Mevrouw Ir. J. M. Leemhuis-Stout Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland: Ongetwijfeld aantrekkelijke prijsjes MIDDELHARNIS 2/ ,yoor ogen houden voor wie je bezig ben f' Dodelijk ongeval Dames-, Heren- en Kindermode met vele 488777 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 22 DECEMBER 1995 Mevrouw ir. J. M. Leemhuis-Stout volgde in 1994 mr. S. Patijn op als Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en vormt samen met zes gedeputeerden het dagelyks bestuur van een gebied met meer dan 3 mil joen inwoners, een provincie in beweging. Mevrouw Leemhuis maakt een competente indruk. Een leuk iemand, een persoon van wie je denkt: „Die houdt de panne bie de steele", een bestuurder die van aanpakken weet. Een gesprek met de Commissaris heeft toevallig plaats op maandag 18 december 1995, de dag waarop in de media bekend wordt gemaakt dat het kabinet heeft besloten dat Goeree-Overflakkee ingedeeld moet wor den by Zeeland als de provincie Rotterdam een feit is. Levensloop Mevrouw Leemhuis werd in 1946 in Hoogezand geboren als Joan Marika Stout. Ze doorliep het gymnasium en studeerde aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Na haar studie was ze een aantal jaren werkzaam op het gebied van de landinrichting. In 1976 werd ze hoofd van de afdeling Waterkering en Water huishouding bij de Unie van Water schappen. In 1984 werd mevrouw Leem huis dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van Schieland en Rotterdam, welke funktie'ze bekleedde totdat ze Commissaris van de Koningin werd. Zij is lid van de VVD. Gedurende de tijd dat ze dijkgraaf was vond mevrouw Leemhuis het beter niet aktief te zijn in de politiek. „De ben zelf degene die altijd roept dat je zo'n fiinktie en politiek gescheiden moet houden en ik had geen landelijke politie ke bekendheid toen ik provinciebestuur der werd", zegt mevrouw Leemhuis en ze vindt het niet verwonderlijk dat het gros van de mensen niet van haar ge hoord had toen ze tot Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland werd be noemd. In kringen die iets met land en water te maken hebben is mevrouw Leemhuis geen onbekende, haar nevenfunkties lig gen vooral in die sector. Zo is ze o.a. lid van de Raad voor Verkeer en Waterstaat, voorzitter van de Commissie Opper vlakte Delfstoffen en lid van de Com missie Waterbeheer en Noordzee-aan- gelegenheden. Dit jaar werd mevrouw Leemhuis benoemd tot voorzitter van de Raad van Toezicht en Bondsraad van de ANWB. Besturen Wanneer ben je als provinciaal bestuur goed aan het besturen? is mijn vraag aan mevrouw Leemhuis. Ze kiest haar woorden zorgvuldig: „Vroeger was er een sterkere hiërarchie tussen rijk, provincies en gemeenten. Nu zien we - en dat juich ik toe - een ont wikkeling in de maatschappij waarbij die hiërarchie plaats maakt voor samen-wer king, voor naast elkaar werken van over heden in het besef dat we allemaal voor dezelfde burger bezig zijn. De laatste tijd zijn de overheden meer aanvullend met elkaar bezig en veel minder hiërarchisch. Er is meer overleg en minder 'de baas zijn'. Ik vind dat die opvatting van besturen bij deze tijd past. Je kunt natuurlijk niet blijven praten, want samenwerking moet wel leiden tot een produkt. Op een gegeven moment moet er een knoop doorgehakt worden. Dan moet je je verantwoordelijkheid ook willen nemen. Overleg en knopen door hakken zijn niet in strijd met elkaar, ze zijn juist complementair. Je moet je als overheidsbestuur steeds voor ogen hou den dat je voor de burgers bezig bent, een provincie is geen doel op zichzelf'. Een ander essentieel punt voor een goed provinciaal bestuur vindt mevrouw Leemhuis het tijdig inschakelen van de burgers. „Je moet in een vroeg stadium de burgers voor wie je werkt inschakelen door gesprekspartners te vragen die een bundeling zijn van een bepaald type bur gers. Als het over de gezondheidszorg gaat bijvoorbeeld moet je vertegenwoor digers uit de zorgsector bij je plannen betrekken. Als het over economische be langen gaat de Kamer van Koophandel bijvoorbeeld. In een vroeg stadium van de besluitvorming kun je zo kijken of een plan praktisch haalbaar is. Maar ook dan geldt weer: knopen doorhakken als het nodig is". In principe samenwerking dus, mensen kennen in zaken die hen betreffen en dan een consistente koers uitzetten. „Zo zit ik in elkaar", zegt mevrouw Leemhuis. „Het is ook praktisch, want als je partij en serieus bij je plannen betrekt heb je later minder bezwaren. Je moeter altijd naar blijven streven om met goede ar gumenten duidelijkheid aan iedereen te bieden. Je kunt het niet iedereen naar de zin maken maar men moet wel weten waar men aan toe is en waarom. Dat vind ik belangrijk, een kwestie van be hoorlijk bestuur". Goeree-Overflakkee Bij de term 'behoorlijk bestuur' moet ik meteen aan Goeree-Overflakkee denken en we maken zonder omwegen de over stap naar dit stukje Zuid-Holland. Het College van Gedeputeerde Staten heeft eerder de mening uitgesproken dat de kwalificatie 'behoorlijk bestuur' niet van toepassing is op de wijze waarop de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken inzake provinciale herindeling van Goe ree-Overflakkee te werk is gegaan. Zo ga je als overheden niet met elkaar om, was het satndpunt van het College. Mevrouw Leemhuis: „Vrijdag heb ik van staatssecretaris Van de Vondervoort gehoord dat het kabinet het standpunt van de staatssecretaris inzake Goeree- Overflakkee steunt. Het kabinetsstand punt is nu duidelijk. Wij hebben gepro beerd het kabinet van ons standpunt te overtuigen maar het heeft niet geholpen. Een klein winstpuntje is nog dat over gang van Goeree-Overflakkee niet door gaat als de provincie Rotterdam er niet komt. We moeten nu bij de Tweede Ka mer zijn. Het wetsvoorstel gaat via de Raad van State naar de Tweede Kamer en als Zuid-Holland nog steeds van mening is dat het geen goede zaak is Goeree-Overflakkee af te splitsen moe ten we daar ons best gaan doen. Gezien ook de uitspraak van de Staten zal de provincie de consistente weg wel vervolgen. U weet mijn inzet. We heb ben van de zomer gezegd: Laten we met Binnenlandse Zaken en de beide provincies de alternatieven voor Goe ree-Overflakkee nog eens naast elkaar zetten en geen mogelijkheden voor de toekomst uitsluiten. Laten we de mo gelijkheden - bij Zuid-Holland, naar Zeeland, naar Rotterdam - open hou den en eerst eens kijken hoe een pro vincie Rotterdam zich ontwikkelt. Dat is er niet meer van gekomen en dat vind ik nog steeds spijtig, want wij denken dat je voor Goeree-Overflak kee de mogelijkheid om toe te treden tot Rotterdam niet voor altijd uit moet sluiten". Zorgelijk „Het gaat toch om het belang van Goe ree-Overflakkee, daar hebben we als pro vinciaal bestuur verantwoordelijkheid voor". Het blijft even stil in de kamer op de vijftiende verdieping van het gebouw dat tijdelijk dienst doet als provinciehuis. Een kamer met uitzicht op Zuid-Holland, een provincie waaraan van vele kanten wordt getrokken. Rijnmond, Haaglan den, Goeree-Overflakkee, ze lijken los gemaakt te worden van Z-H. Mevrouw Leemhuis: „Het wordt inge wikkeld als drie van de vier gemeenten op GO de steven lijken te wenden naar Zeeland. Wij moeten ons de vraag stel len: Is het een keuze van harte of een door omstandigheden ingegeven iets? We kunnen er niet omheen dat men op Goeree-Overflakkee niet echt graag naar Zeeland wil. De keuze van de gemeente raden van Middelhamis en Oostflakkee is moeizaam tot stand gekomen. We heb ben uit de maatschappelijke sectoren en van particulieren vrijwel geen berichten gekregen die richting Zeeland gaan en juist heel veel reakties die in noordelijke richting wijzen". Met een zorgelijk fronsje tussen de wenkbrauwen gaat de Commissaris van de Koningin verder: „En onze zorg blijft toch ook de financiële konse- kwenties voor de gemeenten, de fric tiekosten. De provinciale herindeling moet budgettair neutraal verlopen. Als je reëel bent moet je inzien dat dat praktisch niet mogelijk is. Ik denk dat de gemeenten op Goeree-Overflakkee met een kleine 45.000 inwoners het al zwaar genoeg hebben met de herver deling van de gelden uit het gemeente fonds. Als de frictiekosten van over gang naar Zeeland er dan nog eens bij komen, dat lijkt me zorgelijk". Voor mevrouw Leemhuis is de kous van Goeree-Overflakkee nog niet af. Het be lang van het gebied ligt volgens haar niet bij Zeeland. „De oriëntatie van Goeree-Overflakkee is onbetwist op Rotterdam en wat mij be treft is die optie de meest voor de hand liggende. Bang voor Rotterdam? Juist dan moet je zorgen dat je er in een vroeg stadium bij bent, dan kun je inbreng heb ben en voorwaarden stellen. Je houdt ontwikkelingen niet tegen door je er tegen af te zetten of een andere kant uit te kijken". De argumenten van de staatssecretaris om Goeree-Overflakkee bij Zeeland in te delen wanneer de provincie Rotterdam wordt gerealiseerd spreken mevrouw Leemhuis niet aan. Een 'geïsoleerde lig ging' van Goeree-Overflakkee vindt zij geen valide motivatie voor een provin ciale herindeling. ,,In mijn ogen is het geen bestuurlijk begrip. De ligging van Goeree-Overflakkee verandert niet, het blijft even ver van of dichtbij Den Haag en Rotterdam als altijd". De bestuurlijke positie van Goeree-Over flakkee zal ongetwijfeld een agendapunt zijn tijdens de werkbezoeken van Goe ree-Overflakkee die de Commissaris van de Koningin voor het eerste kwartaal van 1996 op het programma heeft staan. Op 29 januari bezoekt mevrouw Leemhuis Oostflakkee en Dirksland, op 22 maart komt zij naar Middelharnis en Goede- reede. We hopen er verslag van te doen. Cathy Westdorp SINT PHILIPSLAND Een 4-jarig kind is woensdagmiddag bij een ongeluk om het leven gekozen. De oor zijn moeder (26) bestuurde auto raakte van de Oostdijk en kwam, gekan teld, in de sloot in het water terecht. Een getuige heeft de vrouw en 2 kinde ren, van 2 en 6 jaar uit de auto bevrijd, maar het 4-jarigc kind bleek aan zijn ver wondingen te zijn omgekomen. De geredden waren slechts licht gewond. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! HET KIJKVENSTER Blik op kerk en samenleving - De beruchte reclame - Protest, in welke vorm? - Hij is er Het is een beetje water naar de zee dra gen als je nog iets wilt toevoegen aan alles wat er reeds gezegd en geschreven is over de reclamestunts van HIJ Man nenmode. Maar ik vrees dat het toch geen afgesloten hoofdstuk zal zijn, doch slechts één schakeltje in een lange ket ting. Ook in vorige jaren bracht HU zich zelf in opspraak door reclameboodschap pen die op z'n zachtst uitgedrukt 'op het kantje' waren. Maar voor mijn gevoel en voor het gevoel van velen is men nu toch wel over de rand heengegaan. Trouwens, van de zijde vain de direktie is toegege ven dat men 'grensverleggend' bezig is. In gewoon Nederlands: kijken hoe ver men kan gaan. Het is een goede zaak dat er massaal ge protesteerd wordt tegen de manier waar op de Bijbel voor reclamedoeleinden wordt gebruikt (lees: misbruikt). Geluk kig kan nog niet alles in Nederland en komt het volksdeel dat bij het Woord van God wil leven, nog in aktie wanneer Gods Naam op deze grove wijze wordt gelasterd. Tegelijk blijkt bij zo'n protest dat we toch slechts een minderheid vormen in de samenleving, een minderheid waar mee steeds minder rekening wordt ge houden. De reclamemakers hebben dat ook openlijk gezegd: behalve de protes ten waren er de waarderende reakties van anderen. Het is natuuriijk wel de vraag in welke vorm het protest wordt gegoten. Daarop is van verschillende kanten ook al gewe zen. Laten we als orthodox-protestants volksdeel niet de schijn wekken dat we beter zijn. Laat het geen protest zijn uit de hoogte, maar in bewogenheid met hen die niet meer weten waar het in de bijbel over gaat. Het is niet in de eerste plaats dat wij ons gekwetst voelen, het gaat allereerst om de eer en de Naam van God. Daarnaast zal het toch geen kwaad kun nen wanneer we een zaak als HU zoveel mogelijk mijden. Temeer omdat de di rektie kennelijk geen enkel begrip toont voor de bezwaren die tegen de reclame campagne zijn ingediend. Het volksdeel dat door deze reclame zo pijnlijk getrof fen is moet dat maar laten merken door de inkopen ergens anders te doen. Daar is men wellicht nog wel gevoelig voor. Intussen moeten we er maar op rekenen dat we in de toekomst vaker gekonfron- teerd zullen worden met zulk soort re clame-uitingen, waarbij de grenzen wel licht steeds verder zullen worden gelegd. Dan moeten we ook de hand maar in eigen boezem steken en ons afvragen in hoeverre we er zelf schuld aan hebben dat het Woord van God bij velen in onze samenleving onbekend is. We schrijven deze regels aan de voor avond van het Kerstfeest. Van de herders lezen we dat ze alom bekend maakten het Woord dat hun van het Kindeke ge zegd was. Als dat Woord ook voor ons een levende werkelijkheid is, en als dat Woord ons persoonlijk heeft geraakt, dan zullen we ook onze naaste, die er niet van weet, met dat Woord konfronteren. Zo, dat de beruchte reclamezin in z'n oorspronkelijke betekenis wordt her steld: „Twijfel niet, HU is er". Waarnemer FRIESE LERAREN OP ELEKTRISCHE FIETS Sparta, het Friesland College en het energiebedrijf NUON werken samen in een jaar durend proefproject met elek trisch aangedreven fletsen. Veertien medewerkers van de scholengemeen schap uit Leeuwarden stappen voor het woon-werkverkeer niet langer in de auto, maar op een elektrische fiets. De keus voor dit experiment viel op het Friesland College, omdat deze school een plan heeft voor het alternatief vervoer van de medewerkers. Sparta ontwikkelde twee typen elektrische fietsmodellen: één waarbij meegetrapt moet worden (maar waarbij fietsen veel lichter wordt) en één waarbij dat niet nodig is. De fietsen kunnen ongeveer veertig kilometer afleggen, voordat de accu onder de bagagedrager weer moet worden opgeladen. De fiet.sen met een elekü-ische motor zijn veel milieuvriende lijker dan fietsen met een verbrandings motor. De fabrikant voorziet een groeien de vraag naar minder milieuvervuilende vormen van vervoer, als alternatief voor de auto en het openbaar vervoer. De fiet sen zijn (nog) niet in de handel. ANTI-FIETSDIEFSTAL-FOLDER In Nederland worden jaDrlijks zo'n 900.000 fietsen gestolen.' In de folder 'Fietsdiefstal? Dat pikken we niet lan ger!' staan allerlei tips om het de fiet sendief zo lastig mogelijk te maken. De folder raadt de lezer aan om alleen fietssloten met het zogenoemde ART- keurmerk te gebruiken. Dit kwaliteits merk wordt afgegeven door de Stichting Diefstal Preventie Tweewielers (een samenwerkingsverband tussen ANWB, RAI-Vereniging en de verzekeraars). De stichting heeft een aantal sloten laten testen door het onafhankelijke keuringsinstituut TNO. Ruim vijftig Nederlandse sloten hebben dit keurmerk gekregen. Uit onder zoek is gebleken dat veel fietsdieven moeite hebben met een ringslot met het ART-keurmerk. In grote steden is het noodzakelijk om naast Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: (bureau Middelharnis) Afluisteren draadloze telefoons Er komen regelmatig klachten binnen van verontruste mensen die het vermoe den hebben dat ze telefonisch afgeluis terd worden. Het blijkt inderdad zo te zijn dat draadlo ze huis- en uiteraard autotelefoons vrij eenvoudig, b.v. met behulp van een scanner door derden af te luisteren zijn. Alles wat draadloos is is in principe af te luisteren. Het advies van de politie is dan ook: Vertrouwelijke telefoongesprekken uitsluitend met een van draad(snoer) voorziene telefoon te voeren. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Op 18 december werd op de Olympia- weg te Sommelsdijk een bruine dames fiets ontvreemd. Openbare schennis Op 18 december, tussen 15.15 en 15.30 uur werden twee op de Oudelandsedijk, tussen Middelharnis en Stad, fietsende meisjes ingehaald door een rode Citroen BX die stopte thv. het Eneco-station. Toen de meisjes voorbij reden toonde de besniurder zijn geslachtsdelen. Signalement: blank, lengte: 1.70-1.75 m, donker golvend kort haar, opvallend grote bril, hij droeg een gewatteerde don kere jas, een donkere broek en donkere schoenen. Lezers van dit bericht die een dergelijke personenauto in combinatie met het sig nalement van de bestuurder menen te herkennen worden verzocht om kontakt op te nemen met de politie. Vernieling In de nacht van 18 op 19 december werd in de Goudsbloemstraat te Sommelsdijk de rechter zijkant van een personenauto door een onbekende bekrast. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling Tussen 15 en 18 december werden in een opslagloods te Oude Tonge verpakkings materialen waarin douanegoederen zaten vernield. Het betrof amandelen die daar door los op de grond kwamen te liggen. een ART-ringslot een beugel- of ketting- slot te gebruiken. De brochure vertelt meer over hoe je zulke sloten goed gebruikt. Als de fiets ondanks alle sloten toch gestolen wordt, dan blijkt dat gegraveerde fietsen heel wat vaker worden terugge vonden. De fietsenvakhandelaar kan de fiets eenvoudig voorzien van postcode en huisnummer. De brochure 'Fietsdiefstal? Dat pikken we niet langer!' is gratis verkrijgbaar bij ruim 3.000 fietsenvakhandelaren in Nederland. VOORVERKOOP übbert labert

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 42