t// De balans opmaken WAARK Burgemeester Boonstra van Dirksland Mobil D A.S. dinsdag een krant GOEDEREEDE Brand in Ouddorp Ramoco b.v. OLIEBOLLENPARTY Rally Formula Garage Knöps B.V. Open zangavond van het Dirkslands Mannenkoor 32bb B,.^vNSEB!BL(07:. 68e Jaargang Van lang geleje in een reaktie op de 'Nota van beantwoording' van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken over indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 No. 6464 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 gemeente DIRKSLRND In verband met de jaarwisseling zal op dinsdag 2 januari 1996 ]f in het gemeentehuis van Dirksland een Nieuwjaarsbijeenkomst worden gehouden. Vanaf 19.30 uur is er gelegenheid tot het wisselen van nieuw jaarswensen. Tijdens deze nieuwjaarsbijeenkomst zal de burgemeester de nieuw jaarstoespraak uitspreken. De nieuwjaarsbijeenkomst is bedoeld als een informele ontmoeting tussen gemeentebestuur en burgerij, zowel persoonlijk als in groepsverband. Eenieder is daar dan ook van harte welkom. Burgemeester en wethouders van Dirksland, De secretaris. De burgemeester, K. Blijenberg dr. D. Boonstra Het jaar 1995 is bijna ten einde. Voor velen mogelijk dé gelegenheid om de ba lans op te maken. Het zijn bijna stan daardzinnen voor een oudejaarsnummer. Weinig origineel. Zo zou erover gedacht kunnen worden. Eigenlijk kan het laatste veel stelliger geformuleerd worden: Zo wordt erover gedacht. Tenzij... Dat is het boeiende van journalistiek, er is meestal een tenzij. Zo ook hier. Negen tienhonderdvijfennegentig is nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen', tenzij... Tenzij er dingen gebeurd zijn die ons altijd aan 1995 zullen herinneren. Dan begrijpen we niet eens dat anderen zo gedachtenloos de kerf 1995 in de balk kunnen snijden. We denken dan in het bijzonder aan hen die een persoonlijk verlies leden. Een dierbare overleed, de eigen gezondheid werd aangetast. Ten diepste gaan zij een eenzame weg, want wie zal het leed en zorg begrijpen? En toch, zeg niet te snel 'nauwelijks waard de balans van zolder te halen', want het tenzij betreft mis schien uw buurman, uw nicht, uw tante of welke betrekking dan ook, tot de u niet sympathieke aan toe. Ze zijn het waard om hen te helpen het 'tenzij' te verwerken. Overigens, dat duurt langer dan oud en nieuw. We denken aan hen die een materieel verlies leden. Wat kan er zakelijk niet afgetobd zijn? Wie kan de hopeloosheid van het vechten tegen de bierkaai be vroeden? Zeg niet te snel 'nauwelijks waard de balans van zolder te halen', want het tenzij is misschien uw buurman op het erf, in de straat, in de kerk. Ze zijn het waard om hen te helpen, om hen in ieder geval in woord en daad mee te la ten delen van uw voordelige balans. In dat geval hoeft de linkerhand overigens niet persé te weten wat de rechter geeft. Negentienvijfennegentig nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'? Hoe kunnen we het zeggen? Is vrede en vrijheid in een wereld vol binnen- en uit slaande brandjes geen groot goed? Hoort dat niet op de balansschaal? Is het feit dat wat een waterramp dreigde te wor den, aan ons voorbijging, niet het ont houden waard? Hoort dat niet in de schaal? Nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'? En onze gezondheid dan, de vieringen van verjaardagen, van huwe- lijksjubilea, het examen dat werd be haald, en wat niet al? De vraag stellen is haar beantwoorden. Was vijftig jaar vrijheid wel geschikt om te feesten, mar niet om op een goud schaaltje te wegen? Dat moeten we eens in brandhaarden als Tsetsjenië of (nog altijd) Bosnië gaan zeggen. Heeft de gang van het volk Israël ons niet bezig gehouden? Het vredesakkoord dat werd gesloten, de moord die erop volgde? De tekenen van hoop en verharding in het kleine staatje aan de Middellandse Zee? Nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'? Dat zou voor veel lezers bete kenen dat zij zich, hoewel zij dat zouden moeten doen, nauwelijks hebben bekom merd over het proces waarbij hun kerk is betrokken. Hebben zij dan niet gewor steld met de Waarheidvraag in het Sa- men-op-Wegproces? Lijden zij niet meer aan de kerk der vaad'ren? Of heeft die voor de een afgedaan en is hij voor de ander te ver weggezonken om nog over de muren van eigen plaatselijke kerkerf heen te kijken? En toch lid van de christelijke kerk zijn? Toch met de mond belijden dat het niet het getal, dat niet de organisatie, dat niet..., maar dat gemeenschappelijke schuldbelijdenis, dat het gebed veel ver mag. Leg dan die belijdenis en gebeden eens, een ieder voor zijn eigen kerkge nootschap in de schaal. Slaat hij door? Nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'. Dus niet beducht geweest voor zondagswerk, voor r|f mogelijkheid dat de winkels op zondag open zullen gaan? Het zal in onze omgeving wel meeval len. Het is niet erg dat zondagsarbeid oprukt, als wij er maar niet mee gekon- fronteerd worden? Heeft het ons nu wer kelijk geschokt dat Gods Woord nog net geschikt geacht wordt voor reclame? Of is het maar makkelijk dat er verenigin gen zijn die dat voor ons signaleren en opknappen? Negentienhonderdvijfennegentig is nau welijks waard de balans 'van zolder te halen', tenzij... Voorbeelden te over om aan te geven dat eigenlijk niemand de weegschaal op zolder kan laten. Integen deel, dat moet een dagelijkse attribuut zijn, geijkt aan christelijke normen en waarden, geijkt aan Gods Woord. Nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'. Dat klinkt eigenlijk huiveringwekkend. Als christelijk blad mag het zeker niet overgenomen worden. Want als we de balans op zolder laten, hebben we totaal geen weet van het te genwicht. Doe al die goede en erge din gen in de ene schaal, wat ligt er dan in de andere? Het lot, vragen, onverschillig heid. Of: het zijn de goedertierenheden van de Heere. Of: niets overkomt ons bij geval. Zijn vaderlijke hand schikt ons toe. Nauwelijks waard de balans 'van zolder te halen'? Toch maar doen en net zolang laten schommelen tot blijkt dat er maar één echt contragewicht tegen al het men selijke, het zondige is: genade. Dan zal van niet een jaar meer gezegd worden, dan zal van niet een dag, van niet een uur, van geen seconde meer gezegd worden: nauwelijks waard de ba lans 'van zolder te halen'. Burgemeester en wethouders nodigen u uit voor de nieuwjaarsreceptie in het raadhuis van Goedereede. Eenieder is van harte welkom. De brandweer van Ouddorp heeft de tweede Kerstdag als een drukke dag ervaren. Om half vier 's morgens werd ze te hulp geroepen bij wat een brand leek in de woning van de fam. G. Pape aan de Diependorst. Bij thuiskomst troffen de bewoners hun woning vol rook en roet, keimelijk veroorzaakt door tv of video, 's Avonds werd de brandweer gealar meerd voor een brand in een vaJcantie- bungalow op het Alexanderpark. Ook daar is het vermoedelijk met de tv fout gegaan. De familie die de bungalow met de kerst gehuurd had, was overigens afwezig toen de brand uitbrak waardoor de woning totaal uitbrandde. Zondagmorgen rond half vier werd de brandweer gealarmeerd voor een cara- vanbrand. Toen de meldkamer het adres doorgaf van de lokatie in Oudorp -, en niet in Ouddorp gelegen te zijn zodat de brandweerlui onverrichterzake weer naar huis konden. RENAULT-dealer GOEDEREEDE D.V. 30 december, op de één na laatste dag van het jaar, is er weer Open Deur. Wat bepaalt op zo'n avond de kleur? Dat is een oliebollengeur! De zaal is als vanouds om kwart voor acht open. Kom dus gezellig naar 'de Ark' (bij de kerk) in Goedereede. Wiè op Flakkee gehore is, diè weet van jüün, van peen, in vis; diè weet van waark in van misère. Ikpraet noè over d'ouwen tièd: diè was beslist zo'n besten niét! De ouwsten weten t aollegaere. Als kind kwam ik hèèl vaek op 't Hoad. Daer was ut druk, daer voer de boat, daer kwam veul volk: un ganse schaere! Diè baat, diè wel us wachte liet, diè heit dat zoute Haeringvliet zowat tot kaernemelk gevaere! Daer kwam dan oak diè ouwe tram, diè puffend uut Menheerse kwam, - diè ree van Ouddurp tot de Plaete. In 't naejaer, in de peeëntied, - ik mot je zage, totm'n spiet dan was-ie dikwuls veul te laete. Mar toen was 't nog niét aolles haest. Niét iederéén was dan verbaesd als ur us aargens ééntje praette. Mar diènk niét dat ut mak'luk was. 't Was héle daegen: in de pas! Vooral op 't land, daer was ut sjouwe. Daer warre ze vóór dag in dauw, niét üütgeslaepe in soms graauw deur schraele kost in van de kouwe! Op 't land zag je soms héle kroon: un man, un vrouw, un meid, un joon, diè de je wiè je, roaje ofmaoje. 't Was héét of koud, mar aoltiéd wat, in uut de locht viel dikwuls nat, in 't kon daer zo ontiég'luk waoje! Zd gièng dat aolle jaeren deur in veulen raekten in un sleur. Wiè niét verdriènke wou most pompe. In nae un week van héél zwaer waark dan giéng-ut 's zondags naer de kaark mit platte pet in schoane klompen. De vrouwen giénge dan voorop in omslagdoek.de keuvel op. Un moai gezicht, haest niet te peilen. In als je in de kaarke zat, dan leek 't daer wel un moai fregat: un schip.getüügd mit witte zeilen! In 's maendagsochens - amper fit! - alweer naer jüün- ofaerpelpit. De vrièje zondag üütgezete! Dan trokke ze langs grip' in sloat in zwoegden om ut daegluks broad. want: wiè niét waarkt.diè zal niét ete! Ik kiek nog dikwuls achterom. Is dat geweun.of is dat dom? Un moaie tièd? Ik zou 't niét wete! 'k Zag mit de oagen van un kind. In 'k weet niét watje daer van vindt? Mar 'k kan dat aolles niét vergete! 'k Vieng schotejillen in un sloat in voorntjes mit un stikje broad. 'k Was in diè jacht un vrie bekwaeme. 'k Kiek noè naer binnen in ik zie: ik zit weer stikvol nostalgie! Mar 'k hoef me daervoor niét te schaemen. Herfst '76 (wiba) Dirksland kwam vorige week door een kabinetsbesluit in het nieuws omdat de gemeenteraad van deze gemeente zich als enige van de vier gemeentebesturen op Goeree-Over flakkee heeft uitgesproken tegen indeling van het gebied bij Zee land. Onze krant had een uitvoerig gesprek met de burgemeester van Dirksland, Dr. D. Boonstra, over het standpunt van de gemeente Dirksland en over de nota van be antwoording die staatssecretaris Van de Vondervoort heeft gestuurd aan instellingen en particulieren die hebben gereageerd op haar concept-voorontwerp van wet voor provinciale herindeling van Goe ree-Overflakkee. Bestuurskundig Hoe denkt de heer Boonstra over de nota van beantwoording van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken? Boonstra geeft zijn mening weloverwo gen: „Daar is nogal wat op af te dingen. Je kunt niet helemaal aan de indruk ont komen dat de staatssecretaris zichzelf in de nota van beantwoording tegenspreekt. Ik noem een enkel voorbeeld. Heeft de staatssecretaris destijds niet als één van de belangrijkste argumenten voor inde ling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland aangevoerd dat de bewoners van Goeree- Overflakkee en de Zeeuwen, in sociaal opzicht zoveel met elkaar overeen ko men? De nota van beantwoording nu wordt besloten met de uitspraak dat de bevolking van Goeree-Overflakkee en de bevolking van Zeeland qua mentaliteit en cultuurhistorie van elkaar verschillen. Nuar mijn mening zit er een discrepantie in de argumentatie van destijds en nu. De staatssecretaris zegt nu zelf dat de be volking van Goeree-Overflakkee econo misch en maatschappelijk op het noor den is gericht. Ook de opvattingen van de staatssecretaris over de geïsoleerdheid van Goeree-Overflakkee en de geïso leerdheid van Zeeland vind ik moeilijk met elkaar te rijmen. Het is duidelijk dat de heer Boonstra uit een oogpunt van een consistente visie weinig waardering heeft voor de nota van beantwoording van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken. Zorgelijk vindt hij de verklaring dat de gemeenten op Goeree-Overflakkee de verhuiskosten bij overgang naar Zeeland wel voor hun rekening kun nen nemen, zonder dat de staatssecre taris een indicatie van die kosten geeft. „Als de frictiekosten inderdaad zo ge ring zijn als de staatssecretaris aan neemt, waarom zegt mevrouw Van de Vondervoort dan niet dat het rijk of de provincie Zeeland of beide de fric tiekosten voor hun rekening nemen?" vraagt de burgemeester zich af. Rationeel In de nota van beantwoording wordt door de staatssecretaris reële meerwaar de van indeling bij Zeeland niet aange toond, stelt burgemeester Boonstra. „Zolang je niet weet wat je krijgt en wat het je gaat kosten, kun je met goed fat soen niet besluiten om te verhuizen. Dan neem je een risico en waar vind je een rechtvaardiging om dat risico te nemen? In de hele procedure heeft niemand kun nen aantonen dat een indeling bij Zee land meerwaarde heeft voor de bewoners van Goeree-Overflakkee. Rationele argumenten voor indeling bij Zeeland heb ik vrijwel niet gehoord, er is niet konkreet aangetoond in welk opzicht Goeree-Overflakkee er op vooruit gaat als het bij Zeeland wordt ingedeeld". In een scriptie die onlangs is verschenen wordt de besluitvorming van de gemeen ten op Goeree-Overflakkee met betrek king tot de herindelingsproblematiek geanalyseerd. De gemeente Dirksland blijkt in deze beoordeling de enige ge meente waar de raad heeft geprobeerd tot een rationele besluitvorming te komen. Mlddelharnls Telefoon (0187) 482222 „Ik vind dat je als gemeentebestuur te genover de inwoners verplicht bent voor- en nadelen op een rijtje te zetten. Uit eindelijk zijn het de burgers die het gelag betalen", aldus Boonstra. „Je moet bij een onomkeerbare beslissing zeer zorg vuldig te werk gaan en zo veel mogelijk aspekten in beschouwing nemen en bij de besluitvorming betrekken. Zo kun je niet om de reakties uit het brede maat schappelijke midden heen. Je kunt als gemeentebestuur niet voorbijgaan aan het standpunt van de bedrijven op Goe ree-Overflakkee, aan dat van de Kamer van Koophandel, het waterschap, de cul turele instellingen, de zorgsector enzo voort. Je moet rationeel kijken naar de belangen die in het geding zijn, welke sectoren van de gemeenschap baat heb ben bij eeri bestuurlijke herindeling. Een bestuurlijke beslissing staat niet op zich zelf, daar zit van alles aan vast". Volgens de heer Boonstra dient een be stuur als middel om een doel te bereiken en voor de gemeentebesturen van Goe ree-Overflakkee is dat de behartiging van de belangen van de bewoners van Goe ree-Overflakkee. Die belangen liggen overwegend in het noorden, niet in het zuiden. „Daarom moet je bestuurlijke inbreng in het noorden zien te krijgen, te hou den of te vergroten. Het argument dat Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland meer bestuurlijke inbreng zal hebben vind ik niet zo heel erg sterk. Want dan denk ik: inbreng waarin? Iribreng in zaken waar we geen belang bij hebben? Wat heb je aan invloed als je met die invloed de belangen van je inwoners niet kunt dienen? Bestuur lijke inbreng is trouwens niet alleen een kwestie van kwantiteit maar voor al van kwaliteit van je vertegenwoor digers". Niets tegen Zeeuwen Dirkslands burgemeester wil graag dui delijk gesteld zien dat hij niets tegen Zeeuwen heeft en dat er geen sprake van is dat hij geen goede relaties met de be stuurders uit het Zeeuwse zou hebben. „Integendeel, maar een goede persoonlij ke relatie is geen argument voor een be stuurlijke herindeling. Bij een bestuurlij ke herindeling gaat het om andere zaken dan persoonlijke sympathieën of belan gen". D.V. 6 januari hopen wij een bij zondere invulling te geven aan de eerste aangepaste repetitie-avond van het pasbegonnen jaar 1996. Al meer dan tien jaar repeteren wij op zaterdagavond van 17.45 tot 19.45 uur. Het blijkt voor onze zangers de meest geschikte tijd te zijn. Ons koor bestaat momenteel uit onge veer 120 leden en is hierdoor het groot ste koor uit de regio. Vanaf het begin zwaait Dinant Struik als dirigent de scepter en doet dat dusdanig, dat niet alleen het muzikale gedeelte, maar o6k de intermenselijke verhoudin gen goed tot haar recht komen. We mogen ons terecht verheugen in goede, kameraadschappelijke verhoudingen. Waarom nu dit stukje en deze open avond? Een koor van dergelijke omvang heeft regelmatig nieuwe toestroom Is de geïsoleerde ligging van Goeree- Overflakkee bij de vorming van een pro vincie Rotterdam geen belangrijk argu ment voor overgang naar Zeeland? „Naar mijn mening is het argument dat Goeree-Overflakkee na vorming van een provincie Rotterdam geïsoleerd van Zuid-Holland zou komen te liggen niet echt ter zake doende, want daar merkt de burger in concreto niets van. In een klein land als het onze en in een tijd van een dicht wegeimet en moderne communicatiemiddelen is zo'n argument niet meer op z'n plaats. De ligging van Goeree-Overflakkee op de kaart van Ne derland is een zeer ondergeschikt punt. Voor een effektief bestuur kijk je niet in de eerste plaats naar de kaart maar naar de economische en maatschappe lijke samenhang van een gebied, naar de belangen van de mensen die er wo nen. Je bestuurt geen landkaart maar een gebied met burgers". Ervaring Heeft burgemeester Boonstra ervaring met bestuurlijke herindeling? „Wij hadden tijdens onze studie een heel boeiend en stimulerend werkcollege, waarin alle mogelijke bestuurlijke pro blemen aan de orde werden gesteld en waarin ook wel eens gesproken werd over bestuurlijke herindeling. Maar dan ging het altijd over gemeentelijke herin deling en over samenvoeging van ge meenten. Wij moesten dan trachten uit te zoeken waarom bestuurders handelden zoals ze deden. Toen is ons duidelijk gebleken dat bij herindelingen emotionele overwegingen en emotionele argumenten een heel be langrijke rol spelen. Wat ons dan altijd geleerd werd is dat emoties ook belang rijk zijn en mee moeten tellen in de be sluitvorming, maar dat je toch ook moet proberen zo veel mogelijk rationele ele menten en rationele argumenten op te sporen. Er is ons geleerd dat je met verwachtin gen bijzonder voorzichtig moet zijn en dat je zo veel mogelijk moet proberen harde feiten op te sporen en te betrekken in je besluitvorming. Ik denk dat ik iets van wat ik toen geleerd heb altijd meedraag en meeneem in mijn eigen besluitvorming als bestuur der". nodig. Het is de bedoeling, dat eventuele aanstaande nieuwe leden, al of niet in gezelschap van vrouw of verloofde, deze avond komen kennismaken. Uiteraard volkomen vrijblijvend uwerzijds. Wij repeteren in één van de vergaderza len van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersedijk te Dirksland. Reeds velen van en buiten Flakkee hebben in ons koor hun tweede thuis gevonden. Maar het is veel beter, dat u zelf die avond komt kennismaken. Op 6 januari wordt u vanaf 17.30 uur verwacht. Mocht u vooraf nog vragen hebben, belt u dan gerust naar Gerard Struik, tel. (0187)601413. Het is door de vrije dag a.s. maandag 1 januari nauwelijks mogelijk-, maar we hopen a.s. dinsdag toch een krant, de eerste van het nieuwe jaar, uit te brengen. De omvang ervan zal overigens be perkt moeten zijn. Redactie VOOR BEELD EN GELUID FOTO -VIDEO - SniDtO - REPORTAQE - FOTOQfWnE ^^H^^i^BCT nntA OUOOOHP-W»tMnat 35-Têhfooii 10187) eê1812/FMX 893734 ■Printahop-Hogsioom 172-TaMoon (3111) 462400 GEMEENTE die wordt gehouden op dinsdag 2 januari 1996 van 20.00 tot 21.00 uur voor Goeree-Overflakkee Verl(oop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1