NIEUWE BOEKEN \x GESLOTEN Een 100-jarige in Oostflal(l(ee Wy wensen al onze reCaties een voorspoedig 1996 y Rabobank INGJii)BANK VSB*BANK y Y 7 y. i i De zuinigste 1000- toeren wasautomaat wegens inventarisatie Y BOEKEN EN MUZIEK l^ VAN DER BOOiVI V Y Laatste bestelronde aktie 'Boeren planten bomen' Dam- en schaakver. Dirksland Jaarlijkse trimioop 'Het Westrak' Nieuwjaarsconcert De Hoop Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 Dr. H. J. Selderhuis en ds. J. Westerink (red.), Liefde voor Gods Kerk. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. 138 pag. Prijs 19,95. Een bundel waarin een negental Christelijke Gereformeerde predikanten aspecten van het kerk-zijn belichten. De titel is goed gekozen: 'De liefde voor Gods Kerk'. Ze geeft iets weer van de doorgaande lijn van de inhoud; op die toon is de inhoud afgestemd. Bij de keuze van de auteurs heeft de redactie zich niet beperkt tot een specifieke hoek van de Christelijke Gereformeerde Kerken. De noem u in het kort de onder werpen die aan de orde komen. Ds. P. D. J. Buijs (Veenendaal) start met een bij drage over 'De kerk in de Bijbel'. Er worden enkele lijnen getrokken zowel vanuit het Oude als het Nieuwe Tes tament. Nadrukkelijk wordt de vraag naar het onderscheid tussen de dode en de vruchtdragende ranken gesteld - een aspect dat niet in elk hoofdstuk zo duide lijk aan de orde komt. Ds. A. Baars (nu nog te Middelhamis; binnenkort univer sitair hoofddocent te Apeldoorn) gaat na der in op de 'De preek'. Een belangrijk hoofdstuk! De scribent wijst vooral op de karakteristieken van de zuivere predi king. Het citaat van John Flavel op pag. 28 is treffend en leerzaam. Over 'De ambten' schrijft'ds. J. H. van Dijk (Urk). In deze tijd van gezagscrisis is de aan dacht voor (de rechte funcionering van) het ambt bijzonder nodig. Vervolgens een hoofdstukje over 'De kerkdienst', geschreven door ds. J. G. Schenau (Dor drecht). Met recht wordt de kerkdienst beschreven als een gebeuren, gericht op ontmoeting. Hier en daar blijkt in deze bijdrage iets van een al te massieve ge meentebeschouwing, lijkt me. Prof. dr. W. H. Velema (aan de vooravond van zijn emeritaat) schrijft over 'Kerk en ver bond' - in menig opzicht het hart van dit boekje. Het verbond wordt getekend als "eenzijdig in zijn oprichting, tweezijdig in zijn beleving'. Aan de orde komen achtereenvolgens 'het verbond in de bij bel', 'teken en toeëigening' en 'ver- bondsleven'. Vervolgens vraagt ds. J. Jonkman (Enschede) aandacht voor 'De gemeente door de week'. Natuurlijk wor den ook hier maar enkele aspecten belicht. Toch ook een waardevol accent. De benoemde hoogleraar kerkrecht dr. H. J. Selderhuis (nu nog te Zwolle) geeft onder de titel 'Goed geregeld' iets weer over orde en regels in de kerk. Nog altijd een onderbelicht maar uiterst belangrijk thema! Ds. J. Westerink (Bunschoten) legt de vinger bij de katholiciteit van de kerk: 'Katholiek!?'. De kerk is van alle tijden en alle plaatsen. Maar dat niet alleen; de katholieke kerk is de kerk die de hele waarheid bezit als een genadig geschenk van God en waar het volle heil van God in Christus wordt gevonden. De auteur schenkt aandacht zowel aan de uitgebreidheid als aan de grenzen van de kerk. Tot slot het hoofdstuk over 'Kerk en toekomst' van de hand van drs. M. C. Mulder (Goes). Het gaat hier over het voorwerp van de hoop: de toekomst van Christus die ook de toekomst van Zijn Kerk zal zijn. Ik beveel dit boekje van harte ter lezing en bestudering aan. Voor zover het be stek dat toeliet, worden grondige lijnen getrokken. Het nadeel van dit soort boekjes is wel dat ze wat kortademig zijn. Het onderwerp is eigenlijk te breed en te diep om in zo'n beperkt kader ver antwoord doorlicht te worden. Toch heeft ieder daartoe wel zijn best gedaan. De heldere en eenvoudige opzet doet sympathiek aan. Elk hoofdstukje besluit met enkele gespreksvragen alsmede met het aangeven van literatuur voor verdere studie en doordenking. Aanbevolen - ook voor lezers die tot andere dan de Chris telijke Gereformeerde kerken behoren. Als doelgroep is met name gedacht aan de jongere leden van de gemeente. Dr. W. Aalders, DE KERK - het hart van de wereldgeschiedenis. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Gebonden. Met stofomslag. 175 pag. Prijs 42,50. Ook dit boek voert 'de kerk' in zijn titel. De overeenkomst met het vorige is eigenlijk nog sterker: 'liefde' voor Gods kerk spreekt in dit geschrift van dr. Aalders op een bijzondere wijze - dat blijkt al uit de eerste woorden: een aan sprekend gedicht van Martin Luther, de reformator: "Sie ist mir lieb die werde Magd und kan jr nicht vergessen". Om diverse redenen heeft de inhoud van dit boek - voornaam vorm gegeven door uit geverij Groen! - mij bijzonder aange sproken. Het zou beschouwd kunnen worden als het testament van de hoogbe jaarde en kennelijk onvermoeibare auteur (geboren in 1909) - deze 'eminen ce grise' onder de theologen. Aalders' boek is gewijd aan het wezen en het geheimenis van de kerk: belijden de kerk - 'ecclesia marmrousa' te zijn in elk tijdsgewricht van haar bestaan. De doorgaande lijn is die van de kerk als planting van God. Dit snoer is bij Aal ders gevlochten uit twee draden, die altijd samen gehouden moeten worden: de goddelijke oorsprong van de kerk èn haar concrete, historische gestalte. Zo is zij getuigende, strijdende, lijdende kerk. Met een grote dynamiek en betrokken heid, maar toch met oog voor onvermoe de details voert Aalders zijn lezers door de historie heen: achtereenvolgens de tijd van de apostelen, van de kerkvaders, van de pausen, van de hervormers, de tijd van de getuigen. Wie vergeten was dat de Kerk des Heeren een katholieke kerk is, de kerk der eeuwen, wordt daar aan weer eens herinnerd. Het is goed zich de vragen die daaruit voortkgmen, weer eens te (laten) stellen. Bijvoorbeeld die van het bisschopsambt dat vele eeu wen tot zegen van de kerk functioneerde, de vraag naar het werkelijk getuigende karakter, de vraag naar het staan in ons geseculariseerde bestel. Ook de vraag naar de verhouding met Israël - jammer dat Aalders daaraan m.i. tekort doet. De wijze waarop Aalders spreekt over de volkskerk was voor mij verrassend; daar in ligt een correctie voor wie kerkelijke afscheiding tot beginsel zou willen ver heffen... Uit het laatste hoofdstuk citeer ik enkele zinsneden. Nochtans, de Kerk is er nog! Zij is er nog als Landskerk, als Volkskerk, zij het in een deplorabele situatie. Zij het in een veelszins dep lorabele staat is de Kerk er nog, voortge komen uit de eeuwenoude 'sancta Ecclesia catholica'. Zij is er nog als legi tieme erfgename van het apostolisch geloof en van de apostolische overleve ring. Zij is er nog als loot van de Planting van de Vader en als zijbeuk van de Kerk als Bouwwerk Gods. Als zoda nig is zij door de Vader heengeleid door de 'tijdperken en tijdstippen' (Hand. 1:7) om in het heden, dat is dus het tijdperk van de revolutionaire dynamiek, haar roeping en bestemming trouw te zijn: dus te zijn een getuigende Kerk (Hand. 1:8). Mede daartoe is zij als Planting van de Vader in de wereld, in de geschie denis gesteld opdat er toch ergens een tempel, een gebedsruimte zou zijn van waar de klachten om de mateloosheid van schuld en onrecht en geweld om hoog zouden rijzen tot de troon van de Allerhoogste. De Kerk als het hart van de wereldgeschiedenis." Al met al - een boek dat heimwee op roept naar de ene ongedeelde katholieke kerk - akthans als zij ten volle 'ecclesia marturousa', getuige van het in Christus geopenbaarde heil, is. TypeWM51 IIU T 1.400," Ten slot nog een opsomming van enkele recent verschenen boeken. Drs. B. Stam, Lessen in de Heidel- bergse Catechismus. Uitgeverij Groen Educatief, Leiden. Paperback. 132 pag. Prys ƒ9,95. Een sympathiek boek dat de rijke iiihoud van onze Catechis mus in zestig lessen uitlegt aan de jeugd. Die lessen zijn in de schoolpraktijk ont staan en uitgewerkt. De leerstof is vooral bedoeld voor de bovenbouw van de basisschool. Elke les begint met de weer gave van een vraag en antwoord; moei lijke woorden worden verklaard. Daarna volgt de inhoudelijke uitleg, waarna nog enkele (gespreks)vragen volgen. Ik mis voor elke les een Bijbelgedeelte dat de relatie van de desbetreffende stof met de Heilige Schrift aangeeft. Ondanks dat - hartelijk aanbevolen voor school en gezin. Reinhold Ruthe en Lydia Ruthe- Preiss, Droomboodschappen. De uitleg van dromen in christelijk perspectief. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback, 124 pag. Prijs 29,95. Een boek dat vanuit een christelijke benade ring antwoord wil geven op vragen rond om 'dromen' - en dat vanuit diverse dis ciplines. Het boek richt zich vooral op hulpverleners, maar tevens op alle chris tenen die hun dromen als serieuze bood schap willen verwerken. B. Boot, Jeruzalem, de stad van de grote Koning. 3000 Jaar stad van David. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Met een inleidend woord van wijlen ds. Th. van Stuijvenberg. Paperback. 59 pag. Prijs 12,50. De heer Boot is ouderling van de Gerefor meerde Gemeente te Haamstede. Hij was betrokken bij het opstarten van het Israël-werk binnen zijn kerkverband. De schrijver heeft blijkens de inhoud van dit boekje een grote liefde voor het volk en het land Israël èn zijn hoofdstad Jeruza lem. Het volmaken van het derde millen nium was voor hem aanleiding dit medi tatieve geschriftje het licht te doen zien. Elk van het achttal overdenkingen wordt besloten met enige gespreksvragen. Kind van ons. Een eerste handreiking aan ouders van kinderen met een han dicap. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. III. Jannie Slingerland. Paper back. 51 pag. Prijs 7,95 (m.i.v. 1 Jan '96 9,95). Een fijnzinning boekje, bedoeld voor ouders die zojuist hoorden (of al iets langer weten) dat hun kind een bepaalde handicap heeft. De uitgave vond plaats met de Vereniging 'Helpen de Handen', de vereniging voor gehandi captenzorg binnen de Gereformeerde Gemeenten. Aan de totstandkoming ervan hebben ouders van gehandicapte kinderen meegewerkt. Het is dus vanuit en ten behoeve van de praktijk. Het boekje biedt een pastorale handreiking maar eveneens een aantal praktische tips. Drs. N, C. van Velzen, Totdat Hij komt. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. 68 pag. Prijs ƒ14,95. Dit is weer al het vierde uitgaaf- je in de serie 'Avondmaal vieren met de Kerk der eeuwen'. Deze boekjes trachten hulp te geven voor de week van voorbe reiding. De meditatieve stof is ontleend aan de geschriften van velen uit vorige eeuwen. Enkele namen (willekeurig ge kozen): Bemardus van Clairvaux, Char les Drelincourt, Johann Franck, Andrew Gray, Samuel Rutherford, Jean Taffin en Johannes Tauler. De structuur per dag is steeds dezelfde: gebed, woord voor on derweg, lied, gebed, onderwijzing, zelf- beproeving en schuldbelijdenis, 'Totdat Hij komt', 'Christus ons heil' en 'Sur- sum Corda'. Oud goud dat nog niet ver- donkerd is. JMJK 7995 - 7996 Hartelijk dank voor het in ons gestelde vertrouwen. D.V. dinsdag 2 januari t/m vrijdag 5 januari Zaterdag 6 januari hopen wij u weer van dienst te zijn. Voorstraat 41 - Sommelsdijk Tel. (0187)482614 Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt dit winterseizoen voor de derde keer de aktie 'Boeren plan ten bomen'. De aktie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te sti muleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Via de aktie 'Boeren planten bomen' kunnen zij tegen lage prijzen plantmateriaal en beschermingsmaterialen bestel len bij Landschapsbeheer Zuid- Holland. Deze worden bovendien gratis thuisbezorgd! Begin maart is de laatste afleverronde van bestelde bomen en struiken; dat betekent dat de bestelformulieren voor 15 februari binnen moeten zijn. Dus voor een ieder die de komende tyd nog bomen of struiken wil aanplan ten, geldt: vraag snel het boekje 'Boeren planten bomen' aan. De aktie wordt samen met Landschaps beheer Utrecht georganiseerd. Via de eerste bestelronde plantten 60 eigenaren in Zuid-Holland al bijna 6.500 bomen en struiken. Groen platteland Er kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, lei- Uitslagen van 18 december 1995. A./ D. Keuvclaar-C. van Wclie1-1 M. van 't Geloof-G. Smits1-1 BA P. v.d. Groef-J. Knops0-2 H. de Munck - A. van Rossum2-0 Afdeling 2 W. Stolk - M. Vijfhuizen2-0 C. v.d. Kroon - Joh. Wolfertafg. W. Nieuwland-J. v.d. Groef1-1 J. Vijfhuizen - A. Vijfhuizen2-0 SCHAKEN: W. Knops - D. Wolfert0-1 E. Bartelds - W. Stolk0-1 W. de Vos - J. de Jong1-0 linden om de boerderij, hoogstamvrucht- bomen in een boomgaard, inheemse sier- bomen en -struiken op het erf, jonge boompjes op een nict-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan het eigen erf aanzienlijk verfraaid worden èn tevens het aangezicht van de omgeving. Kwaliteit Het door Landschapsbeheer Zuid-Hol land geleverde plantmateriaal is van uit stekende kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gere nommeerde kwekers. Bovendien worden de bestellingen gratis aan huis geleverd. Landschapsbeheer Zuid-Holland zorgt ook voor goede instrukties voor de aan plant, verzorging en bescherming. Op Oudejaarsdag hoopt op de eeu wenoude boerderij 'Veldzicht' overgrootmoeder, mevr. van Dis- Esselink, haar 100ste verjaardag te beleven. En is dan tevens ruim 3/4 eeuw bewoonster van deze 'plaats'. Hoewel hulpbehoevend en ouderdoms- kwalen zich aandienen, is haar gezond heid nu redelijk stabiel. Maar door hevi ge doofheid is communicatie wel heel moeilijk geworden. Geboren en getogen te Sliedrecht, en ook enkele jaren in Zierikzee gewoond heb bend, is oma al op jeugdige leeftijd Flak- keese geworden, en wel in Stad, waar haar vader in 't begin van de eeuw predi kant werd, tot aan zijn overlijden in 1916. Deze ds. Esselink was afkomstig uit Geesteren, 't mooie land in de 'Ach terhoek', waar nu nog deze familietak aktief is in de akkerbouw en veehouderij. De weduwe van ds. Esselink is in 1950 op 'Veldzicht' overleden op de leeftijd van bijna 90 jaar. Haar dochter, de nu bijna 100-jarige is na de eerste wereldoorlog '14-'18 en ge huwd met J. M. van Dis op deze plaats komen wonen. Ze heeft vervolgens 3x een wisseling van de 'wacht' meege maakt in de familielijn en ziet thans de 4c generatie in de startblokken staan, 't Kan ook zijn dat deze 2 jongeren t.z.t. de voorkeur geven aan een ander beroep en de taaie vette klei van de Blokpolder onder Langstraat vaarwel zeggen. Naast goede tijden heeft oma ook barre tijden gekend. Crises-jaren rond 1900, nóg eens 1930. Ook nog 2x van huis en haard verdreven geweest door 't Noordzeewater evenals vele flakkeeërs, een keer middels de bezetter '44-'45 en 1 keer door 't natuurgeweld, met fatale ge volgen voor mens en dier. OUDE TONGE - Zaterdag 6 januari 1996 houdt tennisvereniging 'Het West rak' te Oude Tonge de jaarlijks terug kerende trimwedloop over de afstanden: 7,5 km en de halve MARATHON. Start en finish zijn evenals vorig jaar op het parkeerterrein van het sportcomplex 'De Koepel' vlak bij het tennispark. De lopers en loopsters van de halve mara thon vertrekken als eerste en wel om 14.00 uur, waarna om 14.20 uur het startsignaal van de 7,5 km wordt gege ven. Het inschrijfgeld bedraagt 5,-. Voor alle deelnemers is er een vaantje beschikbaar en traditie is de gratis verlo ting na afloop in het clubgebouw van Het Westrak nadat de prijzen zijn uitge reikt. Vanaf 13.15 uur is inschrijven mogelijk in het clubgebouw. Goede was- en douchegelegenheid is aanwezig. Voor inlichtingen kan men terecht bij Ab Tieleman, tel. (0187) 642479. Advies Bewoners van het Zuid-Hollandse lande lijke gebied kunnen gratis het boekje 'Boeren planten bomen' met het komple- te assortiment aanvragen bij Landschaps beheer Zuid-Holland. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en land schap. Ook advies over aanplant en onderhoud (telefonisch of aan huis) is mogelijk. Wacht met het aanvragen hier van echter niet tot het laatste moment! Het boekje 'Boeren planten bomen' is aan te vragen bij Landschapsbeheer Zuid-Holland, telefoon (0182) 524500. Ook zij is toen nog momenten in groot gevaar geweest maar wonderlijk be waard gebleven. Evacuatie en inundatie dus. Maar zo spoedig als mogelijk was wist oma altijd weer met vertrouwen in de toekomst, voet op Flakkeese bodem te zetten, haar 'oude stek' weer op te zoe ken, om gezamenlijk weer orde op zaken te stellen, in de toegetakelde gebouwen en met kalk op de akker, wat hard nodig was, om de boel weer aan 't draaien te krijgen. Angstige momenten heeft oma ook door gemaakt bij 't neerstorten van 3 vliegtui gen in '43-'44, waarvan 2 op minder dan een V^ km van 't woonhuis, en 1 Halifax op 600 m afstand en totaal 16 doden. Alles bij elkaar heeft de jarige dus nu al een lange periode achter zich op deze 'Hoeve', welk in 't begin van deze eeuw gestart is door de familie P. L. van Dis van Loon, en in 19(X) was dat familie Klaas Mijs. Over grootmoeder heeft nu haar 6 broers voor zien gaan, al haar zwagers en 17 schoonzusters, van wie één ook de 100-jarige leeftijd heeft be reikt, ook 2 sterfgevallen in eigen gezin, en jl. zomer nog haar schoonzoon. En elk verlies kent z'n verdriet. Oma doet 't nu wat rustig aan, kan van nabij de 'duurzame landbouw', nog mee ma ken, en ze vindt dat 't allemaal wel goed gaat. Familie, incl. nichten en neven, ook uit Luxemburg, Frankrijk, Afrika, Amerika en Nieuw Zeeland, wensen overgroot moeder, grootmoeder, moeder en tante op 31 december D.V. een fijne dag toe. Felicitaties en... evenals haar verzorg sters veel sterkte en gezondheid toe voor de komende tijd. En voor 1996 de beste wensen voor deze mensen. Op zaterdag 6 januari a.s. geeft Fanfare orkest De Hoop uit Stellendam haar tra ditionele nieuwjaarsconcert in het Haegse Huus te Stellendam. De aanvang is bepaald op 20.00 uur en de toegang is gratis. (Het extra concert van vrijdag 5 januari komt hiermee te vervallen, dit in tegenstelling tot eerdere berichten.) Tijdens deze bijzondere avond zal de officiële presentatie van de cd, welke De Hoop de afgelopen maanden heeft opge nomen, plaatsvinden. Deskundigen heb ben meegedeeld dat de cd een vernieu wend effect kan hebben op de markt van de (fanfare)geluidsdragers. Zeer bijzon der is het meespelen van dwarsfluiten in de Stellendamse topfanfare, welke een verrijkend effect hebben op de klank kleur van het orkest. Ook zullen deze avond nog andere (niet-conventionele) instrumenten De Hoop komen verster ken. Het spreekt vanzelf dat een aantal wer ken van de cd zullen worden uitgevoerd, zoals vanouds onder de deskundige lei ding van dirigent Arie Stolk. Maar ook de muziek van André Rieu (zijn befaam de Wals no. 2) en het vrij recente Miss Saigon komen op de lessenaar. Na afloop van het concert zal de cd ten verkoop worden aangeboden. Gezien de voorverkoop heeft de vereniging alle vertrouwen in een goede financiële afloop van het cd-avontuur. Aan de vele sponsors van De Hoop zal het in ieder geval niet liggen, de vooriopige verkoop cijfers zien er ook gunstig uit. In verband met de te verwachten drukte verzoekt het bestuur iedereen op tijd aan wezig te zijn. Middelhamis Zeer lage verbruikswaarden door de modernste 3D- wastechniek en Fuzzy Control. Voor meer informatie Siemens Infocentrum 070 333 2930/333 2570 Siemens. Thuis in uw huis. Uw Siemens dealer ^y SATELLIETSYSTEMEN WühMM RADKJ-TELEVISIE-WASAUTOMATEN VERKOOP EN REPARATIE VAN ALLE MERKEN Doq»wg37a.Tal.(0ia7)661S18.32S3AQ OudOoq) 2f j^^wAf V j^M«A.* 1» i-.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 18