Oudejaarssluiting S 1 Oudejaarssluiting Kerstzang op de markt in Goedereede Beroerte? Bel 06-11! Jeugdkoor luventa' LLE b.v. op 29 december a.s vanaf 12.00 uur gesloten. Rabobank Rabobanken Goeree-Overflakkee Schoolverlaters krijgen van AOB Rijnmond begeleiding op maat Fotoboek over Middelharnis op zaterdag 30 december Rabobank Rabobank Middelharnis BIRD CENTER DIRKSLAND Zwemspelen tijdens Staver Champions League a BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Nederlandse specialisten doen oproep Detail en groothandel In vogels en aanverwante artikelen A. OORBEEK-VAN ES In verband met de jaarafsluiting zijn onze banken exclusief kantoor Den Bommel FIETSERS VAN RECHTS GEEN VOORRANG door C. J. Hameeteman Kunt u ook bij ons bestellen tegen intekenprijs van 49,90 als standaarduitvoering. Na 1 januari '96 59,90 Kom eens vrijblijvend binnen kijken! Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 'JL In verband met 6e jaarafsluiting is onze bank LIGFIETS WORDT POPULAIRDER Wending Zes uur Cijfers Medicatie Praktijk Dramatisch "^1 -^ Spuikolk 41, Dlrksland, Telefoon (0187) 603780 wenst cliënten, vrienden, familie en kennissen prettige Kerstdagen en een gezond 1996 Familie en vrienden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toegewenst Poldsersweegje 2 kamer 115, 3247 KE DIRKSLAND !.[MllRJJ[lÜ^]l^(]^^©[13l^|n)[^]üeiJ[P €71 een'V<xyi^i^ic€<liu /lieutmau^ Tel. (0187)6014 11 DIRKSLAND Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRLTDAG 22 DECEMBER 199S| AOB Rijnmond heeft in 1995 in opdracht van RBA Rijnmond het pilotprojekt 'Preventieplan School verlaters Voortgezet Onderwijs' ontwikkeld en op drie scholen in de regio uitgevoerd. Het projekt richt zich op vierde klassers van VBO en MAVO en heeft twee doelen. Het hoofddoel is leerlingen een goede keuze te laten maken, zodat ze na hun opleiding niet vervallen in niets doen. Het tweede doel is het verzamelen van informatie over de uitstroom van leerlingen. Bij het afronden van het pilotprojekt is gebleken dat leerlingen en dekanen van de deelnemende scholen erg enthousiast waren over de resultaten. Het projekt wordt daarom voortgezet: met ingang van 1 januari 1996 kunnen alle VBO- en MAVO-scholen in de regio zich voor dit projekt inschrijven. Met de voortzetting van het projekt 'Preventieplan Schoolverlaters Voort gezet Onderwijs' komt er een praktisch en omvangrijk begeleidingsmiddel bij. Scholen, en met name dekanen, worden gesteund in hun taak om het keuzeproces van leerlingen te begeleiden. De begeleiding van het keuzeproces vindt plaats door middel van het Kcuze-scree- ningsonderzoek, klassikale voor-lichting en individuele begeleiding die duurt totdat de keuze van een leerling gerealiseerd is. Keuzescreeningsonderzoek Het projekt begint met de afname van het door AOB Rijnmond specifiek ont wikkelde Keuzescreeningsonderzoek. Deze test geeft een indicatie van de mate waarin de leerling is gevorderd in zijn keuzeproces. Vakkenpakket, arbeids waarden en interesses worden gerela teerd aan een eventuele keuze. Ook de stappen die een leerling heeft gezet om zijn keuze te verwezenlijken, leveren be langrijke informatie op voor de dekaan. Leerlingen die geen keuze of een ver keerde keuze maakten kunnen nu de be geleiding krijgen die nodig is. Dit geldt ook voor leerlingen die wel zeggen ge kozen te hebben, maar niets deden omdie keuze te realiseren. De dekaan kan zijn leerlingen zelf begeleiden of begeleiding inhuren bij AOB Rijnmond. Arbeidsmarktvoorlichting Naast de begeleiding door de dekaan of door AOB Rijnmond krijgen alle vierde klassers relevante arbeidsmarktvoorlich ting aan de hand van een speciaal ont worpen RBA-katern. De nadruk wordt daarbij gelegd op zaken waar leerlingen mee te maken krijgen als ze gaan wer ken. Voorbeelden van onderwerpen die aan bod komen zijn: de relatie tussen diploma en arbeidsmarkt, kinderbijslag, het Arbeidsbureau en het Jeugdwerk- garantieplan. Begeleiding na examen Aan het einde van het vierde leerjaar, bij de diploma-uitreiking, vindt een laatste controle plaats. Leerlingen die nog niet zijn ingeschreven bij een vervolgoplei ding worden door een medewerker van AOB Rijnmond opgevangen. Zo krijgen Iceriingen niet de kans om op een dood punt te blijven steken. De begeleiding die AOB Rijnmond in dit stadium biedt, kent verschillende intensiteiten die af hankelijk van de behoefte ingezet kun nen worden. Sommige leerlingen kunnen telefonisch gestimuleerd en van informatie voorzien worden. Anderen worden één of meerde re keren thuis bezocht of worden ontvan gen op het schoolverlatersspreekuur bij GIDS Informatiecentrum voor opleiding en beroep. Er kan zelfs een kompleet be roepskeuze-onderzoek afgenomen wor den om inzicht te krijgen in de gewenste koers die moet worden ingeslagen. Informatie Het projekt 'Preventieplan Schoolverla- Voorlopig krygt een fietser die van rechts komt geen voorrang op ander verkeer. De Tweede Kamer wilde dit jaar nog een plan voor de invoering van deze maat regel zien, maar door onenigheid over effecten en kosten gaat dat niet lukken. De grootste struikelblokken voor het door voeren van de maatregel zijn tijd en geld. Er zijn bijvoorbeeld aanpassingen in het wegennet nodig en er moeten nieuwe ver keersborden worden geplaatst. Dat gaat samen minimaal tien miljoen gulden kosten en maximaal tachtig miljoen. Wie dat moet gaan betalen, is een ander probleem. Gemeenten, provincies en waterschappen zeggen er geen geld voor te hebben en de rijksoverheid voelt zich niet verantwoorde lijk omdat het niet om rijkswegen gaat. Betrokkenen denken dat het nog wel jaren kan duren voor de maatregel een feit is. Op 27, 28 en 29 december vindt de Champions League plaats in de Staver. Voor de jeugd is het dan op vrijdag 29 december gratis vrijzwemmen van 16.00-22.00 uur. Tijdens het zwemmen zijn er drie speel rondes van elk een half uur. Het programma ziet er als volgt uit: 17.00-17.30 uur Lijnbal met twee grote groepen 18.30-19.00 uur: Zwem je rot 20.00-20.30 uur Afvalrace, wie blijft het langste over? Je hoeft je van te voren niet op te geven, iedereen kan gewoon meedoen maar je moet wel in het bezit zijn van een A- diploma. Dus kom ook op vrijdag 29 december naar de Staver! Verdere info: (0187) 483306. ters Voortgezet Onderwijs' biedt niet alleen begeleiding op maat aan leerlin gen en dekanen, maar levert daarnaast veel infonnatie op over de uitstroom van leerlingen. Met die informatie kan een gegevensbestand opgebouwd worden dat voor gemeenten, RBA en vervolgoplei dingen zeer interessant is. Zo wordt on der andere duidelijk wie zich met welk kwalificatie aan de balie van deze in stellingen meldt. Het gegevensbestand kan bovendien voor nader onderzoek ge bruikt worden, bijvoorbeeld om na te gaan of leerlingen de gekozen opleidin gen afmaken, na hoeveel tijd ze de ar beidsmarkt opgaan en hoe lang ze over een vervolgopleiding d(x;n. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met Bert Spuybroek of Hans van Huijgevoort, stafmedewerkers. Het telefcxmnummcr is (010) 2331900. De ligrieLs wint als vervoermiddel aan populariteit. Dagelijks verplaatsen zich ongeveer vijf- tot tienduizend ligfietscrs door het verkeer. Elk jaar komen daar zo'n duizend ligfietscrs bij. Als voordelen van een ligfiets ten opzichte van een gewone fiets worden genoemd: een hogere snelheid (het wereldrecord staat op 77,1 km/u), meer comfort, minder last van zadelpijn, pijn aan rug of nek en tintelingen in de handen en armen. Op een ligfiets lig je heel ontspannen, terwijl je benen het werk doen. Ook vangen ligfietscrs minder wind, zodat bij gelijk vermogen hogere snelhe den kunnen worden gehaald, Bovendien staan de benen van een ligfietser sneller op de grond bij gevaarlijke verkeerssitu aties. Toch zitten er ook nadelen aan de ligfiets. Zoals de relatief hoge prijs. Het bouwen van ligfietsen is arbeidsintensief hand werk, en daarom kost een ligfiets tussen de 2.300,- tot 4.800,-. Daarnaast is het overzicht in het verkeer minder goed 'One More Voice' op de markt van Goedereede, kerst 1994 Traditioneel nodigen de leden en dirigent van het Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' u uit om samen met hen de kerstdagen zingend te besluiten. Voor de vierde maal organiseren de leden deze gezellige bijeenkomst op twee de kerstdag 's middags m 17.00 uur op de markt in Goedereede. Dit evenement, wat ooit uit een spontaan idee ont stond, brengt ieder jaar weer meer mensen bij elkaar. Op het programma staan bekende kerstliederen voor koor- en samenzang. Kaarsen zullen zorgen voor licht en sfeer. Tegen de ergste kou is warme chocolademelk verkrijgbaar. Tot ziens in Goedereede! Het blijkt faliekant verkeerd om bij een beroerte rustig af te wach ten tot de volgende dag. Veel te vaak is 'even afwachten tot mor gen' omgeslagen in blijvende inva liditeit. Voor het eerst, eigenlijk sinds een paar weken, neemt de neurologie internationaal één en hetzelfde standpunt in. Vanaf nu geldt: iedereen met verschijn selen die duiden op een beroerte, moet direkt naar het ziekenhuis voor de juiste diagnose en snelle medische behande ling. In Europa worden jaarlijks twee tot vijf miljcxïn mensen slachtoffer van een bercxïrte, in de volksmond de verzamel naam vcxir herseninfarct, herscntrombose of attaque. De aandoening is doodsoor zaak nummer één bij 65-Hers en is in de helft van alle gevallen verantwoordelijk voor blijvende, vaak desastreuze, inva liditeit. Tot nog toe stond de medische weten schap met de rug tegen de muur. Met computers kan men op de millimeter nauwkeurig in beeld brengen welk gedeelte van de hersenen is uitgevallen, maar daar blijft het bij. Sinds 1992 is men in vijftig grote ziekenhuizen in Europa bezig geweest met een dubbel blind onderzoek naar de werking van het geneesmiddel piracctam (nootropil) bij patiënten die met een beroerte werden binnengebracht. De conclusie van dit onderzoek: het helpt voornamelijk bij iemand die binnen zes uur na het optreden van een berwrte wordt binnengebracht. Alleen dón zijn er nog goede vooruitzichten op herstel: de herscnschadc kan nog worden beperkt en complicaties kunnen worden voorkomen. Bij een kwart van alle 'zes-uur-slacht- offers' was sprake van aanzienlijk her stel. Twee op de tien patiënten knapten helemaal op. Maar van alle patiënten die later dan zes uur waren binnengebracht, kon bij niemand meer enige vooruitgang worden geboekt. Aldus de unanieme melding van bijna 50 deelnemende zie kenhuizen, waaronder die in Groningen, Breda, Delft, Almelo en Helmond. De uitslag van dit grootschalige PASS- ondcrzock, (PASS Piracctam in Acute Stroke Study) heeft onder de medici behoorlijk wat losgemaakt. Over twintig jaar zal het aantal beroertes per jaar in Europa met 35% gestegen zijn. Hel aantal personen dat eraan zal overlijden, zal nog eens met 45% toene men. De tragiek is echter dat twee van de drie patiënten nu nog de noodzakelijke medische behandeling binnen het 'tijd- raam' van zes uur niet krijgen. De situ atie is daarna niet meer te keren. Juist daarom is snel handelen geboden: men doordatje laag ligt. Achterom kijken is moeilijker en bij regen word je natter dan op een gewone fiets. Wie meer informatie over ligfietsen wil, kan voor 15 bij de Nederlandse Vereniging voor Human Powered Vehicles een informatiepakket bestellen. Telefoon; 040-2424368. dient zo vroeg mogelijk een goede diag nose te stellen om te weten of er nog enig vooruitzicht bestaat en hoe de behandeling moet zijn. De medische wereld is er sinds kort van overtuigd dat snel toedienen van een geneesmiddel geboden is. Bij een onlangs afgesloten Europees onderzoek is gebruik gemaakt van piracctam (noot ropil). Deze stof blijkt het omliggende weefsel (de penumbra oftewel het 'schemerge bied') te beschermen tegen verdere beschadiging, celmembramen worden gestabiliseerd en de doorbloeding wordt op peil gehouden. Dat laatste is belang rijk, want hoe sneller hersencellen weer van zuurstof worden voorzien, des te kleiner is de kans op blijvende beschadi ging en zelfs verdere uitbreiding van het gekwetste gebied. De kans dat een beroerte toeslaat, vordert met de leeftijd. In de praktijk houdt de omgeving te vaak een afwachtende hou ding aan. Veelal houdt de familie de patiënt liever vast in de huiselijke situ atie. Deskundigen zeggen nu echter dat met een beroerte op dezelfde manier dient te worden omgegaan als met een hartinfarct. Een beroerte is een dramatische aandoe ning. Het is een herseninfarct dat zich in enkele minuten voltrekt. De kwaliteit van het leven wordt meestal in één klap geruïneerd. Veel mensen kunnen jaren lang, vaak voor de rest van hun leven, op een verschrikkelijke manier gehandicapt worden. Het bestuur van het wenst hun dirigent, organist en leden £eze£ende ü<^rstdagen en een voorspoedig 1996 ^■Sk, f,«M<i,«KÜ,«Mi(«»!%« Éï^Wtfl^Sih^^ïifc^wfc^wii i^Wfc '*';'ii<X!'i( l^.*k "•■l'k •!%fl «BC^Kjew. 'ie/ctlie^, 'V^ientlen en éeAemlen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 38