eiiahdeh-iiieuws Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Planten voor binnen en buiten Expositie batii(s uit Indonesië Kinderen, onze lijn naar de toekomst M pimpernel Christelijke HBO in Ede groeit verder uit Open huis bij WV/ANWB Overflal(l(ee OP DE VALREAPE! Video-presentatie en 1 minuut gratis winkelen Als het gaat om vormgeving en funldionaliteit. GBS sclienkt Bijbels in diverse talen 5e Blad VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 No. 6464 Terwgl buiten de gure winterwind ons om de oren waait brengen wij u een stukje Indonesische warmte door de nieuwe expositie BATIKS. Van vrijdag 22 december tAn zater dag 20 januari exposeren tien In donesische kunstenaars hun werk in galerie De Parterre te Middel- harnis. Onder deze, veelbelovende kunstenaars en gevestigde namen zoals ARTHA en ASTUTI. Eeuwen lang wordt er in Azië prachtige kunst gemaakt, veel poppen, houtsnij werk en batiks. Het duurde tot na de tweede wereldoorlog voordat kunstschil ders zich over het batikken ontfermden. Door vermenging van traditionele met westerse kunstvormen liet internationale erkenning dan ook niet lang op zich wachten. Eind jaren '60 was er de internationale erkenning voor Soemihardjo die zich in Italië vestigde en vanaf 1980 kwamen de namen van de kunstenaars Astuti en Artha veelvuldig voor op de internatio nale expositie-overzichten. De batikkunst nam een geheel andere wending en toonde dat er ook geheel an dere, modernere vormen zijn zijn. De, voor sommige ouderwetse, batiktechniek werd nu ook gebruikt in de moderne kunst. Het Javaanse woord AMBATIK betekent 'met was schilderen of tekenen', ofwel het met bijenwas beschilderen van katoen of zijde. Deze manier was schilderen werd al eeu wen gebruikt in de kunstnijverheid om kleding van versieringen te voorzien. De 'sarong' is daar een bekend voorbeeld van. Schilderen volgens de batikmethode is een tijdrovend en sekuur werk. Eerst schetst men het schilderij om dit daarna af te dekken met bijenwas. Dit gebeurt met een 'tjanting', een soort vulpen voor was. Deze tjanting brengt de was aan op plaat sen die de kunstenaar in een later sta dium van kleur wil voorzien. Op deze manier stelt de kunstenaar zichzelf in staat om kleur na kleur aan te brengen. De expressiviteit die ontstaat door deze werkwijze is ongeëvenaard. In Galerie De Parterre exposeren jonge veelbelovende kunstenaars en natuurlijk de bekendste batikkunstenaars Astuti en Artha. ARTHA werd geboren in 1954 in een klein dorpje nabij Solo. Na het secundair on-derwijs volgde hij gedurende 3 jaar de opleidingen in de Academie voor Schone Kunsten in Yogya. Vond in de batikkunst meer voldoening dan in de olie-verfschilderijen. De erkenning volgde snel en de grote buitenlandse exposities stelden zich op. In 1984 was het voor het eerst Montreal, een jaar later Lissabon gevolgd door Sydney (Opera House). Deze buitenland se exposities waren de start voor een glansrijke carriëre van Artha. ASTUTI werd geboren in 1935 in Yogyakarta en studeerde in de jaren 50 aan de Academy of Fine Arts in Yogya, leerde in de jaren '60 olieverftechnieken bij Affandi, de eminence grise van de Indonesische kunstenaars en concen treerde zich vanaf 1970 op batikken. Astuti is inmiddels een van de bekendste batikkunstenaars geworden met een in drukwekkende lijst van internationale exposities o:a. in Darwin, Athene, San Francisco, Turijn, Parijs, Mexicostad en München. In zijn werk voorziet hij maatschappelij ke karikaturen van een expressiviteit en dynamiek zoals deze door de maatschap pij gezien worden. De expositie wordt gehouden in Galerie De Parterre, Voorstraat 31, Middelhamis van 22 december t/m 20 januari. De openingstijden zijn op donderdag van 14.00 tot 17.00 uur; vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur of op afspraak (0187) 483523. Zaterdag 6 januari a.s. houdt VVV/ ANWB Overflakkee open huis. De nieu we vakantiegidsen liggen voor u klaar. Ook zijn er volop ANWB routekaarten en ledenwijzers van o.a. de verschillende wintersportgebieden, over snowboarden, aankoop en onderhoud skimateriaal, wintersport voor beginners en mobiele telefonie. Voor ANWB-leden zijn er speciale kor tingskaarten van 10,- voor de Vakan tiebeurs die van 10 tot en met 14 januari wordt gehouden in de Jaarbeurs in Utrecht. Kom vrijblijvend en kijk vrij rond op 6 januari bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelhamis. Geopend van 9.00 tot 16.00 uur. In December gebeure d'r angderangde diengen, 't is net of de maansen d'r mear tied voor hoa, tenminste in mien jonge jaeren, tegenwoordig houwe ze d'r eige mit aore zaeken bezig, zoals, waer zalle we us naer toe gae mit winter sport, of we geve mekaore allerlei presentjes, we dienke dan een aore een groat plezier te doe wen, dé's netuurlijk wel waer, mar h't groatste plezier heit de ver- koaper, die lacht in z'n vuustje. Lekker veul verdiend in December, weer aore dienke allean mar an lekker ete of vuurwerk. Jae, dat vuurwaark, dat is me wat oor, sjonge nog an toe, d'r binne d'r, die zoveul geld de locht in zieje vliege, dat je wel us dienkt, wat zou je daer een hoap aarme maansen mee kanne helpe. Neem noe bevoorbeeld de gezondheidszurg, daer wordt op bezuunigd! In niet zo'n beetje oak. Al wat ouwere maansen, die heal d'r leven braaf gewerkt hao, in dus oak betaeld voor laeter, hao altied gedocht. „As ik oud worre, wordt d'r voor mien gezurgd!" „Dat doewe de jonge, nieuwe waarkers!" Mis gedocht! Die jongere generatie schreeuwt moord in rand, as ze ienkele tientjes ekstra per jaer motte betaele voor de voorzieningen van de ouwere maansen, d'r komme d'r te veul, zaage ze! Mar vuuftig gulden vuurwerk in vuuftig gulden drank in allerlei lekkers, daer wordt niet over gepiekerd, toch. Noe mo'k earlijk weze, dat niet iedereen zo is oor. Toch vindt ik h't altied een beetje moeilijke dat d'r voor sommige diengen volop geld is, in juust voor de diengen die echt van be lang binne, knipje dicht, slabbetje load d'r op, in een waekhond voor de deure. December is oak een maend voor leuke diengen. 'k Kan me nog heuge, dat, toen onze kinders klein warre een buurman van m'n vrouwe, z'n kleine grut oak us wou verrasse mit Sinterklaos. Mar hoe? Nae even dienken had hie de oplossing. „As joe noe de kedootjes achter de kelderdeure zet, dan zal ik, nadat ik pepemeuten deur de deure hao gegoaid, ze binne schuuve!" zei ie tegen z'n vrouwe. „Jae, mar dan zieje de jongens dat!" zei z'n vrouwe. „Nee, 'k gae zogezeid even naer de plee, daer doe\y ik een zwarte moffe an (dat is een hand- schoene zonder viengers) in dan goai ik zo die peperbollen deur een barretje van de deure!" In zo gieng 'k, de vaoder gieng naer achter in de buurvrouw wachte in sparming af. Mar helaas, de buurman kwam even laeter geweun de kamer inloape, hie hadt de peperbollen vergete, die stienge nog in de kasse in de kaemer, vandaer! Even laeter most hie weer al naer de plee, wat een opmaarking van de opao uutlokte. „Mo je noe weeral, hei je 't an je waeter!" de opao was voor de gezel ligheid uutgenoadigd, begriep je. Onverwacht gieng de deure verzichtig ope in mit een verdraoide stem vroeg de buurman. „Binne d'r nog stoute kinderen?" Geliek goaide hie wat pepemeuten naer binnen. De jonges, geen lievertjes oor, dochte bie d'r eige, pepemeuten wille we wel, mar de rest? Nee, daer hadde ze geen vertrouwen in. Weer gieng de deure ope in kwam die half zwarte hand te- voorschien, mar o wee, van puure opwinding stove de jongens naer de deure, die ze mit een bons dicht wouwe klappe, allean de zogenaemde zwarte piet slaek- te de meast gruwelijke bmllen uut in stapte woest de kaemer biimen. „'t Is pao" riepe de kwaejonges. 't Zal wel de eerste in de leste kear geweest hao, dienk je oak niet, zo'n zeare hand! Toch is december een maend, waer d'r veul wordt naegedocht, verschillende maansen overdienke d'r leven in groate eenzaemheid, want d'r is veul verdriet oor, vooral as je ouwer wordt, je zal h't ofgeloape jaer mar een kear naer 't kerkhof geweest hao of al ienkele jaeren geleje. 'k Ken oak weze dat d'r in de femielie razie's biime, zodat je mekaore soms in geen jaeren ziet. Wat aarg toch. D'r is zoveul ellende onder 't zunnetje. Asse we noe 's zouwe beginne mit mekaore te begriepen in vergeve in as h't meugelijk is, van mekaore te houwen, toch? Dat h't Kerstfeast echt vrede betekent, in niet vrete! Vrede mit mekaore in vrede mit God! 't Zou 'r al heal aores uut gae zieje as we wat mear andacht an mekaore zouwe geve, nee niet stiekum roddele of in de gaten houwe, nee, geweun gezonde belangstelling toch? Asse de jongelui us een beetje rekenieng hieuwe mit ouwe maansen, dus niet zo'n herrie in rotzooi op straete! Minder drank in minder stank! In asse de vao- ders in moeders h't noe us zo gezellig maekten thuus, dat het fijn is om thuus te wezen, zonder dat eeuwige gevit in gemzie. Zou h't dan beter worre dienk je? Niet altied zaage, ik hao geliek in joe doe 't fout. Kaarkmaansen, die mekaore naekieke in dienke „die!" Nee toch eeh, zo mot h't niet! As heal Rakkee onder waeter zou komme te staen, dan bluuve d'r toch oak gean bepaeld soort maan sen drieve? Dan binne we allemaele eander in nat, toch? Dus! December is niet allean om temg te dienken mar oak voomut, in dan zo, dat we wat geleard hao van 't ofgeloape jaer, lae m'n 't hope! De beste wensen in een gezegend 1996 uut Dirksland. J. Wolfert 'Kinderen zijn onze lijn naar de toe komst'Dit is één van de uitspraken in het nieuwste themanummer vah de Eli- sabethbode, dat in januari uitgebracht wordt onder de titel 'Kinderen'. Of het nu gaat om opvoeding, geloofsover dracht, de communicatie met kinderen of het omgaan met kinderloosheid: iedereen 'heeft er wel iets mee'. Het themanum mer kent dan ook vele invalshoeken, zo dat het ook voor een brede groep mensen aantrekkelijk is. Het themanummer is goed leesbaar en uitstekend te gebmiken in kerk-/thema- diensten, in bijbelstudiegroepen, ge- sprekskringen en bij vele andere gele genheden. Wilt u meer weten, dan kunt u nu al dit themanummer bestellen. Bij be stellingen van meer dan 10 exemplaren berekenen wij een prijs van 0,30 per stuk. De Stichting Elisabethbode brengt vier keer per jaar een themanummer uit. Hierbij staan zeer uiteenlopende onder werpen centraal. Wilt u regelmatig op de hoogte gehouden worden van nieuwe themanummers, dan kunt u voor ƒ31,- per jaar een abonnement op de Elisabeth bode nemen. Hiervoor kunt u telefonisch kontakt opnemen met de Elisabethbode onder nummer (0573) 45 22 33. Winterbloeiende tuinplanten zijn heel aantrekkelijk om tijdelijk in huis te zetten. Ze komen goed tot hun recht in een royale mand of mooie pot. Door te combineren met bijvoorbeeld klimop en sierlijk ge vormde takken bij te steken, ont staat een 'tuintje'. Planten die in knop worden gekocht, zullen op een lichte, niet te warme plek lang zaam open bloeien. Ze zijn weken lang mooi. Tuinplanten die tijdens de bloei in huis staan, kunnen nadien buiten worden ge plant. Om de overgang naar buiten te vergemakkelijken moeten ze vooraf aan lagere temperaturen wennen. Zet ze eerst een paar dagen op een lichte, koele plek. Plant ze alleen uit als het niet vriest en waimeer geen vorst wordt verwacht. Camellia Als er één spektakulaire winterbloeiende stmik is, is dat wel Camellia japonica. Deze heester is verwant aan de thees- tmik, maar kan tegen lage wintertempe- raturen. Jonge planten kunnen al rijk bloeien. Ze zijn dan zeer aantrekkelijk om tijdelijk in huis te zetten. Jonge plan ten zijn gevoeliger voor kou dan oudere planten. Voor struiken die enkele jaren buiten staan, is een gemiddelde winter geen probleem. Wel zijn de bovenste wortels gevoelig, omdat ze heel opper vlakkig groeien. Een dikke laag blad aan brengen in de herfst geeft voldoende be scherming. De dikke bloemknoppen zitten al in het najaar aan de struik. Het merkwaardige is, dat ze ongesteeld zijn. Dat is iets om rekening mee te houden, vooral als Ca mellia's tijdens de bloei in huis staan. Ze moeten zo min mogelijk worden ge draaid of verplaatst. Want bladeren en (bloem)knoppen richten zich naar het licht. Als ongesteelde bloemknoppen te veel naar het licht draaien, kunnen ze af vallen. Er zijn heel veel cultivars. De bloemvormen en -kleuren variëren. Er zijn rode, roze en witte Camellia's, ook tweekleurige. Waar Camellia's als kamerplant beslist een hekel aan hebben is hard leidingwa ter en een hogere kamertemperatuur dan Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. DIRKSLAND Op dinsdag 9 januari om 20.00 uur wordt in het verenigingsgebouw 'de Schakel' in Dirksland de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden van de Oranjevereniging Dirksland. Dit keer belooft het een speciale avond te worden. Na de gebruikelijke jaarverga dering zal een video-opname worden ver toont van de feestweek, die gehouden werd van 29 april t/m 6 mei 1996. Tevens bestaat de mogelijkheid voor leden van de Oranjevereniging een copy te bestellen van deze videoband. Ook niet-leden kunnen deze band bestellen door op deze avond zich op te geven als lid van de Oranjevereniging. De verloting die deze avond gehouden wordt, heeft als hoofdprijs 1 minuut gra tis winkelen. Verder wordt bekend ge maakt op welke wijze de Oranjevereni ging van plan is het Oranjefeest van het komende jaar te organiseren. Wordt lid en ondersteun de aktiviteiten van de Oranjevereniging! Het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland wenst u een feestelijk jaar toe. heeft Inventum/Bodyfit wederom een werkelijk uniek produkt ontwikkeld. De Inventum/B ody f it personenweegschaal type PW500 is namelijk volledig ver vaardigd uit gehard glas en heeft werke lijk unieke eigenschappen. Dankzij een revolutionair weegsysteem blijft het weegoppervlak volledig door zichtig en de weegschaal past derhalve dus in elk interieur! De weegschaal is voorzien van een per manente lifetime lithium batterij en heeft LEERDAM - De Gereformeerde Bijbelstichting (GBS) heeft beslo ten om 6.850 Russische Bijbels be schikbaar te stellen aan de Stich ting Friedensstimme Nederland. Een aantal van deze Bijbels is uit gevoerd in grote letter. Aan scho len, uitgaande van de Hongaars Hervormde Kerk, zijn 2.150 Hon gaarse, 250 Engelse en 250 Duitse Bijbels geschonken. Tenslotte zijn Bijbels geplaatst in het ziekenhuis Rijnstate te Arnhem. De geschonken Russische Bijbels wor den door Friedensstimme over vele repu blieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (G.O.S. - de voormali ge Sowjet Unie) verspreid. Omdat bril len in het G.O.S. erg duur zijn, is er veel vraag naar Bijbels in een grote-letter- druk. De schenking aan Hongaarse scholen had plaats op verzoek van de Nederland se Stichting Ondersteuning Gerefor meerd Onderwijs in Oost-Europa (OGO). De OGO ondersteunt het gereformeerd schoolonderwijs in Hongarije, Roeme nië en Oekraïne. De OGO krijgt regel matig hulpvragen van scholen, onder meer om Hongaarse, Engelse en Duitse Bijbels. Voor de GBS was dit aanleiding om kosteloos Bijbels beschikbaar te stel len. De plaatsing van Bijbels in het zieken huis Rijnstate heeft plaats in het kader van bijbelverspreiding binnenland. De laatste jaren zijn vele tientallen Bijbels geschonken aan ziekenhuizen, zorgcen tra en gevangenissen. De GBS heeft in ons land ten doel het handhaven en verspreiden van de Bijbel in de Statenvertaling. Voor de versprei ding van Bijbels in het buitenland werkt de GBS samen met de Trinitarian Bible Society (TBS) in Londen. daardoor een gebruiksduur van ca. 15 jaar bij 5 schakelingen per dag. In tegenstelling tot de meeste personen weegschalen heeft dit model een weeg capaciteit tot 150 kg. en weegt op 100 gram nauwkeurig. Verder heeft dit mo del een groot duidelijk afleesbaar LCD display en wordt geleverd met 4 voetjes voor het wegen op tapijt. Een werkelijk uniek produkt dus met een adviesprijs van 199,95. Meer weten? Bel Martex Holland B.V., tel.(0318)542222. Jonge Camellia's kunnen zeer rijk bloeien. Ze zijn dan geschikt als tijdelijke kamerplant. 15 °C. Vorstvrij is in feite voldoende. Zolang planten geen open bloemen heb ben is het goed om de bladeren dagelijks te nevelen. Na de bloei gaan ze definitief naar bui ten. Een beschutte, niet te zonnige plek is het meest geschikt. TIP Doe bij het planten flink wat tuinturf en/of potgrond in het plantgat. Camel lia's houden namelijk van humusrijke, zure grond. Winterheide Een groep dankbare winterbloeiers zijn de winter- of voorjaarsheidesoorten Erica carnea en E. darleyensis. Deze compact groeiende heestertjes bloeien bijzonder lang en heel uitbundig, vanaf december. De hoogte varieert van 15 tot 20 cm. Er is veel keus in bloemkleuren. Cultivars met stip zijn de paarsroze 'King George' (bloeit vanaf december) en de paarsrode 'Praecox Rubra' (bloeit vanaf november) en 'Challenger' (bloeit vanaf februari). Er zijn ook cultivars die zuiver wit bloeien of bronskleurig blad hebben. Meestal wordt winterheide op kleur aangeboden. In huis is een dage lijkse sproeibeurt aan te raden, om de kans op verdroging te verkleinen. Sproei niet als de planten in volle bloei staan. TIP Winterheide laat zich goed combineren met (Pieris japonica). Mooie cultivars zijn de witbloeiende 'Purity' en 'Debu tante' en de lichtroze 'Valley Rose'. Vrolijk geel Als leiplant is winterjasmijn (Jasminum nudiflorum) een goede keus. Zolang het niet vriest, zitten de groene twijgen vol gele stervormige bloempjes. De bloei begint al eind november en houdt wekenlang aan. De soepele twij gen laten zich goed leiden, maar ze hech ten zich niet. Met zacht bindtouw moe ten ze worden vastgezet aan een klimrek- je. Winterjasmijn leent zich ook om langs een balkon- of galerijbalustrade te leiden. Op die manier is de bloei vanuit het huis goed te zien. TIP Wie de tuin wil opsieren met iets bijzon ders heeft een goede keus aan Abelio- phyllum distichum. Dit struikje draagt witte, geurende bloemen vanaf maart. tuinontwerpburo hoveniersbedrijf bj. Menassenie De ontwikkelingen in het Hoger Beroeps Onderwijs staan niet stil. Minister Ritzen probeert enerzijds een regio-struktuur van HBO-mogelijkheden te creëren, anderzijds is men op het ministerie druk doende de kwaliteitseisen voor dit onder wijs aan te scherpen. De gevolgen hier van zijn zichtbaar in de fusies van ver schillende hogescholen maar ook in enige terugloop van het aantal studenten. De christelijke Hogeschool De Vijver- berg-Felua te Ede kampt echter niet met deze problemen. Het afgelopen studiejaar groeide de school met maar liefst 10%! Uit de landelijk uitgegeven Keuzegids voor het Hoger Onderwijs blijkt ook op verschillende punten dat het hoger onder wijs in Ede goed in de markt ligt bij stu denten. Men kan hier trouwens ook terecht voor verschillende opleidingen met goede toekomstperspektieven. De opleiding tot Verpleegkundige staat vooran in het land waar het gaat om sa menwerking met ziekenhuizen. Men heeft een kontrakt afgesloten met instel lingen in de regio waardoor er een aan trekkelijke werken/leren-variant kan wor den aangeboden. Overigens scoorde deze HBO-V in genoemde keuzegids landelijk ook nog het hoogst ten aanzien van het tevredenheidsgehalte van studenten! Nieuw is de opleiding Journalistiek en Voorlichting (voorheen te Amersfoort) welke thans in samenwerking met de ESJ in Ede is gestart. Van deze opleiding wordt vermeld dat men een breed en konsekwent doorgevoerd programma heeft. Daarnaast kan men in Ede terecht voor Maatschappelijk Werk (en Dienstverle ning). Het blijkt dat 80% van de afgestu deerden binnen het jaar een baan krijgen. De opleiding Sociaal Pedagogische Hulpverlening zit duidelijk in de lift. De Edese opleiding SPH werd in een studen- tenonderzoek hoog gekwalificeerd waar door ze een plekje kreeg in de landelijke top-3. Met name de aardige docenten worden er gewaardeerd. Een bijzondere opleiding is die tot Ker kelijk Werker welke bij De Vijverberg- Felua nog valt onder de paraplu van Cul turele en Maatschappelijke Vorming. De deeltijd-variant trekt hier veel liefheb bers. De opleiding tot leraar basisonderwijs heeft in Ede al een lange geschiedenis. De pabo wordt in het schooljaar 1996/97 ondergebracht in een geheel nieuw ge bouw dat achter de nog jonge hoge schoolgebouwen aan de Oude Kerkweg zal verrijzen. Last but not least is er de opleiding Per soneel en Arbeid waar men jonge mensen bekwaam maakt op de terreinen van per soneelsmanagement, organisatieprincipes en arbeidsvoorziening. Een brede oplei ding met mogelijklieden voor gespeciali seerde afstudeerprojekten. De Edese hogeschool heeft gezien de christelijke benadering van het onderwijs een funktie voor het gehele land. Geen regio-hogeschool dus, maar een gemeen schap van mensen uit een scala van christelijke milieus vanuit het gehele land. Men spreekt er zowel met de 'zach te g' als met de onvervalste Friese tong val om maar een paar voorbeelden te noemen. De hogeschool brengt overigens ook on derwijs en andere aktiviteiten naar 'bui ten'. De commerciële poot Contractakti- viteiten staat ten diepste van organisaties op het terrein van welzijn, gezondheids zorg, kerk en overheid. Daarvan wordt ook in toenemende mate gebruik ge maakt. De Vijverberg-Felua houdt open huis op zaterdag 17 februari. Overigens kan men er ook afspraken maken voor een 'mee- loopdag'. Informatie: Postbus 80, 6710 BB Ede of telefonisch: (0318) 639750. W?BiKBIDE VERHUIZBiS Middelhamis Hellevoetsluis Zieril<zee Oud-Beijerland Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Ivhg Jan Deugtstraat 15, Herkingen, Tel. 0187-669420

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 17