EIIAI1DEt1-t1IEUli/5 Van gemeente naar de advocatuur In Middelhamis werd de Zeeuwse vlag gehesen „Het geldt voor toen en nu en later, weerstaat de kracht van wind en water" Streekmuseum geopend Kerstconcert j( op 2e Kerstdag Is landbouwschap besmet? COMPUTERCURSUSSEN Kerstnachtdienst in Middelliarnis Boeren in verwarring jos Struik bv elektrotechniek f" J, van Alphen OMGAAN MET DE COMPUTER OMGAAN MET WINDOWS, J. van Alphen, tei. (oi87) 482142 J] lie Blad VRUDAG 22 DECEMBER 1995 No. 6463 Vaders, moeders, wanhoop niet wanneer uw zoon of dochter er op 't vervolgonderwijs met de pet naar gooit, 't kan best nog hele maal goedkomen. Met Middelhamisser Johan van Gronin gen is 't ook zo gegaan. Hij volgde een veeljarige mavo-opleiding en décht er, eenmaal in 't onvermoed bezit van het diploma, niet aan nog één regel verder te studeren. Johan zag je vervolgens in dienst van de gemeente Middelhamis, als chauffeur/belader bij de gemeentelijke reinigingsdienst. Hij behaalde tóch nog het diploma beroepsgoederenvervoer. Dat zal ruim tien jaar geleden geweest zijn, maar de vuilnisman van toen is haast 'meester in de rechten', want hij is hard aan 't studeren geslagen, en hoe. Dinsdagmiddag nam hij afscheid uit de gemeentedienst. Ook burgemeester mevrouw Sleurink sprak hem toe. Ze deed dat onder het motto 'van vuilnis man tot advocaat', als variant op 't ge zegde dat een krantenjongen het tot mil jonair kan schoppen. Tot het miljonair schap heeft de heer Van Groningen het (nog) niet gebracht, maar noem hem gerust 'milieu'nair. In 1986 werd hij ambtenaar milieuzaken bij de gemeente Middelhamis en dat vakgebied bleek zijn grote interesse te hebben, zelfs wanneer hij als opsporingsambtenaar van milieu delicten een veilig heenkomen zoeken moest tegen de agressie van betrapte overtreders. Per oktober 1993 startte Van Groningen als milieucoördinator bij het ISGO dat de milieuzaken van de vier eilandelijke gemeenten behartigt. Mevrouw Sleurink die de afscheidnemer toesprak, waar deerde de ambitie waarmee hij dat werk, en trouwens alle overige bezigheden in gemeentedienst heeft gedaan. De aanwezigheid van zóveel ambitie kreeg tot - voorspelbaar - gevolg dat de heer Van Groningen - doorkneed in de materie - zich voor derden opwierp als adviseur milieu- en bestuurszaken en hen waar nodig in 't juridisch strijdperk ver tegenwoordigt. Het voert hem naar alle hoeken van -, en alle rechtsboven in het land. In haar woorden ten afscheid liet burgemeester mevrouw Sleurink het niet onbesproken dat die adviseursrol niet door iedereen begrepen wordt, zeker niet door die inwoners van Middelhamis die regelmatig op een neus vol 'parfum de porc' worden getrakteerd. Van Groningen heeft uit de vermenging van taken dan ook de consequentie getrokken afscheid van zijn werkgever, het ISGO, te moeten nemen. Moeiteloos heeft hij een nieuw werkverband gevon den, per januari wordt hij medewerker van Den Hollander Advocaten, belast met milieu- en bestuurszaken. Volgend jaar hoopt de heer Van Groningen z'n doctoraal examen Nederlands recht te doen om zich vervolgens als advocaat te laten inschrijven. Senator Eversdijk pleit voor permanent Deltaplan: Senator drs. H. Eversdijk heeft deze spreuk nog eens waarschuwend laten horen toen hij dinsdagmiddag als CDA Senator in de Eerste Kamer zijn aandeel leverde in de discussie over de Wet op de Waterkering. Dhr. Eversdijk voerde een pleit om ook nu en 't allen tijd de grootst mogelijke waakzaamheid te betrachten tegen de twee erfvijanden, het zoute buiten water en het zoete binnenwater. Er is - aldus de Senator - geen enkele reden minder waakzaam te worden, ook nu de versterking van de buitendijken tot Deltahoogte nog vers in het geheugen ligt. Zelfs komen er - aldus dhr. Evers dijk - zéér regelmatig berichten, rappor ten en studies binnen die erop wijzen dat de zeeweringen niet hoog en sterk ge noeg zijn om stormvloeden tegen te hou den. Spr. verzekerde niettemin zich vei lig te voelen (500 mtr.) achter de Delta- dijken, het was dan ook niet de alarmbel die hij luidde, maar evenmin achtte hij redenen aanwezig om tevreden achter over te leunen en te denken zich voorlo pig nergens zorgen over hoeven te maken, want, zo benadrakte de Senator: „een groot deel van de Nederlandse be volking woont op de bodem van de zee!" Berichten over zeespiegelstijging, ver droging van zeedijken, te lichte beton- toedekking zijn geluiden die dhr. Evers dijk doen pleiten voor een permanent, steeds bijgesteld Deltaplan, een dynami sche delta aanpak terwille van de veilig stelling van het Deltagebied. Dat gezegd hebbend wees dhr. Eversdijk ook op de daaruit voortvloeiende nodige dynamische financieringsbehoefte a la Deltawerken. „Het zal immers zo zijn, dacht dhr. Eversdijk, dat aan reeds verbeterde zee ën rivierdijken van tijd tot tijd grote wer ken men worden uitgevoerd, zoals moge lijk de verzwaring van de nu te licht be vonden glooiingen. Als de vermoedens over die te lichte konstruktie waarheid zullen worden (de omvang kan overigens mee- en tegenval len), dan kan er van een kostenpost van meerdere tientallen miljoenen aan ver- beteringskosten sprake zijn, zo heeft dhr. Eversdijk betoogd. Zonder nadere afspraken kan daar niet een lange tijd over worden gedaan, bij een vastgestelde onvoldoende kan de beheerder onmogelijk maatregelen ach terwege laten". Hoogstwaarschijnlijk speelt dit vooral in Zuid-West Nederland en vooral in Zee land, hoewel spr. zich ook in Groningen enige mogelijk te zwakke situaties kan veronderstellen. Betreurenswaardig noemde hij het dat bij de recente deltaronde in het Zuidwesten (1960-1990) het merendeel van de te lichte glooiing is gerealiseerd. Verschillende beheerders wilden in de plaimen zwaardere glooiingen opnemen, maar juist de inbreng van vertegenwoor digers van de toezichthoudende overhe den verhinderden dat. De vraag kan rijzen of een forse plotse linge toename van de aanval in de vorm van versnelde zeespiegelrijzing niet ver gaand vergelijkbaar is met een plotselin ge konstatering dat de glooiingen op grote schalen niet aan het vermeende ge weld voldoen, omdat tot dat moment onvoldoende kermis is gegenereerd. De zee is niet veranderd, de motieven ook niet. De Raad van State heeft naar aanleiding van die discussie gesteld dat de economi sche, sociale en culturele belangen bij het voorkomen van overstromingen ook voor de inwoners van niet getroffen delen van het land dusdanig groot zijn dat een relatief gelijkblijvende bijdrage uit de algemene middelen gepast is! Het 'decentralisatiedenken' zoals de Overheid dat wil gaan praktiseren hdér verantwoordelijkheid aan de Provincies over te laten terwijl het belang nationaal is, heeft daarom in de ogen van de CDA- fraktie een bres geslagen in het konse- kwent doortrekken van die lijn! De wet op de waterkering, zoals die nu voorligt, introduceert een grote oneven wichtigheid, want moeten nu echt de provincies gaan bepalen wat nationaal belang is? Voor goed begrip, ik heb zeker groot vertrouwen in de provincies, maar hier gaat het heel duidelijk om BOVEN- PROVINCIALE BELANGEN! aldus drs. Eversdijk. Hoe houdt nu de minister dan nu de na tionale vinger aan de pols? vroeg dhr. Eversdijk de Minister. Het was dan wel niet de alarmbel die dhr. Eversdijk luidde, maar niettemin wees hij enkele zwakke punten aan. Gebleken is namelijk dat een fors deel van de 'bedekking' van de zeedijken in Zeeland te licht is. De dijk verdroogt, de bedekking is te licht, er is 'mimte' tussen bedekking en dijklichaam! Dus: nu komen de wind en het water! En dan?!? Het antwoord dient snel gereed te zijn. Dhr. Eversdijk hoopt en verwacht dat de Minister t.a.v. de veiligheid het hart op de juiste plaats heeft. Tijdens de Kerstvakantie zal het Streek museum Goeree-Overflakkee te Som- melsdijk op twee woensdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur zijn geopend, namelijk 27 december a.s. en 3 januari 1996. Wellicht hebt u vanwege de dorpsver- nieuwingsaktiviteiten - waaronder het tijdelijk verplaatsen van de weekmarkt - verzuimd om een bezoekje aan het mu seum te brengen. U krijgt nu nog de gelegenheid om een kijkje te nemen in het museum, waar de twee exposities van het afgelopen sei zoen zijn te zien. Deze exposities - Goe ree-Overflakkee onder Franse invloed (1795-1813) en over de Tweede Wereld oorlog - zullen binnenkort worden ver vangen door ander expositiemateriaal. Tot ziens in het Kerkstraatje! Op zondag 24 december a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Middelhar- nis een kerstnachtdienst gehouden. Het thema van de dienst is: 'Vrede met kerstfeest'. Het koor 'In touch' zal mede werking aan deze dienst verlenen. De dienst begint om 22.00 uur. Op Eerste Kerstdag begint de dienst om 10.00 uur. Het thema zal dan zijn: 'Ge loven'. Het chr. gemengd koor Middelhamis verleent aan deze dienst medewerking. Een orde van dienst zal aanwezig zijn. Voor een ieder geldt: van harte welkom en neem gerust eens iemand mee! Ter herinnering Q Wie: Bariton Karel Bogerd, '-^ organist: Jaap Hollaar, panfluit: Cor v. d. Velde. Wat: Geliefde kerstliederen, orgelimprovisaties en samenzang. Waar: NH-kexk te Sommelsdijk. Wanneer: 2e Kerstdag 26-12-95. Aanvang: 15.30 uur. Een concert met een boeiend en afwisse lend programma. Een Kerstconcert wat van harte bij u wordt aanbevolen. De tijd zal leren of het moment dat de Zeeuwse Had'ie nou maar gewapperd, de Zeeuwse vlag die dinsdagmiddag in Middelhamis, voor het Arbeids bureau gehesen werd, maar het Zeeuws dundoek voelde daartoe kennelijk geen enkele lust, 't was niet het goeie weer, mist zonder een enkel briesje wind, en 't waren ook niet de goeie omstandigheden. Vooruitlopend op de Provinciale herindeling, en die haast zou je wat prematuur kunnen achten, heeft het Centraal Bestuur RBA (Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening) te Rijswijk het Arbeidsbureau te Middelhamis per 1 januari a.s. ingedeeld bij het werkgebied RBA Zeeland, waarvan het bestuur te Middel burg zetelt. Die overgang werd dinsdagmiddag, door de mede werkers van de RBA's Rijnmond en Zeeland en die van het vlag werd gehesen ook historische betekenis had. bureau Middelhamis gemarkeerd met het hijsen van de Zeeuwse vlag, die overigens na een kort samenzijn weer werd gestreken. De bemanning van het Middelhariiisse Arbeidsbureau vreest voortaan minder invloed en informatie te hebben over de vaca tures in het Rijnmondgebied. Gehoopt wordt daarom dat de direkties RBA Rijnmond en RBA Zeeland het eens zullen worden en dat Middelhamis ook gekoppeld blijft aan de com puter RBA Rijnmond omdat dat voor Goeree-Overflakkee het meest aangewezen arbeidsveld is. Arbeidsbureau Middelhamis wil, ondanks de overgang naar RBA Zeeland, het aanspreekpunt blijven voor hen die werk zoeken of werk te bieden hebben in het Rijnmondgebied. elektrische installaties mechanische ventilatie verlichting telefooninstallaties interkominstallaties geluidsinstallaties alarnninstallaties brandmeldinstallaties bliksembeveiliging airkonditioning wij zoeken een elektromonteur sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, te richten aan bovenstaand adres t.a.v. j. struik Landbouwpraatje Is het Landbouwschap toe aan ver nieuwing of is het besmet? In het eerste geval is zorgvuldigheid ge boden; in het tweede geval is op heffing aan de orde. Voor boeren en politici lijkt het geen vraag meer: de slopershamer doet zijn werk. Het Landbouwschap bestaat ruim veertig jaar als samenwerkingsorgaan van boe ren, tuinders en wetknemers. Het is de agrarische spreekbuis naar de Haagse po litiek en heeft als regelend instituut een publiekrechtelijke status. Die status is gebaseerd op de Wet Bedrijfsorganisatie die dateert van 1950. Het Landbouw schap kan in het belang van de totale land- en tuinbouw én in het algemeen (Nederlands) belang regels vaststellen voor alle boerenbedrijven. Tot nu toe heeft het Landbouwschap goed werk ge daan voor de agrarische sector. Boeren, tuinders en agrarische werknemers wis ten elkaar te vinden in het schap en lieten vooral nagenoeg één geluid horen. Er was bij tijd en wijle ook kritiek op het schap. Boeren hebben het land aan rege- larij en worden kregelig als het Land bouwschap hen opzadelt met heffingen (die elke agrarische onderneming moet betalen). In de veertigjarige historie van het schap zijn heel wat aanvallen op het instituut afgeslagen. Maar is het Land bouwschap 'onsterfelijk'? De omstan digheden in en buiten het boerenkamp veranderen, dus... Veranderend beeld Het aantal boerenbedrijven daalt en de variëteit in bedrijven wordt groter terwijl elke specialisatie (bijvoorbeeld varkens- boer, akkerboer, champignonteler, kalfs- mester) zich uitdmkkelijker opstelt en als zodanig wil herkennen. Boeren zullen minder kunnen verwachten van het over heidsbeleid, want Den Haag en ook Brussel wijzen de agrariërs naar de markt, alwaar ze het inkomen moeten verdienen. Meer en meer bemoeit de sa menleving (en de consument) zich met de gang van zaken op de boerderij en in de tuinderskas. De traditionele boeren- organisaties (al of niet confessioneel van kleur) hebben hun aktiviteiten overge dragen aan één nieuwe boerenorganisa- tie: LTO-Nederland. De overheid in ons land trekt zich terug op zogenaamde kerntaken en laat al het andere over aan de landbouw zelf. Dit kom de overheid goed uit, want de geldpotten in Den Haag raken leeg; dus zal de land- en tuinbouw zijn eigen boontjes moeten doppen. De paarse regeringscoalitie heeft haar eigen ideeën over de ordening en regulering van de samenleving. Zij heeft een afkeer van corporatisme en betutte ling. En daarmee is de land- en tuinbouw gedwongen meer dan ooit zijn eigen zaakjes te regelen. Over regelen gesproken: boeren en poli tici vragen zich af of het Landbouwschap als regelmachine nog wel past in de ko mende jaren. Boeren en hun organisaties kunnen zelf wel opkomen voor de agrari sche belangen en... (dat-spreekt elke boer en tuinder aan!) de landbouw is ver lost van de jaarlijkse heffing die het Landbouwschap oplegt. Het klinkt voor lopig erg sympathiek en simpel, maar is dat de oplossing voor de land- en tuin bouw? Het Landbouwschap kost ruim dertig miljoen gulden om zijn werk te doen voor de boeren, tuinders en werknemers zelf. Het is de moeite waard om deze winkel eens kritisch door te lichten. Wel licht zal dit leiden tot efficiënter en ef- fektiever werk en evenzeer tot het kap pen van sommig werk. Voor de boeren zit er ongetwijfeld geldbesparing in. Maar het schap houdt zich ook bezig met zaken die voor de totale agrarische sector van eminent belang zijn. Denk maar aan de gezondheidszorg voor mens, dier en plant; aan de gezamenlijke aanpak van gewasbeschermingsmiddelen en energie besparing; aan de opzet en uitvoering van onderzoek en voorlichting. Met deze aktiviteiten zijn vele miljoenen (dit jaar 170 miljoen) gemoeid. De land- en tuinbouw kan niet zonder deugdelijke regels ten behoeve van al deze belangen. Eveimiin zonder regels die voor alle on dernemers moeten gelden. Vandaar dat niet een boerenorganisatie LTO-Neder land (die ruim 60% van alle boeren en minders onder haar vleugels heeft) maar een publiekrechtelijk instituut (zoals het Landbouwschap) als regelaar onmisbaar is. Wie het huidige Landbouwschap als besmet verklaart en tot opheffing ervan overgaat, moet wel beseffen dat de agra rische sector een instrument weggooit dat honderden miljoenen in de waag schaal legt. Heel wat boeren en tuinders zullen zich achter de oren krabben als ze het kind met het badwater hebben weg- gekieperd. Opheffen of vemieuwen, dat is de vraag. Al te gemakkelijk toegeven aan de waan van de dag (boeren en politici ruiken modemisme!) leidt tot opheffingen. Uit dagender blijft de vemieuwing onder het motto 'behoudt het goede en durf te ver anderen'. Dat vraagt zorgvuldigheid en zal op den duur het grootste effekt heb ben voor de land- en tuinbouw. Boeren en politici zijn aan zet. B. Schouwing OP DE LEASE-FIETS NAAR HEIWERK Sinds kort wordt door de Vervoerswin- kel Nieuwegein een Hets-leaseplan aan geboden. De Vervoerswinkel wil hier door afrekenen met de tijdens spitsuren verstopte wegen rond het Nieuwegeinse bedrijvenpark Plettenburg-de Wiers. Bovendien is het beter voor het milieu. De Vervoerswinkel bemiddelt tussen een leasemaatschappij en bedrijven. Het leasen van een fiets voor een personeels lid kost een Nieuwegeins bedrijf ongeveer 35,- per maand. De werknemer kan kie zen uit verschillende modellen, zoals een racefiets, toerfiets of een mountainbike. Verzekering, onderhoud en vervanging bij een defect komen voor rekening van de leasemaatschappij. Na driejaar krijgt de werknemer een nieuwe fiets. In het lease pakket zitten eventueel ook accessoires als een regenpak, hoesje voor de schoenen of een fietskoffer. Op 8 en 9 januari 1996 gaat weer van start de A-cursus: Behandeld worden o.a. het besturingsprogramma MS-DOS en de tekstverwerker WORDPERFECT (voor DOS), het beheer van de harde schijf en het bestrijden van virussen. Deze cursus is bedoeld voor beginners. Daarnaast start de B-cursus: die bestemd is voor degenen die de A-cursus gevolgd hebben. Beide cursussen worden in Middelhamis gegeven. Voor inlichtingen en opgave: de liefste geboorte kaartjes komen van... GEBR. DE WAAL Langeweg 13 SOMMELSDIJK Tel. (0167) 482729 binnenweg 1 S telefoon 01 B7-Ba 37 23 32-4S ag melissant telefax Dl BT-BO 3B 1 B

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 41