid, acht dhr. Sinke positief Aller aandacht vroeg hij voor bijwoning Zo wil het de traditie, alle prijswinnaars met de burgemeester {lange donkere jas) en de vismijn-direkteur {lange lichte jas) op de foto. van het Visserijsymposium op zaterdag 27 januari a.s. in 'Dorpstienden' te Oud dorp. Tenslotte... Tenslotte was er, ook van Goerees' nog nieuwe burgemeester, het beroep op het Goeree-gevoel en de oproep de vangst op de eigen Goereese afslag aan te voe ren, „daar waar uw hart en wortels lig gen". Spr. begreep dat dat veel gevraagd is wanneer elders meer wordt betaald waarom het Goedereede verplicht te zoe ken naar wegen die het veilen in Goede reede bedrijfsmatig noj aantrekkelijker- kunnen maken. Samen moet het lukken. „Meer geld voor minder vis", luidde ook de opwekking door afslagdirecteur v. d. Zande. Aan de in Goedereede te verko pen vis moet een zekere meerwaarde worden toegevoegd, al is nog niet duide lijk hoe dat te realiseren. Een rapport daarover is in wording, maar wét er ook gebeurt, aldus de directeur, „het staat als een paal boven water dat alle partijen er meer dan ooit de schouders onder zullen moeten zetten om de toekomst van de afslag veilig te stellen. Het eindproduct zal van topkwaliteit moeten zijn, maar daartoe zijn alle voor waarden aanwezig. Prijzen Met het toekennen van prijzen voor de best verzorgde vis en garnalen werd het belang van een goede kwaliteit onder streept. De prijzen gingen naar: Winnaars eerste categorie ("gamalenkotters tot 300 pk) 1. De GO 29 van J. de Visser8,6 pnt. 2. De GO 58 van fa. J. de Visser Zn8,5 pnt. 3. De GO 52 van J. Jumelet8,0 pnt. Winnaars tweede categorie (kotters tot 600 pk") 1De TH 25 van I. Deurioo8,4 pnt. 2. De GO 33 van Joh. de Waal ....8,3 pnt. 3. De GO 3 van de gebr. J. en W. Melissant8,2 pnt. Winnaars derde categorie (kotters boven 600 pk) 1De GO 23 van J. de Vogel (ook in 1994 Ie)8,4 pnt. 2. De SL 3 van J. 't Mannetje8,3 pnt. 3. De GO 3 van de Gebr. Groenendijk8,2 pnt. Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Tel. 4871 73 CEERLAAN RIDDERKERK (0180) 430574 N ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187)489065 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VDEO - STUOK) - REPOnTAOE - FOTOORAFIE ^Q9|^^^£^^^ OUOOOfV - WMtttTMf 35 - TaMbon (D»7) S8T6T2 Fax 683734 -Printahofi-HogKoomin-Têlafoon (Dili) «2400 Of u nu trouwt mèt of zonder hoed een doet het altijd goed GEBR. DE WAAL Langeweg 13 SOMMELSDIJK Tel. (01870) 82729 Goerees' visserij voorziet een 'sieciiter' jaar, maar vat niettemin moed "^"r» ♦I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1