Plaatwerk Burg. Sleurink mikt, als 't moet op één eiland-gemeente Enei^giebedrijven ENECG gestart met service-garantie Burg. Boonstra roept, in Nieuwjaarsrede, op tot verdraagzaamheid en verantwoordelijkheidsbesef Nieuwe b.v. 'WLTO Makelaardij' van start kievit warmte alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Postduïvenhappening ïn De Staver Aangepaste kerkdienst VRIJDAG 5 JANUARI 1996 No. 6466 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Het liefst zou burg. Boonstra van Dirksland het nieuwe jaar heel on bevangen zijn binnengestapt, maar wie dinsdagavond z'n Nieuwjaars toespraak beluisterde begreep dat hem dat niet gegeven is. Er zijn een aantal zaken waarvan hem het harte vol is..., die bleven hem aange kleefd, de jaat^rens over. Zijn overtuiging, en zijn streven is het de gemeente zijn inwoners een 'behaaglijk huis' te laten zijn, waarin het goed en veilig wonen is, waar een geest heerst van verdraagzaamheid. Gemeentebestuurlijk zijn de hoekstenen daarvoor gelegd en bouwstenen aangevoerd, maar het bestaansrecht van kleine gemeenten is onder werp van een publieke discussie geworden, dét prangt Dirkslands burgemeester zeer. Hij weet de roep om 'opschaling' van gemeenten niet een roep van het volk, niet een verlangen te zijn dat op de Heul besproken wordt, maar een begeren-, en verkeerd gedefinieerd probleem van de Overheid te zijn, heersend en gepredikt in VNG-kringen en dankbaar onderschreven door het Ministerie van Binnenlandse Zaken, terwijl de praktijk geleerd heeft dat gemeentelijke herindeling niet altijd kostenbesparend werkt. Interessant zou dhr. Boonstra het vinden te onderzoeken waar, door wie en met welke argumenten deze discussie wordt gevoerd. Eén ding is hem duidelijk dat het geen probleem is van de inwoners-, noch van de bestuurders van de kleine gemeenten. Pleiters voor gemeentelijke herindeling zouden zich moeten beden ken dat hun pleit door kleinere gemeenten kan worden opgevat als het toekennen van een brevet van onvermogen waar het hun vermogen tot uitoefening van be stuurlijke taken betreft. „Daaraan bestaat geen behoefte", verzekerde burg. Boonstra en hem is het duide lijk dat het in de discussie over gemeentelijke herindeling het niet gaat om de burgers-, niet om bestuurlijke problemen maar om problemen van bestuurders. „Een gemeente moet meer zijn dan een verzameling mensen op een bepaald terri toir", stelde burg. Boonstra vast en het zou hem dienstig lijken in kaart te brengen welke schaal burgers kunnen hanteren om zich nog verbonden te kunnen voelen met de eigen gemeente. Een goede zaak vindt hij het dat groepen burgers hun verlangens in politieke doelstellingen vertalen en daarmee het gemeentebestuur konfronteren, mondigheid en zelfbewustheid past in de democratische traditie en het toont het gevoel van verbondenheid met de eigen gemeente. Dhr. Boonstra 'waagde het te betwijfelen' of een verschraling van die verbonden heid, verenging van de grenzen tot slechts de eigen wijk, de eigen buurt of de eigen straat wel gewenst is. Met kennelijke dankbaarheid konstateerde dhr. Boonstra dat in de gemeente Dirksland de agressiviteit, het vandalisme en de criminaliteit in vergelijk met andere gemeenten erg meevalt, maar anderzijds overwoog hij ook de aanwezig heid van onverzoenlijkheid van standpunten en het gcbicjv aan respect en waarde ring voor anderen, terwijl er toch ergens een aanknopingspunt te vinden moet zijn óm met elkaar in gesprek te blijven en te zoeken naar oplossingen. Z'n rede afrondend stelde burg. Boonstra vast dat Dirksland geen behoefte heeft aan een gemeentelijke herindeling. De daartoe geopperde argumenten missen overtuigingskracht. Geen wonder vindt dhr. Boonstra het dat de Provincie Zee land Goeree-Overflakkee bij zijn gebied wil voegen, want „waar vind je vandaag de dag nog zo'n goed georganiseerde gemeente, met zulk een stevige financiële positie, met zulk een gemotiveerde raad, waar het aantrekkelijk is om te wonen en waar zulke fijne mensen vertoeven?" „De vraag is niet of wij wel bij Zeeland passen, veeleer is het de vraag of Zeeland wel bij óns past?" De gemeente Dirksland wil haar inwoners een 'behaaglijk huis' zijn, een huis met toekomstperspektief waarin ieder verdraagzaamheid betracht en zich verantwoor delijk weet voor de ander; dhr. Boonstra noemde alle disciplines bij name: het College, de raad, de kerken, de maatschappelijke organisaties en alle inwoners. „Als wij er niet in slagen daar met elkaar vorm aan te geven, dan hebben wij niet begrepen wat leven in vrijheid betekent. Dan hebben wij op 4 mei vorig jaar tevergeefs een gedenksteen bij 'Geldershof' geplaatst. Resultaat van samengaan land- en tuinbouworganisaties Sinds dinsdag 2 januari opereert in West-Nederland één agrarisch ma- kelaardijbedrijf onder de naam WLTO Makelaardij bv. In dat be drijf zijn de twee Grondzaken diensten samengegaan die waren opgericht vanuit de 'oude' land- en tuinbouworganisaties LTB, HMVL en CBTB West-Nederland. Tot en met afgelopen jaar werkten in West- Nederland de Grondzakendienst LTB, als onderdeel van de gelijknamige katholieke Land- en Tuinbouwbond, en Agrarische Grondzaken Holland b.v., opgericht vanuit de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de CBTB West-Nederland. De drie standsorganisaties gingen samen in één federatieve Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie WLTO en nu zijn ook de grondzakendiensten gebundeld in één wes telijk agrarisch makelaardijbedrijf Tegelijk met de daanloor ontstane krachtenbundeling heeft WLTO-Makelaardij ook voor een rieuwe structuur gekozen, waarbij gewerkt wordt met drie kantoren: de hoofdvestiging in Haarlem en een vestiging in Heerhugo- waard en Rijswijk. Het nieuwe 'WLTO- makelaardij' telt een tiental deskundige medewericers. Gemeenschappelijk specialis me is het agrarisch onroerend goed. De makelaars, rentmeesters en taxateurs van WLTO-Makelaardij geven advies en bijstand op het gebied van: - schaderegelingen bij onteigening en pachtontbinding - aan- en veikoop van bedrijven en grond - taxaties voor velerlei doeleinden - grond-en pachtzaken - quotabemiddeling Het grote voordeel voor een makelaardijbe drijf van de binding aan de land- en tuin bouworganisatie is, aldus de piepjonge bv, dat gemakkelijk kan worden beschikt over de expertise die in huis is bij andere dien sten onder hetzelfde dak zoals de Sociaal Economische Voorlichting en de Juridische Dienst Onder de - gelukkig vele - wenskaarten die we - met dank! - t.g.v. Kerst- en Nieuwjaar ontvangen hebben was een heel mooie die nog wel een poosje te pronk zal staan. Hij werd gestuurd door dhr Kickert (Sprint Laserprinting Solutions) Ouddorp en laat een geschilderde impressie van het stadje Goederede in wintertijd zien. Op straat werd gesleed en geschaatst. Molen en dom domineren het overigens verstilde stadsbeeld, echt een plaatje! Het schilderij is in 1979 gemaakt door Charles Kemper, de kaart van gebr Spanjersberg, Rotterdam-Antwerpen. We hadden ons in deze krant een foto van schaatsers voorgesteld, maar zó mooi en sfeervol als op deze kaart hadden we het niet kunnen vatten. RENAULT-dealer ^^3^^^ W(H In haar Nieuvirjaarstoespraak heeft burg. mevr. Sleurink van Middel- harnis de hoop uitgesprolien dat het pasbegonnen nieuwe jaar voor ieder persoonlijk, voor de gemeen te en voor het eiland een in alle op zichten goed jaar zal worden. In haar optiek zijn de kaarten betreffende de toekomst van Goeree-Overflakkee ge schud, Goeree-Overflakkee lijkt aan de provincie Zeeland te worden toege voegd, zo wil het het kabinet; alleen het niet doorgaan van de Stadsprovincie Rot terdam, waarover de Tweede Kamer deze maand zal beslissen lijkt daar nog verandering in te kunnen brengen. De streefdatum 1 januari 1957 lijkt haar nog moeilijk te kunnen worden gehaald, eer der acht burg. Sleurink 1 januari 1998 waarschijnlijk. Het lijkt haar overigens hoog tijd dat er eindelijk duidelijkheid komt; de discus sies en de onzekerheid betreffende de toekomst van Goeree-Overflakkee heb ben nu lang genoeg geduurd. Mevr. Sleurink vervolgde: Duidelijk is dat de bewindslieden uit gaan van drie bestuursorganen: Rijk, Provincie en Gemeenten, waaraan taken rechtstreeks worden toebedeeld. Bij dit alles geldt, volgens de bewindslieden, dat krachtige gemeenten met een op taken afgestemde schaal noodzakelijk zijn. Ook provinciaal, daarin verschillen Zuid-Holland en Zeeland niet van uit gangspunt, wordt gepleit voor krachtige gemeenten, die in staat zijn om naast het huidige takenpakket gedecentraliseerde provinciale en rijkstaken te vervullen. Schaalvergroting, krachtige gemeenten, wat vragen onze inwoners? Groot of klein, het maakt burger of be drijfsleven niet zoveel uit, als zij maar een kwaliteitsprodukt kunnen kopen in een winkel, waar het personeel voldoet aan de normale eisen van bediening en klantgerichtheid. Als aan die vereisten is voldaan vinden klanten het acceptabel dat die winkel wel eens verbouwd moet worden of gereno veerd. Zo ook het openbaar bestuur. Als openbaar bestuur moeten wij ons steeds realiseren wat onze klanten van ons vragen en waarop zij ons beoordelen en wel op: herkenbaarheid, betrokkenheid en draagvlak; openheid, openbaarheid en communicaties; efficiency, doelmatigheid en kwaliteit; overtuigingskracht, door zichtigheid en betrouwbaarheid. Mocht schaalvergroting op Goeree- Overflakkee aan de orde komen, laten we het dan meteen goed doen en één ge meente Goeree-Overflakkee vormen, een krachtige gemeente met een duidelijke stem", zou haar advies zijn. In haar toespraak sprak mevr. Sleurink waarderend over het grote goed van de democratie en ze stelde het betrachten daarvan genover die gebieden waar de democratie met voeten wordt getreden waardoor brandhaarden zijn ontstaan: „Democratie is een zaak van ons alle maal, ieder heeft de taak vanuit zijn eigen verantwoordelijkheden er op toe te zien dat besluitvorming en beheer op democratische wijze tot stand komt. Vrijheid van meningsuiting, vrijheid van pers, respekt voor elkaar, toleran tie ten opzichte van elkaar enz. zijn zaken die nooit aangetast mogen wor den", zo hoopte mevr. Sleurink. Gelukkig, zo vervolgde ze, is aan het eind van 1995 door de ondertekening van de akkoorden van 'Dayton' in Parijs een eind gekomen aan de oorlog in voor malig Joegoslavië, hopelijk kunnen de inwoners in die gebieden weer in vrede leven. Al zal menig inwoner gebukt gaan onder littekens die de oorlog achter gela ten heeft. Ook in het Midden-Oosten lijkt de vrede een haalbare zaak, een vrede waar Mos lims en Israëliërs naast elkaar samen leven. In eigen gemeente hebben in het voor bije jaar veel zaken de aandacht ge vraagd. Soms kwam er 'roet in het eten', zoals m.b.t. de voortgang van het be stemmingsplan Westplaat, maar de reali sering van de Ie fase van het Dorpsver nieuwingsplan Sommelsdijk werd 'een prachtig stuk werk'. De voorbereiding van de volgende 3 fases is inmiddels ge start. In alles werd de veelzijdigheid van het ambtelijk apparaat ervaren. Natuurlijk heeft burg. Sleurink ook haar wensen voor het pas begonnen jaar, zoals: Een begripvolle en hartelijke opvang voor hen die van huis en haard zijn verdreven en hier met hun meestal verschrikkelijke herinneringen en ervaringen een thuis proberen te reali seren. Snelle voortgang met de plannen voor de Westplaat en de volgende fases van de Dorpsvernieuwing Sommelsdijk. Een adekwaat samenspel tussen gemeente en bedrijfsleven, een eerste vereiste om een goed economisch kli maat te realiseren. Aandacht voor het milieu, een prettig milieu-vriendelijke woonomgeving is van groot belang om je prettig te voe len. Alternatieve mogelijkheden voor de landbouw die het niet gemakkelijk heeft en op die manier het hoofd bo ven water kan houden. Het uitbouwen van de toeristische mogelijkheden die Goeree-Overflak kee in grote mate te bieden heeft, fris se lucht en prachtig natuurschoon. Ook zorgen bleven niet onbesproken. Zorg is er omde financiële situatie van de gemeente nu, terwijl steeds meer taken moeten worden uitgevoerd, de financiën teruglopen, maar, ook in een financiële krapte zal er, zo zegde ze toe, aandacht zijn voor de ander, een vriendelijk woord, een aandachtig oor, begrip en vertrouwen. „Ieder mens dat op de wereld komt is z'n leven lang op zoek naar geborgenheid. Hij wil een thuis vinden, een beetje zeker heid en menselijke warmte". Mevr. Sleurink acht het van levensbe lang eilandelijk breed de handen ineen te slaan om ook straks te kunnen meespelen en niet langs de zijlijn te hoeven staan. Ieder werd opgeroepen daarin verant woordelijkheid te dragen. Vrijdag 12 en zaterdag 13 januari a.s. orga niseert P.V. de Combinatie uit Middelhar- nis weer haar jaarlijkse tentoonstelling in de vorm van een hokkenshow waarvoor door al haar leden een viertal ter keuring wordt aangeboden, bestaande uit een oude en een jonge doffer en een oude en een jonge duivin. De duiven worden gekeurd op vliegwaarde door een erkend keurmees ter, t.w. de heer A. Hagers uit Rotterdam. De duivensport met al haar facetten staat op deze dagen centraal, maar daarnaast zijn er ook andere attrakties, zoals het rad van avontuur en een Amerikaanse verloting. Verder wordt op zaterdagavond een publieke verkoop gehouden van tegoed bonnen voor jonge duiven of eieren. De commissie is er weer in geslaagd de hand te leggen op een aantal zeer promi- Op zondag 14 januari a.s. is er weer een interkerkelijke kerkdienst voor verstan delijk gehandicapten in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis waarin hoopt voor te gaan ds. W. Westland. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. nente schenkingen. Voorts is de commissie de plaatselijke middenstand zeer erkente lijk voor de sponsoring van deze tentoon stelling door het beschikbaar stellen van een reklamebord of andere vorming van sponsoring. Al met al is het zeker de moeite waard om op vrijdag of zaterdagavond een bezoek aan de Staver te brengen, zeker ook voor de niet direkt bij de duivensport betrokke nen. Op 1 januari zijn de ENECO-ener- giebedrijven gestart met het garan deren van normen in de service verlening aan de particuliere en kleinzakelijke klanten. Een tiental beloften is vastgelegd en deze wor den voortaan door de medewerkers van de bedrijven als norm gehan teerd. Enkele van die normen zijn zo hard dat ENECO bij overtre ding een tegemoetkoming van 50 gulden aan een getroffen klant aanbiedt. Met de invoering van de service-garantie laat ENECO zien dat het grootste ener giebedrijf van Nederland staat voor een klantgerichte stijl van werken. ENECO levert energie aan een miljoen afnemers in de regio's Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. De service-garantie bestaat uit vier gega randeerde en zes algemene normen. Bij overschrijving van een norm door ENECO kan de klant rekenen op een verklarende verontschuldiging en voor rangsbehandeling bij het oplossen van de gemaakte fout. Bij het niet nakomen van een gegarandeerde norm heeft de klant recht op de tegemoetkoming. De GEGARANDEERDE normen zijn: - Bij een individuele storing in de leve ring van elektriciteit, gas of stadsver warming zorgt ENECO dat binnen 2 uur na de melding een storingsmon teur de klant bezoekt. - Bij een storing waarbij elektriciteit, gas of stadsverwarming in een straat of wijk is uitgevallen, wordt de leve ring in 80% van de gevalleivbinnen 3 uur hersteld en in 99% van de geval len binnen 24 uur. Een klant die lan ger dan 24 uur van energietoevoer is verstoken, heeft recht op de tegemoet koming per volle periode van 24 uur die de storing duurt. - Bij een storing aan een gehuurde warmwatervoorziening garandeert ENECO dat binnen 24 uur de monteur langskomt. - ENECO garandeert dat een gemaakte afspraak voor werkzaamheden bij de klant thuis wordt nagekomen. Deze afspraken kunnen worden gemaakt in blokken van 2 uren. De ALGEMENE normen die ENECO hanteert, zijn: - werkzaamheden aan distrubitienetten waar de klant hinder van ondervindt, worden minstens 5 dagen van te voren schriftelijk aangekondigd. - een schriftelijke offerte voor de uit voering van werk door ENECO ont vangt de klant binnen 5 werkdagen. - overeengekomen werkzaamheden bij de klant aan huis worden binnen 3 werkdagen uitgevoerd. Als meer dan 4 uren werktijd nodig zijn, start het werk binnen 10 werkdagen. - als ENECO noodzakelijke werkzaam heden moet uitvoeren in het pand of op het terrein van de klant wordt dit minimaal 3 werkdagen tevoren schrif telijk gemeld. - een brief wordt door ENECO binnen 10 werkdagen beantwoord. - een klant wordt volgens de norm bin nen 5 minuten geholpen aan de balie van het energiebedrijf en de gemiddel de wachttijd aan de telefoon zal maxi maal 30 seconden bedragen. De negen energiebedrijven van ENECO garanderen dat ze aan de normen zullen voldoen. In vele gevallen neemt ENECO binnen 2 werkdagen na het verrichten van een aktiviteit contact op met de klant om te vernemen of de dienstverlening naar behoren was. ENECO zal op vaste tijden rapporteren over de resultaten van de service-garantie. Goeree op wenskaart Middelhamis Telefoon (0187) 482222 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VOOFI BEELD EN GELUID FOTO - V1DCO SnJCNO - REPORTAQE IKyTOaRAnE OUODOnp-WmtstnÊtSS-TalttoontDiaT} 681612/Fax 683734 •Pr1nt3hop-HogKoom172-T«Moont0111)«2400 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1